Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 198 164
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1721-1760 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off tthunt, 12.6.2012 o 14:07

Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť (Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats) bol podpísaný v Berne 19. septembra 1979, preto sa označuje aj ako Bernský dohovor. Dohovor nadobudol platnosť 1. júna 1982. Sekretariát sídli v Štrasburgu (Francúzsko), v sídle Rady Európy. Cieľom dohovoru je ochrana voľne žijúcich rastlín a živočíchov a ich prírodných stanovíšť v Európe, osobitne tých, ktorých zachovanie vyžaduje spoluprácu niekoľkých štátov, pričom osobitný dôraz sa kladie na ohrozené a zraniteľné druhy, vrátane ohrozených a zraniteľných sťahovavých druhov. Zmluvné strany sa zaviazali prísne chrániť európsky významné druhy a poddruhy voľne rastúcich rastlín (Príloha I) a voľne žijúcich živočíchov (Príloha II), ktoré sa nesmú napr. zbierať, trhať, resp. vyrušovať, poškodzovať, odchytávať z prírody, držať, obchodovať s nimi a usmrcovať. V prílohe III sú také druhy živočíchov, ktoré zmluvné strany nemusia prísne chrániť, ale ich využívanie musí byť regulované tak, aby sa zabránilo ohrozeniu ich populácií. Príloha IV obsahuje zoznam zakázaných prostriedkov a metód usmrcovania, odchytu a ďalších foriem využívania. Ako vyplýva z názvu, dohovor ukladá zmluvným stranám tiež prijať vhodné a potrebné opatrenia na ochranu biotopov všetkých druhov fauny a flóry, najmä takých, ktoré sú podľa dohovoru prísne chránené. Slovenská republika podpísala Dohovor 28.4.1994. Ratifikačnú listinu podpísal prezident SR 15.8.1996. Slovensko sa tak stalo členskou krajinou Dohovoru s účinnosťou od 1.1.1997. Uplatnilo pritom výhrady voči dvom druhom živočíchov uvedených v Prílohe II. Týmito druhmi boli vlk obyčajný (Canis lupus) a medveď hnedý (Ursus arctos). Dôvodom uplatnenia výhrady voči plneniu podmienok ochrany u týchto druhov živočíchov bol "súčasný stav ich populácií v Slovenskej republike, umožňujúci reguláciu ich početnosti bez ohrozenia ich existencie a funkcií v prírodných ekosystémoch". V Slovenskej republike za implementáciu Bernského dohovoru zodpovedá Ministerstvo životného prostredia SR, kontaktným miestom je odbor medzinárodných dohovorov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 11.6.2012 o 20:56

takže poučenie: za diviaky na sídlisku sú zodpovedné kontajnery a škrabkanie za ušami. a nepokosené lúky, či sady. a aj pokutu im dajú. takéto je definovanie problému. aj s macami. proste žijeme medzi debilmi, ktorí sú schopní niečo také vypustiť z úst. i opatrenia sú adekvátne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 11.6.2012 o 17:18

niečo na prirovnanie, pre tých, čo nemôžu pochopiť princípy schádzania macov z hôr k blízkosti obydlí. hlavne definovanie problému a opatrenia sú veeeeeľmi poučné a zaslúžia si pozornosť. bude to na markíze v hlavných správach. a nech vás nemýli, že to je o diviakoch na sídlisku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 11.6.2012 o 16:55

motag,dnes o 13:29 uplný súhlas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 11.6.2012 o 16:10

Toxi: si na smiech :DDDDDDD .. bude lepšie ak nebudeš pokračovať pretože sa strápniš ešte viac ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Toxi, 11.6.2012 o 15:11

Pán doktor Archer ešte jedna otázočka. Keď že podľa vás (a nechcú sa mi čítať už tie nezmysly kde všade ste boli a čo ste videli pri vašom veku asi tak tri doktoráty ste už dokázali urobiť a pešo slovensko prejsť) človek vytláča zver, pretože narúša jeho územie(som 100% za)ale, nebudeme riešiť napadnutia medveďom, pretože oni sú tam doma??? OK v tom prípade pán doktor ste ochotný naučiť medvede napr.vysádzať stromčeky či ťažiť drevo...aby sa tam nebodaj neobjavil človek. Podľa vášho dlhoročneho výskumu by mal byť práve človek predmetom selektívneho odstrelu... :-O ( smiešne a ešte raz smiešne ) Nikto z nás tu nie je z tých, ktorí by chcel aby sa medvede vykántrili na dobro! Ale čo je veľa to je veľa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 11.6.2012 o 14:11

motaq ja som nikde nepovedal aby sme to nechali tak.bola to reakcia na tebou spomenuty fakt ,,objavuju sa aj v castiach,kde nikdy neboli" aby bolo jasne,ze medved u nas mal siroky areal prirodzeneho vyskytu.na to aby sa mohla zacat riesit seriozne myslienka jeho obhospodarovania treba poznat zakladny udaj - realny stav! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 11.6.2012 o 13:29

growler, takze nechame to tak, kedze to bolo ich prirodzene prostredie tak nech sa don vratia ved tam patria. myslis ze to ich prirodzene prostredie sa za tie roky nijak nezmenilo a ak sa tam vratia tak tam najdu rovnake podmienky, zdroj potravy a pod ako to bolo v tej dobe.....takze v zasade nebudu pre cloveka ziadnou hrozbou, ved sa len vracaju do svojich povodnych lokalit. Ano suhlasim s tebou, ze to nie je jednoducha tema stanovit sposob obhospodarovania tejto zveri, ale pokial budu zadubenci, ktory budu rozpravat o tom, ze najidealnejsie a postacujuce je zabezpecenie kontajnerov s odpadkami...a ze vlastne medvedov nie je viac ako pre rokmi a ze ich populacia nerastie tak sa nikam nedostaneme. a suhlasim aj s tym, ze treba stanovit aka ma byt skladba populacie...sucasny pravny stav je dlhodobo neudrzatelny, a aj tie vynimky odstrelu a cas doby lovu su podla mna postavene na hlavu. uz len to, ze sa povoluje len jesenny lov a jarny nie. podla mna by bol jarny vhodnejsi a to z viacerych dovodov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jarodt, 11.6.2012 o 12:58

archer - vidím, že ti to nedochádza, otázka nestojí čo robila medvedica v lese, alebo čo robí človek v lese, oboch z lesa vylúčiť nemôžeš. Otázka skôr stojí, či si môžme dovoliť neregulovať nijakým spôsobom medvediu populáciu uprostred civilizovanej a osídlenej Európy, z čoho vyplýva čoraz viac takýchto stretov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 11.6.2012 o 12:45

jarodt: nieee nedaj božeee.. zato môže tá medvedica.. pre boha živého čo robila v lese?? toto je sila ked sa medvede svojvolne po lese pohybujú.. to snad nie.. omielaš stále to isté do okola.. info o vyššej skúške patrila toximu sorry.. v mojom príspevku som uviedol teba nie jeho.. ps. zatiaľ ešte nie som doktor.. dúfam že tento rok už budem ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 11.6.2012 o 12:37

motaq do doby jeho kritickeho ohrozenia na nasom uzemi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jarodt, 11.6.2012 o 12:25

archer - na doktora je tvoje vyjadrenie, že starší pán skúsený lesník pred dôchodkom, ktorý chodí celý život po hore a tyká si s ňou si za to môže sám, že naňho zaútočila medvedica. Ale ty si výnimka, na teba by určite nezaútočila, ty si budeš po hore vyspevovať a ujúkať. A to, že máš vyššiu skúšku z poľovníctva ťa len diskvalifikuje s takýmito názormi ala Lukáč a spol. Tam vyzerá, že je tvoje miesto, medzi týmito tajtrlíkmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 11.6.2012 o 12:22

growler, a do akej davnej minulosti sa to vracias pri tom osidlovani medvedmi, resp. osidlovani povodnych lokalit vyskytu medvedom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 11.6.2012 o 12:07

growler, to čo píšeš sa deje stále, koldokola sa argumenty prebíjajú protiargumentami. Zistuje sa, monitoruje sa, vyhodnocuje sa a čerpajú sa také i onaké fondy a medvede ... , a pytliakom sa darí. Prajem ti pekný deň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 11.6.2012 o 11:54

goret ak pod rozumnym riesenim myslis podobne navrhy ako sa zrodili tu v ostatnych debatach o medvedoch,tak to slovo rozumne by som vynechal.najprv treba vediet realny stav,potom vyriesit optimalnu hustotu na 100km/stvorcovych podla geografickych a sezonych variacii aby sa nieco mohlo rozumne riesit! motaq populacia medveda ma v sucastnsoti tendenciu opatovneho osidlovania oblasti kedysi prirodzeneho vyskytu co predstavuju uzemia na zapad az na Moravu,juznym smerom cez Stiavnicke vrchy az na madare (RS) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 11.6.2012 o 11:34

motaq: tak potom som ťa zle pochopil.. myslel som že sa pýtaš na okolie poľany celkovo, a ako príklad si uviedol okolie Č.B.. jasne nehádam sa nehovorím, že tam medvede nie sú.. to by bola blbosť..a súhlasím aj s tým, že sa rozšírili na nové lokality.. Ja som len reagoval na výrok 12-ročného chlapca ktorý nafotil 6 medvedov za 16 hodín.. čo je podľa mna blbosť a vôbec tomu neverím... Goret: tak ako píšeš.. Odnesie si to medved.. a popritom za takéto strety a následné napadnutia môže len človek.. ak by mne niekto liezol do domu tiež ho ovalím.. ak nie som na polovačke, nemám pri sebe flintu, som na hubách alebo čo ja viem zbieram černice či čučoriedky, nemám sa v lese čo zakrádať.. každý kto sa pohybuje na miestach s hojným výskytom medveda a nerešpektuje to si svojim spôsobom koleduje.. toho pána je mi ľúto.. nepoznám ho neviem čo je to za človeka.. píšem všeobecne, nie konkrétne.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 11.6.2012 o 11:21

growler, oscilácie sa určite vyskytnú, preto som za opatrnosť, ale obávam sa, že po nejakom tragickom spúšťači patrične rozmaznom v senzáciechtivých mádiach nastane lavína. Všetci budú neviní, svätí a vyhovárať sa jeden na druhého a medvede to patrične odskáču. Ešte je čas, aby zaúradoval rozum a našiel sa kompromis. Nechcime dokonalý kompromis, taký neeexistuje, ale rozumné riešenie sa isto nájde, teda ak sa bude chcieť nájsť, lebo kto chce ten hľadá spôsob, a kto nechce výhovorku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 11.6.2012 o 11:15

Goret: tebe patrilo len to súhlasím.. to dalej v mojom príspevku som si písal už len tak pre seba :).. viem že o premnožení si nepísal.. na fatre robí zoologa môj bývalí spolužiak :).. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 11.6.2012 o 11:13

archer, pytal som sa na oblast kde sa incident stal, ale to je jedno, ano nadmorska vyska je tam 918 m.n.m. tak ako som pisal, to nie je jedine kriterium pre vyskyt medvedov. No jedno je iste, v oblasti klenovskeho vepra zo strany cierneho balogu je tych medvedov pozehnane a je ich daleko viac ako pred 15 (to si pamatam ja) ci 40-50 rokmi(to si pamata otec).... a objavuju sa aj v castiach kde nikdy neboli, to tiez o niecom hovori...nech si kazdy urobi usudok sam. podla mna je ich viac ako by mohlo ci malo byt, a to este tato oblast nie je na tom az tak zle, su oblasti, ktore su na tom daleko horsie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 11.6.2012 o 11:12

goret o tom nikto nepochybuje,ze medved je u nas davno za cervenymi cislami,len treba vyriesit ako a aku cast populacie v akom vekovom,sexualnom zlozeni treba na zachovanie stabilnej populacie aby to nebolo z extremu do extremu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 11.6.2012 o 11:12

ja ani o premnožení nehovorím. Neviem ako dole na Poľane, ale u nás na severe vo Veľkej a Malej Fatre medvede prikrmujú (vykrmujú) poľnohospodári výrazným zvyšením osevných plôch tzv. technických plodín na úkor napr. zemiakov. Kukurica chutí aj medveďom, preto sa nedivme čoraz väčšej medvedej turistike do polí a teda aj ich častejším stretom s človekom z kraja hory. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 11.6.2012 o 11:05

goret: súhlasím.. toto je veľmi chúlostivá téma.. územie SR je pomerne malé..medvedov je skutočne viac než bolo ale o premnožení by som nehovoril.. jedno teritorium sa kryje s iným.. velkost revírov tiež nie je najvačšia.. a po dalšie.. kto z tu prítomných, ktorý medvede naozaj neštudujú a neskúmajú, je schopný odlíšiť jedného dospelca od druhého?? ak človek ide lesom a v priebehu 3 dní uvidí dajme tomu 3 medvede(samcov) je naozaj schopný povedať že to bol iný jedinec??? ak nemá dosť času na posúdenie, nemá možnosť porovnania?? jedine merať stopu a zhotoviť fotodokumentáciu.. potom by som tomu viac veril.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 11.6.2012 o 10:47

Nadhonotenie poľovníckych štatistík sčítania zveri je veľkou mierou zapríčinené výskytom tohoto istého jedinca vo viacerých revíroch, ale aj keby boli počty 100% nadhodnotené, dá sa povedať, že dnes stav medveďa u nás prekonal rizikovú hranicu a je možné uplatniť regulovaný lov. Aj mne je jasné kde žijem a o aký lukratívny lov by šlo, ale isto je ho možné realizovať tak, aby sme sa nepohybovali z extrému do extrému. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 11.6.2012 o 10:45

tak podme nato, Motaq: iná nadmorksá výška???? 918 m.n.m (čuduj sa svete ale toto je napísané na tabuli na Vrchdobroči), ano v tejto nadmorskej výške medvede skutočne nežijú :DDDDDDD.. a ani v smrekových lesoch nie, ktoré tam rastú.. :DDDDDDDDDD.. pýtal si sa na okolie poľany či nie?? toto som uviedol len ako príklad..tak teda napíšem ti to konkretnejšie pohyboval som sa v lesoch pod poľanou na poľane od strany Detvy, Hrinovej, Snohov, Očovej, Hrochoti, Poník, Brezna a aj Čierneho Balogu (no nehovorím, že tam poznám každý kút)..K tomu že na vrch dobroči maca neuvidím sa už vyjadrovať nejdem pretože som to už písal ;-)... Jarodt: čuduj sa svete ale mám urobené vyššie skúšky z polovníctva :-O... no kedže je ten pán tak zbehaný mal by to vedieť.. mimochodom čítal si niekde v mojom príspevku o zvončekoch???? ak ano videl si tam niečo čo tam nie je preto ťa odporúčam k doktorovi.. duso2: ja nie :).. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 11.6.2012 o 10:31

tak potom ktoré iné údaje sú relevantné? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 11.6.2012 o 10:29

argumentacie typu stari obyvatelia nepamataju tolko medvedov su trosku smiesne,ked si uvedomite,ze koncom tridsiatich rokov bol medved na uzemi SR na pokraji vyhubenia(reliktna populacia v nepristupnych castiach hor).co sa tyka velksoti teritoria,tak to zavisi od podmienok prostredia,Hell v r.99 uvdza na nasom uzemi 1000-3000ha zatial co v Polsku to bolo 13 000-17 000ha.prax potvrdila,ze polovnicke statistiky byvaju nadhodnotene v rozmedzi 50-80%. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Toxi, 11.6.2012 o 9:35

Goret má 100% pravdu...zle vyjadrenie mnohých spúšťa nezmyselné debaty...medvede by už mali podliehať regulovanému selektívnemu odstrelu. Archer vidno že nie si poľovník, tvoje vyjadrenie dáva takú logiku ako poľovačka s udicou. Podľa teba keď pôjdem do lesa mám si pýskať pospevovať aby ma medveď nenapadol??? To v ktorej ZOO ti to poradili? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jarodt, 11.6.2012 o 8:15

archer citát odborníka /treba zapísať do historických análov - alebo iných análov, každému podľa ľubovôle/: "...to že ho ten medved napadol za to si môže on sám.. v hore o sebe treba davať vedieť..." Takto sa vyjadrovať o človeku tesne pred dôchodkom, ktorý celý život prežil v hore môže iba úplný trubiroh. A predstava lesníkov fasujúcich na správe zvončeky ako ovce a pohybujúcich sa po hore je už vrchol úletu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 11.6.2012 o 6:47

medvede nie sú extrémne premnožené, ale sú dostatočne rozmnožené na to, aby mohli podliehať nie iba ochrannému, ale aj regulovanému selektívnemu lovu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 11.6.2012 o 1:25

a co je to ten vrch dobroc? Alebo myslis Detvianska Huta cast Vrchdobroc? ak ten tak to ma s ciernym balogom spolocne asi tolko ako lucenec so zvolenom. je to trosku ine prestredie ako je na ciernom balogu. v tej casti ozaj medveda nevidela a ani ty ho neuvidis, jedine ak by sa tam zatulal ako vlani do lucenca. to je uz na medvede dost nizko. ale to by si ako biolog mohol vediet. trosku ina nadmorska vyska, trosku iny typ lesa jednak drevinami a jednak aj charakterom. skus si niekedy zajst ce velky kopec menom klenovsky vepor do tamojsich lesov a rozdiel pochopis. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 11.6.2012 o 0:47

Sam sa neozbrojeny neodvazim,len s nejakym miestnym clenom PZ.Zatial som sa nevybral hlboko do hor,aby som videl maca.Pocul som aj od lubietovcov,ze im tam tiez behaju po reviri(okolo Vysokej),nejaki macovia su aj okolo Kralikov pod Kremnickymi horami (comu sa ani necudujem,ked je tam tolko malincia a cernic:)Archer ty robis akoze vyskum okolo macov? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 11.6.2012 o 0:18

tak ako píšem Vrch Dobroč.. no pokiaľ viem tak nikdy žiadneho nevidela.. medvede tam vždy boli a budú (ja osobne som tam nedaleko videl jedného).. podľa toho čo som sa rozprával so starými poľovníkmi je tam teraz jeden poriadny macko.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 11.6.2012 o 0:03

co myslis pod vrch dobroca? no ked mas odtial mamu tak sa jej skus opytat kolko v tej oblasti bolo medvedov ked bola dieta.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 10.6.2012 o 23:43

preto si žiadneho nestretol pretože ich je toľko veľa a sú všade strašne premnožené :DDDDDD.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 10.6.2012 o 23:40

Pani a vidite ja ich hladam,vyckavam a nie a nie ich vidiet:))..kto ma za nimi zavedie kde ich na 100% uvidim z bezpecia posedu?:))) Mam aj spickovy nocak-pozorovak s vybornym rozlisenim:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 10.6.2012 o 23:07

na poľane, pod poľanou, v okolí poľany, robili sme tam niekolko výskumov, z vrch dobroča pochádza moja mama.. v okolí máme rodinu, a mám tam veľa známych.. takže ak popremýšlam.. hmmmm... aaaaano bol.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 10.6.2012 o 19:53

archer a ja mam kamarata co videl atlantidu....bol si niekedy v tej oblasti, a nie len na polane ale aj pod polanou, napr. v oblasti vepra nad ciernym balogom? aj tam ma kamarat nafotene vsetky medvede? mne do toho isteho krmelca chodila medvedica z dvoma medviedatami a vecsi medved, a do dalsieho krmelca pre diviaciu zver (vzdialeny zdusnou ciarou mozo 500 metrev mozno trosku viac dalsi medvet. oba su v jednej doline, nie su oddelene hrebenom. takze neviem, bud ich je viac ako kedysi bolo alebo sa sakra zmensili ich teritoria...a fotky mam, nepotrebujem k tomu ani profesionalneho fotografa co pozna vsetky medvede na polane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 10.6.2012 o 16:56

súhlas s growlerom.. conty: podelit sa o nazor? aký ?? že nabudúce bude strieľať?? a zas si to odnesie kto?? medveď.. nie som žiadny ochranca ale biolog.. to že ho ten medved napadol za to si môže on sám.. v hore o sebe treba davať vedieť.. 6 medvedov za 16 hodín.. neverím ti ani slovo.. poznám chlapa, ktorý fotí medvede na poľane je to môj kolega.. pozná ich každého jedného.. každého medveda ktorý tam pobehuje.. prečo nemáš fotky tých medvedov tu na LZ.. ako sa volá najvačší medved na poľane?? dali mu tam meno.. to som hrozne zvedavý čo napíšeš.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 10.6.2012 o 16:44

kazda tema je ina akurat v tom,ze ma inak stylozovany nazov,obsah je stale o tom istom.ak by ho to vazne zaujimalo,precital by si aspon jednu z tych tem a dozvedel by sa nazor ludi!jedno teritorium samca sa moze kludne prekryvat s teritoriami vacerych samic ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off conty, 10.6.2012 o 15:49

ak sem niekto prida nejaku diskusiu, tak vzdy sa musi niekto najst kto to kritizuje uz pre hoci aky dovod. to je chore, ten clovek sa chce podelit pripadne zdielat s niekym nazor, ak mate problem tak to radsej nekomentujte, uz to cloveka nebavi si citat tie diskusie a vzdy musi niekto trepat ze kolko je tu tem a pod....kazda je ina a vzdy sa pridaju noví ludia, ktorí predtym nemuseli takuto temu komentovat, nech sa stare temy vymazu a hotovo lesny muz: ty netrep, ze 6 medvedov za 16 hodín neznamena ze su premnozené, kazdý medved ma svoje teritorium a aj keby si presiel 6 teritorii tak pochybujem ze by si videl 6 medvedov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1721-1760 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM