Heming hunting
dnes je štvrtok,  18. apríl 2024,  meniny má Valér,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:52,  dnes západ slnka: 18:38
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 197 757
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1441-1480 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lubenko, 20.3.2016 o 20:29

Lysec načo tu davaš take neoverene dristy,mal som ta za seriozneho človeka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jurokr, 20.3.2016 o 19:19

ja som pocul, ze 40 000. tvoj zdroj sa sekol o jednu nulu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 20.3.2016 o 19:02

Za kačicu by som to nebral - skôr by som povedal, že je to pravda. Číslo aj skutok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 20.3.2016 o 16:31

Pred pár dňami som počul (od údajne zainteresovanej študentky ) ,že tá genetická akcia sa zaručene uzavrela na počte okolo 4.000 medveďov na území SR, lenže šéfstvo TUZV zakázalo vraj toto číslo zverejniť.Možno že je to len kačica (pravdupovediac ani mne sa to bohvieako nevidí,), ale čo ak predsa ...?! Dobré by bolo , keby sa (aspoň anonymne) vyjadrili ľudia z prostredia toho projektu, ktorým záleží na pravde ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zepo, 28.12.2015 o 9:06

Krátko na appleho odkaz: Naša polícia by konala vtedy, ak by medveďom napadnutý človek pohrýzol medveďa a nie naopak. Ale aj človek má šancu proti medveďovi hoci ten je päťkrát silnejší a trikrát ťažší len nesmie stratiť odvahu a musí mať veľký kus šťastia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 27.12.2015 o 15:28

tuším by si už niekto zaslúžil aspoň jednu novoročnú ... Starostu Hornej Vsi v lese na prechádzke napadol medveď odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 9.12.2015 o 18:03

ak som dobre zachytil, tak sa tuším na markíze vyhrážali, že bude čosi na túto tému.... upútavka na tv noviny o 19 ............................................ ... ............................. no aktualita!!! posledný riadok na stiahnutie nám vysvetľuje, ako zbierať trus... teda ak toto je tempo, ktorým sa na TUZVO informuje, tak sú ešte dosť rýchli, ale v porovnaní s SPK. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off traper1, 30.11.2015 o 6:59

jasné, že sú pre množené, ja som konkrétne videl jeden deň šesť medveďov, bol čas čučoriedok, dobre, ale čo robia kukurici za dedinou? expert povie, že ľudia ich, vytlačili z tých čučoriedok, ale keď sa škriabe po slivke v záhrade, čo s tým? asi nemajú životný priestor.. nedávno som čítal, že bol vyfotený medveď v okolí Bratislavy, to sa mi páči.., že sa vracia do miest výskytu z čias Pribinu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 27.11.2015 o 21:37

ten článok janka hečla je už i tu: odkaz , no je to trochu ponaťahované. snáď TUZVO tiež dá poriadnu informáciu a prestanú výslednú správu tajiť ako komorníci. verím, že výsledky nie sú za naše peniaze tajné.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 26.11.2015 o 21:15

som v rozpakoch z takého "týmu". daj viac info.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 26.11.2015 o 20:21

Novinkou je zriadenie a činnosť zásahového tímu, ktorý má riešiť neprirodzené správanie veľkých šeliem mimo ich prirodzeného areálu. Ako doplnkovú činnosť pre tento tým by bolo vhodné v zimnom období (keď medvede spia) ich využiť na preverenie odbornej spôsobilosti samozvaných pseudo-ochranárov ,ktorí síce celý rok o medveďoch z pohodlia domova vypisujú ,ale priamemu kontaktu s nimi sa urputne vyhýbajú !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off jirik, 26.11.2015 o 19:45

Tak to se pan Rakyta se svými výpočty v Polovnictve 9/2008 trefil téměř přesně - předpoklad v roce 2015 přes 1200 ks - klobouk dolu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off bakchus, 26.11.2015 o 18:40

nocpet, bolo to aj v telke a hovoril tam aj prof. Paule a celkom dobre na adresu tých ktorí neveria že je ich toľko... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.11.2015 o 11:06

preboha, nocpet, čo to vravíš????? to odkedy SPK, či SPZ sa stará o svojich členov??? nanajvýš ich naháňajú s platbami, aby si mohli platiť nájomm za nelegálne získaný revír Zádielská dolina. ale informovať o niečom??? aby si ešte z toho nemal problémy..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off nocpet, 26.11.2015 o 11:03

Najkrajsie je, ze vsetci vychadzame z clanku na zvolen.sme.sk Nechcem nijak spochybnovat jeho kvalitu, ale ako je sakra mozne, ze tak dolezita informacia ako je pocet medvedov na SK sa k nam dostava z clanku novin. Rozumiem, ze odborna konferencia je urcite to najlepsie miesto na odprezentovanie vysledkov vyskumu. Len nechapem, ze SPK pripadne SPZ sa k tomu okamzite nevyjadruju v mediach. Lebo sa do toho pusti LOZ Vlk, zacnu to "vysvetlovat", vsade budu rozpravat ze to je vymyslene, predimenzovane a celu studiu budu spochybnovat. Samozrejme dostanu priestor v mediach a bojim sa, ze polovnikom ostane len sucho v ustach... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 26.11.2015 o 10:22

som rád, že som sa moc nemýlil... apple, 27.3.2015 o 16:04. ak vezmeme v úvahu, že vzorky neboli obsiahnuté zo 100% populácie, že nebolo monitorované celé územie výskytu, tak počet cca 1300 je naozaj spodok preukázateľného počtu skutočný interval bude naozaj niekde medzi 1400 - 2000 ks. no bolo by treba sa spýtať super odborníka Baláža a comp. čo oni na to, že ich počty sa ukázali ako vyložene vedome zavádzajúce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off MatkaLC, 26.11.2015 o 9:58

Tak a už to máme: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off motaq, 20.10.2015 o 20:31

Dnes o 20:03 som odchadzal od Grand hotela v Starom Smokovci, len tak sa suniem autom medzi hotelmi a pozeram, ze na ceste nieco stoji, zdalo sa ni to dost velke tak som si posvietil dialkovymi svetlami a kuk kuka na mna macko nic velke taky vlanajsi pestun, a pod cestou dalsie dva kusy jeden podobny tomu na ceste a jeden vacsi zrejme medvedica s 2 pestunmi. Ked som na nich posvieti nezdzali sa dlho a zduchli do tmy medzi hotely. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tibor112, 20.10.2015 o 20:06

...a už je to tu,spozorovali medveďa pri BA,môžme sa tešiť na ich selektívny odstrel,ha ha ha ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HUGO09, 9.10.2015 o 19:41

U nás teraz len nad dedinou sa zdržujú 3 medvedice ktoré majú spolu 7 mladých nechodia spolu a každá ma inak staré mladé takže žiadna duplicita nehrozí ,asi treba ísť na tržnicu možno niekto kúpi za euro taký VLK ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off zepo, 9.10.2015 o 18:20

Včera či predvčerom ma pri pozeraní správ dojalo kedˇservilný reportér uvádzal názor hlupáka aby ľudia nechodili za dedinu na huby,pretože sa pri dedine mocú medvede! Ľudia sa boja ísť do lesa,reportér má reportáž a pseudoochranári si šúchajú brucho. Nikomu ani nenapadla otázka,čo robiť s rozplienenou medveďou populáciou,ktorá ohrozuje ľudí a ich majetok.Môže sa stať že neriešenie počtu medveďov v našej krajine sa medveďom preukáže posledná služba - "medvedia". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off 857jrs, 8.10.2015 o 21:13

Na poslednom splne za dedinou na kukuricnom poli za cca 3,5h videné 8roznych medveďov, s toho medvedica a dve mladé tohoročné, ďalšia medvedica s nejakým pestunom, a tri samostatné odhadujem cca 3-4rocne. Tie tam boli rozpasene súbežne takže duplicita sa vylučuje. Ešte chodí partia v ktorej sú štyri. Určite sú stiahnuté na kukuricu, bežne ich ale človek nestretne ale vidieť medveďa už nieje žiadny zážitok skôr nepríjemná otrava, lebo jeden nikdy nevie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Durell, 8.10.2015 o 20:16

No, práve to bolo na JOJ- ke. To je už úplne v prdeli . Len 5-10 rokov do zadu sme mali medveďa ako raritu. Tieto stavy sú už v pohode na planovaný lov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mirosz, 8.10.2015 o 12:55

no ved nas moze informovat pstruzik predpokladam ze uz maju volaky napocet a vie dodat cisla pripadne uplnu mapu podla toho co sa pozberalo len ci to bude ochota zverejnovat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 8.10.2015 o 8:40

Osobne si myslím, že 50% vzoriek môže byť duplicitných a zachytených bolo tak 30-40% populácie. Takže mi to vychádza na cca 3000 +/- 500. včetne tohtoročných mláďat. To je sakra veľa. do 3-4 rokov tu budeme mať enormne vypuklý problem s medveďom. Len u nás boli v tomto roku už minimálne 4 stretnutia ( pozorovania ). Začnú byť nekludné a podráždené nakolko nemajú dostatočný životný priestor a narážajú jeden na druhého a na ludí. Ak máte raz do mesiaca doma nervoznu manželku je to len demo verzia nervozneho medveďa. Vybehne na vás aj bez zjavnej príčiny, len aby si ochránil svoj klud. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off pistak, 7.10.2015 o 19:16

Sčítanie medveďov, vzorky DNA - Zaujímalo by ma ako to dopadlo so sčítaním medveďov pomocou odobraných vzoriek na DNA testy.Ja sám som odovzdal 3 vzorky v domnení že sa tu konečne niečo zmení a kompetentní,nás poľovníkov budú informovať.Zdá sa mi že to celé so sčítaním veľmi rýchlo utíchlo.Vyzbieralo sa 2550 vzoriek tak koľko ich vlastne je? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dusanbe, 8.6.2015 o 22:57

Aký je reálny stav? Jednoduchý, medvede a ochranári sú pre množení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pstruzik, 3.6.2015 o 21:28

Suhlasim, ze osveta mala byt lepsia resp. systematickejsia. Prispevky v Televiziach a radiu, popularnych dennikoch a mesacnikoch aj jednej internetovej stranke venovanej polovnictvu asi neboli dostacujuce... Na druhej strane ak viete niekto poradit lepsi a systematickejsi sposob distribucie vyse 12 000 skumaviek ako cez SPK a lesne urady rad sa do buducnosti poucim... Adminovi dakujem za ponuku, v buducnosti to urcite vyuzijeme. Lesu a lovu zdar priatelia! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 3.6.2015 o 11:06

Na predchádzajúce príspevky zareagujem len tým, že ak bude potrebné niekedy v budúcnosti informovať resp. spropagovať a dostať do povedomia, tak stačí zaslať na email a pomôžeme v rámci možností LovuZdar.sk ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off astronom, 3.6.2015 o 7:51

Chcel by som poďakovať pstrúžikovi za vyčerpávajúcu informáciu. Ako poznamenal bakchus, škoda že sa neurobila tejto akcii väčšia osveta a to pred zberom, ale aj počas zberu. Vyhli by sme sa kadejakým špekuláciám a nebol by priestor na dohady a fámy. No a samozrejme že som ten zber nerobil za tričko :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off bakchus, 3.6.2015 o 5:45

pstruzik, ďakujeme za vysvetlenie faktov len by som poopravil skutočnosť že nie všetci boli dostatočne informovaní a oslovení. Určite budeš so mnou súhlasiť že tak ako potrebujete čas na laboratórne práce mali ste pred zberom urobiť vačšiu osvetu. Rozdať skúmavky prostredníctvom lesných úradov bol nesprávny krok. Už tam sa našli neochotní pracovníci ktorí z vlastného subjektívneho postoja nerobili dobré meno projektu. Ďalej niektorí hospodári ani nerozdelí skúmavky členom PZ a to už ani nejdem do detailov ako súkromné poľ. revíry a pod. Preto si niekto myslí že projekt zastrešujú ochranári. A ešte poznámka že ak to niekto robil pre tričko tak je to... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pstruzik, 3.6.2015 o 0:36

Vazeni kolegovia, som clenom vyskumneho timu na LF TUZVO a neda mi nereagovat na niektore zavadzajuce informacie: 1. Astronom – dakujem ze si sa zapojil do zberu. Tricko malo byt odmenou zberacom za dobru vzorku (tak to bolo medializovane), ale nakoniec sme sa rozhodli, ze kazdy zberac ktory odovzdal nejaku vzorku trusu alebo srsti medveda dostane tricko... Triciek mame dostatok. Mali sme pripady, ze akonahle sme oslovili zberacov o zaslanie postovych adries s velkostou tricka zacali nam v niektorych pripadoch chodit cele zoznamy osob napr. na 5 skumavkach s jednym menom zberaca sa hlasia cele rodiny, zrazu zbierali po 1 vzorke manzelky, deti pripadne ostatni clenovia rodiny alebo polovneho zdruzenia prip. lesnej spravy. Pocet tricek sme objednali na zaklade mien uvedenych na skumavkach, takze niektori „novi“ zberaci ktorych mena niesu na skumavkach tricko nedostanu. 2. Ak niekto zo zberacov este nezaslal postovu adresu s velkostou tricka prosim poslite info na veronika.slivkova@tuzvo.sk 3. 1100 roznych vzoriek – je to mytus – ani ja este neviem aky je pocet individualnych genotypov, predchadzaju tomu mesiace prace v laboratoriu pri extrakcii DNA, identifikacii genotypov, porovnavani genotypov a naslednom vyhodnocovani v najmodernejsich pocitacovych programoch. Pan profesor, ani nikto z vyskumneho timu, by si nikdy nedovolil ovplyvnit data (napr. prerusenim zberu) a vysledky z akychkolvek subjektivnych dovodov. Aj ja som polovnik a situacia s medvedom a ostatnymi selmami mi nieje lahostajna, vo vyskume som nestranny, inak by som nerobil vyskum ale populizmus alebo pisal rozpravky, 4. zber bol ukoncny v zime, lebo pre vyhodnotenie potrebujeme nemenny pocet vzoriek, 5. vysledky budu zverejnene predpokladam koncom leta, 6. prazdne miesta na mape naznacuju len 2 moznosti: a) slaba populacia medveda alebo b) neochota zapojit sa do zberu. 7. dakujem MatkaLC, bakchus, apple, astronom a dalsim zberacom za zodpovedny pristup a zapojenie sa do zberu vzoriek. Skoda, ze tuto neopakovatelnu prilezitost nevyuzili vsetci osloveni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off peterD, 2.6.2015 o 23:41

v Nitrickych vrchoch asi neboli,tam by mali vzorky min.s 3ks. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jepp414, 2.6.2015 o 23:14

A kde sa da zistiť kolko ten výskum stal penazi ci EUR ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jepp414, 2.6.2015 o 22:22

A co potom bude mapka kde je ich najviac.a tam nebudeme chodiť ci ako odstahujeme sa odtiaľ ???ake sa potom záujmu stanoviska odchyt?odlov?kastracia?budeme ich cipovat monitorovať umelo prikrmovať ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 2.6.2015 o 22:18

Nie je to síce nejaká oficiálna mapa, ale zatiaľ aspoň prehľad, kde boli zozbierané vzorky. Dáva to aspoň približnú predstavu o hustote medveďa na určitých častiach SR. Pridávam odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off michal89, 2.6.2015 o 22:13

bakchus má pravdu.. oni ten výskyt v kusoch spriemerujú na celkovú výmeru slovenska a zase sa dostaneme do nereálnych čísiel..v skutočnosti na určitých územiach je výskyt medvedov až nereálne vysoký, ale je to tak..to pozná len ten čo chodí do hory a každodenne sa snimi stretáva.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bakchus, 2.6.2015 o 21:54

Mňa ani veľmi nezaujíma celková početnosť na Slovensku, skôr mám záujem vidieť nejakú mapku hustoty populácie na určitých územiach. Tá by skôr mohla pomôct v presviedčaní zodpovedných orgánov o potrebe regulácie početnosti na niektorých územiach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatkaLC, 2.6.2015 o 21:11

Zber mal svoj dátum ukončenia, takže všetky fámy ktoré idú sú len kačice...Nikto ešte nič netuší, hoci som už počula xy verzií. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jepp414, 2.6.2015 o 18:37

Som zvedavy ako dopadne ta anál líza a co to prinesie pre nášho medveďa ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1441-1480 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov