Heming hunting
dnes je piatok,  17. máj 2024,  meniny má Gizela,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:06,  dnes západ slnka: 19:19
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Ste za zrušenie nariadenia, že psy vyššie ako 50 nemôžu isť na duričske skúšky? - diskusia

autor: off jozefpetr
pridané: 7.4.2010 7:43
Už dlhšie operujem s myšlienkou, prečo, keď ako sa tvrdí máme európsky zákon o poľovníctve a vyhlášku sa nezmenilo aj to, že plemená ktoré presahujú výšku 50 cm, nemôžu isť na duričské skúšky.Myslím, že je to prežitok a nezmysel, v krajinách EU sa bežne taketo psy používajú a dosahujú skvelé myšlienky, Zaujíma ma Váš nazor, či ste za zrušenie tohto nezmyslu.
počet zobrazení: 23 638
počet hlasov: 4
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 156 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off hornet22, 16.8.2010 o 8:51

Edu vďaka za odvážny "POĽOVNÍCKY" názor, a sme pred odpoveďou na rozhodujúcu otázku : potrebujeme v SR mať duriče ? keď ich vrodenou vlastnosťou je duriť a nie dohľadávať ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.8.2010 o 10:26

Viem ,že ma 99% poľovníkov znesie pod čiernu zem ,ale ja som za zákaz durenia všetkej zveri !!! Napíšem aj prečo ! Ono vlastne durením loviť je povolené iba čiernu zver .Mne osobne to nie je vôbec jasné prečo ,ale ok je to povolené a možno ešte zopár rokov i bude .Durí sa však všetká zver nie len čierna a ide sa pozabíjať po oplotkoch v hlbokom snehu vysilena štvaná psami a často i strhnutá . To je vec ktorá sa mi nepáči a poôsobí na mna k zveri dosť bezcitne . Ale je to iba môj názor respektíve pocit. Napriek tomu sa na takýchto polovačkach tiež zúčastňujem už desatročia . To len na margo ,že nie som iba teoretik a viem o čom hovorím . Lal zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off API, 15.6.2010 o 9:28

Ahoojte. Stopinko máš pravdu. ja mám západosibyrsku lajku a aj sl. kopova a lajka je ovela lepši durič ako kopov. Lepšie vyniká aj v poslušnosti , postope a aj v durení. Je to ako keby si mal v kope farbiara a duriča. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.6.2010 o 6:04

nuž súčasná prax je taká (iná už asi nebude), že durenie inej raticovej je protizákonné, takže (ako píšeš) skúšky musia alebo mali by byť ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 14.6.2010 o 13:59

No ja sa zas drzim praxe lebo o tom je praca durica. Takze aj skusky musia alebo by mali byt odrazovym mostikom do praxe. Preto si myslim, ze neexistuje nieco ako - tohoto sa vzdame ak vy povolite tamto. Je to ako kupit auto pod podmienkov ze sa na nom nebudem vozit aby som niekoho neohrozil. V clanku, ktory som pisal som sa dotkol vsetkych tem, ktore boli spomenute na seminari v Sielnici v neprospech vysky durica vyssieho ako 50cm. Jedna zo schodnych ciest je presne vymenovat plemena duricov ako aj severskych plemien ktore su vhodne na durenie zveri ( diviacej, skodnej). V ich prospech by malo hovorit dlhodobe vyuzivanie v krajine povodu ako aj v inych krajinach. Vid pripad slovenskeho kopova vo svedsku ci v inych krajinach. Nikdy nemali problem s tym zaradit ho do praxe ci uz by bol meter vysoky, cierny alebo biely. Slo im o to, ze sa im pozdavali jedince na pracu a do ich drsnych podmienok. Preto by sa malo uvazovat nad tym ze ci to ci ono plemeno ma vlastnosti a potencial pre nase podmienky a nie jeho vyska. Medzi stavace,teriery pribudaju stale dalsie plemena psov a nie je s tym ziadny problem. Hoc ten stavac dokaze strhnut srncie ako aj terier. V neposlednom rade, tato situacia vyhovuje niektorim chovatelom duricov chovanych v SR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 14.6.2010 o 12:46

Jaro, ja som nezabŕdal do praxe, ale do problému výšky psa ako limitujúceho faktora slovenského duriča. Bol to návrh v štýle "niečo za niečo". Nehanbite sa a kľudne pridajte vaše. Mám za to, že čím viac ich bude tým lešie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 13.6.2010 o 21:48

Dakujem za objasnenie Stopinko, aj Cesi v tom majú teda zaujímavú situáciu, takže pes tam spraví SD, ale ak má viac ako 55cm v kohútiku, tak sa nesmie používať na durenie na spoločnej poľovačke, napriek úspešne spravenej SD tak toto je rarita, ktorú ani my nemáme. Mimochodom, môj bloodhound dnes spravil FSMP v 1. cene a bol z 15 psov tretí a rozhodca ho mimoriadne ocenil za prácu na stope. Mal 16 hodín starú stopu, niekoľkokrát na nej čerstvé stopy, ale zmákol to perfektne, ukázal čerstvú stopu, ale vrátil sa na starú stopu a krásne vypracoval, stopa - 4. Bol jeden z mála psov so 4-kou zo stopy, lebo v noci bol lejak, a bolo tam srnčie v pohybe. Mám z toho veľkú radosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 12.6.2010 o 0:38

GORET MAS ZVLASTNU PREDSTAVU O DURICOCH PREDSTAV SI ZE POHON NA NIEKTORICH POLOVACKACH MA AJ 6 KM A KED PSI PREZENU DIVIAKY AZ NA LINYU STRELCOM A ODTIAL SA POTOM VRACAJU NASPET NATRAFIA NA VYSOKU TAK BY SOM STRASNE CHCEL VYDIET AKO ICH ODVOLAS POVIEM PRIKLAD NA 4 KM VED TO JE NEMOZNE. PODLA MOJHO NAZORU DOBRI DURIC JE TEN KTORI SI POCAS POHONU PRIDE 3KRAT SKONTROLOVAT VODICA A DURI DALEJ A VRATI SA AZ NA KONCI POHONU ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 11.6.2010 o 12:40

Dusan, ja som to pochopil .No zas zabrdnem do praxe, durica skor pocujes ako vidis v pohone, takze ak ti beha duric v pohone len 50m ( co je skor malo ako dost) od teba v hustom poraste tak max ti bud iny honci povedia alebo strelci na com tvoj pes pracuje .A taky co povie ze ma v pohone psa pod dohladom tak mu pes beha akurat tak pod laufom. Ci uz pes pracuje na tej ci onej zveri nepovazoval by som to za chybu .Dolezite je aby vodic psa a strelec v jednej osobe dokazal psikovi jeho ulovkami vysvetlit na co sa ma pes orientovat. Z hlasu durica sa da sice rozoznat aku zver duri ci stavia ale nie je to u kazdeho. Opat priklad z praxe, pes hlasi zajaca, srncie tenkym az jacivym hlasom , vysoku a diviaciu hrubym mohutnym hlasom. A teraz babo rad kedy psa dovolavat ked ho nevids. Duric nie je ani stavac ani retriver ze ho je pocas polovacky vidno. Vacsinou na polovackach bud pocujes pochvalne hlasy honcov ci strelcov na psika ktory pracuje. Napr medzinarodne majstrovstva duricov sa uskutocnuju na zajacoch kde sa ukaze dokonaly cuch psa , hlasitost, to len pre predstavu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 11.6.2010 o 11:19

Jaro, diviačiar by mal byť skúsený pes, ktorý ide po diviakoch. Ja som písal o psovi ľahko odvolatelnom z durenia inej raticovej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 11.6.2010 o 11:16

Vlasto ahoj, ak ta pozyvaju na medzinarodky tak klobuk dolu a drzim palce. Pri medzinarodkach ide skor o CACT a tym padom o ziskanie sampiona prace. Takze ak sa psikovi zadari tak je to vec prestize. Treba si len pozistovat ake podmienky su k udelniu sampiona prace v danej krajine .Je to presne ako napriklad pohar gustava korinka a pod ide prestiz . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 11.6.2010 o 10:27

Jaro, ahoj! Viem, že urobené bežné skúšky v Česku sa na Slovensku neuznávajú. Avšak konkrétne mňa pozývajú organizátori na medzinárodné far.skúšky a tvrdie, že preto urobili medzinárodky, aby sme mohli aj my slováci niečo ukázať a mali z toho aj osoh v podobe uznania v SK. Ako je to vlastne. Ja viem, môžem niekam zavolať a zistiť si to, ale zaujíma ma Váš názor. Poprípade, skúsil to niekto? Psíčkarom zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 11.6.2010 o 10:25

Dusan, ak by si mal skusenosti s pripravou durica do praxe nenapisal by si posledny prispevok, respektive toto : keď pes vyrazí inú raticovu, nech je ľahko odvolatelný, ak nie, nech letí zo skúšok so zápisom. za prve mlade psy ti budu prehanat vsetko co sa pred nimi mihne. za druhe pokial neulovis pri duricovi niekolko kusov danej zveri tj diviacej tak nepochopi ze ma upredostnovat ciernu zver. za tretie - na skusky by museli chodit len vypolovane psy aby robili len diviaky. z toho co pises vyplyva ze skuskami by presli len psy makajuce na diviaky a vsetky by ziskavali titul diviaciar. takze podla toho co pises by PUP na durenie ziskavali najskor tak psy vo veku 3-5 roka ak sa bavime len o duricoch. takze si musis uzrejmi ci budu skusky na to aby si vyskusali co v nich je a vedeli ako dalej do praxe alebo budu chodit na skusky zapracovane 4r psy aby ziskali PUP. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 11.6.2010 o 10:19

hornet22, mám za to, že v tomto prípade netreba meniť zákon tzn. nech je dovolené duriť len diviaky a inú raticovú nie, a stačilo by upraviť skúšobný poriadok pre SD : na jednej strane zvolniť, aby na ne mohli všetky duriče uznané FCI, ale na druhej sprísniť čo sa týka durenia inej raticovej, napr. keď pes vyrazí inú raticovu, nech je ľahko odvolatelný, ak nie, nech letí zo skúšok so zápisom. Postihovať by sa mali konkrétne psy, príp. konkrétne chovy a nie celé plemená. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hornet22, 11.6.2010 o 9:29

goret to napísal úplne jasne a zrozumiteľne pre tých ktorí chcú rešpektovať platný zákon a vyhlášky (netvrdím že sú ideálne ale sú platné, osobne som si istý že nový zákon sa bude do roka MUSIEŤ novelizovať)tí ktorí hľadajú ospravedlnenia pre využívanie svojich psíkov v rozpore s platnou legislatívou goretov správny názor aj tak prehliadnu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 10.6.2010 o 10:07

Cesi, pokial viem maju obmädzenie na 55cm. Avsak skusky SD teda ich ZH mozu absolvovat vsetky plemena duricov tj napriklad aj dalmatin ci ridzbek. No na spolocnych polovackach sa mozu zucastnovat len psy zo ZH do 55cm. V cesku maju napriklad vynimku svajciarske durice , ktore mozu mat 59cm v kohutiku a po absolvovani ZH a ziskani PUP mozu byt vyuzivane v praxi. Napr. Ogar polski tuto vynimku nema. Zatial. Ak chces absolvovat ZH v cesku nie je s tym ziadny problem, bohuzial ti nebudu uznane k ziskanie PUP iba ziskas pracovny certifikat , ktory ta opravuje vystavovat psa v triede pracovnej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 10.6.2010 o 9:51

Ako je to vlastne v Čechách? Aj tam platí toto obmedzenie? Ak nie, možno by sa dalo spraviť duričské skúšky tam, ako oni robili brlohárske skúšky u nás, ale neviem, či by tu duričské skúšky uznali, ak by boli spravené v inej krajine. Neviete, ako to je v takomto prípade? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 9.6.2010 o 14:56

jozef, zakázané je duriť diviaka psom bez DS. Zakázané je duriť inú raticovú akýmkoľvek psom. Nič ďalšie zakázané nie je a čo nie je zakázané je povolené. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 9.6.2010 o 7:38

goret: možeš, maš pravdu ale je to zakazaný spôsob lovu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 9.6.2010 o 7:33

Prečo kladieme prekážky plemenám, ktoré FCI uznáva ako duriče? Prečo chceme byť duričovitejší od FCI? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 9.6.2010 o 7:29

suhlas Dusan. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 9.6.2010 o 7:27

Skúsme sa opýtať, čo porušuje ten, kto bráni duričovi, danému štandardom jeho plemena v jeho krajine pôvodu, vykonať SD u nás? Predstavme si, že by to niekto urobil našim kopovom. Ak by sme mali národného farbiara, asi by sa našla podobná otázka i na neho. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 9.6.2010 o 7:01

Dusan, skus to praktizovat s tym ze ti pridu pani na kontrolu a uvidis co sa stane. Asi by si bol dotknuty ak by ti zrusili polovacku a bolo by ti odporucene polovat individualne v ten den. No odbocuje sa od temy. Tu nejde ani tak ci sa zrusi alebo nezrusi. Skor o to, ze je spusta vybornych plemnien duricov, ktore clovek NESMIE vyuzivat na to na co boli slachtene a inde v EU sa bezne vyuzivaju bez toho aby niekto namietal, ze ten ci onen strhava zver, ze neduri diviaky a podobne blaboly. Vacsina z tych, ktori su za zachovanie 50cm nema ani zdania a uz nie prakticke skusenosti s tymito plemenami. Nikdy som netvrdil , ze to ci ono plemeno je lepsie je to jedinec od jedinca ako sa vydari ako sa mu majitel venuje. Mam za to ze ale v niektorych kluboch sa obavaju zbytocne konkurencie a zarobku zo steniat , no asi maju preco. Vyvstava z toho jedine , pracovna stranka plemien nie je taka ako sa prezentuje na papieri v uvodzovkach povedane. Ale uz ked sme pri vyske stacilo si zajst na SD skusky kde predvadzal moj kamarat 50cm balkanskeho durica a 2 kopovy boli od neho vyssi. Hold na kazdeho plati iny meter. Stajerskemu duricovi sa uvadza kohutikova vyska 53cm takze na co sa tu hrame. Co vy na to pani? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 9.6.2010 o 6:17

jozef, zákon treba čítať a treba si ho i správne vysvetliť. Ak sa nedá inak, tak po svojom. Mám za to, že by nebol porušený, ak by na spoločnej na diviaky boli na 20 strelcov 3 psy, 1 s SD a 2 s FD. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fatran, 8.6.2010 o 22:16

rado dobre si to napísal ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 8.6.2010 o 21:47

Len pre zaujímavosť, mal som dalmatínca bez PP, vlastne rodičia ho mali , a bol to rodený hlásič, hlásil aj mŕtvu zver, hlásil aj teplú stopu, ale iným hlasom, ako keď zver videl, výborný pes. Na dohľadávke v húštinách je hlásenie mŕtvej zveri neoceniteľná vec.A pritom poľovnícke využitie dalmatíncov je u nás minimálne, ale tie psy vlohy majú, chce to len vedenie a výcvik. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 857jrs, 8.6.2010 o 21:24

ja som za zrušenie tychto centimetrovych nezmyslov.ja mam lajku a tam je obmedzeni až až.cela severna a vychodna europa s nimi a im podobnymi plemenami poluje ku všetkej spokojnosti ,od škodnej až po losa a na slovensku je s tym zase problem.ako zo všetkym.moj pes je ako bumerang,vypustim do 10-15min je nazad,pusti kopova,najdi ma ak to dokažeš.lajka ,strhnut zver to si neviem predstavit lebo nezadrhne ani mačku,vysoku zdravu neduri cez tri doliny ako si niekto mysli,tak sto metrov,aj to bi som nenazval durenim.diviaky robi na počkanie pokial su v reviry,ked hlasy viem že je pri zveri,kopov bežne hlasy po teplej stope ked zver je už za horami,jazvečik ten hlasi aj ked nemože prekonat prekažku.o vytrvalosti lajky sa nejdem ani zmienovat.tak neviem prečo ja toto plemeno na sk tak potlačane ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 8.6.2010 o 16:51

goret: treba citat zákon: Zver, ktorá nepodlieha poľovníckemu plánovaniu, možno loviť na spoločnej poľovačke podľa pokynov vedúceho spoločnej poľovačky Pri spoločnej poľovačke na diviačiu zver musí byť na durenie a dohľadávanie diviačej zveri prítomný na prvých päť strelcov jeden a na každých aj začatých desať strelcov ďalší poľovne upotrebiteľný pes. ak nerozumieš, pri najbližšej spoločnej ked vas Bude 20 vezmi len jedneho psas SD a zvyšok FD a zavolaj štatnu spravu na kontrolu, že nech prijdu pozrieť no a som velmi zvedavy co Vám povedia, ci si ten deňzapoľujete viac ako 5. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 8.6.2010 o 15:32

Dusan ak si zabrdol do skusobaku tak ti dam nieco z praxe ohladom durenia. Pri hodnoteni durenia niet pochyb ak pes duri diviaky tak sa pise Diviak ale ak pes je hodnoteny Liska , Zajac tak sa stretnes s tym ze pes duril - vysoku, danciu, mufloniu, lisku, zajaca a dokonca aj srnciu hoc je to neziaduce, taka je prax. Vsetko je to na panovi rozhodcovi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 8.6.2010 o 14:47

Pro goret - pokud si pamatuji, tak ve zk. řádu pro duričské zk. v ČR je nahánění zajíc, liška - koeficient 3. Nahánění divočák koef. 5. Z toho vyplývá odpověď na otázku ohledně durení lišky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 8.6.2010 o 14:41

jozef, podľa tohoto zákona stačí 1 pes s SD na spoločnej na diviaky, ostané môžu mať napr. FD. Apropó, smie sa pri spoločnej poľovačke na diviaka loviť aj líška? Aké skúšky má mať pes na durenie líšky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 8.6.2010 o 13:41

hornet 22 netreba žasnuť ale priznať si skutočnosť a realitu a skúsiť presadiť plemena realne použivané na durenie diviačej zveri ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 8.6.2010 o 13:41

goret: §65 ods.3 písm b) zákona č. 274/2009 Z.z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov´ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.6.2010 o 11:21

Ktorého zákona? Ktorého jeho paragrafu, príp. odseku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hornet22, 8.6.2010 o 10:51

žasnem ako sa tu niektorí verejne priznávate k porušovaniu zákona pri spoločných poľovačkách na diviaky, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.6.2010 o 6:44

Kvalite našich kopovov by možno pomohlo len menej chválenkárstva a menej trestov pre kritikov tohoto chválenkárstva. Možno by im nebolo treba konkurencie iných plemien, ak by mali vlastnú ZDRAVÚ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 7.6.2010 o 13:16

pre zastancov kopova: Myslímm si, že zvýšením konkurencie čo sa týka rozšírenia plemien , ktoré môžu ísť na SD , sa zvýši aj kvalita chovu kopova v priamej úmere. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 7.6.2010 o 10:41

. goret to napisal velmi dobre.Osobné zaujmy a €. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 7.6.2010 o 9:12

Dusan, mas pravdu ALE: pred zahajenim spolocnych polovaciek na diviaciu zver by mali byt robene kontroly ludmi z SPK ci je dostatocny pocet psov na polovacke. Pes bez SD nie je preto polovne upotrebitelny a tym padom by bola skoda aby bola polovacka zamietnuta pre nedostatocny pocet psov upotrebitelnych na durenie zveri tj s SD. Ja mam tiez psa s FD , ano chodi do pohonu, nikomu to nikdy nevadilo, prave naopak. No ak by doslo na lamanie chleba tak je na polovacke kvoli dohladavke LEN. Su ludia ktori chcu mat PUP s SD kvoli sebe, zdruzeniu a pod ale nechcu kopova, daxla, stajeraka ... chcu si vybrat ine. Ale to ty vies takze asi sa zbytocne rozpisujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.6.2010 o 9:10

Skúste radšej za tým vidieť príjem z chovu vyvolených, strach z konkurencie, falošnú hrdosť na národné plemeno a pohodlnosť kompetentných v KR SPK, než ich skostnatenosť v názoroch. Rozhodnite sa sami, či chcete byť voči nim persóny non grata numero uno alebo si radšej urobíte PUP cez FD. V pohone oveľa viac rozhoduje ovládateľnosť psa ako jeho kohútiková výška. Zopakujem: neexistuje žiadny zákon (ani starý, ani nový), ktorý by zakazoval použiť v pohone vyššie psy. Jediné čo existuje, je (slovenské) obmedzenie pre absolvovanie SD. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 156 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM