Heming hunting
dnes je nedeľa,  28. apríl 2024,  meniny má Jarmila,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:34,  dnes západ slnka: 18:53
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Trofeje z diviakov - diskusia

autor: off Pepes33
pridané: 22.6.2010 16:41

Zdravíčko, chcel by som sa Vás spýtať, čím natierate zvonku diviačie kly aby nepraskali ( časom)...

počet zobrazení: 19 766
počet hlasov: 2
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off operak, 22.6.2010 o 20:21

To nie je najlepšie riešenie.Tiež som prešiel od sviečok až po špeciálne zmesi na výplne zubov.Poviem Ti ako to robím ja a zatiaľ mi to funguje.Keď odpíliš sánky z kanca,spodnú pokiaľ je zrelý na medailu až za posledným zubom/pre istotu/ daj ich variť.Variť sa musia od studenej vody.Keď voda začne vrieť, var ich max 40 minút.Maximálna minutáž je u kanca 6 a viac. Veľmi dôležité je po uvarení nevyťahovať kly von ,ale nechať ich vychladnúť vo vode,v ktorej sa varili.Potom ich pracne vyberieš zo sánok,určite vieš že zo silných kancov idú ľahšie ako z 3-ročných sekáčov.Potom ich vo vlažnej vode umyješ a nechtom odstrániš jemný povlak na kloch i orechoch.Samozrejme vytiahneš aj dreň ,ktorá je v zbraniach.Kly necháš zhruba dve hodinky obschnúť.Potom ich naložíš do oleja jedlého alebo olivového.Kľudne ich tam nechaj dva týždne.Keď ich vyberieš otri ich handričkou.Do klov i orechov natlač pinzetou trošku vaty, zastriekaj ju silikónovým sprayom zase daj vatu a zastriekať.Keď takto naplníš kel silikónom nasiaknutou vatou na konci to uzavri roztavenou sviečkou.Takto si kel bude ťahať mastnotu koľko bude potrebovať.Samozrejme ako som už písal nezabúdať natierať ich zvonku silikónovým gelom,hlavne hrany klov.Orechy nie sú tak náchylné na praskanie,precízne sa treba venovať hlavne spodným

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-48 z 48 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off hluchan5, 30.7.2010 o 17:11

mozem naplnit diviačie kly včelím voskom ? -

mozem naplnit diviačie kly včelím voskom ?

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 29.6.2010 o 22:24

Zbrane mojich medailových kancov ID 60621,51880 sú ošetrené technikou ,ktorú som opísal. Nezaznamenal som ani u jednej prasknutie ani prerazenie mastných flakov na povrch.Kel je počas života fyziologicky stále udržovaný v určitej vlhkosti dreňou,ktorá sa nachádza vo vnútri.Prečo mu tieto podmienky z časti nesimulovať? Problém praskania klov je jednoznačne výraznejší v panelákových bytoch,kde je ústredné kúrenie a tým i suchý vzduch na rozdiel od rodinných domov ,kde je vlhkosť nepochybne vyššia. Kde sa kúri krbom tam vzduch určite suchý nie je ,práve naopak.Každý ma svoj spôsob úpravy , výplne atď... Kategoricky však nedoporučujem aplikovať peroxyd na akúkoľvek časť kla,považujem to za znehodnotenie trofeje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off forgipalo, 27.6.2010 o 8:53

Poradil by som trocha iný spôsob, ktorý už roky používam bez problémov. Po vyvarení a očistení klov ich malím štetcom pretriem peroxidom /samozrejme len v spodnej časti kde nie je pálenie, ktoré potom pri bielich kloch pekne vynikne/ a kly nechám dva -tri týždne vysušiť. Na naplnenie klov používam Dentakril alebo Spofakril, ktorý je na rozdiel od silikonu pevný a nedovolí klom pracovať. Z vonkajšej strany ich dvakrát natriem disperzným lepidlom - najlepšie Herkules, čím sa výtvorí pre vlhkosť nepriepustný priehľadný film a to zabráni klom pracovať a praskať. Takto upravené kly môžeš mať aj roky v miestnosti kde sa kúri krbom a je tam suchý vzduch. Do klov by som v žiadnom prípade nedával olej alebo niečo mastné, lebo mastnota môže časom preraziť na vonkajšiu stranu a vytvoriť nepekné hnadkasté fľaky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Pepes33, 22.6.2010 o 23:04

OPERAK, dakujem ti za odpoveď, vyskúšam to tak spraviť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off operak, 22.6.2010 o 20:21

To nie je najlepšie riešenie.Tiež som prešiel od sviečok až po špeciálne zmesi na výplne zubov.Poviem Ti ako to robím ja a zatiaľ mi to funguje.Keď odpíliš sánky z kanca,spodnú pokiaľ je zrelý na medailu až za posledným zubom/pre istotu/ daj ich variť.Variť sa musia od studenej vody.Keď voda začne vrieť, var ich max 40 minút.Maximálna minutáž je u kanca 6 a viac. Veľmi dôležité je po uvarení nevyťahovať kly von ,ale nechať ich vychladnúť vo vode,v ktorej sa varili.Potom ich pracne vyberieš zo sánok,určite vieš že zo silných kancov idú ľahšie ako z 3-ročných sekáčov.Potom ich vo vlažnej vode umyješ a nechtom odstrániš jemný povlak na kloch i orechoch.Samozrejme vytiahneš aj dreň ,ktorá je v zbraniach.Kly necháš zhruba dve hodinky obschnúť.Potom ich naložíš do oleja jedlého alebo olivového.Kľudne ich tam nechaj dva týždne.Keď ich vyberieš otri ich handričkou.Do klov i orechov natlač pinzetou trošku vaty, zastriekaj ju silikónovým sprayom zase daj vatu a zastriekať.Keď takto naplníš kel silikónom nasiaknutou vatou na konci to uzavri roztavenou sviečkou.Takto si kel bude ťahať mastnotu koľko bude potrebovať.Samozrejme ako som už písal nezabúdať natierať ich zvonku silikónovým gelom,hlavne hrany klov.Orechy nie sú tak náchylné na praskanie,precízne sa treba venovať hlavne spodným ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off frido, 22.6.2010 o 19:45

Zdravím aby ti kly nepraskali naplň ich epoxidovým lepidlom dvojzlož kovým má názov Epox a kly ti nebudú praskať,samozejme zvonku ich z času na čas môžeš natieť jelením lojom.S pozdravom Frido. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Pepes33, 22.6.2010 o 17:30

Ja ich plním klasickým roztaveným parafínom zo sviečky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off operak, 22.6.2010 o 17:18

Ja ich natieram silikónovým gelom asi tak raz za dva-tri mesiace.Je veľmi dôležité aj to,ako ich respektíve čím máš vyplnené. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 41-48 z 48 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM