Heming hunting
dnes je utorok,  21. máj 2024,  meniny má Zina,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 05:02,  dnes západ slnka: 20:24
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Porovnávanie 30-06Sprg. alebo 8X57JS alebo 7x64 - diskusia

autor: off swdtiger
pridané: 20.12.2010 19:45

Svagor si zastava osmicku a ja sprngfilda.on striela hornady a ja normi.napiste mi prosim Vas nazor na tieto dva kalibre a ktory je podla Vas lepsi

počet zobrazení: 38 426
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off lovec84, 30.10.2013 o 11:13

Ja mam sauer highland v 30-06 co vazi 2,7kg a hlaven 51 cm a v pohode. Ten kto sa boji spätneho razu nech si doma lepi letadielka a netrepe sa do hory. Tato tema sa tu opakuje do okola X krat. Do 6000 J to nie su kopance len jemne pohladenie. :-)

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

komentáre

zoradiť
zobrazené 281-320 z 334 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off laik, 20.12.2008 o 16:18

Vec prestrelenia je veľmi subjektívny stav. To s tou hruškou som videl na vlastné oči.
Ja mám 30-06 a s poloplášťom SB 11,7g som na 30 m prestrelil zabetonovanú stojku rampy, tzv. uzkokoľajnicu v najužšom mieste, asi 20mm. Otvor ostal, ako prevrtaný. Pri inej priležitosti kolegovia to skúšali na hrubostennej rúre D150mm. 7x57 to v prostriedku prehlo, no neprestrelilo. Iný s 30-06 to chytil trochu od stredu a aj druhá strana rúry sa prehla a praskla. V zime som prestrelil asi 40cm buka, na druhej strane vytrhlo cca. 30x400mm a vlete nad koreňom som zase NEPRESTRELIL 30cm jaseň !
Železničné podvaly sú dubové a v práci sme ich použili pre iný účel. S motorovou pílou ich bolo problém rezať.
Zrejme mate aj vy podobné skúsenosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off milanko12, 20.12.2008 o 10:56

lovecccc tak zalezi aj od hranola nie kazdy ma rovnaku hustotu dreva ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off lovecccc, 20.12.2008 o 8:12

milanko12 - no o tom že to celoplášť prestrelí nepochybujem :) a to aj pri podstatne menej razantnej zbrani akou je 8x57JS . Ing. Križan vo svojej knihe píše o tom že zo 5,6x52R na 100m vraj v pohode celoplášťom prestrelil suchý dubový hranol hrúbky 30cm .JA- skúšal som to iba preto že - som niekde čítal ako autor 8x57JS klasickou "poloplášťovou " strelou tento morený podval prestrelil . žiaľ mne sa to nepodarilo :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off Frederik, 20.12.2008 o 1:01

u nás prestrelil týmto kalibrom dub 80cm v pohode zápalne priebojne ... vojenské ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off milanko12, 19.12.2008 o 23:54

loveccc ma si skusis celoplast.... o SPCE je zname ze je meka alebo skus kvalitnejsiu tvrdsiu strelu a daj vediet ako to dopadlo:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off lovecccc, 19.12.2008 o 23:26

ZET857 ja som čítal že 8x57JS dá aj morený železničný podval a tak som tam šľahol 8x57JS 12,7g SPCE (MHP) a ani sa nechytala ani jedna guľka ho neprešla . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off ZET857, 19.12.2008 o 21:41

ani nie,ja som nastreloval a 40.ku smrek SPCE bez problemu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off lovecccc, 19.12.2008 o 21:01

hmm? no 100cm je asi trocha moc ? nie ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off laik, 19.12.2008 o 19:30

U nás ju mal starý člen PZ a s vojenským nábojom s oceľovým jadom prestrelil 100cm hrubú divú hrušku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off bodo1948, 19.12.2008 o 15:44

No keď dlho dráždiš kobru bosou nohou,inak to ani dopadnúť nemože. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off lovecccc, 19.12.2008 o 14:22

bodo1948-nóóó ale Hitlera tĺkli 7,62x54R a z druhej strany 30-06 v podstatnej presile :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off otim, 19.12.2008 o 10:37

používam ho už 25 rokov v jelenej oblasti a podľa mňa nemá chybu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off bodo1948, 18.12.2008 o 20:58

Tým zas pomohli Američania Rusom:DDD,tiež dobrý, mám ho aj ja osobne,podľa mňa je predimenzovaný,ale kto sa nebojí kopanca nech mu slúži,to je ťažká debata na otázky tohto typu,ale ked sa pozrieš do histórie diskusií o zbraniach a strelive určite to tam nájdeš.Na 100%. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off Skorcik30-06, 18.12.2008 o 20:29

diky moc a na spriengfielda co hovorite??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 8x57JS (autor: Skorcik30-06).

off bodo1948, 18.12.2008 o 18:52

Stará klasika,jedna z univerzálnych nič s ňou nepokazíš,atď atď...to ako každý uni kaliber,stále dookola,proste výborný,až na jednu chybu.Že s týmto kalibrom prehral Hitler vojnu,porazil ho 7,62x54R.Tiež dobrý.....:DDDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off huber, 30.4.2008 o 13:46

Každý kaliber je dobrý, s ktorým je dotyčný strelec spokojný.Treba si vybrať podľa toho,že kďe v akých podmienkach a na akú zver sa buďe poľovať,resp na aké vzdialenosti sa buďe strielať.Treba si vybrať taký kaliber s ktorým sa dá uloviť zver tak aby čo najmenej sa trápila. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off martinbb, 30.4.2008 o 13:23

9,3x62 vrelo, ale naozaj vrelo odporucam u nas na vsetky druhy zveri okrem pernatej, zajacov a malych seliem:o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off cibak, 26.1.2008 o 11:39

Tiež používam 7x64 dvadsať rokov a som nadmieru spokojný.Na diviačiu a jeleniu používam SB so strelami SIERRA a na ostatnú zver 11,2gr so strižnou hranou.Je to výkonný kaliber s dobrou balistikou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off golanjohann, 26.1.2008 o 8:45

Ja pouzivam 30-06 Springfild, mam stym skusenosti je to dost silny kaliber ,ked to chces pouzivat na diviaky a na jeleni zver tak to je dost silny,ale ked stim budes polovat na srny alebo na lysky tak musis stim pocitat ze bude trosku vedsie trhat ako mislys ale.Stym pocitaj ked zver ta zbada ,a ty ho strelys na komoru ,aj tak sa moze odbehat max.100 metrov. Prajam ti vela stastie k polovaim a lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off lacoF, 12.1.2008 o 13:45

Ja mám tiež 7x64 už vyše 20 rokov a nemôžem sa na ňu sťažovať. Jediné čo mi trocha prekážalo bolo, že pri zásahu srnčej na komoru do 50 metrov mi často odbehlo síce len niekoľko metrov, ale v kukurici to nebolo nič príjemné. Podotýkam, stávalo sa to len pri strelbe na veľmi malé vzdialenosti. Neskôr som to korigoval ranou tesne za lopatku a všetko bolo OK. Ináč ak som chybil nikdy nebola na vine zbraň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off lovec42, 11.1.2008 o 15:35

Vlastním a používam CZ 537 7X64 SB 11,2g so strižnou hranou. Môžem len chváliť a doporučiť každému. Polovník ktorí tvrdí, že ešte nefušoval alebo všetko padá na mieste je KLAMÁR. Mám veľmi dobré skúsenosti s uvedenou rážou, len netreba precenovať svoje schopnosti s ohľadom na vzdialenosti streľby. Táto zbraň do 150m nemá chybu!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off remington223, 1.1.2008 o 0:43

po 7x64 mu to odbieha na 150metrov?to je nejaka polovnicka latina?tie kalibre ktore uvadzaš su všetky dobre len musiš byť dobry strelec.prajem ti veľa polovnych zažitkov.Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off iboo, 31.12.2007 o 22:27

Farbiar - prezentuj aj svoj nazor a potom sa budeme bavit o dozrievani, OK? O charakter cloveka ide vzdy, ja som pisal gro problematiky. s msabim som riesil (co sa zakonu tyka) nieco uplne ine. o tom, ze je to aj v ludoch, myslim nema vyznam polemizovat.
Ja tebe prajem trosku dovery voci inym ludom a ich nazorom, uvedom si ze tu niesi sam. A ked tvrdis, ze problem nieje v zakone, ae v ludoch - ty si uplne spokojny s nasim spredpotopnym zakonom o polovnictve?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off Farbiar, 31.12.2007 o 20:37

Pre " iboo " - " ...ale osobne si myslím, že by sem mohol zákon zasiahnúť už konečne .... " - no môj zlatý málo zákonov máme ? tu nejde o zákon ako taký, ale o charakter človeka............. Tebe dať moc kokso.... hm.... takže l len zrej ešte zlatý môj, zrej a prv než napíšeš niečo, tak uvažuj- prajem Ti veľa zdravia a šťastia v Novom roku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off iboo, 28.12.2007 o 13:02

msabi- poznam tvoj, aj mnohych inych. Ale ako si sa iste docital tu nizsie, ludia maju rozne skusenosti. kym este fungovala stranka odkaz , jeden tam pisal skusenost s nabojom 7x57R SB DHK, strelil tusim jelenicu na krk, dohladavka cez 200m, nakoniec nutne dostrelit, strielal na hruby krk. Takisto suhlasim s nazormi, ze ked polovnik nepozna anatomiu zveri, nemoze byt uspesny (za uspech nepovazujem zlomenie v ohni!), mnohi nemaju zaujem sa ani ucit (ucenim nemyslim "ano pan ucitel naucte ma"). S tymi lukmi, kusami, sipami , ostepmi je to zaujimave, ale zaroven trosku suhlasim so zakonom. ved si len predstav, ze by si vzal nejaky neskuseny polovnik, ktory je polovnik len preto ze na to ma a inak sa doma nudi, by si vzal ostep a pome na janeviem srnciu. Je to citliva tema. Na zaver- ja nemam "oblubene" miesto, kam strielam na zver, vzdy uvazim konkretnu situaciu. Ak je to tazsia rana, tak klasika komora (srdce, pluca), v inych pripadoch (ked ma zaujima ucinok strely a mozem si vyberat) tak vzdy podla situacie (krk, stredlopatky, zadna komora, pluca,..) nikdy vsak nie tak, aby zver trpela. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off msabi, 27.12.2007 o 18:27

iboo to s tou dlzkou nabojnice mas pravdu ale zver sa vo svete lovi aj lukom,kusou a dokonca aj ostepom ale u nas to zakon nepovoluje mne na tom celom vadila hlavne ta veta ktoru som citoval to kam budes mierit necham na teba aj ked moj nazor poznas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off gabrielSO, 27.12.2007 o 18:16

Ibbo,dobre ty rozprávaš,ale aby si bol ozajstný pán poľovník tak strielaj zver tak, aby si ju podľa možnosti usmrtil bez trapenia,a na vzdialenosť takú,že aj zajtra bude deň.A myslím,že žiadny zákon na takéto veci netreba je to v každom v nás. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off iboo, 27.12.2007 o 14:15

msabi- uznavam ! ale priznaj aj ty , ze scasti mam pravdu. zakon hovori, ze mozes lovit raticovu zver mimo doby hajenia, a v dobe mimoriadneho odstrelu gulovou dhou zbranou, ktorej dlzka nabojnice je min. 40mm. a teraz: hovori zakon kam mam strielat tu zver? krk, pluca, srdce, lopatka, pecen, zadne strehna, bachor...chvost? Druha vec - lov malymi kalibrami velku zver (napr 22-250.......5,6x52R,6,5x52R) na velke vzdialenosti (200m). V taomto pripade zakon neporusujes (nas slovensky), cize v tomto pripade platia moje slova, ze lovis cim chces (podla mna dost nevhodnym kalibrom pre priemerneho strelca) na aku dialku chces a vlastne kam chces, lebo to ajtak odpalis tam, kde sam uznas za vhodne. SAmozrejme , ze nieje to uplne indianstvo (niekto sem hrnie polovnicku etiku), ale osobne si myslim, ze by sem zakon mohol zasiahnut, uz konecne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off msabi, 27.12.2007 o 12:59

Iboo citujem z tvojho textu kazdy moze strielat tak kam chce, cim chce a na kolko chce (pokial naz zakon nezacne obmedzovat) ale potom aj nasledky berie vsetky on.podla mna to zakon urcoval uz ked si to pisal a presne som mal na mysli to co si pisal v poslednom prispevku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off iboo, 23.12.2007 o 21:19

msabi- neviem do coho konkretneho si sa obul co som napisal, ale zakon "jasne stanovuje" iba dlzku nabojnice pouzitelnu pre lov raticovej zveri, cize podla zakona ja kludne mozem lovit 222rem aj kapitalne karpatske jelene.Co su podla teba bludy? skus sa radsej ty trosku viac zaujimat o to, ze co sa v tele zveri deje, nie len drbnut to niekam ta za lopatku.Divoky zapad si z toho robi niekto iny, ja urcite nie, mozno ty, neviem.Studoval som hodne, neprestavam a studujem dalej. Mozno viem nieco o com si v zivote nepocul, ale to je normalne, sem tam sa da naucit aj od mladsich, ale na to treba povahu. stastne a vesele... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off milanko12, 23.12.2007 o 17:20

no ked nechces aby ti odbiehalo kup si delo:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off fero, 18.12.2007 o 21:20

Fatran - zrejme sa mýliš, Norma robí do W308 iba 180 grainový Oryx aj Vulkan, teda 11,7gramu.13g Hammerhead do W308 vyrába iba SAKO, ten mám, výborný náboj na všetko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off msabi, 18.12.2007 o 19:29

Iboo ja ta teda nepoznam ale kam ty na tie bludy chodis zakon ti prikazuje z cim mas strielat a ako toto nieje divoky zapad tu su dane pravidla len by si mal viac studovat a potom pisat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off iboo, 18.12.2007 o 16:01

stevie_y - jeden kamarat lekar-polovnik mi pri prilezitosti ulovenia mojho drueho diviaka povedal, ze je isty pripad zasahu komory, kedy ti zver okamzite inkapacitujea to vtedy, ak prestrelis "privody" do srdca - okamzita strata tlaku v systeme, krvaca dovnutra.Ale rovnako ako pri rane na miechu nezarucuje bezhybne chovanie bezprostredne po zasahu. Pri klasickej rane, kde sa podari trafit komoru (srdce alebo pluca) zalezi na tom, ci bola zver v momente zasahu nadychnuta, alebo vydychnuta. Tieto faktory maju vplyv na vzdialenost (cas), aky zver po zasahu prejde (prezije). Ti polovnici, co nosia na posed svojho stvornoheko kamarata vedia, ako strielat zver aby si vsetci prisli na svoje (tym nemyslim na makko!) Dobre napisal SPIBY o tej jelenici. kazdy moze strielat tak kam chce, cim chce a na kolko chce (pokial naz zakon nezacne obmedzovat) ale potom aj nasledky berie vsetky on. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off fatran, 16.12.2007 o 23:32

zdraví Vás fatran poľujem vo Veľkej Fatre v ťažkom horskom teréne riskovať ranu na krk pri hocijakom kuse raticovej zveri je nemyslitelné lebo ked mi odskočí zver postrieľaná na krk tak prejde toľko že nemám šancu ju nájsť preto strieľam na komoru aby jej chytilo pľúca ked sa zver nemôže nadýchnuť daleko neodbehne a pes si aspoň zopakuje dohľadávku.mám 308 win 13g oryx alebo vulkán od normy.strelivo dobre prestreľuje ešte sa mi nestalo aby som zver neprestrelil dobre po ňom farbí. môj názor mieriť len na komoru na krk hlavu len v prípadoch ked musíš dostreľovať!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off stevie_y, 16.12.2007 o 20:23

iboo> uplne s tebou suhlasim. Pokial nemas problem trafit na 100m kruh s priemerom 5cm potom si mozes dovolit aj slabsi kaliber. Zasada je trafit presne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off stevie_y, 16.12.2007 o 20:16

Po rane na komoru sa podla mojich skusenosti neda povedat ze zver ostane v ohni. Mam strelenych asi 40ks raticovej zvery mimo vysokej. Pri diviakovi mi po komorovej rane ostal v ohni 1ks a to som trafil srdce. POkial to bol priestrel pluc, zver bola vzdy do 100m od nastrelu co je pre mna OK, aspon pohladaju psy. Ale vascinou striekame na poliach a zver ostava zhasnuta tak cca 5m na kraji lesa. Dalsi dolezity faktor je ci je zver sama alebo viac kusov, lebo tie zdrave kusy tahaju ten streleny a ten ich nasleduje pokial vladze. Vtedy moze byt aj dohladavka obtiaznejsia a tiez sledovanie znacenia zasahu je komplikovanejsie. Dnes som ulovil muflonku po komorovej rane na cca 170m 7x64 SB 11,2g SPCE a ostala v ohni. Ale to je skor vynimka ako pravidlo. Podla mojich skusenosti je 11,2g SPCE do 7x64 velmi dobre strelivo a po rane na komoru zver dobre farbi a rychlo ju najdes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off ricardo8, 15.12.2007 o 21:45

Ok chalani mate pravdu pripustam ale tiez sa nevzdavam svojej!Lovu Zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off gabrielSO, 15.12.2007 o 18:25

Ricardo,až raz mynieš krk kosť a prestrelíš hrtan potom pochopíš, že prečo strieľať na komoru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aky kaliber zbrane si kupit (autor: mucko).

off msabi, 15.12.2007 o 15:21

keby si strelil na kost vichudnutu jelenicu ktora mala prstrelenu svalovinu na krku a zraneny hrtan tak ti garantujem ze nikdy by si na krk nemieril ked sa na komore seknes o par cm nic sa nedeje ale na krku ide o vsetko inak to o miereni na komoru som nevimyslel ja ale je to uvedene v literature a tam to dali ludia ktori tomu rozumeju ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 281-320 z 334 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM