Heming hunting
dnes je streda,  1. máj 2024,  meniny má ,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:29,  dnes západ slnka: 18:57
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 198 270
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1481-1520 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off bakchus, 2.6.2015 o 18:24

astronom, neviem akým ochranárom si pomáhal ale ja som odovzdával vzorky trusu, neskôr som spolupracoval pri odoberaní vzoriek srsti pomocou bk dechtu. Osobne som sa aj stretol niekoľko krát s ved. toho projektu a je to p. prof. Paule z TUZV. Osobne ho považujem za objektívneho odborníka. Skôr ma trápila neochota spolupráce kolegov poľovníkov a lesníkov. Je vždy lepšie urobiť niečo ako nič a len šomrať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.6.2015 o 11:01

takže takto: V súčasnosti sa dokončuje analýza a do konca júla by mala byť hotová štúdia. Potom sa zverejnia počty a hustoty. Zber nebude pokračovať, ukončený bol v zime. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 2.6.2015 o 9:13

Podla webu: odkaz sa malo DNA zbierať...B. Vypracovanie komplexnej štúdie odhadu početnosti populácie medveďa hnedého ne-invazívnou metódou rozboru DNA zo vzoriek trusu Dĺžka trvania aktivity: 01. 07. 2009 – 30. 11. 2012 Trvanie po zmene projektu:01. 09. 2012 – 28. 02. 2015 a následne: 2. Vypracovanie manažmentových plánov a plánov ochrany populácií veľkých šeliem a mačky divej Dĺžka trvania aktivity: 01. 01. 2011 – 30. 11. 2012 Trvanie po zmene projektu:01. 10. 2009 – 31. 03. 2015 3. Doplnkové aktivity projektu Dĺžka trvania aktivít: 01. 06. 2009 – 31. 12. 2012 Trvanie po zmene projektu:01. 06. 2009 – 31. 05. 2015 Čiže už by mali mať výsledok...je 2. júna ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off astronom, 2.6.2015 o 8:18

Ako každý zodpovedný poľovník som sa aj ja podujal pomôcť ochranárom zistiť aspoň približný počet medveďov na Slovensku. A tak som sa vŕtal v medvedích kôpkach a odoberal vzorky na vykonanie testu DNA. Dokonca som dostal jedno tričko zaslúžilého zberača. Pôvodne to malo byť tričko za každú novú vzorku, ale asi ochranári vytlačili málo tričiek, tak zúžili odmeňovanie na jedno tričko na zberača. Pri preberaní trička som sa spýtal, či monitoring pokračuje. Mám totiž ešte niekoľko voľných skúmaviek. Dozvedel som sa, že monitoring sa už nevykonáva. A z kuloárov ku mne prenikla informácia, že monitoring bol zastavený preto, lebo bolo identifikovaných 1100 rôznych vzoriek DNA. Viete niekto tieto informácie potvrdiť, prípadne vyvrátiť? Existuje niekde nejaká oficiálna správa z tohto výskumu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 30.3.2015 o 18:00

Rudo nevadí ,nebudu se na tebe za to zlobit:):):):),ale mezi čtyřma očima mi to vysvetliš:):):):) a astronom vie o čom rozpráva ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tibor112, 30.3.2015 o 17:10

samo7227, dnes o 7:30,niekde som tu to už písal, pokiaľ sa medvede nebudú prechádzať po Blave,nič sa robiť nebude.Určite tam len kývnu rukou,veď čo už, na východe si nejako poradia.Množia sa ako naša tmavšia minoritná populácia,miesta na teritórium málo,predátor skoro žiadny,ešte sa aj s minoritnou populáciou musia deliť o väčšiu časť jedálnička a hlad je hlad.A možno že im ochranári vybavia aj nejaké socialne dávky na prilepšenie a už nebudú musieť vyberať kontajneri...a keď sa spoja medvedi s tmavšou minoritnou populáciou,my, majorita budeme mať po chlebe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off astronom, 30.3.2015 o 7:56

findula, lubenko má pravdu. Nie je to o závisti, ale o zdravom rozume. Poľovačka je mojim veľkým koníčkom a nerád by som o tohto koníčka prišiel. No a slobodu mám tiež rád ...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo7227, 30.3.2015 o 7:30

odkaz ...nový pumpár ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 29.3.2015 o 20:34

Lubenko proč poprvé v životě s Tebou nemohu souhlasit? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 29.3.2015 o 18:38

slovenské poľovníctvo má veľa problémov ale závisť a vedomé ohováranie kolegov je podľa mňa určite na prvom mieste ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off lubenko, 29.3.2015 o 17:47

Rudo to neni v zavisti to je iný problem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 29.3.2015 o 15:25

Kdyby jste si v PZ nezáviděli lehko by jste problém vyřešili ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off LOKamennadolka, 29.3.2015 o 15:20

Ochranarom nakopac zadky!!!!!!! Kto to kedy videl aby na polovnickych schodzach, ci uz regionalnych alebo vacsieho rozsahu sedeli a aby rozhodovali o odstrele ako napr.u vlka!!!! Predkovia sa v hroboch otacaju a lamentuju co si to dovoluju. Ludkovia nedovolte aby nam zasahovali do nasich polovnickych prav!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 27.3.2015 o 16:04

mne to od oka podľa krivky vychádza na 1600-2000 macov v tomto roku. rozhodne však tá info o 1600 macoch môže byť blízko realite, keďže ešte treba rátať s koeficientami väčšími ako 1. no uvidíme.... ale ukazuje sa, že janko hečlo má dobré ščoty a vie ich používať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off m98, 27.3.2015 o 15:50

asi to určite poznáte. Pár rokov už prešlo no ... odkaz Nebolo by od veci, keby to skutočne erudovaní /určite nie len v poľovníctve/ páni aktualizovali. Určite by si to každý rád a so záujmom prečítal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off astronom, 27.3.2015 o 13:26

Diskusia o medveďoch je vždy polarizovaná. Jedna strana tvrdí že ich je málo a že sa dokážu regulovať samé, druhá strana tvrdí že medveď je premnožený a je nevyhnutná regulácia odstrelom. Zástancovia samoregulácie tvrdia že je nemožné zistiť presný počet medveďov a argumentujú tým, že medvede migrujú a súčasne ich sčítava niekoľko poľovníkov naraz. Je zaujímavé, že aj na tomto webe sú poľovníci, ktorí tvrdia, že nie je možné rozoznať jednotlivé medvede. Netvrdím, že pozrúc sa na medveďa hneď poviem že je to Fero, ale rozoznať medvedicu s troma tohoročnými mladými od medvedice s dvoma vlaňajšími mladými a pestúnom nie je vôbec problém. Mnoho medveďov má svoje charakteristické znaky. Výrazný golier, rozdiely v sfarbení, veľkosť.... Takže si dovolím tvrdiť, že tí, ktorí dokážu povedať že medvede sa v prírode od seba nedajú odlíšiť buď medveďa v živote nevideli, alebo zavádzajú. Verím, že poľovnícke štatistiky sú bližšie k pravde ako odhady „ochranárov“. No a poľovnícke štatistiky tvoria práve tí, ktorí sa s medveďmi stretávajú v prírode pravidelne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Lysec, 27.3.2015 o 9:44

Podľa zákulisných správ genetická akcia preukázala ,že na Slovensku žije najmenej 1.600 medveďov (čo by potvrdzovalo jeho nežiadúcu migráciu do človekom husto obydlených oblastí). Niekto (mocný) však vraj zakázal tento údaj zverejniť. Sú o tom niekomu známe nejaké ďalšie informácie ? Ak zoberieme do úvahy chýry o šíriacom sa pytliačení medveďa (vraj až 100 ks ročne) ,tak potom aká je jeho skutočná populačná dynamika ? Sú len dve možnosti - buď je ešte vyššia ako sa predpokladá, alebo je tých medveďov ešte oveľa viac... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off astronom, 27.3.2015 o 7:39

odkaz Opäť niečo o medveďoch. Treba nakuknúť aj do diskusie k tomuto článku. Určite tam bude veľa poučného od "odborníkov". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off apple, 5.3.2015 o 13:56

mnohí diskutijúci česi majú jedno spoločné s medveďom: sú hnedí (aj ked len v určitých partiách) :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off premvadasz, 5.3.2015 o 12:06

Rudo vsak aj v cechach uz su odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 5.3.2015 o 11:44

Slováci neposílejte nám do Čech medvědy!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 5.3.2015 o 9:53

odkaz no tu im je už tesno,tam je lesov dost majú čo obsadzovat,konečne by sa niekto s nami podelil v EÚ nie len tárat o ochrane :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jirik, 4.3.2015 o 9:04

Tak se nám objevil medvídek někde u Břeclavi - březen 2015. zřejmě nějaký typicky medvědí prostor.A hned varování,volat policii,pozor grizly,plné rádio medvěda... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off heimdall, 31.10.2014 o 7:49

Jedna vec sú jasné čísla a druhá vec realita v lese. Na minulotýždňovej spoločnej poľovačke v susednom revíre mali kolegovia v pohone 4 medvede, jeden samec, dve mláďatá s medvedicou. Pri roznášaní krmiva pomaly (s glockom za opaskom) sledujem pri krmelcoch viac stôp od medveďa, ako od raticovej zvery. Na záver pripomeniem, že sme revír v cca 200m nadmorskej výške 30km od maďarskej hranice a medveď v tejto lokalite spolu s vlkmi bol v minulosti výnimočnou raritou, dnes bohužiaľ tvrdou realitou, kým si to neodserie nejaký hubár alebo turista. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Stoklasa, 31.10.2014 o 5:28

Základom sú počty. Je márne hádať sa o tom, čo s medveďmi, či vlkmi... Pokiaľ nebudú jasné čísla, koľko ich tu žije, tak sa debata ďalej nepohne. A tie čísla nemôžu byť odhady od brucha, ale nejako metodicky čo najpresnejšie určené, i keď úplne presne to nejde. Nemôžu to však byť odhady od 400 do 1800 a podobne. To sú nezmysly. Paule zo Zvolena našiel dobrý spôsob, tá metodika by bola rešpektovaná i v zahraničí i medzi ochranármi i poľovníkmi. Škoda len že to nejde tak dobre, ako by mohlo. Ohľadom počtov by konečne boli veci jasnejšie a debata by sa mohla pohnúť ďalej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Edu, 30.10.2014 o 22:46

a tie fotky tých čried medvedov pod melichovou skalou su kde ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lorgarius, 30.10.2014 o 13:16

medved a u nás? to musi byt omyl, ved minule mi povedala asi 20rocna slecna z bratislavy co obdivuje zdruzenie vlk, ze bola u nas v lete dva krat na bicykli v lese a nevidela ani jedneho. Takze asi tolko o stave prispievatelov do diskusii na roznych portaloch k tomuto pripadu. Pokial sa situacia s medvedmi nebude riesit, tak stretnutí bude len nadalej pribudat a mozno aj tragickejsich. Nemusi to byt nutne odstrel, nech nasi ochranari, na vlastne naklady medvede chytia do pasci a vypustia vo Spanielsku, Nemecku, Francuzsku, Anglicku atd, kde miluju vsetko eko a bio. Ochranari halo, co poviete? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 29.10.2014 o 19:18

peterD, nech sa ti nelení, klikni si aj na prvý odkaz... myslíš, že v bulharsku je grizly? a naozaj nevidím dôvod, aby som ti poslúžil inými odkazmi. skús si niečo pozrieť na stránke dráčika. potom skús v googli zadať medveď zabil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peterD, 29.10.2014 o 19:09

apple,to je utok americkeho grizlyho,a nie slovenskeho medveda hnedeho.daj link na nieco,o com je tato diskusia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 29.10.2014 o 18:58

Medved je zver,šelma,nie je na hranie ako plišáčik. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 29.10.2014 o 18:42

dve veci: ukrajinu som uviedol: desaťtisíce... je to obrazné vo vzťahu k rumunsku a nám,,, dík za pochopenie :-), no a druhá vec: časté sú pripomienky, že nie je známy prípad zabitia medveďom.. odkaz a ako vyzerá devastačný útok? nie je to pre slabé nátury odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 29.10.2014 o 18:27

18 ročné dievčatká s presedenou ritou obrastenou celulitídou píšu komentáre k článku o napadnutí 2.polovníkov medvedom :-))) Ťažko povedat odkial sú také "múdre".Taký postoj k medvedíkom majú aj z domova,neraz počut vetu"zomrel nám psík- mačička"zomrel? Tak oni potom zdochnú ? Niektorý to už majú v hlavách poriadne poprekrúcané,kontakt s prírodou žiadny,o skúsenostiach a stretnutiach v prírode so zverou ani nehovoriac,potom chovajú potkanov,smradlavé fretky,čoklov obliekajú do overalov a narodené deti drbnú do kontajnera,je to fakt na grc. Polovníci ho tam mali rovno zastrelit a basta,nechápem čo ho tam okopávali,radšej ho mali zakopat,nie okopávat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off apple, 29.10.2014 o 17:23

jirik, je uvádzaný údaj z karpatskej populácie 8000 ks: Středoevropskou populaci tvoří hlavně medvědi obývající západní a severní část karpatského oblouku – Česká republika, Slovensko, Polsko, Ukrajina, Rumunsko. ak si to rozmeníme na drobné, tak: čr nie je mi známy trvalý pobyt macov - vyhynutý, polsko cca 100ks, rumunsko v tisícoch a ukrajina v desaťtisícoch.... a z okolia napr rakúsko: pod 10, na vyhynutie... maďarsko vyhynutý. u nás mám odhad min 1200, možný až 1600... oficiálne uvádzaný údaj 800 ks je už dosť starý, naprosto nereálny. a prebiehajúce sčítanie cez DNA tiež nedá konečný stav... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 29.10.2014 o 16:56

jirik, spocitali medvedov, co ukazovali v TV, od toho odpocitali oficialne udavany pocet a vysledok je na svete... samozrejme ze nemaju relevantne cisla a mozno aj maju, ale s tymi cislami by urcite so svojimi blabolmi u laickej verejnosti neuspeli, tak si ich proste vycucali z prsta a senzacia o zalostne slabych stavoch medvedov je na svete. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterD, 29.10.2014 o 15:35

sailormon81.mam uplne iny nazor ako Ty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jirik, 29.10.2014 o 15:27

Když jsme u toho ,,počtu" na x km - z čeho vlastně vychází ochranáři z jakých podkladů pozorování či sčítání?Jak je možné že jejich početní informace o stavu má vždy přednost před poznatky několika tisíc profesionálů,co jsou denně v lese?Může mi tady někdo vysvětlit ten záhadný zdroj informací?Děkuji předem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 29.10.2014 o 14:50

prípadne sa v nich nájde ešte svietiaca čelovka :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hyperon, 29.10.2014 o 14:19

riesia to jednoducho. ponatieraju sa cesnakom a nosia po sebe zavesene male zvonceky. potom sa uz len treba vyhybat miestam kde su medvedie vykaly, ktore smrdia cesnakom a su plne malych zvoncekov (maly pokus o humor). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1481-1520 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM