Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Porovnávanie 30-06Sprg. alebo 8X57JS alebo 7x64 - diskusia

autor: off swdtiger
pridané: 20.12.2010 19:45

Svagor si zastava osmicku a ja sprngfilda.on striela hornady a ja normi.napiste mi prosim Vas nazor na tieto dva kalibre a ktory je podla Vas lepsi

počet zobrazení: 38 112
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off lovec84, 30.10.2013 o 11:13

Ja mam sauer highland v 30-06 co vazi 2,7kg a hlaven 51 cm a v pohode. Ten kto sa boji spätneho razu nech si doma lepi letadielka a netrepe sa do hory. Tato tema sa tu opakuje do okola X krat. Do 6000 J to nie su kopance len jemne pohladenie. :-)

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 334 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

off dusab, 29.10.2013 o 14:40

Zalezi z coho bude chlapec strielat. Jednoranova zlamovacka 8x57JRS bude kopat zrejme viac ako 30-06 v gulobroku... Ale zasa az taky rozdiel to nebude. Mozno niekto caka, ze to bude nieco podobne ako 223rem a 8x57. To ani nahodou. Ked kupujes gulobrok tak radsej s R-kovym nabojom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

off BLEIKER, 29.10.2013 o 13:40

Ano,ale netreba si zamienat kalibre,lebo v spatnom raze medzi 8x57JRS a 30-06 rozdiel je,a dost markantny.Na toto bacha,aby chalan nebol sklamany. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

off MAX2, 29.10.2013 o 11:49

Poľoval som s 8x57 JS a teraz mám 30-06 CZ 550. Nevnímam absolútne žiadny rozdiel v spätnom ráze.Spätný ráz zbrane pri poľovačke taktiež vôbec nevnímam takže pre mňa osobne je to nepodstatná záležitosť. Nastreľujem si zbrane sám a niekedy aj zaťovu 7x64, ale ani medzi týmito kalibrami som jednoducho nezaregistroval rozdiel. Boli časy, keď som chcel aj ja guľobrok a aj som si ho kúpil v kalibri 7x57/12, ale skončil s osudom ako píše steyr. Ak by som kupoval 30-06, tak guľobrok určite nie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

off Danek3, 29.10.2013 o 10:59

Já kulovnici mám, chtěl bych kombinovanou zbraň, táta má troják Merkel 7x57, 12/70,12/70... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

off steyr, 29.10.2013 o 9:24

Osobne si myslím, že medzi spätným rázom z 8x57 a .30-06 rozdiel je. Veľa robí tvar pažby ako píše Elo, čím viac zalomená, tým viac "kope". Ja som svoj GB už dlho z trezora nevytiahol, v 90% prípadov siahnem po guľovnici... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

off urssus, 29.10.2013 o 9:05

Pýtal som sa len preto, lebo sám vlastním guľobrok a akurát mi na neho padá prach v skrini. Proste nemám využitie pre ten brok. Ak idem loviť škodnú pre kožušinu, vezmem si malorážku a ak čakám inú zver, nebudem si ju plašiť strelbou brokom na škodnú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

off Danek3, 29.10.2013 o 8:57

Tak 60kg nemám, mám 80kg :) je mi 19 let a momentálně lovím s CZ 527 Carbine 7,62x39, s tou jsem velice spokojený, mám s ní sloveno několik kusů srnčího, jednoho jelena a tak ze 20 kusů černé. Tak lovím v polní honitbě, kde je škodná a snrčí, ale lovím i v horách, tak dvakrát do týdne, kde je srnčí, černá, vysoká, mufloní zvěř, chtěl bych to jako univerzální zbraň pro oba případy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

on Elo, 29.10.2013 o 8:50

Ja tiež prispejem svojou troškou do mlyna. S kal. 30.06 poľujem 12 rokov, takže určité skúsenosti mám. V prvom rade musiš zvážiť, akú zver máte v revíri, kde chceš s týmto kalibrom poľovať. Tento kaliber je vhodný na ťažšiu zver, jelenia, diviačia, muflónia, prípadne dančia, menej vhodný na srnčiu zver. Ako písal kolega urssus, je to kaliber s veľmi dobrou balistikou, výbornou ranivosťou a veľmi širokým sortimentom striel. Ja mám v tomto kalibri 2 zbrane, guľovnicu CZ 550 a GB kozlicu Brno 502.10. Vystriedal som v tomto kalibri niekoľko druhov streliva, Normu Vulkan 11,7 g, Normu Accubond 11,7 g, Sellier Bellot so strelou PTS 11,7 g a momentálne strieľam tiež Sellier Bellot ale so strelou Nosler Partition 11,7 g. Vulkan od Normy bol výborný, dobrá ranivosť aj farbenie, tak isto aj Accubond, ale cenovo patrí norma medzi drahšie strelivo, PTS od S&B výborná presnosť, aj ranivosť - ale je to mäkká strela, často sa pri zásahu kosti trieštila a spôsobovala veľké podliatiny a poškodenie zveriny, pri srnčej zveri niekedy dosť brutálne. Momentálne po ročnom používaní NSR (Nosler Partition) od S&B zatiaľ spokojnosť, oproti PTS výrazne menšie podliatiny a poškodenie zveriny, dobrá ranivosť aj farbenie, väčšina zveri - hlavne diviačej na nástrele. Čo sa týka spätného rázu, pre niekoho je Springfield strašiak, kanón - no vôbec sa toho netreba báť. Samozrejme, nie je to malorážka, pušku si treba opreť do pleca, ja mám na obidvoch zbraniach pryžové bodky, som na ten kaliber zvyknutý a spätný ráz pri výstrele už vôbec nevnímam. Dôležitý je tvar pažby, správna dĺžka pažby a hlavne správne a vždy rovnaké zakladanie zbrane do pleca. A guľobrok v tejto ráži využívam počas celej zimnej sezóny a hlavne na spoločné poľovačky. Toľko moje skúsenosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

off urssus, 29.10.2013 o 8:47

Pokiaľ nemáš 60kg tak sa spätného rázu báť nemusíš. A ja osobne si nemyslím že je rozdiel medzi 8x57 a 30-06. A si rozhodnutý pre guľobrok? Využiješ to? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

off Danek3, 29.10.2013 o 8:41

No právě mám obavu i z toho zpětného rázu, to mě tady u nás každý straší, že to jsou šupy :-) Mám totiž na výběr, mám možnost koupit ten samý kulobrok, ale v ráži 8x57JRS ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Názor a zkušenosti s ráží 30-06 sprg. (autor: Danek3).

off urssus, 29.10.2013 o 7:31

Zdravím. V prvom rade by som zvážil kúpu guľobroku :) S rážou 30-06 poľujem pár rokov a mám s ňou veľmi dobré skúsenosti. Má dobrú balistiku, spätný ráz je ešte prijateľný pri mojej postave, veľký výber streliva čo sa týka výrobcov, gramáží, typov striel, je vhodný aj v prípade keby si rozmýšľal nad prebíjaním. Podľa môjho názoru má výborné účinky na zver, mne osobne zatial skoro všetko zostalo na nástrele, len v pár prípadoch zver odbehla do 30m. Ale to bolo spôsobené umietnením zásahu, nie rážou. Dlho som používal strelivo Norma Vulkan 11,7gr. a po tomto strelive zver padala výborne. Problém bol, že dosť znehodnocovalo zverinu, podlievalo. Teraz som prešiel na RWS Uni classic 13 gr. Mám s ňou strelené zatiaľ len jedno jelienča, ale s výsledkom som veľmi spokojný. Dierka dnu, dierka von, veľa farby a ostalo na nástrele. Bolo trafené na pľúca. Poškodenie diviny minimálne. Dúfam, že som aspoň trochu pomohol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off dede, 18.10.2012 o 17:12

Borza 222 - toto je klasika, čo si tu predviedol ( napísal ), keď dôjdu argumenty. Okrem rozboru fotiek oponenta MMasska si zabudol vo svojom príspevku spomenúť pravopis a diakritiku. Doplň aj to !Radšej si mohol ostať pritom čo vieš odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

správca MMasska, 18.10.2012 o 17:01

borza222 od teba to beriem ako poklonu :-) :-) :-) ked to nevies sink dementovat tak sa uchylis k urazkam ok pan podnikatel :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off borza222, 18.10.2012 o 16:49

Znie to úchylne, za dverami tvojej izby to vyzera úchylne a aj 200 ťažkých kusov ročne znie úchylne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

správca MMasska, 18.10.2012 o 16:13

borza222 mozno to bude zniet uchylne ale ja si vediem presne zaznami a ked je to mozne tak aj dokumentaciu a ked sa da tak aj filmovi zaznam po zasahu a znakovanie a potom devastacne a smrtelne zranenia zveri. dokumentoval som to pre viacej ludi aj pre spolocnosti a musim ti povedat ze mne zasa velmi malo zveri ostane v ohni ak to uz nieje rana oko ucho atlas netajim sa tym ze mam rad taketo rany ale 95% komorovych ran ako si uz pisal pri dospelej velkej zvery zver po zasahu odbehne neostane na mieste mozno mas zazracnu pusku ked tebe presne tolko ostava lezat v ohni hned po vystrele ale moje statisticke poznamky vykazuju toto. proste ta zver po komorovej rane odbehne aj ked jej zlames obe ppredne nohy a roztrelis srdce aj tak odskoci kym upadne do soku je to mozno len 20 m ale aj tak odbehne. to su fakty s 200ks rocne a nie fikcia ako to tu opisujes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off dede, 18.10.2012 o 13:46

No, Borza 222, svojim komentárom si ma nepresvedčil o pravdivosti svojích tvrdení o ostávaní ,, ťažkých ,, kusov po zásahu na mieste. Predpokladám, že to bude tak, ako si odpovedal pre pán MMAsska 95% alebo väčšina znamená že sú tam aj výnimky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off borza222, 18.10.2012 o 10:56

Pre mňa je ťažký kus - dospelý kus jelenej alebo diviačej zveri. Na túto tému sa dá samozrejme dlho polemizovať, ale nemám záujem. Poľujem v revíri kde sa striela cca 60 kusuv zveri prevažne jelenej a diviačej plus vo zvernici a odstrel vykonávame dvaja. Kolega používa 30-06 Spgr. a 8x57 JRS a ja 8x57 JS, strely RWS ID. Zásadne nestrielame na hlavu ani na krk. Nevediem si presné záznamy ale ako som už povedal cca 95% zveri pozásahu zostáva na mieste. A pán MMAsska 95% alebo väčšina znamená že sú tam aj výnimky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off dusab, 16.10.2012 o 9:31

Je samozrejme, ze kazda zver po dobrom zasahu na hlavu, alebo na chrbticu zostava v ohni. Aj tie najtazsie kusy bez rozdielu. Alebo snad tu niekto zazil, ze zver s prestrelenym mozgom odbehla 20 ci 50metrov??? Nie s prestrelenym uchom, alebo s odstrelenymi zubami, ale mozgom!!! Ide predovsetkym o zasah na komoru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

správca MMasska, 15.10.2012 o 20:35

borza222 problematike znakovania zvery a vyber spravneho druhu streli ku kalibru sa venujem uz dlho a poviel ti ze ked niekto hovory budem ta citovat " Takmer všetko zostáva na mieste aj ťažké kusy a to je pre mňa dôležité." je na smiech nechcem polemizovat co je tasky kus ale ze diviak s prestrelenym srdcom a zlamanou lopatkou sa rozbehne a prebehne este 50m je proste fakt ktory zapre len neznalec problematiky. moje skusenosti su ze zver po zasahu na chrbticu mozok ostava na mieste respektivne zver v totalnom klude vydychnuta po dobrom a necakanom zasahu zostane na mieste respektyvne odchadza len kratku vzdialenost a zalahne a upadne do soku, ale ako uz raz dakde EDU spominal kazdy zasah je specificky a nikedy aj po dobrom zasahu zver nie a nie padnut ako mne minule spicak ale to som uz opisal v ucinkoch. takze presne definovat ako bude zver reagovat na zasah a aky kaliber je ten pravi a ake strelivo to je vecna problematika ktoru sa uz roky snazim ludom priblizit a zdokumentovat ale niekto si to proste vysvetluju po svojom a tim sa pomoct neda ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

správca MMasska, 15.10.2012 o 20:25

edu dobra tema ale obrovsky rozdiel medzi nimi nieje je to len vec vkusu a oblubenosti! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off richard99, 15.10.2012 o 20:10

borza222, aj ja strielam 8 x 57 js RWS H-mantel a chcel by som sa Ťa opýtať čo znamená, že všetko zostáva na mieste a po akom zásahu, či ide o zásah na komoru, lopatku, krk alebo v prípade holej zvery do hlavy. Mne sa už dvakt rát stalo, že po zásahu na komoru mi srnec v jednom prípade odišiel asi 15m a v druhom prípade sa jednalo o extremne slabý kus , ktorému som odstrelil hrot srdca na 110m tak, ten odišiel s nástreluu 40 a zásah ani nezaznačil. Inak som nemal problém s odchádzaním zvery s nástrelu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off dede, 15.10.2012 o 19:55

Borza 222 - čo je to ,, tažký kus ,, jedinec nad koľko kg ? Mám ulovené diviaky aj nad 200 kg, obyčajne ranu umiestňujem za lopatku každý od nástrelu niečo odbehol po rane, žiaden neostal v ohni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off borza222, 15.10.2012 o 19:15

Presne tak priebojnosť strely vôbec nezávisí od jej rýchlosti ale konštrukcie. Ja som začínal 7x57 potom 7x64 a teraz 8x57JS. Ked si mám vybrať z týchto troch tak samozrejme ten posledný sa osvedčil najlepšie. Takmer všetko zostáva na mieste aj ťažké kusy a to je pre mňa dôležité. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off BLEIKER, 15.10.2012 o 15:19

Jager 68-1*!Steyr-ked chceš aby zver farbila musí príst k párovému efektu-priestrelu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off Jager68, 15.10.2012 o 15:07

steyr+tkovanic..zaklad je aby gula prestrelila!!! zver....to akože neodovzda energiu,ked prestreli zver?? Skor ta čo neprestreli jej ma malo...To uz davno nie je o tom či je guľa pomalsia alebo rychlejsia ale o tom aku ma konštrukciu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off dede, 15.10.2012 o 8:05

Ja by som sa v tejto debate či 7x64 alebo 8x57 pohral s tzv. Taylor Knock Out Index ( Taylorov index zlomenia zvere v ohni ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off steyr, 15.10.2012 o 7:48

8x57 je lepší, odovzdá energiu, menšia pravdepodobnosť že preletí zverou, lebo je pomalší a zver lepšie farbí aj na nástrele aj pri dohľadávaní... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off tkovanic, 15.10.2012 o 1:16

8x57 ma lepsi stop efekt ako 7x64 ,pomalsia gula ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off tkovanic, 15.10.2012 o 1:13

8x57 jednoznacne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off orol, 15.10.2012 o 0:52

Nemám moc skúseností, ale ani málo... ak by som mal poľovať v lesnom prostredí- na "kratšiu" vzdialenosť a loviť výlučne vysokú a diviačiu zver, tak neváham ani chvíľu a beriem 8x57 ( pokial myslíš S, ešte lepšie JS, príp.aj JRS ). Dôvody môžem uviesť v ďaľšom príspevku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off Edu, 14.10.2012 o 20:16

sniper7x57to je klasicka sedma všetko ok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Aký kaliber ??? (autor: Edu).

off sniper7x57, 16.5.2012 o 8:21

skuste porovnat Balisticke tanbulky a bude ako tu bolo spomenute kazdy haji svoje!! mam doma 7x64 a 7x57R do 7x64 pouzivam SPCE od SB a do 7x57R normu oryx a dokazem to iste ako 7x64 uz to mam odskusane ale 1000ludi 1000nazorou toto je moj 8som nemal zatial ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 7x64 x 30-06 (autor: flinta).

off Belson, 7.3.2012 o 8:29

motaq aj ďalší, dobre píšete, asi väčšine poľovníkov taký ten normálny spätný ráz neprekáža, mnohí sa však cítia komfortnejšie pri menšom. Pušku v kalibri 9,3x62 mi kedysi dávno požičal môj švédsky hostiteľ na losa, spolu aj s testom na strelnici som vystrieľal nejakých 10 nábojov. Doma som v tom čase poľoval s 308Win a ani ma nenapadlo sa zamýšľať a riešiť veľkosť SR. Ja osobne by som to tiež v tu spomínaných dvoch kalibroch neriešil..........Ale pokiaľ to zostáva v odbornej rovine, to je tá moja pravá zábava, preto tu ešte chvíľu zotrvávam. Tebou odkazovaná príručka je fajn, ale autor tam uvádza vzorec len pre základnú hybnostnú zložku SR. Vplyv dodatočného účinku prachových plynov po tom, čo strela opustí hlaveň (zvaného tiež reaktívna zložka) tam len slovne opisuje. Jednak jeho zmysluplné vyčíslenie je trocha zložitejšie, jednak ako sa tam píše, zväčšuje hodnoty SR len o cca 20%. V tej reaktívnej zložke sa skrátenie hlavne síce prejavuje vyššími úsťovými tlakmi plynov, ale na celkovej hodnote SR to v zásade nič nemení, keďže zároveň klesá úsťová rýchlosť strely. Síce ten pokles rýchlosti strely je menší než je nárast rýchlosti vytekajúcich plynov, ale ide tu o väčšie hmotnosti, čiže výsledný impulz výstrelu to nijak relevantne neovplyvní. O váhu zbrane pri skrátení hlavne sa netreba báť, robí to rozdiel len nejaké 2-3%. Som presvedčený, že keby kohut64 strieľal so zaviazanými očami rovnaké náboje z dvoch identických zbraní, nemal by potuchy, ktorá z nich má hlaveň 50cm a ktorá 60cm (tu nepomôže ani štylizovanie kvaziodborných fráz, ani známosti s osobnosťami). Dnes sa ešte pozriem do tej Faktorovej knižky a pomaly by táto téma aj mohla končiť (aspoň pre mňa), myslím, že nič prevratné tu už nezaznie..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 7x64 x 30-06 (autor: flinta).

off horarmatus, 6.3.2012 o 8:18

Motaq, máš pravdu. 9,3x62 som si vyskúšal, oproti očakávaniu ma milo prekvapila, ale moju 7x64 by som za ňu nevymenil! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 7x64 x 30-06 (autor: flinta).

off motaq, 5.3.2012 o 22:24

odkaz tu je to pekne vysvetlene....str. 31. dlzka hlavne tak ako pisal belsom na spatny raz nema priamy vplyv, ovplyvnuje ho vsak vaha zbrane a ta sa pri zmene dlzky hlavne zmenit moze.... a tym co nemaju problem so spatnym razom, ani ja ho nemam ani pri kalibry 9,3x62...strelit s tym dokazem a aj trafim, ale preco by som mal strielat s niecim s cim sa mi nestriela pohodlne...mal som springfield a presiel som na 7x64, striela sa mi pohodlnejsie a pohodlie strelby ma vlyv na jej presnost... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie 7x64 x 30-06 (autor: flinta).

off Belson, 5.3.2012 o 21:45

:-))).....Len pokojne, nestresuj, aj mňa mrzí, že sa od neho na teba nič nenalepilo.....Ale máš to nejaké popletené, životopisné odkazy sú od veci. Napísal si múdru vetu o "exaktných záveroch renomovaných balistikov, ktoré sú podložené konkrétnymi fyzikálnymi zákonmi". Čo tak naplniť to nejakým konkrétnym odkazom v záujme vecnosti diskusie?.....Mimochodom, toho Bíleho čo si tu "pre začiatok" zavesil o 9:21 si kvôli čomu nahradil o 9:36 Faktorom? Nehodil sa? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 7x64 x 30-06 (autor: flinta).

off kohut64, 5.3.2012 o 20:10

...pre "Belson-a". Mňa Vaše vyjadrenia k"tomu Faktorovi"odkaz ale vôbec nezaujímajú. Mal som totiž česť sa s Ing.Zdeňkom Faktorom odkaz poznať osobne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 7x64 x 30-06 (autor: flinta).

off Belson, 5.3.2012 o 19:13

K tomu Faktorovi sa ti vyjadrím, ale asi až pozajtra, svoj puškársky "bunker" (aj s literatúrou) mám mimo bydliska, skôr sa tam nedostanem. Zatiaľ pokojne pokračuj a prihoď ďalší odkaz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 7x64 x 30-06 (autor: flinta).

off kohut64, 5.3.2012 o 9:36

...pre "Belsona" pre začiatok: -FAKTOR,Zdeněk: Lovecké zbraně a střelivo. Praha 1972 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie 7x64 x 30-06 (autor: flinta).

off Belson, 5.3.2012 o 9:03

Primárne - múdre slová...... Sekundárne - je tu veľká časť diskusie o spätnom ráze (ja som ju nevyvolal). Pokiaľ nevieš na číslach preukázať relevantnosť svojho tvrdenia, uveď tu nejaké odkazy na tých renomovaných balistikov, ktorí tvrdia, že skrátenie hlavne u guľovnice má relevantný vplyv na veľkosť spätného rázu, rád sa poučím. "Možnosti tohto fóra" sú na daný účel nekonečné, ale keďže som si vedomý, že pre čítajúcu väčšinu by to možno bolo otravné, ponúkol som ti privátnu komunikáciu. Nemusíš reagovať nijako, ale potom to zostáva v polohe mudrlantských táranín a že ti je ľahostajné, že nimi motáš hlavu viacerým čitateľom, tiež nie je tvoja dobrá vizitka...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 334 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM