Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

NASTREĽOVANIE ZBRANÍ a všetko okolo toho - diskusia

autor: off orol
pridané: 18.11.2011 16:51


Vážení priatelia, ako a akým spôsobom nastreľujete poľovné zbrane? Ako správne korigovať otvorené mieridlá ( mušku a cieľnik) vrátane zámernej zámernej osnovy puškohľadu pri odchýlke zásahov vo vodorovnom a zvislom smere od cieľového bodu? Aký je správny výklad POUČKY „kam puška, tam muška“, resp. „kam muška, tam puška“? Na ktorú stranu sa pohybuje – ide zámerná osnova puškohľadu ( kríž ), keď bočnou korekciu otáčame vpravo? Ak otáčame vpravo výškovou korekciou, ide „kríž“ hore, či dole?

počet zobrazení: 74 108
počet hlasov: 5
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off dreamer4u, 26.1.2016 o 12:45

Zdravim. Potvrdzujem tvrdenie motaq. Laserovy nastrelovac a pod. veci sluzia iba na to, aby sa prva rana dostala hned povedzme na paier o rozmere A4 a nemuseli sme spekulovat ze kde to skoncilo a vystrielat niekolko nabojov nez sa dostane na terc. Proste to setri naboje. Ja osobne som to v zivote nepotreboval. Staci ak sa terc da na cca 30 m a skoriguje sa puskohlad s priezorom cez hlaven. Este sa mi nestalo aby som sa netrafil do terca. takze si myslim, ze zbytocne vyhodene peniaze. Ale je to na uvazennie kazdeho strelca. Asi tolko.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 201-240 z 300 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off zekon, 8.8.2012 o 19:21

BLEIKER 1* tento slogáň :-) si budem dlho pamätať - ,,no a je po pocite bezpečnosti" :-) :-) :-) ja už som sa ani nezapájal keďže som videl že to nemá zmysel, najlepšie na tom všetkom je to, že keby som položil môj prebíjaný náboj vedľa továrenského tak by niektorý ,,odborníci na prebíjanie,, ani nepoznali rozdiel škoda tu diskutovať... ak niekomu vyhovuje kupované nech kupuje, ku cti im slúži to, že kupujú od dobrých firiem a nie ten hnoj SB a keď niekoho baví prebíjanie nech si prebíja... Howgh ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 8.8.2012 o 19:09

úplne mimo témy ako vždy! už sa nato vyserte! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 8.8.2012 o 17:13

ked sme už sklzli uplne mimo tému mrknite sa na stranku federalu-hned na prvej strane-PRODUCT WARNING-243Win,asi 3 dni do zadu zasa stahovali nejake serie 270Win-150gr,soft point-no a je po pocite bezpečnosti...Ale toto by sa fakt stávat nemalo,ani v garáži,nie to ešte u renomovanej muničky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 8.8.2012 o 15:02

Chybu tým určite nespravíš Orol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.8.2012 o 14:56

Som výlučne toho názoru ako má Edu, t.j. na poľ. účely tiež kupujem patróny renomovanej továrenskej muničky. V takéto strelivo mám dôveru a cítim sa bezpečnejšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 8.8.2012 o 14:13

takže naposledy-nešír paniku a nemýl si dojmi s pojmami,žiadne predimenzované strelivo,max.tlaky boli dodržané,presnost na polovné účely super a striela s tým už druhô sezonu v pohode.a na pretekoch používam 25-06 na 300m a nie 6,5x57- a k tomu kalibru len tolko-nie je zly kaliber,len zly strelec,hlavne tí,čo vystrielaju jednu krabicu za rok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 8.8.2012 o 13:55

Debatovať sa dá o všeličom a dlho to je jasná vec. Pokiaľ je prebíjanie streliva vykonávané v súlade so zásadami správnej praxe potom má určite prínos balistický, kvalitatívny aj bezpečnostný, o tom niet pochýb. Svedčia o tom tisícky domácich prebíjacích zariadení po celom svete, ak by im to uvedené výhody neprinášalo, asi ťažko by niekto do toho investoval svoje peniaze, čas a priestor. Na svete snáď nie je vrcholového strelca v guľových disciplínach (myslím od 100 hore), ktorý by na súťažiach nepoužíval svoje, prebíjané strelivo a to hovorí za všetko! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.8.2012 o 13:43

poacher ekonomický asi nie je . Či je prínos balistický ,kvalititatívny a hlavne bezpečnostný čo sa týka závad prebíjaného streliva alebo nehôd o tom by sa dalo dlho debatovať . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 8.8.2012 o 13:36

To je v pohode Edu, o tom je diskusia. Treba opísať obe strany mince a každý si z toho vezme čo potrebuje pre seba. Ja rešpektujem Tvoj názor a nikdy by som ho nechcel meniť. Len som chcel poukázať na to že aj prebíjanie má svoj význam a nie je to vždy len ekonomický prínos. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.8.2012 o 12:57

Poacher nechcem znehodnocovať prácu prebíjačov . Môj švagor Peter Kopunec prezident SNROA doma prebíjal strelivo prebíjal strelivo pred 22 rokmi .Koľko má doma pohárov z medzinárodných alebo slovenských podujatí si neodvážim natipovať . Možno by som sa o desiatky sekol. Veľa sme o tom debatovali je to pre neho ekonomicky výhodné .To bol hlavný dôvod. Že dobre respektíve výborne striela je samozrejmosťou . U Ľudí ktorí sa odhodlajú k prebíjaniu je športová strelba vždy koníčkom a chcú viac ja im to neberiem . Možno naozaj dokážu urobiť lepší náboj ako tie naj fabriky sveta . Ani proti tomu nič nemám . Ja stará konzerva dôverujem tým krabičkovým a môžu byť i horšie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 8.8.2012 o 12:36

Napísal som niečo za čím si stojím! Na 99,99 % išlo o zle skalibrované nábojnice, to ale ešte o ničom nevypovedá! V mojom príspevku z 7.8.2012 o 12:55 som tiež napísal toto - "To že p. Štefan Ďuriš dostal krabicu zle naládovaných nábojov, resp. to že niekto (prebíjač) robotu spackal ešte nič nehovorí o tom že by bolo prebíjanie horšie ako sériová výroba. Je to asi ako prirovnanie že nejaký zubár spackal prácu na mojom zube a ja vyhlásim že stomatológia je blbosť, ktorá nefunguje, alebo nemá význam." ale Tvoj príspevok mi pripomína príbeh o topiacom sa a slamke ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.8.2012 o 12:26

Kedy človek vie že tá jeho zbraň dobre znáša vymyslené strelivo ? Prečo dobre znáša to fabrické ? Vieš aké populárne a stale populárnejšie je veštenie ,horoskop či izotermická poradňa ??? Veľmi a je to nenormálna sprostosť ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.8.2012 o 12:24

Poacher tu si L. Holbíkovi ktorému sa zasekavali v beneli doma robené náboje napísal toto : Poacher, 2.9.2009 o 11:45 Blaser buď Ti to prebíjali zle, alebo R93 samotná zle znáša prebíjané strelivo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 8.8.2012 o 12:18

K predchádzajúcemu - v skratke som napísal to že niet nad to ušiť náboj Tvojej puške a Tvojim potrebám na mieru! To sa Ti asi so sériovým strelivom nikdy nepodarí! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.8.2012 o 12:17

BLEIKER neprispievam po opici . To že si predimenzoval strelivo do obstarožitnej guľovnice nie je kúzlo iba hlúposť . Písal si že majiteľ musel dohladávať jelene . Nuž nemal si kúpiť kaliber ktorý nie je na jelene určený a nemusel ich potom dohladávať . Píšeš ,že citujem" fabrické laborácie su hodne poddimenzované" Nuž ja si myslím ,že tie fabrické nie sú ani poddimenzované ani predimenzované ,ale sú naladené presne podľa dlhodobého vývoja streliva . Myslím si že tá laborácia záhoráka kutila bola prezimenzovaná . To sa odrazí na strelbe na inú ako 100m vzdialenosť prípadne to poškodí zbraň .Pred tým si písal o prebíjaní teraz už vyrábaš nové strelivo . To je samozrejme rodriel . Osobne by som si kaliber na športovu strelu určite nevybral 6,5x57 ale to je iba môj názor . V predchádzajúcom príspevku si písal ,že bolo potrebné dvihnúť výkon teraz píšeš že strelivo bolo ladené na športovú strelbu . Tiež som už nejaké náboje vystrelil a nebolo ich menej ako 1000 :-D Ale o to sa tu vôbec nejedná . Moja otázka bola čo robím zle keď si kúpim strelivo od renomnej značky o ktorom viem že mi bude strielať presne približne na 100m s rozptylom jeden alebo dva cm ? Čo robím zle že používam strelivo ktoré sa mi nezasekne v automate nezapečie v blaseri a je nalaborované profíkmi na super presných a drahých strojoch a vyvinuté vývojarmi na optimum ? Prosím ťa čo viac by som dosiahol tým kutilským doma robeným ??? Stále som však nedostal odpoveď . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 8.8.2012 o 12:16

Edu, to prirovnanie k zrkadlovke bolo z mojej strany myslím celkom dobré a šťastné, ako popisuješ- "Zrkadlovka so setovým objektívom bude robiť horšie fotky ako veľa druhov kompaktných fotoaparátov", tak aj prebíjané strelivo môže dopadnúť horšie ako sériovo vyrábané pri použití nevhodných komponentov, alebo pri nepresnosti vo výrobe(viď prípad p. Juriša). Za to ako zrkadlovka s dokonalým objektívom , aj prebíjané strelivo s použitím správneho postupu, presnosti a kvalitných komponentov Ti dáva možnosť dosiahnuť balistické a výkonové parametre o akých sa Ti u Tvojej zbrane ani nesnívalo. Rovnako ako aj u zrkadlovky možnosť urobiť foto o akom pri kompakte nebudeš ani uvažovať. Čo sa týka použitých nábojníc, pri prebíjaní nie je nutné používať použité nábojnice! Môžeš použiť aj nové od renomovaných výrobcov ak práve to je Tvoj problém! Ale bola by to asi aj blbosť a strata peňazí, keďže použité nábojnice môžu kvalitatívne preukazovať lepšie parametre ako nepoužité! Zvlášť u európskych producentov, kde hrúbka krčka býva často zbytočne prehnaná čo môže viesť k zvyšovaniu vnútrokomorových tlakov a dôsledkov od toho sa odvíjajúcich. Pri skalibrovanom krčku u prebíjaného náboja si na tom oveľa lepšie ako pri štandardnom krčku nového sériového náboja. Nehovoriac ani o tom že konštantná hrúbka krčka nábojníc má v sérii veľký vplyv na sústrel zásahov. Pri prebíjaní získaš minimálne to, že pri fabrickom strelive ktoré môže mať presnosť ako opisuješ jeden dva cm na 100m konkrétne v Tvojej zbrani to tak byť nemusí a ani zo stojana sa nedostaneš pod sústrel 3-4 alebo aj viac cm. Prebíjaním sa pri tých istých komponentoch, len iných navážkach môžeš na hodnotu 1-2 cm na 100 m dostať! Toť rozdiel.Ani nespomínam možnosť použitia striel, ku ktorým sa cez sériovú výrobu ani nedostaneš a ak áno tak možno v nevyhovujúcich laboráciách. O precíznych váhach pri výrobe sériového streliva radšej nepíš, pretože v štandardnej sériovej výrobe sa pre laborácie prachu používajú objemové a nie hmotnostné merače, čo je výrazný rozdiel v presnosti hlavne v závislosti od typu a formy prachovej náplne.To čo uvádzaš o prachových časticiach to je skutočne irelevantná záležitosť. Stačí si tak pre predstavu prevážiť alebo premerať pár nábojov od "renomovaných " výrobcov a zistíš aké ukrutné rozdiely medzi nimi sú. A to sa ešte nebavíme ani o koncentricite osadenia striel a koncentricite krčkov nábojníc atd. Prebíjaním sa dá získať mnoho, záleží to len od Tvojich potrieb a požiadavkov. Nie nadarmo asi v USA kde sú v guľovej streľbe trošku inde ako európania sa nikto domáceho prebíjania nevzdáva, ale práve naopak je stále viac a viac populárne aj ked prestáva byť ekonomicky výhodné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 8.8.2012 o 10:10

EDU-ty si si niečo šlahol,alebo na niečom fičiš.čitaj pozorne,lebo obsah si nepochopil,po druhe ani si nemohol,lebo nevies o čom pišeš,nakolko si o tom len čital.Za minuly rok som od toho chlapa vystrelil 780 nabojov len na pretekoch, nikde som nepisal o starych nabojniciach,takže klud,tebe čo vystreliš par nabojov,je to jedno,nemam rad teoretikov a polovzdelancov,a to som pri tebe ešte mierny,idem si prečitat niečo o foteni a potom ti vysvetlim,ako to robiš na ho..o.Neprispievaj po opici,radšej daj par ran aj na strelnici. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.8.2012 o 21:11

BLEIKER čiže si mu prachu prisypal do starých nábojníc ? Pochopil som to správne ? Od tých čias sa zmenila zbraň k lepšiemu na nepoznanie ? Logicky by som napísal všetkým fabrikám od Norma ,RWS ,Hornady atď ,že je to neuveriteľné ale Záhoráci vymysleli, že treba viacej prachu do patróna nasypať a celý svet sa mýlil všetkých vývojárov môžu prepustiť a tie miliony čo investovali do vývoja aby nakalibrovali pre 6,5x57 ten najoptimálnejší pomer prachu sa obrovsky mýlia . Doporučujem si to dať hneď patentovať .Daj pozor lebo nábojnica je počas výstrelu mechanicky namáhaná a deformovaná čo sa odrazí na jej rozmeroch. Nábojnici pôvodný priemer vrátiš kalibráciou v kalibračnej matrici, dôležité je tak isto skontrolovať a poprípade upraviť dĺžku nábojnice. Používanie neupravených nábojníc môže negatívne ovplyvniť presnosť streliva a môže viesť až k poškodeniu zbrane!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Rozmery nábojnice skontroluj pred každým prebitím, puškové nábojnice sa predlžujú po cca 3 – 4 prebitiach. Ale ani boh nevie koľkokrát bola nábojnica prebitá tak treba ju ako tak dolisovať aby mala aspoň trocha podobu tej novej nábojnice . Tak to píšu tu : odkaz Keď ju budeš skracovať bude sa stenšovať . Upozorni strelca ,že to môže i roztrhnúť nábojnicu . To je logické ! tých problémov s prebíjaným strelivom bolo naozaj už dosť odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 7.8.2012 o 20:52

EDU-tak ja ti to teraz poviem,čo by si dosiahol,prebíjanie nie je len o tom,že získam presnejšie strelivo.Mám velmi dobrého známeho vo vyššom veku,ktorý celý život poluje so 6,5x57.Na staré kolená sa dostal na miesto správcu obory a súčastou jeho práce je aj odlov výradových kusov.Po opakovaných dohladávkach jelenov v ruji po komorových ranách bol rozhodnutý tento inak fajn kaliber predat.ZOBRAL som ho k známemu na záhorie,ktorý tuto ráž prebíja už nejaký ten čas a po naládovaní NOSLER ACUBOND a našlapaní výkonu-fabrické laborácie su hodne poddimenzované-nedá na tu šestapolku dopustit,akurát si zvykol na o niečo vačší spätný ráz,čo je logické.Aj o tomto je prebíjanie.END ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.8.2012 o 20:41

Poacher ja si dám rád vysvetliť veľa vecí pokiaľ sú uvedené argumenty . S tou zrkadlovkou to nie je šťastné porovnanie . Zrkadlovka so setovým objektívom bude robiť horšie fotky ako veľa druhov kompaktných fotoaparátov . Mňa by zaujímalo či sa dá moja použitá nábojnica prebíjať do nekonečna ? Logicky kedže je bez zmeny by to malo takto fungovať . Prípadne by sa mala meniť po každom prebití k lepším a lepším výsledkom . Tiež by ma zaujímalo akým prístrojom meria prebíjač kutil vzdušnú vlhkosť prachu a ako túto skutočnosť premietne v praxi pri prebíjaní ? Ďalšia vec je ako meria prašnosť prostredia? V spomenutých vláknach písali ,že často prebíjajú s cigaretou v hube . Ale to všetko je mne uplne jedno mňa zaujíma fotka na výstupe tak ako náboj na výstupe . Čiže kúpim si náboj od renomnej značky ,ktorý bude lacnejší a presný na 100m jeden dva cm . Robím niečo zle ? Čo by som dosiahol keby som si dal prebiť náboj tomu najšpičkovejšiemu prebíjačovi ? V úplnom kľude bez urážky by som sa to chcel dozvedieť . A rád by som sa ospravedlnil prebíjačom a chytil sa za hlavu . Neviem či som čítal málo ale tak stručne je to aj tu popísané odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 7.8.2012 o 12:55

Edu, pri všetkej úcte, čo sa týka bežnej loveckej streľby máš pravdu, postačuje fabrické strelivo, ale úplne chápem Zekona, ako aj Bleikera, že sa prebíjači pri niektorých Tvojich vyjadreniach chytajú za hlavu, či hovoria o polopravdách. To že p. Štefan Ďuriš dostal krabicu zle naládovaných nábojov, resp. to že niekto (prebíjač) robotu spackal ešte nič nehovorí o tom že by bolo prebíjanie horšie ako sériová výroba. Je to asi ako prirovnanie že nejaký zubár spackal prácu na mojom zube a ja vyhlásim že stomatológia je blbosť, ktorá nefunguje, alebo nemá význam.Aj ked si o prebíjaní prečítal možno vela, tak asi nie dosť! Vzhľadom k Tebe by som ako prirovnanie použil fotografovanie. Streľbu prebíjaným strelivom by som prirovnal asi k foteniu so zrkadlovkou a sériové strelivo k vreckovému kompaktu. Je lepšie nepísať radšej o použitých nábojniciach, alebo osádzaní striel, či laborovaní prachu, ked to do detailov nepoznáš(a určite nepoznáš lebo by si to nenapísal), lebo je fakt mimo skutočnosti čo si o tom napísal. Ale inak neber nič v zlom, len diskutujeme a rád by som aby nezúčastnený človek dostal čo možno nejvernejšie informácie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.8.2012 o 21:43

zekon ok ja ti to neberiem . Keď je to koníček všetko je v poriadku .Temičky tu samozrejme sú odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 6.8.2012 o 21:38

Edu ja ti žiadny dôvod ani nemienim písať, ja som napísal že ak si niekto kupuje náboje je to OK rovnako ako keď si niekto náboje prebíja... ten kto si ich kúpi dostane za svoje peniaze primeranú kvalitu cene náboja + zaplatí za značku, ten kto si doma precízne náboj vyrobí má k tomu ešte aj kopec zábavy a dobrý pocit... nie je všetko len o peniazoch koľko ušetrím lebo v konečnom dôsledku asi moc neušetríš ide o to, že ma to baví, za rovnaké peniaze si rozhodne viac zastrieľam a trávim s tým kopec času... inak ak si ako tvrdíš o prebíjaní dosť čítal, tak asi vieš že si tie ,,skutočnosti,, trochu no skôr dosť prehnal, prinajmenšom som sa na niektorých veciach pousmial ale netreba to tu rozoberať ak má niekto potrebu diskutovať o prebíjaní treba nové vlákno tam to môžme prebrať a verím tomu, že je tu kopec šikovných prebíjačov čo k tomu majú čo povedať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.8.2012 o 20:51

zekon viem ,že sa prebíja na konkretnu zbraň .Čítal som o tom veľa . Ja to nikomu neberiem . Ak niekto doma vyrobí presnejší a lacnejší náboj je všetko v poriadku . Ja by som taký náboj nechcel pre dole uvedené skutočnosti . Ako som písal jeden dva cm na 100m u mňa nehrá žiadnu úlohu . Neviem o koľko je ten robený presnejší . Sú však faktory ktoré poľovník iba odhaduje čiže strelba do kopca z kopca nadmorská výška robi hned niekolko cm rozdiel ,tlak vzduchu nepriazeň počasia a mnoho iných faktorov . Neviem či prebíjač ktorý takto vyladí naboj dodá k tej serii i balistickú tabuľku do 300m aby strelec vedel aspoň ako sa strela bude správať . Myslím ,že to asi nebude možné . Odhladnuc od ďalšej serie nábojov . Ja proste zostavam pri origináloch a nemám najmenší dôvod prečo by som to mal meniť. Ak mi taký dôvod napíšeš čo vlastne získam prebíjaným strelivom rád si ho prečítam . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 6.8.2012 o 16:58

chalani prečo sa tu s ním zbytočne doťahujete ? za prvé téma je nastreľovanie a za druhé vidíte, že o prebíjaní nemá ani páru keď tu píše také bludy takže načo ho presviedčate... EDU bez urážky a emócií aj ja mám rád NORMU to je všeobecne známe, ale viem aj to, že urobím lepší náboj ako oni a to je tiež fakt... premeraj si jednu krabičku orig. nábojov na dĺžku a zistíš v akých toleranciách sú vyrobené, potom to prežeň cez hradla a zistíš aké sú rozdiely v rýchlostiach, garantujem ti to, že vo všetkých ukazovateľoch budem mať lepší náboj / čím samozrejme nechcem povedať že náboje od NORMA sú zlé to zase nie /... to že si nejaký pán zohnal prebíjané náboje je len a len jeho hlúposť, lebo náboj sa robí na konkrétnu zbraň v tom je kúzlo prebíjania, je to precízny koníček tak ako tvoje fotografovanie na ktoré ti tu nikto nekydá tak neviem prečo máš potrebu tu dehonestovať prácu niekoho iného, ak by to bolo také jednoduché tak by to robili všetci, ale budeš sa čudovať jednoduché to vôbec nie je... čo sa týka renomovaných značiek tak používam práve len komponenty od nich napr. nábojnice od LAPUA / poznáš lepšie ? / strely NORMA, LAPUA, NOSLER a nikdy som nemal zlý pocit že mám v hlavni nabité niečo zlé, práve naopak, mám dobrý pocit že lovím nábojom ktorý som si sám stvoril a na ktorý sa 100% spolieham že urobí takú prácu akú očakávam... nie každý má možnosti, chuť a čas prebíjať preto mu vyhovuje kupovať náboje to je OK veď všetci sme to robili tak o čo ide... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.8.2012 o 14:44

rado100 ja aktívne poľujem 25 rokov čo to som už strelil a viem ,že keď si kúpim krabičku nábojov od renomnej značky a viem ,že na 100m bude rozptyl jeden či dva centimetre . Nemyslím si ,že by som bol lepší fotograf ako poľovník . Jeden kolega v našom pz volá sa Štefan Juriš si obstaral krabičku nábojov od kutila prebíjača do svojho blasera R93 cal. W300MG nie len ,že presnosť bola katastrofická opakujem katastrofická ale náboj mu pripieklo tak že nešlo otvoriť záver . Taká bola jeho skúsenosť s prebíjaným strelivom . Nikdy pred tým sa mu to pri stovkách nábojov nestalo a nikdy potom čo tie zázračné náboje samozrejme vyhodil . Od vtedy striela RWS EVO a nič nemení ani neprebíja . Ja strielam Normu vulkán a nevidím žiaden dôvod na nejaké kúzla so strelivom .BLEIKER ano stielam guľovým strelivom len raticovú zver . Keď príde líška na spoločnej poľovačke potiahnem na ňu brokom z môjho GB sabatti . U brokového streliva mám rovnakú zásadu ako u guľového čiže prebíjný brokový náboj nikdy do zbrane nevložím . Mal by som zlý pocit . Neviem v akých mútnych vodách to plávam . Každopádne keď si vymením koleso na aute a dotiahnem ho momentovým kľúčom nepotrebujem žiadneho mudrca ktorý by to dotiahol viacej či menej . Je dotiahnuté tak aby som bol spokojný .Podobne je to i pri tom strelive . Prosím ťa kde som písal polopravdy a prebíjanom strelive ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 6.8.2012 o 14:10

Edu v žiadnom prípade Ťa nechcem uraziť, ale si vynikajúci fotograf s veľ kými skúsenosťami ja by som zostal pri tom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 6.8.2012 o 13:15

EDU-chytaju sa za hlavu,lebo plavaš vo vodach,o ktorych nič netušiš.A nemohol som vediet,že strielaš iba raticovu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.8.2012 o 17:59

BLEIKER vôbec nepotrebujem tri krabice na sezónu . Ja totiž 60 ks raticovej ročne nelovím . Takže mne stačí oveľa menej . Prebíjači sa nemajú prečo chytať za hlavu . Ak im prebíjanie vyhovuje ja im ho nezakazujem ani neznechucujem . Iba konštatujem svoj subjektívny názor že starú nafúknutú nábojnicu s mechanicky vytlčenou zápalkou a nahradenou novou by som si ja osobne do zbrane nikdy nevložil . Tiež by som nemal dôveru ako presne tie hračkárske vážky vážili či nie je prach zvlhnutý či umastený atď . K osadeniu strely do nadutej diery by som tiež nemal dobrý pocit . To je iba môj subjektívny názor . Okrem toho keby som si ja mal strelivo doma prebíjať stálo by ma minimálne 20 násobok tej ceny ktorú dám za originálne strelivo od renomných svetových značiek so všetkými pakšamentlami,ktoré to čo ja budem doma vymýšlať už majú desaťročia vymyslené ,naplnené skontrolované prísnou výstupnou kontrolou a odskúšané v želatíne .Toľko môj poznatok za štvrťstoročie poľovníckej praxe pre začiatočníkov . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 5.8.2012 o 17:14

EDU-takže po poriadku-nejde o hadanie sa,ale o fakty.Forum totiž čítajú aj začiatočníci a ludia snažiaci sa rozšíriť svoj okruh vedomostí,preto ak mám čas,nedá mi reagovať na polopravdy.Prebíjanie je primárne určené pre športovú strelbu,netvrdím,že pre polovníka absolútne nie,ale chce to velké skusenosti,pretože musím sklbiť presnost s ranivosťou dokopy.S prebíjaním nemáš skúsenosti,lebo dlhoroční prebíjači sa pri čítaní tvojich príspevkov v tejto téme určite chytajú za hlavu.Na druhej strane máš pravdu,že pre lov plne postačuje kupit 2-3 krabice streliva na sezonu a máš pokoj a posledná tretina tvojho posledného príspevku mi taktiež imponuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 3.8.2012 o 18:57

BLEIKER veď ja sa nehádam . Ja len dôverujem renomným muničkám ich vývojárom ,skúsenostiam s laborovaním streliva . Nevidím prínos v tom ,že by som si doma v prašnom prostredí neznámej vzdušnej vlhkosti atď plnil nejakú patronku a tváril sa že sa nebudem triafať do krúžku 2cm ale len 1,8 cm . Keď idem do hôr mení sa tlak vzduchu ako i nadmorská výška čím mení i nastrelenie guľovnice a to o centimetre nie mm.Striela sa dole kopcom hore do kopca, fúka vietor lieta hmyz prší atď . Čiže mi je prd platný nejaký extra náboj . Ktorý vraj nedokážu vyrobiť renomné značky ,ich vývojári na ich precíznych strojoch a prístrojoch . Stará nafúknutá nábojnica nebude ani presnejšia ani lepšia ako tá fungl nová . Manualny tlak nebude nikdy taký presný ako ten strojový na drahých presných super strojoch .Vymýšlať nejakú náplň ktorú majú v Norme či RWS už desiatky rokov vymyslenú nepovažujem za osožnú činnosť . Ale ako hovoria bratia Česi . Kdo si hraje nezlobí . Ja si kupim krabičku nábojov v obchode a viacej nič neriešim . Ak je niekto športový strelec a dosahuje doma robeným strelivom výborné výsledky prípadne ešte ušetrí nemám vôbec nič proti . Momentálne strielam Normu vulkán a po pravde po presnejšom strelive netúžim . To či bude o 2 - 5 mm presnejšie je mi naozaj uplne jedno . Mať doma plnú pivnicu prebíjacích hračiek tiež netúžim ani by som tomu neobetoval čas . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 3.8.2012 o 18:33

Rado100-maš 100%pravdu,ale Edu si to nedá vysvetlit a na rukolapne dokazy nereaguje.Ak je reč o gulobrokoch,tak tam je skutočne doma,ale pri guli a balistike je jednoducho vedla,takže mu ani nejdem jeho tvrdenia vyvracať.A čo sa týka prebíjania-Edu tu nejde o porovnavanie slov.chlapca a muničiek,ale o to,že na danú zbran vie prebíjač vyrobit strelivo na danu hlaven podla OAL,a nikdy s tovarenskym strelivom potom neurobíš OPAKOVANE také nástrely ako s dobre prebitým patronom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 3.8.2012 o 16:34

americké sú už tiež čínske . myslíš že norma RWS ,winchester nemajú svojich vývojárov ? Prípadne ,vedia horšie nakalibrovať strelivo ako Slovenský chlapec v pivnici ? Ja si to nemyslím . odkaz odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 2.8.2012 o 19:27

Edu ver tomu že to reálne je. Je tu veľa faktorov od rozdielu hmotnosti striel, bal.koeficientu, rýchlosti strely atď. Pri výstrele hlaveň kmitá to vie každý a záleží len na tom v ktorom momente strela opustí hlaveň(v ktorom mieste kmitu) ak je rýchlosť rovnaká u všetkých nábojov, je predpoklad že strela opustí hlaveň stále v rovnakom mieste kmitu. Preto ak prebíjači ladia strelivo bez chrona to ani nejde. Preto BR zbrane majú krátke a veľmi hrubé hlavne aby sa kmitanie obmedzilo na minimum. Je toho ešte veľmi veľa čo ovplyvňuje bal. krivku strely nechcem to tu rozoberať, lebo každého to nezaujíma. Balistická krivka je väčšinou rozdielna u každého streliva a nie len u každého kalibru. Čínske vážky:-) používam americké tak proti nim snáď nemáš nič. Prebíjanie je koníček nehľadaj v tom žiadnu averziu voči renom. strelivu a pod. Tiež mi je ľúto že sa do diskusie nezapájajú ľudia ako xwolf, zekon a pod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.8.2012 o 19:25

MMasska o tom je debata . Rád si prečítam skúsenosti iných . Viedel som X zbraní kde bola osnova nekorešpondjúca s hlavňou . U nás to má v PZ každy druhý na krivo :-D . Ja som v tomto perfekcionalista . Tak ako niekto vyfotí fotku ktorá padá tak i mieri . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.8.2012 o 19:20

a čo to enter sa sekol ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 2.8.2012 o 17:50

edu to bocny posun je v drazkacha poliacha stupni zavitu to vsetko plus rychlost streli vaha tvar proste vsetko nieje to len o montazina dalekohlade, priklad accubond som nastrielal skoro dierka do dierky a sako hammerhend isiel oproti tomu 8cm dole a4cm do boku a nebola to chyba strelca lebo ked som strelil druhu bez stranovej korekcii ostalo v osi bez posunu 0.3cm to co ty vravie je ked si dakto namontuje novi puskohlad a neda ho do horizontalnej polohy ale to sa da odskusat ze ked dalekohlad namontujes stiahnes kriz uplne na doraz dole a strelis potom ho das do stredu a strelis potom kriz uplne hore a strelis a ked to porovnas musi to tvorit priamku s max odchylkov 1cm ak nestrielas S&B lebo to sa mi kurna nedary tam to lieta do 6cm proste mne to s tym cechom nejde. a rozdiel vyskovy mne najviac bolo na 145m dajakych 55cm a to je iste viac aj na tvojich 50m a 1cm nemiesam tu tlak vzduchu a madmorsku vysku bocny vietor a podobne. ja uznavam renomovane firmi a znacky ako ty len mne to proste lieta aj stranovo aj vyskovo oproti inemu strelivu a to ti nezerem chybu strelca naklon zbrane lebo ak taam dam napr. RWS uni a normu tak ti garantujem ze bude aj stranovi aj vyskovi rozdiel a aj jednym aj druhym zakrijem 2e len to bude inde takze chybu strelca neberem ked mi to uleti nahodou bolkom tak to bude chyba strelca co sa aj to stava niesom neomylny ale co uz takze mam ine nazory ako ty ked som niekomu poradil som rad ale teba nepresvecim a balysticke kryvky su az po nastreleni streliva a preto tam uz nemas docnu odchylku skoda ze sa do debaty nezapajaju taky strelci ako paapies alebo zekon a podobny ale mozno sa chytia a iny ti to buddu vediet vysvetlit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 2.8.2012 o 17:48

edu to bocny posun je v drazkacha poliacha stupni zavitu to vsetko plus rychlost streli vaha tvar proste vsetko nieje to len o montazina dalekohlade, priklad accubond som nastrielal skoro dierka do dierky a sako hammerhend isiel oproti tomu 8cm dole a4cm do boku a nebola to chyba strelca lebo ked som strelil druhu bez stranovej korekcii ostalo v osi bez posunu 0.3cm to co ty vravie je ked si dakto namontuje novi puskohlad a neda ho do horizontalnej polohy ale to sa da odskusat ze ked dalekohlad namontujes stiahnes kriz uplne na doraz dole a strelis potom ho das do stredu a strelis potom kriz uplne hore a strelis a ked to porovnas musi to tvorit priamku s max odchylkov 1cm ak nestrielas S&B lebo to sa mi kurna nedary tam to lieta do 6cm proste mne to s tym cechom nejde. a rozdiel vyskovy mne najviac bolo na 145m dajakych 55cm a to je iste viac aj na tvojich 50m a 1cm nemiesam tu tlak vzduchu a madmorsku vysku bocny vietor a podobne. ja uznavam renomovane firmi a znacky ako ty len mne to proste lieta aj stranovo aj vyskovo oproti inemu strelivu a to ti nezerem chybu strelca naklon zbrane lebo ak taam dam napr. RWS uni a normu tak ti garantujem ze bude aj stranovi aj vyskovi rozdiel a aj jednym aj druhym zakrijem 2e len to bude inde takze chybu strelca neberem ked mi to uleti nahodou bolkom tak to bude chyba strelca co sa aj to stava niesom neomylny ale co uz takze mam ine nazory ako ty ked som niekomu poradil som rad ale teba nepresvecim a balysticke kryvky su az po nastreleni streliva a preto tam uz nemas docnu odchylku skoda ze sa do debaty nezapajaju taky strelci ako pepies alebo zekon a podobny ale mozno sa chytia a iny ti to buddu vediet vysvetlit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.8.2012 o 15:28

MMasska ja netrvrdím ,že klameš . Naozaj tá horizontalna i vertikalna odchýlka je možná . Tých možností strhávania ,zlého zapažnenia ,vyoseného puškohľadu , Zlého držania zbrane , namotovania puškohľadu z osnovou na krivo až po X veci je naozaj veľa . Chyba je však inde ako v strelive . Balistická krivka má vždy iba jeden tvar a ten je nemenný . U toho lepšieho je menej zakrivená u toho lepšieho je zakrivená viacej . Nemôže byť sínusoidná a behať hore dole . Ano to že niekto zmení strelivo a triafa do strany a výškovo inak pripúšťam . Ja nestrielam tiež ako olčetrhend do jednej dierky a to ani na 50 m nie . Vždy je nejaká odchýlka jeden cm do prava či do lava niekedy aj tri . rado rozdiel 20 cm na 100m pri zmene streliva je nereálny zmenou streliva . Chyba je niekde inde . Sú fóra snajperské kde ti to vysvetlia ako to je možné a čím to vzniká . Myslím ,že stačí iba zachovať kus sedliackeho logického myslenia a prídeme na to uplne logicky . Na 50 m letí strela takmer s plochou dráhou letu odchýlka môže byť max 1 cm . Od 50 až 100 m je padavosť strely väčšia neplatí tam priamoúmernosť . Približne je to 3cm niekde menej niekde viac . Práve pre tieto minimálne balistické odchýlky je vhodné nastrelovať guľovnicu na ONV . To je približne 180m opakujem približne . U každého kalibru opakujem kalibru je ONV rozdielna . To znamená ,že keď mám guľovnicu nastrelenú na onv mal by som do 200m strielať relatívne bez nejakých odhadov a dohadov vzdialenosti presne tam kam má byť zásah umiestnený . Niet kúzelného streliva ktoré by na 100m vystúpalo o 20cm . Ak ano nemôžu platiť zakony fyziky . Ako som spomenul tu hra úlohu i nadmorská výška a to nemalú , tlak vzduchu ,bočný vietor a mnoho iných faktorov . Preto tieto veci vyhodnocuje odstrelovačom ktorí strielajú špičkovými zbranami ako je napríklad chey tac počítač . Ale to nie je náš príbeh . Nakoniec ešte poviem že nie som špičkový strelec i keď som v športovom klube .Ani nemám toho poskúšaného veľa . Takže môj názor prezentujem iba ako subjektívny a rád si prečítam i skúsenosti iných . Učíme sa stále a forum je hlavne o tom aby sme si poradili. MMasska je to naozaj možné ,že doma laborovaným strelivom môžu strelci dosahovať lepšie výsledky ja im to neberiem . Ja som iba napísal ,že túto činnosť nechávam na renomne značky . Kto si myslí že RWS alebo Norma či lapua atď nevedia nalaborovať strelivo tak ako on doma v pivnici je to jeho vec a ja mu to neberiem . V renomných firmách sa meria vzdušná vlhkosť a také vecičky ktoré by kutila ani len nenapadli . Spito ja mám guľovnicu zapažnenú od výrobcu v Garonne . Je pekná a účinná robená presne na moju dĺžku ruky . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 2.8.2012 o 14:15

Páni pridám len takú osobnú skúsenosť. Kamarát kúpil Tiku 308W tak sme ju išli otestovať na strelnicu. Náboje Norma Vulkán, RWS Evo, Federal soft point,S§B spce a moje prebíjené Lapua Mega. Strieľané na 100m všetky spomenuté sa zmestili do kružnice d=4cm. Samozrejme rozptyl u každého streliva bol iný, ale do 4cm vošli všetky. S druhou zbraňou ČZ 550 som strieľal Norma Vulkán a moju Lapuu 12g a tam bol posun zásahu vo vertikále 20cm dolu a horizontálne 10cm v ľavo. Aby som to zhrnul podľa mňa to čo tvrdí Edu je možné záleží na zbrani ako jej sadne strelivo. Určite to nieje pravidlo, ale možné to je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 201-240 z 300 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov