Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Elektronická kniha návštev poľovného revíru - diskusia

autor: off lesnik2
pridané: 23.5.2010 13:34

Nový zákon o poľovníctve obdobne ako predchádzajúci zákon ukladá viesť Knihu návštev revíru s príslušnými náležitosťami. Zavádza sa tu však možnosť viesť viac kníh na presne vymedzené časti revíru. Je to určité uľahčenie oproti predošlému stavu hlavne pri viacerých katastroch ale má to aj svoje úskalia (sťažený prehľad pre kontrolu, nečitateľné zápisy, ich obmedzený rozsah, ...). Alternatívnym riešením by mohla byť tzv. Elektronická kniha návštev revíru umiestnená na verejnom internetovom portáli. Sme si vedomí potenciálnych problémov s jej využívaním vzhľadom na možnosti prístupu na internet. Začali sme to pôvodne riešiť pre jedno združenie. Nakoniec sme to rozšírili tak, že Knihu návštev revíru môže používať prakticky neobmedzený počet poľovníckych organizácií. Po počiatočnom zaregistrovaní je pre každý subjekt vytvorená jeho vlastná dátová základňa. Kniha umožňuje okrem zápisu návštevy generovať celú knihu, ktorá sa dá zviazať a archivovať. Momentálne je Kniha umiestnená stránke odkaz . v skúšobnej verzii. Okrem iného obsahuje aj pokyny na vyplnenie a jednoduché fórum (diskusia), ktoré by sa malo tykať hlavne tejto problematiky. Tam by sa dali poskytnúť aj kontakty, informácie a vysvetlenia z našej strany a zo strany širokej poľovníckej verejnosti názory, ohlasy, námety..........Samozrejme, že diskusia by mala pokračovať aj na tejto stránke. Záverom chcem poznamenať že nám nejde o propagovanie novôt za každú cenu a že v čase zavádzania nového zákona do praxe to nie je to najdôležitejšie, ale osobne si myslíme, že toto je budúcnosť a očakávame širokú paletu názorov poľovníckej verejnosti.

počet zobrazení: 27 958
počet hlasov: 2

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 16.12.2015 o 21:04

Neskutočné ako jeden človek dokáže rozvrátiť a zahltiť v priebehu pár dní niekoľko diskusií na tejto stránke a opäť zamestnať moderátorov. Zároveň sa čudujem, že ho väčšina jednoducho neignoruje. Reagovať na protinázor napr. zosmiešňovaním zaužívaného spôsobu delenia diviny v nejakej poľovnej spoločnosti (ktorý úspešne funguje aj vo viacerých PS, v ktorých som mal možnosť poľovať) s tak prudko detinským invektívno- uštipačným podtónom sa nevidí tak často a túto formu komunikácie som považoval po udelení banu niektorým registrovaným členom na tejto stránke za zažehnanú. Čo sa týka elektronickej knihy návštev revíru. Doba pokročila, určite má svoje výhody, avšak pokiaľ ju ma spravovať resp. má k nej mať prístup externá firma či poskytovateľ služby, vidím v tom aj určité nevýhody, ale to je na dlhšiu debatu. Nehovoriac, že by sa určite našli členovia "zapisujúci sa" ešte pri vyrážaní z práce. Každopádne táto možnosť tu je, uľahčuje život, ale v otázkach poľovníctva som skôr konzervatívny. Mne sa poľovníctvo spája s chatou bez elektriny, spaním v spacáku či posedovom vaku, dedinským koloritom a večerným pohárom vína či "jegera" s priateľmi so zelenou krvou, ideálne pri zvukoch ohňa v piecke či krbe. Pípanie sms informujúcich o zapisujúcich sa členoch počas sedenia na posede ma neláka, taktiež ani nahánať internetové pokrytie po kopcoch. Keď do knihy nestíham, mám komu zavolať, kamarát kamaráta nemá problém zapísať. Taktiež pokiaľ idem do susednej lokality, v ktorej už niekto zapísaný je, vždy sa dá dotyčný pomocou tej smsky upozorniť. Mám veľa záľub, ale poľovníctvo je jedinou, kde dokážem skutočne spomaliť, odbremeniť sa od všadeprítomnej techniky zrýchľujúcej život a na chvíľu nefungovať pripojený v "sieti." Proste vnímať hodnoty a veci inak, pomalšie, sústreďujúc sa len na prírodu a pocit nastávajúcej poľovačky, nie na vibrujúci mobil či neustálu potrebu skontrolovať kto sa "zapísal", pretože táto situácia by s elektronickou knihou proste časom nastala, tak funguje technika. Edu: neber to v zlom, ale ja byť adminom stránky, tak ti udelím taký banán, že sa ti nezmestí do objektívu na fotoaparáte. Nie preto, že by si mal niektoré názory a tvrdenia zlé. Alebo preto, že by si bol vulgárny či absolútny demagóg. Ale preto, že ty jednoducho nie si predurčený na vecnú a aj pre čítajúcich prospešnú diskusiu. Na protinázor reaguješ invektívami nesúvisiacimi s meritom preberanej veci v snahe uraziť ľudí, ktorým sa ti nepodarilo vnútiť svoj názorový "produkt." Niečo ako ješitný poisťovací agent, ktorého keď vyhodíš dvermi, tak vlezie oknom a ešte ti zakričí, že nevieš čo je pre teba dobré. Nauč sa nereagovať na každú odpoveď, opozitný názor nemusí byť vždy nutne nesprávny a tým pádom aj podnetom na ďalšiu diskusiu, nechaj ľudí slobodne sa rozhodnúť s akým názorom sa stotožnia bez neustálej snahy presvedčiť ich o jedinej správnosti toho čo tvrdíš, je to otravné a obťažujúce pre ostatných diskutérov, ktorí sú takto vtiahnutí do série nič neprinášajúcich príspevkov určených maximálne pre súkromnú poštu. A pridaná hodnota je 0.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

komentáre

zoradiť
zobrazené 201-219 z 219 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Edu, 28.9.2010 o 11:50

Goret v roku 1993 To si s tým enemtéčkom asi išiel na Bratislavský Kamzík keď ti zazvonil :-DD U nás bol problém chytiť niekde v Piešťanoch alebo Novom Meste signál ešte v roku 1996 a to nevravím ,že na horách absolútne nie . Tak ako by sme mohli pochybovať o internet bankinngu .že sa niečo stašné stane a niekto nám vybiely účet a neviem čo všetko ešte konšpiračného sa len môže stať z našim účtom . Tak podobne je to i pri elektronickej knihe návštev . Je veľa spôsobov ako vybieliť niekomu účet ale cez inernet banking je to skoro nemožné oproti starej písacej klasike alebo zneužitia kreditky . Podobne je to aj pri knihe návštev . Tiež je veľa zástancov nosenie hotovosti ktorí sadnú na autobus a trepú sa 30 km do trenčína a 30 nazad aby vypísali nejaké papiere vybrali si hotovosť a išli následne na poštu zaplatiť šeky . Ja to urobím kľudne o polnoci v nedeľu sa v pohodlí a teple cez inernet banking za pár sekúnd . Komu sa chce predrbať na takéto veci celý deň nech sa páči . Podobné je to i s tou elektornickou knihou návštev ,predsudkami a malovaním scifi scenárov . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 28.9.2010 o 8:04

Edu, tak čo som, fantasta alebo konzervatívec? To, že máme novú dobu som pochopil už niekdy v 93, keď som sa na Mikuláša v čerstvom obnovci fučiac brodil na kopec a v rumpsaku mi zazvonil mobil. Pri vyberaní som ho nechtiac vypol. Bol to firemný mobil a PIN som si nepamätal. Ja proti elektronickej knihe nenamietam, len by ma zaujímalo na akom operačnom systéme beží a ako je zabezpečený a zálohovaný databázový server. Inak, ak by v elektronických dátach niečo nepasovalo, tak sa dá napasovať alebo aj zahodiť a tiež je všetko vyriešené. Tak mi napadlo, že zahodená klasická kniha má ešte jedno využitie, ktoré elektronická isto nemá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 27.9.2010 o 15:31

Ešte jednu výhodu má klasická kniha . Keď niečo niekomu nepasuje proste ju zahodí a je všetko vyriešené. Netreba ju nabijať ani niet potom už čo nabíjať. Goret možno ti poviem novinku , ale elektronickú knihu tiež netreba nabíjať. Ty si konzervatívec ja ti to neberiem . Elektronickou formou sa dnes vybavuje spústa vecí a mail už dávno nahradil nie len klasickú poštu ale fax je už dnes prežitok . Mňa by zajímalo aké nevýhody vidíš na elektronickej knihe oproti klasickej . Aby sme mohli porovnať výhody a nevýhody oboch kníh . Ja som zopár výhod spomenul ale našiel by som desiatky ďalších . Vidíš a to ti odpisujem z Ostrej hory momentálne :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.9.2010 o 13:41

Edu, predstav si na vjazdoch do vašeho revíru terminály vybavé interakcívnou mapu komunikujúce medzi sebou, cez ktoré by si videl aktuálnu obsadenosť a mohol si rezervovať určité miesto v určitom čase. Dalo by sa to vylepšiť i o službu, že ak by si sa neodhlásil resp. znova neprihlásil, systém by to hlásil napr. hospodárovi. Takéto systémy dnes bežne využívajú napr. terénni colníci a lovci nežiadúcich imigrantov. Inak klasická kniha má jednu bohovskú výhodu - nepotrebuje napájanie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 27.9.2010 o 12:16

Goret nerob zasa z toho scifi . Proste tak ako sa prihlásiš na lovu zdar sa odpíšeš z knihy . To je celé . Neviem v čom je prínos keď chcem isť do hôr musím prejsť 20 km prídem po roztrhanú knihu na stodole a tam sa dočítam ,že na mieste kam som chcel ísť už niekto sedí . Zavriem knihu a môžem premýšlať čo ďaľej .Či ísť domov a len tak sa povoziť 40 km pre účel birokracie ,alebo niekam inde kontrolovať ďalšie knihy kto sa kde nachádza. Teda ak ju vôbec otvorím lebo ten zámok je stale dodrbaný. Keď chcem prejsť následne vrchom domov nemôžem lebo sa musím isť zapisovať do knihy .Takže zase smola a ďalších 5 km naviac o strate drahocenného času nehovoriac. Kedže rozloha revíru je veľká máme knihy 4 pre každý úsek inú . V prípade ,že chcem isť do iného úseku musím sa kilometre vracať aby som splnil birokratickú povinnosť a išiel sa 5 km prepísať do inej knihy :-DD Nevidím v tom žiaden prínos . Čo sa týka kontorly poľovníckym hospodárom či poľovníckou strážou elektronickú knihu by mali on line pod kontrolou a ihneď by vedeli kto je kde zapísaný a videný atď. Keby to chceli zistiť v klasických knihách potrebujú na to 2 hodiny cestovania a oklo 50 km najazdiť automobilom . Osobne nevidím ani jednu nevýhodu elektonickej knihy oproti tej starej písanej . Kedysi pred viac ako 10 rokmi keď sa mali kupovať pre pz vysielačky som sa vyjadril ,že majú malý dosah a za pár rokov bude mať každý poľovník tak či tak mobil takže sa budeme dorozumievať cez telefon bolo to smiešne ako by som chcel letieť na mars . Dnes má každý náš člen mobil pokrytie nášho revíru signálom je 99,9% Každopádne v elektronickej knihe nájdem desiatky veľmi kladných vecí . V tej klasickej žial ani jednu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.9.2010 o 8:48

V dnešnej dobe budovanie centralizovanej elektronickej knihy návštev revíru mi pripadá viac krok späť ako vpred. Viem si predstaviť interaktívne info terminály vo veľkosti dnešných navigačných so zobrazením mapy revíru a v nej aktuálnych polôh návštev s prípadnou históriou. Zistenie polohy pomocou GPS, rozoslanie (aktualizácia) pomocou GPRS. Pred návštevou miest bez signálu by mohol návšteník vložiť zamýšľanú polohu. Netreba vymýšľať nič nove, stači dať do kopy existujúce. Apropo, kto si viete predstaviť databázu návštev revírov bežiacu na zálohovaných serveroch OLÚ? Však je zatiaľ lepšia papierová kniha? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.9.2010 o 20:03

Keď niekde nie je signál Lubenko nemôžeš sa telefónom odpísať musíš ísť tam kde signál je . Miesto kde je u nás kniha návštev signál má !!! Ak by signál nebol odpíšeš sa doma pri PC :-DD telefón k tomu nie je potrebný !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.9.2010 o 17:52

a čo ked niekde nieje signal? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.9.2010 o 13:36

hornet 22 neviem čo považuješ za sprostosť pri odpisovaní sa v elektronickej knihe ??? Keď si zlomíš nohu v revíri neodpíšeš sa ani elektronicky ani perom lebo sa nedostaneš ani po elektronickú knihu tak ako ani po tu dotrhanú čmáranicu . Ak sa však chceš so zlomenou nohou odpísať mobilom tak môžeš aj zavolať mobilom pomoc ak máš signál . Okrem toho zákon neprikazuje osobné odpisovanie sa v knihe ! A ver tomu že keby niekto niekoho hľadal našiel by ho v tej elektronickej hnihe oveľa skôr ako pri tej písanej perom . O ďalších možnostiach ktoré by takáto kniha umožnila môžeme tiež debatovať ako doplnenie o google maps prípadnú trasu atď . Všetko sa elektornizuje za nejakú dobu sa budú konať už i voľby elektronicky čo už v mnohých krajinách funguje tak nie je dôvod nejakého strachu z niečoho nového. Treba to iba navrhnuť a uviesť v súlad v legislatíve . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.9.2010 o 13:15

Osobne by som takúto knihu veľmi uvítal . Je to nepochybne výborný nápad a myšlienka . Uľahčilo by to veľa času a každý by mal doma prehľad o tom kto je vonku ,kde je čo sa strelilo čo ešte treba streliť a mnoho iných informácii ktoré by si mohol kedykoľvek prekontrolovať . U nás máme 4 knihy každá má vymedzený úsek čo je veľmi kontraproduktívne a keď vlastne chcem streliť líšku vo vlastnom revíri nemôžem lebo je za hranicou nejakej knihy v ktorej som napísaný . Veď je to smiešne . Náš revír má oklo 15 km a ísť niekam 15 km autom aby som si prečítal v nejakej knihe ,že už na mieste kde chcem ísť čakať je napísaný niekto iný je tiež dosť tragikomické . Elektronická kniha by to všetko mohla vyriešiť . Naviac poľovný hospodár či poľovná stráž by mala on line informáciu kde je kto . Celá by sa dala kontrolovať ,zapisovať i odpisovať pomocou mobilného telefónu . Ja vidím veľmi veľa prínosov takejto knihy !!! Ako to zosúladiť v legislatíve neriešim . Faktom je ,že máme troch členov ,ktorí internet nemajú .Ale majú ho ich deti . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2, 12.8.2010 o 11:57

§ 54 Evidencia návštevy poľovného revíru (1) Každý, kto sa nachádza v poľovnom revíri so zbraňou určenou na poľovné účely, okrem účastníka spoločnej poľovačky, musí byť pred vstupom do poľovného revíru zapísaný v knihe návštev poľovného revíru (ďalej len „kniha návštev“). (2) Člen poľovníckej stráže, ktorý v poľovnom revíri vykonáva ochranu a kontrolu sa do knihy návštev nezapisuje, ak vstup do revíru vopred oznámi poľovníckemu hospodárovi. (3) Knihu návštev zakladá a za jej vedenie zodpovedá užívateľ poľovného revíru. Za správnosť údajov v nej uvedených zodpovedá ten, kto zápis vykonal alebo mal povinnosť vykonať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2, 11.8.2010 o 15:04

Citujem :osobne som si istý, že znenie nového zákona o poľovníctve aj vykonávacia vyhláška k nemu neumožňuje zavedenie inej ako písomne vedenej knihy návštev revíru, Keď niekto nechce tak nechce. Osobne túto elektronickú verziu sám propagujem nakoľko idem vpred a nie "VZAD"(ako naši zákonodarcovia) Ak je niekto "negramotný" nech ide do školy. Keď som chodil ja do školy počítače ešte neexistovali a som TU. I would welcome the electronic book. LOVU ZDAR! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesnik2, 12.6.2010 o 15:08

Ak je to tak, súhlas, ale to nebrani diskúsii o probléme. V kratkom čase by mala byť dokončená časť, ktorá umožní hlásenie plnenia plánu lovu od PZ až po vrcholové orgány. Samozrejme zaheslované, aby jeden nevidel "vnútro" druhému. Takto sa nemusí využívať celá kniha, ale len jej časť a poslúži to na operatívne hlásenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hornet22, 12.6.2010 o 13:20

žiaľ nemáš pravdu, "čo nie je zakázané je povolené" platí v právnom poriadku SR ale LEN PRE OBČANA (teda fyzickú osobu), knihu návštev PR vedie PZ, PS a pod. čo sú právnické osoby, a zákon vyžaduje zapisovanie do knihy,ja s tým osobne súhlasím, kniha je v prvom rade koncipovaná tak preto, aby boli chránené životy a zdravie poľovníkov, kontrola je až na ďalšom mieste ale aj tá je potrebná ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesnik2, 11.6.2010 o 21:09

Súhlasím, že nový zákon nepozna takú formu. Opýtam sa však takto. "Je dovolené, čo nie je zakázané?". Rád by som počul názor právnika, Inak mi vôbec nejde o jej zavedenie a už vôbec nie o byznis.Ak by som vedel, že to je názor výraznej vačšiny, tak ju zajtra zo stránky stiahnem. Internetizácia spoločnosti však pokračuje aj keď možno pomaly. Aby sme neboli prekvapení. Verte, že nemôžme žiť stále v rokoch 1972 ....keď začínalo platiť "Poučenie z krízového vývoja v strane a spoločnosti po XIV zjazde KSS). Za 2 - 3 roky môžeme byť nepríjemne prekvapení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hornet22, 11.6.2010 o 13:29

osobne som si istý, že znenie nového zákona o poľovníctve aj vykonávacia vyhláška k nemu neumožňuje zavedenie inej ako písomne vedenej knihy návštev revíru, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 11.6.2010 o 10:40

Ja by som to nezavrhoval, skorej opačne! Napr. ako uviedol hornet22, odpísanie člena po poľovačke. Ja to vidím tak, že napr. poľ. hospodár bude mať stále prehťad kto kde je a či sa v zdraví vrátil! Vie následne zatelefonovať a aj pomôcť. Nemusí vycestovať napr. 25 km, aby si pozrel čo je nové v knihe návštev. A kolega bude mať aj tak smolu, že napr. po ňom nepôjde nikto poľovať trebars deň a možno budú rozhodovať minuty. Poznám pár prípadov aj z praxe. Avšak vidím problém v dostupnosti internetu a PC negramotnosť ( pardon za slovo) u starších kolegov. Určite tam je aj viacej za a proti, ale netreba to zavrhovať! Samozrejme je to môj názor.LaL zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesnik2, 10.6.2010 o 20:38

Citujem:"osobne to hodnotím ako naprostú sprostosť a špekuláciu niektorých tiež poľovníkov.". Možno som mladší, možno starší,možno tiež poľovník , ale to nevadí. Nedovolil by som si však o práci iného vyhlásiť, že niečo je naprosta sprostosť a zvlášť nie vtedy, ak som sa s tým dôkladne neoboznamil. Poľovníctvu sa venujem od konca 60 tich rokov ako chlapec a honec a od roku 1978 ako člen SPZ už s puškou. Nech posúdia iní či je to až tak málo.Niekedy sme nemali ani KNR, ani plán spoločných poľovačiek, a mne sa to pozdávalo. To ale neznamená,že teraz nebudem rešpektovať zákon. Opýtam sa Vás, ak teraz Vás zapíše,alebo odpíše kamarát (na základe telefonatu) bude to už všetko v poriadku ? Pritom Vám garantujem , že sa to deje a ja môžem mať knihu v Michalovciach a PZ v Malackách. U nás je jedna KNR a problém nerieši ani 20 pri každom dome.Treba si uvedomiť, že nie všade je jedna dolina jeden revír, ako je to okolo B.Bystrice, alebo na Čiernom Váhu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hornet22, 8.6.2010 o 9:29

ak niekomu robí problém zapisovať a odpisovať sa osobne, tak nemal podpísať stanovy alebo dom. poriadok PZ, alebo nech nepoľuje, význam osobného zapisovania je okrem iného aj v osobnej zodpovednosti poľovníka za svoje konanie, aj trestoprávne, význam osobného odpisovania je aj v tom že, sa potvrdzuje, že sa zdravý vrátil z revíru a nie je niekde so zlomenou nohou v mraze (to len ako príklad), nie som si istý či zákonodarca predpokladal, že bude zriadená elektronická kniha návštev, to by potom mohlo mať PZ v Malackách knihu návštev v Michalovciach.... osobne to hodnotím ako naprostú sprostosť a špekuláciu niektorých tiež poľovníkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 201-219 z 219 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM