Heming hunting
dnes je piatok,  17. máj 2024,  meniny má Gizela,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:06,  dnes západ slnka: 19:19
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Geco - a rozne druhy ich striel - diskusia

autor: off rado857
pridané: 21.11.2011 16:31

Strelivo Geco vaše postrehy a skúsenosti s praxe. Dakujem

počet zobrazení: 78 282
počet hlasov: 4
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 16.11.2015 o 23:09

Odpoveď na TikkaHunter, 16.11.2015 o 18:38 > Bol som oslovený aby som sa vyjadril aj ja, tak napíšem svoj názor: V prvom rade je veľká škoda že to strelec nepofotil. Namor676 to laicky napísal veľmi stručne a jasne, ja dám okolo toho trochu omáčky. Hneď po smrti sa zver začína rozkladať doslova niekoľko minút po zlyhaní životných funkcií. Po zástave srdca nastáva stav algor mortis, smrtiaci chlad. Telesná teplota klesne každú hodinu o 1,5 stupňa Celzia, kým nedosiahne vonkajšiu teplotu. Krvné škvrny v prvých okamihoch po smrti začne úradovať gravitácia. Regulovaná cirkulácia krvi sa zastaví. Kým väčšina pokožky ostane smrteľne bledá, ťažké červené krvinky sa presunú do tých častí tela, ktoré sú najbližšie k zemi.Výsledkom sú fialové škvrny v spodnej časti tela (napríklad zver leží na pravom boku ), známe ako livor mortis. V tele sa hromadí oxid uhličitý a krv sa stáva kyslejšou. To spôsobí, že bunkové steny prasknú a enzýmy sa začnú nekontrolovateľne uvoľňovať do tkanív. Čiže ak v svaloch už neprúdi krv, tak už klasický hematom nenastáva.Potom nastáva rigor mortis posmrtná stuhnutosť . Ja tvrdím, že to nenastalo pri ťahaní, ale to spôsobila strela. Prečo?: výsledkom je že zver bola durená a krv bola nahromadené v svaloch a po náraze guľky nastal balónový efekt hydrodynamicky tlak , čím viacej tekutín v svalových vláknach tým väčší. Preto aj po takejto rane zver ostala v ohni, doslova explodovala. Nastal hemoragicky efekt a krvných riečištiach a to bol následok aj smrti. Zjavné by to bolo aj na pľúcach Keby to bolo po ťahaní tak by sa hematom nenachádzal len po rebrách, ale aj na lopatkách, stehnách, chrbte proste všade tam kde sa dostala do styku s kamením a ťahanou plochou. Stalo by sa to ak by sa zver ťahala hneď po ulovení, ešte teplá a napumpovaná krvou. Toto čo sa stalo v tomto prípade je zhoda náhod, už som to sám pozoroval vo viacerých prípadoch. Preto napríklad v Afrike je zver tvrdšia na ranu lebo jej svalové vlákna neobsahujú toľko vody a hydrodynamicky efekt je o poznanie slabší. To len na vysvetlenie . Lovcovi želám Lovu zdar a nabudúce to foť všetko čo sa dá, ľahšie sa to potom objasňuje.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 269 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off kero10, 4.8.2015 o 21:45

Strelivo GECO PLUS 270Win. - Má niekto skúsenosť s týmto strelivom?.Dik za odpoved. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jagttiger, 21.7.2015 o 21:58

A co tak Barnes TTSX ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilhem, 21.7.2015 o 20:40

A ma niekto aj expres v 7x64? O plusku a tm je toho pozehnane. Lz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cergovtulak, 20.7.2015 o 7:31

Geco 270w maju trosku hrubsiu nabojnicu ale nie tak ako prvi partizan tam to orezavalo drazku nabojnice u geca mi to az tak nevadi nie je to tak hrozne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin270, 19.7.2015 o 22:43

Do komory jdou dobre, ale zaverova klika jde ztuha dovrit... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilhem, 17.7.2015 o 22:58

Rado suhlasim cital som pozorne plne suhlasim . Mme lietaju 12 13cm vyssie. Rozumna dwbata. Lz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 17.7.2015 o 22:04

Si ma trošku predbehol:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 17.7.2015 o 22:03

Vilhem neviem či si čítal pozorne môj koment, ale v druhej časti je jasne poukázané na konkrétnom príklade že to čo píšeš ty "ľahšie strely by mali byť v terči vyššie ako ťažšie" je iba teória ktorej sa držať nemôžeš všetko si treba vyskúšať na vlastnej zbrani. A je úplne jedno či sa jedná o Geco plus alebo akúkoľvek inú strelu. Ak tebe pôjdu tri rôzne druhy streliva na sto metrov do krúžku o veľkosti tri cm, tak s inej zbrane to môže byť úplne inak. Na takto formulovanú otázku ako si zadal ti jednoznačne asi neodpovie nikto preto sa rozbehla debata ktorá s tvojou otázkou súvisí iba odpovede boli obšírnejšie. A neboj sa chlapi sa neurazia :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilhem, 17.7.2015 o 21:57

Nic sa medeje vsetko je ok tema je geco a vsetko okolo toho suvisiace. Myslim ze vase postrehy su dobre no podla mna trosku dalej asi to ma tak byt spravne. ?¡LZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilhem, 17.7.2015 o 21:13

Zadal som jasne parametre typi kaliber nie kmity rychlomery...... asi ma kazdy zly zrak a odpoveda po svojom npr. Opytam sa kolko je hodin a vasa odpoved je ano pridem o hodinu. Je v tom suvis? Bez urazky Lz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 17.7.2015 o 16:10

Martin270, pokial mas na mysli nieco take, ako ked nabijas SPCE-cka, ze ti obrusi spicku projektilu, tak mne sa Geco Plus naboje nezasekavaju, mam sice Brno98, ale tam je ten problem tiez. dokonca aj Vulkany od Normy sa mi tam niekedy zasekavali, ale Geco Plus ma projektil este spicatejsi a vlezie do komory bez zaseknutia. pokial by ale niekto vedel, co a ako treba na zbrani upravit aby sa to nezasekavalo, moze sa podelit o info (samozrejme do prislusnej sekcie na fore). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cergovtulak, 17.7.2015 o 15:06

Ja mam zkk a naboje geco plus idu do komory super len dovretie kluky zaveru ide trochu tazsie ale nie tak ako u ppu tam to osekavalo nabojnicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin270, 17.7.2015 o 14:23

Zdravim panove.Mohu se zeptat jestli nekdo odpozoroval to, ze naboje Geco jdou u kulovnice ztuha dovrit do komory oproti jinym nabojum jineho vyrobce?Ja to zjistil u raze 270W u obou mych kulovnic CZ 537 a 550.Dekuji za odpoved. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 17.7.2015 o 10:11

Tá istá energia čo ide dopredu nesená strelou ide aj do dozadu nesená pažbou. Rozdiel je v hmotnosti a rýchlosti. Zakon hybnosti platí. "Raketový efekt" je druhá zložka spätného rázu, a je dosť podstatná a výrazne znížitelna usťovými brzdami, ..... . Pôsobenie plynov je možné dedukovať podľa vyrovnanosti V0. LR strelci vedia, že návažka s najvyrovnanejšim V0 napr +/-1 m/s Nemusí byť tá najpresnejšia. Každopádne v tejto oblasti asi nejestvuje jedna " svätá pravda " platí hlavne experimentálna osobná skúsenosť pre danú kombináciu faktorov ( zbraň , náboj .....) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 17.7.2015 o 9:59

Jeden veľmi znalí človek - česť jeho pamiatke. Na jednom fore napísal " ak hlaveň zalejeme do betonoveho bloku čim eliminujeme jej kmity " prax sa bude viac podobať teorii. Ako píše Rado je to tak možné kmit urobí svoje . Hlavne nech to kmitá vždy rovnako. Preto treba kontrolovať nástrel. Malé rýchle vedia byť na toto asi haklivejšie ako večšie a pomalšie. Zopar kolegov sa už opalilo. Kúpili strelivo tej istej gramáže od iného výrobcu, a poď ho na posed. Chybený kus - kontrola nástrelu a 30 cm mimo, presun kríža a 3 kontrolne rany - všetko OK ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 17.7.2015 o 9:18

ved o tom som pisal. Ale zvih hlavne po tom, co ju opusti strela s tym nema nic spolocne. To je spatny raz, ktory je spôsobený uvolnenim plynov do vonkajsieho prostredia. Ja rozprávam o pohybe, ktory vznikne posobenim plynov na dno strely. Ten pohyb nieje vzdy rovnaky a preto aj ta strela nedopadne na rovnake miesto ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rado100, 17.7.2015 o 9:08