Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov lukom - diskusia

autor: off bowhunter
pridané: 2.10.2010 16:03

Luk ako lovecká zbraň.


Nový zákon o poľovníctve priniesol na Slovensko napriek svojim nedostatkom aj
niekoľko nových vecí. Jedným z nich je spôsob lovu, na ktorí jeho
priaznivci doteraz čakali. Je to lov lukom. Samozrejme, ako každá nová vec, aj
táto si našla alebo v budúcnosti nájde mnoho priaznivcov, ale aj odporcov.

V mysliach mnohých je luk ešte stále ten kus ohnutého dreva
s ktorými sa v detstve hrávali, a proti lovu lukom argumentujú
jeho slabou účinnosťou. Popritom opak je pravdou. Dovolím si tvrdiť, že moderný
lovecký luk a šíp s loveckým hrotom prešli oveľa väčším vývojom ako
palné zbrane a svojou účinnosťou sa priblížili k účinnosti palných zbraní. Lovecký šíp so svojimi ako britva
ostrými čepeľami usmrcuje pri zásahu na komoru v priebehu niekoľkých sekúnd
vďaka silnému krvácaniu, alebo vďaka zlyhaniu dýchania. Pri zásahoch chrbtice,
alebo mozgu je zver usmrtená alebo ochromená
okamžite. Ďalším argumentom proti lovu lukom je trápenie zveri. Ak však
uznáme, že zver pociťuje bolesť v ľudskom ponímaní, potom
z medicínskeho hľadiska závisí intenzita bolesti pravdepodobne priamo
úmerne s množstvom zničených nervových buniek. Každý musí uznať, že
projektil z guľovej zbrane zničí viac nervových buniek ako lovecký hrot
svojím čistým rezom. Takže ak strela z guľovej zbrane, zo štatistického
hľadiska, vo väčšine prípadov neusmrtí zver okamžite, nemali by sme
v tejto súvislosti hovoriť o prevahe guľovej strely. Pri zlých
zásahoch loveckým hrotom je šanca, že sa zveri rana zahojí bez zápalov
a horúčky vyššia ako pri podobných zlých zásahoch guľovou zbraňou, pretože
čistá rezná rana sa hojí rýchlejšie a do rany je zanesených
menej nečistôt. Keď tedavezmeme do úvahy všetky skutočnosti, lovecký
šíp vo svojom finálnom účinku len celkom nepatrne odlišuje od účinku loveckého
projektilu. Pravdepodobne nie je na svete druh lovenej zveri, ktorá by nebola
v posledných desaťročiach úspešne poľovníckym spôsobom lukom a šípom
skolená. Nárazová energia až do 40 gramov ťažkého loveckého šípu je taká
obrovská, že vo väčšine prípadov loveckých situácií bol zaznamenaný čistý
priestrel (aj pri veľmi silnej africkej zveri). Vďaka tomu je už na nástrele
pravidlom dobre viditeľná farba. Toto uľahčuje dohľadávanie aj bez poľovného
psa, hlavne preto, že ostré čepele loveckého hrotu spôsobujú širokú krvácajúcu
ranu.

to však malý háčik. Účinná lovecká vzdialenosť je pri luku zhruba do 30 metrov.
Až 80% zveri je ulovených na vzdialenosť menšiu ako 20 metrov. 40 metrov je
dlhá vzdialenosť, na ktorú zodpovedný lovec už nevystrelí. Samozrejme nie je to
preto, že by sa lukom nedalo na väčšiu vzdialenosť strieľať presne, ale kvôli
rýchlosti vystreleného šípu. Strela vystrelená z pušky letí rýchlosťou asi 3x
väčšou ako zvuk, šíp z luku je asi 3x pomalší ako zvuk. Preto, aj keď sa
na 40 metrov dá lukom trafiť úplne presne, bolo by pri zveri uskakujúcej aj na
najmenší zvuk riziko poranenia už pomerne veľké.

Ak si k tomu ešte pripočítame oveľa
väčšiu náročnosť na prípravu strelca, tak zistíme že lov lukom je oveľa náročnejší,
pri oveľa menšej pravdepodobnosti úlovku ako lov palnou zbraňou. Mnoho
poľovníkov sa preto pýta. Nie je to krok späť? Prečo loviť lukom, keď je to
oveľa ťažšie? Podľa mňa sa stačí len
chvíľu zamyslieť, a pravý poľovník na to príde aj sám. Asi práve preto, že
je to oveľa ťažšie, si lov lukom nachádza stále viac a viac prívržencov na
celom svete, a to hlavne medzi tými, ktorí nemerajú svoj úspech množstvom,
alebo bodovou hodnotou trofejí. Osobne poznám viacero dlhoročných poľovníkov
z krajín, kde je lov lukom povolený už dlhšie, pre ktorých až tento spôsob
lovu priniesol to, čo doteraz v poľovníctve márne hľadali. Lov lukom je pre nich hlavne o harmónii
človeka a prírody. O jej pozorovaní, poznaní a cítení jej drobných zmien a
záchvevov. V našom prípade aj o tom, ako dokážeme využiť svoje vedomosti a
schopnosti oproti tisíckrát lepším zmyslom zvierat. Lov lukom je priamou výzvou
„ jedného proti jednému“. Je umením priblížiť sa ku zveri. Keby bol lov lukom
zameraný len na získanie zveriny, určite by lukom nikto nepoľoval, všetci
používali na lov pušky. Je to omnoho pohodlnejšie a výsledok oveľa istejší.
Poľovník loviaci lukom sa oveľa, oveľa častejšie vracia domov naprázdno, ako so
zálomkom za klobúkom.


počet zobrazení: 18 085
počet hlasov: 10
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Hekler, 21.1.2015 o 13:32

vážení "fajšmekeri - lukolovci", bráni vám niekto v tomto štáte loviť zver lukom v zmysle zákona, nebráni, bráni vám niekto letieť kamkoľvek na svete a loviť zver lukom, nebráni... tak prečo sa domáhate v tejto diskusii niečoho čo máte dovolené nechápem ... namiesto tejto diskusie si predsa môžete založiť poľ. organizáciu v zmysle zákona, prenajmite si jednu dobre zazverenú oboru, platte si nájom, zabezpečujte dostatok krmiva, soľ a lieky, predkladajte plány lovu a následne všetok lov realizujte len lukom, dokonca aj vaša poľ. stráž môže chodiť po revíri len s lukom .... čo alebo kto vám v tom bráni ....skúste raz splniť celý schválený plán lovu lovom lukmi (nie len uloviť pár kusov z lavičky nad chodníkom zveri na krmivo alebo napájadlo, čo vám zabezpečia poľovníci s puškami), držím palce ... mladého čarostrelca ktorý propaguje lov len cez mieridlá bez puškohľadu si tam tiež nevolajte ....

dať hlas príspevku | počet hlasov: 18

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-158 z 158 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off urssus, 18.1.2015 o 19:20

Na jednej strane si myslim, ze lov lukom je zaujimavy z dovodov ake uvadzaju pani co to obhajuju. Tiez si myslim, ze je to dobre nastavene tak ako to je - t.j. lov je mozny len v oborach. Ak by sa to umoznilo vo volnej prirode, vidim v tom jeden vazny problem. Je to ten, ze sa z polovnictva stava sport. Ludia si potrebuju nieco dokazovat vo vztahu k zveri. Tak ako ja chapem polovnictvo, by lov mal byt o humannom, co najrychlejsom usmrteni vybranej zveri. Nie o tom, ze ju dokazem zabit sipom. Take zmyslanie by nemalo mat miesto v nasich koncinach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off LESLOV, 18.1.2015 o 19:04

apple: preto ze je to porovnatelny a plnohodnoty sposob lovu. Ako pri love lukom tak aj pri love palnou zbranou zver odchadza z nastrelu. Nestotoznujem sa s nazorom a presadzovanim toho, ze zver ma po zasahu ci uz palnou zbranou alebo sipom zostat na mieste. Dokonca odskok zveri po zasahu na kratsiu a strednu vzdialenost je skor pre mna prijatelnejsie ako by mala zostat na mieste a to z jednoducheho dovodu: Kedze zver ostane na mieste zvycajne sa v mase zadrzi krv a na konzum to nie je prave najvhodnejsie riesenie. Kdezto pri odskoceni z miesta nastrelu na povedzme vzdialenost do 100m, zver krasne farbi a maso sa krasne odkrvi, a ak mam zo sebou aj psa mozem ho nasadit na stopu a psik sa isto potesi a utvrdi v tom co ma robit. Jasne ze su aj vynimky kedy potrebujeme aby zver ostala na mieste ci uz dovodu neprhladneho alebo tazkeho terenu a pod.. Tak isto si myslim ze lov s pomocou luku, kuse a perkusnej zbrane by urcite pomohol k znizeniu planu odstrelu aj ked nie v takej miere ako s pouzitim vykonnej gulovej zbrane ale pomohol by urcite. Takze podcenovat tento sposob lovu je myslim si neopodstatneny. Pochopi to len ten co to zazil, ma s tym skusenost a vie o com to pri love lukom je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off apple, 18.1.2015 o 18:13

ostáva zver po zasiahnutí šípom v ohni, alebo odchádza a v podstate pomaly vykrváca? asi to druhé, takže u mňa prvý mínusový bod. pri love lukom je potrebná dohľadávka? kus odchádza, takže áno. mínus bod. je úspešnosť lovu taká, že sa dá plniť takýmto spôsobom reálne plniť plán odstrelu vysokej, diviačej? no nie. mínus bod. mám za to, že ani tu diskutujúci nevyužili na tento spôsob lovu dostupné možnosti, ale už sa vyjadrujú, aby to bolo všeobecné. kto chce, tak má kde tak poľovať, načo sa tu nad tým takto medituje? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 18.1.2015 o 17:52

spinshunter,tak určite sa teraz nezačnem učit strielat z luku:):):),len preto že v tom accurates vidi ničo super:):):)a to ešte nevieme aku anti kampan by rozbehli elektrikarovi vlkari ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 18.1.2015 o 15:21

Osobne si myslím, že lov lukom samotný nie je prekážkou, no prírode ani poľovníctvu by určite neprospelo, keby teraz všetci poľovníci nakúpili luky a hor sa na jelene... Ako bolo nižšie napísané, chcelo by to špeciálne skúšky, obmedzenia a hlavne pravidelný tréning... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 18.1.2015 o 8:23

accurates,špatne formulovana posledna tvoja veta,odkial vieme že existuje ufo?????????,všetko len nepodložene dohady a špekulacie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off accurateshooter, 17.1.2015 o 22:56

stagstalker - :D zle bol formulovaný názov diskusie :D jednoduchý dovod. ani ja nehovorím že každý by mal mať možnosť lovit lukom. jednoznačne nie. odborne skusky áno. ale zbrojak nie. asi podobne to majú aj naši susedia v madarsku. a pohode lovia lukom. ale odborná sposobilosť a polovnícky kurz by mali absolvovať všetci a nielen taký, ktorý k tomu majú vzťah. a len tak na margo. odkial vieme že sa neloví lukom vo volnej prírode??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 17.1.2015 o 22:22

accurateshooter: teraz špeciálne k tvojim argumentom, lebo špeciálny prístup vyžadujú- to, že zver pri love lukom zomiera len na vykrvácanie nie je pravda, tá zver rovnako zomiera na šok, ktorý utrpí potom ako jej niečo vnikne v relatívne vysokej rýchlosti do tela, spôsobí krvácanie a následne aj zlyhanie CNS, samotné krvácanie a poškodenie orgánov je často sekundárne, aj keď pri zásahu komory smrť príde tak či tak. Pri strelnej zbrani je to výraznejšie, ale pri zásahu strelnou zbraňou zver nekrváca resp. na "vykrvácanie" zomrieť nemôže? (projektil spraví vzhľadom na svoju rýchlosť pri prechode telom oveľa väčšie devastačné zranenia na cievy a orgány, určite si už videl zásahy do balistickej želatíny a "tunel" ktorý pri prechode projektilu vzniká). Ďalej argumentuješ citujem: "oveľa mensej miere je zver vyrušovaná výstrelom, a tým pádom podľa mňa ak lukostrelci sa pohybuju normálne po revíri, neplašia zver a nestrielajú, neutečie vsetko z revíru" V 21. storočí, kde veľa revírov je v tesnej blízkosti miest a často navštevovaná ľuďmi a strojmi chceš argumentovať hlukom? V revíri je často viac rušivých vecí pre zver ako samotný výstrel, ktorý trvá krátko a zver nepreháňa ako napr. hlúčik turistov či motorkár. A poľovník so zbraňou sa pohybuje po revíri akože podľa teba nenormálne, chceš povedať, že lukostrelci sa pohybujú inák? :) zver z revíru vyhnáš skôr neúspešným zakrádaním sa k nej na vzdialenosť 25-30m, ktorá je optimálna pre lov lukom ako výstrelom z pušky na 100m vzdialnosť na zver, ktorá o tebe nevie. A ako posledný argument uvádzaš "ked už má niekto právo po absolvovaní polovných skusok na polovný lístok, nech si vykonává toto právo za normálnych okolností spôsobom lovu ako sa mu chce!"" Pokiaľ viem, na poľovnom kurze sa lov lukom nevyučuje. Na zbraň musíš mať zbrojný preukaz, kde skladáš odbornú skúšku z manipulácie so zbraňou, predpisov atď, rovnako je výuka o palných zbraniach aj súčasťou poľovníckej prípravy a časťou praktickej skúšky. Lov lukom nie. Čiže nie, mať poľovný lístok podľa mňa nestačí, na lov lukom je podľa mňa potrebné mať odbornú spôsobilosť v podobe skúšok teoretických aj praktických a tiež kvalitnú výbavu. Ako ma pochopil aj LESLOV- pre zodpovedných a odhodlaných resp. zapálených po splnení istých podmienok nevidím problém. Pre každého len tak určite nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off LESLOV, 17.1.2015 o 21:50

hyperon: suhlasim co si napisal...ale.Ano kusa a luk su tiche zbrane a niekto by si mylne mohol domysliet ze su to vhodne zbrane na pytliactvo. Ten kto sa strelbe z tychto zbrani venuje dobre vie ze kym sa clovek nauci strielat tak aby spolahlivo zasiahol zver a jej vitalnu zonu z roznych uhlov potrebuje omnoho viac casu, treningu a vybavenia ako clovek co vezme gulovnicu s vykonnou optikou do ruky. A tiez ne je zanedbatelne vediet kolko stoji kvalitny karbonovy sip s loveckym hrotom. Takze ten co chce pytliacit a chce mat uspech urcite nepouzije k tomu luk alebo kusu ale osvedcenu zbran prisposobenu tak aby v reviri nebol podozrivy. Tiez existuju rozne zakazane doplnky zbrane ako tlmice a pod... ktore su potom tiche. Inak si napisal velku pravdu a dufam ze zakon pojde dopredu a povoli lov lukom, kusou a predovkami aj vo volnych polovnych reviroch. Nevidim dovod preco by to tak nemohlo byt... Stagstalker: pravdu mas aj Ty. Tak dobre vies a si to aj napisal ze lovci s lukom, kusou a predovkami su podstatne zodpovednejsi lovci ako lovci s vykonnou palnou zbranou. Tak isto aj k lovu potom pristupuju, je to o treningu,kvalite sa neustale vzdelavat a mat kvalitnu vystroj. Preto je to tak ze ti ktory o to maju zaujem a sa tomu venuju su v malej miere zacinajuci strelci, skor sa jedna o lovcov ktory maju uz toho dost s gulovnicou odstrielane a chcu dat zveri aj sancu, je to o nej vyzve k lovu. Cize spravne si poznamenal ze to treba vsetko domysliet a mat to v zakone. Osobne si myslim je medzi nami vela ludi co sa tomuto sportu venuju a boli by zato. Ide o to aby sa nasli spravny ludia co by to viedli len dopredu. Vsetko sa da len treba chciet a mat ciel... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on Stagstalker, 17.1.2015 o 21:33

Ja za nie som, aspoň nie pri predstave rozšírenia tohto lovu pre masy. Pytliactvo je najmenší problém, ktorého sa obávam. Luk či kuša sa dá kúpiť legálne už teraz, čiže pytliaci by ho hojne využívali. Má to však háčik a to ten, že loviť lukom nie je len tak, je to neporovnateľne ťažší spôsob lovu ako modernou strelnou zbraňou. To už je jednoduchšie pytliačiť s tlmičom či pomocou nočného videnia Apriori nie som proti lovu lukom či predovkami aj mimo zverníc (mimochodom sme to rozoberali v téme týkajúcej sa mechanických mieridiel pokiaľ ju accurateshooter z mne neznámeho dôvodu nezmazal), avšak tento lov by nemohol byť pre všetkých, musel by byť regulovaný či už legislatívne a najmä odbornou spôsobilosťou, ktorá by v praxi musela byť aj reálne preverovaná a kontrolovaná(odborne aj strelecky). Zatiaľ čo moderná dlhá palná zbraň má limity vyššie ako sú často limity samotného strelca, pri luku či kuši je to presne naopak. Lov lukom vyžaduje zodpovednosť, dobrý odhad vzdialenosti, fyzickú zdatnosť, trpezlivosť a najmä čas a ochotu sa k zveri zakrádať na správnu vzdialenosť. Zatiaľ čo strelná zbraň výkonnejšieho kalibru toleruje horší zásah, horšie odhadnutú vzdialenosť či menšiu fyzickú lovca, luk či kuša toto neodpúšťa, lebo luk nie je puška a šíp nie je strela. A posledné čo potrebujeme je skupina ľudí, čo to bude chcieť v snahe "tradičnosti" "vyskúšať" lebo im to zákon bez nejakého obmedzenia povolí, ale príprave či tréningu tohto spôsobu lovu venujú minimum. A keď sa im to pár krát nepodarí podľa predstáv, čo si môže odniesť najmä zver, tak sa nato vykašlú a vrátia sa k bežnému spôsobu lovu. Vidím ako "zodpovedne" pristupuje mnoho poľovníkov k údržbe svojej výstroje či len k streleckému tréningu či preverení schopností svojej zbrane. A ako často šetria na drobnostiach, nehovoriac o strelive či optike (česť výnimkám). Čiže lov lukom si viem predstaviť pri tých, ktorý to naozaj chcú a to sú tí, ktorí budú ochotní prekonať pár prekážok v snahe získať odbornú spôsobilosť, investovať čas aj peniaze, ale neviem si to predstaviť pri povolení "pre všetkých" kde by 2/3 boli takí čo si to budú chcieť poľovať spôsobom, že "kúpim si luk a idem nato", veď sa to môže a ja tréning či vzdelávanie v danej oblasti nepotrebujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hyperon, 17.1.2015 o 21:08

moj nazor je takyto: na forach som cital, ze mnohi lov lukom povazuju za akysi historicky prezitok. ale z nejakeho dovodu sa polovnicke tradicie traduju od cias kedy o palnych zbraniach nebolo ani chyru, a aj zbrane, ktore napr. su motivom aj mnohych umeleckych diel su paradoxne tiez historicke. takze kludne tak mozme brat aj cele polovnictvo, kedze lov zvery bol v minulosti zdrojom obzivi, a dnes ked uz chovame domace zvierata, alebo si maso mozme kupit v obchode, tak by sa z takehoto uhla pohladu mohlo brat polovnictvo tiez ako historicky prezitok (aj ked samozrejme to nie je len o love). osobne nevidim dovod, preco by lov nielen lukom, ale aj kusou, ci predovkou mal byt obmedzeny iba na uzavrete strelnice. znacnym vyvojom presli aj tieto zbrane, takze aj strelba z tychto zbrani je uz na uplne inej urovnie ako kedysi a je uz len na kazdeho svedomi a uvazeni, ci by s nimi chcel a vedel lovit alebo nie. samozrejme, je urcite nevyhnutne, aby sa k pouzivaniu takychto zbrani prisposobil zakon tak, aby bolo jasne za akych podmienok, akymi zbranami, aku zver je mozne lovit, aby nedochadzalo k zbytocnym skodam. v tomto by si zakonodarci mohli vziat priklady zo statou, kde je lov tymito "historickymi" zbranami povoleny. nevyhodu v love lukom/kusou ja osobne vidim v tom, ze su to tiche zbrane, ktore by mohli nahravat k nepriznavaniu ulovku - cize pytlactvu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESLOV, 17.1.2015 o 19:52

..a zabudol som na jeden dost dolezity fakt pri lukostrelbe a to je: bezpecnost pri strelbe. Nie je ohrozeny taky velky priestor ako pri strelbe palnou zbranou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off accurateshooter, 17.1.2015 o 19:37

ako dalšie PRE treba zdorazniť pre široku verejnosť fakt, že zver hynie po strate velkeho množstva krvi a nie v následku soku (ako pri niektorých zásahoch strelnou zbranou). este jedno plus pre širokú verejnosť!!! oveľa mensej miere je zver vyrušovaná výstrelom, a tým pádom podľa mňa ak lukostrelci sa pohybuju normálne po revíri, neplašia zver a nestrielajú, neutečie vsetko z revíru. ked už má niekto právo po absolvovaní polovných skusok na polovný lístok, nech si vykonává toto právo za normálnych okolností spôsobom lovu ako sa mu chce! takisto ako sokoliari. patrí to k historií!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 17.1.2015 o 19:23

Ja som tiež ZAto aby bol povolený lov lukom tak ako je povoleny lov palnou zbraňou. Myslím že lov lukom a kušou je taký istý porovnateľný a plnohodnotný lov ako lov palnou zbraňou, tak prečo tento lov obmedzovať len na zvernice. Keď to ide v iných štátoch tak prečo by to nešlo aj u nás? Všetko má svoje pre aj pro. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hyperon, 17.1.2015 o 18:08

ja som za. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off accurateshooter, 17.1.2015 o 15:30

je to skoro také jednoduché.. no skoro... loviť lukom v prenajatom revíri pokial niekoho nechitia pri čine že je to mimo uzavretej zvernice :/ ale ide o to aby lukostrelci mohli volne sa pohybovať a nie sa skrývať lebo každý ich má za pytliakov... bol by som zvedavý v akom pomere sa delia polovnici za sympatizantov a odporcov! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 17.1.2015 o 14:39

nevidim v tom problem,uzatvorte si nejaku asociaciu lukostrelcou,skuste dohodnut podmienky ,prenajat reviry a polujte lukom,ved koho to bavi nech sa tomu venuje,a ked vas zoberu s týmto sposobom lovu do už založených pol.združeni vec je vybavena ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off accurateshooter, 16.1.2015 o 23:22

treba oprašit temu. a fakt treba k tomu dospieť!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bobo1, 23.1.2011 o 8:01

Cita vieš na pytliactvo stači aj kus drôtu... Nemusiš mať práve luk. A povedzme si po pravde, najviac pytliakov aj tak striela guľovnicou.. O tom bolo popisane už dosť v diskusii na inom mieste. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.1.2011 o 18:53

growler v USA môžeš poľovať lukom za uplne smiešne poplatky. Poľovačka v USA je dostupná naozaj každému. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 22.1.2011 o 18:52

Lukom sú ulovené aj medvede,strelit sa ním dá všetko,len sa k tomu treba dostat,je dobre že to tu už dorazilo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 22.1.2011 o 18:45

dados nikto tu nic nepise otom - zahodme pusky a podme do lesa s lukmi.je to otom aby si si mal moznost vybrat sposob akym zver ulovis.vybav mi vynimku a ukazem ti kolko lisok stym dokazem ulovit.pises ako by polku odlovenej zveri tvorili chore,zranenne a albinisticke kusy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 22.1.2011 o 17:48

nechapem ako to ze tu nikto nenapisal podstatu polvnicktva ,podla mnalov lukom neni uplne oodveciale podstata je vtom ze polovnici sa staraju o zver v revíroch ,somzvedavý kolko lísok asi strelis lukom , ked nic nestrelis tak nebude bazantov. ked vidis raneneho alebo choreho diviakaa álebo albina a pride k tebena 50 metrov a otoci sa, tak si uplne zbytocny a nerobis nic pre prirodu ale len pre seba ´, aby si mal zazitok , predstavtesi zeby sa nelovilo puskou ale lukom, iste bysa nestrelilo to co maloa iste by bolo v reviry viacskodneachorob a albinov. polovnikma aj funkci uponahatnie len strielata niekedy strielat musi ked vidi nieco zranene ,chore... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 22.1.2011 o 11:44

Edo su ludia co si trufnu lukom aj na africku patku,mat zvysnych 20 000€ tiez by som patril medzi nich .. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.1.2011 o 11:34

Lov lukom je na Slovensku za určitých podmienok povolený . Sú ľudia čo si trúfnu i na zubra lukom . V zverniciach sa môže loviť i lukom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 22.1.2011 o 11:12

KONEČNE !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 22.1.2011 o 9:38

Už jsme tady jednoho honili, po dopadení tvrdil, že se jen procházi. Proč ale před tím ujížděl s autem až zapadl... Asi 25km dál se našel jelínek s prostřelenou hlavou šípem...:)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bobo1, 22.1.2011 o 6:54

Myslím si, že prapodstata lovu ako takého je práve lov lukom. Keď poľovníci tvrdia / ak neklamú (-:/, že im ide o zážitky, tak lov lukom je nepochybne to jediné čo im fakt tie zážitky prinesie. Tiež som videl hodne videí o love lukom a boli to skutočne skvelé výkony. Popri tom je lov zvery puškou len strielanie zvery... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baxik, 11.1.2011 o 18:33

Zdravim,videl som v telke lov lukom velkej africkej patky,bolo to uchvatne a zaujimave,aj ked som zastanca lovu s puskou,fandim ti a chcel by som taký lov niekedy zazit,mohol by to byt fajn,ale predsudky na slovensku su velke,a vela podpory nedostanes ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bowhunter, 26.10.2010 o 18:09

Na lov lukom treba jednoducho dozrieť, dorásť. Kto naháňa v poľovníctve body, kilá, trofeje, alebo nebodaj mäso, ten nikdy nepochopí že loviť sa dá aj pre zážitok z lovu. Samozrejme, je veľmi ťažké vzdať sa výhod guľovej zbrane. Ja stále tvrdím, že lov lukom začína tam, kde sa lov puškou končí. Keď uvidím zver na 100 metrov, tak som v podstate s guľou aj skončil, stačí namieriť a vystreliť. Lukom sa k zveri musím najskôr priblížiť, alebo počkať kým sa priblíži, a ani vtedy ešte nie je výsledok zaručený, lebo luk môžem natiahnuť až tesne pred výstrelom, čo môže zver zbadať.Samozrejme lovím aj guľovou zbraňou, ale nikdy som nemaj z lovu taký zážitok ako pri love lukom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off growler, 10.10.2010 o 10:43

Martin75 trafil si to presne .. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin75, 9.10.2010 o 20:42

growler :o)))) ...len v uzavretyh zverniiach(asi malo byť pod tvojimi bodkami) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 9.10.2010 o 20:26

nevidim v love lukom žiaden problem,myslim si že je to o hodne naročnejšia polovačka ako so strelnou zbranou,at sa lukostrelcom dari a hodne polovnych uspechou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kopoviar17, 9.10.2010 o 19:59

pridavam sa som proti...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bowhunter, 8.10.2010 o 18:24

Zdravím Ťa growler, neverím Ti...:)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 8.10.2010 o 10:18

Martin75,tak aby som ti spravil radost :) som zasadne proti tomuto sposobu lovu .. :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fatran, 7.10.2010 o 21:09

dobre si to napísal súhlasím s tebou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin75, 7.10.2010 o 20:03

Nazdar bowhunter, no kooooonečne som sa dočkal aj na tejto stranke temy o love lukom.Už mi to tu trochu chybalo :o) No čakal by som po tolkych zobrazeniach aspoň nejakeho rozhorčeneho .... z tohto sposobu lovu alebo aspoň nazor polovnikov na lovecku lukostrelbu.Ale nič... :o( Moj nazor na to už poznaš takže sa nevyjadrujem. Zatial :o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-158 z 158 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM