Heming hunting
dnes je pondelok,  6. máj 2024,  meniny má Hermína,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:21,  dnes západ slnka: 19:04
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Jazvečík hrubosrstý-hladkosrstý - diskusia

autor: off Jakubec
pridané: 3.1.2011 11:30

Chcel by som sa poradit v okruhu hubosrsteho jazvecika ake mate skusenosti s tymto plemenom ..

počet zobrazení: 71 091
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Igor43, 6.1.2014 o 19:11

Pred vyše 2 rokmi som si zaumienil, že si zaobstarám poľovníckeho psa. Mojou požiadavkou bolo, že to má byť pes nižšieho vzrastu, ktorého budem používať výhradne na durenie a dohľadávku zveri. Vzhľadom na moje požiadavky ( okrem týchto ) padlo rozhodnutie na hrubosrstého jazvečíka. Brlohárske skúšky absolvoval vo veku 13 mesiacov len kvôli zaradeniu do chovu (absolvoval ich v I.c- pred skúškou bol iba 3x v umelom brlohu na bezkontaktnom norovaní a inak s ním do brlohu nechodím a ani ho na to neučím a nedovoľujem mu to, nevyhľadávam brlohy ). Absolvoval som s ním okrem KBL v I.c.,SHOJ 3,4,4( hlasitosť má t.č. za 4 ),FD I.c.(najlepší),FSMP I.c. s max.počtom bodov, SD I.c.( skončil 3. najlepší). Na SD z 11 psov absolvovali skúšku v I.c. len 3 psi- z toho 2 hrubosrsté jazvečíky a jeden kopov, ostatné kopovy, jeden jazvečík a jeden špringeršpaniel skončili v II.c.( 4psi) a 4 v III.c.( 4 psi). Môj psík má neskutočnú chuť revírovať, odbieha a hľadá ďaleko, z pohonu sa vracia takmer vždy posledný ( ale v časovom, termíne ),je smelý do húštin,pekne hlási diviaka. Samozrejme, ak by natrafil na obrovského kanca, asi by ho ťažko zadržal, ale možno je výhoda práve v tom, že by ho stále hlásil a kanec by zrejme pri malom protivníkovi ani veľmi neutekal, čo dáva predpoklad na jeho úspešné ulovenie. Poľujem v revíri s poriadnymi húštinami a debrami, ktoré psík zrevíruje bez problémov. A sneh? Prosím Vás, aký sneh? V našich zemepisných podmienkach? Je 6. januára a máme jarné počasie. Klíma sa mení, presúva sa k nám subtropické podnebie o čom svedčí výskyt nových druhov flóry a fauny. Samozrejme, iné je to viac na severe,v horských podmienkach, kde je snehová pokrývka vyššia, súvislá a vydrží dlhšie. Ja osobne si jazvečíka neviem vynachváliť a to sa musím priznať, že pred rozhodnutím zaobstarať si poľovníckeho psa,som jazvečíky za psov prakticky ani nepovažoval. Po osobných skúsenostiach musím nakoniec konštatovať, že jazvečík má naozaj poriadnu dávku inteligencie a chuti do práce a pri správnom vedení- ako písali chlapci nižšie, z neho hravou formou vykrešete pomocníka na svoj obraz- má neskutočný potenciál! Nenechávam sa znechutiť odporcami jazvečíkov, ktorí majú síce hlúpe poznámky na adresu jazvečíkov ale len do chvíle, kým nevidia prácu môjho psíka. Viem ich ale pochopiť, pretože pred vyše 2 rokmi som zmýšľal rovnako, ale prax mi ukázala, že som si snáď ani lepšie vybrať nemohol! Verte, jazvečíkom ostanem verný asi až do smrti, aj keď " nikdy nehovor nikdy". Nie som úplný kynologický začiatočník- v minulosti som sa venoval nie síce poľovníckej, ale služobnej kynológii. So psami som rástol a čosi prežil, dosiahol aj slušné výsledky, takže si dovolím o sebe možno neskromne poznamenať, že psíkom trochu rozumiem, viem ohodnotiť ich schopnosti a vlastnosti ako aj ich potenciál a ten jazvečíky v poľovníckej kynológii aj pri durení a dohľadávke zveri rozhodne majú!!!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 32

komentáre

zoradiť
zobrazené 561-582 z 582 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off Blaser300VM, 14.6.2009 o 14:53

:o))) Uvazoval som za ako dlho sa ozve nejaky brlohar. Ani to dlho netrvalo. Ja osobne tento druh polovacky neprevadzam, nechce sa mi potom vykopavat psa. Nebavi ma to, radsej si po liske strelim. Poznam niekolkych, co chovaju jazvecika, ale tiez by ho do nory nepustili, ked som sa ich pytal, tak potom neviem naco ho maju....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off 6petka1, 14.6.2009 o 14:40

Blaser300VM: to uznávam ale všetko záleží od toho na čo človek psíka potrebuje takého kopova by si ťažko pchal do nory... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off Blaser300VM, 14.6.2009 o 13:39

Urcite ano, lenze taku istu ako kopov a ine plemena, ktore pri tych 15 cm snehu este spolahlivo funguju. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off 10jager10, 14.6.2009 o 13:26

Blaser to máš pravdu ale keď nie je sneh myslím že na spoločných poľovačkách urobia kus práce.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off Blaser300VM, 13.6.2009 o 23:07

Jager. Kazdy asi nezomrie, ale uz je do jari nepouzitelny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off bleskj, 13.6.2009 o 22:27

milosbaca11 To som rád. Nič také som nechcel. Ved aj welši vyhrávajú, stačí si len pozrieť vísledky. Nedá sa povedať že to alebo ono plemeno je lepšie, alebo horšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off 10jager10, 13.6.2009 o 21:10

Blaser300VM po psovi rozhodne nie je....napísal si to tak ako keby keď napadne sneh tak každý jazvečík zomrie.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off milosbaca11, 13.6.2009 o 20:06

V pohode bleskj samozrejme neurazil si ma, iba som nechcel, aby si niekto nemyslel, že velši v niečom zaostávajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off Blaser300VM, 13.6.2009 o 15:57

Na Jazvedcika 15 cm snehu a je po psovi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off bleskj, 13.6.2009 o 10:08

Ja som tým určite nechcel povedať že welši niesu dobrí, a ani nikoho uraziť. Len som konštatoval doterajšiu moju skúsenosť, kteorá sa môže kedykolvek zmeniť. Ale to mi vôbec nevadi. Som rád ked vyhráva ten lepší. Aspom to človeka vyhecuje. Až som ťa urazil ospravedlňujem sa. Nebol to úmysel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off milosbaca11, 12.6.2009 o 20:04

exc125 ako ty môžeš hodnotiť jazvečíkov? Aké máš ty skúsenosti? Veď máš 16 rokov a prednedávnom si len dostal prvého psa, s ktorým si ani nevedel kam ísť na tréningy. Tu si sa dozvedal tel. čísla na SPZ a podobne. Bleskj a ty si zas asi nenarazil na dobrých velšov. Jazvečíky sú tiež výborné poľovné plemeno. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off bleskj, 12.6.2009 o 8:29

exc125 na to tvoje hodnotenie asi tolko. Mám doma zopár psíkov(terierov) s ktorími chodím po skúškach a zatial nás neporazil nikto z Welšom. Boli sme aj na okresných, aj na klubovkách.Možno som mal len šťastie že sme sa na žiadnych skúškach nestretli. Ale nikdy by som nepovedal na žiadne plemeno že nič moc. Určite je veľa jazvečíkov ktorí sú výborný, nie bobrí ale do slova a do písmena výborný!!!!!!!!!!! A pritom ja jazvečíka dom anemám, ale už so asi nejakého vydel. Ale len asi. neviem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off kezma, 12.6.2009 o 0:53

exc125 ake mas skusenosti s inymi plemenami ked vsetky odsudzujes ked budes mat viac plemien za sebou tak az potom sud ine plemena. Zato ze si sa čirou nahodou dostal k welšovy tak teraz inene plemena su neni dobre alebo čo. Dostal by si sa tak nahodou k jazvecikovy tak by bol pre teba boh ako je teraz welsh? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

off 6petka1, 11.6.2009 o 21:04

exc125: neznamená že ked si sa nejako náhodou dostal k výbornému welšovi že jazvečík je nič moc...Podľa mňa každé plemeno má niečo do seba, jediná nevýhoda pre jazvečíka je sneh-záleží od toho na čo ho chceš využívať a naozaj podstatné je vybrať si šteňa od dobrého chovateľa gény robia veľa... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík hrubosrstý (autor: andy22).

Príspevok presunutý z diskusie Jazvečík Hrubosrstý aké máte skúsenosti s týmto plemenom? (autor: andy22).

off balky, 2.2.2009 o 19:01

suhlasim z vasimi nazormi a hlavne vlastnostami jazvecika citlivi vdacny ale aj odvazny vytrvaly orientacia nema chybu a pokial zdedil vlastnosti po vybornych rodicoch nemal by byt problem len s nim chodit po lese a podporovat ho ja som svoju sucku vyuzil vo vsetkom takze som nad mieru spokojny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Jazvečík Hrubosrstý aké máte skúsenosti s týmto plemenom? (autor: andy22).

off leviesrdce, 24.1.2009 o 23:16

Serus......súhlasím s Skorcik30-06 má pravdu že sú veľmi citlivé, vraj by sa nemali ani trestať a myslím že je to pravda, pretože už len keď na svojho jazvečíka zakričím tak sa urazí a beží do búdy. A na druhej strane .....stále si vyžadujú pozornosť. A ich schopnosti sú na nezaplatenie ......výborný čuch, orientácia a hlavne držanie diviakov. No najdôležitejšie je staranie sa o ich srsť, keďže sú veľmi nízke tak sa na ne lepí všetko čo je na zemi.....rôzne paraziti, kliešte...Takisto by mali mať kvalitnú búdu, ktorá ich bude v zime zohrievať a v lete chladiť....., ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Jazvečík Hrubosrstý aké máte skúsenosti s týmto plemenom? (autor: andy22).

off Skorcik30-06, 23.1.2009 o 20:21

tak toto plemeno je skutocne vynikajuci vyber,pretoze tieto psiky su velmy vdacne,su velmy chapave.Treba sa mu len casto venovat.on sa rychlo na vas naviaze a potom by to malo uz ist samo.Zamozrejme ak to ma ten psik vgenoch,je po dobrich rodicoch nemal by byt ziadny problem..Ale pozor,je to psik velmy citlivy!Ak by ste chceli nieco poradit blisieho ktomuto,ohladu skusiek alebo vycviku tak my moste napisat,velmy rad skusim poradit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Jazvečík Hrubosrstý aké máte skúsenosti s týmto plemenom? (autor: andy22).

off katka893, 23.1.2009 o 9:59

ahoj tak podla mna toto plemeno sa neda vychovat len tak lahko jazvečik to musi mat v sebe ak to nema od narodenia tak je to tazko pokus sa s nim chodit do umelých brlohov a mozno ho tio chytí troska neskor ale co mam skusenosti tak to jazveciky maju v sebe od narodenia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Jazvečík Hrubosrstý aké máte skúsenosti s týmto plemenom? (autor: andy22).

off Igi157, 8.12.2008 o 18:23

cav andy toto plemeno ako jedno z mala inych uz chovam 18 rokov...Mam s nim velmi dobre skusenosti...Andy najprv musis zistit aku ma povahu pes ci tvrdu alebo meku..a podla toho musis zariadit aj vicvyk....andy napis mi co chces presne vediet...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Jazvečík Hrubosrstý aké máte skúsenosti s týmto plemenom? (autor: andy22).

off lukino2506, 22.11.2008 o 15:47

no na to ze je to moj druhy pes v zivote musim povedat ze som s nim dosiaho velmi dobra pracovne vysledky, co znamena ze je lahko cvicitelny a ovladatelny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Jazvečík Hrubosrstý aké máte skúsenosti s týmto plemenom? (autor: andy22).

off 10jager10, 12.11.2008 o 10:44

mno zatiaľ musím povedať že veľmi dobré ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 561-582 z 582 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov