Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 198 230
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1841-1876 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lovecccc, 8.11.2010 o 19:40

lesný muž ....v hospodárskych lesoch sa vždy rúbalo ... rúbe a bude rúbať... až pokiaľ nezmenia svoje určenie ... napriek tomu skorej nebolo toľko problémov z medvedmi ..ako je tomu teraz ... čím to asi bude ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 8.11.2010 o 18:58

Podla mňa medvede niesu premnožené! Len sa rúbe vela stromov a medvede sa memajú kam schovať. Ved žijeme v Karpatoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 8.11.2010 o 16:04

... a šůpali si oriešky ... :-) To bylo hezky řečeno :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.11.2010 o 14:40

myslím, že diskusiu o macoch obohatí aj táto správa z stv...klikni si vpravo na:Medvede pustošia záhrady..odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off foxik, 1.9.2010 o 21:24

začal ma pravidelne prenasledovať asi 150kg maco takže odo mna jeden kus do sčítania :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.8.2010 o 15:16

hmotnost neodraza vek!!!nato aby ti niekto mohol konkretne odpovedat na otazky,musel by poznat realny stav medvedov u nas=kazdorocne scitanie(medviedata,pestuni,mlade,dospele) a od toho odvodit pocet kusov na ulovenie v danej oblasti.samozrejme,ze ta pocetnost vek.skupin v danom uzemi by sa odvijala od jeho uzivnosti.niekde som raz cital zaujimavy navrh na selektivny odstrel medveda a tam bol myslim lov v prospech dospelych(10r+ max 5-10%z celkoveho planu lovu) zamerany hlavne na mlade(3-10r)a nie len do 5rokov-co je nerealne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.8.2010 o 13:48

Aký je podľa teba rozumný pomer redukcie medveďov podľa vekových kateórií a je rozumné prihliadať celopošne iba na vek resp. hmotnosť a prehliadať miestne životné podmienky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.8.2010 o 12:53

sice netusim ako si ktomu dospel,ale budis.hlupy a drzi medved=problemovy medved=ochranny lov,takze podla teba strialat len problemove medvede.to uz funguje aj v sucasnosti a nejaky vyznamny vplyv na ich pocetnost to nema. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.8.2010 o 12:31

bezprízorný je zvyčajne aj hlúpy a drzí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 27.8.2010 o 10:39

goret o redukovam love som este nepocul,ale regulacny mi uz nieco hovori.ako zistis,ktore su"bezprizorne"mlade medvede bez reviru?ked v sucasnej dobe jednu(oblast)"revir"(ak tam nieje dospely samec)moze osidlovat aj 5 mladych,ktore sa urcite tulaju aj v okoli ludi?to vystrielas vsetkych 5 co sa tulaju v danej oblasti?(fakt by ma zaujimalo ako si to v praxi predstavujes).co vyriesis tym,ze budes strielat len mlade odstavene kusy co nijakym sposobom neprispievaju k zvysovaniu populacie,okrem toho,ze su?nieje to len momentalne kratkodobe riesenie?nebolo by lepsie zredukovat aj jedince,ktore aktivne prispievaju plodenim potomstva(priamo zvysuju pocetnost) na idealne mnozstvo a potom toto cislo uz len udrzovat v nejakom vekovom pomere? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.8.2010 o 9:17

Odstrel medveďa môže byť ochranný alebo redukovaný. Ochranný odstrel je v podstate vynútený a nie o čom polemizovať. Na aké jedince sa zamerať pri regulovanom odstrele? Myslím si, že radšej redukovať "bezprízorné" medvede bez revíru, než tie, ktoré ho majú. "Bezprízorné" sú poväčšinou mladé odstavené kusy. To nie sú mláďatá v materinskej opatere. growler, ak podľa teba poľovníci absolvujú "debil" kurz, tak ty si pravdepodone absolvoval kurz "zádrapčivej puče". lubenko, tipujem, že staré nevidno, lebo už majú rozum, tzn. nadobudli isté životné skúsenosti :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.8.2010 o 20:49

vidim grovler že som tu narazil na odbornika na medvediu populaciu a tudiž ja so svymi chabimi skusenostami nemam na to aby som s tebou viedol odbornu diskusiu,preto sa nebudem už zapajat do diskusie,len potom nechapem jedno prečo je u nas pod Tatrami stale viacej a viacej mladych medvedou a starych nevidno ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.8.2010 o 20:37

lubenko mlady medved je od 3r-10r,1r-medvieda,2r- pestun.a inak pochybujem,ze by nejaky polovnik v praxi s 3 mesacnym debil kurzom dokazal rozlisit vek medveda(tu tvoju kategoru mladych medvedov do 5rokov).ty si napisal STRIELAT LEN PRESTARLE KUSY,SKODNIKY A CO NAJVACSOM POCTE ZREDUKOVAT MLADU GENERACIU!!! no podla mna to je zameranie sa len na jednu (ak neratam prestarle,lebo to bude zanedbatelne mnozstvo) vekovu skupinu - mlade medvede!!!.ja netvrdim,ze vystrielat LEN dospele kusy a nechat mlade,ale zredukovat vsetky vekove skupiny v rozumnom pomere a nie len mlade jedince!inak mas ty vobec predstavu aka je mortalita mladat v prvom roku zivota,ked sa ohanas 3 -4 mladymi na margo "coho bude viacej"? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.8.2010 o 12:06

grovler ,neviem kdo tu povedal niečo o jednej vekovej skupine,mlady medved je od 1 do 5 rokou a tato skupina sa povetšinou potuluje mezi bytovkami a po dedinach,lebo si mysliš ked sa v dolinach vystrielaju stare medvede tak tie mlade zaujmu ich miesto?a ešte na margo tych starych medvedou ten sa doživa aj 25 rokou ale medvedica ma mlade každy treti rok tak čoho bude viacej a ked daktore maju už i 3 lebo i 4 medviedata ,čoho bude viacej,tak na tie ftakoviny pozor! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 25.8.2010 o 19:13

oto ide aby sa stale nerozmnozovali len(+ -)tie iste jedince.preto by sa mali strielat vsetky vekove struktury od subadultnych jedincov az po prestarle a nie jednu vekovu skupinu zredukovat!! myslienku tejto vety som pochopil,ale veta sama o sebe je fenomenalna vtakovina - je strašne moc mladych medvedou na rozlohu našich lesou - to akeze starsich medvedov je akurat?:).a ked sa zredukuju stavy starsich medvedov nebude tych mladsich akurat? :) ten limit 100kg je koli vyrovnaniu najma pohlavnej struktury(v minulosti pri odstreloch jedincov nad 100kg bola vacsina samcov a nad 150kg len samce a pri limite 100kg je najvacsia pravdepodobnos lovenia samic)a tiez vekovej struktury(ale tu je to diskutabilne ci to ma vplyv,lebo je to malo preskumane a vek byva rozny napr.v Malej Fatre u ulovenych 4 jedincov bol vek 6r.6r,4r,16r a znamy je vek jednej mevedice,ktora mala 21rokov- 107kg)dalej z dovodu,ze mlade medvede maju sklon k synantropnemu spravaniu vdaka vytlacaniu starsimi jedincami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 25.8.2010 o 17:14

grovler prosim ta aky genofond chceš aby obohacovali ,mysliš že su medvede nejak zdegenerovane ,ved tie naše tri stare medvede obohacuju skoro všetky medvedice na okoli,videl si už vobec medvediu ruju?ešte raz ,je strašne moc mladych medvedou na rozlohu našich lesou tudiš na ich uživnost tak tu nepiš že je niečo vtakovina,prečo dovoluju strielet len medvede do 100 kg? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 25.8.2010 o 12:28

lubenko redukovat co najvacsom pocte mladu generaciu je vtakovina,pretoze tieto jedince este nijak vyrazne neprispeli k obohateniu genofondu.tiez som nazoru,ze strielat starsie kusy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 24.8.2010 o 17:07

kopoviar17,nedobre riešenie ,strielat len prestarle kusi a škodniky a v čo najvetšom počte zredukovat mladu generaciu na unosnu mieru ku rozlohe teritoria kde sa medved može pohybovat a kde bude mat svoj klud ,ako to bolo pred 30 timi rokmi,sme strašne mala krajina na taky počet medvedou,ale ako sa už povrava stavame sa rezervaciou pre zapadne krajiny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Discover5, 24.8.2010 o 15:28

Pre Martintr: ja viem že to bolo myslené ako vtip. Spestriť sa ti to podarilo. Tak niekedy dobehni a ozvi sa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kopoviar17, 24.8.2010 o 15:03

goret moj nazor je opacny skor regulovat starsie kusy,silne kusy maju zbytocne velky rajon a tie mlade tisnu ku ludskzm obydliam....pravdaze reguliacia aj mladych kusou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martintr, 24.8.2010 o 13:51

Pre Discover5: je to z článku: KRAJINA MEDVEĎOV (18.8.2010, Plus 7 dní, Príroda, str. 22, ĽUDMILA LACKOVÁ) bolo to myslené ako vtip a spestrenie diskusie. Inak mam sa fajn, ide to, musim sa niekedy vybrať na Oravu :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Discover5, 24.8.2010 o 10:14

Pre Martintr: schválne daj názov toho plátku. Takú volovinu som ešte nepočul. Ináč ako žiješ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 23.8.2010 o 14:24

Radšej regulovať puberťákov a staré kusy nechávať dožiť. Problém regulovaného odstelu vidím skôr v spôsobe jeho vybavovania, než v nezáujme poľovníkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 23.8.2010 o 13:50

Nakoľko pochádzam z Horehronia a mám tú česť občas pozorovať mackov, tak si dovolím môj skromný názor.Určite máme na Slovensku odborníkov na šelmy a oni dobre vedie čo treba robiť. Na druhej strane máme aj ochranárov a kancelárskych birokratov. Medveď je vysokoteritoriálne zviera. Mladé jedince obsadzujú akože voľné územia, ale toho na Slovensku je na počet zvierat strašne málo. Však sme mrňavá krajina. Aj to macko ako strašne plaché zviera potrebuje kľud a na dolniaky do kukurici nepôjde. Podstata veci je v tom, že sa zmenil zákon o čase (odstrelu a hlavne to, že sa môžu strieľať len medvedíky do 100kg. Predtým sa strieľal medveď len ten najväčší (lovecky atraktívny) a tým pádom sa uvolňovalo aj teritórium pre potomstvo. Momentálne solventný strelci nemajú záujem o macíkov do 100 kg. Nemáme ich kde ani umiestniť. Nikto ich nechce ani v ZOO ani do voľnej prírody a nie sme ani v Amerike, aby sme ich premiestnili do volnej prírody pár stovák km. Však to je to naše malé Slovensko. Jasné, že sa nájde aj škodník a vďaka ľuďom aj pohodlný macko, ktorému je lepší kontajner, ako v prírode tvrdo hľadať potravu. O tom by sa dalo strašne veľa, ale jedno je isté, že tak nádherná šelma ako je medveď je na našom území premnožená !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brandys, 23.8.2010 o 12:58

pre lubenko.viem že na liptove máte dostatok čučoriedok,ale niekde je prirodzenej potravy nedostatok,inak z tebou súhlasím že teritorialné medveďe k sebe ine nepustia a že sa tlačia tam kde do teraz nik medveďa nestretol.Inak nikdy nikdo z ministerstva nepovolí odstrel medveďa viac než 20 ks za rok alebo na taku úroven že to bude v prírode únosne ako pre zver tak pre ľudí..Viem že už 10 rokov rozprávaju v TV ochránci prírody že je na Slovensku 700 ks medveďov ale pravda je celkom ina.Inak som sa pobavil na príspevku martinatr.Myslím si že je jedno či budeš smrdiet od cesnaku,medveď priamo nevyhľadáva kontakt z človekom,inak keby si stretol v lese medveďicu a ta citila že su ohrozené jej mlade tak by ti nepomohlo zjest ani vagón cesnaku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 23.8.2010 o 12:28

Pozdravujem nemenovaný plátok, že na jar sa medvede zvyknú pásť na rastlinke zvanej vďaka svojej prenikavej vôni medvedí cesnak :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martintr, 23.8.2010 o 10:55

Medveďov je na Slovensku stále málo! Doposiaľ na Slovensku naša najväčšia šelma nezabila človeka. Ale je to len otázka času. Viete, ako sa chrániť pred napadnutím medveďom? Medveďa odpudzuje zápach cesnaku, preto treba niekoľko hodín pred vstupom do lesa dôkladne požuť aspoň tri strúčiky. Medveď tiež neznáša nezvyčajné zvuky, preto je vhodné pohybovať sa v prírode ovešaný malými zvončekmi. V lese si potom všímame medvedí trus. Mladý medveď, ktorého sa až tak veľmi nemusíme obávať, necháva po sebe roztrúsené malé kôpky. Starý medveď -a toho treba obísť veľkým oblúkom! - zanecháva poriadne veľké lajno, ktoré smrdí cesnakom a je plné malých zvončekov. Toť článok z nemenovaného plátku ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 22.8.2010 o 18:22

brandys to vobec nieje o tom že nemaju prirodzenu potravu ,je jich proste moc a teritorialne medvede jich ku sebe nepustia ,preto sa tlačaia tam kde maju viacej priestoru,vieš čo je u nas čučoriedok,keby to mali požrat museli by sa tam nastahovat skoro všetky medvede ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brandys, 22.8.2010 o 18:03

Myslím si že stav medveďov by sa mal redukovat odstrelom na hranicu únosnosti kde by nedochádzalo k excesom ako vídame v TV na Markýze a podobne.Odstrel 20 medveďov ročne to je fakt sranda.Niesom za totálne vyhubenie medveďa lebo predátor ako Medveď,Vlk a Rys do prírody patrí ale všetkého z mierov.Medvedica sa stará 2 roky o mládata a potom šup preč.Kedže medveď ma velké teritorium samozrejme ich pribúda i tam kde ich do teraz nebolo.Sám pochádzam z PZ kde sa v naších lesoch nachádza medveďica ktorá máva pravidelne každé 2 roky medvieďata.Inak i človek prispieva určitou mierou k tomu že sa medveďe potulujú po sídliskach pretože v lese nemaju medveďe svoj kľud lebo ich rušia turisti a samozrejme nemajú prirodzenu potravu lebo ju všetku pozbieral človek bud na kšeft alebo pre svoju potrebu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 14.8.2010 o 13:14

Pred pár rokmi na jednej tatranskej chate lákali hostí na to že si tam môžu z izieb fotit medvede,aj si ich tam prikrmovali,až im to prerástlo cez hlavu a potom už nevedeli ako sa ich zbavit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off silma20, 13.8.2010 o 20:25

Myslim ze je ich akurat tolko aby ich troska preriedili. Asi sa zacali tlacit a maju malo miesta ked schadzaju dole do dedin a miest. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horal18, 13.8.2010 o 20:14

odkaz toto je tiež zaujimave ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horal18, 13.8.2010 o 20:05

no neviem ako inde,ale počul som že nedavno macko prišiel za dna vo Vysokych Tatrach,presne v t.lomnici do hotela uran,pekne sa mu otvorili dvere na fotobunku a ludia si ho fotili,no ak pride o dva roky a dakoho dodrbe už bude po srande ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cerberos, 13.8.2010 o 17:56

ja to skusat nechcem a s rakusakmi uz urcite nie :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 13.8.2010 o 13:19

Skus predat medveda Rakušákom,ani darovaného nechcú,lebo mali 1.aj toho odbachli,nechcú mat doma problémy,len nám budú drístat ako nám závidia a aké je to bohatstvo,jedine odstrel tomu pomôže a aj škody by nemali platit lesáci,ale ten čo medvede chráni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 13.8.2010 o 13:08

selektivny odstrel je najednoduchsie a najefektivnejsie riesenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1841-1876 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM