Heming hunting
dnes je piatok,  17. máj 2024,  meniny má Gizela,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:06,  dnes západ slnka: 19:19
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Dohoda medzi poľovníkmi a zhodármi - diskusia

autor: off Parohar01
pridané: 10.2.2011 11:54

Dobrý deň chcel by som vás formou tejto diskusie požiadať aby ste sa vyjadrili k problému známemu všetkým a to zber zhodou laickou verejnosťou. Chcem len vedieť či by sa neujal nápad, na ktorý som došiel s kamarátom a síce že každý zhodár čo nájde paroh by ho doniesol ukázať hospodárovy príslušného PZ. Ktorý by si ho obodoval prípadne odfotil aby vedel čo má v revíry a zhodárovy by následne z hod vrátil. Myslíte že by sa to dalo nieako zrealizovať alebo ste prišli na niečo lepšie ? Tak sa prosím vyjadriťe.

počet zobrazení: 15 210
počet hlasov: 3

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off kaso79, 11.8.2013 o 16:51

Pani, jeden maly postreh...pre vsetkych. Bol som nedavno v Rakusku...Maju tam zimnu prezimovaciu krmnu stanicu pre vysoku (celkovo maju tri)...chodi tam krmit len jeden clovek, zver ho pozna, neboji sa, neodskakuje viac ako do 20 metrov. Tak je zaruceny pokoj, zimovanie v jednej lokalite (kolo 150 kusov tam zimuje)...85 percent shodov najdu v okruhu 200 metrov okolo tej stanice...zver ma klud, pokoj. Doziva sa vysokeho veku. Jelene kapitalne. Ale na druhej strane nikto cudzi tam si nedovoli ist, respektuje sa, ze to je oznacene tabulou zakaz vstupu. Pokuta je udajne 500 eur, ale nikomu ju este nemuseli dat, bo tam nikoho nepristihli, nestretli..Tak maju moznost pekne dokumentovat niekolko rokov vyvoj parozia konkretnych jelenov, pretoze kazdy rok najdu paru z nich...Nemusim hovorit ze skody na porastoch su minimalne vdaka tomuto systemu. je to o ludoch a chapani prirody a spolunazivani s nou, nie len jej drancovani...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 172 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off borgeo, 15.1.2013 o 13:59

adam52, prirovnanie k "autu" je samozrejme pritiahnute za vlasy a je mysleny recesisticky, pretoze navrh parohar01 je absurdny. Ale skus mi zodpovedat aj na druhu cast mojho posledneho prispevku. Co ma ten chudak dedko spravit, ked nahodou najde v lese medzi dubakmi aj paroztek? Ma ho nechat tam? Alebo ma si cez informacie pomocou mobilu zistit kontakt na miestneho hospodara? Ak nechce porusit zakon, ma len tieto dve moznosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adam52, 15.1.2013 o 13:44

borgeo trochu hlupe prirovnanie.kolko zhodov by bez nelegalnych parozkarov zhnilo v lese, co nemusi byt na skodu(mysi, veverice, diviaky... sa isto potesia ked najdu zhodik), ale takto, ako navrhuje parohar z toho maju osoh obe strany.parozkary ze im zhody zostanu a teda sa ich nebudu bat priznat a spravca reviru, ktory takto uvidi omnoho viac ako bez parozkarov.ved cielom nieje aby zhody zapadli prachom niekde na povale, ale aby sa poznalo co najviac jelenov a pri polovackach nedochadzalo k preslapom typu odvaleny 6 rocny 200bodovy a podobne.ale to su asi len moje naivne predstavy.podla mna je to spravna politika. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2013 o 13:35

hekler, díky, pekne spracované. dovolím si však vysloviť pochybnosť, a to vo vzťahu k trestnému zákonu, § 310. ten je veľmi nešťastný, nevyhovujúci, postihujúci veľmi úzky okruh spoločensky nežiadúcich činností. hovorí totiž len o zveri a rybách, na rozdiel napr od zákona o ochrane prírody §2 ods b): Na účely tohto zákona sa považuje za zložky ekosystémov horniny a nerasty, reliéf, pôda, voda, ovzdušie, rastlinstvo, živočíšstvo a antropické objekty a látky; zložky sa skladajú z prvkov ekosystémov, ktorými sú najmä jedince druhov rastlín, živočíchov, nerastov a skamenelín, ich časti a vývinové štádiá, tvary reliéfu, .... .... ten rozdiel je v slovkách : ich častí. tresný zákon taxatívne určuje len zver a ryby, nie aj ich časti. tu vidím problém pri jeho aplikácii na zber parožia. no možno sa mýlim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 54frencis, 15.1.2013 o 12:06

no každý by mal mať povolenie na zber zhodov od poľovného hospodára daného revíru PZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 15.1.2013 o 11:41

Parohar01, skus si tento svoj skvely napad vyskusat v praxi, ale najskor nanecisto. Vyhliadni si na parkovisku pred Tescom lubovolne auto, ktore sa Ti najviac paci. Vezmi si ho. Potom chod za jeho majitelom a oznam mu, ze si mu prave ukradol auto, a ze uz nie je jeho, ale Tvoje. Nezabudni mu vsak ale velkoryso navrhnut, ze ak chce, moze si svoje auticko naposledy vyfotografovat aby mal pamiatku. Daj potom vediet, ako si dopadol. Ale teraz vazne: Nedokazem si predstavit nejakeho dedka s kosikom, ktory sa tula niekde po Malej Fatre a zbiera huby, pricom nahodou najde zhod. Pochybujem, ze tento dedko vobec tusi, v reviri ktoreho PZ sa nachadza, a uz vobec nie, kto je tam hospodar, a uz vobec nie kde ho najde, aby mu ukazal zhodik. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo7227, 15.1.2013 o 9:36

myslím, že na zhody sa nedá aplikovať ustanovenie par.24, ods.3, pism. i).....inak v základných pojmoch je vymedzené, čo je lov zveri...a v par.65, ods 3, pism.o) je zbieranie zhodov tiež lovom zveri /zakázaným/...hmm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adam52, 15.1.2013 o 8:13

hekler vdaka za objasnenie.to pismeno q v paragrafe 2 som prehliadol.ospravedlnujem sa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 14.1.2013 o 21:37

bakhus a ako to tým zhodárom oznámi ? doporučene, rozhlasom alebo v krajských novinách ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sporko1234, 14.1.2013 o 21:36

Hekler mas nejaky poznatok o tom ze niekto bol odstihany za zber parozia?ak ano sup sem s linkom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 14.1.2013 o 21:34

adam, dobre si pozri § 2 písm. q a zistíš že výkonom práva poľovníctva je aj zber zhodov, potom si pozri § 24 písm. g) a aj § 65 ods. 3 písm. o podľa ktorého je zber zhodov bez povolenia zakázaným spôsobom LOVU zveri, ak sa domnievaš že zber zhodov bez povolenia je len priestupkom a rieši ho OLÚ tak ako si napísal tak si na hlbokom omyle, zistíš to keď si pozrieš § 76 ods. 1 písm. c) podĺa ktorého žiaden OLÚ nemôže takto konať, lebo mu to zákon nepovoluje, (je tam uvedené OKREM § 24 odst. 3 písm. g) a i)), preto Polícia zber zhodov nepolovníkmi bez povolenia na ich zber ale aj zber zhodov poľovníkmi v cudzom revíri klasifikuje ako pytliactvo a tak aj postupuje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bakchus, 14.1.2013 o 19:49

U nas to funguje celkom dobre. Samozrejme ze zber zhodov je pitliactvo. Neda sa vsak tomu zabranit a preto sa hospodar rozhodol urobit okolo 1. maja vystavu zhodov kde donesu zhody aj "zhodari". Kazdemu sa parohy vratia. Takto aspon vieme kolko a akych jelenov mame. Keby tato dohoda nevznikla tak by sme mali na tej vystave tak 50%. Ale ci sa to paci mne? Velmi nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adam52, 14.1.2013 o 8:32

parohar01 isto ze to je dobry napad. pre pandur1:prosim ta kde je napisane ze ten kto zbiera zhody je pytliak? nieje to nahodou tak ako uvadza zakon o polovnictve v paragrafe 24 ods. 3 písm. g, paragraf 65 ods. 3 písm. o, paragraf 66 ods. 4, a paragraf 76 ods. 1 písm j? ziadne pytliactvo tam nevidim.len porusenie zakazu resp dopustenia sa priestupku za ktote mi moze byt udelene pokarhanie alebo financna pokuta do 3000e. myslel som ze ovladanie zakona o polovnictve samotnymi polovnikmi je samozrejmostou. opravte ma prosim ak sa mylim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horar1992, 7.1.2013 o 20:58

matyas-rjabi ano,ved si sa sním dohodol a krmíš prečo nie ved ja som tiež tak začínal ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matyas-rjabi, 7.1.2013 o 20:06

Takze kdyz ja mi 11 a krmim zver u jednoho myslivce v reviru a on mi dovoli zbirat shozy tak je zbirat muzu nebo ne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusanbe, 4.1.2013 o 17:58

Tvoj návrh sa neprijme, na to môžeš vziať jed! Zhodári boli, sú aj budú.Tak ako to je s pytliactvom tak to je aj o zbere zhodov. My sa tu môžeme akurát do krvi pohádať a vypočuť si pár sprostých nápadov nikto s tým nič neurobí-amen. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 4.1.2013 o 0:05

Ako uviedol Marek13 zhodári sú čo kradnú pre radosť a nie sú narkomani potom čo tvrdo oné zarobyyyyt a sú aj čo len hospodárovi chcú bezprobelmu oné urobiť . Zhrnuté všeci sú to bez povolenia zlodeji :-DDD Ak sa mýlim opravte ma ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 4.1.2013 o 0:00

shooter400 :-DDD palec hore !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horar1992, 3.1.2013 o 20:32

nápad by bol,ale realizácia pochybujem aby niekto ešte chodil ukazovat zhody ked ich nakradne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zhodarh, 3.1.2013 o 19:28

Podla mna sa zhodary delia na dve skupiny a to ty co to zbieraju pre radost a ze su natom zavysli lebo je to ich vasen a ty co to zbieraju lebo chcu zarobyt podla mna je to dobri napad len na to treba ludi a ked dobre vychadzate s polovnikmy a hlavne z hospodarom tak by nemal byt problem a este lepsie ked ten clovek prikrmuje lebo by tie zhody mali patrit tomu co tam prikrmyl tak to je moj nazor no. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off shooter400, 1.1.2013 o 22:05

nad tymto skvelym napadom si musel velmi dlho premyslat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alan, 1.1.2013 o 17:08

Poznám zhodárov ktorí to tak roky už robia a funguje to ale samozrejme mnohý sa aj zapajajú do tých činností ako písal lowec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 1.1.2013 o 13:43

možno to tu už niekto písal, určite Edo :-), ale nečítal som komentáre, odpovedal som Ti len na tvoju otázku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 1.1.2013 o 13:41

Parohar, určite by sa to nedalo, pretože ak zbieraš zhody bez riadnej povolenky dopúšťaš sa trestného činu pytliactva. A ak by ti hospodár zhod neodobral a toto nenahlásil dopustil by sa takisto trestného činu. V danom prípade je len jedna jediná možnosť a to ísť pred sezonou za poľovným hospodárom príslušnej spoločnosti resp. poľovníckeho združenia, kde chceš zhody zbierať a vypýtať si povolenku na zber zhodov. Ak ti ju poľovný hospodár vydá nemáš žiadny problém s poľovníkmi, poľovnou, lesnou strážou, prípadne strážou prírody alebo policajtami ak by Ťa kontrolovali. Ak ti ju nevydá a budeš zbierať zhody bez povolenky platí čo som napísal hore. Dopúšťaš sa tresného činu pytliactva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off david3, 31.12.2012 o 21:03

myslim že je to dobrý napad ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.2.2011 o 21:11

traper1 zakon o poľovníctve definuje ,že parohy patria tomu kto sa o zver stará ,selektívne ju loví za účelom zušlachťovania chovu a udržania optimálnych stavov ,prikrmuje ,vakcinuje a prenájíma si revír za účelom výkonu práva poľovníctva . Ľudí ktorí si revír prenajímajú platia nemalé peniaze za prenájom ako i krmivo. Preto im zákon umožňuje i zberať zhody .Logičnosť to podľa mňa má. Mne sa zdá nelogické ak zhody zberajú ľudia len tak pre peniaze ,alebo pre zbierku. To či niekomu uveríš že si z domu doniesol zhod je jedna vec . Druhá vec je ,že zhodár sa nemusí vyviňovať. Ten kto ho obviní by mu mal dokázať ,že ten zhod naozaj nezákonne ukradol . Čo mu proste nedokáže ak sa samozrejme neprizná. To ,že si niečo myslím nie je dôkazom . Minimálna mzda neplní v štáte žiadnu veľkú úlohu .Aj preto sú krajiny kde nemajú žiadnu minimálnu mzdu určenú zákonom . Takže je to podľa mňa taká odborárska hračka aby zaujali ,že niečo robia za tie niekoľko tísícové platy . Keď niekto predáva svoju prácu ako produkt platí iba jedna zásada aká je ponuka & dopyt. K tomu kradnutiu . Neviem ako nazvať človeka ktorý si privlastní vec ktorá nie je jeho nezákonným spôsobom ? Môžeme tomu dať aj iný názov nemusíme tomu povedať zlodej . Len nič vhodnejšie ma nenapadlo . Či vyreže stromček na vianoce ,zberá bukvu či žalude , prípadne v cuzom sade ovocie pod stromami ,alebo zhody ja v tom zásadný rozdiel nevidím . Huby a zhody sú diametrálne odlišná vec na huby na Slovensku nepotrebuješ povolenie ako v susednom Rakúsku a na zber zhodov také povolenie Slovák potrebuje . Ako som uviedol nejaký paroh ma osobne netrasie ani by som ho nikomu nikdy nezobral len preto lebo ho našiel bez povolenia . Aj jedna teda našla zrazeného srnca a myslela si ,že si ho vezie legálne domov :-D prekvapenie a prebudenie prišlo až neskôr . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Parohar01, 13.2.2011 o 20:33

O tom som vedel. Len by som bol rád keby sa to rošírilo aj do iných revírov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cyrko69, 13.2.2011 o 18:03

to co si napisall nie je ziadna novinka ved napriklad na polane je to bezna vec ze zhoda ktore nasli nepolovnici donesu ukazat na vystavu kde su obodovane a potom su vratene ich nalezcom.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off traper1, 12.2.2011 o 16:24

To dokáže každý pohodiť do lesa starý zhod a potom uverejniť, že aha akého som našiel..potom ten dátum...laici Ten čo sa o les a zver ozaj trocha zaujíma, vie že sú to len podvrhy. Edu teraz máš môj súhlas (tie príspevky) Sám som nejaký ten zhod zodvihol a viem, že ak to nie je obora tak sa riadne zapotíte. Mňa skôr zaujíma kto to vymýšľa všetky tie zákony, žeby to boli experti na rozum? Prečo tu nepodvihnú minimálnu mzdu? Niekto tam napísal, že Slováci kradnú. Moja rada- radšej viac premýšľaj a nie ako Jánošík od buka do buka.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ado28, 12.2.2011 o 13:54

Edu dobrý názor...ja osobne zhody nezbieram a ani sa o to nezaujímam.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.2.2011 o 20:54

WolfHunter poľovník je poľovník ktorý má na zber parožia zákonný nárok a povolenie. Zhodár bez povolenia je zlodej parožia tak by som to definoval ja . Tak ako je zlodej ovocia v sade kde zberá popadané slivky na ktoré nemá zákonný nárok .Odhliadnuc od toho či tam zhnijú ,alebo nezhnijú . Postihnúť zhodára v rámci zákona je takmer nemožné to je tiež fakt . Nikomu parohy nezávidím . Ani ich obzvlášť nehľadám . Toto je zber za pár rokov odkaz to sú tie slabučké, ktoré proste nepotrebujem a išli na ďalšie spracovanie ,aby mohli potešiť vo výrobkoch iných poľovníkov. Nevidím na tom nič zlé a pivnicu a povalu mám zasratú parožím naozaj statočne . Nebudem pristavovať miesnosti a skladovať kopce parožia z neznámich príčin mamonárstva . Ako som uviedol nikdy som žiadneho zhodára nenapomenul pri zbere ani mu nebral parožie. Je mi to uplne šuma fuk . Nech si pozberajú kľudne aj všetky. Mne nájdenie zhodu urobí chvíľkovú radosť nič podstatné však v mojom živote neznamená a to ani pára či jeden zhod. Tiež u mňa nenájdeš v dome povešané trofeje. Čiže mrtvolky a lebky mojich poľovníckych úspechov . Také žartovné zbierky som si robil v začiatkoch 90 tych rokov ,kdesi v pivnici v dome kde už dávno nebývam . Tu je zopár srnčích ale naozaj iba zopár odkaz Takže z mojej strany naozaj nejaký zhod nezávidím ani trofeje ani úhyny ani keby boli zrovna zlatej medajle napríklad takéto odkaz. Zberajte si koľko chcete a čoho chcete .LaL zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Parohar01, 11.2.2011 o 20:12

Ako tak pozeram na tie komentáre tak som asi leb snival. A nedá sa to na slovensku uplatniť. No škoda lebo je pravda že polovnici nenájdu všetky zhody aj keby nikto iný na zhody nechodil. To sa jednoducho nedá ale tak ako osudzujete zhodárov, ktorý zbieraju parohy len pre eurá, ktoré za ne dostanú. Ale mali by ste sa pozrieť krytivky aj do svojich radov. Veru poznám nejedného polovnika, ktorý je schopný preto aby mal čo najviac zhodou čokolvek a od laikov sa líši len tým že má polovný listok. To by sa ešte dalo zniesť ale že po sezóne ich všetky predá tak to je o čom. A súhlasím s WolfHunterom na všetko dopláca zver. Aspoň že zimy v posledných rokoch niesú až také trvrdé a mnohé lokality sú už v tomto obdobý bez snehu a tak zver nemá až taký stažený pohyb ale aj tak ju my všetci čo sa budeme v najbližších týždňoch túlať po naších horach za zhodmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hanus333, 11.2.2011 o 18:54

Hawk3,máš úplnú pravdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 11.2.2011 o 18:19

teoreticky ......myslým že laický zhodári si viac konkuruju ako polovníci im...asi ze maju toho trocha viac ako len zbierať dary božie :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 11.2.2011 o 18:16

Zaujímavé že sa nájdu aj zelené,plesnivé,obžraté parohy od myší,pýtam sa:tie nikomu nechýbajú,na tie si polovníci právo neuplatnili? Prd makový,nechce sa každému po hore chodit a hladat ,ale závidiet to áno,netreba sediet pri počítači a čumiet kto čo našiel,ked chceš parožie chod a hladaj,kto hladá nájde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 11.2.2011 o 18:07

pekne hawk3...nech to predáva miesto guličiek do mlieka :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 11.2.2011 o 18:02

Potom zbieraj aj jelenie bobky,aj tie padajú z jelena,nie len parožie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 11.2.2011 o 17:33

zaujímalo by ma definovanie slova zhodár...logicky poľovník je poľovník vykonávaním práva poľovníctva získaného zložením skúšok a dalších náležitosťí...o čom je parohár čo ho pasuje do takej hodnosti? prečo polovník len tak bez ničoho polovníkom byť nemože a parohar ano?...skrátka kým to má jelen na hlave polovnícke právo sa respektuje akonáhle to zhodí..už nie? bez tak sa laicka verejnosť dosť montuje do vecí ktoré my nie sme povinný vysvetlovať toto je další prípad kedy si jedinci chybne vysvetluju demokraciu pre polovníka musia plaťiť zákony predpisy a máme povinnosťi voči verejnosti naopak to ale nefunguje je pravda že nie je laik ako laik a ani polovník ako polovník ...na to naše naťahvanie dopláca len zver ...tak zo strany zhodarov ako aj polovníkov ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.2.2011 o 21:15

motaq tak je nefungovalo by to :-D ani by nemohlo ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 10.2.2011 o 20:57

Edu, so vsetkym suhlasim, ale k tvojej otazke naco by si niekto fotil zhody. no napriklad na to aby si mal presnejsi prehlad o tom ako sa ktory jelen vyvija ... nedavno som mal moznost vidiet jeden katalog zhodov, ktory uz cca 10 rokov davaju dokopy v rakusku v jednej oblasti. je to nadherna vec na jednej strane a na druhej strane maju uzasny prehlad ake maju v oblasti jelene a ako sa vyvijaju, takze aj selektivny odstrel je na inej urovni. je pravda, ze to nerobia na urovni jedneho PZ ale na ovela vacsej rozlohe. Druha vec je, ze v rakusku nie je tolko "nenazratych zhodarov" ako u nas a aj celkovy sposob starostlivosti o zver je trosku iny co ale vyplyva z toho v akej oblasti su (toto je v alpach). Takze z tohto pohladu by to zmysel malo. Ale ja si to realne neviem predstavit, ze by to v SR fungovalo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.2.2011 o 20:55

Nie nesplnil požadovaný efekt. Dokázať niekomu že dvihol paroh pokiaľ sa sám neprizná je absurdné a nemožné . Dokonca ani keby ho pristihli rovno ako ho dvíha by sa mohol ešte vyhovoriť na 100 vecí to je fakt :-D Skôr to beriem ako taký akože strašiak .Nič viac nič menej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 172 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel