Heming hunting
dnes je streda,  24. apríl 2024,  meniny má Juraj,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:41,  dnes západ slnka: 18:47
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Jazvečík hrubosrstý-hladkosrstý - diskusia

autor: off Jakubec
pridané: 3.1.2011 11:30

Chcel by som sa poradit v okruhu hubosrsteho jazvecika ake mate skusenosti s tymto plemenom ..

počet zobrazení: 70 961
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Igor43, 6.1.2014 o 19:11

Pred vyše 2 rokmi som si zaumienil, že si zaobstarám poľovníckeho psa. Mojou požiadavkou bolo, že to má byť pes nižšieho vzrastu, ktorého budem používať výhradne na durenie a dohľadávku zveri. Vzhľadom na moje požiadavky ( okrem týchto ) padlo rozhodnutie na hrubosrstého jazvečíka. Brlohárske skúšky absolvoval vo veku 13 mesiacov len kvôli zaradeniu do chovu (absolvoval ich v I.c- pred skúškou bol iba 3x v umelom brlohu na bezkontaktnom norovaní a inak s ním do brlohu nechodím a ani ho na to neučím a nedovoľujem mu to, nevyhľadávam brlohy ). Absolvoval som s ním okrem KBL v I.c.,SHOJ 3,4,4( hlasitosť má t.č. za 4 ),FD I.c.(najlepší),FSMP I.c. s max.počtom bodov, SD I.c.( skončil 3. najlepší). Na SD z 11 psov absolvovali skúšku v I.c. len 3 psi- z toho 2 hrubosrsté jazvečíky a jeden kopov, ostatné kopovy, jeden jazvečík a jeden špringeršpaniel skončili v II.c.( 4psi) a 4 v III.c.( 4 psi). Môj psík má neskutočnú chuť revírovať, odbieha a hľadá ďaleko, z pohonu sa vracia takmer vždy posledný ( ale v časovom, termíne ),je smelý do húštin,pekne hlási diviaka. Samozrejme, ak by natrafil na obrovského kanca, asi by ho ťažko zadržal, ale možno je výhoda práve v tom, že by ho stále hlásil a kanec by zrejme pri malom protivníkovi ani veľmi neutekal, čo dáva predpoklad na jeho úspešné ulovenie. Poľujem v revíri s poriadnymi húštinami a debrami, ktoré psík zrevíruje bez problémov. A sneh? Prosím Vás, aký sneh? V našich zemepisných podmienkach? Je 6. januára a máme jarné počasie. Klíma sa mení, presúva sa k nám subtropické podnebie o čom svedčí výskyt nových druhov flóry a fauny. Samozrejme, iné je to viac na severe,v horských podmienkach, kde je snehová pokrývka vyššia, súvislá a vydrží dlhšie. Ja osobne si jazvečíka neviem vynachváliť a to sa musím priznať, že pred rozhodnutím zaobstarať si poľovníckeho psa,som jazvečíky za psov prakticky ani nepovažoval. Po osobných skúsenostiach musím nakoniec konštatovať, že jazvečík má naozaj poriadnu dávku inteligencie a chuti do práce a pri správnom vedení- ako písali chlapci nižšie, z neho hravou formou vykrešete pomocníka na svoj obraz- má neskutočný potenciál! Nenechávam sa znechutiť odporcami jazvečíkov, ktorí majú síce hlúpe poznámky na adresu jazvečíkov ale len do chvíle, kým nevidia prácu môjho psíka. Viem ich ale pochopiť, pretože pred vyše 2 rokmi som zmýšľal rovnako, ale prax mi ukázala, že som si snáď ani lepšie vybrať nemohol! Verte, jazvečíkom ostanem verný asi až do smrti, aj keď " nikdy nehovor nikdy". Nie som úplný kynologický začiatočník- v minulosti som sa venoval nie síce poľovníckej, ale služobnej kynológii. So psami som rástol a čosi prežil, dosiahol aj slušné výsledky, takže si dovolím o sebe možno neskromne poznamenať, že psíkom trochu rozumiem, viem ohodnotiť ich schopnosti a vlastnosti ako aj ich potenciál a ten jazvečíky v poľovníckej kynológii aj pri durení a dohľadávke zveri rozhodne majú!!!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 32

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 582 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Igor43, 12.2.2017 o 15:18

Pre Martin208: Cez víkend prebehlo krytie Dina Kamenný most x Ursus Kamenný potok. Chovná stanica Červený hrun z Kamienky okr. Humenné-p.Zuzana Zavatzká ( Nick Zuzka-Z). Výborné spojenie, predpoklad veľmi kvalitných šteniatok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Martin208, 11.2.2017 o 16:23

Jazvecik hrubosrsty - Zdravim, chcem si.zaobstarat hrubosrsteho jazvecika chcem poradit nejaku stanicu alebo chovatela vdaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 17.4.2016 o 12:58

Prehľad niektorých chovateľských staníc máme i priamo tu na portáli LovuZdar.sk odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MarekPO, 16.4.2016 o 15:01

lanus - super dakujem. Popozeram. Aj som nasiel nejake chovne stanice na nete. Ale radsej sa este poinformujem a popytam sa polovnikov. Mate niekto nejake konkretne odporucania? Dik ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 15.4.2016 o 20:41

MarekPO - Tu máš databázu chovných súk :odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MarekPO, 15.4.2016 o 20:30

Zdravim polovnici. Chcem si zaobstarat stena - jazvecik hladkosrsty standard. Viete mi odporucit chovnu stanicu? Pes by mal byt samozrejme po polovne vedenych rodicoch, kedze ho chcem aktivne vyuzivat pri polovacke. Dakujem za odpovede... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 14.10.2015 o 20:50

Výsledky akýchkoľvek skúšok ešte nič nezaručujú, môžu len napovedať, aj to skúsenému a v problematike chovu jazvečíkov zbehnutému človeku ;) Ak kúpiš u nás, neurobíš chybu a ušetríš čas, peniaze a možno aj nervy. Popýtaj sa a určite aj neďaleko seba nájdeš niekoho, kto chová kvalitných psov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off valo7319, 14.10.2015 o 18:16

no budu tam jazveciky aj z inakede a ze ako je to zich kvalitov vo svete v porovnani zo slovenskom ci sa oplati ich kupa alebo by ste radsej kupovali zo slovenska ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krpec, 14.10.2015 o 16:27

Nerozumiem čo majú spoločné medzinárodné skúšky a kúpa psa u nás či v zahraničí? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off valo7319, 14.10.2015 o 16:02

zdravym chcel by som som sa vas opytat ake mate skusenosti a co by ste vy odporucali. Jedna sa o kupu hrubosrsteho jazvecika . Na zaklade medzinarodnych skusok jazvecikov ktore maju byt unaz som rozmyslal z inej krajiny alebo by ste radsej kupovali na slovensku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Boss8, 21.4.2015 o 19:22

Umelý brloh - Dobrý deň. O mesiac sa chystám so svojou šučkou hladkosrstého jazvečíka na brlohárske skúšky. Chcel by som s ňou ísť do umelého brlohu, ale nemám na nikoho kontakt. Prosím vás, nemá niekto kontakt na niekoho kto vlastní umelý brloh v okrese Trebišov, alebo v blízkosti Košíc? Počul som, že jeden umelý brloh je v Nižnej Hutke. Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zuzka-Z, 30.3.2015 o 20:27

Prepravka nieje pre psa žiadne utrpenie,moje su na prepravku tak zvyknuté,že ked ju položím na dvor,neviem ich z nej dostať,lebo vedia,že sa ide na nejaku "akciu" :) Celu cestu v pokoji prespia,až hlasno chrápu:D Pohodlné pre psov aj pre ľudí.Ak by som napr. na BL skuškach nemala psov v prepravke,psi by sa zbláznili od zvrušenia,dám ich do prepravky a spia,kým na nich nepríde rad.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off Peter10, 30.3.2015 o 17:59

lanus nevidím súvislosť medzi prepravkou a dožitím . Skôr ma vplyv na dožitie /okrem zdravia/ správny výcvik. A tebou uvádzaný zákon nehovorí nič o tom, ako ma byť pes vo vozidle prepravovaný. § 51 ods. 3 zákon 8/2009 o cestnej premávke: „Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.“ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 30.3.2015 o 16:52

S jezevčíky jezdím ze Severních Čech až na Východní Slovensko a v životě v kleci nejeli. Zastavila mne i dopravní policie a nikdy problém nebyl kromě toho,že chtěli policajta napadnout ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 30.3.2015 o 15:37

Peter10 - Keďže Tomáš nevedel odhadnúť veľkosť tak zrejme preto,že má šteňa a tak nemôže zatiaľ spraviť praktickú skúšku v obchode ! Aby sa pes mohol pokladať za "vychovaného" potrebuje okrem výchovy resp. výcviku sa aj dožiť !!! dospelosti v čom mu tá prepravka môže napomôcť . A v neposlednom rade je tu ešte aj ten legislatívny problém : odkaz !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zuzka-Z, 30.3.2015 o 13:37

Prepravka sa zíde a nielen do auta,v prepravke si pes oddýchne aj ak chodíš na skušky,či výstavy.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Peter10, 30.3.2015 o 13:05

lanus - ja netvrdím , že prepravka je zlá vec, ale pri správnej výchove sa dá aj bez nej. Tak ako píše -binka. Ináč, ako si to myslel s tým dožitím ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off binka, 30.3.2015 o 9:59

Já vzhledem k tomu, že vozím ve třídvéřové Vitaře ohaře a někdy i víc psů najednou, jsem musel s ohledem na dopravní předpisy a i vlastní bezpečí pořídit klec. Je to lehká skladná věc, kterou člověk může použít i doma. Když bych jel lovit se psem a zadařilo se, tak se klec složí a zvěř do kufru položí na ní. Pak ovšem pes musí k nohám na místo spolujezdce. Tam mám všechny psy naučené (pro krátké přejezdy po honitbě) a nesnaží se odtud kamkoliv dostat, ani lézt na sedačku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lanus, 30.3.2015 o 8:30

tomas123 - Táto jazvečíkovi isto postačí : odkaz /// Peter10 - Lenže aby sa stal ten psík vychovaným ,musí sa toho veľa naučiť a najmä dožiť ; prepravka je pre psa každého veku v aute veľmi praktické riešenie či už z dôvodu jeho stabilizácie alebo zabráneniu znečistenia interiéru . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Peter10, 29.3.2015 o 23:19

findula si srandu nerobí. Ak máš jazvečíka vychovaného tu prepravku fakt nepotrebuješ. Len musí vedieť, kde je jeho miesto. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off tomas123, 29.3.2015 o 21:30

Len neviem ktorú aby sa zmestil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 29.3.2015 o 21:13

tomas123 - Oco má pravdu : odkaz a findula si zrejme ??? robí srandu !!! Napr. tu je z čoho vybrať : odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomas123, 29.3.2015 o 20:44

Rád by som ale oco nedovolí :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 29.3.2015 o 20:26

Poradím Ti. Pusť ho normálně do auta a nemrhej penězi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off tomas123, 29.3.2015 o 20:15

Prepravka pre jazvečika - Dobrý deň,chcel by som sa spýtať či by ste mi nevedeli poradit akú veľkú mám kúpiť prepravku pre jazvečíka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LuboT, 7.2.2015 o 17:07

s jazvečíkom skúsenosti nemám, mojim prvým psom bola a aj je fenka jagdteriéra, priniesol som si ju ako 10 mesačné žihadlo, o ich chove som toho veľa nevedel, ale môžem povedať že fena ma toho naučila dosť, je dobre ovládateľná, spoľahlivá, ostrá, no pri tom milá a láskavá .. keď prišla zabíjala všetko, po razantnej výchove pri nej dnes pasiem na voľno sliepky, a ani bažanty vo voliére jej nerobia problém, teraz má 4 roky a je neoceniteľným pomocníkom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 300WinMagGeco, 7.2.2015 o 16:41

Jagdterrier alebo hrubosrstý jazvečík - Vyjadrite sa k týmto plemenám polovných psov je mi jasne že každý si bude chváliť svoje ale tak skúste to . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesnicek, 5.2.2015 o 20:16

binka vies mi aj poradit ako nato niejake typi dakujem. Pekny vecer ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 5.2.2015 o 8:56

Lesnicek, myslím, že tvůj psík asi začal pohlavně dospívat a teď se bude ve vaší smečce vybírat vůdce.Bude tě mít na háku, bude si velet sám, tak mu budeš teď muset dát lehce najevo, že šéfovat v tom týmu budeš ty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lesnicek, 4.2.2015 o 19:14

Dobry den chcel by som sa opytat ako je to s poslusnostou u jazvečika lebo mam 10 mesačného ako po polovnej stranke vyborne hlasi stopu pekne hlasi vsetko na jedničku len ked ho zavolam ma ma na haku je to moj prvy pes tak sa ucim dakujem za rady. Pekný večer ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík (autor: Ovis).

off Igor43, 27.11.2014 o 23:25

téma jazvečík a názory naň tu už boli. Pozri si aj tie v archíve diskusií. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík (autor: Ovis).

off bubusa, 26.11.2014 o 20:28

Vaša otázka je skutočne ťažká, ja chovám jazvečíky od roku 1983, mal som všetko vynikajúcich psov resp. sučky.Hrubosrstý jazvečík je v súčasnosti podľa mňa poľovne najuniverzálnejšie plemeno, je pravda o tých krátkych nožičkách ako píšu niektorí moji kolegovia, ak je ozaj moc snehu ako býva na Liptove, tak je problém. Druhý rok chovám suku HF, a spolupráca jazvečík a Honnoverák je super nádherná spolupráca. Doporučujem Vám zaobstarať si farbiara aj jazvečíka a nebudete banovať. Praje Vám aby ste sa rozhodli správne, lebo kúpa psa ešte nezaručuje Vašu spokojnosť, psom sa musíte hlavne venovať, správne ich cvičiť a hlavne ich brávať do lesa. Jazvečík hrubosrstý-hladkosrstý - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Zuzka-Z, 25.11.2014 o 20:49

saris,plávanie,alebo "panáčkovanie".. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie jazvečík (autor: Ovis).

off valo7319, 24.11.2014 o 21:06

Prepacte ze sa zapajam do tejto diskusie s niecim inym. Ale admim mi kazal ze sa mM zapojit do podobnej diskusie kvoli duplicite diskusii. Chcel by som poradit som rozhodnuty ze sa chcem venovat farbiarom lenze sa neviem rozhodnut hanoversky alebo bavorsky? Premna su obydva druhy vynimoccne mam knim plusi aj minusi ale neviem sa rozhodnut chcel by som odvas nieake rozumne rady co mi pomozu pri vybere. Dakujem sorry za ten pravopis;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off saris, 24.11.2014 o 7:38

Vie mi niekto poradiť???? Mám jazvečíka...vek 13 mesiacov a mam dojem, že má trošku mäkší chrbát (mierne prehnutie) Dá sa to nejako upraviť??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie hlasitosť a hrubosrstý jazvečík (autor: stevof).

off stevof, 31.7.2014 o 20:46

chcem poďakovať za príspevky a poopraviť tému, kde som chcel poradiť s hlasitosťou u zhasnutej zveri len som to zle formuloval, ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie hlasitosť a hrubosrstý jazvečík (autor: stevof).

off mozaik, 29.7.2014 o 21:19

Mám fenu jez. drs. st., která hlásí u zhaslého kusu a poctivě hlásí na stopě. Ta stopa někdy nemusí být ani úplně čerstvá. Hlášení je vrozené. Ze začátku jsem ji naučil hlásit na povel a vždy, když došla ke škáře z prasete nebo třeba kůži z králíka, ihned se rozhlásila a já ji povelem ještě povzbuzoval. Přesto vím, že na jejím hlášení nemám nějakou velkou zásluhu. Je to můj první jezevčík, co hlásí u kusu. Fena před ní hlásila pouze na úplně čerstvé stopě. Pokud dojde pes k zhaslému kusu, je běžné, že ho začne škubat a nemá proto čas hlásit. Tento typ bývá i ostřejší při kontaktu se škodnou. Bohužel při koupi štěněte nikdy nevíte, co z něj bude, můžete jen předpokládat. Rodiče ani prarodiče mojí feny nebyli hlasití u kusu, ona je a to jako jediná z vrhu. U prasete hlásí, ale ne ze strachu. Stojí mu úplně u ryje, nebo ho pomalu obchází se skloněnou hlavou a hlásí a hlásí. Pokud Váš pes nehlásil u starší škáry nebo ji ani nerval, je to normální. Došel k ní, protože ho zajímala, ale ne už zas tolik, aby se z toho zbláznil. Byla už vyvětraná a to nejzajímavější už z ní vyprchalo. Navíc si do ní už kousl, když ještě trochu voněla. Moje hlasitá fena přišla k lišce střelené před 30 hodinami a pouze k ní čuchla a hlásit jí už nepřišlo nutné. Zhaslý kus vyvětrává a jeho vůně se mění a stárne stejně jako pach stopy. U jezevčíka je důležitá hlasitost na stopě. Tu drtivá většina na rozdíl od teriérů má. Nejspíš je to tím, že se údajně vyvinuli z honičů. U kusu ti dravější jdou do kontaktu a s plnou mordou se dá leda tak vrčet nebo funět. U živého postřeleného hlásí zase všichni, což je dobré. Časem se se svým psem sehrajete a budete si rozumět, co kdo chce. Hlášení u kusu teda psa nenaučíte, musí to být v něm. Ten, co víc kouše Vám ale nejspíš bude lépe stavět živý kus a bude ho víc otravovat. Časem uvidíte. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

Príspevok presunutý z diskusie hlasitosť a hrubosrstý jazvečík (autor: stevof).

správca admin, 25.7.2014 o 15:40

Ja mám 6 mesačného jazvečíka, kamarát mi zohnal kožu diviaka s hlavou. Na cca 25 metroch som mu nakvapkal krv z domáceho prasaťa a na koniec trasy som dal kožu diviaka. Po farbe išiel krásne, no keď zbadal diviaka asi minútu len behal okolo z bezpečnej vzdialenosti a naježený sa pozeral. Potom som ho ohlásil a potom akoby sa osmelil a začal štekať. Tak som ho v tom podporoval. Štekal vytrvalo približne 7 minút. Prišiel som s ním až k diviakovi a chytil diviaka aby sa osmelil. Potom ho začal hrýzť, no hrýzol kožu akoby to mal žuvačku. A potom som ho už nijako nedonútil štekať. Až keď som začal trepať hlavou diviakovi. Ale začal mu i oblizovať krv. A potom už štekať prestal. To bol jeho prvý stret s diviakom. (môžete si to pozrieť na videu odkaz ) Asi o 5 hodín som diviaka zobral a v lese mu spravil cca 80 m vlečku. Našiel diviaka s jedným malým zaváhaním kedy som ho ohlásil aby sa opravil. Ale je možné že som to pokazil ja, lebo keď som sa vracal tak som mu prešiel stopu a navyše je to i chodník ktorým denne chodíme na prechádzku. Ale keď našiel diviaka ani raz nezaštekol. Iba ho oblizoval a hrýzol. Môže to byť tým že toho istého diviaka mal pred 5 hodinami a už vedel čo to je? (môžete si to pozrieť na videu odkaz ) Som neskúsený v cvičení psov, je to môj prvý pes. Čo som urobil zle resp. mal robiť inak? Tiež sa pýtam ako i stevof ako túto vlohu u neho rozvinúť? Ďakujem za rady. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie hlasitosť a hrubosrstý jazvečík (autor: stevof).

off lesnicek, 24.7.2014 o 18:07

Ja mam štvor mesačného jazvečíka a velmi pekne hlasi pri zveri hned pri prvom kontakte zo zverou krasne hlasil sam od seba. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie hlasitosť a hrubosrstý jazvečík (autor: stevof).

off pavian, 21.7.2014 o 21:20

Len častým kontaktom so zverou, kamarát ;) Ale nepoteším ťa, je to vlastnosť vrodená... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 582 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM