Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Prikrmovanie a lov zveri v blizkosti posedov - diskusia

autor: off jano1
pridané: 6.10.2012 15:23

Dobry deň,vedel by mi niekto povedat či prikrmovanie a lov zveri v blizkosti posedu je dovolené?????

počet zobrazení: 14 603
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 53 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Solirov, 21.1.2013 o 7:42

a to je skoda.. aky to bol pocit ked som dokazal prekabatit diviaka, alebo si spravne sadnut, davat bacha na vietor a mat aj kus stastia. u nas sme zatepleny posed nemali, tie co boli boli otvorene a sluzili na prekonanie terennych nerovnosti a zlepsenie vyhladu. Osobne mam so zateplenym posedom problem, lebo z neho nepocujem ani hovno. Ale najradsej som si sadol ku stromu a potom ak sa nic nedialo a viac sa rozvidnelo tak pusku na plece a hajde sa tulat.. z nohy na nohu, potichu. A vtedy to bol zazitok, ak sa mi zadarilo. Lebo som na to musel aj rozmyslat, aj sledovat, aj ukazat nejake schopnosti a byt lepsi ako ten diviak.. Pre mna je polovacka na diviaka top, pretoze je to u mna ta najinteligentnejsia zver v lese.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 19.1.2013 o 18:19

Michal,kludne ma môžeš oslovovat menom,ja som nereagoval na tvoj prispevok s ktorym však plne suhlasim vo všetkom maš pravdu,mojim prispevkom som chcel poukazat na to že vetšina polovnikou už pomalu ani inak ako s posedu a na vnadiskach nepoluje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 19.1.2013 o 18:10

Myslím pán Krátky, že aj priemerne inteligentnému človeku je jasné, že v mojich komentároch nejde o zateplené posedy ale o tie "pochutiny" vysypané v ich bezprostrednej blízkosti :))) ...a okrajovo i o diletantov, ktorí bez problémov aplikujú takýto lov i na ostatné druhy zveri zakázanými spôsobmi. Howgh! :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 19.1.2013 o 18:07

aj vlk ((:, ale najlepšie by bolo keby pracovníci lesných úradov v teréne viac pracovali ako poľovali ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.1.2013 o 17:57

no najlepšie by asi bolo zrušit zateplene a lebo kryte posedy:):):):):),aby aj mladi polovnici vedeli čo je to reuma :):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 19.1.2013 o 15:55

lubenko, podstatnejšie v tomto prípade sú písmená a), d) a f) odstavca 3 § 65 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso111, 19.1.2013 o 14:06

...no celkom tak to nie je. Najmä keď vidím ten hnoj, ktorý na "vnadisku" ostáva po daždivom období. Jednak "vnadič" ohrozuje zdravie zveri, a na druhej strane kŕmiť vo vegetačnom období, keď je dostatok prirodzenej potravy je minimálne na zamyslenie :) Toto leto a jeseň boli žiarivím príkladom. Pri enormnej úrode ovocia som mal v starých sadoch oveľa viac možností "selektovať" diviačiu zver ako na ktoromkoľvek vnadisku a za plného denného svetla, keď "vnadiči" ešte len sedeli doma a prikrúcali baterky na pušky :))) Ale to je len motanie sa stále dookola a k ničomu to nevedie. Mám na celú vec svoj názor, ustálené spôsoby lovu a som s nimi patrične spokojný. Na to aby som niečo ulovil žiadne vnadisko nepotrebujem. Vystačím si s tým, čo ma naučili starí jágri, ktorí mnohí diviaka ani poriadne nevideli :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.1.2013 o 13:53

Rudo :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 19.1.2013 o 13:52

Edu uber necelou stovku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.1.2013 o 13:43

miso111 aj vtakov treba premerať sem tam najmä keď niekto tvdrí ,že má väčšieho . Ak má tvoj pan poľovník strelených cez 2000 diviakov môže prirovať k Findulovi . To prikrmovanie hromadou krmiva sťahuje zver od susedov . Bud tam tu kopu nasypeš a budeš posudzovaný ako neetický poľovník alebo ju tam nenasypeš budeš etický ale zver v revíri mať nebudeš . Taká je realita . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 19.1.2013 o 13:33

:))) ...môžeš mi veriť :)))...alebo nemusíš :))))))...nehodlám sa zapájať do polemík typu, "ktorý chlapec má väčšieho vtáka a ďalej dociká" :))) Na to by si už mal mať dosť rokov a rozumu aj Ty, nemyslíš? Ak chceš reagovať, tak sa prosím venuj podstate môjho príspevku a nie chobotinám :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.1.2013 o 13:20

miso111 viac ako Findula ? :-D Okial vieš kolko diviakov mám strelených ja ? Povedz číslo a ja ti povim či ma ten polovník viac diviakov strelených ako ja. Ako Findula je uplne vylúčené !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 19.1.2013 o 13:11

Edo ja nehovorím o vašom PZ ale o love na vnadiskách ako takom. Mňa nezaujíma koľko sa lovilo diviakov v minulosti ale o totálnej stupídnosti selekcie na "vnadiskách". Prečítaj si to znovu a podstatu príspevku nájdeš ako nič. Mňa učil loviť diviaky PÁN POĽOVNÍK, ktorý ich za život zvalil viac ako sme ich my dvaja videli :) Mne len vadí, že dnes bez problémov začnem dostávať rozumy od totálnych diletantov, síce starších ale poľujúcich snáď od platnosti nového zákona :))) Pre nich je najlepší poľovník ten, kto postaví zateplený posed a vynáša do revíru celoročne haldy krmiva, aby zver náhodou neodišla ku susedom :))) A najviac ma vedia pobaviť reči aké jelene oni takýmto prikrmovaním "dochovali" :)))...ale môžu pokojne spávať pretože aj v biblií je napísané "blahoslavení chudobní duchom, lebo ich je kráľovstvo nebeské"... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.1.2013 o 12:44

miso111 ja len že z tých starých jágrov bolo veľa takých čo nikdy živého diviaka nevideli. Keď u nás prešiel cez chotár diviak a našla sa jeho stopa pred 30 rokmi hovorila o tom celá krčma mesiac . Pred 20 rokmi sme ročne strielali v našom Pz 1 či dvoch diviakov dnes sa ich striela 100. Kmeňový stav stnčej narástol tiež o stovky % . Počet poľovníkov sa pritom v našom pz zdvojnásobil . Takže keď sa PZ bude pridržiava planu chovu a lovu I . a bude mať v napísane 10 ks srncov či bude členov 5 alebo 50 je jedno strielať sa ich bude 10. Zakon hovorí že lovit sa môže 1hodinu po zapade slnka . Zakazje však zver oboznať pri baterke či noktovízore . Netvrdím že zver nemá mať i pokoj . Nech ju kvazi má cez noc ale hodinu po zapade sa nesmie striktne prisvietit to nedáva veľkú logiku . Hodinu po západe sa lov končí samozrejme . Zákon je zákon a kolko polovníkov si prisvieti je už iná vec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 19.1.2013 o 12:26

Polvolením lovu diviačej zveri na vnadiskách sa defacto umožnil lov akéhokoľvek druhu zveri (pretože sme na Slovensku!). Ale do toho radšej kutrať nejdem. Ruka v ruke s týmto lovom však ide, ako už bolo uvedené, používanie všetkých možných zakázaných prostriedkov aké len lovec môže zohnať. Kontrola ich používania a celkovo ulovenej zveri je v týchto podmienkach absolútne nereálna. Oháňanie sa selekciou je tiež riadna stupidita, pretože to čo na vnadisku "precízne" vyselektujeme, následne vybáchame na 3-4 spločných poľovačkách. Zákonom sa aspoň ošetrili kopy krmiva vysypané pred posedmi. Hold Slovensko je krajina neobmedzených možností. Ak niečo nie je možné, pritlačíme na zákonodarcov, dobre to zdôvodníme a oni nám to odklepnú. Starí jágri, ktorí ma kedysi prakticky zaúčali do tajov lovu, vábenia a etológie zveri sa musia v hrobe krútiť ako miešačka. Tomu diviakovi je určite jedno, kde ho poľovník "vyselektuje", ale nie je to jedno každému poľovníkovi. Nie každý totiž dokáže diviaka vymakať pri kalisku, na chodníčku z kukurice alebo inde v lese. Týmto stráca poľovačka všetko to napínavé čaro lovu diviakov, ktoré si pamätám z minulosti. Diviaka (a nie len diviaka) tým pádom dokáže vyvaliť každý trtko, ktorý si postaví najlepšie zateplený posed a vysype pred ním "trambus" kukurice, siláže, repy...atď. :))))) Lovu zdar všetkým vnadiskovým "selektovačom" :))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 19.1.2013 o 12:22

Pod snehom sa lahšie vyhrabe bukva či žaluď ako tam kde je holomrazom zamrznuté na kosť . Lubenko jeden z najrýchlejších :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 19.1.2013 o 12:13

To, že v BA je momonetále viac snehu by som prirovnal k prírodnému úkazu. A taktiež by som to neporovnával dobou trvania snehu vo V. Tatrách v BA tým chcem povedať, že aj ten čas núdze vzhľadom na potravinové možnosti ( vyhrabanie si potravy spod snehu ) sa nedá porovnať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.1.2013 o 12:09

Edo si strašne rychli:):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.1.2013 o 12:07

dede je mi to jasne len škoda že to nerozlišuje zakon ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.1.2013 o 12:07

dede to máš pravdu i logičnosť . Ale obdobie núdze definuje zákon ako november,december ,januar,februar. Čie je to správne môžeme polemizovať i keď ako sám vidíš v Bratislave je viac snehu momentálne ako v Tatrách . Možno ani nejde o výšku snehovej pokrývky ako o obdobie ked sa v prírode nachádza najmenej potravy prípadne je zem zamrznutá na kosť alebo sa srnčia zver zgrupuje na repkoviskách kde je potrebné podávať srnčej zveri vlakninu a soľ atď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 19.1.2013 o 12:01

Edo - rozlišoval by som obdobie núdze vo V Tatrách a na Juhu slovenska pri pohľade na potravinové možnosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.1.2013 o 11:37

Ono o etike bolo popísané vela . Tomu diviakovi je jedno či ho poľovník strelí pri kúpaní sa na blate ,na políčku ,chodníčku z kukurice alebo vnadisku . Bud je jeho lov dodržaný podľa plánu chovu a lovu I alebo nie je . Mne by bolo tiež jedno či ma niekto zastrelí vo vani ,v kuchyni ,pri chladničke alebo ako vychádzam z dverí . Mimo obdobie núdze je lov zveri na vnadisku povolený ako uviedol lubenko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.1.2013 o 10:57

Hekler,skor by tu bolo treba doplnit § 2 pismeno a :):):):),mimo tohto obdobia je lov možny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesniromantik, 18.1.2013 o 22:40

a jaký je rozdíl pro zvěř? odkaz odkaz- odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 18.1.2013 o 21:27

vážení, prestante si mýliť krmne válovce a vysipané krmivo pred posedmi s vnadiskami podľa zákona, doporučujem dobre si prečítať aj poslednú vetu § 61 ods. 1 zákona ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 9.10.2012 o 13:31

možno to bolo tým, že až taká úplna tma nebola :) inak z 1 km vzdialenosti uvidite svetlo okamžite, ale zvuk k vám doletí temer za 3 sek. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 9.10.2012 o 12:06

ja tiez nechapem preco sa niekto o 22.00hod ked je tma jak v rohu mota zo psom v reviri???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 9.10.2012 o 9:51

jano: "co by ste robili na mojom mieste????" Zájdi to tej predajne a kúp si niečo na osvetlenie pre seba. Neosvetlený by si sa o 22:00 nemal po revíri motať, ani po domácom a niežeto po cudzom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 9.10.2012 o 7:08

Edo pisem o tom preto, ze poznam i ja takuto kuchynu a problem o ktorom pises tam nevznika, skor naopak. Chce to asi vyladit rozlohu a skor vytvorit viac mensich ako jednu rozlohou velku. Myslim ze by to mali byt useky, kde zver nachadza ukryt a rozloha kazdeho useku by nemala byt vacsia ako 2-3 ha. Tu je predpoklad, ze i srncia, ktora je silne teritorialna prekracuje tieto hranice a nebrani to robit selekciu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 9.10.2012 o 6:53

Vlasto takýto pokus o kuchynu bol i v našom PZ časť kde sa nemohla lovit srnčia zver nazvalo zopár ludí komorou. Ostatok to odsúhlasil . Za neuveritelných 15 rokov nelovenia nám v komore zver totálne zdegenerovala . Niet tam jediného chovného srnca a často vidiet prestarnuté srny motajúce sa bez srnčiat . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 9.10.2012 o 1:04

Nedokonalost zakona je v tomto pripade asi ucelova. Absenciou vysvetlenia pojmov krmelisko a vnadisko vznika dojem, ze kazde krmelisko je automaticky vnadisko, pretoze zakon o polovnictve to neriesi. A to ostatne stoji na etike jednotlivca. Myslim, ze by nebolo na skodu, ak by kazdy revir musel mat vyhradene oblasti o nejakej min. rozlohe i s ochrannym pasmom, takzvane kludove zony (tato oblast by mohla tvorit napr. sumarne 1/4 plochy reviru). Tu by sa zriadovali krmelistia a zver by tu nachadzala utocisko v case nudze a vystavba posedov,vnadenie, ako i vykonavanie polovnickeho prava v tychto zonach by bolo protizakonne. Moj priatel hovori, ze kazdy revir by mal mat svoju kuchynu. Vyvstava i otazka - preco platit najom za revir, kde nemozno polovat...ale polovovnictvo nie je predsa len o strielani... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 8.10.2012 o 23:29

Píšeš že bola tma ako v rohu a na 1 km si videl posed a z neho zasvietiť?? Trochu čudné... P.s- Pred dvomi týždňami pršalo a hrmelo, nebol to záblesk hromu na 1 km? Netreba sa v noci motať po hore a je pokoj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jano1, 8.10.2012 o 21:50

vedel by mi niekto poradit co by robil v takej situacii ako som sa ocitol pred dvoma tyzdnami,bol som so psom vecer v reviri bolo asi 22:00 hod vecer,samozrejme bez zbrane,bolo asi 10 dni pred splnom este aj zamracene,tma jak v rohu.v tom sa z posedu vzdialeneho odomna asi 1km rozsvietil luc z halogenu a padol vystrel.je to v poriadku???co by ste robili na mojom mieste???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jano1, 8.10.2012 o 21:44

Presne tak aj u nas sa jeden z najmudrejších polovnikov na svete vyhovara na SELEKCIU.Nebudem toho debila menovat,dokonca ma aj malu predajnu polovnickych potrieb,kde vo velkom predava rozne svietidla na "prisvietenie".takze u nas sa len selektuje a prisvecuje.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.10.2012 o 7:35

a je tu aj hľadisko bezpečnosti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.10.2012 o 6:44

jarodt poznám ešte mlatenie hlava nehlava na spoločných polovačkách kde ša ženie psami všetká zver v lese . Čakanie na kalužiskách kde sa striela pri baterkách obyčajne tiež do príde , lovenie pri kombajnoch ,!Kedže ako si napísal diviak je nočná zver za použitia nedovolenej baterky . Potom je tu ešte pár dní cez spln kedy zver vychadza velmi opatrne ked náhodou nie je zamračené . Nejaké humánne a zároven selektívnejšie lovenie oproti vnadisku osobne nepoznám pri love diviačej zveri . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jarodt, 8.10.2012 o 0:18

lubenko, tým by som si nebol 100% istý. Ináč súhlas s Dedem. Vykonávanie selektívneho lovu na vnadisku je čo vlastne ? Kde v odbornej poľovníckej literatúre je o tom nejaká zmienka ? Ak v zmysle zákona môžeš na vnadisku loviť iba diviačiu aj to v čase mimo obdobia núdze. Polož si otázku aká zver je diviačia, s malými výnimkami sa jedná takmer vždy o nočnú zver, málokedy vyjde za plného denného svetla a aj keby vyšla, po paru skúsenostiach - ak bude mať to šťastie, že prežije - sa z nej stane zaručene nočná zver. Ako posudzuješ chovnosť diviačej zveri v noci ? Môžeš ju vôbec loviť v noci ? Alebo tak ako zrejme s nadsázkou /verím/ píše goret je selekciou lov na najmenšiu machuľu ? Vskutku zaujímavé zistenia. Ak ju chceš uloviť za priaznivého svetla a posudzovať ako tak chovnosť a pritom dodržiavať zákon, vyžaduje si to o čosi viac vedomosti a skúsenosti, ako len rozoznanie najmenšej machule v noci. A čo tak poznať zvyky a etológiu diviačej, jej denný režim, kalužiská, miesta prechodov, miesta výskytu sezónnej potravy, atď. Staré dobré poľovníctvo pomaly ale isto vymiera, dnes je in vykonávanie selektívneho odstrelu z posedu na vnadiskách a samozrejme nielen diviačej. Nikto sa už nad tým ani len nezamýšľa, dokonca Edu ani nič lepšie nepozná, všade sa to toleruje, postupne sa to stáva úplnou samozrejmosťou a už len čakám, kedy sa to aj uzákoní. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.10.2012 o 18:28

Goret velmi správne si to popísal i v ramci zakona . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 7.10.2012 o 17:43

Goret- aký poľovnícky um potrebuješ na vnadisku ? Aj nepoľovník - strelec dokáže vystreliť na zver ktorá sa tam sýti na jednoducho získanej potrave. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.10.2012 o 17:38

ok, len som chcel zistiť prečo je podľa teba selekcia na vnadisku smiešna ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 53 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM