Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

FSMP - skúšobný poriadok - diskusia

autor: off Toxi
pridané: 22.9.2011 10:28

Chcel by som sa opýtať, či na skúškach musí byť remeň zviazaný na určitú dĺžku, a ak áno kde by som to našiel-myslím postup viazania remeňa.

počet zobrazení: 16 686
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 54 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off kovacik4, 21.10.2022 o 16:57

Reakcia na príspevok od Toxi, 22.9.2011 o 12:36 :
odkaz návod na viazanie farbiarskeho remeňa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 11.3.2017 o 15:25

Správne nasadený farbiarky obojok a poriadny farbiarsky remeň. To, že pes na farbe ťahá je normálne. Ak nehlási, môže skúšky absolvovať ako vodič. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steattila, 10.3.2017 o 23:06

Zdravim. Nemám ziadné skusenosti s FSMP. Moj pes hládá dost rychlo, takze nezvládnem ist za nim. A nehlási ked nájde zver. Te je problém na skuskách? Ci ako to mozem riesit? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 10.3.2017 o 13:09

Pozdravujem páni. Nakoľko mám hodne skúseností aj so skúškami v Česku, tak pár podnetov dám aj ja. Pre psíka je najpodstatnejšie to, že mu ukážete nástrel a ten pach a povel mu určuje, čo má hľadať. Jeho nepomýli nejaký skúšobný predpis u nás ( hovädzia krv ) , alebo v Česku ( bravčová, alebo z diviny ) hovädzia je zakázaná. On potrebuje povel a ide po tom, čo mu ukážete. Ja sa zastavím na bitúnku a poprosím. Tam fakt netreba veľa. Viacej na nástrele a ležovisku a inde len jemne. Potom sú už len poveternostné podmienky , alebo dážď určujúce faktory s ktorými sa musí psík na skúške vysporiadať. Samozrejme znalosť vaša osobná so psíkom. Čo vám ten psík v tej chvíli naznačuje..Súhra vodiča a psík !! Prajem veľa šťastia a v praxi veľa úspešných dohľadávok !! A ešte jedna podstatná vec : VERTE SVOJMU PSÍKOVI !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off patrikseven, 9.3.2017 o 9:57

Marek ako vraví goret nižšie veĺa ti toho netreba,ja som skočil do mäsiarstva a ochotne mi dali liter,ktory som potom použil na dva stopy po 0,5 litra a na skúškach bez problemov išla.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MarekPO, 7.3.2017 o 12:41

Ďakujem za rady. S vytvorením stopy nebudem mať problém, mám čo to napozerané z DVD, načítané a mám aj kolegov, ktorý už vycvičili nejedného psa, takže si nechám poradiť. Akurát treba zohnať farbu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 7.3.2017 o 12:08

Staci skocit do mäsiarstva a poprosito o nejaky ten litrik krvi , moja skusenost . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.3.2017 o 8:47

Bravčová krv je lepšia ako žiadna a stopu môžeš robiť tak, že ju necháš skvapkávať po srnčej ratici, ktorú potom necháš na konci stopy. S farbou to na stope nepreháňaj. Veľa farby vytvorí široký pachový tunel, čo začiatočníkovi nepomôže, skôr naopak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MarekPO, 7.3.2017 o 8:20

Viem že sa používa hovädzia, to je asi istota pri výcviku (podmienky ako na skúškach). Kamoš ale cvičil psa s hagopur, spravil skúšky. Budem zháňať v prvom rade hovädziu krv, ak sa mi nepodarí zohnať, skúsim aj ja ten hagopur. Ja mám tiež jazvečíka - teraz má 10 mesiacov. Je to môj prvý pes a ukazuje sa veľmi dobre. V máji by sme chceli ísť na FSMP, ak sa mi teda bude dariť vo výcviku. Inak to nebudem siliť. Predsa je to mladý psík a má všetko pred sebou. Skúšky môžeme absolvovať aj neskôr... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off patrikseven, 6.3.2017 o 21:48

Bravčova sa veĺmi neodporuča na fsmp,lebo sa robi pofarbena stopa srnčej a bravčova krv je ako z diviaka..toť moja skusenosť.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Esty, 6.3.2017 o 19:26

MarekPo mozes pouzit aj krv z ineho zvierata...aspon ja ako uplny zaciatocnik som tak pouzival aj bravcovu a inu(dal som do nej sol aby sa nezrazila a este som ju precedil cez sitko a ulozil na chladne miesto).Skusky som s mojim jazvecikom absolvoval v 1 cene ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MarekPO, 5.3.2017 o 18:46

Zdravím, neviem či to bolo v nejakej téme spomínané, ale hodím to sem. Viem že na FSMP sa u nás používa hovädzia krv. Čo ak nemám k dispozícii pri výcviku hovädziu krv (alebo nejakú inú)? Pozeral som na nete, našiel som suchú krv na výcvik psov - hagopur. Máte s tým niekto skúsenosti? FSMP - skúšobný poriadok - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michmich, 16.5.2013 o 10:35

napisal som niekde ze chcem s 9-mesacnym kopovom absolvovať skúšky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 16.5.2013 o 7:41

to mi chces povedat ze s 9 mesacnym kopovom chces absolvovat skusky? kam sa tak ponahlas? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 16.5.2013 o 6:23

Môže, ak ho vedie vodič starší 15 rokov. Pes by však nemal byť mladší 9 mesiacov; toto nie je v poľovníckych predpisoch, ale v tuším v zákone o veterinárnej starostlivosti alebo nejakom podobnom zaobeajúcim sa ochranou zvierat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michmich, 16.5.2013 o 0:36

čiže na fsmp može isť pes mladší ako rok? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LuboT, 7.5.2013 o 9:44

hej ? no to je ešte lepšie .. len aby boli ochotný :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on pavian, 7.5.2013 o 1:31

Kľudne môžeš poprosiť iného vodiča ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LuboT, 5.5.2013 o 11:50

ok, super ... už len niekoho nájsť ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off yegi, 5.5.2013 o 10:23

LuboT,je tam disciplína sliedenie, pri ktorom treba vystreliť.stačí, ak budeš mať pri sebe niekoho, kto vystrelí.ty zbran mať nemusíš, teda ani PL. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LuboT, 5.5.2013 o 9:27

čítal som že vodič psa na FSMP musí mať so sebou poľovný lístok .. teda ak som ešte len čakateľ a práve som začal kurz nemôžem so psom na skúšky ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 28.9.2011 o 11:56

správne pavián - väčšinu, ale nie všetky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Toxi, 28.9.2011 o 11:35

Ja mám okrem jazvečíka aj 11ročného orecha bradač-jagoš toho keby ste videly v obore alebo v nore... Mám ho v byte a jeho potravou sú výlučne granuly. Nie "TESCO" ale kvalité značky. Ten pes dokáže behom jednej poĺovačky vydržať viac ako zdatný kopov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 28.9.2011 o 11:31

Pavian , palec hore ... nieje nad prirodzenu stravu tj maso. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on pavian, 28.9.2011 o 10:56

Psa ti urobí po fyzickej stránke predovšetkým strava ;) Ja osobne zastávam názor, že pes ako mäsožravec by mal prijímať predovšetkým ako potravu mäso, ktoré obsahuje v prirodzenom pomere väčšinu potrebných látok pre jeho rast a celkový vývoj... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 28.9.2011 o 6:28

dados, RC netreba dopĺňať tabletkami, ale u drobca si môžeš občas šplhnúť nejakou fajnou svalovinou. Taká surová (pomletá) guľka o veľkosti 2-eura, podaná z ruky, hory prenáša :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 27.9.2011 o 17:46

no nesetrim , preto som kupil aj tie doplnky , navo dje pri vypadavani zubov 4-6 denne , pri nedostatku 8 .. .takze 2 kje akurat a granule jej davam royal canin ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 27.9.2011 o 14:40

dados len s tými doplnkami opatrne, pretože aj nadmerný príjem vápnika môže spôsobiť deformácie kostí. a nezabudni, že nielen absolútna potreba vápnika je dôležitá, ale aj pomer vápnik : fosfor.Radšej do 6 mesiacov zainvestuj a kúp kvalitné granule...na štencoch netreba šetriť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 27.9.2011 o 14:24

hej hej , dakjem , mam kupene vapnikove doplnky , davam jej 2 tabletky denne , ked jej zacn vypadavat tak jej dam 4 :D , jeden znamy mi to radil , nic tym urcite nepokazim , tak nech nejde vypadavanie zubov na ukor rastu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 27.9.2011 o 14:12

Jej, dados však ty máš ešte len šteniatko. Priskoro si kladieš spústu otázok okolo skúšok. Venuj sa teraz šteniatku jeho vívoju hravou formou a snaž sa odpozorovať jeho prednosti a záujem o určitú činnosť. Teraz napr. budeš mať starosť s prezubením....netlač na zvieratko. Môže sa ti to vypomstiť a znechutiť zvieratku. Ak výuka, tam krátko a zrozumiteľne, aby to zvieratko pochopilo, čo od neho chceš....Ak budeš chcieť poradiť, je tu určite veľa ľudí, čo Ti pomôže..))) Prajem veľa úspechov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 27.9.2011 o 11:01

3 mesacnu borderku.. no uvidim jak to bude zvladat , ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off erik70, 27.9.2011 o 10:56

To musíš vedieť ty...či je to dosť? Skúšok sa zúčastniť môže. Aj teraz sme na skúškach mali 11 mesačnú jazvečíčku, ale tá robila ako hodinky! Keď so psíkom cvičíš tak vidíš ako mu to ide, či to zvláda alebo to je na neho moc...Akého máš psíka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 27.9.2011 o 10:52

je dostatocne ked ma pes v den konania skusok 11 mesiacov , alebo je to skoro ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.9.2011 o 10:47

Vlasto, mne názov nevadí, beriem to ako skúšky určené hlavne pre malé plemená, ktoré môžu robiť i psy niektorých väčších plemien. U nás je možné všeličo, i urobiť z retrívra šampióna práce pomocu FSMP, LSMP alebo FD - skúšok bez akejkoľvek disciplíny prinášania. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 27.9.2011 o 10:15

Ahoj Erika a kolegovia. Aj ja by som trocha prispel svojimi skúsenosťami. Mne takisto nesedí samotný názov . Že vraj malých plemien, keď sa tam zúčastňujú labíci, Edrel teriér a podobne ( dosť malé plemená)...Ha-ha. Skúšanie sliedenia ??? Na čo ? Aj keď na to sliedenie psíka pripravím, tak sa mi to zdá byť nezmysel. Potom ho prekvaltovať na durenie !!! Ha -ha raz práca na 30 m ( streleckú vzdialenosť brokovej zbrane ) a potom ho nesmieme ani vidieť ( práca v pohone ). Zúčastnil som sa aj v Čechách na medzinárodných KBZ kde tie skúšané disciplíny sú iné ! Aj krv je iná ( bravčová ). Je zakázané používať hovädziu krv. V skutočnosti bola farba zmes diviačej a vysokej.. )) Sliedenie tam nie je, je tam naháňanie ( durenie v menšom časovom limite ). Aj posliedka ( následování ) je tam iná ako na Slovensku.. O tomto by sa dalo strašne dlho.... Pre dadosa: Na skúškach neriskuj napr. na odložení. Choď na istotu a psa na remeň. Ak by to bola súťaž ako som bol ja, tak tam je nutné ísť do rizika, lebo každý bod je dobrý a hlavne psík má väčšie skúsenosti. To platí aj u iných disciplínach. A ak dovolíte, tak dal by som asi najzákladnejšiu vec pre dohľadávku: Či to je na skúškach, súťaži a hlavne v praxi: STÁLE VERTE SVOJMU PSÍKOVI !!!! Aj keď Vám bude z vášho pohľadu vypracúvať nezmyselnú dráhu ( stopu ), verte mu a nestrhávajte ho !!! Určite ide dobre !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off erik70, 27.9.2011 o 7:14

Lanus - toto je debata na strašne dlhoooooooo! Už som počula mnoho názorov a nápadov ako by sa mal zmeniť skúšobný p. na FSMP...Môj názor je taký, že by sa malo hlavne začať diskutovať a diskutovať a potom vybrať tie najlepšie nápady a dopracovať sa k niečomu normálnemu. Ale akosi sa nikomu do toho nechce...:-( alebo sú asi dôležitejšie veci, ktoré treba riešiť. V jednom ale s tebou nesúhlasím a to, že tieto skúšky sú iba zbytočná formalita...Psíka aj na takéto skúšky musíš pripraviť a musíš sa mu venovať. Aspoň teda zodpovedný vodič psíka to vidí takto. A pokiaľ so psom pracuješ tak to nie je zbytočný čas! A otvorene si povedzme, že skúšky /akékoľvek/ sú jedna vec a práca psíka v revíri a skutočné dohľadávky sú druhá vec...Myslím si, že skúšky sa aj tak stále nepribližujú skutočnosti... A ešte pre Dados - na skúškach asi najviac vypadávajú psíkovia na technických disciplínach, napr. na odložení. Pár krát som sa stretla aj s tým, že psík vyletel na sliedení lebo sa vôbec nepohol od pánička, ani na 30 cm. A to už je čo povedať...alebo zasa opačne začal si sliediť a sliediť a už sme ho viac nevideli....až večer po skúškach:-)! A tiež, je na škodu veci, že na skúšky idú občas psíkovia, ktorí na to ešte nemajú...Možno o rok by to urobili v I. cene a v tomto prípade im uškodí vlastný majiteľ keď neodhadne vyspelosť psíka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 26.9.2011 o 21:05

Erika - Plne súhlasím ,že skúšobné poriadky treba poprerábať a na FSMP podľa mňa najviac zo všetkých !!! Vyše 30 rokov sa na nich "dohľadávka srnčej?!" skúša kurióznym spôsobom a to na 12+ hodinovej stope s hovädzou krvou !! Úplne "vychytávkovovo" sa skúša aj odloženie (sú tam všetky nižšie spomenuté voloviny)! Takéto skúšky sú len zbytočná formalita ;úplne by na tento účel postačili skúšky lesné resp. všestranné s 1-4 hod. stopou !!! Skúšky s názvom "Farbiarské" na ktorých by bola 12+ hodinová krvou (hovädzia) vytvorená stopa, po nahradení "sliedenia" posliedkou a odložením skúšaným ako na PF, by mali byť prístupné všetkým plemenám poľ. psov ,ktoré by po ich absolvovaní získali poľovnú upotrebiteľnosť na dohľadávanie všetkej raticovej zveri!!! Touto zmenou by sa rapídne zvýšila kvalita farbiarov a duričov ,ktorých by mal len ten kto má pre nich skutočne náležité využitie ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dados, 26.9.2011 o 15:02

mam taku otazku , z vasich skusenosti : kolkpercnt psov na skusach nusplo ? stava sa ln obcas albo castejsie , su rozhodcovia prisny , ci benevolentnjsi ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off erik70, 26.9.2011 o 10:52

No veď to...:-)))! Tiež neviem kde zobrali tých 10 m???Alebo to bolo myslené pri odložení na voľno? No tuším si to idem ešte raz pozrieť...Inak môj skromný názor je, že by sa mali niektoré skúšobné poriadky upraviť a v dosť veciach.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 26.9.2011 o 10:07

mas pravdu Erik70 s tym odlozenim ;) chybicka sa vloudila . Ale toto sa mi paci v tom skusobaku - Ak je pes pri odložení nepokojný a poodíde za vodičom, nie však viac ako 10 metrov, môže dostať známku najviac 2. :D Ja mam len 6m remen :P ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 54 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov