Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Geco - a rozne druhy ich striel - diskusia

autor: off rado857
pridané: 21.11.2011 16:31

Strelivo Geco vaše postrehy a skúsenosti s praxe. Dakujem

počet zobrazení: 77 928
počet hlasov: 4
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 16.11.2015 o 23:09

Odpoveď na TikkaHunter, 16.11.2015 o 18:38 > Bol som oslovený aby som sa vyjadril aj ja, tak napíšem svoj názor: V prvom rade je veľká škoda že to strelec nepofotil. Namor676 to laicky napísal veľmi stručne a jasne, ja dám okolo toho trochu omáčky. Hneď po smrti sa zver začína rozkladať doslova niekoľko minút po zlyhaní životných funkcií. Po zástave srdca nastáva stav algor mortis, smrtiaci chlad. Telesná teplota klesne každú hodinu o 1,5 stupňa Celzia, kým nedosiahne vonkajšiu teplotu. Krvné škvrny v prvých okamihoch po smrti začne úradovať gravitácia. Regulovaná cirkulácia krvi sa zastaví. Kým väčšina pokožky ostane smrteľne bledá, ťažké červené krvinky sa presunú do tých častí tela, ktoré sú najbližšie k zemi.Výsledkom sú fialové škvrny v spodnej časti tela (napríklad zver leží na pravom boku ), známe ako livor mortis. V tele sa hromadí oxid uhličitý a krv sa stáva kyslejšou. To spôsobí, že bunkové steny prasknú a enzýmy sa začnú nekontrolovateľne uvoľňovať do tkanív. Čiže ak v svaloch už neprúdi krv, tak už klasický hematom nenastáva.Potom nastáva rigor mortis posmrtná stuhnutosť . Ja tvrdím, že to nenastalo pri ťahaní, ale to spôsobila strela. Prečo?: výsledkom je že zver bola durená a krv bola nahromadené v svaloch a po náraze guľky nastal balónový efekt hydrodynamicky tlak , čím viacej tekutín v svalových vláknach tým väčší. Preto aj po takejto rane zver ostala v ohni, doslova explodovala. Nastal hemoragicky efekt a krvných riečištiach a to bol následok aj smrti. Zjavné by to bolo aj na pľúcach Keby to bolo po ťahaní tak by sa hematom nenachádzal len po rebrách, ale aj na lopatkách, stehnách, chrbte proste všade tam kde sa dostala do styku s kamením a ťahanou plochou. Stalo by sa to ak by sa zver ťahala hneď po ulovení, ešte teplá a napumpovaná krvou. Toto čo sa stalo v tomto prípade je zhoda náhod, už som to sám pozoroval vo viacerých prípadoch. Preto napríklad v Afrike je zver tvrdšia na ranu lebo jej svalové vlákna neobsahujú toľko vody a hydrodynamicky efekt je o poznanie slabší. To len na vysvetlenie . Lovcovi želám Lovu zdar a nabudúce to foť všetko čo sa dá, ľahšie sa to potom objasňuje.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 269 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off semjan, 27.11.2016 o 21:13

Balance: 8x57js a Geco plus som na R8 niekolkokrat strielal aj na makko a aj cez lopatku. Strely od 50 do 80m. Vysledok je ze zver odbehne a ked dostane na lopatku tak odbehne tiez ale naviac je vo vnutri vsetko roztrieskane. teilmantel mi to nerobil. Mam este 9,3x62 geco plus a tam som strielal nad 100m. Tu vsetko pada ako handra. Na 60m som neskusal co to robi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brandebur, 27.11.2016 o 11:12

Zdravím, poľujem iba druhý rok/som greenhorn/, od začiatku mi v jednej predajni ponúkli Geco/na 308w-teilmantel 170gr/, minulý rok 5 srncov od asi 100 do 250m, minimálne odskoky asi do 20m u dvoch, ostatné v ohni, toho roku 3 srnce, všetky v ohni, ale jeden už aj strelený 243w/105gr TM/, dva lanštiaky s 308w, jeden odbehol do kukurice/horšie umiestnený zásah na mäkko/, skúšal som aj Sako 100gr na 243w, strely oproti Geco na ONV asi 180m/4cm nad 0 na 100m/padali pod 0 asi 2-3cm, Barnaul o ničom/lietali si ako chceli/, čiže myslím že Geco je dosť nadupané strelivo, a hlavne lacnejšie ako Sako, tak na úrovni SB, znamená že ostanem u Geco ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off balance, 3.11.2016 o 8:23

spito270 - videl som na tvojich fotkách krásny hríbik, ktorý tá strela robí. Bohužiaľ moja skúsenosť s týmto strelivom je taká ako som to popísal. Môj názor:treba strieľať cez lopatku. Keď sa ti podarí streliť na mäkko - je to zábava na celú noc. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 2.11.2016 o 15:33

Semjan máš to v pošte. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 2.11.2016 o 13:23

este doplnim, ze som to strelivo tiez pouzival v 8x57JS ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 2.11.2016 o 13:22

Geco plus som pouzival takmer dve sezony, nezazil som nic take, co tu spominate. Ta strela sa otvara bez problemov aj ked nezasiahne kosti. Jedine co ma prinutilo zmenit strelivo, bola zhorsena presnost. Zrejme nestihaju pokryt dopyt. Inak bolo ok, za tu cenu. A poprosim, nehodnotte strelivo, pokial nemate ani sajnu, kam ste vobec zver trafili! (balance) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miko, 2.11.2016 o 13:01

MMasska - máš pravdu, trochu som sa uponáhľal ale aj podľa toho čo napísal semjan, tak by som ostal pri tom Naturalise.A už je to len na semjanovi či to vyskúša alebo nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 2.11.2016 o 10:39

1. R8 2. pole, luka a hruby les 3. 50-150m v 90perc, zbytok do 200m 4. cenu neriesim, ale preco davat 70e za krabicku, ked mozno 30-40e za krabicku je postacujuce. Ak treba, dam aj 70e 5. s touto zbranou rocne 20-40 nabojov, podla volneho casu 6. samozrejme polujem aj pre divinu, ako kazdy 7. diviaky, vacsinou 50-100kg, jelenia zver, sem tam daniele + skodna ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 2.11.2016 o 9:17

Miko ako to môžeš takto z fleku povedať? Veď vôbec nevieš ďalšie podrobnosti? Ja osobne by som nikdy nikomu neporadil kým nevieš od neho viac údajov a to : V akých podmienkach poluje (na akú vzdialenosť) aký terén (hrubá hora, kríky, polia, kukurica), aká zver je prioritne lovená (veľký rozdiel či prioritne srnčia, malé diviaky, alebo vysoká a hlavne dospelé kusy) akou zbraňou strieľa (nie každá zbraň dokáže ustabilizovať moderné strely ako si doporučil ty monolit), čo od streliva očakávaš (rozdiel medzi poplatkovým strelcom čo potrebuje rýchly stop efekt a je mu jedno ako to bude vyzerať a iné zase tomu kto poľuje aj pre divinu) aký si strelec (iné strelivo odporučím začínajúcemu poľovníkovi ktorý teraz začína, iné priemernému strelcovi a iné strelcovi čo veľa strávi na strelnici a strieľanie si užíva) a aj podstatná vec koľko nábojov vystrielaš do roka a aký je jeho cenový limit. Toto sú podstatné údaje bez ktorých ja určite nikdy nič neodporúčam to vie každý kto ma už o radu žiadal a aj keď mi dá všetky tieto údaje tak sa mu snažím poradiť aspoň 2 strely a to preto že aj tá naj strela nemusí sadnúť. Preto každého prosím ak niekoho požiadaš o radu, akú strelu by ti odporučil a nedáš mu tieto údaje tak každá rada bude len výstrel do tmy na slepo. S pozdravom aby každá vaša strela trafila cieľ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

off miko, 2.11.2016 o 8:48

Lapua Naturalis alebo Hornady GMX do 8x57JS ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 2.11.2016 o 8:36

ked si zoberieme ze s 8x57js strielame vo vacsine od 50m do 150m, ktora strela je podla vasich skusenosti optimalna a cenovo rozumna?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off luboslav, 2.11.2016 o 6:36

prešiel som na Vulcan, medzi tým Sako hh ale každá strela má svoje muchy. Momentáne som na RWS h mantel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 2.11.2016 o 0:57

Semjan to čo opisuješ je klasická chyba tejto strely na ktorú som už na tomto fóre viac krát upozorňoval. Či sa to už niekomu páči alebo nie, ale firma Geco chcela niečo dobré a spoľahlivé a tak okopčila strelu Vulkán. Aby ju trochu vylepšili tak jej vlepili jadro do plášťa. Tým ju síce spravili kompaktnou, ale zároveň aj tvrdšou oproti Vulkánu. Plusko nieje zlé ale ..... Musíš dodržať dve základné veci mať to v rýchlom kalibri nech to ma aspoň 800m/s a za druhé oprieť to o kosť, potom to vcelku funguje s priaznivým účinkom aj poškodením. Táto strela ťa moc nepodrží ak to trafiš pomedzi rebrá a ešte menej ak sa ti to podarí oprieť až za bráničný pilier. Potom sa tá strela nestihne otvoriť a spraviť dostatočne veľký primárny kanál a hydrodynamický efekt aby vyvolalo taky šok že zlyhajú dôležité funkcie ešte pred dalekým odbehom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off semjan, 1.11.2016 o 22:14

Balance a luboslav, na ake strelivo ste presli? Ja rozmyslam ze sa vratim k teilmantel ak nie k niecomu inemu ako napr. Sako ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off balance, 1.11.2016 o 22:04

Áno, mne sa stalo niečo podobné. Streľba na lanštiaka za mesačnej noci na cca 60-70m. Po výstrele bolo počuť zreteľné "ľapnutie". Farba nájdená psom až po 300m, lanštiak nedohľadaný ani po 3 hod. nočnej dohľadávke. Je možné, že rana bola umiestnená viac dozadu ako by sa žiadalo. Zrejme s tými nábojmi treba strieľať nie za lopatku, ale cez lopatku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off luboslav, 1.11.2016 o 21:57

semjan mám presne tieto skúsenosti preto som prestal plusko používať. Je to dosť tvrdá strela, nepoškodzuje ale zver mi z 8x57 JS dosť odbiehala a skoro bez farby. Niekoľko krát som musel aj pri dobrej komorovej rane dostreľovať aby sa zver netrápila. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off semjan, 1.11.2016 o 21:23

V poslednej dobe mam opakovane problemy s geco plus 8x57JS kde mi zver strelena do 50m odbieha aj napriek jasnemu zasahu a farbeniu. Strielam s Blaser R8. Zatial sa mi vidi ze strela je dost tvrda a neotvara sa pri takejto vzdialenosti,diviaciu zver prestreli a energiu berie zo sebou. Stalo sa mi to uz opakovane a stale som pripisoval vinu mojmu strielaniu resp. Nenastavenej puske. Puska je skontrolovana, nastrelena presne a moje strielanie je taktiez preverene rokmi :) Nema niekto podobnu skusenost s GecoPlus??? Predtym som strielal s Geco teilmantel a takyto problem som nemal ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 19.9.2016 o 20:24

Ja mám skúsenosti s Geco Teilmantel 11g kaliber 30-06 veľká spokojnosť.Zver zostáva skoro v ohni(max 2m)strelených okolo 35 líšok ,dvoch diviakov a srnčia 4 ks. Poškodenie diviny minimálne a výborná presnosť.Líšky odhadom od 60 m do 220 m. Diviak jeden 180 m a druhý 70 m . Strelivo používajú aj kolegovia a sú spokojný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on borgeo, 19.9.2016 o 10:38

Klasický poloplášť 7x64 Geco TM 10,7g. Diviaky všetkých veľkostí po komorovej rane mi zostali v ohni. Ku podivu srnčia po komorovej rane odbieha. Možno len zhoda náhod. Streľba všetko do 100 metrov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dub21, 18.9.2016 o 21:06

Tak ja osobne mám s Geco plus v 8x57js dobré skúsenosti ( síce nie moc veľké ale aspoň nejaké 3 kusy diviačej) tak zhodnotil by som to takto :prvý kus bolo 32 kg prasa strelené na spoločnej v pohone na cca 40m zásah tesne za lopatku, diviača ostalo v ohni, v druhom pohone som strelil druhé prasa 27 kg bolo to cez bukové zmladenie v behu, zásah na mäkko na nástrele som našiel obsah z čriev a kúsok čreva, tak som vedel že je strelené na mäkko no a približne po 20m som ho našiel zhasnuté. A tretieho(lanštiaka 40 kg) diviaka som strelil z posedu na cca 30 m zásah za ucho takže diviak spadol v ohni. Na záver by som to zhodnotil nasledovne z 3 kusov 2 spadli v ohni a jeden odbehol na 20m a čo sa týka poškodenia diviny tak to ja neviem posúdiť z inými značkami streliva ale nie je to vôbec zlé odpadu bolo minimum z každého kusa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sniperjp, 14.3.2016 o 14:41

Geco 30 06, 11grm, Teilmantel - Chcel by som Vás poprosiť o skúsenosti a praktické postrehy s používaním tejto strely pri love v kalibri 30 06.Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 20.11.2015 o 13:32

Geco plus v 8x57 JS v žiadnom prípade nemohlo vytvoriť tak masívne podliatiny....strelil som sním cca 50 kusov zveri a môžem zodpovedne povedať že v tomto kalibri je to jedna z najlepších striel akú som kedy používal (správala sa podstatne lepšie ako Vulkan) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin-R, 19.11.2015 o 20:56

V otázke to síce nebolo, ale ďakujem za ujasnenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off TikkaHunter, 19.11.2015 o 18:48

Spomínam to vo svojom prvom príspevku - v samotnej otázke - Geco Plus, 8x57 JS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin-R, 19.11.2015 o 16:30

Ďakujem za vysvetlenie. Mám nejaké údaje o GECO a tam sú rôzne druhy striel, takže aká bola použitá? Lebo to bolo na krátku vzdialenosť a tak je možné, že bola príliš rýchla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off TikkaHunter, 19.11.2015 o 7:43

Martin-R: ano, na spolocnej polovacke sa moze lovit aj netrofejova jelenia zver, dospela jelenica a jelienca. A zver bola v pohybe, este len som sa priblizoval na stand, ked som videl ako vacsia crieda vysokej uteka na 150m do mladiny, nasledne z tej mladiny 3 jelenice vysli von. A ked sa skoncil pohon, tak sme ju vyvrhli. V kazdom pripade toto bude asi najmensie prekvapenie ak sa chystas vratit na SK ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin-R, 18.11.2015 o 21:22

Som nejakú dobu mimo SK a tak mi asi ušlo, že sa robí pohon aj na vysokú. Chystám sa vrátiť späť, tak sa začínam zaujímať, čo sa doma deje. To na vysvetlenie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off axon, 18.11.2015 o 20:57

čo je na tom zlé, že bola strelená na začiatku pohonu??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin-R, 18.11.2015 o 19:43

Citát: "Strelena bola na zaciatku pohonu, po cca hodine bola stiahnuta po kamenistom terene (250m)" Čítam dobre? Na začiatku pohonu??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off TikkaHunter, 17.11.2015 o 9:31

Chlapi dakujem za odpovede, skoda no, nabuduce ozaj vsetko pofotim. To, co pise MMaska dava logiku, a je to velmi zaujimave. Ked sa smiem spytat - stava sa to zakazdym, ze ked je zver v pohybe (svalovina napumpovana krvou) tak sa takto podleje? Alebo je to len vynimka? Mozno ak by som strielal na 100-150m (mensia rychlost a energia gule) tak by to dopadlo lepsie. Lovu zdar chlapi! A este raz dakujem :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 16.11.2015 o 23:41

No neviem, my sme tahali jelenicu po kamenoch az dole k ceste a bola obita na nepoznanie. Rozhodne to nebolo od strely...moj pripad. ..take nieco po zasahu akejkolvek strely som este nevidel...bola by podliata aj vnutri a nielen zvonku....sice my sme tahali hned po strelbe...ale take nieco, zeby boli podliate komplet rebra som videl iba pri autonehode, kde jelenica vbehla pod auto. Tak ta jak sme ju odrali bola az fialova.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off rado100, 16.11.2015 o 23:18

Podliatiny vznikli od zásahu nie od ťahania. Už som to zažil. Win 270 a SelBel na 40 metrov. Jelenica bola podliata od krku až po chvost z oboch strán. Zásah za lopatku a zver v ohni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 16.11.2015 o 23:09

Odpoveď na TikkaHunter, 16.11.2015 o 18:38 > Bol som oslovený aby som sa vyjadril aj ja, tak napíšem svoj názor: V prvom rade je veľká škoda že to strelec nepofotil. Namor676 to laicky napísal veľmi stručne a jasne, ja dám okolo toho trochu omáčky. Hneď po smrti sa zver začína rozkladať doslova niekoľko minút po zlyhaní životných funkcií. Po zástave srdca nastáva stav algor mortis, smrtiaci chlad. Telesná teplota klesne každú hodinu o 1,5 stupňa Celzia, kým nedosiahne vonkajšiu teplotu. Krvné škvrny v prvých okamihoch po smrti začne úradovať gravitácia. Regulovaná cirkulácia krvi sa zastaví. Kým väčšina pokožky ostane smrteľne bledá, ťažké červené krvinky sa presunú do tých častí tela, ktoré sú najbližšie k zemi.Výsledkom sú fialové škvrny v spodnej časti tela (napríklad zver leží na pravom boku ), známe ako livor mortis. V tele sa hromadí oxid uhličitý a krv sa stáva kyslejšou. To spôsobí, že bunkové steny prasknú a enzýmy sa začnú nekontrolovateľne uvoľňovať do tkanív. Čiže ak v svaloch už neprúdi krv, tak už klasický hematom nenastáva.Potom nastáva rigor mortis posmrtná stuhnutosť . Ja tvrdím, že to nenastalo pri ťahaní, ale to spôsobila strela. Prečo?: výsledkom je že zver bola durená a krv bola nahromadené v svaloch a po náraze guľky nastal balónový efekt hydrodynamicky tlak , čím viacej tekutín v svalových vláknach tým väčší. Preto aj po takejto rane zver ostala v ohni, doslova explodovala. Nastal hemoragicky efekt a krvných riečištiach a to bol následok aj smrti. Zjavné by to bolo aj na pľúcach Keby to bolo po ťahaní tak by sa hematom nenachádzal len po rebrách, ale aj na lopatkách, stehnách, chrbte proste všade tam kde sa dostala do styku s kamením a ťahanou plochou. Stalo by sa to ak by sa zver ťahala hneď po ulovení, ešte teplá a napumpovaná krvou. Toto čo sa stalo v tomto prípade je zhoda náhod, už som to sám pozoroval vo viacerých prípadoch. Preto napríklad v Afrike je zver tvrdšia na ranu lebo jej svalové vlákna neobsahujú toľko vody a hydrodynamicky efekt je o poznanie slabší. To len na vysvetlenie . Lovcovi želám Lovu zdar a nabudúce to foť všetko čo sa dá, ľahšie sa to potom objasňuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

off namor676, 16.11.2015 o 20:41

Pokiaľ je už zver usmrtená, podliatiny už nemôžu vzniknúť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off mibe74, 16.11.2015 o 20:20

Je to na 100% z tahania po kamenoch...to iste sa stalo aj mne. Neni mozne, ze ked strela rozbije rebro ktore je relativne samo o sebe slabe, aby to podlialo len vonkajsie strany v takom rozsahu a to uz nech je strela akejkolvek konstrukcie. Strelivo by som z toho nevinil vobec. Tie 4cm dierky su v poriadku... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off agbar, 16.11.2015 o 20:11

To pokarhanie za silne naboje ma nesmierne pobavilo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off baranovo, 16.11.2015 o 19:43

Veď to bol jeden kus. Nemôžeš súdiť podľa jedného kusu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off TikkaHunter, 16.11.2015 o 18:38

Dobry den, chlapi potrebujem radu, zial nemam foto, inak by som to pridal do ucinkov na zver, jelenica strelena na cca 60 metrov, vstrel za pravou lopatkou, chytila rebro, vystrel za lavou lopatkou cez rebra, cca 4 cm diera. Strelena bola na zaciatku pohonu, po cca hodine bola stiahnuta po kamenistom terene (250m) ku vode a nasledne vyvrhnuta. Dostal som pochvalu za dobru ranu (odbehla cca 5m, da sa povedat, ze ostala v ohni). Bola zavesena do chladiarne a na druhy den bola odrana z koze a rozporcovana. Po zodrati koze som neveril vlastnym ociam, obe strany rebier cele totalne podliate (nie priestor medzi rebrami, ale z vonkajsej strany) Maso nepouzitelne. Nasledovalo "pokarhanie" ze co to mam za silne naboje, ze takto podlievaju... (GECO PLUS 8x57JS) Bola ta podliatina na oboch stranach rebier sposobena strelivom, alebo tahanim ulovenej zveri po kamenoch? Dakujem za odpovede. Doteraz strelene diviacata, jelienca, srnec a poskodenie diviny OK, strelivo nechcem menit, no toto ma dost prekvapilo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baranovo, 5.8.2015 o 22:25

Ja som tiež nad tým rozmýšľal ale rozhodujem sa medzi federal powershok, geco plus, sako hammerhead neviem čo zobrať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 4.8.2015 o 22:40

Geco plus sa mi zatiaľ lepšie osvedčilo ako Norma vulkan ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 81-120 z 269 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM