Heming hunting
dnes je streda,  23. október 2024,  meniny má Alojzia,  spln: 17. október 2024,  dnes východ slnka: 07:23,  dnes západ slnka: 17:37
IBO výpredaj

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 205 726
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1841-1880 z 1902 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lowec, 25.5.2011 o 13:19

Ak má macko túlavé packy, mal by dostať monitorovací obojok ,aby vedeli potom vyhodnotiť jeho pohyb a následne to potom patrične riešiť.Pri vypuštaní do prírody mal by dostať 1 - 2 gumené zásahy aby sa zmenila jeho plachosť . Ale predpokladám sme v SR a bude to sním určite ešte veselé môžeme len snívať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fridomf, 25.5.2011 o 12:45

Čo s medveďom. -

Zdravím Vás,dámy a páni.Dnes ráno dostal náš poľovný hospodár telefonát,že medveďa, ktorý sa už dva dni túlal po meste v Lučenci uspali a vezú ho k nám do revíru.Na námestí zastal kamion pre dobytok,policajti,neakí ochranári a baba z jojky. Hodinu sme ich presviedčali že u nás je medveďov prinajmenšom dosť,až nakoniec zmäkli a medveďa odviezli do Kriváňa. Je normálne aby neaký ochranár rozhodoval o tom,komu pustí do revíru škodnú?(aj keď zákonom chránenú) A čo s medveďom. Ak Vás téma zaujala,vyjadrite sa. Ďakujem.

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off conty, 13.5.2011 o 17:31

Väcsiu skodu polovnikom ale aj ludom nerobia medvede ale ti debili co sa nazyvaju ochranarmi, koli nim je vsade taky cirkus s tymi medvedmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 2.5.2011 o 11:43

No včera bol jeden medvedík zaznamenaný v Lubini, v okrese Nové Mesto nad Váhom. podla stôp asi Pestún , vydel ho kamarát ktorí išiel po revíri na štvorkolke skoro mu aj prilba padla ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 30.11.2010 o 19:15

Myslím že ich je dosť keď sa už prechádzajú po sídliskách v Martine ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.11.2010 o 14:45

Huaaaaaaa :-DDDDDDDDDDDDDD že ochranárov s umastenými drdolmi :-DDD skoro som zomrel :-DDDDDDDDDDDDDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 26.11.2010 o 8:26

pre horvath: Ešte že bývaš v meste ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horvathm, 25.11.2010 o 19:45

Medvedov je podla mna az-az za chvilu budu uz aj v Bratislave pri letisku behat.Sice nviem co by tam zrali.Asi tych akoze ochranarov s umastenymi drdolmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 24.11.2010 o 23:19

Tipnem ,že ich je na Slovensku minimálne 100ks :-D a určite sa nemýlim !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off filfo, 24.11.2010 o 16:55

V mojej doline cca 1500 ha nieje trvalo osidlena, ale su obdobia keď je tam 6 medvedov.čo som našiel brlohy tak su 3, v kadej doline po jednom v urovni kosodreviny, alebo tesne pod ňou. V posledných dnoch najviac stopovať medvedicu + 2 mlade, cca 100kg macka jej minuloročný pestun, a cca 300kg macka. Osobne som videl toho cca 100kg tak na 40m. Medveď je krasne zviera, urcite patri do lesa ale aj ja uz sa zacinam obavat, ale na druhu stranu ked som videl medvede v zoo v Bojnciach, ake su "smutne" - s cervenymi ocami, tak by som si ich zobral do doliny nech vedia aky je pekny medvedi zivot :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 24.11.2010 o 13:41

odkaz pozrite si ten film ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 10.11.2010 o 10:39

CUNES dnesnej dobe by ta zavreli az by si scernal :) utociaci medved je v dnesnej dobe taky ktory ti najprv da po papuli a az potom sa povazuje za utociaceho :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 10.11.2010 o 10:35

1 maco na 1 meter obytnej plochy :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 10.11.2010 o 9:14

A kto si aspoň trúfa odhadnúť aké stavy medveďa potrebujeme dosiahnuť, aby sme nepotrebovali zdĺhavé a neisté vybavovačky a špeciálne povolenky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cunes, 10.11.2010 o 8:51

s rozpravania starsich polovnikov :medved ktorý je na 50m od cloveka sa povazuje za utociaceho medveda a striela sa.pred týzdnom som stretol za 1h 3macikou 1km od mesta ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 9.11.2010 o 16:51

iboo,neviem ako pre teba alebo pre niekoho ineho,ale pre mna bude medved vždy kral našich lesou ,len to treba dat na spravnu mieu,škodna su pre mna všetci pseudoochranary,pozorovat medveda na svahoch našich horskych dolin ,je vždy zažitok ,horšie je to už ked ho pozoruješ dole pri dedine tam volako nepatri ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 9.11.2010 o 15:00

Goret - pár tých, čo si uvedomjú pravdu, neboja sa a majú toho plné zuby - tak pre nich nieje medveď riadna poľovná zver, ale škodná. Stačí aby ste si otvorili oči... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 9.11.2010 o 13:03

GORET to je uplne jednoduche :) ked zacnu zrat ochranarov :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 9.11.2010 o 9:55

Kto vie aké stavy medveďov potrebujeme u nás dosiahnuť, aby sa stali lovnou zverou bez špeciálnych vybavovačiek a povoleniek? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marcony, 8.11.2010 o 21:35

pri porovnani plochy, ktoru by sme mohli oznacit za prirodzene prostredie pre teritorium medveda a ich pribliznou populaciou, je stav medvedov na slovensku neunosny. pokial sa pytas na cislo, tak je realny stav "nerealny" , kedze k presnemu cislu sa nevieme dostat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.11.2010 o 20:59

možno sú pre niektorých reakcie a komentáre ľudí udivujúce. skutočnosť je však taká, že si susedia z dvoch vedľa seba stojacich domov telefonujú, že nech neposielajú deti hrať sa von, lebo tam majú maca. dva-tri roky nazad bola práve stadeto repotáž o macovi, čo sa domáhal vstupu do penzionu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 8.11.2010 o 19:40

lesný muž ....v hospodárskych lesoch sa vždy rúbalo ... rúbe a bude rúbať... až pokiaľ nezmenia svoje určenie ... napriek tomu skorej nebolo toľko problémov z medvedmi ..ako je tomu teraz ... čím to asi bude ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 8.11.2010 o 18:58

Podla mňa medvede niesu premnožené! Len sa rúbe vela stromov a medvede sa memajú kam schovať. Ved žijeme v Karpatoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 8.11.2010 o 16:04

... a šůpali si oriešky ... :-) To bylo hezky řečeno :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.11.2010 o 14:40

myslím, že diskusiu o macoch obohatí aj táto správa z stv...klikni si vpravo na:Medvede pustošia záhrady..odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off foxik, 1.9.2010 o 21:24

začal ma pravidelne prenasledovať asi 150kg maco takže odo mna jeden kus do sčítania :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.8.2010 o 15:16

hmotnost neodraza vek!!!nato aby ti niekto mohol konkretne odpovedat na otazky,musel by poznat realny stav medvedov u nas=kazdorocne scitanie(medviedata,pestuni,mlade,dospele) a od toho odvodit pocet kusov na ulovenie v danej oblasti.samozrejme,ze ta pocetnost vek.skupin v danom uzemi by sa odvijala od jeho uzivnosti.niekde som raz cital zaujimavy navrh na selektivny odstrel medveda a tam bol myslim lov v prospech dospelych(10r+ max 5-10%z celkoveho planu lovu) zamerany hlavne na mlade(3-10r)a nie len do 5rokov-co je nerealne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.8.2010 o 13:48

Aký je podľa teba rozumný pomer redukcie medveďov podľa vekových kateórií a je rozumné prihliadať celopošne iba na vek resp. hmotnosť a prehliadať miestne životné podmienky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.8.2010 o 12:53

sice netusim ako si ktomu dospel,ale budis.hlupy a drzi medved=problemovy medved=ochranny lov,takze podla teba strialat len problemove medvede.to uz funguje aj v sucasnosti a nejaky vyznamny vplyv na ich pocetnost to nema. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.8.2010 o 12:31

bezprízorný je zvyčajne aj hlúpy a drzí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.8.2010 o 10:39

goret o redukovam love som este nepocul,ale regulacny mi uz nieco hovori.ako zistis,ktore su"bezprizorne"mlade medvede bez reviru?ked v sucasnej dobe jednu(oblast)"revir"(ak tam nieje dospely samec)moze osidlovat aj 5 mladych,ktore sa urcite tulaju aj v okoli ludi?to vystrielas vsetkych 5 co sa tulaju v danej oblasti?(fakt by ma zaujimalo ako si to v praxi predstavujes).co vyriesis tym,ze budes strielat len mlade odstavene kusy co nijakym sposobom neprispievaju k zvysovaniu populacie,okrem toho,ze su?nieje to len momentalne kratkodobe riesenie?nebolo by lepsie zredukovat aj jedince,ktore aktivne prispievaju plodenim potomstva(priamo zvysuju pocetnost) na idealne mnozstvo a potom toto cislo uz len udrzovat v nejakom vekovom pomere? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.8.2010 o 9:17

Odstrel medveďa môže byť ochranný alebo redukovaný. Ochranný odstrel je v podstate vynútený a nie o čom polemizovať. Na aké jedince sa zamerať pri regulovanom odstrele? Myslím si, že radšej redukovať "bezprízorné" medvede bez revíru, než tie, ktoré ho majú. "Bezprízorné" sú poväčšinou mladé odstavené kusy. To nie sú mláďatá v materinskej opatere. growler, ak podľa teba poľovníci absolvujú "debil" kurz, tak ty si pravdepodone absolvoval kurz "zádrapčivej puče". lubenko, tipujem, že staré nevidno, lebo už majú rozum, tzn. nadobudli isté životné skúsenosti :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.8.2010 o 20:49

vidim grovler že som tu narazil na odbornika na medvediu populaciu a tudiž ja so svymi chabimi skusenostami nemam na to aby som s tebou viedol odbornu diskusiu,preto sa nebudem už zapajat do diskusie,len potom nechapem jedno prečo je u nas pod Tatrami stale viacej a viacej mladych medvedou a starych nevidno ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.8.2010 o 20:37

lubenko mlady medved je od 3r-10r,1r-medvieda,2r- pestun.a inak pochybujem,ze by nejaky polovnik v praxi s 3 mesacnym debil kurzom dokazal rozlisit vek medveda(tu tvoju kategoru mladych medvedov do 5rokov).ty si napisal STRIELAT LEN PRESTARLE KUSY,SKODNIKY A CO NAJVACSOM POCTE ZREDUKOVAT MLADU GENERACIU!!! no podla mna to je zameranie sa len na jednu (ak neratam prestarle,lebo to bude zanedbatelne mnozstvo) vekovu skupinu - mlade medvede!!!.ja netvrdim,ze vystrielat LEN dospele kusy a nechat mlade,ale zredukovat vsetky vekove skupiny v rozumnom pomere a nie len mlade jedince!inak mas ty vobec predstavu aka je mortalita mladat v prvom roku zivota,ked sa ohanas 3 -4 mladymi na margo "coho bude viacej"? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.8.2010 o 12:06

grovler ,neviem kdo tu povedal niečo o jednej vekovej skupine,mlady medved je od 1 do 5 rokou a tato skupina sa povetšinou potuluje mezi bytovkami a po dedinach,lebo si mysliš ked sa v dolinach vystrielaju stare medvede tak tie mlade zaujmu ich miesto?a ešte na margo tych starych medvedou ten sa doživa aj 25 rokou ale medvedica ma mlade každy treti rok tak čoho bude viacej a ked daktore maju už i 3 lebo i 4 medviedata ,čoho bude viacej,tak na tie ftakoviny pozor! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1841-1880 z 1902 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov