Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 198 348
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1761-1800 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jozef, 10.6.2012 o 14:29

lesny muž a čo to potom znamena že je super fotograf?Samozrejme že su premnožene u nas medvede neboli teraz na 3000ha je ich Pať čo vieme a to bez tochtoročneho prirastku,jedine čo mate pravdu tak to že tato diskusia stym nič nespravi :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lesny muz, 10.6.2012 o 14:23

Zbytočná téma sto krát to tu bolo preberané a nikto tu s tým nič nespraví. To že si nafotil 6 medvedov za 16 hodín neznamená že sú premnožené!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 10.6.2012 o 12:57

za hlupost pokladam akurat to,ze aj napriek jestvujucim PIATIM temam o problematike medvedov sa najde niekto,kto ma potrebu opat zakladat tuto debatu! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jeger, 10.6.2012 o 12:44

Tá istá pesnička dookola...už ma fakt nebaví počúvať dookola to isté ,že aké sú premnožené a blablabla...myslíte si že tu niečo vyriešime našimi bohapustými komentármi? Skôr by sa trebalo obrátiť na kompetentných v danom obore nemyslíte? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off matomatozhrinovej, 10.6.2012 o 12:08

Medvede -

Aký máte názor na chranene medvede



Podla mna je to hlupost.


V Balogu napadol kamarata asi viete z tv


nabuduce bude strielat a je mu to uplne jedno.


Medvede su extremne premnozene hlavne v krateri polany


naposledy som nafotil 6 medvedov za 16 hodin pod melichovou skalou a to uz je dost

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.6.2012 o 19:24

na príspevok by to bolo dosť písania, to vymyslíme ináč. každú otázku zodpoviem. tie merania a sčítania a semináre atd už prebehli niekoľkokrát. tohto roku bol tiež, na 2 dni. a tých 8 macov: nad dedinou lipovec, do 300 - 500m od cesty do hoskory. podobný prípad, ako tvoj. a odkiaľ mám vedomosti? tak ako každý znás, čosi naštuduješ, čosi zažiješ, čosi sa dozvieš. možno mám šťastie, že sa o týchto veciach môžem baviť so skúsenými odborníkmi. a skúsenými poľovníkmi, studnicou vedomostí a zážitkov. pribinu nerozoberajme, nehrá žiadnu rolu, trochu nevhod si ju použil, ale nevadí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 8.6.2012 o 19:21

To že je na jednom mieste viac medveďov neznamená hned premnoženie, ale ide o sezonny druh potravy. Pri ktorom sa medvede navzájom rešpektujú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 8.6.2012 o 18:55

apple, ja som pribinu pouzil len preto, ze si snou spojeny keby som vedel, v akej dedine byvas, v ako pz alebo ps polujes, alebo kam si chodil do skoly tak by som sa ta opytal ze ci odtial mas take dobre znalosti o praktikach.....ale kedze v spojitosti s tebou ma napadla len pribina tak som pouzil tu. ozaj a kde je to ta oblast kde take praktiky pouzivaju??? o legislative sa bavit nemusime, myslim, ze mam v tom dost dobry prehlad. a co sa tyka premnozenia. v zasade ani merania a scitania za drahe peniaze nie su potrebne. ja viem tolko, ze ked som bol chlapec a to nie som az taky stari tak v tych koncinach sice medvede boli ale zdrziavali sa tak v hlbsich castiach lesov a stretnutie z medvedom bolo skor rarita ako pravidlo, dnes je to uplne ine a medveda stretnes na takych miestach kde sa predtym neukazal. a to nehovorim o casoch ked bol chlapec moj otec....ale to je na inu debatu. A k tomu, ze ty si stretol 8 medvedov za dopoludnie. ja som skor narazal nie na pocet ale na to, ze na rovnakom mieste 3-4 rozne medvede v priebehu vikendu. A to nebolo miesto o rozlohe 10tok hektarov ale jeden chodnik na useku asi 500 metrov. podla mna by pomohol regulovany odstrel tak ako je to napr. u vlka, len to by nesmela byt slovac slovacou.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 8.6.2012 o 17:22

:-D aj tebe pekny zvysok dna ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.6.2012 o 17:09

ty naozaj nasilu komunikuješ konfliktne. prečo? no ale keď chceš, je to tvoje rozhodnutie. poviem to takto: ono to riešenie je jednoduché. ale vďaka takým ako si ty, zamotávačom a nevzdelancom, je to PROBLÉM NERIEŠITEĽNÝ! nemáš rozumného argumentu, tak budeš okydávať, síce bez dôkazu, argumentu, ale načo by ti boli. stačí osierať, aspoň odvediem pozornosť od svojej nevedomosti. nestojím o takú diskusiu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 8.6.2012 o 16:05

apple myslim,ze o tom nikto nepochybuje,ze "odbornici" ako ty by velmi rychlo prisli na riesenie problemu ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 8.6.2012 o 15:54

Podľa mňa sa nezachoval dobre hlavne ked sa medvedica postavila na zadné nemal kričať. To ju mohlo vyprovokovať k útoku. V húštine mohla mať medvieďatá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.6.2012 o 15:12

motaq, ak niečo tvrdím, tak ja aj prijímam zodpovednosť za také tvrdenie. nebudem ťa presviedčať zábermi z tej lokality. a ak by som sa mal znížiť na úroveň debaty typu pribina, tak by som použil jeden jediný argument: výnimky udeľujú len a len členovia spz, dokonca sú i funkcionári. lenže to je na úrovni sopľavých chlapcov. pribina, poučím ťa, nemá žiadny revír. na rozdiel od nelegálneho revíru ústredia spz, ktorý pre prezidenta a comp. platíš aj ty z členského. k veci: každé konanie štátneho orgánu je vo všeobecnosti verejné a verejnosť má právo na jeho poznanie a prípadne i vyjadrenie sa v rámci legislatívy. to je jednoducho princíp. nemôže byť tajné, lebo nemá na to parametre. môžeš mi v týchto veciach trochu veriť. a k otázke riešenie problému premnoženia. kde-kto už pobral milióny za kadejaké merania, sčítania, posudky, štúdie a výsledok? čím ďalej, tým viac bordelu! koľko seminárov a porád už bolo! a na úrovni! aspoň podľa nákladovosti. ten problém nie je taký zložitý. no treba ho riešiť, a nie z neho profitovať a jeho ,,neriešením,, si vytvárať ďalšie a ďalšie zdroje na profitovanie. žiadny problém nie je zložitý, ak ho dokážeš definovať! teda aj riešenie nemôže byť zložité. len niekomu vyhovuje ,,zložitosť,,. o inom to nie je. ver mi, že keby sme si k tomu sadli piati, desiati z prispievateľov, tak výsledok by bol prekvapujúci. a to nie sme vedátori a štátni úradníci za to zodpovední. je to umelá ,,zložitá,, bublina, a dobre sa v nej žije. a ver mi, že napriek nejakým našim názorovým rozdielnostiam by bol ten problém históriou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.6.2012 o 15:01

Ach Motaq, Motaq, však ty raz zle skončíš :( Ak tie praktiky nepoznáš, tak ich spoznáš .. na vlastnej koži :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 8.6.2012 o 14:50

apple, pribinu som pouzil v otazke, k tvojmu konstatovaniu a tvrdeniu, tak som sa opytal, ci take praktiky pouziva pribina, ked ich tak dobre poznas. to ci je to profi kameraman alebo nie je mi jedno, pre mna je to jedna babka povedala. na zaklade tohoto by som si nedovolil nikoho obvinit. Co sa tyka VLKA z legislativneho hladiska mi to je jasne, len nerozumiem tomu preco to je riesene takym konanim, do ktoreho moze zasiahnut verejnost. ale to je na inu debatu. V kazdom pripade, to co sa stalo v CB je nestastna nahoda, chlap mal smolu, stane sa, na druhej strane mal stastie. Jedno je ale iste medvedov je coraz viac a stale ich pribuda. pokial su v hore ok, aj ked ich pritomnostou hlavne v lokalitach kde ich vyskyt nebol taky casty trpi ina zver. Ale pride cas kedy to neostane len o tom ze sa stalo v hore. Medvede sa stavaju menej plache a najhorsie su mlade jedince, ktore su vytlacane stale dalej a dalej....je to zlozity problem a jeho riesenie nie je vobec jednoduche. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.6.2012 o 14:50

A je to tu. Už vieme kto je vinný, kto za to môže. Kua, noha však už starí Rimania vedeli, prečo treba madam Justícii previazať oči páskou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.6.2012 o 14:48

motag, je to profi kameraman, teda zamestnaním. a druhý zdroj ti radšej ani nepoviem. no ak myslíš, že keciam, prosím, s tým sa vysporiadaj ako chceš. vymýšľať si naozaj nepotrebujem a macov ti kľudne nejakých presuniem aj kamionom. tu ak máš trochu šťastia, tak stretneš aj 6-8 macov. osem sa podarilo aj mne, za doobedie. a o niečo ťa požiadam: vysvetli súvislosť s pribinou, čo má s témou alebo jej obsahom spoločné. či ako ako argument ti to pripadá vcelku príhodné? a k povoleniu mimoriadneho odstrelu a aktivít VLKa. napadnúť rozhodnutie môžem aj ja, aj ty. idú v rámci platnej legislatívy. a že vyhrávajú spor za sporom? doporučím ti prečítať si rozsudky, prečo. no poviem ti dopredu, aj pri vysokej kritičnosti skúmania som nenašiel, a nielen ja, chybu. sú spravodlivé! tak kde je chyba? v dementoch, čo také výnimky udeľujú. to je jednou vetou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 8.6.2012 o 14:31

s tym lovom suhlasim, dostat vynimku je poriadna fuska a uz aj ked povolenie dostanes je tu LOZ VLK, ktore pre mna z nepochopitelneho dovodu, ma narok taketo rozhodnutie napadnut a kolotoc sa kruti znova. a nakoniec to skonci tak ze ak v oktobri dostanes povolenie na odstrel si dobry.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 8.6.2012 o 14:31

na ciernom balogu maju revir len Statne lesy, a miestne PZ, PS ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 8.6.2012 o 14:22

apple, neviem ake su praktiky u Vas v LOS pribina, u nas, a v okolitych reviroch ktore bud patria statnym lesom alebo dalsim dvom "dedinskym"zdruzenia sme radi ked medveda nevidime, nie to aby sme si ich tahali na krmenie. je ich je ich tam toklo ze to co popisujes nie je potrebne robit. nikdy som sa s tym nestretol, u nas urcite nie a u statnych lesov tiez nie, a tam si to ani neviem predstavit. U nas v reviri sme naposledy napocitali 7 roznych medvedov, ano medvede chodia na krmoviska pre zver a zver vytlacaju, akonahle sa objavi medved diviaky sa viac neukazu....A k tym tvojim kamaratom, aj ja mam kamarata kameramana a NASA ho pozvala na vylet raketoplanom....ja mu verim a ty??? V tej lokalite keby povolili odstrel 10 kusov tak sa vobec nic nestane a populacia medvedov si to ani nevsimne. Je dost zle aby si na jednom polovnickom chodniku v priebehu vikendu pri troch prechadzkach stretol 3 rozne medvede. to o niecom svadci, ale nebude to o tej tvojej teorii. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.6.2012 o 14:12

revír Jozefa P.? ... aj tu máme macov dosť... o odlov sa stará železnica a kamióny... no tu sa k nim pristupuje trochu ináč... ak je požiadavka na nejaký dokumentárny materiál, tak so ešte nečul, žeby sa kvôli tomu vnadilo, a už vôbec nie tam, kde sa zvyknú pohybovať ľudia. a môj názor na ,,premnožených,, som už publikoval aj v článku. stanovme, čo je únosné kvôli chovu a spravme z maca poľovnú zver s iným režimom, ako je to teraz. lebo súčasný stav je neskutočne byrokratický a ak je náhodou treba konať, tak sa pod to musia podpísať súdruhovia z ministerstva. a nie sú zvládnuté, zabezpečené aj iné činnosti s ohľadom na stupeň ich ochrany. je už len otázka času, kedy niekto útoku podľahne. a stáva sa zvykom, že sa už útoky aj nezverejňujú, ostanú v tichosti. aj také prípady tu máme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.6.2012 o 14:10

Máme medvediu ruju a bohvie prečo všetko mohla byť tá medvedica podráždená. Ak chlap, čo to odsral, nemá chuť z toho robiť senzáciu, nerobme ju ani my. Tak ako on v špitáli, ani my to tu nevyriešime, akurát dáme zámienku zádrapčivým na vadenie a osočovanie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 8.6.2012 o 13:54

Este jedna vec. Na Balogu si macov nikdy nemuseli učiť....niekam chodiť. Vzdy ich tam bolo vela.Ale teraz je to už naozaj priliš.A nielen tam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 8.6.2012 o 13:50

apple...zisti si kto ma ten revir v tej doline a okolo...Motaq je v susednom reviri.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.6.2012 o 13:47

motaq, tak mi nepíš, že trepem! nezvyknem si vymýšľať, ak si tam niekde odtiaľ, tak napíš, či sa deje, čo opisujem, alebo nie. ja to mám od dvoch ľudí... jeden z nich je kameraman.... či vrčíš, lebo to robíte aj u vás? hádam nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 8.6.2012 o 13:40

Medved sa spraval standardne..to ano.Ale ..a ty motaq to vies urcite..len vo vasom reviri je 6-7 ks.A to je cez kopec do Vydrovskej doliny..len v nej by kludne mohli odloviť 3ks, na Dobroči aspon 4 a v Mevedov.doline kludne dalsie 3-4..neviem ci by to bolo poznať na ich počtoch v tom regione... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.6.2012 o 13:39

macov si tam naučili chodiť lesníci, poľovníci. to je nespochybniteľný fakt. a že si chránia zdroj obživy? to je prirodzené správanie. ak cítia, že niekto ohrozuje ich zdroje, bránia si ich... toto podľa všetkého nie je dôsledok vysokých stavov maca v jednotlivých lokalitách, ale výsledok ľudskej hlúposti. o odstrele som nikde nepísal, ani o nejakom premnožení... a k štandartom patrí aj nerobiť si z macov lákaním na potravu modelky a zdroj príjmov. poviem to na príklade: komu z nás napadne chodiť cudziemu psovi k plnej miske? už len pohyb tým smerom vyvoláva adekvátnu reakciu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 8.6.2012 o 13:23

apple, aspon netrep, staci si precitat, ziadne krmenie, ziadny potravinovy konkurent. Bola to medvedica s medviedatami, chlapik sa dostal medzi medvedicu a medviedata. a ta si ich chranila tak zautocila. Staci pozorne citat, a netreba vymyslat teorie...a s tymi krmelcami, zase staci citat kde sa to udialo, tam si nik nedovoli postavit prikrmovanie pre medvede, to by si zo zodpovednych nik nezobral na triko, je to lesnicky skanzen kde sa premelie mnozstvo turistov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.6.2012 o 13:14

- Povolenie na odstrel nerieši problém medveďov. Jedného zastrelíme v Balogu, zajtra dvoch kdesi na maďarských hraniciach a čo potom? Populáciu medveďov treba riešiť plošne (na celom Slovensku), myslí si Pepich (riaditeľ odštepného závodu Čierny Balog, kde sa prípad stal) .. to sa nešepoce, to bolo v správe a ja s tým súhlasím. Štandardným správaním šelmy, ak nie je v núdzi, je únik pred človekom. Naše medvede, ak majú zostať šelmami a nestať sa somrákmi, si zaslúžia štandardný prístup k nim, k čomu nepochyne patrí ich štandardná hustota poskytujúca im dôstojný život našej najväčšej šelmy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 8.6.2012 o 13:05

skor by som povedal,ze medved za zachoval standardne,chce to poriadne gule zhucat na prekvapeneho medveda stojaceho 8m od vas,medved sa len drzal stareho dobreho,najlepsia obrana je utok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.6.2012 o 12:40

najprv je treba hľadať príčinu útoku, tomto prípade mám podozrenie, že sa maco správal naprosto štandartne voči potravinovému konkurentovi. v tejto lokalite sú ,,údajne,, vybudované kŕmenia pre macov i s pozorovatelňami. a prekvitá kšeft... je dosť kdejakých pozorovateľov, fotografov, filmárov, ktorí by radi zábery zblízka. macovia sú naučení chodiť ako do špajze. nuž tak sa šepoce..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 8.6.2012 o 12:30

Admin, neviem čo chceš dosiahnúť tou blbou anketou!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatkaLC, 8.6.2012 o 10:53

Najlepšie sú výroky ľudí, tzv. ochrancov a milovníkov prírody (spred TV), že ako môžeme zabíjať medvede a ešte keď sú tak krásne. Ako náhle sa ale objaví v meste, viď napr. LM, LV... Zrazu zmenia názor a chodia "ozbrojení" nožmi a so slovami, že treba skántriť tie nebezpečné zvieratká :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 8.6.2012 o 9:18

Prosím vyjadrite sa v anketovej otázke odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rempo, 8.6.2012 o 8:22

miso111: ja tomu dávam tak ešte 2-3 roky teda 7-8 prípadeov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horar1992, 7.6.2012 o 23:50

aký je počet medvedov v našej republike? asi je ich málo :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 7.6.2012 o 22:48

Gratulujem v tomto prípade, ale je som prežil v zdraví. A medvede mám uložené ako indiferentné...zatiaľ :) Medvede sú super! Ja by som ich vôbec nelovil :) Verejnosť si to za pár rôčkov vyžiada sama!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1761-1800 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov