Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

BLASER R8 - diskusia

autor: off Edu
pridané: 12.1.2010 16:22
Posledných 15 rokov pretrvávala jedna otázka ohľadom guľovnice Blaser R93.Ako môže byť tento technicky dokonalý model posunutý do novej éry? Odnímateľný zásobník bol úlohou číslo jedna. Blaser našiel perfektné riešenie - ergnomické a pohodlné pre používateľa.Spúšť ako kľúčový faktor v precíznosti a jej bezpečnej funkčnosti za akýchkoľvek extrémnych podmienok, bola veľkou konštruktérskou výzvou, ktorá bola brilantne zvládnutá.V snahe spraviť streľbu z R8 tak komfortnú a bezpečnú ako je len možné, Blaser kládol nesmierny význam na optimalizovanie zásobniku, ktorý dosahu novú úroveň dokonalosti.Blaser vynaložil veľa námahy aby dosiahol maximálny technický výkon bez kompromisov v dokonalom štýle a dizajne. Zanietenie Blaseru pre výrobu zbraní sa perfektne odráža v dynamických ale elegantných rysoch R8.
počet zobrazení: 86 580
počet hlasov: 3
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off motaq, 10.10.2017 o 19:18

pri R8 by som hlaven kratsiu neriesil. Standardna hlaven je v pohode a v porovnami s inymi zbranami je celkova dlzka zbrane aj s takou hlavnou kratsia. a pre 30-06 Spr. by som kratku 52cm hlaven uz vobec neriesil nakolko zbytocne uberies tomu kalibru.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 27

komentáre

zoradiť
zobrazené 681-720 z 758 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Edu, 17.1.2010 o 9:47

Belson takže tie inotaje sú mi smiešne také bubu detinské . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 17.1.2010 o 9:46

Belson nie vo všetko mám pravdu .Od toho je tu debata aby sme si poradili . Ale kto si ma chce podať za to že komunizmus vyvraždil sto milionov ľudí nech sa páči môže prísť aj osobne . Prípadne sa môže vyzabávať na jedinom verejnom komunistickom fóre ak sa to vôbec fórom dá nazvať .
odkaz /> Obyčajne sú to však zbabelci a chudáci ktorí sa nevedia ani menom predstaviť . Ani sa im nečudujem čo príslušník KSS v roku 2010 to klamár a hajzel škodiaci Slovenskej repuplike. Takže v utajení im je dobre . Ja sa predstavím vlastným menom i bydliskom pridám i telefon 0905382210 či mail edo.zakovic@gmail.com . Čo napíšem vo fóre nemám povedať komukoľvek rovno do očí . Či je to vyznávač fašizmu alebo omnoho zločineckejšieho komunizmu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 17.1.2010 o 9:28

A Edu, s tým komunizmom opatrne, lebo tu chodí niekto, kto by si ťa za to mohol riadne podať…. :-o)) :-o)) :-o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Belson, 17.1.2010 o 8:38

S tým náboženstvom sa tu vysiľujete zbytočne.
Veta: „pán Boh s nami a zlé preč“ bola použitá odľahčujúco a na Eda bola aj tak myslená len tá druhá časť. Do prvej časti som samozrejme nasáčkoval seba …:-o)) :-o)) :-o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.1.2010 o 10:59

aaa4 ja tiež nikoho neodsudzujem za vieru pokial tá viera nekáže vraždiť iných môže veriť každý čo len chce premňa za mňa i v komunizmus či proroka mohameda . Ak však takéto náboženstvo káže vraždiť všetkých nevercov situácia sa samozrejme mení!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 16.1.2010 o 10:56

Su taki ludia - upadnuty do nezaujmov pre svoj vzhad, existenciu atd. Veci mozu byt stare ale musia byt funkcne. To som mal na mysli. Inak to nemusi dopadnut dobre.

V tom pripade bude znenie mladsieho data. Alebo uradnici, pod ktorych to spada nevykazuju dostatocnu cinnost. Je to asi osie hniezdo.

Biblia ma v kazdom pripade historicky rozmer. Bez ohladu na rozne dodatky vlozene neskor. Otazku viery neposudzujem na to su teologovia. V otazke postu som jednoznacne za. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.1.2010 o 10:39

aaa4 sú ľudia ktorí sa radi vozia v obúchaných vrzgajúcich autách nevadí im ošarpaný dom ,špina za nechtami či roztrhané špinavé maskáče prípadne monterky na spoločnej poľovačke . Tým samozrejme nevadí že majú na pleci vypadanú ohrkanú brokovnicu . Je to všetko o prístupe .
Netvrdím ,že nejaký kliniec musí strom zahubiť . Tvrdím však ,že takéto zariadenie je nie len neestetické v prírode ale je v rozpore zo zákonom o ochrane prírody . Tj majiteľ prípadne PZ môže dostať za takúto činnosť mastnú pokutu . Kto si to neuvedomuje raz na to príde . Nemusí byť na to žiaden udavač stačí jedna kontrola poľovníckych zariadení a bude sa odstraňovať prípadne pokutovať . Ako sa hovorí mudremu poraď sprostého kopni . Keď nereaguje ani na kopnutie je to smutné .
Boha si vymysleli ľudia nie len toho nášho ale i alahov a prorokov mohamedov atď. Samozrejme ,že tie nezmyselnosti spojené s pôstami ,božskými kravami alebo kto sa dotkne bravčového nepôjde do neba a podobne si vymysleli zasa len ľudia . Žiaden boh nepísal mudre knihy o náboženstvách písali ich vždy len ľudia a píšu ich dodnes .I Vatikán priznal ,že svet vznikol veľkým treskom čo je vedecky dokázané . Takže vlastne priznal že tie sprostosti v bibliach ktoré sa sústavne menia a upravujú sú klamstvom . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 16.1.2010 o 10:01

Pravdaze, mas uplnu pravdu co si napisal o estetickom citeni a zbrani. Taku by som si ale nechal vo vitrine.
(Pisem len za seba). Ak by som nemal potrebu sa chvalit - v dobrom slova zmysle poobzerat sa da lepsie pri kave...
Treba mat uctu k vlastnej penazenke. Ty citenie mas velmi dobre vyvinute. Vid tvoje makro fotky. Moja osobka sa
rada pozre na pekne veci. Ale snazim sa byt realistom. A zbran v lese sa musi poriadne obuchat a dooskierat.

To by ma zaujimalo. Z-tka zo stareho gulom. najlepsie vojnova vyroba. Aka tam bola pouzita kvalitna hlavnovina.

K teme o posedoch co si rozprudil len tolko. V pripade, ze by bol clovek "udavac-estet", zdokumentoval dane miesta a pridal suradnice
aby nebolo zlozite hladanie. Nasledne kontroloval odstranenie v mes. intervaloch a opakovane urobil celu proceduru.
No, budiz. Kazdopadne je ich min. polovica u nas (VF). Vsimam si to odkedy si na to upozornil - nevedel som o tom.
Nechcem to zlahcovat. Ale v dobe lykozruta par klincov staremu stromu neurobi koniec. A niektore su tak zamaskovane
v prirode,ze posobia prirodzenejsie - a krajsie ako "trigonometricke" veze zhotovene podla nariadenia.

Moj nazor, je ovplyvneny aj tym, ze na nich varim.

K otazke existencie boha.

Nedavno na 2-ke. Jeden pan uviedol vyznamneho filozofa 20 str., ktory dokazal existenciu boha nasledujucim sposobom.
cca "Kedze nevieme vyvratit existenciu boha, tym je potvrdena jeho existencia => musi existovat".
Prikladal tomuto vyjadreniu velku vahu. Osobne tieto relacie sledujem a som znepokojeny, ako sa v nasej spolocnosti
zvacsuje priestor pre podla mojho nazoru - demagogiu. Demagogia nema daleko k dogmam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.1.2010 o 9:09

Sú poľovníci ktorí majú estetické cítenie a potrpia si na pekné veci ! Zbraň si kupujú na celý život a chcú mať zbraň krásnu ,spolahlivú a praktickú . Proste nechcú poľovať so 60 ročnou obúchanou Zetkou vybúchanú zo starého guľometu . Tak ako niektorí ľudia nevedia pochopiť že napríklad toto nie je úhyn
odkaz
ale iba kus nohy napravdepodobnejšie odhodenej po vývrhu . A osobne vôbec neviem čo vlastne chcel fotograf prezentovaním tejto fotky povedať .
Podobne iný nevedia pochopiť čo mi na týchto zariadeniach môže vadiť :
odkaz /> Nuž vôbec nie sú si vedomí ako vyzdobujú našu prírodu zariadeniami tipu osada Letanovce . Vôbec nechápu ,že konajú v rozpore zo zákonom o ochrane prírody .
Belson ja som ešte pána boha nevidel takže so mnou asi nemusí byť . So zlom treba podľa mňa bojovať a hlavne treba vedieť poznať zlo od dobra . To vie málokto. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off aaa4, 15.1.2010 o 19:10

Ahoj army9.

Kedze mas bojovny nick - venujem Ti par riadkov.

Umenie strielat nie je dane primarne zbranou aku pouzivas.
Je to dril a nespravodlivo pridelovany talent od prozretelnosti.

Napriklad.
odkaz />
Strana, na ktorej sa vyskytoval dotycny pan by mala byt v sulade so svetonazorom EDUa. Ked ho spominas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 15.1.2010 o 18:50

No Edu vyzera to tak , ze sa nam tu "majster na vsetko" objavil az teraz presne o 18:39 . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 15.1.2010 o 18:39

Aj ked sa to na prvy pohlad nezda (cim su obe osi blizsie - malo by to byt lepsie) je to ako pise belson - koli tvaru bal.krivky. V tych aplikackach - to musi byt na prepocet nastavene predsa spravne...

Napriek tomu by som uprednostnil, ked uz - nizku montaz - je elegantnejsia.

Ale vela strelcov optiku nepotrebuje vobec. Su to len dalsie vydavky a vysledky mali-ju dobre.

Tak naco drahe veci. Puska ma byt spotrebny material ako trenky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 15.1.2010 o 17:54

Áno, však sa hovorí, pán Boh s nami a zlé preč…. :o))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.1.2010 o 14:51

Veru tak Belson :)))) Pokoj so mnou ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 15.1.2010 o 14:20

Škoda, že si tie demagogické sklony neudržal na uzde do konca našej diskusie a napokon si predsalen zo mňa urobil vyznávača vysokých starých klapkových montáží pamätajúcich druhú svetovú atď., čo je samozrejme nezmysel. A nepomohlo ani moje zdôrazňovanie, že sa vyjadrujem výhradne k tvojej formulácii o vysokej montáži ako o katastrofe ktorá spôsobuje (aj) paralaxu a vysvetlil som, že v tomto špecifickom prípade opak je pravdou, čo si zase až tak veľa ľudí možno neuvedomuje.
Puškárstvo je mojim veľkým koníčkom, ale nazapodievam sa opravovaním žiadnych bazárových harabúrd (aj keď k tomu všetky papiere mám). Urobil som síce niekoľko servisov a momentálne sa výnimočne venujem výrobe dvojhlavňového zväzku pre inú osobu, ale celé moje puškárstvo a balistika sú predovšetkým zábavou len tak, pre seba.

Pojem „vypatlaná hlava“ asi nebol použitý celkom presne, skôr by sa hodilo „zahltená“, resp. „zaslepená“. Mal som tým na mysli to, že je vás tu niekoľko, so zníženou schopnosťou načúvať protiargumentom, ktorí ste z tohto fóra urobili Blaserfórum a niekoľko vlákien je zamorených nekritickými príspevkami pochybnej informačnej hodnoty.

Nech som majsterko akýkoľvek, zatiaľ je tu stále reálna „hrozba“, že v prípade hlásania nejakých technických bludov budem v snahe zamedziť balamuteniu menej zbehlých čitateľov reagovať. Forma mojej reakcie, resp. miera mojej arogancie bude adekvátna forme predchádzajúceho príspevku, na ktorý budem reagovať.

Edu, pokoj s tebou, lesu a lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.1.2010 o 11:08

Vysoká montáž je tiež katastrofa to som napísal!!! Nie však len pre spomenutú paralaxu ale pre každý faktor čím sa táto montáž pevne spojená s optikou vyznačuje . Čiže paralaxa je len jednou hodnotou . Ďalšou je poklepávanie kladivom pri štelovaní a následná šupa kladivom na sekáč či jamkár na akože zastabilitovanie :)) O tom že sa môžeme dostať pri takomto ladení mimo os hlavne ani nehovorím . Optika spojená s touto kopou ,železa obačajne 4x32 ktorá nie je plnená interným plynom a kolík tipu T ako osnova je v roku 2010 tiež dosť katastrofa :)) Následné ďalšie doladenie nejakými 4 šrobami je tiež dosť humorné nie len že sa nimi točí iba tak od oka a nikto nevie čo vlastne pootočil ale 99% vlastníkov takejto montáže + optiky vôbec nevie ktorým šróbikm sa vlastne čo šteluje a čo sa stane keď sa ním pootočí . Toľko moje skúsenosti s klapkovou montážou ktorá ešte pamätá II.svetovú . Humoru som si zažil dosť pri ladení týchto fantastických zbraní . Som vypatlaná hlava len preto lebo,že sa mi páči blaser ??? Hm zaujímavo si ma potituloval tak dík . Nuž ja si nemyslím o tebe ,že si vypatlaná hlava môžeš zbraniam rozumieť . Ale ok každý sa prezentujeme ako viem . Ty sa prezentuješ ako najlepší zbrojár a balistik na svete a dávaš patrične svojou aroganciou všetkým najavo aký sú len hlupáci a aký Ty majsterko . Nuž niekedy by troška sebareflexie nezaškodilo ani opravárom zväčša bazarových harabúrd ktoré majú odžité desať ročia . Možno am pramení tvoj vrúcny vzťah ku klapkovej montáži :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 15.1.2010 o 10:27

Edu, nemal by si robiť zo seba tupca väčšieho ako si. 13.1. o 11:03 si napísal: „…..vysoká montáž je tiež katastrofa ktorá nie len spôsobuje paralaxu ale…..“. A to bolo práve to, na čo som reagoval.
Tie tvoje ostatné výtvory nestoja za pozornosť. Snáď len k tvojmu ochotnému rozdávanou rozumov toľko, že na balistiku a veci súvisiace som mal onakvejších lektorov, radšej nerozvádzam, aby si nezávidel, alebo možno by si neveril. A mojej irónii v tom učení sa od teba nemôže rozumieť len nejaká blaserovčinami vypatlaná hlava. Ale je zas pravdou, že teraz nemám na mysli fotografovanie, v tom by určite bolo čo, lenže to nie je oblasť môjho záujmu….. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.1.2010 o 9:26

Mrlian keď má nedostatky nekupuj si ho . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.1.2010 o 9:21

Reakcia na tvoje tvrdenie : citujem ťa Belson
"Na rozdiel od teba ja toto za katastrofický dôsledok zvýšenej paralaxy nepokladám. Lovu zdar……"
Bola to reakcia na moje vyjadrenie :

Netvrdím ,že je to katastrofa ale tiež netvrdím ,že to nemá na strelbu žiaden vplyv najmä na krátke vzdialenosti !!!

Ak ano nemám čo dodať :)))))))))))))))))))))))))))

Nuž Belson aj ja som sa od teba veľa dozvedel a naučil .
Napríklad :
1 mám už svoje skúsenosti s demagogickou zdatnosťou niektorých „účinkujúcich“
Moja odpoveď aj ja !!! Najme pri tvojich odpovediach preto som jednu hore uviedol .
2 .tiež som sa dozvedel ,že som "sám veľký EDU"
3. ONV (Edu, nie Okresný národný výbor! o:)
4. v určitých prípadoch prípade "sa väčšia paralaxa prejaví POZITÍVNE"

Nuž škoda že nemôžeme mať montáž aspoň 10m nad guľovnicou paralaxa by sa prejavovala ešte pozitívnejšie !!!
PS : Môj skromný názor je ,že treba dostať osnovu puškohľadu pokiaľ možno čo najbližšie k osi hlavni !!! Ale to je iba môj názor veľkého Edu demagóga servra lovu zdar .
Som rád že som ťa niečo naučil ! Keď ma pekne budeš čítať dozvieš sa oveľa viac :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 13.1.2010 o 18:18

Mrlian - konečne to tu odznelo - zápalka v nábojoch SB! Nie to, že tam tlačia strely od Sierry, Barnesu, alebo odkopírovali aj tú nepodarenú homogénnu exergy..ale pre kvalitu zápaliek !!! To len taká moja kultúrna vložka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 13.1.2010 o 15:35

zetka nemá zásobník, ale schránku:)))) a tá situácia s tým kancom bola fikcia. Ale tak ako sa píše že zápalka v niektorých nábojoch SaB sa niekedy neaktivuje, može sa stať že priamoťažný záver zlyhá v rozhodujúcom okamihu. Neporovnávam kvalitu SaB a Blaser R93, ide mi len o princíp, o následky takého zlyhania. Len tak náhmatkovo som si našiel pár odkazov a diskusii na streleckých a loveckých fórach a našiel som plno poznatkov o negatívach priamoťažného záveru. Sú to názory vlastníkov týchto zbraní i renomovaných zahraničných puškárov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 13.1.2010 o 15:14

Edu, ďakujem za vysvetlenie, zase som sa čosi naučil. Už tej paralaxe vďaka tebe asi budem rozumieť. Že je to katastrofa, to sú tvoje slová... Zapodievať sa paralaxou streľby na krátke vzdialenosti je nezmysel. Ak pri streľbe pod 25m nevieš preniesť zámerný bod tam kde treba, tak ti bude ten tvoj vysnívaný blaser na dve veci (ty vieš ktoré). V praxi totiž nepôjde o viac, než o dva-tri centimetre. Takže lepšie bude v takom prípade po zveri hodiť dobrú bagandžu. Ale pri veľkých vzdialenostiach sa môže jednať o väčšiu chybu, najmä odhad vzdialenosti je trocha náročnejší, takže v tom prípade sa väčšia paralaxa prejaví POZITÍVNE.. Ak si to nevieš predstaviť graficky, sadni k nejakému balistickému programu. Aby si nemusel, nahodil som z vďaky špeciálne pre teba takýto príklad: Kaliber 30-06, strela 180 grains, BC=0,474, Vú=825m/s. Os puškohľadu 4cm, ONV=168m. Ak dáme os puškohľadu na 7cm, ONV=184m. Teda získali sme na ONV 16m a vo vzdialenosti 20m sa „podstrelenie“ zväčšilo z 1,2 na 3,6cm, teda o 2,4cm. Na rozdiel od teba ja toto za katastrofický dôsledok zvýšenej paralaxy nepokladám. Lovu zdar…… ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 13.1.2010 o 14:08

No podstatou odnímateľného zásobníka je to že v ňom mám napáskované náboje a viem ho rýchlo zasunúť k použitiu resp. vybitiu zbrane. Po vybití ho mám rýchlo k dispozícii a často vo vrecku a pod. je tak? Ďalšou podstatou je že môžem mať dva zásobníky a tieto v rýchlom slede vymeniť, ale pochybujem že budem nosiť dva zásobníky aj so spúšťou vo vrecku a takto ich meniť. No a ešte nehovorím o tom, čo to znemená pre majiteľa keď takýto zásobník so spúšťou stratíš, alebo sa Ti doň vo vrecku dostanú nejaké nečistoty ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.1.2010 o 13:49

Poacher nikto ťa nenúti nosiť zásobník vo vrecku môžeš ho mať kľudne na puške ako napríklad na zetke ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.1.2010 o 13:48

Belson ja Ti to vysvetlím troška zjedodušene .Paralaxa je odchýlka medzi osou puškového ďalekohladu a osou vývrtu hlavne.Chyba vplyvom p. sa prejaví pri streľbe pomocou puškového ďaľekohladu na veľmi krátke vzdialenosti pod 25 m ,keď hrot prípadne iný stred osnovy puškohľadu v premietnutí na terč bude vyššie ako bod zásahu. Čím je cieľ bližšie k ústiu hlavne ,tým sa chyba vplyvom p. zväčšuje.Jej maximum je dané vzdialenosťou medzi osou hlavne a optickou osou puškohľadu. Paralaxa je priamoúmerná výške použitého držiaka puškohľadu !!! Keby si mal montáž 2m vysokú a guľovnicu nastrelenú na 170 m je možné že na 30m budeš chybovať 200cm !!! pod terč. To som prehnal aby si pochopil o čom som vôbec písal. Netvrdím ,že je to katastrofa ale tiež netvrdím ,že to nemá na strelbu žiaden vplyv najmä na krátke vzdialenosti !!!
PS : Prečo si myslíš že som väčší ako Ty Belson ? Máš na to nejaké argumenty ? Alebo iba kúsok arogancie v tvojom podaní? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 13.1.2010 o 13:17

No že by ten odnímateľný zásobník aj so spúšťou bolo dobrým riešním sa mi až tak nezdá, už vidím jak to nosia niektorí vo vreckách :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 13.1.2010 o 13:17

Keďže mám už svoje skúsenosti s demagogickou zdatnosťou niektorých „účinkujúcich“ na tomto fóre, vopred dôrazne prehlasujem, že môj príspevok sa netýka polemiky Blaser versus Z-ka.

Vyskytol sa tu pojem paralaxa a z kontextu je zrejmé, že autor príspevku (dnes o 11:03 sám veľký EDU, ktorý je mimochodom momentálne chvályhodne apolitický - žeby novoročné predsavzatie? o:) ) nemá poňatie o čom hovorí a mieša jablká z hruškami.
Pri streľbe pomocou optiky sa totiž vyskytujú paralaxy minimálne dve. Jedna z nich je paralaxa samotného optického prístroja (puškohľadu) a súvisí s tým, že fyzikálne nie je možné, aby bol obraz z každej pozorovanej vzdialenosti premietaný do roviny zámernej osnovy. Keďže pri streľbe na väčšie vzdialenosti to môže pri mierení spôsobovať nezanedbateľné chyby, konštruujú sa puškohľady, ktoré majú možnosť meniť vzájomnú polohu rovín ohniska objektívu a zámernej osnovy v puškohľade, stotožniť ich a tým paralaxu eliminovať (nulovať) pre prakticky ľubovoľnú vzdialenosť.
Pripomeňme si definíciu, že paralaxa je uhol, ktorý vzniká pozorovaním cieľa z dvoch rôznych bodov a dostávame sa k druhej paralaxe, ktorú niektorí autori volajú aj „paralaxa streľby„. Zjednodušene, ide o uhol medzi zámernou a námernou. Je to teda nie vlastná paralaxa puškohľadu, ale paralaxa sytému zbraň-puškohľad (v podstate to ale platí aj pre mechanické mieridlá). A jej veľkosť má narozdiel od tej predošlej, blahodarný vplyv na zlaté teľa, ktoré sa nazýva ONV (Edu, nie Okresný národný výbor! o:) ). Kto neverí, nech sa pohrá s nejakým balistickým programom a pre konštantnú nastreľovaciu vzdialenosť zistí, že ak sa zväčší vzdialenosť medzi osou hlavne a optickou osou puškohľadu, balistická krivka za priesečníkom bude menej strmá. Pretože, ako hovoria amíci „there is no free lunch“, daňou za to je väčšia odchýlka v prvých desiatkach dráhy strely, čo sa dá určite lepšie „stráviť“ ako strmé klesanie strely vo väčšej vzdialenosti.
Takže záver: Edu zapamätaj si, že ak je vysoká montáž katastrofou, tak v žiadnom prípade nie tým, že spôsobuje paralaxu, predĺženie ONV katastrófou určite nie je. K ostatným vlastnostiam vysokej montáže sa nevyjadrujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.1.2010 o 12:57

Mrlian ty si možno neobhajoval zeiss jena 4x32 ale bolo viacero ľudí ktorý mi v spomenutej debate ponúkali za jenu 4x32 stovky euro samozrejme iba virtualne lebo neviem načo by niekto kupoval a zhaňaj tento zastaralý puškohľad za 300€ ke´d ich je v inzercii na nete plno za ďaleko nižšie ceny !
Osobne som nepočul ešte o zasekávaní sa Blasera R93 pri použití normálneho streliva . že sa na teba rútil zrovna 150 kilový kanec a práve vtedy sa ti zrovna zasekla guľovnica blaser ktorú nevlastníš je na mňa veľa náhod naraz . Ale ok možno keby si mal bukovú pažbu tak sa to nestane . Ešte ,že sa ti ho podarilo umlátiť tou orechovou pažbou inak je s tebou amen :) Zrovnávať blasera a zetku je ako vychvalovať trabanta na úkor mercedesa z roku 2010. Blaser tak ako i sauer či manlicher používa na výrobu kvalitné ocele i material a podľa mňa oveľa kvalitnejšie ako 60 ročná zetka. Poacher blaser naozaj nemá dušu aspoň Ti nevyfučí ! Je veľmi zaujímavé ,že Ti nesadla jedna z najergonomickejších guľovníc na svete . Koľko ľudí toľko chutí . Komu pasuje 60 ročná guľovnica nech kľudne zostane pri nej . Asi naozaj nie je blaser pre každého ani nie pre každú dušu .
Povedať však o tomto šperku
odkaz /> ,že je to zlá zbraň ba dokonca horšia ako ukovaná zetka zo stareho guľometu ma dosť rozosmialo :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 13.1.2010 o 11:59

No ja osobne som držal v ruke (a strieľal z nich) rôzne guľovnice ale musím povedať, že Blaser R 93 mi vôbec nesadol, nevybudoval som si k nemu žiadny vzťah, mi pripadá že nemá dušu, ako napr. Sauer, alebo Mannlicher, ale to je len vec vkusu a osobných pocitov. Mauser M3 som ešte nestrieľal tak neviem porovnať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 13.1.2010 o 11:34

No a klapkovú montáž a puškohľady 4x32 som nikdy neobhajoval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 13.1.2010 o 11:33

No vidíš, konečne lucídne argumenty. že si to ty zistím ti celkovú produkciu kozlíc Brno Super:) výmena hlavní je super vec, aj poistka. Rovnako ako možnosť spustiť svetelný bod s odistením, ale ten záver je trochu mimo, osobne som videl zaseknutú nábojnicu, kedy vobec nešlo otvoriť záver. Takisto som videl ako ten záver primrzol, možno máme na Liptove väčšie zimy:) Ak by sa na mňa rútil 150kilový postrelený kanec, tak by mi zostalo len ho umlátiť tou prepychovou orechovou pažbou:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.1.2010 o 11:03

Mrlian Brno super môžeš nájsť na predaj priamoúmerne ku kusom ktoré sa predali . Ja mám sabatti .Po druhý krát sa mi rozletovali hlavne a od novoty mechanické mieridlá absolútne nekorešpondujú s hlavňami . GB je podľa mňa chybá voľba a pochybil som i ja. Nemôžem nechváliť Blaser strielal som z neho v rôznych kalibroch i prevedeniach cez rôzne puškohľady alebo kolimátor blaser. Takže veľmi dobre viem o čom hovorím . O estetičnosti zbrane myslím debatovať netreba u blasera . Priamoťažný záver a poistka sú tiež fantastická vec ako i možnosť rýchlej výmeny hlavne . Zetiek som držal za 20 rokov čo poľujem v rukách veľmi veľa a veľa poľovníkov s nimi doteraz poľuje . Jednu tu mám i vyfotenú bola na predaj šťastný majiteľ si ju môže do vôle užiť . Rozhadzovala ako sejačka . Tá zaostalá klapková vysoká montáž je tiež katastrofa ktorá nie len spôsobuje paralaxu ale i pohyb puškohľadu ktorý som neraz nastavoval na dvoch 7x 57 na oboch som museli použiť kladivo a následne sme sekážom museli zaseknúť aby to ako tak držalo . V roku 1949 to bolo možno normálne ale je rok 2010 poľovník si potrpí na presnosť estetičnosť kvalitu streliva atď . Mlatiť do 60 ročnej vytrieskanej guľovnice vykovanej kladivom vyrobenej z nepoužitých guľometov a vojenských prebytkov je pre mňa osobne smiešne tak ako zoštelovavanie nejakoj optike 4x32 na vysokej zastaralej montáži . Samozrejme kto si myslí že lepšiu flintu ako Zetka nikto na svete nevirobil neberiem mu to môže si ich nakúpiť koľko sa mu uráči po pár stoviek ich je na nete habadej . LaL zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 13.1.2010 o 9:48

Milý Edu do vecnej diskusie nepatria invektívy a posmech. Myslel som si, že sme pri milankovej fotke diskutovali vecne.... fakt je, že si výborný fotograf, ale o zbraniach vieš málo. O blasrei iskutuješ ako fundovaný odborník, posielaš odkazy na reklamné stránky, vychvaľuješ ju do neba, ale skúsme to otočiť, držal si v rukách niekedy tú zatracovanú zetku? Máš s jej používaním nejaké skúsenosti? Tak prečo sa vyjadruješ tak tendenčne? Ja som zase nepočul od vlastníkov iných zbraní kritiku na svoje flinty. Sú všetky najlepšie??? Ty máš sabatti, okrem toho, že si zistil, že broková hlaveň je pre teba zbytočná, máš pre ňu len slová chvály. Nepochybne to je nadpriemerná flinta, ale skús ju predať za 20-30 rokov. Už teraz sa bazáre hemžia napríklad "betinsolkami" ich cenu si možeš overiť na internete. Koľko kozlíc Brno Super najdeš na predaj? a za akú cenU? Skús zapátrať po objektívnych faktoch a daj ich do placu. Ja nemám problém zmeniť názor ale musím vidieť argumenty. A na margo závisti alebo nedostatku peňazí by som sa len pousmial...ale to nie je na tvoju adresu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.1.2010 o 9:17

Nič sme neskopírovali prišlo nám to mailom !!! Volalo sa to Poľovníctvo a bolo nám napísané hore uvedené ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter999, 13.1.2010 o 8:14

len tak pre doplnenie - volný preklad zo stranky odkaz je tu - odkaz - už keď ste skopirovali uvod.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.1.2010 o 21:36

dajte bacha nech vás neodrbú o revír !!!odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 12.1.2010 o 21:32

hej edu ty si ale charakterny človek,, ale su aj taky ktory si myslia ze nad ných nie je a ak taky maju zetku tak je pochopitelne ze zetka je naj !!!!!!!!!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.1.2010 o 21:30

FLATretriver ja blasera nemám a myslím si že blaser je dokonalá zbraň . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 12.1.2010 o 21:10

Edu oni to vedia ale si to nepripustia lebo ju vlastia , keby mali blasera tak su opačneh nazora, podla mna to nie je vec pušiek ale našho charakteru , ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.1.2010 o 20:56

Veď ja som sa snažil vysvetliť určitým ľuďom ,že zetka ktoré sa dajú kúpiť bežne po 200 € asi nebude na nadprirodzená zbraň . Súhlasím v 40rokoch minulého storočia mohla patriť k špičke . Ale je rok 2010 nie druhá svetová ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 681-720 z 758 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM