Heming hunting
dnes je utorok,  14. máj 2024,  meniny má Bonifác,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:10,  dnes západ slnka: 19:15
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 198 569
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1801-1840 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off findula, 7.6.2012 o 20:01

Celkem dobrý.A ta medvedica je ozajstná? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off luBOSSco, 7.6.2012 o 18:08

Útok medvedice -

odkaz

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 25.5.2011 o 22:43

lct-S všetko záleží na tom čo si predstavuješ pod slovkom ochranár .Ak pána Lukáča zo združenia vlk upozorňujem ,že to nie je ochranár ani LOZ VLK nie sú ochranari .Oni si síce tak hovoria ale to si aj v severnej koreii hovoria v názve ,že je to ľudovodemokratická republika . Podľa mňa je ochranár prírody človek ktorý prírodu chráni nie ničí ako loz vlk. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lct-S, 25.5.2011 o 22:28

Podla toho vsetkeho v nasej republike ma v rebricku hodnot medved vyssie postavenie ako clovek. A vzhladom k tomu kolko ich je, ak ich niekto nazve "škodna", tak je to zasluhou ochranarou. Preco sa potuluju po mestach? Preto, ze uz same vidia, ze v ich prirodzenom prostredi sa uz nemozu pomestit. Jeden z ortodoxnych ochranarov sa nechal pocut a to tiez v televizii, ze "ked aj cloveka napadol, ale zatial nikoho nezozral". Je, co k tomu treba este dodat? Ryba smrdi od hlavy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 25.5.2011 o 22:00

veru pandur1 aj ja mám jedného v garáži E class :-D Lubenko ja nemám kedy sedieť makám mimo Slovenska 10 hodín denne ako farebný :-D Kruci ja mám iba 115 kg to som asi neni dominatný samec :-D Axon ďakujem eštebakov som si užil až až :-D Mám predžité . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 25.5.2011 o 21:37

vymenim za našho origoš medveda ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 25.5.2011 o 21:31

Lubino vieš koľko v BA medveďov, 500vky, MLká, 320tky :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 25.5.2011 o 20:38

axon ,neboj ked bude Edu pri foteni vysedavat po skalach bude mat vlka hned:):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 25.5.2011 o 20:37

Maťka naš dominantny samec môže mat určite do 300kg,tak sa ani nediv že ti sopliaci utekaju do Lučenca,o chvilu budu aj v Blave a ked konečne zožeru nejakeho jojkara tak sa s tym možno bude niečo robit:):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off axon, 25.5.2011 o 17:13

EDU a vlka by si nechcel??? Najlepšie osamelého D:((((( Ale pre toho by si musel ísť do Košíc ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 25.5.2011 o 15:29

Dovezte ho ku mne domov kunu už nemám budem mať medveďa . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 25.5.2011 o 14:06

Tento medveď by nemal byť už nikdy nikde vypustený. Je len náhoda, že pri svojich potulkách v meste a zjavne abnormálnom správaní nespôsobil horšie škody. Takto "prítulne" sa nesprávajú ani tatranské medvede, ak sa nemýlim... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatkaLC, 25.5.2011 o 13:57

Smiešne na tom všetkom je, že to nie je ten medveď, ktorý sa nám potuluje po meste od nedele a ktorý zožral vo vedľajšej dedine psa, ale nejaký úplne iný menší medveď. Potom aký musí byť ten dominantný starý samec, ktorý odtiaľ vyháňa týchto "zasranov"...? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 25.5.2011 o 13:26

preco je medved skodna?kto by mal o takychto veciach rozhodovat ak nie ŠOP? ak sa uz raz tulal po meste,bude sa zas,takychto jedincov treba strielat a nie odchytavat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 25.5.2011 o 13:19

Ak má macko túlavé packy, mal by dostať monitorovací obojok ,aby vedeli potom vyhodnotiť jeho pohyb a následne to potom patrične riešiť.Pri vypuštaní do prírody mal by dostať 1 - 2 gumené zásahy aby sa zmenila jeho plachosť . Ale predpokladám sme v SR a bude to sním určite ešte veselé môžeme len snívať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fridomf, 25.5.2011 o 12:45

Čo s medveďom. -

Zdravím Vás,dámy a páni.Dnes ráno dostal náš poľovný hospodár telefonát,že medveďa, ktorý sa už dva dni túlal po meste v Lučenci uspali a vezú ho k nám do revíru.Na námestí zastal kamion pre dobytok,policajti,neakí ochranári a baba z jojky. Hodinu sme ich presviedčali že u nás je medveďov prinajmenšom dosť,až nakoniec zmäkli a medveďa odviezli do Kriváňa. Je normálne aby neaký ochranár rozhodoval o tom,komu pustí do revíru škodnú?(aj keď zákonom chránenú) A čo s medveďom. Ak Vás téma zaujala,vyjadrite sa. Ďakujem.

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off conty, 13.5.2011 o 17:31

Väcsiu skodu polovnikom ale aj ludom nerobia medvede ale ti debili co sa nazyvaju ochranarmi, koli nim je vsade taky cirkus s tymi medvedmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 2.5.2011 o 11:43

No včera bol jeden medvedík zaznamenaný v Lubini, v okrese Nové Mesto nad Váhom. podla stôp asi Pestún , vydel ho kamarát ktorí išiel po revíri na štvorkolke skoro mu aj prilba padla ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 30.11.2010 o 19:15

Myslím že ich je dosť keď sa už prechádzajú po sídliskách v Martine ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.11.2010 o 14:45

Huaaaaaaa :-DDDDDDDDDDDDDD že ochranárov s umastenými drdolmi :-DDD skoro som zomrel :-DDDDDDDDDDDDDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 26.11.2010 o 8:26

pre horvath: Ešte že bývaš v meste ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horvathm, 25.11.2010 o 19:45

Medvedov je podla mna az-az za chvilu budu uz aj v Bratislave pri letisku behat.Sice nviem co by tam zrali.Asi tych akoze ochranarov s umastenymi drdolmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 24.11.2010 o 23:19

Tipnem ,že ich je na Slovensku minimálne 100ks :-D a určite sa nemýlim !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off filfo, 24.11.2010 o 16:55

V mojej doline cca 1500 ha nieje trvalo osidlena, ale su obdobia keď je tam 6 medvedov.čo som našiel brlohy tak su 3, v kadej doline po jednom v urovni kosodreviny, alebo tesne pod ňou. V posledných dnoch najviac stopovať medvedicu + 2 mlade, cca 100kg macka jej minuloročný pestun, a cca 300kg macka. Osobne som videl toho cca 100kg tak na 40m. Medveď je krasne zviera, urcite patri do lesa ale aj ja uz sa zacinam obavat, ale na druhu stranu ked som videl medvede v zoo v Bojnciach, ake su "smutne" - s cervenymi ocami, tak by som si ich zobral do doliny nech vedia aky je pekny medvedi zivot :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 24.11.2010 o 13:41

odkaz pozrite si ten film ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 10.11.2010 o 10:39

CUNES dnesnej dobe by ta zavreli az by si scernal :) utociaci medved je v dnesnej dobe taky ktory ti najprv da po papuli a az potom sa povazuje za utociaceho :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 10.11.2010 o 10:35

1 maco na 1 meter obytnej plochy :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 10.11.2010 o 9:14

A kto si aspoň trúfa odhadnúť aké stavy medveďa potrebujeme dosiahnuť, aby sme nepotrebovali zdĺhavé a neisté vybavovačky a špeciálne povolenky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cunes, 10.11.2010 o 8:51

s rozpravania starsich polovnikov :medved ktorý je na 50m od cloveka sa povazuje za utociaceho medveda a striela sa.pred týzdnom som stretol za 1h 3macikou 1km od mesta ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 9.11.2010 o 16:51

iboo,neviem ako pre teba alebo pre niekoho ineho,ale pre mna bude medved vždy kral našich lesou ,len to treba dat na spravnu mieu,škodna su pre mna všetci pseudoochranary,pozorovat medveda na svahoch našich horskych dolin ,je vždy zažitok ,horšie je to už ked ho pozoruješ dole pri dedine tam volako nepatri ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 9.11.2010 o 15:00

Goret - pár tých, čo si uvedomjú pravdu, neboja sa a majú toho plné zuby - tak pre nich nieje medveď riadna poľovná zver, ale škodná. Stačí aby ste si otvorili oči... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 9.11.2010 o 13:03

GORET to je uplne jednoduche :) ked zacnu zrat ochranarov :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 9.11.2010 o 9:55

Kto vie aké stavy medveďov potrebujeme u nás dosiahnuť, aby sa stali lovnou zverou bez špeciálnych vybavovačiek a povoleniek? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marcony, 8.11.2010 o 21:35

pri porovnani plochy, ktoru by sme mohli oznacit za prirodzene prostredie pre teritorium medveda a ich pribliznou populaciou, je stav medvedov na slovensku neunosny. pokial sa pytas na cislo, tak je realny stav "nerealny" , kedze k presnemu cislu sa nevieme dostat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.11.2010 o 20:59

možno sú pre niektorých reakcie a komentáre ľudí udivujúce. skutočnosť je však taká, že si susedia z dvoch vedľa seba stojacich domov telefonujú, že nech neposielajú deti hrať sa von, lebo tam majú maca. dva-tri roky nazad bola práve stadeto repotáž o macovi, čo sa domáhal vstupu do penzionu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1801-1840 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov