Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Jednotna strela do brokovnice - diskusia

pridané: 28.9.2010 12:17

Dobry den ,

chcel by som sa opytat na jednotne strely do brokovnice ?? ake pouzivate ??ake mate skusenosti ??? mozem pouzivat aj do zuzenej hlavne??? Dakujem

počet zobrazení: 42 778
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off peeterko, 27.10.2013 o 19:14

milanko12 - presnost zalezi od flinty. Idealne je mat na jednotnu strelu co najmensie zuzenie, alebo ziadne. Ja pouzivam do pohonu skratenu skeetarku bez zuzenia a CgT-cka mi na 60m dava do sustrelu 10cm. Co sa tyka ucinku, tak vsetko okrem slugov je dobre. Tie su makke a zosmyknu sa na silnejsom diviakovi. Kamarat dostreloval 230kg kana a zozadu mu strielal na chrbat a slug sa zosmykol po chrbtici asi 40cm a nezlomil ju. Takisto sme uz nasli drani par roztecenych slugov na rebrach, lopatkovej kosti, ci len tak v pancieri. Bodo1948 - zo standu sa ti asi celkom pekne pozera na tych "milych blaznov, dobrodruhov", ale zrejme si nikdy nebol v poriadnom pohone a netlacil si nikdy mladinu, prerastenu agacinou a malincim do 2m vysky. Ked v takomto terene strielas na 3-10m, tak ti je gula akurat tak na dve veci. Nehovorim o tom, ze ked nema automat, alebo dvojhlavnovu, tak na prebijanie mozes zabudnut. Ked potrebujes duplovat alebo strielat cez hrube krovie, tak nie je nic lepsie ako jednotna strela. O ranivosti a stop-efekte ani nehovorim. A do takehoto terenu si berie lepsiu flintu len ten, co si ju nevazi. Ked ma volaju kvoli psom do pohonu na nove mieste, vzdy sa pytam na teren. Samozrejme do horskych revirov, kde sa zvacsa tlaci hruby les a striela sa aj do 100m, tak beriem gulu, ale v nasich nizinnich lesoch s inym neprestrelis ako jed.strelou. A ver mi, chodim do pohonov so psami naozaj dost vela ;-)

dať hlas príspevku | počet hlasov: 24

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-155 z 155 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off rhoods, 10.11.2010 o 18:34

ja mám ešte tie staré plastiky a zatiaľ sa nestažujem,slušná presnosť ....no mám ich už len 12 neviem čo potom....klasická ZP 49,uvažujem nad rotweil?máte niekto skúsenosti? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.11.2010 o 10:47

Tomáš nepovedal si akú máš brokovnicu ! Predpokladám že klasickú loveckú. Z oboch hlavní môžeš smelo strielať všetky druhy jednotných striel . Duplex som neskúšal ale vypadá veľmi zaujímavo to je fakt. V dnešnej dobe keď si kúpiš novú guľovnicu za 100 aj niečo euro čo je cena dvoch krabíc nábojov do mojej guľovnice:-DD špekulovať nad jednotnou strelou veľmi asi nemá význam . V dobách pred rokom 1989 keď sa guľovnica kupovala ťažko a povolenie na guľovnicu dostalo iba pár vyvolených hrala jednotná strela veľkú úlohu :-DD Vtedy bola však iba jediná a to SBALL plastik od S&B . Buď ju v obchode šijace stroje a bycikle mali alebo nemali :-D Podobne i guľové náboje boli od S&B. Teda nie že by boli, ale keď náhodou boli :-D čo bolo samozrejme málokedy . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 9.11.2010 o 10:17

tajfi- samozrejme pochopil som to velmi dobre. O Duplexoch som cital, je to nieco ine ako klasicka jednotna strela, kedze je obalena plastom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 9.11.2010 o 7:54

dusab- aby som to dal na presnú mieru a znova sa opakoval nakoľko väčšina ľudí číta každý druhý riadok. Týka sa táto diskusia celoolovenných striel. Vzhľadom k tejto problematike som sa rozhodol dovážať Duplex , ktoré môžeš aj ty strielať zo svojej brokovnice. Toto nepovažujte za reklamu ale za pomoc.Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 9.11.2010 o 7:44

Presne ako pise tajfi. Ja by som jednotnu strelu do svojho gulobroku ani brokovnice nedal a uz vobec nie tam kde je tristvrtove a plne zahrdlenie. Ked ti zalezi na vlastnom zdravi... Ked uz chce niekto na diviaky do pohonu tak nech si vezme hrube broky, samozrejme kto ma coky treba dat prislusny cok urceny na strelbu jednotnou strelou. Myslim ze najlepsia volba je gulovnica a nespekulovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 8.11.2010 o 22:04

To máš pravdu. Bola múdra. Na rozdiel od tvojej úžasnej rady ,oceľové guličky bezpečne vyletia.Keď olovo strielaš cez full, strielaj. Je to tvoja vec, ale neraď to druhému lebo absolútne nepoznáš zbrane tých, ktorý toto fórum čítajú. Tým môžeš zapríčiniť niekomu veľmi nepríjemné zranenia.Rozdávate si tu skreslené názory či áno , či nie strielať s plného , polovičného hrdlenia a podobne. Zabúdate na dosť podstatnú vec a to , že každý má inú zbraň.A síce: hrúbka steny brokovej tuby , kde je daná minimálna povolená sila steny ( týka sa to ľahkých brok. dvojok)to je jeden s faktorov kedy môže olovo roztrhať hlaveň.Ďalšia vec je typ zahrdlenia čo tebe asi nehovorí nič.Dám ti nové info úplne zdarma.Poznáme základné typy hrdlení:nezahrdlené(to poznáš),zlepšený válec,klasické(dĺžka čoku až do 100mm!!!),náporové s válcovou výstupnou časťou,náporové bez válcovej časti,zvonové,dutinové,skeetové,kombinované dutinové a zvonové,paradox. Vieš kto má aké zahrdlenie a s ktorého hrdlenia je najbezpečnejšie strielať jednotnú olovennú strelu? Pochybujem.Príklad: ruská IZ má steny hlavní predimenzované, hrdlenie je náporové bez valcovej časti štandardne v 3/4.Tu sa dá tvrdiť , že riziko je minimálne.Ja niekedy osádzam plné hrdlenie (klasické v max. dĺžke 100mm, dĺžka hlavní 760mm). Nech si tvoju radu prečíta a garantujem ti , že po výstrele sa bude učiť prstoklad palcami na nohách.Teraz by sa mal každý nad tým zamyslieť či cez svoju zbraň pustí šulec olova, či mu to za to stojí alebo nie. Takéto situácie by mal riešiť s odborníkom , ktorý má patričné znalosti a prípadné nejaké základné kalibre alebo dutinomery ,aby mu dal odpoveď na daný problém ( ak to nemá vyrazené na zväzku)a nie sa tu pýtať laikov ktorých odpoveď je: ja pálim môžeš aj ty... toto je ďaleko obšírnejšia problematika ako si väčšina myslí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 8.11.2010 o 20:26

tajfi- to bola zasa múdra odpoveď. Môžeš si skúsiť sám aj ložiskové valčeky aj tie sa nachádzajú v ložiskách nie len guličky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 8.11.2010 o 12:07

to máš pravdu. prejde ,ale sa nedoporučujú. Aj ložiskové guličky sa dajú strielať.......... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 7.11.2010 o 18:36

Strela slug prejde aj cez full choke. Ja som ich strielal aj z nečokovanej trapky a v pohode. Hlaveň ti to neroztrhne ale pokiaľ máš výmenné choke tak by ti ich mohlo vytrhnúť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 19.10.2010 o 21:18

Tomas ide o to akú strelu v podstate použiješ. Ak strielaš monolitickú strelu tak ide o hladký priestrel. ak pustíš Hexolit tak ten zastavuje podstatne rýchlejšie no má aj zvýšenú ranivosť... no tá deštrukcia zveriny nie je až taká katastrofálna. Tie strely na to nemajú rýchlosť. Vyhodíš mäso okolo strelného kanála ale žiadne okolité podliatiny a hematómy ( to si si asi zabudol na ,,videu" všimnúť). Výhodou je netoxická strela , čiže točená oceľ ktorá má ďaleko vyššiu prieraznosť ako olovo. Oceľ má dva polimerové (plastové) nákružky.+ zadný stabilizátor. kľudne to full choke spapá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 29.9.2010 o 19:35

páni ja mám kozlicu baikal a strielam s ball alebo brenek cez obe hlavne a puška má čoky astrielam bez problémov aj z plného úženia , jedine sa potom mení výška nástrelu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros17, 29.9.2010 o 18:50

Tomáš už si tie náboje skúšal? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 29.9.2010 o 8:48

pokial mas cokovanu hlaven tak strielas cez 4 a 5 cok a to je jedno z akej hlavne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros17, 29.9.2010 o 7:07

A kde sa da to video pozriet?? ake ma to strelivo ucinky?? ja strielam iba cez spodnu hlaven a kupoval som si na to nezuzeny cok a myslim si ze by sa mohlo strielat aj cez hornu hlaven, este som to neskusal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on ToMaS0077777, 28.9.2010 o 20:56

Marosko... necital som ten clanok...ale viem o ake strelivo sa jedna... mne ide o to ci mozem strielat s-ball cez obe hlavne.. ??? lebo sa neviem k tomu nikde dopatrat...tie strely Dupleks co spomynas maju okraj potiahnuty plastom a daju sa strielat aj cez full coky..pozeral video ...o ucinkoch tohto streliva na zverinu...tak som si to rychlo rozmyslel :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros17, 28.9.2010 o 18:42

Ak máš časopis Naše poľovníctvo 10/2010 tak tam máš článok o jednotných strelách (dupleks) do brokovnice alebo potom na poľovníckej informačnej databáze. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2, 28.9.2010 o 15:29

ak chceš mať brokovnicu ako Panpalíny alebo Rumcajs tak vyskúšaj. Záleží od zahrdlenia!!!!!(ČOKY) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lowec, 6.11.2008 o 14:55

Iboo ,,bez optiky ... značka Sabati ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 6.11.2008 o 13:52

lowec - čo máš za brokovnicu ? aj s optikou ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 6.11.2008 o 11:33

hm... tento rok som poloval s brokovnicou a jednotnými strelami ... začiatkom roka na spoločnej polovačke v pohone som ulovil 2 ks lanštiaky ... a potom briebehu roka cez den 2 ks lanštiaky ... ranivost vynikajúca mieril som pokaždé za lopatku , zver netrpela ostala v ohni alebo minimalne 3 m od nastrelu.. vlastím samozrejme aj gulovnicu ale tento rok som si spravil takto zmenu .. nepoužívam LG čka nakolko maju na vädšiu vzdialenost dost rozptyl ..... a považujem to na spoločnej polovačke za nebezpečné... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off iboo, 5.11.2008 o 18:15

bodo1948 - Jaro ono je to tak, že vela ludí prezentujebrokovnicu a použitie ejdnotných striel v pohone ako niečo bezpečnejšie a stabilnejšie, odpadá možnosť odrazu rýchlej lahkej strely. Ja si ale myslím, že rovnako ako s brokovnicou, aj s gulovnicou môžeš pri nerozvážnosti napáchať rovnako velké chujoviny... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off bodo1948, 4.11.2008 o 20:34

Neviem chlapi,ale pre mna je táto debata chujovi...,kolko krát sa dostaneš za život k možnosti,strielat na čiernu jednotnou strelou z brokovnice?Je málo lovcov(aj ked som to už videl) ktorý si zoberú na spoločnú čisto brokajzňu.V mojom oklí sme sa na nich pozerali ako na milých bláznov-dobrodruhov-čo nemajú guľu,alebo sa načisto zbláznili.A sú medzi Vami aj taký ktorý si ju berú aj na spln- na posed- na diviaky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laksen, 4.11.2008 o 20:17

miko hovoris o tych hornadoch ze su super skusim pre zvedavost
ci je to tak predaval som gulobrok a skusal som ho z rotweilom strielali sme traja strelci a jedna rana od druhej bola cca 2-4cm a stoja 320sk 10ks a mam s nimi streleneho kanca 160kg a urobil krasny kotrmelec a skusal si uz sauestre to je pecka tie stoja cca880 sk 5 ks ale to je boma ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miko, 1.11.2008 o 19:28

cena krabicky je 444 Sk-5 ks,su to super naboje,oplati sa ti to kupit ja mam rozptyl na 50 M 4cm
pozri
odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milanko12, 1.11.2008 o 12:35

chalani a mate skusenosti stymito strelami?a aka je cena?tie honady SST slug aku maju ranivost? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laksen, 1.11.2008 o 10:05

kup si sauvestre alebo rottweil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miko, 1.11.2008 o 7:03

Odporucam ti SST Slug Hornady,je to spicka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off milanko12, 1.11.2008 o 1:07

no myslel som celkovo jednotnu strelu ja som stym este nevidel streleneho diviaka chcel by som vediet ako to ma priebojnost a ranivost ci to vobec vnikne dost hlboko ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 31.10.2008 o 19:56

milanko12 - ochotne ti poradím :))))ale nie, vazne. pred 2 rokmi na silvestra som videl streleneho diviaka cca 70 kg S ball plastik cal 12 na 30m v behu, zasah tesne za lopatku, strela uviazla v zadnom stehne na druhej strane. kus odbehol cca 150m do kopca. Podla mojich zistení a praxe má S ball maú ranivosť, nakolko má sice striznu hranu, no nieej tak tvrdá, aby spolahlivo strihala aj tvrdý "material" tela diviacej zveri. JA odporucam tazke olovene strely tupu breneke a podobne, maju vacsiu vahu a tym padom aj najvacsi stop efekt voci inym strelam. triestive ocelove sice sposobuju velku ranivost, ale je to ako porovnat 7mm rem mag a 9,3x62 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off milanko12, 31.10.2008 o 17:49

streli niekto esbalom diviaka aku to ma ranivost? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 31.10.2008 o 11:59

oprava - jednej sediet jedno, inej druhé. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 31.10.2008 o 11:52

faktom je, že brokovnici s hladkým vývrtom môže kednej sediet ejdno, inej druhé. Z mojich praktických skúseností - čo sa presnosti týka - IZH27EM 12/12(70) CgT BREAK-najpresnejší, MP153 12/76 SB SLUG MAGNUM - najpresnejší. Najhoršie výsledky som dosahoval so strelami ARES SLUG. Plné zužovanie dokázateľne destabilizuje strelu SB SLUG Special, do terča padala (mne) vždy bokom. Za pokus stoja aj kvalitejšie strely (sauvestre, hornady SST, aj tie litovské či aké sú to tie trieštivé ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milanko12, 31.10.2008 o 10:46

jednotna strela na diviaky - kto mas kusenosti s jednotnymi strelami na diviaky a ake su najlepsie co sa tika presnosti a ranivosti? za prispevky dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-155 z 155 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM