Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov lukom - diskusia

autor: off bowhunter
pridané: 2.10.2010 16:03

Luk ako lovecká zbraň.


Nový zákon o poľovníctve priniesol na Slovensko napriek svojim nedostatkom aj
niekoľko nových vecí. Jedným z nich je spôsob lovu, na ktorí jeho
priaznivci doteraz čakali. Je to lov lukom. Samozrejme, ako každá nová vec, aj
táto si našla alebo v budúcnosti nájde mnoho priaznivcov, ale aj odporcov.

V mysliach mnohých je luk ešte stále ten kus ohnutého dreva
s ktorými sa v detstve hrávali, a proti lovu lukom argumentujú
jeho slabou účinnosťou. Popritom opak je pravdou. Dovolím si tvrdiť, že moderný
lovecký luk a šíp s loveckým hrotom prešli oveľa väčším vývojom ako
palné zbrane a svojou účinnosťou sa priblížili k účinnosti palných zbraní. Lovecký šíp so svojimi ako britva
ostrými čepeľami usmrcuje pri zásahu na komoru v priebehu niekoľkých sekúnd
vďaka silnému krvácaniu, alebo vďaka zlyhaniu dýchania. Pri zásahoch chrbtice,
alebo mozgu je zver usmrtená alebo ochromená
okamžite. Ďalším argumentom proti lovu lukom je trápenie zveri. Ak však
uznáme, že zver pociťuje bolesť v ľudskom ponímaní, potom
z medicínskeho hľadiska závisí intenzita bolesti pravdepodobne priamo
úmerne s množstvom zničených nervových buniek. Každý musí uznať, že
projektil z guľovej zbrane zničí viac nervových buniek ako lovecký hrot
svojím čistým rezom. Takže ak strela z guľovej zbrane, zo štatistického
hľadiska, vo väčšine prípadov neusmrtí zver okamžite, nemali by sme
v tejto súvislosti hovoriť o prevahe guľovej strely. Pri zlých
zásahoch loveckým hrotom je šanca, že sa zveri rana zahojí bez zápalov
a horúčky vyššia ako pri podobných zlých zásahoch guľovou zbraňou, pretože
čistá rezná rana sa hojí rýchlejšie a do rany je zanesených
menej nečistôt. Keď tedavezmeme do úvahy všetky skutočnosti, lovecký
šíp vo svojom finálnom účinku len celkom nepatrne odlišuje od účinku loveckého
projektilu. Pravdepodobne nie je na svete druh lovenej zveri, ktorá by nebola
v posledných desaťročiach úspešne poľovníckym spôsobom lukom a šípom
skolená. Nárazová energia až do 40 gramov ťažkého loveckého šípu je taká
obrovská, že vo väčšine prípadov loveckých situácií bol zaznamenaný čistý
priestrel (aj pri veľmi silnej africkej zveri). Vďaka tomu je už na nástrele
pravidlom dobre viditeľná farba. Toto uľahčuje dohľadávanie aj bez poľovného
psa, hlavne preto, že ostré čepele loveckého hrotu spôsobujú širokú krvácajúcu
ranu.

to však malý háčik. Účinná lovecká vzdialenosť je pri luku zhruba do 30 metrov.
Až 80% zveri je ulovených na vzdialenosť menšiu ako 20 metrov. 40 metrov je
dlhá vzdialenosť, na ktorú zodpovedný lovec už nevystrelí. Samozrejme nie je to
preto, že by sa lukom nedalo na väčšiu vzdialenosť strieľať presne, ale kvôli
rýchlosti vystreleného šípu. Strela vystrelená z pušky letí rýchlosťou asi 3x
väčšou ako zvuk, šíp z luku je asi 3x pomalší ako zvuk. Preto, aj keď sa
na 40 metrov dá lukom trafiť úplne presne, bolo by pri zveri uskakujúcej aj na
najmenší zvuk riziko poranenia už pomerne veľké.

Ak si k tomu ešte pripočítame oveľa
väčšiu náročnosť na prípravu strelca, tak zistíme že lov lukom je oveľa náročnejší,
pri oveľa menšej pravdepodobnosti úlovku ako lov palnou zbraňou. Mnoho
poľovníkov sa preto pýta. Nie je to krok späť? Prečo loviť lukom, keď je to
oveľa ťažšie? Podľa mňa sa stačí len
chvíľu zamyslieť, a pravý poľovník na to príde aj sám. Asi práve preto, že
je to oveľa ťažšie, si lov lukom nachádza stále viac a viac prívržencov na
celom svete, a to hlavne medzi tými, ktorí nemerajú svoj úspech množstvom,
alebo bodovou hodnotou trofejí. Osobne poznám viacero dlhoročných poľovníkov
z krajín, kde je lov lukom povolený už dlhšie, pre ktorých až tento spôsob
lovu priniesol to, čo doteraz v poľovníctve márne hľadali. Lov lukom je pre nich hlavne o harmónii
človeka a prírody. O jej pozorovaní, poznaní a cítení jej drobných zmien a
záchvevov. V našom prípade aj o tom, ako dokážeme využiť svoje vedomosti a
schopnosti oproti tisíckrát lepším zmyslom zvierat. Lov lukom je priamou výzvou
„ jedného proti jednému“. Je umením priblížiť sa ku zveri. Keby bol lov lukom
zameraný len na získanie zveriny, určite by lukom nikto nepoľoval, všetci
používali na lov pušky. Je to omnoho pohodlnejšie a výsledok oveľa istejší.
Poľovník loviaci lukom sa oveľa, oveľa častejšie vracia domov naprázdno, ako so
zálomkom za klobúkom.


počet zobrazení: 18 133
počet hlasov: 10
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Hekler, 21.1.2015 o 13:32

vážení "fajšmekeri - lukolovci", bráni vám niekto v tomto štáte loviť zver lukom v zmysle zákona, nebráni, bráni vám niekto letieť kamkoľvek na svete a loviť zver lukom, nebráni... tak prečo sa domáhate v tejto diskusii niečoho čo máte dovolené nechápem ... namiesto tejto diskusie si predsa môžete založiť poľ. organizáciu v zmysle zákona, prenajmite si jednu dobre zazverenú oboru, platte si nájom, zabezpečujte dostatok krmiva, soľ a lieky, predkladajte plány lovu a následne všetok lov realizujte len lukom, dokonca aj vaša poľ. stráž môže chodiť po revíri len s lukom .... čo alebo kto vám v tom bráni ....skúste raz splniť celý schválený plán lovu lovom lukmi (nie len uloviť pár kusov z lavičky nad chodníkom zveri na krmivo alebo napájadlo, čo vám zabezpečia poľovníci s puškami), držím palce ... mladého čarostrelca ktorý propaguje lov len cez mieridlá bez puškohľadu si tam tiež nevolajte ....

dať hlas príspevku | počet hlasov: 18

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 158 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off milan49, 21.1.2015 o 21:04

Dušan si zabil... Aj keď si písal o smutnej veci, musel som sa usmiať. Aspoň si trocha odľahčil vznikajúcu trenicu, i keď to niekto nepochopil. Dávam ti hlas a pozdravujem fačkovských poľovníkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESLOV, 21.1.2015 o 20:46

Ani polovnikom co lovia zver za pomoci dravcov nebrania lovit mimo zvernic, tak by zakon tiez nemal branit lovit zver lukostrelcom mimo zvernic. Dusanbe: a vies si predstavit rozlucku so zosnulym polovnikom, ked sa s nim lucia kolegovia polovnici co lovia za pomoci dravcov? Ja teda nie. Hekler: keby si lepsie cital prispevky, tak sa dozvies ze nikto tu nechce odlozit pusky a lovit len lukom ale zvysit pocet moznosti a sposob vyberu lovu ako bude a cim bude lovit. Takze nejde tu o propagovanie lovu lukom ako jedinu moznost lovu ale dat moznost volby ako zver lovit a v tom je rozdiel. Este som zabudol, urcite by niekedy prislo vhod keby tych "par"kusov odlovilo "par" jednotlivcov lukostrelcov a splnil by sa odstrel ako par kusov neodlovit a plan by sa nesplnil. Nie kazdy rok sa dari splnit plan lovu, niekedy sa dari inokedy nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dusanbe, 21.1.2015 o 19:44

Zaujímavá téma, človek sa dozvie hocičo.Mňa by však zaujímalo niečo iné.Keď poľovníci vyprevádzajú na poslednej ceste kamaráta, taktiež poľovníka,tak sa sním lúčia čestnou salvou,to je výstrelmi z pušiek,ako je to v prípade lukolovcov? Vedel by my niekto poradiť? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off lubenko, 21.1.2015 o 17:23

presne v tomto duchu som to napisal už na začiatku diskusie,Hekler to len trochu prikrašlil a doplnil a i tak nedate lukolovci pokoj ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 21.1.2015 o 13:32

vážení "fajšmekeri - lukolovci", bráni vám niekto v tomto štáte loviť zver lukom v zmysle zákona, nebráni, bráni vám niekto letieť kamkoľvek na svete a loviť zver lukom, nebráni... tak prečo sa domáhate v tejto diskusii niečoho čo máte dovolené nechápem ... namiesto tejto diskusie si predsa môžete založiť poľ. organizáciu v zmysle zákona, prenajmite si jednu dobre zazverenú oboru, platte si nájom, zabezpečujte dostatok krmiva, soľ a lieky, predkladajte plány lovu a následne všetok lov realizujte len lukom, dokonca aj vaša poľ. stráž môže chodiť po revíri len s lukom .... čo alebo kto vám v tom bráni ....skúste raz splniť celý schválený plán lovu lovom lukmi (nie len uloviť pár kusov z lavičky nad chodníkom zveri na krmivo alebo napájadlo, čo vám zabezpečia poľovníci s puškami), držím palce ... mladého čarostrelca ktorý propaguje lov len cez mieridlá bez puškohľadu si tam tiež nevolajte .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 18

off accurateshooter, 20.1.2015 o 18:50

moja pozvánka stále platí! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zepo, 20.1.2015 o 18:31

Súhlasím s príspevkami dnes o 16:25 a 17:07. Ostatné príspevky nádejných lukobijcov mi poväčšine pripomínajú odomykanie šperhákom zámku dverí,ktoré sú už otvorené ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 20.1.2015 o 17:07

si to dal na plnú hubu :-), no a ako argument to používajú tí, čo si myslia, že toto je cesta. ak sú takíto i ostatní lukostrelci, tak o výsledku je myslím dopredu rozhodnuté. skôr si však myslím, že títo nemajú s ozajstnými lukostrelcami nič spoločné. niekoľkých poznám a s niečim podobným som sa nestretol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 20.1.2015 o 16:25

najkrajšie na tejto diskusii je ako polovnici znevažuju sami seba a verejne tu prezentuju akýto vlastne su polovnici a lukolovci ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off 357AS, 19.1.2015 o 22:11

Ak by sa ti po revíri pohyboval skutočný lovec s lukom,tak by si o nom ani len netušil,iba ak v knihe návštev revíru. Skôr tam stretneš nejakého iného šaša ako sa vezie až pod samý posed na smradlavom aute a potom sa diví že ulovil prd :-) Lov lukom - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off 357AS, 19.1.2015 o 22:09

Ak by sa ti po revíri pohyboval skutočný lovec s lukom,tak by si o nom ani len netušil,iba ak v knihe návštev revíru. Skôr tam stretneš nejakého iného šaša ako sa vezie až pod samý posed na smradlavom aute a potom sa diví že ulovil prd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off spito270, 19.1.2015 o 21:14

ešteže ty si na to nezabudol ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off accurateshooter, 19.1.2015 o 21:08

nevadí... aj tak sa mýliš. moderná lukostrelba je inde ako si to predstavuješ. a aj oldtimery možu jazdiť po dialnici. aut je jedna vec... a šofer je druhá... takže kde sme zase??! :D a zabudli ste na vysoku strelenu s sbalom, diviaky strelene brokom, dostrelovanie s krátkou gulovou zbranou ... ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 19.1.2015 o 21:02

accurateshoter, mne o spôsoboch lovu nic nehovor prosím, nemam pocit, zeby som sa mohol od teba niecomu priucit. Neviem si naozaj predstavit, aby nám po reviri behal nejaky šašo s lukom a sipmi. Mi to pride ako auto s parnym pohonom na dialnici ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 19.1.2015 o 20:44

Lov lukom je pre fajšmekrov,puškou loví kdekdo :-)Niekto má gulovnicu so špičkovou optikou s energiou 6000 Joulov a aj tak prd z toho,alebo dokaličí zvera tak že ho ani nedohladá,o čarostrelcoch čo pália ako vo filmoch na 300m po srncoch,jelenoch ani nehovoriac ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Leon, 19.1.2015 o 20:44

Jenom mi je divné že s lukem může jít lovit do obory každý kdo chce, měli udělat aspoň základní střelecký test jinak to je pak stejný jako s kulovnicí kdejaký ...... co s bídou trefí A4 na 100m si udělá zkoušky a jde střílet zvěř a když vidím kolikrát ty kopyta kterým si dovolí někdo říkat zbraň v galériích tak bych je umlátil pažbou za to že si s tím dovolí jít vystřelit na zvěř ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off accurateshooter, 19.1.2015 o 20:24

spito... pri love sa zver hladá podla teba??? nie je to o tom a spznať zver kade ktorý kus chodí, aké má chodníky, zvyky. časový harmonogram a potm ked to lukostrelec pozná vyberie si stanoviste a bezpečne si uloví vybraný kus??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off accurateshooter, 19.1.2015 o 20:22

leslov presne tak. ale zase budes odsudený za také myslienky a poslú nás meditovať inde aj ked je to pravda. uplne iný kolektív je na strelnici sportových strelcov, kde je úplne iná atmosféraa a nikto nemá za potrebu ukazovať ako mieril na životného jelena na 300 m a ako to trafil za behu 3-4 ranou alebo ako mieril na 6 krokov na prasa a podobne.... neviem čím to je ale aj partia lukostrelcov sa správa inakšie, čo mi je viac sympatickejšie. spito: ked je lukostrelec šikovný a zver nezbadá lovca len tuší že tam je, je oveľa pozornejšia. ani na 70-100m zver nemusí tušiť že sa na neho mieri, ale ani na strome na vnadisku na pár krokov. NECH JE KAŽDÉMU NA VÝBER! vo zvernici tento rok si určite skúsim uloviť prasa alebo muflonča. potom vás puškárov aj lukostrelcov rád vidím pri mojom stole na debatu pri pohári vína! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spito270, 19.1.2015 o 20:22

ano a ine je v klude posudit zver povedzme na tych 100,150 metrov a po rozhodnuti ju bezpecne odlovit, a ine je x krat ju poprehanat v snahe priblizit sa na dostatočnú vzdialenost, aby sa ti podarilo na nu vobec namierit... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 19.1.2015 o 20:22

Nejlepší je když to komentuje někdo kdo o tom nemá ani základní vědomosti,to je pak super debata :-)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESLOV, 19.1.2015 o 19:54

spito270 ani mne sa nechce hladat videa kde polovnici strielaju hlava nehlava, alebo tesne pred vystrelom sa zver pohne. To nie su argumenty...Zver sa ti moze pohnut ci vystrelis sipom alebo gulou. A lov vo zvernici je co? To neni vykon prava polovnictva? Trochu sa uz zamyslime, nikto tu nechce znevazovat polovnictvo a lov zveri a ani nik tu nechce aby sme teraz odlizili pusky podme lovit mechanickymi zbranami, to nie. Ale preco by si kazdy z nas nemohol sam vybrat ako a cim bude lovit? Ano lov vykonnou gulovnicou s pomocou spickovej optiky je daleko jednoduchsi sposob lovu zveri ako lov za pomoci luku alebo kuse. A tiez dat zveri sancu na zachranu je pri love lukom velke plus. Ine je vystrelit na zver povedzme na 200m ktora ani len netusi ze clevek na nu mieri a ine je vystrelit na zver sipom na 20-30m, ktora je takpovediac na dosah ruky a zaregistruje kazdy podozrivy pohyb.. to si myslim ze hovori za vsetko. Kazdy sposob lovu ma svoje caro, to nepopieram, takze nevidim dovod lov lukom viac propagovat verejnosti. Aby som nezabudol, pri lukostrelbe na terc albo 3D terc sa da krasne relaxovat a prist na uplne ine myslienky co ma tiez pozitivny zmysel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off spito270, 19.1.2015 o 19:37

nechce sa mi hľadať to video, v ktorom sa diviakovi podarilo odskocit pred letiacim sipom. A ten bol vystreleny z toho,, moderneho,, kladkoveho luku. Zbytocne reagovat na tie tazke argumenty zanietencov. Nevravim, ze sa s mechanickymi zbranami neda lovit.., no na vykon prava polovnictva zabudnite. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 19.1.2015 o 19:08

leslov svoj nazor som napisal 12:59 ale ked citam argumenty tipu:"Rozdiel je jasny, pri love lukom(kusou) nie je mozne byt zbrkly a strielat za kazdych okolnosti, kdezto pri love puskou sa to neda povedat."a práve puskohlad, a este s osvetlenou osnovou u neskúsených robí veľa!!! nemiera poriadne za šera, ani len odhadom nevedia na ako daleko mieria a podobne." vsetky chlpy sa mi jezia na chrbte!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off LESLOV, 19.1.2015 o 18:11

Presne, nikto tu nehovori ze odlozme pusky a podme lovit lukom, to nie. Ale rozsirit dalsie moznosti lovu by bolo urcite dobre, a to kto a cim by lovil by bola volba samotneho jednotlivca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaroslav103, 19.1.2015 o 18:04

Pri love lukom nejde o to, že poľovník navždy odloží guľovnicu a bude loviť už len lukom. Ja osobne vlastním luk, rád by som s ním niečo ulovil, ale týkalo by sa to iba líšky, prípadne prasaťa na vnadisku. Na ostatnú zver mám guľovnicu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 19.1.2015 o 18:02

Je to tak. Najdu sa taki aj taki. Nikde to neni tak ako sa to prezentuje, povedzme si uprimne. Ono najhorsie je ked diskutujuci presadzuje len svoj nazor a prezentuje sa tak ze sa v danej oblasti vyzna a rozumie tomu a pritom je to opacne, nevie o tom skoro nic, iba mozno niekde nieco pocul cital, ale prakticky nic o tom nevie. Kazdy mame pravo na svoj nazor, respektujem to a nestaram sa do niecoho comu sa nerozumiem.Cize ak niekto nema potrebne znalosti z lovu lukom tak by podla mna nemal pisat nieco co nie je pravda. Zbrkly mozu byt aj lukostrelci ale aj polovnici s palnou zbranou. Su taki a vsetci to dobre vieme ze su medzi nami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off accurateshooter, 19.1.2015 o 17:28

apple NIE VŠETCI ovládajú... a nie je ich málo. a na niektorých spolčných polovačkách je t strašné. aj nášho bývalého prezidenta osm videl v prekvapivej situácií (porušenie základných pravidiel strelby - smer aj spôsob ) na oboch stranach sú všelijakí. ale to nič nerobí v ani prospech ani neprocspech skupine obliekajúcich sa do zelena... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 19.1.2015 o 17:23

nerád by som, aby sa niekoho osobne dotkli moje slová: používa sa argumentácia, ktorá je nemiestna, klamavá môže sa niekoho aj dotknúť. a mňa sa to dotklo, a vidím, že nie som sám. diskutujme, argumentujme, ale takto prosím nie! že niečomu fandím, neznamená, že budem iných znevažovať! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off accurateshooter, 19.1.2015 o 17:13

premvadasz Leslov má pravdu. nie vsetci ovládaju záákladné pravidlá manipulácie so strelnou zbranou. to si musíš uznať aj ty. a práve puskohlad, a este s osvetlenou osnovou u neskúsených robí veľa!!! nemiera poriadne za šera, ani len odhadom nevedia na ako daleko mieria a podobne. clove pri lukostrelbe má aj peep sight a 3-5pinový zameriavač, a do 30-35m sa dá odhadnúť vzdialenosť a vybrať si vhodný pin s ktorou mieriť. tradičné luky patria na exhibície a 3D preteky.... moderné kladkové a moderné reflexné lovecké na 3d a LOV!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 19.1.2015 o 17:00

Leslov nehnevaj sa ale ked si myslis ze pri strelbe z pusky je mozne byt zbrkly a strielat za kazdych okolnosti tak potom dovi dopo....rozmysli si co sem pre boha napises!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 19.1.2015 o 16:03

premvadasz: len ze mi hovorime o modernej loveckej lukostrelbe, nie takej ako bola v minulosti-tradicny luk bez kladiek. Vykon kladkoveho luku isiel podstatne dopredu, takze sa neda porovnavat lukostrelba v minulosti a lukostrelba dnes. To je podstatny rozdiel!Keby to tak bolo ako pises, tak by dnes nikto lukom nepoloval ked su vykonne gulove zbrane. Moderna lovecka lukostrelba ma v dnesnej dobe opodstatnenie, hlavne co sa tyka bezpecnej strelby a v neposlednom rade ide o koncentrovanie a zdrzanie sa pri strelbe. Rozdiel je jasny, pri love lukom(kusou) nie je mozne byt zbrkly a strielat za kazdych okolnosti, kdezto pri love puskou sa to neda povedat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 19.1.2015 o 12:59

apple to sem uz napisal" načo sa tu nad tým takto medituje?" asi vsetci sa na tom zhodneme ze v dnesnej dobe je najrozumnejsia volba polovat gulovnicou! accurateshooter lov lukom samozrejme patri k polovnictvu ale clovek tento sposob pouzival iba do vtedy kym nemal inu moznost akonahle nasiel ucinejsi sposob luk postavil do kuta alebo zavesil na stenu....podla mna by to bola dost velka somarina aby sme tu s lukom behali po reviry:)ale podobny nadsenci ako ty nech kludne zorganizuju nejake tabory 4-5krat do roka urcite najdete nejaku oboru zacalujete mozte si tam zapolovat z luku a do sytosti meditovaj nad lukostrelbou .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESLOV, 19.1.2015 o 9:56

apple: zatial. Ludi viac trapi ze nemaju pracu a co do ust ako presadzovat lov lukom...Plne to chapem ze su aj dolezitejsie veci.Nadsencov je stale dost o tento druh lovu, chybaju len spravny ludia na spravnych miestach, tak ako to v nasej republike je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 19.1.2015 o 9:44

bez emócii, naprosto prakticky: aké pravidlá chýbajú? a na poľovanie mimo zverníc zrejme spoločenská objednávka nie je. to značí, že nepanuje všeobecná zhoda a objednávka týmto smerom. skupina nadšencov je príliš malá na to, aby sa takáto zmena presadila. pokiaľ sledujete vývoj v legislatíve, tak aj používanie strelných zbraní sa sprísňuje, a nie naopak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESLOV, 19.1.2015 o 8:20

Presne tak ako pise accurateshooter. Ked budu jasne pravidla, nevidim dovod aby sa lov lukom(kusou) praktizoval aj mimo zvernic. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off accurateshooter, 19.1.2015 o 8:09

prémvadász - traper! nie práve tento štýl lovu používalo najviac pasce? prípadne zver sa dostrelovala, dobila s uderom po hlave a inými humánnymi spôsobmi? práve tam je najvačší problém, že ak raz človek niečo napíše, spraví sa o ňom názor, resp iní si zapamatujú len to... no nevadííí. lov lukom má svoje miesto v polovníctve. len treba jasne definovať pravidlá, odborné skúšky, ale do takej miery, aby to bolo možné každému záujemcovi. polovníci sa v ničom nelíšia od ostatných. aj polovníci majú právo šoférovať, a nie sú pretekári... TREBA K TOMU DOSPIEŤ!!!! a nechceme aby všetci odteraz polovali lukom. nech má každý na výber. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spishunter, 18.1.2015 o 20:02

odkaz že by táto samička odbehla ďaleko od nástrelu by som nepovedal.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off premvadasz, 18.1.2015 o 19:41

Este tu budeme jamy kopat pockame kym tam zver spadme a potom ju dorazime..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off LESLOV, 18.1.2015 o 19:37

Lov patri a bude vzdy patrit k polovnictvu. Preto by sme mali mat viac moznosti - sposobov ako zver lovit. Ked to bude zakonom vhodne osetrene tak nech si kazdy zvoli akym sposobom zver ulovi ci gulovnicou alebo lukom( kusou) pripadne perkusnou zbranou, samozrejme aj pomocou dravcov. Kazdy by si nasiel a uprednostil svoj sposob lovu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off LESLOV, 18.1.2015 o 19:31

urssus: z polovnictva - sport uz je davno...a smeruje to k tomu ze za nejaku dobu budu polovat len ti co na to po financnej stranke budu mat a na tradicne polovnictvo sa zabudne... ale to je do inej temy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 158 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM