Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
IBO výpredaj

Je ešte obmedzená výška v kohútiku psov na 50 cm, ktoré môžu vykonavať SD? - diskusia

autor: off 6121950
pridané: 23.6.2012 14:01

Odchadzajúci minister MPa RV podpísal novú vyhlášku, ktorým sa mení a doplňa vyhláška č.344/2009 Z.z. k vykonaniu zákona o poľovníctve. Táto vyhláška ruší max. hranicu kohútikovej výšky 50 cm psov pre durenie. Je zrušená * /hviezdička/ pri plemenách, ktoré môžu absolvovať SD. Čo vy nato?

počet zobrazení: 9 829
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-67 z 67 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off goret, 26.6.2012 o 8:34

Jaro, bez urážky, ale táto téma je o niečom inom a skús uhádnuť, prečo na PIDe zmrzla diskusia. Ja som uvítal, že u SD skončilo obmedzenie výškou 50cm i to, že na ne môžu už aj NP. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.6.2012 o 8:26

goret, dnes o 6:18... pekne píšeš, no myslím že keby videli súdruhovia z KĽDR, ako to vyzerá u nás v kynológii, tak by sa mali čomu priučiť. Prečo? Ukáž mi ešte jednu krajinu, kde si nejaká organizácia dá do stanov, že právnické osoby sú jej organizačné jednotky, osobuje si právo im zasahovať hrubým spôsobom do činnosti, osobuje si právo rozhodovať o tom, či niekto bude či nebude rozhodcom, alebo že ak chce byť v klube, tak musí byť jej členom. Darmo chovatelia chcú posunúť chov na vyššiu úroveň, ak sa totalitná organizácia rozhodne, že nie! A tiež by sa priučili, ako si dokonca zo zákona vynucovať protiústavné práva. Len sa pozri do zákona o poľovníctve, vraj spk riadi poľovnícku kynológiu. A naozaj... teraz už SPK menuje rozhodcov, rozhoduje o kárdoch. Tak mi napadá, načo je vlastne SKJ, načo sú jej stanovy, načo sú také ,,prehnité,, zákony ako zákon o združovaní občanov, ba dokonca na kieho ďava je nám ústava??? Naozaj si chovy riadia kluby? To si môže myslieť len naivka. To je evolúcia? Výsledkom evolúcie je rozvoj, nie degres!!! Akú demokraciu to spomínaš? Kopoviarsku? Súdruh lebocký so štefíkom zrušia riadne uznesenie výboru a rozhodnú inak. Aby bol čas na nimi organizovanú konferenciu nominovať i stovku nečlenov, ktorí hlasovali!!! To samé v ružovom máš v SHS. Darmo sa ľudia ohradzujú!!! Do SHS, aby sa situácia nevymkla spod nomenklatúrnej kontroly, menovali dokonca trojčlenný dozor so všetkými rozhodovacími právomocami – v zmysle akých stanov??? Tu máš tvoj vývoj. To je to, čo nás vracia späť a rozvracia úroveň chovu. A chceš aj dobrý príklad? Obráť sa na Štefana cimbalíka, alebo emila hládeka, tí boli vyhodení, lebo boli dobrým príkladom! Ešte lepší chceš? Dáme, máme: jeden z trojice dozorcov nad SHS sa volá jursa. Dnes je už prezident skj. To sú príklady! .............................................................................. jozefpetr, dnes o 7:18 ........... vo všeobecnosti nenamietam proti tvojmu poňatiu. Uvádzaš kopova. Dnešný stav nie je výsledkom objektívneho úpadku plemena, ale dôsledok vyššie popísaného. A v tom je rozdiel. Každá krajina sa vyvíja ináč, v nejakých reálnych súvislostiach a podmienkach. Ak by som trochu nevhosne paušalizoval problém, tak asi takto: prečo máme obmedzenie používanie kalibra na väčšiu raticovú? Veď kanca i jeleňa strelím aj .223-kou.prečo mám obmedzenie na nočný lov len počas splnu? Prečo len hodinu po západe slnka? Veď inde to nemajú.... veď sú to nezmyselné obmedzenia!!! Či nie? Iba tie sú nezmyselné, čo sa nám zrovna hodia do kšeftu? Naozaj sa dvihne kvalita chovu, keď sa sústredí do niekoľkých miest? Nehrozí nám presný opak? Nerobme z poľovného psa hospodárske zviera, výrobný prostriedok. To naozaj nie je cesta k rozvoju. Ako doplnková služba, prosím. Ale nie ako filozofia chovu! Tiež zaujímavý názor, ako budú kopovy konkurovať lajkám a pod. ak sa udrží tento boľševický systém kynológie, tak za chvíľu budú aj tieto plemená tam, kam sa rúti kopov. A nielen on. Stačí, aby ,,chovatelia,, zavetrili kšeft v nastupujúcej módnosti plemena a reakcia je štandardná, demokratická: znižovanie, prípadne úplné zavrhnutie podmienok chovnosti, hlavne pracovných skúšok. To je slovenská poľovnícka kynológia. A aby bol kšeft ešte lepší, tak tí, čo sprznili kopova, prídu s geniálnym nápadom za tisíce eur: krpec kopov. Arktické chlpaté kopovy už máme, teraz treba zas čosi iné a ešte pred odchodom sa napakovať. Zaujímavé, že v severských krajinách, napr. Švédsku sa kopov vysoko cení, a lajok tam majú aj na rozdávanie..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.6.2012 o 8:00

jaro, myslím si, že daxel bol najprv (kedysi dávno) využívaný ako durič a neskôr, zmenou podmienok lovu, sa "pofarbiarčil", meno mu však zostalo. jozef, ja som pre zmenu zvedavý na nemecké prepeličiare :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 26.6.2012 o 7:18

Myslím si že táto zmena slovenskej poľovníckej kynológii môže len a len prospieť a to z jednoduchého dôvodu: Kopov ako taký bol na SK defakto jediným plemenom do horských revírov ktorý ako tak zvládal sneh a podobne, co sa dialo väčšina vie, je defakto problémom dnes najsť slušného kopova ktorý by robil tak ako má. Preto si myslím že zavedením silnejšej konkurencie a odstránenie nezmyselného obmedzenia sa vytvorí priestor a vznikne tlak na zlepšovanie chovu kopova. Pretože sa presadia len skutočné dobrý chovatelia resp.psy. Tvrdenie že toto nezmyselné obmedzenie bolo kvoli tomu aby sa zabránilo strhávaniu srnčej zveri pri spoločných poľovačkách je nezmysel, bol som na x, spoločných kde vynášali strhnuté srnčie kusy kopovom. Toto nezmyselné obmedzenie sa malo odstraniť už dávno. Som zvedavý, ako teraz na SD budu kopovi konkurovať napr. ZS lajkám, karelákom atd. atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 26.6.2012 o 7:01

dusan, krajina povodu vzdy uvadzala daxla ako farbiara vyuzivaneho aj na durenie. Nie opacne. Aj v standarde FCI mas napisane ze je to sekcia 2 tj farbiare . Takze , ten koho si citoval neuvadza daxla ako dobry priklad. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.6.2012 o 6:30

poznámka k duričom: durenie ako spôsob lovu sa vplyvom dokonalejších zbraní a ich prílušenstva stáva archaizmom, preto sa nedivme snahám na čiastočné "pofarbiarčenie" duričov, príkladom je daxel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.6.2012 o 6:18

Každá palica má 2 konce. Koniec, ktorý držia v rukách skutoční chovatelia má tendenciu rásť, ten druhý zakrpatieva. Raz musí dôjsť ku kritickému bodu, v ktorom tieto postupné malé kvantitatívne zmeny prejdú do novej kvality, vraví sa tomu evolúcia. Slovensko nie je izolované ako KĽDR alebo Kuba a ani slovenská kynológia nie. Ak sa niekto spolieha na nejakú direktívnu nápravu zhora a obviňje tých hore, že nekonajú, tak nech si radšej uvedomí, že máme demokraciu, v ktorej rozhoduje väčšina a skôr treba čosi robiť s tou väčšinou ako s tými hore. Vraj príklady priťahujú, tak nech skúsiť byť tej väčšine príkladom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 25.6.2012 o 22:42

leon, poprosím ťa, čo som zle napísal? že sa mi nepáči kam sa uberá kynológia? aké názory sa presadzujú? ako to vyzerá na výstavách, skúškach? že komercionalizujeme aj poľovnú kynológiu? za chvíľu si ktosi kúpi čokla, a bude chcieť s ním robiť skúšky. ak spraví, môže poľovať... to je v maďarsku. sem chceme ísť? alebo si vytvoríme podmienky na úplný zánik slovenského plemena len preto, že niekto si kúpi psa mimo pravidlá a chce sním za každú cenu poľovať? ako sa rozvíja naša kynológia? nuž takto: ak chceš byť v klube, tak sa musíš stať členom spz, hoci si žena z domácnosti a poľovačka sa ti prieči. no je treba členské, a to je podstata veci! alebo sa pozrite, čo sa to deje v obidvoch národných plemenách. veď to si nik nedovolil ani za socializmu, také neprávosti!!! nepáči sa ti, chceš nápravu? tak padaj!!! a čerešnička na vrch... krpec kopov... vrchol bezočivosti, ako tunelovať peniaze. nevydrbali spoluautora náhodou z prezidentského kresla SKJ? a už na jeseň? koncepcia, smery rozvoja a k tomu náležitá podpora sú veci u nás naprosto neznáme, pre funkcionárov priam čudesné. pre nich to funguje normálne, keď sa na výstave, alebo pracovnej skúške všetci divia, kto vyhral. iba dvaja sa nedivia... rozhodca a víťaz. a že ministerstvo také niečo schválilo? tým mafiánom je úplne jedno, čo spravia, stačí, ak sú funkcionármi spz a spk. prípadne chodia školiť funkcionársky aktív a ešte si od nich pýtať aj ,,na benzín,,. ono tá kohútiková výška je len odrobinka. takže, leon, v čom sa mýlim? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 25.6.2012 o 20:45

Leon, Growler ... suhlas do bodky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 25.6.2012 o 20:30

apple,potrebu vzniku nizkonohych svajciarov som ti napisal uz v inej teme,tu s tym zase argumentujes a nakoniec to je pre teba nepodstatne :).ake su tie ine krajiny s kohutikovou hranicou? skus niekedy zajst aj na spolocnu s diviacou zverou a zazijes aj srnciu strhnutu kopovmi,zakazeme kopova ... :)? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 25.6.2012 o 19:29

leooon, obávam sa, že si nerozumieme, alebo som to nejasne napísal o kultúre... úplne s tebou súhlasím, s tým strhávaním je vždy väčšia pravdepodobnosť, že sa to stane väčšiemu, silnejšiemu psovi. no nemožno vylúčiť ani menšieho. toto je však debata na samostatnú tému. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 25.6.2012 o 18:59

apple v té kultůře s tebou nesouhlasím to co tady dnes je je likvidace toho co naši předkové po staletí tvořily.Dnešní polovník myslivec bych chtěl udělat ze všeho univerzálního psa a pak to na společných podle toho vypadá a je jedno jestli to je společná na spárkatou nebo drobnou.K tomu strhávání vetšinou to dělají nezvladatelní psi a je jedno jestli to je teriér nebo ohař ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 25.6.2012 o 18:30

to som len pripomenul, o čo ide. no pre mňa je to naprosto nepodstatné. aké štatistiky máš na mysli? o strhávaní zveri? vedú sa také? dobre vieš, že nie, tak načo takým argumentuješ? štatistiky sa nerobia ani pri napadnutí medveďom. ale strhnutú srnčiu stavačmi pri poľovačke na bažanta, zajaca som už zažil. celá sranda spočíva v niečom inom. tu sa poľovníctvo vyvíjalo a vyvíja podľa našich podmienok. za chvíľu tu bude presviedčanie, aby sme použili maďarský model, alebo nebodaj poľský. a vlastne, načo by sme mali chovať psov, veď si ich budeme najímať. s tým sa jednoducho odmietam stotožniť. máme bohatú poľovnícku históriu, svoju poľovnícku kultúru včetne poľovníckej kynológie, ktorej sú takéto tendencie cudzie. už teraz je kynológia v rozvrate, nieto ešte takéto rany pod pás jej dávať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 25.6.2012 o 17:31

Davno uz vo svajciarsku nic take neplati. A ked Uz ide o svajciare tak slachtili nizkonohe plemeno nakolko doslo k triestenie revirov na mensie , preto sa zacal standardny svajciar krizit s jazvecikom. Ak sa tu niekto ide ohanat strhavanim zveri vyssimi psami ako 50cm rad by som videl nejaku statistiku. Tj rukolapne dokazy. Co sa tyka pripomienkovania , mal som moznost sa toho zucastnit. To ze niektorym jedincom to uniklo je ich smola. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 25.6.2012 o 15:30

tak to máte dobrý motaq když to vadný omezení už nemáte ještě doladit seznam loveckých plemen :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 25.6.2012 o 15:12

o strhávaní diviačej to asi nebude, asi skôr srnčej a pod. ja som si ten argument nevymyslel, len ho interpretujem. a ani taký starý nie som, aby som bol pri tom... myslím, že je na prospech všetkým, ak si dokážeme verejne prediskutovať normu, ktorá sa nás týka a v s dostatočným časovým priestorom. nie všetko ti padne hneď do oka a niektoré veci je treba i s kolegami premyslieť, prediskutovať. a aké plemená by mohli duriť, prípadne ako ich skúšať? no vidíš, to je hodné uvažovania! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.6.2012 o 14:58

Dovolím si cyklicky poznamenať, že obmedzenie výškou ohľadom strhávania zveri v princípe nič nerieši, zvlášť nie u diviačej zveri, ktorú jedinú smú naše psy duriť. Keď spomíname duriče v niektorej krajine, mali by sme spomenúť i zver, ktorú tam smú resp. smeli duriť. Myslím si, že lepšie je konkretizovať plemená vhodné na durenie a umožniť absolvovať SD čím viac psom. Sitom by mali byť spomínané skúšky. A mám jednu technickú otázku: ako nahlas by mali návrhy takýchto zmien prebiehať a kto všetko by sa mal k nim vyjadrovať, aby vôbec raz prešli do praxe? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 25.6.2012 o 14:07

zákon výšku neupravuje. zmena vo vyhláške prebehla potichu, nie je známe, či ju dávali niekomu z poľovníkov na pripomienkovanie. obávam sa, že to nie je príliš šťastné riešenie, už len vzhľadom vývoj v chove duričov. podľahlo sa argumentom, ja ich nazývam nezodpovedným. že obmedzenie nie je nikde, je zavádzajúce tvrdenie. obmedzenia sú. ako príklad poviem švajčiarsko, /ale nie je jediné/. tam už tuším koncom 19. alebo začiatkom 20. storočia došlo k nariadeniu, ktoré limitovalo výšku duričov. uvádzaný dôvod: strhávanie zveri. a popasovať sa s tým museli aj pri svojom národnom plemene - švajčiarskom duričovi, bol vyšľachtený nízky durič. takže nič nové pod slnkom, dokonca ani z východu to k nám neprišlo. takáto debata sa cyklicky opakuje. niekto si kúpi vysokého duriča, hoci v tom plemene sú aj nízki, a bude dookola riešiť výšku duriča. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 25.6.2012 o 13:40

Leon, v novom zakone sa o 50 cm nepise, ani v zakazanych sposoboch lovu a ani inde, aspon ja som to tam nenasiel. co sa tyka zakazanych sposobov lovu tak zakon o durenie hovori nasledovne § 65, b) používať psa na durenie raticovej zveri okrem durenia tejto zveri poľovnými psami pri dohľadávaní postrieľanej zveri a durenia diviačej zveri, ak sa durí poľovnými psami, ktoré majú skúšku na durenie zveri,. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.6.2012 o 13:34

Neviem, u nás je nedostatok psov so SD a zvlášť sa prejavuje na spoločných poľovačkách, kde potrebný počet psov môže byť doplnený psami s FD (farbiarske duričov). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 25.6.2012 o 13:06

ale pořád řeší jenom zkoušky né zakázané zpúsoby lovu o tom se tam nic nepíše jinak by to byla paráda proto že většina plemen na černou má nad 50cm ale ta změna díky výrobcům tradičních plemen neprojde víš jaká by to byla pro ně konkurence ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.6.2012 o 12:55

Leon, vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva č.344/2009 i s neskoršími úpravami je vykonávacou vyhláškou zákona o poľovníctve č.274/2009 Z.z. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 25.6.2012 o 12:48

tohle je vyhláška která se týká zkoušek ale v zákoně máte že nesmíš nahánět s větším psem jak 50cm tak že to bude stejný jako u nás zkoušky složíš zapíšou ti to do PP ale kartu LUP nedostaneš tak že máš zkoušky jenom na parádu protože nesmíš nahánět se psem který přesahuje 55cm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.6.2012 o 12:04

Úprava nadobudla platnosť 15.4.2012 a SD môžu absolvonať už aj nemecké prepeličiare. Leon, u nás absolvovanie SD oprávňuje psa pracovať na spoločných i individuálnych poľovačkách na diviačiu zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 23.6.2012 o 14:55

tak že to je jako u nás na zkoušky můžeš ale lovit nesmíš to je jak u bl..... :-))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 23.6.2012 o 14:45

Bolo na case . Nikde inde taketo obmadzenie neexistuje . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 23.6.2012 o 14:05

ano je to žrušené, odkaz hneď prvý súbor, č.96 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-67 z 67 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov