Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
IBO výpredaj

Jazvečík hrubosrstý-hladkosrstý - diskusia

autor: off Jakubec
pridané: 3.1.2011 11:30

Chcel by som sa poradit v okruhu hubosrsteho jazvecika ake mate skusenosti s tymto plemenom ..

počet zobrazení: 71 224
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Igor43, 6.1.2014 o 19:11

Pred vyše 2 rokmi som si zaumienil, že si zaobstarám poľovníckeho psa. Mojou požiadavkou bolo, že to má byť pes nižšieho vzrastu, ktorého budem používať výhradne na durenie a dohľadávku zveri. Vzhľadom na moje požiadavky ( okrem týchto ) padlo rozhodnutie na hrubosrstého jazvečíka. Brlohárske skúšky absolvoval vo veku 13 mesiacov len kvôli zaradeniu do chovu (absolvoval ich v I.c- pred skúškou bol iba 3x v umelom brlohu na bezkontaktnom norovaní a inak s ním do brlohu nechodím a ani ho na to neučím a nedovoľujem mu to, nevyhľadávam brlohy ). Absolvoval som s ním okrem KBL v I.c.,SHOJ 3,4,4( hlasitosť má t.č. za 4 ),FD I.c.(najlepší),FSMP I.c. s max.počtom bodov, SD I.c.( skončil 3. najlepší). Na SD z 11 psov absolvovali skúšku v I.c. len 3 psi- z toho 2 hrubosrsté jazvečíky a jeden kopov, ostatné kopovy, jeden jazvečík a jeden špringeršpaniel skončili v II.c.( 4psi) a 4 v III.c.( 4 psi). Môj psík má neskutočnú chuť revírovať, odbieha a hľadá ďaleko, z pohonu sa vracia takmer vždy posledný ( ale v časovom, termíne ),je smelý do húštin,pekne hlási diviaka. Samozrejme, ak by natrafil na obrovského kanca, asi by ho ťažko zadržal, ale možno je výhoda práve v tom, že by ho stále hlásil a kanec by zrejme pri malom protivníkovi ani veľmi neutekal, čo dáva predpoklad na jeho úspešné ulovenie. Poľujem v revíri s poriadnymi húštinami a debrami, ktoré psík zrevíruje bez problémov. A sneh? Prosím Vás, aký sneh? V našich zemepisných podmienkach? Je 6. januára a máme jarné počasie. Klíma sa mení, presúva sa k nám subtropické podnebie o čom svedčí výskyt nových druhov flóry a fauny. Samozrejme, iné je to viac na severe,v horských podmienkach, kde je snehová pokrývka vyššia, súvislá a vydrží dlhšie. Ja osobne si jazvečíka neviem vynachváliť a to sa musím priznať, že pred rozhodnutím zaobstarať si poľovníckeho psa,som jazvečíky za psov prakticky ani nepovažoval. Po osobných skúsenostiach musím nakoniec konštatovať, že jazvečík má naozaj poriadnu dávku inteligencie a chuti do práce a pri správnom vedení- ako písali chlapci nižšie, z neho hravou formou vykrešete pomocníka na svoj obraz- má neskutočný potenciál! Nenechávam sa znechutiť odporcami jazvečíkov, ktorí majú síce hlúpe poznámky na adresu jazvečíkov ale len do chvíle, kým nevidia prácu môjho psíka. Viem ich ale pochopiť, pretože pred vyše 2 rokmi som zmýšľal rovnako, ale prax mi ukázala, že som si snáď ani lepšie vybrať nemohol! Verte, jazvečíkom ostanem verný asi až do smrti, aj keď " nikdy nehovor nikdy". Nie som úplný kynologický začiatočník- v minulosti som sa venoval nie síce poľovníckej, ale služobnej kynológii. So psami som rástol a čosi prežil, dosiahol aj slušné výsledky, takže si dovolím o sebe možno neskromne poznamenať, že psíkom trochu rozumiem, viem ohodnotiť ich schopnosti a vlastnosti ako aj ich potenciál a ten jazvečíky v poľovníckej kynológii aj pri durení a dohľadávke zveri rozhodne majú!!!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 32

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 582 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

Príspevok presunutý z diskusie aký je jazvečík durič (autor: semo444).

off vlavar, 4.1.2014 o 22:24

v nasich nizinnych podmienkach, hustych kroviach ma jazvecik velky potencial. Nevyhoda pre velke psy. V kopcoch v zime by jazvecik potreboval sneznice, je mi jasne. Tema diskusie je Aky je jazvecik duric. Vravim ,ze dobry. Kto ho chce urcite musi zvazit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie aký je jazvečík durič (autor: semo444).

off jozef, 4.1.2014 o 22:18

Vlavar rozumne píšeš ale stavba tela jazvečíka ho nepredurčuje do hornatých terénov...nemám nič proti tomu plemenu poznám kvalitné jedince videl som to v norách na dohladávkach..okey ale človeku čo chce psa na diviaky by som mu ho nedoporučil a to nepíšem tak lebo som kopoviar... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie aký je jazvečík durič (autor: semo444).

on lanus, 4.1.2014 o 22:16

Jazvečík je "dievča na všetko" t.j. býva aj dobrý durič ,len jeho výkon veľmi ovplyvňuje terén,krytina a počasie !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

Príspevok presunutý z diskusie aký je jazvečík durič (autor: semo444).

off vlavar, 4.1.2014 o 22:06

michal89 a ty mas akeho durica? Ja mam jazvecika, nie prveho a mozem zodpovedne prehlasit, ze je to dobry duric. Len aby zaklady genov durenia " tatranskeho durica" neboli od jazvecikov. Ako psa vedies, na co ho cvicis, na co mu doprajes polovat, tak sa prejavi. Na kvalite psa sa geny prejavia na 49%, 51% je prístup vodica. Zly pes neexistuje, len lenivy vodic. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

Príspevok presunutý z diskusie aký je jazvečík durič (autor: semo444).

off jozef, 4.1.2014 o 22:01

Asi tak jak napísal Michal...spravia svoju robotu ale.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie aký je jazvečík durič (autor: semo444).

off michal89, 4.1.2014 o 21:35

ak chces psa na diviaky tak urcite nie jazvecika a nepocuvaj vodicov jazvecikov ako su vyborne durice, su zaujaty, kazdy si svoje chvali, tak to byva... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

Príspevok presunutý z diskusie chovatelia psov, potrebujem radu (autor: upchavac).

off goret, 19.3.2013 o 10:02

To nie starostlivosť, ale podriadenosť. U nás, keď sa takto začala "starať" stará suka o mladú, veď som, že jej prenechala svoju pozíciu vo svorke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie chovatelia psov, potrebujem radu (autor: upchavac).

off vlastimidurcik, 19.3.2013 o 9:54

Ja ich držím v byte a u našich sú na dvore a v baráku. Ak boli aj zatvorený, tak spolu v klietke. Majú spoločný pelech, psiu posteľ. Stále sa tlačia a túlia na seba. Žerú spolu, ale každý zo svojej misky . To treba šteniatku vysvetliť a samozrejme mu to dá najavo aj starší pes. Ten mladší sa nesmierne stará o staršieho. Čistí mu srsť, uši, olizuje ho. Žiadny problém. Predtým som mal inú dvojicu a takisto pohoda !!!! Keď uhynul starší pes, tak som to riešil šteniatkom a zase bolo všetko OK :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie chovatelia psov, potrebujem radu (autor: upchavac).

off nugy, 19.3.2013 o 7:38

Záleží aká povaha je starý pes. Ak je ok, a dáš k nemu ďalšie šteňa, zviknú si a budú kamoši. Ja mám dospelého psa, k nemu som dal dvoch psov ako štence. Teraz sú všetci spolu. Starší má skoro 3 roky, mladý rok. Už aj dostali, ale to je hierarchia. Spávajú spolu, žerú spolu, behajú spolu. Žiaden problém. Hlavne musia byť stále spolu a ideál aj v jednej voliere, alebo dvore, nech si môžu medzi sebou vyjasniť prípadné nezhody. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie chovatelia psov, potrebujem radu (autor: upchavac).

off upchavac, 18.3.2013 o 15:20

vlastim a mas ich spolu aj zatvorenych v jednom koterci? to mas parik alebo dvoch psov? nebiju sa moc? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie chovatelia psov, potrebujem radu (autor: upchavac).

off vlastimidurcik, 18.3.2013 o 11:29

Presne takto to mám , ako píše goret a takto isto to budem riešiť !! Hrajú sa spolu, trénujú a vybavujú si aj žiarlivosť a hierarchyju. Na love spolupracujú, ale majú aj individuálne povahy :-). Niekedy je nádherné ich sledovať, ako sa učia loviť ( trénujú ) chvaty hravou formou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie chovatelia psov, potrebujem radu (autor: upchavac).

off goret, 18.3.2013 o 6:08

Či sa psy znesú, nežáleží na plemene, ale na povahe. Rozumné je voliť šteňa k psychicky zrelému (dospelému) psovi a potom sa veľmi medzi nich nemiešať a isto nie uprednostňovať šteňa pred dospelákom napr. pri podávaní večere, pri zvítaní sa a pod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie chovatelia psov, potrebujem radu (autor: upchavac).

off polovnicek96, 17.3.2013 o 22:54

Suku s psom urcite spolu nedavaj pokial nechceš mat neplanovane stence...a na tom ci to bude brlohar nezáleží ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie prehnutý chrbát u jazvečíka (autor: beny2).

off krpec, 1.1.2013 o 9:02

Už dávno malo byť RTG vyšetrenie ako píše marcelbyk s myelografiou by som počkal po natívnom snímku RTG.Nepíšeš či je to fena ,alebo pes . Ak pes tak určite USG prostaty. Phen-Pred je kortikosteroid nemôže sa podávať dlhodobo. Ak je problém s chrbticou podávajú sa NSAI (nesteroidné antiflogistiká) dlhodobo a to COX 2 inhibítor aspoň 2 až 4 týž. podľa potreby v kombinácii chondroinsulfátmi min 3 mesiace ,alebo celoživotne. Ak problém prostata doporuč. kastrácia ,alebo hormonálna terapia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie prehnutý chrbát u jazvečíka (autor: beny2).

off findula, 31.12.2012 o 15:13

No bohužel nevidím to dobře ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie prehnutý chrbát u jazvečíka (autor: beny2).

off marcelbyk, 31.12.2012 o 13:45

daj si urobit poriadne vyšetrenie nech zistia pričinu a nie typovat , ale podla toho co pises ked zaberaju kortikosteroidy tak to bude asi ta chrbtica - zaklad je I. nativny rengen II. kontrastná myleografia alebo CT ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie prehnutý chrbát u jazvečíka (autor: beny2).

off tifo, 30.12.2012 o 21:42

môže byť, že psík má problém s obličkami, hrbí sa, lebo mu vadí chlad na obličky...moja jazvečíčka sa hrbí už niekolko zím, ked je vonku mráz...treba ho držat v teple...problém môže byt aj v tom, že často absolvuje pohyb po schodoch...treba tomu zamedzit... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie prehnutý chrbát u jazvečíka (autor: beny2).

off jozef, 1.11.2012 o 14:21

Asi len teplo,skúsil by som varenú stravu kvoli stolici,a len čakať..ešte nahrievanie lampou by mohlo pomocť skoré uzdravenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie strata zraku u jazvecika (autor: bzincan1).

off Blanule, 4.10.2012 o 14:01

PRA...Progresivní retinální atrofie - Jde o dědičné oční onemocnění, odumírání světločivných buněk sítnice, které ve věku 4 – 6 roků končí neodvratně oslepnutím postiženého psa. odkaz odkaz Vyšetření provádí laboratoř v SR - odkaz Rodiče mohli být "pouze" přenašeči, avšak u Vašeho pejska se to pravděpodobně projevilo :( Doporučila bych Vám MVDr. Beránka, ale je z Pardubic a bohužel, obávám se že pokud se skutečně jedná o PRA, už nepomůže ani sebelepší odborník :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rhoods, 1.12.2011 o 15:33

hlavne to sebaovládanie...ja som s mojou spokojný BL I., SD I., len je by nemusela byť tak ostra, pred dvoma rokmi ju chytil diviak,odvtedy sa mi zda, že nechodí tak nakontakt ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nugy, 1.12.2011 o 8:13

Jedinou nevíhodou jazvečíka je sneh a hustá tráva. V tedy má problém. Inak je jazvečík správnou voľbou. Malý spratný kamarát, ktroý si odrobý svoju robotu svedomito a to tak že neraz tromfne aj väčších psov. Vela záleží ale na majiteľovi. Jazvečíkovy sa treba venovať, a hlavne mať pri ňom pevné nervy (kurz sebeovládania :D ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on sailormoon81, 30.11.2011 o 20:08

ja mam uz 2. fenku jazvecika hrubosrsetho, mal som aj farbiara a tiez to bol dobry pes. Nie som ktovieaky cvicitel psov staci mi aby pes posluchal, bol dobry na stope a hlasil zver. Sadni, lahni odlozenie a podobne somariny do psa zbytocne netlciem. Co sa tyka jazvecika je to taky maly dabel, aspon ten moj. Na ludi agresivna nie je, ale zato macky, kuny, potkany a podobna haved sa ma u nas po prdeli, vsetko dusi. Maciek ma na rovasi hadam zo 20 co viem a co neviem.. Na stope je celkom slusna. Vypozoroval som ze najradsej ide po diviakoch. Este keby tak hlasila zhasnutu zver ale to ani za B... Na povel to hej, to hlasi ale iba ak mam nieco v ruke alebo na zver kym este zije. Ale aj tak je u nas velmi oblubena, je to nenarocny, dobry pes aj do rodiny, aj na posed. Hned jak ju hore vynesiem, najde si kutik a spi, lepsie povedane chrape ako na povel, tak ju obcas stuchnem nech je potichsie. Taktiez sa velmi rada vozi v aute, to farbiar jak videl ze otvaram dvere do auta uz bol v bude. No a jazvecik len caka kedy otvorim auto a uz sedi v nom a najradsej za volantom, potvora mala chlpata. uz len cakam kedy mi zacne radit rychlosti. Mne velmi vyhovuje aj koli tomu, ze ju mozem nechat v aute, nespini, je v nom ticho, spi, a ked ju potrebujem nemusim ist domov pre psa. Mam ju v hore stale a tak sa dostane k dohladavke aj ked ju nepotrebujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jaruj88, 29.11.2011 o 20:17

ja mam jazvečičku 1,8 mesiace je velm itemperamenta ,poslušna,rychlo sa učí,šikovna red včerom som dokončil DS v 1cene najlepší pes skušok jedina pri diviakovy v opôtku dostala 4 z tych 13 psov čo tam bolo mam už FSMP v 1cene aj DS v 1 cene je to šikovný pes len je uražliva sem tam :D ked už jazvečika tak do dobrích ruk :D vela štastia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vito, 29.11.2011 o 19:04

tak veru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 28.11.2011 o 20:31

najlepšie je ke´d to tu komentujú odborníci čo videli psa jedine na obrázku a tuto na LZ na fotkách :) ale kynológi zdar :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vito, 28.11.2011 o 20:02

uz mi idete na nervy s tymito taraninami ja mam aj jazvecika aj farbiara a jazvecika by som nevimenil za nic mam s nim dohladane nespocet zveri duril a hlasito staval aj medveda je to dobry a spolahlivy pomocnik polovnika a ked je vela snehu tak treba zver prikrmovat anie durit kto sa rozhodne pre jazvecika uroby dobre a pri spravnom vedeni s nim bude nad mieru spokojny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie strata zraku u jazvecika (autor: bzincan1).

off bzincan1, 20.11.2011 o 15:13

Otec je DAR Likry a matka DINA Arakep V piatok mu bol diagnostikovany glavkom sosoviek tzv.zbrusovanie.Ale v utorok som objednany do Trnavy dr.Fagovi tak budem vidiet.Vraj to je dobry odbornik. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie strata zraku u jazvecika (autor: bzincan1).

off pavian, 20.11.2011 o 12:10

V SKCHJ bolo o tom v minulosti dosť dusno, v ČR bolo podmienkou pre chovnosť psa (možno ešte aj je) vyšetrenie na PRA a kataraktu... Po akých rodičoch máš psa? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie strata zraku u jazvecika (autor: bzincan1).

off Natal, 19.11.2011 o 8:24

Áno, choroby súvisiace so zrakom sa zvyčajne prejavujú vo vyššom veku. Sú na očiach nejaké viditeľné zmeny? Aké dedičné ochorenie diagnostikoval veterinár? Máte psíka s rodokmeňom? Ak áno, a ochorenie je dedičné muselo sa vyskytnúť u jeho predkov. Prosím napíšte mi čo najviac, oslovím doktorov na univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie strata zraku u jazvecika (autor: bzincan1).

off goret, 17.11.2011 o 11:35

Ak ide o dedičnú formu katarakty = šedý zákal, tak tá sa môže prejaviť aj v neskoršom veku. Našim sukám oči vyšetruje dr.Faga z trnavskej kliniky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečik hladkosrsty chov. stanica poradte (autor: alvin).

off hamr, 16.8.2011 o 9:42

a čo tak border??(nevadí mu vyšší sneh) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečik hladkosrsty chov. stanica poradte (autor: alvin).

off alvin, 15.8.2011 o 15:47

A ozaj ešte som zabudol dodať , že ideálne by bolo keby bol tmavý ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečik hladkosrsty chov. stanica poradte (autor: alvin).

off greenwood, 8.8.2011 o 14:56

ja som kúpil nedávno na Morave od Romana Latyna. Chv. stanica latynjagd ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečik hladkosrsty chov. stanica poradte (autor: alvin).

off fikus, 8.8.2011 o 9:12

šíkovných psíkov som videl zo stanice Rožňavská perla ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nugy, 3.6.2011 o 9:57

Akože suka jazvečíka? V kohútiku? :DDD Suka jazvečíka má mať max. 9 kg. Výška v kohútiku nieje daná. U štandardov je to suka do 9 kg, u trpazličích a králičích je to obvod hrudníka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off melisko9, 2.6.2011 o 16:18

kolko má mať suka v kohútiku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 30.3.2011 o 22:45

Edu k tomu pocitu nezamyslal som sa nad tym,nabuduce ti napisem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ROBO7X64, 30.3.2011 o 22:24

Keď ti toto spraví frajerka neviem či sa budeš usmievať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 30.3.2011 o 22:21

ano racionálna výživa je základ . Dnes tu bola moja frajerka a zavolal som kunu ,že jej dam slepačie vajce . Vraj je zvedavá ako také vajce môže kuna načať :-D Miláčik mušu chytil obojručne vajce dvihol nad hlavu a praštil nim do dlaždicovej podlahy :-D . Tomu sa povie kunia logika :-D Neviem či je to pud alebo ovládanie fyziky :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 30.3.2011 o 22:20

možno pri tom aj prdí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 582 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel
Poľovníctvo TEREM