Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Sluka Lesná a jej lov podľa nového zákona - diskusia

autor: off Ondrik
pridané: 2.10.2009 19:41
Podľa nového zákona sa mení doba lovu sluky lesnej z pôvodného termínu od 16. marca do konca Apríla, na dobu lovu: Október a November. Chcem vedieť váš názor na túto zmenu.
počet zobrazení: 33 892
počet hlasov: 4
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 20.4.2016 o 21:43

Taká malá úvaha - Slovensko má cca 42 %-nú lesnatosť. Sluky hniezdia,ťahajú a tokajú len v lesných biotopoch. Slovensko má cca 55.000 poľovníkov, čo znamená, že v slučích revíroch poľuje asi 25.000 poľovníkov. Z tohto počtu má pravidelný záujem o lov sluky nanajvýš ak 1/5 ,čiže cca 5.000 poľovníkov.Pri predpokladanej max.20%-nej úspešnosti može tento počet poľovníkov uloviť najviac ak 1.000 slúk ročne. Čo keby sme požiadali tie štáty ,kde sa sluky lovia na zimoviskách v státisícoch ,keby boli takí dobrí a ulovili každý rok o tých 1.000 slúk menej ,aby zostalo aj pre nás chudákov, ktorým vládnu hlupáci....Jasné robím si srandu, pretože naša štátna správa môže aj z tohto zákazu udeliť výnimku.To by však zase musel niekto pohnúť zadkom... Samozrejme ,aj pre mňa je večerná postriežka na sluky skôr citovým zážitkom z večernej atmosféry jarného prebúdzania sa prírody.Veď ako nejeden z nás aj ja som k poľovníctvu pričuchol ako malý chlapec ( prostredníctvom môjho nebohého otecka, lesníka ,poľovníka a včelára)a moje prvé poľovnícke zážitky boli spojené práve so slukami ťahajúcimi každú jar na zarastajúcich pasienkoch pri Zbýňove a na horskej lúke Slatiny v Kunerade. Som však aj poľovník a nech si hovorí kto chce čo chce , ulovenie (samozrejme,že únosného počtu vyhynutím neohrozeného druhu zveri) zostane pre poľovníka, vždy tým podstatným momentom jeho činnosti. Ako povedal nezabudnuteľný gróf Szechényi "Poľovačka je o love zveri a šumení lesov, ale hlavne o šumení lesov!"

dať hlas príspevku | počet hlasov: 21

komentáre

zoradiť
zobrazené 321-360 z 377 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off posed33, 8.10.2009 o 7:35

EDU scasti mas pravdu ale ja som este nevidel jednu jedinu vec ktoru by prebrala EU od nas to sme naozaj za tie storocia taky jebnuti narod ze tu je vsetko zle ?!!! asi ano tak potom podla mna nemame ani moralne pravo ZIT ! naco ked tu je len zgerba a obrovska neschopnost vo vsetkom ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.10.2009 o 21:27

Keď chceme brať výhody s EU a žiť ako eurpania musíme určité pravidlá rešpektovať . Návrh SOVS !!! Bol - Sluka patrí medzi zaujímavé druhy našej avifauny, ktorá u nás
hniezdi v odhadovanom počte 1300-2500 „párov“. Ministerstvo pôdohospodárstva

odkaz />
Takže hľadajme vinníka tam kde je nie v EU . Návrh SOS !
SR povolilo jej lov v období 15.3.-30.4.2009 v počte
až 4000 vtákov, čo je v rozpore s predpismi Európskej únie. Smernica
Rady 79/409/EHS o ochrane voľne žijúcich vtákov totiž prísne zakazuje
poľovanie na vtáky počas jarnej migrácie, kedy sa vtáky vracajú
rozmnožovať zo svojich zimovísk na hniezdiská. Napriek tomu sa na
Slovensku sluky počas jarnej migrácie a v období rozmnožovania
môžu loviť aj naďalej. Dochádza tým k porušovaniu legislatívy EÚ
a k usmrcovaniu týchto zaujímavých a „nekonfl iktných“ vtákov len
pre potešenie malej časti poľovníkov. Snahou SOS/BirdLife Slovensko
je zastaviť jarný lov slúk, či už výzvami poľovníckej obci, apelom
na Ministerstvo pôdohospodárstva, prípadne s pomocou sekretariátu
BirdLife International v Bruseli upozornením Európskej komisie
na súčasný nepriaznivý stav.

Tak to nezužujme ,že nám na Slovensku preskakuje ,alebo robíme niečo nenormálne . To že chceme sluku strielať naďalej pri párení a považujeme to za normálne a pekné :) je síce fajn ,ale treba sa zamyslieť či je to prospešné i pre tieto nádherné vtáky ,ktoré nechováme iba lovíme . Jarný ťah slúk a lov má svoju atmosféru ,ktorú nám nikto nezoberie a pozorovať tieto vtáky môžeme i naďalej .Bez strelby môže byť tiež pekný večer so slukami . Ja sa po rane netrasiem a kto si chce uloviť môže na jeseň . Výhoda bude ,že si môže sluka pokojne hniezdiť a páriť sa . Tiež si to určite zaslúži bez toho aby jej niekto odflágol partnera ! LaL zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off amigo, 7.10.2009 o 19:30

solimkenaj, úplný súhlas .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 7.10.2009 o 19:02

junacik mas uplnu PRAVDU !!! novela zakona v niektorych pripadoch je trochu uskocena !! a to tam mame uz len odbornikov :))) slovensko je krajina blbcov ktory len prikivuju na kazdu blbost ktora pride z unie :))) bohuzial pre debilkov ako sme mi je ini meter ako pre okolite krajiny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off junacik2, 7.10.2009 o 18:27

je to smutne pre polovnictvo jarna prva polovacka na ktoru sa kazdy skutocny polovnik tesil skoncila. Nech zverejnia posledne statistiky lovu sluky a uvidime kolko sa toho ulovilo. Taliani, madari to strielaju vo velkom a my sme zasa len ochranari ako aj z medvedom alebo vlkom, ved aj teraz, kym k nam na jar na sever doletela. uz bolo skoro po dobe lovu. Som za, nech sa chrani, ale po starom to bolo dobre, tu na severe sme ju na jar cakali dlho a teraz uz skoro v zime ju ani neuvidime ani nepocujeme. Smutne, nie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 7.10.2009 o 9:35

A prečo vlastne takáto zmena, to chcú chrániť populáciu Sluky lesnej týmto spôsobom, že sa u nás ,,nebude,, loviť? Opatrenia na zníženie lovu slúk by sa mali zaviesť v iných krajinách a nie u nás... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.10.2009 o 22:36

To je fakt aj v zime :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off amigo, 6.10.2009 o 21:21

veď kvorkať môžeš aj tak.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.10.2009 o 20:56

No dobre ale kto mi teraz nahradí škodu za kvorkaciu vábničku ? :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off amigo, 6.10.2009 o 20:50

Nejde o lov, ale o tú krásnu jarnú atmosféru, keď sa už celý les ozýval spevom vtákov, ktorý sa tešili, že skončila pre nich tuhá a krutá zima, a to neopakovateľné čaro večerného ťahu slúk. Budeme si to musieť ísť vypočuť bez možnosti výstrelu. Nevadí, pôjdeme! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.10.2009 o 19:58

Je na poľovníkoch aby si presadzovali novelizáciu zákonov . Nič netrvá večne a verím ,že zlé veci budú nahradené lepšími .A verím i v to ,že sa bude sluka loviť i na jarnom ťahu a možno ešte v roku 2010 . Treba navrhovať dobré veci a zlé rušiť. Zasa toľko sme tých slúk nenastrielali aby to bolo katastrofou ! Osobne by som bol za jarný i jesenný lov . Samozrejme na jedného poľovníka jedna sluka . Kto už má trofej môže sa uspokojiť vychádzkou po voňavej jarnej prírode . Raz sa napíše petícia za zachovanie lovu na jar a na 100% bude úspešná a prerokovaná . Inak ja osobne neprídem jarným lovom o nič . Ja mám trofej a tým lov sluky pre mňa skončil . Teraz sa budem zaoberať iba lovom klbčiacich sa samčekov na jar . Prípadne nejakými fotkami letoviek . Ale doprial by som i iným jarný lov sluky ,ktorý má fantastickú atmosféru . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 6.10.2009 o 18:42

pravda je, ze sluky som si u na na jesen ani nejako specialne nevsimala, preto ani neviem, ci sa daju lovit, a ako taky jesenny tah vyzera, ci je podobny ako jarny, neviem, moze ma niekto znaly poucit, ale myslim, ze je to vsade inak specificke podla podmienok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 6.10.2009 o 18:39

Sager, tá tvoja posledná veta, to je úder klinca po hlave ;) Dáva to možnosť rozvoja chovu sliedičov či stavačov aj v iných oblastiach ako doteraz... A samozrejme s tým spojených zážitkov s lovom slúk a výcvikom psov, tadiaľ podľa mňa povedie cesta. Aj keď za jarným lovom sluky mi bude smutno, pretože takto slovenské poľovníctvo príde o jednu z tradícií a dedičstvo... Nie za samotnými úlovkami, aj tak som im skoro vždy mával iba klobúkom :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Sager, 6.10.2009 o 13:24

Lov slúk na jarnom ťahu bola nádherná poľovnícka tradícia. Lovilo sa len limitované množstvo a to prevažne samčekov počas toku čo prakticky nemalo vplyv na populáciu tejto zveri. Lov slúk na jeseň sa podľa mňa vôbec nedá v našich podmienkach (myslím na Slovensku) praktizovať. Na jeseň ju náhodne uvidí niekoľko pár poľovníkov pri iných poľovačkách (na bažantov , na diviakov). To ju už rovno mohli zakázať loviť, tak ako urobili s krkavcom. A čo keby sme skúsili na jeseň sliedenie so stavačom ????!!!??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 6.10.2009 o 11:57

práve to, že Slukou začínala polovnícka sezóna, bola to taká tradícia a tá teraz bohužial skončí..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 6.10.2009 o 11:14

edu, teraz bude mat peknu jesennu, alebo dušičkovu prechadzku, ved je to len o pol roka neskor, tak nesmut, bolo zauzivane, ze lovom sluky sa zacinala polovnicka sezona, uz nebude ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.10.2009 o 18:40

Ja beriem lov sluky ako peknú jarnú prechádzku . Tú mi nikto nezoberie a loviť môžem foťákom celoročne :) Celkom dobré asi pojdem na sluky zajtra :) Alebo na dušičky popozerám svetielka z Hájnice :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 5.10.2009 o 18:09

zakon treba respektovat, ale nazory su rozne, osobne v tom nevidim rozdiel, ak nejaky podstatny je nech ma niekto pouci ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 18.5.2009 o 20:06

presne ako jaro hovori ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 18.5.2009 o 18:26

Áno, návrh zákona o starostlivosti o zver a o poľovníctve bol schválený myslím 29.04.09. a jeho účinnosť má byť od 01.07.09. Pripomienky boli k viacerím bodom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 18.5.2009 o 18:06

vies, ze ani ja nie........mozno sme si to len neuvedomili, ale na jar je ich pekne pocut aj vidiet, len treba vediet kade preletuju ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 18.5.2009 o 17:41

Ak s mám čestne priznať tak v jeseni som sluku ešte na spiatočnom ťahu nevidel, možno preto že už bežia poľovačky na inú zver . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 18.5.2009 o 17:26

zakon je uz odklepnuty, caka iba na podpis pana prezidnta, pripomienky boli, ale zrejme je jesenny lov tou lepsou alternativou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 18.5.2009 o 16:11

Máš pravdu, bystricka, vyzerá to tak. Nemusí to byť ale konečné rozhodnutie.... chlapi pripomienkovali.... uvidíme.
Ja som ale za. Zásnuby majú byť dôstojné a nemajú sa rušiť ničím a nikým. Tiež si ťažko zvyknem, ale prioritou by mal byť rozum. Aj keď ho najprv treba zrejme aj v iných krajinách...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 18.5.2009 o 15:55

No vidíš, aspoň to bude dva v jednom pôjdeš na jeleňa a donesieš sluku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 18.5.2009 o 13:49

ahojte chlapci, podla noveho zakona o polovnictve, uz nebudeme na polovacke na sluky pocuvat jarne stebotanie vtacikov, ale jesenne rucanie jelenov, lov sluky by sa mal vykonavat v jeseni ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lanstiak, 29.3.2009 o 20:16

Pike - jesť to už vdnešnej dobe neje asi nikto, z krídla sa vyberajú pierka a pichnú sa za klobúk, to je ako trofej, alebo sa sluka preparuje a zavesí sa na stenu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pike, 29.3.2009 o 18:18

ja nie som poľovník ale veľmi rád chodím na prechádzky do lesa.zaujíma ma však na čo sa sluky lovia?je to cenená trofej medzi poľovníkmi alebo sa sa to je?ja nemám nič proti tomu,len som zvedavý ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 27.3.2009 o 13:35

SOLIROV taliani nemci anglani su nad a mi sme pre nich len spodina a smetisko a to nie je len so slukou ale aj medved a vlk ci rys !!! oni kazu a mi debilkovia tlieskame !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 27.3.2009 o 12:15

velmi pekne vyvetranie sa.. lovnik - dalo sa to cakat.. ak sa nemylim tak na slovensku plati o love sluky vynimka z nariadenia EU, ktoru opat schvaluje EU. takze tam maju popisane hluposti.. okrem toho by som sa ich skor opytal preco sa nobuju povedzme do Talianov - tam sa rube vsetko s kridlami hlava nehlava.. u nas (aspon u polovnikov ktorych poznam ja) plati ze prvu pozdravis a ak nahodou sa ti jedna zadari tak viac ich v sezone nestrielas... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lanstiak, 26.3.2009 o 20:13

Dne som bol, mohol som streliť, nestrelil som, ale o to viac som si užíval atmosféru prichádzajúcej jari! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubaja, 26.3.2009 o 17:02

Najkrajšiu poľovačku na sluky som zažila asi pted 15 rokmi v Nižných Ladičkoviach okr. Humenné. Najprv bola opekáčka a potom akože "lov" na sluky. Aj leteli, ale nk nevystrelil a bolo ich tam 30 poľovníkov. Pri sluke stačí iba pohľad, že som videl a mohol ju strieliť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovnik, 26.3.2009 o 13:55

NIE JE TO MOJ NÁZOR, náhodou som narazil dnes na nete:
Sluka patrí medzi zaujímavé druhy našej avifauny, ktorá u nás hniezdi v odadovanom počte 1300-2500 „párov“. Ministerstvo pôdohospodárstva SR povolilo jej lov v období 15.3.-30.4.2009 v počte až 4000 vtákov, čo je v rozpore s predpismi Európskej únie. Smernica Rady 79/409/EHS o ochrane voľne žijúcich vtákov totiž prísne zakazuje poľovanie na vtáky počas jarnej migrácie, kedy sa vtáky vracajú rozmnožovať zo svojich zimovísk na hniezdiská. Napriek tomu sa na Slovensku sluky počas jarnej migrácie a v období rozmnožovania môžu loviť aj naďalej. Dochádza tým k porušovaniu legislatívy EÚ a k usmrcovaniu týchto zaujímavých a „nekonfliktných“ vtákov len pre potešenie malej časti poľovníkov. Snahou SOS/BirdLife Slovensko je zastaviť jarný lov slúk, či už výzvami poľovníckej obci, apelom na Ministerstvo pôdohospodárstva prípadne s pomocou sekretariátu BirdLife International v Bruseli upozornením Európskej komisie na súčasný nepriaznivý stav.
Bližšie: odkaz /> Tak ochranári začali novú kampaň... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lanstiak, 16.3.2009 o 12:12

Presne tak chlapci má to svoje čaro aj atmosféru ,ktorú dokresluje prichádzajúca jar ktorú už cítiť vo vzduchu! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 16.3.2009 o 11:02

Lanstiak, áno, pred tým opekanie atď a potom znovu posedenie, atď. Vždy si je s priateľmi čo povedať a zaspomínať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovniks, 16.3.2009 o 9:15

Hlavne dajte vedieť či sú už tu. Už sa teším, pre mňa je to najkrajšia poľovačka v celej sezóne, samozrejme je uplne jedno či ulovím, alebo nie. Má to proste svoju neopakovatelnú atmosféru a to je pre mňa a viem že aj pre mnohých, ozajstných poľovníkov podstatné. Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lanstiak, 14.3.2009 o 20:11

Lov Sluky Lesnej. - Pre mňa je viac ako jej lov príjemná prechádzka a potom na stanovišti počúvanie jarného štebotania operencov a pred tým všetkým opekanie slaninky pri chate! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 27.4.2008 o 19:15

ďakujem za radu lowec budem ju dodržovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 27.4.2008 o 18:53

Flat ak si duchom polovnik od mala tak si už teraz ....polovník, poznam polovnikov čo si urobily pol. lístok s takej recesie a polovníkmi nikdy nebudú ... nepochopia to nikdy o čom to cele je, ked ti môžem poradit niekedy píšeš ako s 30 ročnou praxou .... nemam proti tebe nič ale pochop to že týmto mnohých dráždiš ... je to všetko na tebe tvoj další vývoj ... v polovníctve prajem ti lovu zdar, a PS: skor načuvaj na začiatku ... lebo budu ta časom všade odvrhovat..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 26.4.2008 o 18:07

bolo to odo mňa dosť neuvážené. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 321-360 z 377 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov