Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Dohoda medzi poľovníkmi a zhodármi - diskusia

autor: off Parohar01
pridané: 10.2.2011 11:54

Dobrý deň chcel by som vás formou tejto diskusie požiadať aby ste sa vyjadrili k problému známemu všetkým a to zber zhodou laickou verejnosťou. Chcem len vedieť či by sa neujal nápad, na ktorý som došiel s kamarátom a síce že každý zhodár čo nájde paroh by ho doniesol ukázať hospodárovy príslušného PZ. Ktorý by si ho obodoval prípadne odfotil aby vedel čo má v revíry a zhodárovy by následne z hod vrátil. Myslíte že by sa to dalo nieako zrealizovať alebo ste prišli na niečo lepšie ? Tak sa prosím vyjadriťe.

počet zobrazení: 15 148
počet hlasov: 3

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off kaso79, 11.8.2013 o 16:51

Pani, jeden maly postreh...pre vsetkych. Bol som nedavno v Rakusku...Maju tam zimnu prezimovaciu krmnu stanicu pre vysoku (celkovo maju tri)...chodi tam krmit len jeden clovek, zver ho pozna, neboji sa, neodskakuje viac ako do 20 metrov. Tak je zaruceny pokoj, zimovanie v jednej lokalite (kolo 150 kusov tam zimuje)...85 percent shodov najdu v okruhu 200 metrov okolo tej stanice...zver ma klud, pokoj. Doziva sa vysokeho veku. Jelene kapitalne. Ale na druhej strane nikto cudzi tam si nedovoli ist, respektuje sa, ze to je oznacene tabulou zakaz vstupu. Pokuta je udajne 500 eur, ale nikomu ju este nemuseli dat, bo tam nikoho nepristihli, nestretli..Tak maju moznost pekne dokumentovat niekolko rokov vyvoj parozia konkretnych jelenov, pretoze kazdy rok najdu paru z nich...Nemusim hovorit ze skody na porastoch su minimalne vdaka tomuto systemu. je to o ludoch a chapani prirody a spolunazivani s nou, nie len jej drancovani...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 172 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jozef, 18.8.2013 o 11:56

Akú vládu mi pripomína vedenie stránky...hmmmm :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off parohac222, 18.8.2013 o 10:43

budem sa asi opakovať ale čo je toto za fenomén? niekto nesúhlasí s názorom a hneď sa mu vymaže príspevok alebo nebodaj dostane bann? toto ako kde sme.Takýmto spôsobom nemá diskusia žiadny zmysel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 18.8.2013 o 10:12

Zlodeji boli , budú a bolo by dobré zrušiť predaj nelegálne nadobudnutých zhodou - čiže bez povolenia užívateľa o predaji by sa zaujímali o túto nelegálnu ponuku kompetentné orgány.Zrušiť ponuku správcom a hotovo!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 17.8.2013 o 15:35

Parohač222,no ked už niekdo po tolkych vysvetleniach nevie pochopit,prečo dodržiavat zakon a mal by byt za to postih,nielen že mu treba dat ban ale ho treba poslat na prevychovu:):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off parohac222, 17.8.2013 o 13:06

a ja by som rád vedel admin že čo také napísal lesnyprievan keď dostal ban.Nebodaj to bolo preto že si vyjadril svoj názor? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 17.8.2013 o 12:27

357AS, to tvoj príspevok je zbytočný, ale i svedčiaci o tom, že tebe je tu naozaj škoda zabíjať čas. myslím, že ani netušíš, k čomu slúži diskusia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 17.8.2013 o 10:37

Úplne zbytočná diskusia. Kto chce,ten na tie zhody bude chodit,kto nechce nebude. Tam kde je nejaká (hoci aj nepísaná dohoda) tam tie zhody aspon vidia,tam kde to tak nefunguje nevidia nič,zhod sa nájde, schová a či už sa predá alebo nie polovníci ho ani neuvidia.A tu táto diskusia to nevyrieši. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 16.8.2013 o 22:42

vouuuuuuuuuuuuuuuuuu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 16.8.2013 o 17:11

hronec veď v tom je problém, že krádeže zhodárstvom sa stali národným športom, uvedom si čo správí so zverou v zime stav keď je tam 30-40-100 zhodárov, každý druhý so psom, zver preháňaná v snehu s vyplazeným jazykom a následne so zápalom plúc polámané nohy ... ale trochu to tu názorovo spestrím ... Čo tak takýto postup, povolenia na zber zhodov by sa vydávali po zaplatení 20Euro na obdobie troch mesiacov a ich počet by bol stanovený podľa výmery daného revíru ... ak chceš isť chytať ryby tiež si musíš zaplatiť ryb. lístok alebo odchyt, podobne by som to zaviedol aj pre hríbarov aby si kupovali povolenky na zber hríbov (samozrejme okrem prípadov zberu pre vlastnú potrebu, ale ak ich predávajú je spravodlivé zbierať ich zadarmo?), podobne zberačom čučoriedok ... nebolo by to spravodlivejšie ako terajší stav ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off apple, 16.8.2013 o 12:31

hronec, ono je to veľmi jednoduché: hospodár vydá toľko povoleniek na zber, koľko sa rozhodne. je to len a len na užívateľovi revíru, ako sa rozhodne. teda legálne zbiera len ten, kto má povoleku. ostatní sú zlodeji. hekler to napísal úplne jasne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Brut, 16.8.2013 o 11:13

Hekler,keby prišlo 100 zhodárov pre povolenie tak chceš povedat že by ho všetci dostali?Možno len po známosti,ale určite nie všetci.Ja ju nepotrebujem,na zhody nechodím.Len som reagoval na tvoj komentár. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 15.8.2013 o 23:11

LESNYprievan dostáva okamžitý BANN za nevhodné vyjadrovanie! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 15.8.2013 o 19:39

LESNYprievan, stále dokola sa oháňaš slušnými zhodármi a dožaduješ sa aby mohli zbierať v rozpore so zákonom ? uniká mi kde tam vidíš slušnosť lebo ani jeden zhodár ktorý zbiera zhody bez povolenia na ich zber nie je slušný, ale je to obyčajný zlodej ktorý sa okrem porušenia zákona o poľovníctve dopúšťa aj priestupku podľa § 50 zák. 372/90Zb. a tak by mal byť aj postihovaný ... ak mi chceš položiť otázku že prečo potom takýto zhodári nie sú postihovaný odpoviem ti dopredu, lebo Poľovnícka stráž si neplní svoje povinnosti ktoré si má plniť podľa zákona vo svojom voľnom čase a zadarmo ... LESNYprievan čo by sa stalo keby zhodári začali byť naozaj slušní a prišli si pre povolenia na zber zhodov kde by im určili kedy a kde môžu zbierať ako aj podmienky za ktorých si môžu zhody ponechať, resp. im budú po chovateľských prehliadkach vrátené ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatkaLC, 14.8.2013 o 21:47

Lesnyprievan mám pocit že v tvojej myšlienke je dosť naivnosti vzhľadom na našu Slovač...nič v zlom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESNYprievan, 14.8.2013 o 21:24

a preto sa na to následne pýtam ...nebol by takýto istý postup dobrým riešením aj bez tej povolenky? Myslím si,že každý slušný zhodár by stým nemal problém. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 14.8.2013 o 21:08

ano, spravne si to pochopil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESNYprievan, 14.8.2013 o 20:32

Dalej sa pytam URSSUS ...Mám povolenie na zber zhodov. Nájdem zhody a potom je to ako ďalej? Ukážem zhody hospodárovi,ten ich zhodnotí,zaznamená a vráti mi ich? Budú moje? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 14.8.2013 o 17:28

Lesny prievan, pre kazdeho civilizovaneho cloveka by mala byt samozrejmost nechytat, co mu nepatri. Cize nie je normalne strazit lesy a robit pohony na agresivnych zlodejov, normalne je nekradnut. Povolenie na zber zhodov ma pre nepolovnika taky vyznam, ze moze zbierat zhody legalne a nemusi kradnut. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on Ondrik, 14.8.2013 o 16:55

Navrhujem zrušiť kategóriu ,,Zhody,, pretože aj jej prispením sa tu riešia diskusie tohto typu! Aká dohoda medzi zhodárom a poľovníkom? to čo je za chujovinu??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off 650525, 14.8.2013 o 13:39

Nič sa nezmení , ale zákon 274/2009 § 66 by mal platiť! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESNYprievan, 14.8.2013 o 10:52

hm,tak keď je zhod majetok užívatela reviru,tak prečo ho nik neochranuje? Však keď viem,že od konca februára sa robia nájazdy,tak sa snažím nejak tomu zabrániť. Takisto by sa nikto nečinne neprizeral,ako mu niekto auto vykráda. Uvediem príklad. Všetci nadávame,že koĺko je policajtov popri cestách. Takmer každemu vadia,ale nik si neuvedomuje,že vdaka nim je ako taký poriadok. Kto sa previní voči cestnému zákonu je hneď náležite potrestaný (vysoká pokuta,odobratie vodického,odnatie slobody). Myslím si,že keby v revíroch aspoň občas bolo vidno lesnú stráž,zberači by boli príkladne potrestaný,tak tiež by bol v lesoch poriadok. A verte tomu,že ani ja by som si už netrúfol ísť. Ináč bol by som rád,keby mi niekto objasnil aký význam má povolenka na zber zhodov pre nepolovnika? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 14.8.2013 o 10:21

k tomuto môžem povedať len svoj názor: aby tomu tak nebolo, tak by sa muselo zmeniť veľa vecí, a obávam sa, že až na úrovni legislatívy EU. no aj naše myslenie ... to prvé nevidím ako myliteľné, to druhé - je na posúdenie, čo koho k tomu vedie. vo všeobecnosti si myslím, že zmena môže nastať až vtedy, keď tu nebudeme žiť v biede. keď takéto budú zas pýchou a nie prostriedkom k polepšeniu si. popravde, nemyslím si, žeby aj formálny zákaz vývozu spomenutého niekam viedol, je nevykonateľný. a súčasný hodnotový systém v poľovníctve rozhodne nevedie týmto smerom. a obávam sa, že bude ešte horšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 14.8.2013 o 9:56

Zdravím pán Apple, ... predaj, výmena, možno ano, ale mne osobne dosť vadí to, že niektorí predávajú zhody a trofeje "nemčúrom, rakúšanom", atď. a oni sa potom chvália s bodovou hodnotou zhodu, trofeje. Proste toto by sa nemalo dostať von za hranice, je to predsa naše bohatstvo a pýcha. Alebo sa mýlim..., jasné, že iné je poplatkový odstrel pre zahraničného hosťa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 14.8.2013 o 8:34

650525, v krátkosti ku zhodom: zhod je majetok ako každý iný, teda vlastník s ním môže nakladať - aj predávať. je to naprosto legálne a nič tomu nebráni. to samé platí aj pre trofeje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 14.8.2013 o 8:14

Viem čo chceš napísať ,ale ja nerozumiem aj kolegom poľovníkom - zbierajú zhody potom ich predávajú a tešia sa koľko zarobili.Zhody treba podľa mňa obodovať predložiť na chovateľskú a td.Písal som aj na komoru no všetci čítate inzeráty a nelegálny obchod pokračuje.Sme rôzny ľudia a poľovníci no hádzať všetkých do jedného vreca to nie.Niektorý sa dostali k poľ.revírom domácich vyhodili,alebo stanovili tvrdé podmienky a prestal sa plniť plán lovu - to má za následok vyšších stavov zveri.Prosím Vás záhradku si treba oplotiť a poriadne.Mám kolegov aj v práci okolo ZV, BB tiež prikrmujú zver a domáci poľovníci nepovedia ani ďakujem.Treba im spraviť dobrý gulášik a td.A ešte k téme zber zhodou stanovuje zákon a patria užívateľovi poľovného revíru. Poznám jedného čo na zbere zhodou zarobí to aj prepije počas roka a hovorí si poľovník.Poriadna kontrola od orgánov SPK s účinnosťou Polície či niekto má od užívateľa povolenie na predaj zhodou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off urssus, 14.8.2013 o 7:59

Admin, nebolo by mozne zablokovat podobne lesne prdy (chap Lesnyprievan)? Verejne sa hlasi k porusovaniu zakonov SR, je to obycajny zlodej a diskusia s nim je zbytocna a vyvolana vasne. Dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESNYprievan, 13.8.2013 o 21:05

pre mňa za mňa,nech si ich aj do octovej vody naloží! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.8.2013 o 19:52

zberač farebných kovov, verím, že je ti ťažké pochopiť, že zhody patria užívateľovi revíru zo zákona! a je na užívateľovi revíru, ako s nimi naloží. či ich nechá v lese, alebo ich pozbiera, ale bo vydá povolenku niekomu inému. je na ňom, ako sa rozhodne. a ak ich nechá v lese a ty ich berieš, tak si len zlodej. a zlodeji majú blchy a vši a tie ich žerú, keď ich nežerie vlastné svedomie. a ver mi, že to tak funguje! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off LESNYprievan, 13.8.2013 o 19:39

jediné čo mi z tejto diskusie o ničom vychádza je,že bez povolenky som zlodej-pytliak a s povolenkou už zlegalizovaný zlodej. Podstata tá istá,zbieram zhody sám pre seba. Má niekto iný názor? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESNYprievan, 13.8.2013 o 19:30

čo má spoločné kradnutie medi so zberom zhodov? Nemáš rozumnú odpoveď,tak odskakuješ od témy? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.8.2013 o 18:13

kde som sa len s takou logikou stretol???? ahá... neprispôsobiví zberači medi na železnici! jednoducho kradneš a žiadne drísty - zdôvodňovanie si zlodejiny na tom nič nezmenia. ani silné reči. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESNYprievan, 13.8.2013 o 17:54

apple...lepšie čítaj! Chcem len vedieť,včom spočíva zmysel POVOLENKY NA ZBER ZHODOV? Mój názor je,že je to zbytočná absurdita. Ja osobne by som nemal problém moje zhody ukázat hospodárovi,ale na druhej strane keď existuje ten zákon o pytliactve,tak je logické že ich nikto neuvidí.,čo je určite na škodu. Ďalej si zober,že ak sa cítiš byt vlastníkom parohov zhodených na mieste,o ktorom ty nemáš ani šajnu,tak prečo si neochraňuješ svoj majetok? Urobil si niečo pre to,aby si niekoho chytil ,usvedčil ? Ja sa po hore mocem odmalička,a ešte sa mi nestalo,aby ma niekto zastavil,či dokonca naháňal. Na tvoj argument,že co by som robil,keby mi niekto v záhrade plody sberal ti odpoviem ...vyskúšaj a uvidíš :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.8.2013 o 17:32

LESNYprievan, poprosím ťa, v čom spočíva tvoja potreba kradnúť majetok niekoho iného??? zhody patria zo zákona užívateľovi revíru. ak budem konať podľa tvojej logiky, tak aj strom v tvojej záhrade je tvoj, ale jeho plody si môže zbierať ktokoľvek a ešte pri tom zbere plodov budem trepať, však nič nerobím, aj tak sa o ten strom nik nestará! - presne tak tu vypisuješ. svoje si predsa budeš brániť, nie? tak čo tu špekuluješ o cudzom majetku????? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESNYprievan, 13.8.2013 o 16:41

Hekler...ja ťa chápem,ale na druhej strane si objasnime význam povolenia na zber zhodov. Ja ako nepolovník,ked si ho vybavím,a ak nájdem zhody,ukážem ich hospodárovi a on mi ich vráti,alebo ak je to sledovaný jedinec,tak mi ich za iné rovnocenné zhody vymení. Je to tak? A ja sa teda znovu pýtam,že prečo by to tak nešlo aj bez tej povolenky? Presne tak ako je cieĺ tejto diskusie. Nájdem zhod,ukážem ho hospodárovi a je takisto môj. Verím tomu,že by ten hospodár aspoň na 75% vedel akú kvalitu má v revíri. A možno by sa tým aj kultúra zhodárov zlepšila (sám skôr pochybujem,ale verîm v zázraky). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namreh, 13.8.2013 o 13:47

Hekler,nezastávam sa nikoho,ale oháňať sa na Slovensku zákonmi je tiež scestné.Sám dobre vieš že je u nás kopa nezmyselných zákonov alebo zákon šitý na mieru niekomu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 13.8.2013 o 9:28

LESNYprievan, podľa toho ako sa vyjadruješ nie si idiot ani odkázaný na predaj zhodov aby si prežil, takéto výhrady ale neobstoja, lebo žiadna výhrada neobstojí pred porušovaním zákona (iba pár zákonných), staral si sa v zime o zver, super, si dobrý človek, ale to ti nedáva právo zbierať zhody, nie preto že to vadí poľovníkom, ale preto že je to porušovaním zákona TEDA NEZÁKONNÉ (je to ťažké pochopiť ?) a postupovať v zmysle zákona ? ... Prečo z úcty k zákonom, (k poľovníkom nemusíš, ale ver že to čo popisuješ je len čiastočná malá pravda, všetky revíri nemáš prechodené, nezájdeš za poľ. hospodárom alebo predsedom PZ a nepožiadaš o povolenie na zber zhodov ? určite by ti ho s prihliadnutím na tvoju činnosť v zime vydali, ja by som ti vydal aj dve, prečo to už konečne niekto nespraví a nenapíše sem aj pre ostatných zberačov ako sa to dá aj bez porušovania zákona ? skoro každý zberač sa tu chváli porušovaním zákona a dožaduje sa aby sme to strpeli lebo jemu sa to chce, ale to je protizákonné ... tak prečo sa to stalo u nás jarným folklórom a tolerovaným porušovaním zákona ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off Edu, 13.8.2013 o 9:06

Uplne najlepšie by bolo keby nebolo povolenie potrebné na nič . Čiže napríklad človek bez vodičáku by sa dviezol do lesa na kradnutom aute zbranou bez povolenia by zastrelil hocičo prípadne hocikoho . Zobral by si vozík kde by bez povolenia narezal dreva a všetko by sa mohlo bez povolenia ako to uviedol LESNYprievan. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 357AS, 12.8.2013 o 22:24

kaso79,nemusíš dávat príklad z Rakúska,máš tu "Norhaja"to je na Slovensku,ked som to videl,myslel som že je to v obore,ale je to údajne vo volnej prírode.Ak to tak je,tak čo bráni tebe urobit niečo podobné ? odkaz Je to presne o ludoch.Nie len teoretizovat,makaj ako on a budeš mat tam zhody naválané na jednej kope. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESNYprievan, 12.8.2013 o 21:50

a ešte dodám,že jediné krmivo,čo zver od polovníkov dostala bolo OLOVO pri spoločných Štefanovských a novoročných polovačkách. Trvalo týžden,kým sa vratili k senu,a to dobrá polovica chýbala. Na jar sa naslo 4kusy (len čo ja viem) spípnutých jelenov. A všetko vraj úhyn od krutej zimy :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESNYprievan, 12.8.2013 o 21:42

no dobre,tak ja ti niečo poviem ...bývam na dedine,na kraji hory. Ako isto vieš,tak tohoročná zima bola mimoriadne krutá a dlhá. jelenia a srnčia zver v tom hlbokom snehu nemala šancu si nájsť potravu,tak sa sťahovala až do záhrad. Prvé čo bolo,tak obžrali všetky púčiky z ovocných stromov,a aby nebolo dosť,tak jelene sa ešte parohy o zbytok stromov obîjať rozhodli. V poriadku,ja sa nehnevám,hlad je zlý kamarát,a tá zver to urobila,aby prežila. Na danú situáciu som reagoval tak,že som im vo vlastnej záhrade krmelec postavil,obetoval som cca 10metrákov sena,ktoré som sám prácne pokosil,usušil a uskladnil. A čo urobili páni polovníčkovia? Nič! Krmelce boli v revíri prázdne a jediné krmivo co som pocas vychádzok našiel bolo pri ceste volne pohodené asi 3r zhnité seno. Zver to len rozhrabala,ale nežrala. Takže sa znovu pýtam ...Keď som kŕmil,tak si zhody zaslúžim? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 41-80 z 172 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov