Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Akú zbraň (kaliber) na líšky - diskusia

autor: off areo33
pridané: 24.11.2009 12:04
Chcel by som sa spytat aku zbran by ste mi poradili na Lisky chcem strielat do 200 metrov chcel by som nieco rychle ale aby to moc nepadalo vdaka.
počet zobrazení: 24 191
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 81 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off borza222, 23.4.2022 o 11:55

Pokial budeš loviť len lišky, kľudne ti bude stačiť kaliber 17 hmr. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolfi, 12.1.2018 o 15:00

Za mna jenoznacne 223rem.co sa tyka pomeru cena-vykon-presnosti niet co riesit.ja strielam fabricke fiochi 55gr fmj super presnost a na 200metrov to nepada skoro nic.mam cz 527 varmint 1:9 stupani drazok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jan2222, 29.3.2013 o 22:50

U nás máme poľný revír. Troják - to by bolo nosenie veľa železa. Ak je spoločná poľovačka, alebo poľujeme v partii na škodnú - tak brokovnica. Líška vybehne pred človekom na pár metrov. Ak idem sólo sám na čakanú, tak guľovnica (menšia ráž) - možnosť zasiahnuť líšku na väčšiu vzdialenosť, kde sa brokovnica nechytá. Máme rovinu a veľké polia. U lesného revíru je to iné. Tam guľobrok má veľké opodstatnenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 29.3.2013 o 20:33

Ja viem, že líška je malý terč, ale to strelivo mám na tú vzdialenosť odskúšané, takže asi som dajako pochybil pri mierení... Hunter243, pravda, druhá rana nie je problém. Len je problém na ten trojak naškrabať bubáky ;-) resp. mám ich kde inde pomíňať. Ale zažil som situácie, keby mi ani trojak a kozlica do zálohy v rohu posedu opretá nestačili. Nuž, ale krásne si mi to napísal. Keby to bolo fakt také jednoduché, svet by bol hneď krajší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 29.3.2013 o 20:20

Áno, odratá líška je ako ležiaca pivová fľaša. Sipik, druhá broková rana nie je problém, preto treba trojak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 29.3.2013 o 17:47

sipik-líška je velmi malý terč a vyžaduje skutočne presný zásah,ideálna je rana cez lopatky,tam je vyradená motorika a neujde ani krok.Skus si niekedy lišiaka odrat,postav na 100m a uvidíš na aký malý terč strielaš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 29.3.2013 o 10:23

Sorry, tú poslednú časť vety zakladateľa vlákna som nejako opomenul :-( Inak aj mne sa stalo to, čo si s tým napináčiom spomínal... To bola šupa. A raz som v 100% istote strelil na lišiaka (veľký bol ako vlčiak) asi na 30m brokom, no on sa zvrtol a utekal popred posed asi na 10m, kde som ho guľou zluftoval. Vtedy by sa zišla druhá broková rana, no čo už. Nikdy som ho nedohľadal, aj keď zalíhal na oráčine, no keď ma zbadal ako sa k nemu snažím dostať asi trištvrte hodinu po výstrele, ušiel a neni ho dodnes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 29.3.2013 o 8:42

sipik, pekne napísané, dobré uvažovanie a hlavná je tvoja spokojnosť. Strelil som na spoločných niekoľko líšok a v prudkom behu nablízko je kombinovaná zbraň nezastupiteľná. Jedna vybehla z blízkej húštiny rovno na mňa, tak som ju nechal trocha odbehnúť (nie veľa, začínal už ďalší porast) a nemala šancu. So sólo guľou by som zas mal mizivú šancu ja a mohlo byť po pôžitku :-). Ale strieľal som líšku aj na 145m (varmintka v 308 Win) a tam by mi zas brok bol na dve veci. Takže súhlasím, ako špecializovaná zbraň na líšky je kombinovaná zbraň OK. Dokonca aj druhá rana, ktorá ide obvykle inde a ktorá občas môže byť potrebná, sa dá "vychytať". Ale "vyrobil" som aj takú situáciu, že pri streľbe z posedu na nejakých 40m som v poslednej chvíli zmenil úmysel strieľať guľou za brok, zabudol som na napnutý napináčik a líška mala v sebe nielen smrteľnú dávku brokov, ale bola aj prestrelená guľou (243 Win). Pôžitok bol, aj keď nie dvojnásobný. Ale sipik, zakladateľ vlákna sa nepýta, ako píšeš na zbraň, on to len menej obratne sformuloval. Posledné jeho slová hovoria o niečom rýchlom "ale aby to moc nepadalo". Aby zbraň "moc nepadala", treba byť triezvy (ako káže zákon) a dávať trocha pozor. Ale to len tak na odľahčenie. Takže pýta sa na kaliber a to do 200m. A tak všetky tie fajnšmekerské úvahy o dvadsiatkach a hornetoch sú od veci, alebo, ako sa učene dnes hovorí OT (Out of Topic). Aj keď sa zas na to jednoduchšie reaguje, ako na nejaké neartikulované zakikiríkanie…….Ale k veci: areo33, tam je možností veľa, podľa mňa všetko s priemerom strely od 6mm po 0,308" a úsťovou rýchlosťou nad nejakých 780-800m/s. Ale ako to už tu ktosi spomínal, podstatná je správna voľba strely. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 28.3.2013 o 20:55

Ak dovolíte, pridám sa. Otázka bola: "Akú zbraň na líšky". Tak podľa mňa guľobrok. Mal som (aj mám) guľovnicu a brokovnicu, ale kúpil som si guľobrok, lebo na lov líšky sa mi to zdá najuniverzálnejšie. Často lovím vábením a mám tak strelených asi 80% líšok - brokom na blízko. Ale niekedy tá líška nepríde bližšie, prípadne nereaguje na vábničku (alebo ju pri prudkom vetre na 120m vôbec nepočuje)... Vtedy treba guľu. Alebo líška doletí na zavábenie ako blesk pod posed, či príde ticho ako duch odzadu a vtedy je na mieste rana brokom. Ja si dávam kožušiny vypracovať, ak stoja za to. Čo sa kalibru týka, veľmi tu mudrovať nechcem. Ja mám 6,5x57R/12, strieľam z toho RWS KS 8,2g a brok S&B 4,00 minimag. 42,5g. Ten kaliber som volil z dôvodu, že s tým lovím aj srnčiu a diviaky a hľadal som niečo, čo pokryje všetky tieto nároky. Ja som spokojný, tak snáď som sa nezmýlil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 28.3.2013 o 20:38

Beson, nikto tu nepisal o tom ci je niekto lovec, alebo polovnik podla kalibra, ktory pouziva na lisky! Tak s tym prekrucanim by som pomlcal ... V mojom ponimani je rozdiel v Tom ci si niekto , kto sa specializuje na lisky zaobstara na to aj special zbran, alebo poluje s jednym kalibrom dajme tomu aj 30_06 lebo nie je ochotny investovat do specialu na lisky, a bude ho tu vychvalovat ako super liskovy kaliber ... Ina vec je ked si to nemoze dovolit. Je to podobne, ako ked si niekto kupi motorku - niekto skuter, niekto cestnu, niekto enduro a niekto chopper. Za urcitych predpokladov Ta kazda z nich dopravi do ciela, ale Tvoj pocit z toho bude zakazdym iny, podla druhu motorky. Tak podobne je to aj s kalibrami na lov zveri. Kazdy podla svojej chuti. Ja nikomu neupieram, ze ma zazitok z Lovu lisky ked aj s 300 Win.Mag. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Belson, 28.3.2013 o 20:16

poacher, Belson si občas dožičí pôžitok reagovať, ak niekto píše hlúposti. Tvrdenie, že ten kto loví hornetom a dvadsiatkou, je fajnšmeker a poľovník a ten čo nie, je iba lovec, patrí medzi ne. Nepomôže ti ani strata pamäti, ani snaha prekrútiť zmysel napísaného..... K veci: Svoje líšky som strelil aj tzv. savažkou (5,6x52R), aj 7x64, aj 308-čkou a aj brokovou dvanástkou a nebadal som žiadne významné rozdiely v pôžitku, ani som sa nekategorizoval, či som len lovec alebo už poľovník. Dristy......Ináč rado100 má stopercentnú pravdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kohut64, 28.3.2013 o 20:09

Doporučujem pánovi z PO/62 a TN/26 kraja aby "ubral pary" (slovami Karola) . Obrat vo svojom obchode by mal zvyšovať iným spôsobom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 28.3.2013 o 19:53

Páni takéto debaty o vhodnosti kalibra na tú ktorú zver, nemajú konca kraja. Ono každá líška si svoj chvost chváli. Ale len tak ďalej dobre sa to číta:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off snipko, 28.3.2013 o 19:53

Ja mám pôžitok pri love líšok taký, že si lov vychutnám starou dobrou ZH čkou kal 12 s pevným zahrdlením a líšku si privábim na 30m a ulovím ju naozaj poľovníckym spôsobom. A keď ešte použijem MOJO CRITTER + vrešťadlo, zážitok je naozaj perfektný... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 28.3.2013 o 19:47

Ja som nikdy nepisal o tom ze nemas narok na pozitok s 30-06! Len niekto ho ma s 30-06, niekto s hornetom a niekto s vrtanim do inych ako napr. Belson, ale sak kazdy comu rozumie , hlavne ze ma pozitok ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 28.3.2013 o 19:41

ked niekto privábi líšku na 100m a potom ju strelí hornetom tak je polovník a fajnšmeker ale ked použije 30-06tak je len lovec.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 28.3.2013 o 19:17

No hej palo, ale otázka je, či máš nárok na pôžitok z takej rany, lebo to nie je ani hornet, ani broková dvadsiatka. Naviac nie si ani poľovník, ale IBA lovec. Najnovšie používam na také argumenty pomenovanie "obojpohlavné" - aj na smiech aj do plaču. Ale možno to poacher nemyslel až tak vážne a jednoznačne..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lrentka, 28.3.2013 o 19:15

Najlepšie som si vychutnal lov líšok s kalibrom 8x57JS. Kožušinu neriešim. Strela RWS H-mantel, DK neškodzuje kožuch, Geco SP líšku aj vyvrhne. Ale tie reči hlavne pri love v lete? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 28.3.2013 o 17:45

ja lovím líšky 30-06 poškodenie kožušiny minimálne ostávaju na mieste a vzdialenost je vecou skuseností ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mlsrb, 28.3.2013 o 16:14

Ak má niekto záujem pozrite sa na fotku ulovenej líšky a komentár k nej akutát som ju dal do nesprávnej kateg. za čo sa ospravedlnujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 28.3.2013 o 16:10

ja sa nehadam ja som povedal len svoj nazor ja osobne vlastnim len gulobroky kde je len 12 brok a mam strelenych par vlkov co sa nedalo chytaat gulov a brok ho pristavil s inym brokom nemam skusenosti niesom zdatny brokovi strelec takze berte moju volbu tej 16ky ako typ mozno by to bolo super aj s 20 brokom takze keby sa mi naskytla dobra kupa trojcata z nastrelom aky by ma uspokojil tek ta velkost brokovej by nehrala rolu aleze vobec? pre mna je naj gula a ked uz su tam dve tak hra rolu sustrel a to je vsjo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 28.3.2013 o 12:36

Ono s tou 20-kou je to podobne ako s hornetom, je to pre tých čo vychutnávajú ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 28.3.2013 o 12:09

poacher: ja mám z 20tky strelených zopár líšok a aj inej zveri ;)síce automat, dlhé laufy, ale keď to niekto vie, je to jedna báseň.. PS: tiež mám slabosť na 20tky :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 28.3.2013 o 11:52

MMaska, ja napr. suhlasim s Plidinskym, mam slabosť na 20-ky, a komu by sa to zdalo málo, môže zvoliť 20/76 to by malo stačiť, má tam toho viac ako v klasickej 16-ke ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 28.3.2013 o 11:43

plidinsky preco 16? tak to zhrnme najlepsie k lovu je 12x76 ale je to truba ktora je dost skareda do trojcata najestetickejsie je 20 ale na lov nic moc takze urobime kompromis tak vinde 16 :-) :-) BINGO mame vitaza :-) :-) .Jeges co do 30-06 neviem co mas primarne nastrelene k lovu zveri? ale ak si neprebijas naboje sam a nevies si ich zladit tak ti garantujem ze nastrel poloplastu a celoplactu MATCH bude rozdiel ak sledujes rubriku ucinky tak vies ze ja teraz testujem do 30-06 accubond a podla tstov na zveri ti smelo vyhlasim ze pri jednom nastrele tohoto streliva spokojne strelis vsetko co sa ti postavi do cesty a ked strelis lisku bude to dierka dierka, ale .... nikdy nezabudni ze ta strela leti dalej preto je lepsi Vmax ale ja ho do tejto raze nepouzivam nepolujem s touto razou na lisky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 28.3.2013 o 10:03

Ešte dodám - tá prvá kategória sú u mňa "lovci", tá druhá "poľovníci". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 28.3.2013 o 10:01

Úplný suhlas s Bleikerom, hornet je pre fajnšmekrov, hlavne vábiči si prídu na svoje. Kaliber je pre tých čo si chcú vychutnať lov samotný a napätie z lovu. Ja rozoznávam dva druhy lovcov - tých ktorí chcú uloviť a je jedno ako, hlavne aby bol úlovok a tých čo majú radi výzvy, jednoduchý lov je pre nich menej atraktívny, naopak čím je lov náročnejší tým je pre nich zaujímavejší, nejde o úlovok ako taký, ale o napätie z lovu samotného ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off snipko, 28.3.2013 o 9:21

V dnešnej dobe je otázkou ekonomiky poľovníka či si kúpiť alebo nie špeciálne zbraň resp. kaliber iba na líšky. Keďže o kože už je veľmi malý záujem, preto by som sa priklonil k výberu kal. takému čo by som mohol loviť okrem škodnej aspoň ešte aj srnčiu zver. Ale kto na to má a baví ho to tak neni problém.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 28.3.2013 o 9:17

jeges: alebo rovno 9,3x74R :) alebo .300 WIN MAG? :) ale aby ti ešte z tej líšky aj niečo zostalo :) osobne jednoznačne doporučujem .222 rem - ale priznávam, že horneta som ešte v akcii nevidel... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jeges, 28.3.2013 o 9:00

kúpim si celoplášte do 30 06-ky a mam vyriešené? :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jeges, 28.3.2013 o 8:55

A teraz už sa neviem rozhodnúť vôbec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 27.3.2013 o 19:19

MMasska - a prečo nie 20brok? by mi to na ten drilling viac pasovalo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 27.3.2013 o 19:03

BLEIKER pekne si to napisal ja mam horneta aj pistol s dhou hlavnou drulov aj s optikou je to lahucke nema ani dva kg ale strielam stym max100m a poviem ti paradicka. ale co pisal namor676 to je uz vrchol vsetkeho take trojca je moj sen v 30-06 kromu 22hornet a 16brok tak si neobmedzeny kral :-) :-) a za kazdych okolnosti a vsetka zver len ... tam je to to len co malo super sustrel tam je zavratna cena a tam kde bola priazniva cena tam sa mi nepacil sustrel to je to len ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 27.3.2013 o 18:33

Ja by som povedal,že s Hornetom jednoducho musíš byt polovník po sšetkých stránkach,tak ako to píše snipko a MMasska.Je potrebné tu škodnu vychodit,vediet aj privabit a v neposlednom rade aj super strelit.Pre takehoto polovníka je radost vlastnit tuto ráž,navyše sa aj obohacuje o zážitok zo skutočného si vychutnania vystrelu a nemyslím tým spatný ráz alebo akustiku.Zver je však výstrelom ovela menej rušená a výrazne je zmenšený aj ohrozený priestor.Dnes,ked sa desiatky ludí pohybuje doslova všade a v každú hodinu,nie je sranda palit na vzdialenost 200m a viac.Sam mam ráž,pri ktorej je ONV vačšia ako 200m a vždy si 3 krat rozmyslím,lež odpálim.To su vyhody tolko diskutovanej ráže,ktorej sláva neskončila a ani tak lahko neskončí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 27.3.2013 o 12:23

Keď sa už jednoznačne neviete rozhodnúť čo tak pouvažovať nad kombináciou kalibrov. Ja osobne mám ,,líšči špeciál" ktorý používam od februára do mája 7x57R/22hornet/16x70, do 7x57R používam CDP 10g s ktorým ,,dočiahnem" aj nad 200m, v 22hornete Vmax 2,27g tak do 150m ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 27.3.2013 o 12:08

MMasska: trošku nesuhlasim s tým že pri Hornete nemusíš byť super strelec, lebo keby si nebol naozaj dobrý strelec a trafíš Hornetom tam kde si nechcel tak tu zver prakricky nenájdeš. Ale zase je pravda, že Horneta si kúpia taký čo už majú niečo odpoľované a vedia presne čo môžu a čo nie s Hornetom. A samozrejme že treba podotknúť aby bola sústava: zbraň - optika- montáž-strelivo-strelec v bezchybnom stave a forme. A skoro som zabudol hlavne Hornet je o vzdialenosti- pokiaľ ju nie rozumne prekročíš tak sa netreba čudovať že aj super strelec netrafí v horšom prípade postrelí zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 27.3.2013 o 12:07

Tak-tak pekne, vidno, že si už nejednu dobrú knihu prečítal a k tomu máš aj potrebnú viacročnú prax - rozumieš veci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 27.3.2013 o 11:56

orol mas pravdu 5,6 a lehka a rychla strela ak nieje uplne vyvazena a jej giroskopicky let je len trochu rozkmitany po dopade na mekky ciel sa strela vychili bokom a nezacne sa spravne deformovat ale praktycky rotuje po dlzke a trha vsetko naokolo vstrelny kanal sa zvecsi na trojnasobok a prebytok hydrotlaku ju roztrha ako zabu preto je dobre ked mas strelu ktora sa po dopade roztrha z riadenym rozkladom a nechas fragmenty dokoncit svoje dielo. A co sa tyka horneta nieje to zbran pre kazdeho,dokonca ani pre super strelca to nieje to prave orechove. To prave orechove je len ked sa dostane do ruk dobreho polovnika ktory si tu zvr vie vychodit alebo vysliedit privadit a je rozvazny a ktomu aj slusny strelec praktycky fajnsmeker a taky toho horneta z ruk nepusti .Takze ked vidim niekoho kto uz roky striela s horneta a zne uspechy hned viem o koho ide a ze taky lovec by vedel ak by mu to zakon dovolil odpolovat a odlovit uz tolko krat tu prepierane a krityzovane vyroky ze z horneta sa da strelit vsetka u nas zijuca zver ale ........! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jaroslav103, 27.3.2013 o 11:38

plidinsky: tak mi poraď ktoré strelivo v kalibri 222rem neroztrhne líšku na 50 metrov. Inú chybu tento kaliber nemá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 27.3.2013 o 11:23

jaroslav103: nie všetko ale veľa je o strelive, ver tomu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 81 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov