Heming hunting
dnes je utorok,  21. máj 2024,  meniny má Zina,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 05:02,  dnes západ slnka: 20:24
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 198 738
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1521-1560 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off apple, 29.10.2014 o 10:26

k argumentácii pre a proti v takýchto prípadoch zvyčajne slúži porovnávanie, ktoré má aspoň akú-takú výpovednú hodnotu. tak si pýtajme argumenty tohoto typu: AAAA: koľko je medveďov na 100 km štvorcových v jednotlivých štátoch európy? relevantné budú údaje len t tých štátov, kde medveďov hnedých majú, samozrejme... BBB: aká je početnosť napadnutí medveďom hnedým trebárs na 1 milión obyvateľov? ............ môžete ma dopniť o ďalšie otázky, ktoré dajú objektívny obraz o stave u nás... a na základe tohoto môžeme vyrieknuť i nejaké posúdenie. a pre presnejšie posúdenie by snáď bolo porovnávanie voči počtu obyvateľstva len v regiónoch, kde sa maco reálne vyskytuje. a tiež by bolo záhodno, aby sa povedalo, ako v tých zrovnateľných regiónoch riešia problém napadnutí... ale to by som už od oponentov chcel asi moc. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 29.10.2014 o 10:04

odkaz "Chudákovi medveďovi tým už asi nepomôžeme..." kam speje spoločnosť ochrancov prírody(samozrejme nie všetkých), ktorých priam extrémizmus doviedol k zisteniu, že život zvieraťa je pre nich cennejší než život a zdravie človeka? Spoza stola sa píše ľahko, i o veciach, ktorým nie je nutné rozumieť, stačí vyštudovať politológiu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 29.10.2014 o 7:54

leon, máš pravdu! :-D takže, páni poľovníci, žiadajte od SPK kurz taekwondo !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Leon, 29.10.2014 o 7:15

papo údaj je alarmující ale když stačí do medvěda kopnout tak to je v pohodě na co je lovit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jirik, 29.10.2014 o 6:36

Zdravím, také jsem zkusil přečíst pár komentářů a mohu použít jen citát z černých baronů ,, asi budu zvracet.."Doufám, že ,,normální" lidi tam raději ani nepíšou a proto je tam jen ta snůška hněvu,špíny a hanobení polovnického stavu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off cita, 28.10.2014 o 22:33

Existuje film o jednom "ochranáři" na Aljašce, který tak chránil medvědy před lovci, až ho jeden medvěd ve stanu sežral. Byla při tom i zaplá kamera...:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sailormoon81, 28.10.2014 o 20:35

áno PeterD správne, máš úplnú pravdu, ale ani ty by si potom nemal čo robiť v lese. A keď už bude medveďov ako myší a náhodou uvidím ako niekoho napadne medveď a bude ho ohrýzať, tak strieľať nebudem, predsa bez povolenky nemôžem, veď ho nemali vyprovokovať. Keď by ti odhryzol pol hlavy alebo ťa poznačil tak že by si bol mrzák na celý život a potom niekto napísal, že si ho nemal vyprovokovať, čo by si si pomyslel,len že to môže napísať len somár.Škoda rečí ale toľko hlupákov, čo je v tejto krajine so skreslenými názormi... teraz nenarážam na teba ale na odkaz nižšie na diskusiu na aktualitách. Ja viem presne čo by som v takej situácii robil, môj život a zdravie ako aj kolegov je mi cennejší ako premnožený medveď či nejaký niekým vylobovaný akože zákon schválený v parlamente spodinou tohto národa. Ale takým ako ty by som možno doprial vyoblápať sa s medveďom a potom by ste dokonca života mohli hútať ako ste ho vyprovokovali, veď ste nemali ani psa ani nie ste poľovníci, ,,nepriatelia prírody,, veĎ medveďko to mal predsa vedieť, čo nečíta internet? Mimochodom myslím si že človek má rovnaké právo byť v lese ako medveď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off 357AS, 28.10.2014 o 17:55

Rovno ho tam mali zastrelit . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off peterD, 28.10.2014 o 15:24

zaujalo ma,ze" medved moze znova zautocit".keby tam ti dvaja neboli so psom a nevyprovokovali ho,maco utecie.a to este dostali vynimku na odstrel... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jurix, 28.10.2014 o 15:20

Pozrite si tie príspevky v tejto diskusií, ja som sa dosť čudoval... odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 28.10.2014 o 8:51

jeden údaj v článku je priam alarmujúci: počet macov v revíri... odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off WolfHunter, 22.10.2014 o 11:56

práve situaciou oklo medveda sa malo argumentovat prečo sa nemalo ustupit v prípade vlka...nedoriešila sa jedna vec a hned je tu dalšia toto je výstraha...poliaci nech si robia poriadky doma maju tam parádny bordel....skúsme im my nariadit zakaz lovu zubra a losa lebo tiež ho chceme ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off apple, 22.10.2014 o 11:23

michal89, v malej aj veľkej fatre boli videné medvedice so štyrmi mladými, pomaly bežné je s tromi... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 22.10.2014 o 11:21

mám aj iný zdroj. odkaz tu je zaujímavý údaj o počte macov.... maco je podľa všetkého rozšírený len v juhovýchodnom poľsku... tu sa vysvetľuje aj záhada, ako je možné, že poliaci majú lepšie zdokumentovaný stav macov, hoci tiež zodpovedne nevedia, koľko ich presne majú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 22.10.2014 o 10:56

revír v okrese ZV.. len jedna čast revíru o rozlohe cca 600ha, pozorovaná medvedica so 4 mladými z jedného vrhu, dalšia medvedica s 3 mladými z jedného vrhu a dalšia s dvomi vlaňajšími, popri tom jeden medved o vahe cca 200 kilo a druhy taký polovičný asi 3 ročný.. pred rokom pozorovaná medvedica s 5 medvidatami.. 2 boli staršie a 3 z tho roka.. úživnost revírov s dostatkom polí, duba a buka v lese je obrovská pre zver, vidiet medvedicu s 2 mladými je zdriedkavost, s jedným si uz obec nepametám kedy a kde som videl, prírastky su naozaj veľké.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stefa, 9.7.2014 o 10:48

Jirko, páči sa mi Tvoj sarkazmus, len škoda, že často nedopadá na úrodnú pôdu! My Slováci asi už od prírody sme zvyknutí brať všetko veľmi vážne a často nám uniká tá príjemná humorná stránka života, čo bohužiaľ nás duševne ochudobňuje. Ale každý sme iný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jirik, 8.7.2014 o 19:35

Ajaj, tak se nechat chytit,tomu bych nevěřil,že to někdo vezme vážně...Teda aspon tu část o nevydání povolenek k odstřelu.Ta druhá část bohužel platí - zdravím ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 8.7.2014 o 17:02

porovnávaš neporovnatelné ... ale máš pravdu pokial nemáte Euro ako menu nemali by ste dostať žiadné Eurá, robí vám to deficit pri prepočte meny ... ((::... ale vážne, nechápem čo v ČR chcete loviť.. 14. novembra vlani bolo tomu už 157 rokov čo bol na Šumave ulovený POSLEDNÝ medveď na území Čiech. Na ostatných uzemiach ste ich vystrielali ešte skôr na prelome 17. a 18. storočia. Jedine na kraji Moravy, kam prechádzali medvede od nás sa sem tam vyskytovali dlhšie. Ale aj tu ste posledného ulovili už koncom 19. storočia, v roku 1893 na panstve Hukvaldy. Do Beskyd sa vám medvede vrátili až v 70. rokoch 20. storočia keď tam "expandovala slovenská populacia" z dôvodu premnoženia u nás. Máte tam v priemere 1-5,6 slovenských medveďov, tak čo by si chcel loviť ? Keď nemôžete loviť tak chránte, potom môžete aj loviť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off jirik, 8.7.2014 o 14:48

Ale my je velmi intenzivně chráníme,např letos u nás nebylo vydáno žádné povolení na odstřel medvěda ani vlka, pokud si něco nepřejedem autem taknemáme žádné trofeje....A jak je to krásně pohodlné za peníze z evropských fondů někomu dobře poradit či něco zakázat,takže někteří takto rádi činí.Shrnuto - dokud budou zdroje dotud budou problémy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jurokr, 6.7.2014 o 20:58

Lysec, si borec....jedna inteligantna, vecna, trefna reakcia. Mas moj uprimny obdiv, ako si tomu pepanovi vytrel zrak. Bodaj by tu na fore bolo viacej takych,ktori maju svoj rozum,neokunaju sa podelit o svoje myslienky s inymi, a nevahaju kultivovane poukazat na to, ze nazor ineho je scestny.... Pekny vecer, uzi si to, si kader ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

off horarstevo, 11.1.2014 o 19:01

To video mi pripomina nasledujuci vtip:,,Otec žralok učí syna žraloka ako treba loviť ľudí.. ..."synu najprv k obeti priplaves, potom ju oboplavas, ponoris sa ale iba tak aby ti bolo vidno chrbtovu plutvu, potom obeť zas dvakrát oboplavaš, zas sa potopis ...toto cele opakuješ patkrat, potom ho zješ" Syn žralok sa pýta otca žraloka ..."otec žralok, a prečo ho musím toľkokrát oboplávať, kým ho zjem" Otec žralok na to synovi žralokovi odpoveda: ..."a čo ho chceš zjesť aj s hovnami"??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off bojda, 4.1.2014 o 22:21

bulvárnější už ten nadpis u odkazovaného článku snad ani nemohl být:-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 21.12.2013 o 17:56

jozak,je to čo teraz napišem morbidne,ale skus dat navrh na selekciu ludi,vam ochranarom prejde všetko tak možno aj toto bude mat uspech ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matomatozhrinovej, 21.12.2013 o 15:04

Vec sa ma tak že len v okolí osady Bratkovica je 27 napočítaných medvedov.A to to tam nieje bohvieako veľké.Naposledy nám na kamarátovej chate prišiel medved do dvora o 15:00. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jirik, 19.5.2013 o 16:05

Jozak - můžeš uvést zdroj informací o počtech medvědů, vlků ,vysoké a srnčí zvěře ze kterého čerpáš?Pokud je to jen výkřik do tmy,tak to jsi na špatných stránkách... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 18.5.2013 o 17:29

jozak-ovia sú zdá sa premnožení ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off oravskymedved, 17.5.2013 o 20:02

Jozak. V Trnavskom kraji Ťa asi medveď nedokrkvá, ale za to čo tu píšeš by som Ti zobral aj príborové nože. Zdá sa mi to choré. Tvrdíš že ľudia sú premnožení? Či čo si chcel povedať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 17.5.2013 o 18:25

Nestřílejte medvědy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 17.5.2013 o 17:55

jozak,pred 30timi rokmi som mal problem tu u nas v Zapadných Tatrach stretnut medveda a ked už tak len hlboko v dolinach,teraz nieje problem ich stretnut u nas v dedine a nielen jednoho,takže ked sa tejto problamatike premnoženia medvedou a vlkou budeš venovat dlhšie a budeš o tom vediet viacej,skus nas potom poinformovat,pretože toto čo si napisal je len blabol niekoho čo tomu vôbec ,ale vôbec nerozumie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozak, 16.5.2013 o 16:57

ludia su premnozeny a cpu sa vsade kde sa da.MG42 ma pravdu.oberaju vsetko co v lese rastie len kvoli peniazom.zvierata maju nejake to svoje teritorium ale ludia im ich zmensuju a zmensuju.raz su to medvede raz vlky potom zasa jelene a srny a stale dookola.aj pred tridsiatimi rokmi bolo medvedov aj vlkov aj jelenov aj srn a tiez boli obsiate polia ale dnes sa vsetko rata na kazde euro,kazde zozrate zrno je hned preratane ako vzniknuta skoda.vsetko je to dnes len o peniazoch.ludia su ta skodna a nie to co nam chvalabohu beha po lesoch.turizmus sa rozmohol aj do takych miest kde nema co robit lebo ludi je jak nasratych a kde su turisti tam su prachy.o tomto to je na Slovensku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 16.5.2013 o 11:31

len okrajovo,vcera som pozeral dokument venovany cvicitelovi velkych seliem,ktory bol zabity grizzlym.v snahe odvratit utok bol pouzity bear spray (mnohymi "odbornikmi" na tejto stranke spochybnovany).v dokumente sa cvicitelia vyjadrili,ze na osobnu ochranu pouzivaju bear spray,ktory dokaze bezpecne odvratit utok bez trvalych nasledkov na zvierati vdaka nejakemu pudu.spominana cast dokumentu odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 25.3.2013 o 10:53

No macovia su uz hore.No niektori ludia inak riskuju odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jirik, 12.2.2013 o 6:59

Ano,přesně tak, sčítání na ploše cca 20000 ha - což je jen centrální část,kdežto v celé oblasti bylo už v roce- nevím přesně cca2003-2006-uvedeno při sčítání přes 90 ks ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1521-1560 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM