Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Skusenosti s IŽ-18 - diskusia

autor: off ericok
pridané: 16.8.2010 15:13

Ahojte, ma tu niekto skusenosti s puskou IŽ-18 vaše rady postrehy a skúsenosti. Cital som uz mnoho diskusii kde si jeden chvali tu pusku a iny zas by ju najradsej dal do zakladov svojno noveho domu :-/. Ak mate niekto skusenosti s tymito zbranami budem velmi rad ked sa podelite a mozno aj poradite :))) Vdaka

počet zobrazení: 64 105
počet hlasov: 5
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off jurinko18, 30.1.2017 o 21:16

Mám aj ja v 308čke a nemôžem povedať nič zlé na ňu.. Rozptyl 2-3cm na 100m, strieľam Geco plus 11g,nemôžem nič zlé povedať.. Tento rok (2016) 2 líšky jedna na 140m a 2 srnce.. Obaja zostali v ohni aj tie líšky.. Fakt som ju išiel kupovať s malou dušičkou ale naozaj nemôžem nič zlé povedať na ňu.. Inak ju mám trošku upravenú.. Skusenosti s IŽ-18 - diskusia

dať hlas príspevku | počet hlasov: 21

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-200 z 223 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Edu, 4.11.2008 o 20:56

Pozor na slabe chvíle :) Nekupuj si ruské gulovnice ani triedre ani puškohľady . To je moja rada . Aj keď nam v davnych dobach tlačili do hlavy že prave ruske veci sú najlepšie na svete . V dnešnej dobe vieme že nie len v tomto klamali:) Takže kúp si gulovnicu na poľovanie nie do traktora na sibír :)
Hlavne nie ruskú!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HARVY7x57, 4.11.2008 o 20:46

nazdar kamo ja mam osobne aj dobre aj zle skusenosti z novymi IZ - kami. mozno je problem v hlavni alebo v rybine na montaz alebo v puskohlade tak uz len postupne vylucovat a ak to je zle tak to reklamuj a nech ti vratia peniaze. Vela stastia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 5.10.2008 o 8:45

Edu - normálne by som sa aj urazil, ale nemám záujem :) na margo tých trabantov - stačí miešať s kvalitnejším olejom (shell, Stihl) a dymivosť ide dole. fero - ty si ešte nepochopil že keby tu každý prispieval len k téme tak by to tu umrelo ? diskusie podobného charakteru ako je táto a všetky na systém ideálneho kalibru, ideálnej gulovnice a podobne sú nezmyselné, riešil by som ich formou otázka-odpoveď a dosť.Takto si tu aspoň máme čo povedať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 4.10.2008 o 16:29

Fero motorky a motorové píly katalizator nepotrebujú preto netreba ani na trabanta :) Doporučil by som však plynovú masku vodičom idúcim po trabante smrad je naozaj dosť veľký . Normálne autá maju takú ochrannu funkciu zatvorí sa klapka a funguje iba vnutorný okruh vzduchu . Neviem či je to opchrana pred trabíkmi ale určite proti smradu to funguje spolahlivo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fero, 4.10.2008 o 15:59

Už som si myslel, že tu nezablúdim ale nedalo mi a čo vidím otvorilo sa tu motoristické okienko pod vedením odborníkov na všetko Iboo a Edu. Len tak ďalej páni, aký katalizátor mi doporučíte na môjho bakeliťáka?????? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 4.10.2008 o 15:32

Ale v tom ROZZÚRENOM VYSÁVAČI musíš mať počas celej jazdy v zimných obdobiach hrubú deku na kolenách, ináč ti odmrznú kolená ( som len počul od trabantistov). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 3.10.2008 o 21:24

Nj Iboo len to musí byť bohatý človek kto dokáže živiť takého draka !!! Osobne si myslím že to aj zadarmo drahé :))
Predávaju sa viem ale iba pre zberateľov . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 3.10.2008 o 21:15

Edu - ale doba sa zmenila, Bežne kúpiš Trabanta na papieroch do troch tisíciek, za tolko nekúpiš ani starú zeissku :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 3.10.2008 o 12:52

Myši napríklad!!! Tie budú stačiť na ten papier.
Ten dizajn ma proste fascinoval :) zvuk,spotreba,jazdné vlastnosti .pohodlie a 18 rokov čakania v poradovníku v NDR to všetko ma proste fascinovalo ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 3.10.2008 o 12:32

Edu - čo máš proti Trabantu ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 3.10.2008 o 11:27

Ano Iboo priznávam tento zákon mám na haku .Taký som ja človek .Pridám ešte že mám na haku aj tých mudrcov čo tento zákon vymysleli . Naozaj by som ich rád poznal osobne a ešte by som rád osobne poznal dizajnéra Trabanta a opýtal sa ho prečo sa mu to takto zdalo pekné ???
Prečo je ten zakon nezmyslený som napísal nižšie !!!
Kto si myslí opak navrhujem aby sme spoločne navštívili odborného lekara a ten nech určí kto je v poriadku ! :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 3.10.2008 o 11:08

Edu - ty sa normálne ponúkaš k porušeniu zákona :)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 3.10.2008 o 8:53

Ibbo ja som tiež od Trenčína preto som sa ponukol že nastrelím . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 2.10.2008 o 20:35

Edu - nastrlenie, myslíme tu strelbu an terč za účelom nastavenia zbrane. aj to tvoje nasucho je treba vyskúšať, aj to robím tak sito ale bez kontrolného výstrelu do hory nejdem ! nechápem ten zákon... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.10.2008 o 18:47

marsall dones porušíme zakon a nastrelíme u nás v revíri :)
Neviem čomu hovoríš nastrelenie ??? Či potrebuješ nadstaviť puškohľad alebo o čo presne ide . Ak máš podhľad nastavím ti puškohľad bez výstrelu . Teda ak Ti ide presne podľa mieridiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 30.9.2008 o 17:27

pachatel - jävšetko na papieroch! dá sa, len treba vedieť a mať na to... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pachatel, 30.9.2008 o 16:40

No to stým gulometom,by som tu velmi nespomýnal.Lebo skončíš tam kde ja. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 30.9.2008 o 14:08

brpe - neviem, zatial to nemám potvrdené, ale jedno čo viem že prvipartizan robí 8X57JS a 8mm Mauser. zatial som sa nedostal k nábojom 8mm Mauser s mikrometrom, ale emranie ukáže pravdu. len si over alebo si zmeraj priemer hlavne, lebo som sa stretol už s prípadom, kde mal chalan gulovnicu ZG 47 v 8x57 a mal tam nemeckú gulometnú hlaveň s tvrdochrómom a priemer hlavne odpovedal "silnej" osmičke, teda JS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 29.9.2008 o 21:31

brpe,nezabudni v prvom rade na brokovnicu ( dvojku, alebo kozlicu), toto bude Tvoj "CHLEBA" v poľnom revíry. Na 90% budeš používať brokovnicu. Výber tejto zbrane si zaslúži takisto nemalú pozornosť. Guľu si si asi vybral, ale ja by som doporučil na srnčiu 243W. Samozrejme je to môj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off brpe, 29.9.2008 o 21:16

Chlapi díky moc za cenné rady. S tými kombinovanými zbraniami je to asi tak , že ich kvalita začína asi pri vyžších cenách. Už som viacmenej rozhodnutý pre starú guľovnicu 8x57j. Je to skôr zberateľský axponát z 2sv., ale záver ma orig. mauser a hlaveň je menená, tuším z gulometu. Je to riadný stroj, a dokonca zostane v rodine. Náboje sme dali prebiť, lebo je problém do to ho zohnať strelivo. Vraj dedo s ňou na dvesto metrov flaše triafal. Však uvidíme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 29.9.2008 o 20:39

brpe - ja ti poradím , mám skúsenosti so všetkými tebou uvedenými zbraňami. mal som 12/7,62x54R a bol som rád, že SLUG išiel na 40 metrov len 35cm pod gulu, aj to som ešte musel ja pilníkom nastaviť, aby som cez volné mieridlá trafil na 40 m kruh priemeru 10cm. A štelovák na hlavni šiel preč, lebo odtláčal hlavne od seba. Najdrahšia funkčná vec na kombinovanej zbrani je sústrel. pri nezletovaných hlavniach ako an tomto fulobroku je to dobré, dá sa tam naťahovať odušu a skutočne keď som si obyčajným plastpovým sťahovacím pásikom stiahol zväzok hlavní sústrel bol lepší. proste je to skladačka, autori (ruskí) vyrábaju 90% zbrane z ktorých sa dá potom dolaďovaním urobiť celkom slušná mašinka! guľová spúšť je vzadu!! a strelba bez napináčika je v pohode! ovela lepšia ako na jednotkách! (neleštil ani neupravoval som nijako spúšťový mechanizmus. Guľa 7,62x54R vôbec nieje brutálna! katastrofálne zle som s týmto kalibrom strelil srnu a poviem ti keby som mal napr. 7x64 tak to dopadne horšie. na 60 m som jej prestrelil chrbticu, na výstrele diera o priemere 3-4 cm, podliate absolútne nič, môžem poskytnúť fotky. len na vstrele malý fliačik. v oblasti chrbtice absolútne ani stopa po hematóme. treba použiť kvalitnejšie strelivo ako SB! napriek tomu ti ale radšej doporučujem, kúp si kozlicu, djw si ju neikomu doladiť (pažba,sklon, gumená botka,...) a kúp si sólo guľu, keĎ aj zastavu (sú OK). guľobrok musí byť fakt vydarený aby ti vyhovel aj nad 100m(rozptyl, ohrev pri viac ako 3 ranách) ja sám mám všetky uvedené typy zbraní,a le to príde časom. využijem ( a ako si ymslím tak určite aj ty) každú ejdnu z nich. výmenné hlavne nedoporučujem, z brokovnice vystrielaš x krát viac nábojov ako z gule, zámok v baskuli chytí vôlu, čo ti môže nepriaznivo vplývať na tlaky, dosadanie a aj presnosť pri gulobrokových hlavniach. neplatí to ale pre kozlice ZH (tie majú vôlu už od výroby a to všade, proste taký mechanizmus). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 29.9.2008 o 18:27

...pravdepodobne budes strielat na dlhsie vzdialenosti, tak kazdopadne by mala mat puska napinacik. Na srnciu by som volil nieco menej ,,brutalne" , ako spominana 7,62x54R. Porozmyslaj nad gulobrokom + brokove hlavne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 29.9.2008 o 15:46

Z kvalitou si nerob ťažkú hlavu,kvalita materiálu je tam velmi dobrá,opracovanie je tam už trošku slabšie,ale čo by si chcel za tolko penazí.Ináč,ked si polný polovník naozaj ti treba v prvom rade brokovnicu,a spomýnaná ti bude verne slúžiť celý život. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brpe, 29.9.2008 o 14:25

Ja som už myslel že mi nikto neodpíše. Jedna sa skôr o revír poľný, srnčie ,bažant, líška,zajac. Rozhodujem sa či radšej nebude lepšia kozlica IŽ- 27M. A guľovnicu kúpiť sólo. Ale tá kombinácia guľobrok ma láka z praktických dôvodov. Len neviem čo tá ruska kvalita. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 29.9.2008 o 12:25

Pre začiatočníka je to dobrá voľba,aj kaliber je univerzálny velmi podobný 308W.Neviem ešte v akom type revíru budeš posobit? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brpe, 26.9.2008 o 14:10

Dobrý deň. Ja by som sa len v téme o IŽ-18 chcel spýtať, či všetky tie problémy s nastrelovaním platia aj u gulobroku IŽ-94 Tajga. Totiž zatiaľ ešte nemám žiadnu zbraň, a premýšľam že by som si hneď kúpil 2in1. Neviem či to je dobré riešenie, lebo kritika na IŽ-18 bola silná. A ešte, aký kaliber gule sa najviac hodí v kombinácií s brokom 12. Čo vravíte na kaliber 7,62x54R? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off janekpte, 5.9.2008 o 7:50

Kombinácia IŽ+3006+Tactical- no tak to by som radšej neskúšal.
Marsall, keď vieš aký kaliber chceš a posleduješ trochu inzeráty v poľovníckych časopisoch, alebo na internete určite nájdeš za prijateľnú cenu to čo Ti bude vyhovovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 4.9.2008 o 8:54

janekpte-Moj názor,ale su ľudia ktorý su skalopevne rozhodnutý,že spravili dobre,a viem že v tomto prípade sa oklamen len tak na 10%.Čo hovoríš na kombináciu Iž 18 mn 3006 a taktikal puškohlad? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off janekpte, 3.9.2008 o 7:17

Čau,
ulakomil som sa aj ja na IŽ 18 v kalibri 7,62x39. Problém pri nastrelovaní nastal a myslím že ho spôsobilo zahrievanie hlavne. To znamená, že tretia strela už išla niekde úplne mimo. Po vychladnutí to bolo zas ok. V poľovníckej praxi sa často tri krát po sebe nestrieľa, no ale aj tak mieriť na zver a nebiť si istý dobrým zásahom je dosť špatné. Ak na takúto flintu nasadíš nejakú lacnú optiku budeš chodiť len nastreľovať, alebo dohľadávať. Keď spočítaš financie vynaložené za doladenie mechaniky zbrane a za strelivo pri nastrelovaní budeš možno prekvapený, že si si mohol kúpiť niečo iné.
Kolega to má v kal. 223. Rem. a drží mu dobre. Čo poznám ďaľších päť zbraní v kal. 7,62x39, 7,62x54, 308W je to na zaplakanie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 29.8.2008 o 19:18

Ešte k chromovanej hlavni:
Čištění kulové zbraně
Vlastním kul. jednušku iž 18 v ráži 7,62 - 39 a kamarád mi neustále tvrdí že zbran ma chromovaný vývrt a že ji nemusím pořád čistit. ja jsem zatim nikde nezjistil zda má či nikoliv. ruské brokovnice mají ale s těmi kulovými si nejsem jist.

Odpověď:
Každé tvrzení, že některá zbraň se nemusí pravidelně čistit, ošetřovat a konzervovat je naprostý nesmysl a bohužel u některých myslivců u nás stále kolují podobné nesprávné mýty. Čistit se musí i zbraně, které jsou vyrobeny z korozivzdorných materiálů. Konkrétně k vaší zbrani. U loveckých zbraní bývají chromovány na tvrdo pouze brokové hlavně. Vývrty loveckých kulových hlavní s hlubokými drážkami se nikdy nechromují. K omylu vašeho kolegy zřejmě došlo z důvodu tohto, že hlavně vojenských zbraní chromovány na tvrdo jsou. Tedy i vojenské zbraně na původně vojenský náboj 7,62 x 39. Vývrty hlavní vojenským zbraní mají však na rozdíl od loveckých naprosto jiný charakter vývrtu, který je polygonální z důvodu tvrdých vojenských střel. Polygonální vývrt se chromuje na tvrdo ke zvýšení odolnosti proti opotřebení, ale zejména tvar polygonálního vývrtu technicky umožňuje snadné nanesení pravidelné a stejnoměrné vrstvy pokovení. Chromování vývrtů loveckých hlavní s hlubokými drážkymi se neprovádí i z důvodů různých technických problémů. Dr. Ing. Jiří Hanák ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 29.8.2008 o 19:08

2)
Reklamace zbraně
Reklamace kulovnice IŽ 18, W308 Dobrý den, jaké jsou prosím podmínky/možnosti reklamace kulové zbraně z hlediska přesnosti střelby? Je nějaká norma pro velikost rozptylu na určenou vzdálenost? Jaký musí být interval mezi výstřely? Pokud nesouhlasím s vyjádřením/nástřelem od prodejce ev. dovozce nebo výrobce, mám někde odvolání?

Odpověď:
Bohužel u zbraní, kulových jednušek IŽ, zejména v ráži 308 W se vyskytuje velmi četně značná nepřesnost střelby a tzv. nenastřelitelnost zbraně s rozptylem mnohdy až 20 cm na 100 m. Důvodem nepřesnosti je několik faktorů vyplývajících z konstrukce zbraně, které však nejsou nejsou kvalitativně postižitelné nebo reklamovatelné. Norma pro maximálné rozptyl neexistuje, jen vnitropodniková doporučení stanoví jako akceptovatelný rozptyl max. cca 5 - 6 cm. V případě reklamace Vaší zbraně je velmi složitá situace, protože se pravděpodobně, stejně jako v jiných případech nenalezne žádný hmatatelný reklamovatelný důkaz vady, např. vadný rozměr nábojové komory, závěrová vůle apod. Závěrem si dovolím jednu velmi tvrdou poznámku. Nekupovat levné zbraně. Dr.ing.jiří Hanák ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 29.8.2008 o 19:02

Našiel som ďaľší názor na vec, hodím to sem:
K přesnosti IŽ v ráži 308 W
Vážený pane doktore, mám kulovou jednušku IŽ 308W s meoptou 7x50, naskytl se mi problém s přesností střelby, zbraň jsem dal k puškaři (ten provedl vyvaření a dopasování vybrání pro závěrový klín)a pak nastřelil střílela velmi přesně pak jsem s ní chybil srnce na 100 m, na střelnici se ukázalo že střílí zase mimo, dlouho jsem nemohl přijít na to čím to je protože po opětovném nastřelení to zase fungovalo, jednou jsem však na střelnici zbraň rozebral a složil a problém byl odhalen: Po rozebrání a složení zbraně se vždy posunou zásahy asi o 15 cm na 50 m a drží se zase v 2 cm přesnosti.Chtěl bych se zeptat jestli jste se s podobným problémem již setkal a co si o tom myslíte. Než se naskytl tento problém byl jsem s ní velice spokojen, střílela velmi přesně i kolem 200 m. Nyní je zbraň opět v rukou puškaře. Dále bych si chtěl koupit kulovnici a to buď brno 98 nebo cz 550 medium lux v ráži 300 WM nebo 7 mm RM rád bych se zeptal na přednosti a rozdíly v těchto rážích a zbraních, případně jakou kombinaci by jste mi Vy doporučil (lovím srnčí, vysokou, černou, mufloní všemi způsoby lovu a někdy i na větší vzdálenosti).Mnohokrát děkuji za radu.

Odpověď:
Bohužel stížnosti na přesnost přesněji na nepřesnost zbraní IŽ zvláště v ráži 308 W jsou bohužel časté. Přesto, že po proměření je vývrt i komora včetné vůlí v pořádku k nepřesnotem dochází. Jedná se zřejmě o nějakou konstrukční závislost na dispozici zbraně. Závadu jen odhadujeme , identifikace je velmi obtížná ne.li nemožná a tedy i její případné odstranění. Spolupracovali jsme i se Státní zkušebnou zbraní a je zajímavé, že u jiných ráží se tak výrazně závada neprojevuje. Dr.Ing.Jiří hanák ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off arsenal5, 27.8.2008 o 15:19

bodo1948, suhlasim s tebou,ja som v reviri kde je prevazne vysoka a diviaca zver,preto som zvolil tento kaliber a este ked pouzijem 11,7 gram so striznou hranou,tak nieje o com. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slovhunter, 26.8.2008 o 18:59

Najlepsia rada: predaj ju. Ak nie, daruj a kup si ZKK 600. Ta ta urcite nesklame. Najhorsie je, ak zbrani nedoverujes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 26.8.2008 o 11:38

Arsenal for Ináč ja polujem aj zo 3O-O6,ten kaliber dobre poznám,ulovil som s ním síce iba 2 srnce,5 líšok kopu psov a mačiek,na začiatku som sa ho velmi bál(spatného rázu).Veľa líšok som netrafil,lebo som strhoval.A teraz som si už zvykol,a nerobí mi problém.Velmi mi pomohla ústová brzda, asi o polovicu sa zmenšil spatný ráz,a pomohlo mi to aj psichycky.Teraz to budem nosiť,len na vysokú a na noc na posed na diviaky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off arsenal5, 25.8.2008 o 15:05

bodo1948,30-06 spri je dost silny kaliber ale poviem ti nekope az tak ako som si myslel, co som prekvapeny aj ja.Viem ze su aj ine pusky a aj kvalitnejsie ale cloveka najprv musi bavit byt polovnikom a potom sa uvidi ci mu stoji za to kupit nieco lepsie,ja aj ked nic nestrelim tak ma to nebude mrziet,som rad ked sa budem moct aspon pozriet na tu zver.Vela som aj presedel za netom aky vybrat puskohlad a mam taky pocit ze by som nemal lutovat no uvidime. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 25.8.2008 o 12:24

For Arsenal:Taktikal by som nedával na viac ako 243W na dlhodobé používanie.Ale som si spomenul teraz,že si spomýnal,že chceš nejakú flintu na začiatok,tak to si navykneš na riadny kopanec(ižka v cal.3O-O6 musí kopať ako bejk),a potom ked budeš mat niečo iné bude to pre teba istý komfort.Ale to sme odbočili od témy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 25.8.2008 o 9:27

Ižka ako samotná ak je vydarená je super zbran,taktikal puškohlad je tiež super,ale nie na 3O-O6.To je moja skúsenosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 25.8.2008 o 9:25

For Arsenal,ja som ti chcel len napísať,že tá kombinácia ti dlho nevydrží ak ju budeš často polovnícky využívať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 161-200 z 223 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM