Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

rara- gulová hlaveň dlžky 60 alebo 53 cm - diskusia

autor: off Nio764
pridané: 7.2.2011 13:49

Zdravím. Prosím o radu, nakoľko som začínajúci poľovník a uvažujem o kúpe guľovnice a zaujímalo by ma či je nejaký rozdiel v dĺžke hlavne 60 a 53 cm , teda čo sa týka presnosti alebo iných veci, alebo teda či je to skôr len vec vkusu. Viem že možno to bude záležať aj od kvality zbrane no myslím to skôr všeobecne či je tam rozdiel v dĺžke hlavní alebo nie.


Za vaše rady a poznatky ďakujem.

počet zobrazení: 14 927
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-119 z 119 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Ondrik, 8.2.2011 o 14:36

Ja nie som ,,hladný,, po rane. Nebudem strieľať na srnca na 200 metrov. Načo? Veď ďalší deň príde na pašu znova, nie? No a v lese sa aj tak na väčšie vzdialenosti nestriela, len ako dovolí terén, stromy a iný porast. Vzdialenosti ktoré spomínaš, teda 80-100 až 150 metrov...tam podľa mňa nehrá dĺžka hlavne veľkú úlohu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 8.2.2011 o 14:34

nio764 presne tak prakticky je to jedno aku dlzku si zvoliš prajem ti šťastnú ruku pri výbere.Ked budes mat novu flintu tak urob foto a hod to sem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Nio764, 8.2.2011 o 14:27

Ondrik teda v ravis že s tou 48 cm hlavnou na bežne vzdialenosti neriesis presnost ani učinost streli? ja som tych 200-250 m napisal len tak , jasne ze skoro stale budem strielat na vzdialenosti 80-100-150 m , len pocitam, ze možno občas sa naskitne moznost vystrelit aj na vzialenost 200,250 m preto ma zaujíma ci hlaven dlzky 53 cm pri normálnych vzdialenostich sa niak neliši od 60 cm a teda ci je prakticky jedno aku dlzku zvolim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 8.2.2011 o 14:09

Iboo sme dohodnuty. Ja sa velmi rád naucim novy sposob posudzovania srncej. Inac velmi dobre sa bavim len z tych metrov uz trochu uber prosím ťa lebo za chvilku budes strielat srnciu ktorá je v chotari pri Nitre zo Šurian. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 8.2.2011 o 13:59

Ja mám guľovnicu s hlavňou o dĺžke 48 cm. Zatiaľ dve rany, obe úspešné. Nepovažujem sa za výborného strelca preto ani na veľké vzdialenosti nestrielam a preto ani dĺžku hlavne a jej vplyv na presnosť (pri väčších vzdialenostiach) neriešim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 8.2.2011 o 13:53

premvadasz-nikdy nieje neskoro niečo nové vidieť.Ako som spomínal, september,október ak máš záujem si vítaný!Možno keby som to premeral na mape cez net tak je to cca 470m (moje posledné jesenné pokukovanie po srnčej obyčajným binokulárom Nikon monarch..) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 8.2.2011 o 13:47

iboo mas pravdu pisal si srnciu nie srnca ale dajme veci na poriadok take rozpravky ze srnciu na 400m posudis a bez problemov na nu strielas mozes rozpravat tomu kto srnciu este nevidel na 400m, ja som uz stary na taketo rozpravky. mozno keby si to odmeral dialkomerom zistil by si ze je to 200m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 8.2.2011 o 13:34

premvadasz kto hovoril o srncoch ? Ja som mal na mysli srnčiu holú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 8.2.2011 o 13:29

iboo beriem ťa za slovo.Ale vážne som velmi zvedavý ako "prečítaš" srnca na 400m možno sa zas naučim nieco nové!?Klobásky samozrejme prinesiem.PS dialkomer si požiciam od kamosa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 8.2.2011 o 13:16

páni dajte sa premňa zamňa aj na fetiš, mne je to šum a fuk.Kto neverí, nech sa príde pozrieť a ukážem mu ako sa to dá.JA síce nemám na mysli len otvorené polia, ale veľké časti v pahorkatine, to čo horniaci volajú "z grúňa na grúň" je u nás z kopca na kopec.Fero ak ty chceš loviť zver samopalovým nábojom na 300m tak si trochu pritiahnutý za vlasy:D premvadasz ak by si rád vo svojom živote videl ako sa dá spolahlivo posúdiť srnčia na 400m tak v septembri ťa očakávam! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jager7, 8.2.2011 o 13:12

Fero, ale no... nebuď smiešny. 7x64kou sa do 200m pri správnom nastrelení zbrane strieľa prakticky bez korekcie. Líšky bežne strieľam na 200 – 250m a s optikou stiahnutou tak na 6-8x málokedy viac. Tu skôr dôležité zaujať správnu a stabilnú polohu. A ono to ide aj bez toho klikania. Pokiaľ strieľaš nejakou 9,3 čo ti klesá na 300m viac ako meter tak asi ten diaľkomer a následná korekcia klikaním je nevyhnutnosť, ale pri hore spomenutom kalibri a týchto vzdialenostiach mi to príde smiešne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fero, 8.2.2011 o 12:13

Ano iboo dá sa zo štuzom 45cm, samopalovým nábojom a zeissom 4x32 na 300m. Preto je potom v naších revíroch toľko trojnohej zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 8.2.2011 o 8:58

nie na krk na hlavu :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 8.2.2011 o 8:49

Iboo na co chces bezbecne vystrelit na 400m na dolniakoch na srnu alebo na lisku? Chlapi nebudte smiešny.Este mi sem napiste ze na 400m strielate srny na krk aby ste neposkodili divinu a dam sa ma islam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 8.2.2011 o 7:54

No ja tiež poľujem na dolniakoch a pomaly si ani nepamätám kedy som strieľal naposledy pod 150 m! Tu je ťažšie sa dostať k zveri blízko, keď je na otvorenom poli ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 8.2.2011 o 0:43

fero nepodceňuj Nia.optiku nespomínal, ani zver na ktorú chce strielať,ani to čo vie. S bežnou osmičkou (8xpriblíženie) odloví jeleňa na 200m bezproblémov, rovako aj 10x či 12x líšku na 200m, samozrejme ak má prax., prebíjané náboje netreba, rovnako ani priblíženie 16x, ani dialkomer, čo chceš merať na 200-250m? preboha tam balistika ešte nieje ako banán, to nieje strelba na 600-1000m že bez dialkomeru sa poserieš.Fero sme tu od toho,aby sme mu poradili.Ja polujem na dolniakoch, kde mnoho ludí tvrdí že strielajú na 150m maximálne, u nás nieje problém bezpečne vystreliť aj na 400vku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fero, 7.2.2011 o 22:17

Jager68 - strieľať na 300m s laufom 56 cm sa dá. Dôležité je ale trafiť, nie je až tak podstatné že je to magnumový kaliber. Ku streľbe na túto vzdialenosť je nutný diaľkomer ak strieľaš do strmého kopca alebo s kopca aj s meraním uhlov. Kvalitný puškohľad so zväčšením aspoň 16 a viac,naklikávannie korecie je nutnosťou, tiež strelivo napr. prebíjané vhodné práve na takúto vzdialenosť. Veľa poľovníkov si myslí že strieľa na 200m ak by si to zmeral dialomerom, zistí že to niedy nieje ani 150. Nio764 zabudni na streľbu na 250m, bežne budeš strieľať max do 100m-150m, na to je aj tato zbraň určená. Neviem aký puškohľad na tuto zbraň chceš a aký si strelec, ale skús zamieriť napr.so zväčšením 10x na líšku na 200m a či na nej aj udržíš kríž. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off premvadasz, 7.2.2011 o 21:55

Nio764 ja som nenapisal že sa nedá strielať na 200-250mn ale že ja strielam max na 150m lebo nie som taký skúsený strelec aby som strielal 250m a viac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Nio764, 7.2.2011 o 21:54

Lanus , ano aj na tutu zbran čo mas na mysli som uz pozeral , teda ten Antonio Zoli celkom zaujima cena tam je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Nio764, 7.2.2011 o 21:50

myslim si že tych 200-250m nie je az taká veľka dialka aby sa nedalo na nu strielat ako pise premvadasz. nemam na mysli strelivo , optiku a schopnosti to je samozejme ze od toho to zavisí. Iboo teba ak pri beznych vzdialenostich neaky rozdiel prakticky nezistim je teda jedno ci sa rozhodnem pre 53 alebo 60 cm hlaven? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 7.2.2011 o 21:22

na 400m ako posúdiš zver? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 7.2.2011 o 21:17

ja som tak isto z dolniakov a keby bolo s čím, tak aj na 400m by sa dalo. Nio764 hladá pušku pre svoje nároky, preto som sa pýtal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 7.2.2011 o 20:58

V živote som nestrielal na 200-250m ani nebudem max čo strielam 150m. U nás na dolniakoch sa najviac striela brokovnicou takže nie som taký skúsený strelec aby som strielal na 250m a viac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 7.2.2011 o 20:52

premvadasz - aj strielaš s tou celopažbou na 200-250m ? Nio764 ale naozaj by si nemal podceniť optiku, strelivo a tréning.Inak na nejaký zistiteľný rozdiel sa velmi nedopracuješ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 7.2.2011 o 20:39

Ja mám celopažbu už piaty rok a bez problémov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 7.2.2011 o 20:32

Nio764 - Ak chceš 7X64 polopažbu s hlavňou 53 cm tak tu ju máš za akčnú cenu : odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubos2, 7.2.2011 o 20:22

S tými celopažbami to je pravda-drevo neustále pracuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubos2, 7.2.2011 o 20:20

Nio764, mám Tikku, T3-u(8x57, 57 cm hlaveň) a je to veľmi presná zbraň. Je jedno či strieľam 20 ks nábojov za sebou, odchýlka v presnosti nie je vôbec žiadna. To s tou presnosťou Ti tu potvrdia jágri a strelci skúsenejší ako ja... PS: Dĺžka hlavne na poľovné účely vôbec nehrá rolu, pokiaľ to doma nebudeš opilovať :)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 7.2.2011 o 19:19

existujú nejaké !kalibre", že čo centimeter z hlavne to 1 m/s z hlavne dole a podobne.v každom prípade ak teoreticky odrátaš 10 metrov z rýchlosti tak pri 11,2gramovej guli prídeš o cca 80-90 Joulov energie čo pri normálnom strelive nehrá rolu.Na 200-250m by to chcelo aj precízne vybrať konkrétny náboj. Celopažbu som hodil do palcu ako ejdnu z možností na gulovnicu s kratšou hlavňou. pri tvojom výbere tikka a spol dobre pochodíš:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.2.2011 o 19:09

Nio764 nick posed33 tú Tikku mal napíš mu popíše Ti čo si užil :-D Celopažba stale pracuje keď sa začne opierať o hlaveň môže spôsobovať dosť nepresnosť . Napríklad pri opore atď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 7.2.2011 o 18:51

JA som mal na magnum kal.56cm lauf.Nadherna strelba aj na 300m.Samozrejme aj strelivo je dolezite. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Nio764, 7.2.2011 o 18:45

iboo nad celopažbou určite neuvažujem, ale len pre zaujímavosť prečo by si ju vylúčil?? Co sa týka zbrane sam sa ešte rozhodujem no chcel by som sa vmestiť do 1200 eur , mozno snad tikka, rossler, ...pripadne iné hlavne ma len teraz zaujímalo či kratšia hlaveň je porovnateľná vo všetkom s dlhšou pri bežných vzdialenostiach do 200- 250 m alebo je tam zasadný rozdiel ktorý može ovplivnit účinok a presnosť streli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 7.2.2011 o 18:30

Nio akú chceš pušku ? značka a typ. Odporúčam vymeniť aj kaliber, ale ak ej to tvoja voľba prosím.na 200-250m triafať a keď chceš aj líšky tak to chce tréning a dobrú optiku, celopažbu by som vylúčil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 7.2.2011 o 18:22

podla mna je long range strelba cez 400m do vzdialenosti 250m nemusíš mat obavy ani z nedostatočnej účinnosti a z rozptylu tiež len kúp kvalitnú zbran ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Nio764, 7.2.2011 o 18:02

Pepies, čo sa týka kalibru rozhodnutý som zatial pre 7X64 , nad značkou zbrane sa ešte rozhodujem. Iboo, áno mam na mysli bežne polovnmícke vzdialenosti,len neviem koľko je u teba strelba "long range", ale mam na mysli vzdialenosti možno do 200-250m , teda ak je long range povedzme 400 m tak to určite nie , len skôr sa mi páčia kratšie hlavne, ale ak by to malo znamenať že napr. na 200 m bude problém trafiť líšku s 53 hlavňou alebo ak by tam mal byt veľký rozdiel v rychlosti a energii, ktorý by mohol mať za následok na tu vzdialenosť následnú dohľadávku alebo nepresnosť, tak račej sa rozhodnem pre 60cm. ak môžeš vyjadri sa k tomu.dik ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 7.2.2011 o 16:10

Nebudem opakovať to čo napísal Pepies. Z vlastne jskúsenosti môžem potvdiť, že je to presne tak ako píše. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 7.2.2011 o 16:09

Ja len doplním že by si mal najprv uviesť akú ráž by chcel mať.Tak ako napísal Iboo dlžka hlavne u štandartných kalibrov či 60cm alebo 53cm nie je až tak rozhodujúca výnimkou magnumových kalibrov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 7.2.2011 o 15:04

pusikoo len si zabudol napísať, v čom je ten rozdiel. Kedy an to majiteľ príde? Drvivá väčšina poľovníkov striela do 150m a hádam nám tu nechceš nahovoriť, že na túto vzdialenosť spoznáš ten rozdiel ktorý ti spôsobí dobre urobená hlaveň v 60cm či 53cm dĺžke! Trošku hoď očkom do vnútornej balistiky, pokukaj si čo a ako sa vnútri v hlavni deje a pochopíš, prečo sa na bežné polovanie používajú aj kratšie hlavne a presnosť sa dosahuje veľmi dobrá.Samozrejme že ti s kratšou hlavňou pôjde dole rýchlosť, no neviem či si videl posun zásahu v terči, keď znížiš rýchlosť strely povedzme o 15m/s že čo ti to urobí na 100m. Nio764 - ak chceš byť bežný poľovník (bez strelby na long range) je ti šum a fuk akej dĺžky budeš mať hlaveň, vyber si aká sa ti páči. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off sniper7x57, 7.2.2011 o 14:58

jasne ze je to rozdiel !! a to vo vsrtkom ako presnost rychlost streli vse je o balistike!! ale je lepsia 60cm !! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-119 z 119 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov