Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Blaser, Sauer, Manlicher - diskusia

autor: off orim
pridané: 21.8.2009 21:58
Kto má praktické skusenosti s tymito gulovnicami?
-hlaveň,presnosť strelby
-zaver
-poistka
-pažba,spatný ráz
Napište pre tych ktori sa ešte nerozhodli s kupou gulovnice.
počet zobrazení: 25 448
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off dusab, 3.11.2015 o 6:01

Uzaver mozes mat akurat na zavaranych uhorkach. 404-ka samozrejme nema priamotazny zaver ake klasicky otocny.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-109 z 109 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Poacher, 2.9.2009 o 11:45

Blaser buď Ti to prebíjali zle, alebo R93 samotná zle znáša prebíjané strelivo, čo považujem za obrovskú nevýhodu, keďže si najradšej naládujem strelivo sám a asi niesom sám. Niet nad to ušiť si náboj na mieru do svojej zbrane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Blaser300VM, 2.9.2009 o 11:11

Osobne nepovazujem doktora inziniera Hanaka za nejaku obrovsku kapacitu. Pre neho je kombinacia CZ, Meopta a S&B to najlepsie na trhu. Hovori sa, ze koho chlieb jes, toho piesen spievaj a tu to plati do bodky. Pri normalnom, kvalitnom, nerecyklovanom a viackrat neprebijanom strelive sa nic k nicomu nepripeka a nic netreba lojovou mastou natierat. Pri prebijanom strelive mi nefungoval ani samonabijaci automat a zasekaval sa. Preto som po prvej krabicke povedal, ze dakujem a strelivo viac nerecyklujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hyncik, 2.9.2009 o 10:43

Porucha závěru Blaser 93
Vlastním Blaser R 93 v ráži 300WM. Stala se mi taková věc. Po výstřelu jsem nemohl otevřít závěr.Nakonec jak už to bývá jsem se rozčílil, dostal vztek a šlápnul jsem na kliku. Až tehdy závěr povolil a šel otevřít.Naštěstí jsem nic neulomil. Nevíte co to mohlo být za závadu a myslíte si, že mohlo jít o závadu zbraně, kdyby ano, mohu to raklamovat?

Odpověď:
K uvedenému problému je nutné předem podat krátké vysvětlení. Při výstřelu vzniká v nábojnici obrovský tlak, který samozřejmě materiál nábojnice nemůže unést. Nábojnice se proto poněkud roztáhne, přilehne na stěny nábojové komory, která nese tlaky vzniklé při výstřelu. Nábojnice může ke stěnám nábojové komory přilehnout velmi těsně, u leštěných nábojnic až na hranici molekulárních vazeb. V takovém případě k odtržení nábojnice je nutná značná síla. U závěrů Mauser otočením kliky závěru máme poměrně velkou páku proti průměru ábojnice a uvolnění nábojnice jde snadno. Jiná je situace u přímotažných závěrů, kde je poměr sil jiný a odpor ulpěné nábojnice v komoře musí být překonán pouze přímým tahem. V některých dojde ka tak silnému přilnutí nábojnice, že je velmi obtížné nábojnici přímým tahem uvolnit. Jedná se o určitou nemoc všech přímotažných závěrů počínaje Mannlicherem, přes Schmidt Rubin, Heym, Mauser 96 a další. Obávám se , že technicky je vaše kulovnice v pořádku a že se jednalo o výše uvedený případ. U kulovnice Blaser R 93 se s tímto jevem nesetkávám poprvé. Dr.Ing.Jiří Hanák

Problém přebíjení u Blaser 93
Vážený pane doktore, děkuji za pohotovou odpověď k mému problému přebíjenív kulovnici Blaser 93. Mohl by jste mi poradit co s tím? existuje řešení. Obávám se, že při opakované situaci zaseknutého závěru a násilném otevřenmí závěru jej mohu poškodit.

Odpověď:
Jak jsem konstatovla jedná se o systémový problém přímotažného závěru. Razantní řešení je v prodeji zbraně. K prevenci uvízlého náboje v nábojové komoře doporučuji take ošetřit povrch nábojů před jejich nabitím olejem s teflonem nebo alespoň se silikonem, který zabrání pevnému plnutí nábojnice k nábojové komoře. Aby došlo k přiměřenému nanesení oleje na nábojnici a zase k neotření při přenášení nábojů, doporučuji použít krabičku z umělé hmoty na jejíž dno dáme cca 1 cm silnou houbičku z molitanu, kterou napustíme olejem. Náboje potom unístíme do této krabičky. Houbička brání přílišnému smáčení nábojnice olejem a současně udržuje vrstvu oleje na nábojnici stabilní. Náboje z krabičky vyjmeme až před nabíjením do zbraně. Dr. Ing. Jiří Hanák

Zbraně Blaser
Zajímal by mě Váš názor na kulovnici Blaser R93 a ostatní pušky této značky (spolehlivost,atd.Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:
Konstrukci, provedení i dílenské zpracování zbraní Blaser je možné hodnotit na vynikající úrovni. To se týká zejména všech zbraní s lůžkovým závěrem. U kolvnice R93 mám výhrady k přímotažnému závěru, který často vykazuje nespolehlivost při přebíjení. Dr.Ing.Jiří Hanák

zkušenosti s opak. kulovnicemi Blaser s přímotažným závěrem.
Rád bych se zeptal, jestli máte nějaké zkušenosti s opak. kulovnicemi Blaser s přímotažným závěrem. Četl jsem, že se prý objevují (oproti typu mauser) problémy při vytahování vystřelené nábojnice vlivem jejího "připečení" ke komoře při výsřelu. Děkuji.
Email: vhorak@krnap.cz

Odpověď:
Vaše informace je správná. Podobné případy jsem několikrát opakovaně řešil. osobně nepovažuji přímotažný závěr za nejspolehlivější.
Dr. Ing. Jiří hanák

Volba kulovnice Sauer versus Blaser R 93
chtěl bych si zakoupit kulovnici BLASER R93 nebo SAUER 202 HIGHLAND,zajímalo by mě jaká je přesnost střelby při délce hlavně 51 cm a jaký je zpětný ráz u ráže 308W. Jakou optikou na tuto lehkou zbraň použít, v obchodech doporučují jen ZEISS nebo SWAROVSKI.Kterou zbraň by jste upřednostnil.

Odpověď:
Moje osobní volba by padala jednoznačně na Sauer 202 z důvodu použitého klasického závěru Mauser doplněného o skvěle řešenou pojistku. Přesnost střelby pro běžné podmínky je s délkou hlavně 51 cm je velmi uspokojující. Osobně mám zkušenost s kulovnicí u ráže 308 W s délkou hlavně 47 cm a přesnost střelby byla skvělá. Zpětný ráz náboje 308 W je na střední úrovni a nijak vysoký. Co se týká výběru puškohledu použil bych Meoptu Meostar nebo Zeiss. Dr.Ing.Jiří hanák ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.9.2009 o 9:36

Lovec84 je správne ,že si to upresnil .Vyznelo to trocha ako keby si si trúfol trafiť diviaka na 220 m do oka :) Fakt je ,že si nepísal o sebe a svojich streleckých schopnostiach . Mne sa však nezdá ani technicky v poriadku 220 m a 4cm kružok bez zásahu ľudských faktorov si tipnem ,že rozptyl bude minimálne 15 cm zo stojana. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lovec84, 2.9.2009 o 9:22

Blasser 300VM to čo píšeš sa dá aj na sauere ak si kúpiš montáž leupold QR alebo niečo podobné stačí si kúpit jednu základnu a dvoje krúžky i keď dalo by sa to riešiť i kahlesom multizero , ale ako hovoríš to môže byt presné aj nemusí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 2.9.2009 o 9:16

chlapi ja som myslel to trafenie toho krúžka pri nastrelovaní a strelbe z nastrelovacieho stojana, lebo sme sa bavili o presnosti pušky a nie o streleckých schopnostiach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 1.9.2009 o 20:54

Čo tak CZ550? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 1.9.2009 o 18:58

Ani pri jednej z tychto zbrani neupinas dalekohlad priamo na hlaven. Tym je teda prakticky takmer vylucene, aby si mohol bez opatovneho prestrelenia, spolahlivo strielat na terc, nie to este na zver. Dalekohlad by teoreticky mohol pasovat na dve hlavne rovnakeho kalibru a pre rovnake strelivo, co je v praxi takmer nevyuzitelne. Pokial pouzijes rozdielne kalibre, alebo typ strely, potrebujes dalekohlady dva. Dalo by sa to riesit aj preklikanim dalekohladu, lepsie znacky to dokonca garantuju, ale spoliehat sa na to ja nebudem ani nedoporucujem. Neveril by som si, ci som to preklikal, ci nie. Jedina zbran, kde mozes bez navstevy strelnice menit kalibre je Blaser. Dalekohlad vsak potrebujes na kazdu hlaven zvlast. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orim, 1.9.2009 o 18:31

Chlapi mohol by niekto porovnať Mannlicher luxus so Sauerom 202 čo sa týka výmeny hlavní.Stačí pri dvoch hlavniach jeden puškohľad?
Ako dlho sa vyrába Mannlicher luxus s výmennymi hlavňami? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.9.2009 o 18:23

No tak favorita ti nedoporučujem :))
PS: Čo neni môže byť !Na rozdiel od nášho prezidenta vieš určite čo je to google :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 1.9.2009 o 18:06

japonec je japonec :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 1.9.2009 o 18:01

Solimkenaj, ja uz mam roky svojho favorita vybraneho. :o))) A Edu, ja zasa na prezidenta nekandidujem, takze nemusim viest rebricky oblubenosti. :o))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.9.2009 o 17:55

Blaser ako tu niekto dávno niekto napísal najlepšia je tatra 813 alebo vetrieska . K tomu si kup jednoranovú ruskú guľovnicu + strelivo S&B SPCE v army shope vojenskú baranicu , gumáky a ihličkové maskáče . Minimálne sa staneš oveľa obľubenejším poľovníkom :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 1.9.2009 o 17:47

BLASER kup si jeep alebo toyotu land cruiser :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 1.9.2009 o 16:56

No ale on neda jednu do toho kruzka, ale vsetky!!!!!!! Trosku mi to pripomina ten vtip o zahorakovi, co isiel v protismere po dialnici. :o))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hornet22, 1.9.2009 o 16:05

čo sa divíte, že lovec84 trafí 4cm krúžok na 220 m, veď nenapísal na koĺko rán, veď to trafím aj ja cca z 20 rán 1x, chválenkárstvu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Blaser300VM, 1.9.2009 o 15:37

Chlapec to trosku prepiskol. Obavam sa, ze na 220 metrov by ani v tom superkukery superhelia Kahles tu 4 cm bodku len tazko hladal a nie este triafal. Skor by sa asi trosku pokalal. Ved ani vyzvu neprijal. :o))) Ja som videl minule fotku rozbiteho Hummera. Trosku som nad nim uvazoval, ale ta totalka ma odradila. Uz nikdy Hummer. Len co si kupit, ked uz kazde auto som videl rozbite? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 1.9.2009 o 10:27

EDU u nas male deti strielaju zo vzduchovkami na 100 m stred : )) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.9.2009 o 9:47

Chlapci mám rád poľovnícku latinu ale keď už trafujete 4cm krúžok na 220 m tam by som už videl hranicu a to by som kľudne ubral 100 m . Sauer je výborná zbraň ,ale tiež nie je kúzelná . Veľa tiež záleží od streliva . Ale na 220 m sa žiaden kružok asi nekoná ani zo stojanu nie . Nieto ešte z ruky.
To že niekto niekam dal nejakú fotku záveru blasera u mňa nemá žiadnu váhu. Keď si túto guľovnicu kúpim nebudem mať vôbec strach ,že by ma zranila alebo by sa mi otvorila hlaveň . Jediného čo sa budem troška obávať je ľudská závisť a nenávisť . To je reálna hrozba po nadobudnutí tejto vyšperkovanej zbrane . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 31.8.2009 o 22:49

Podla slov velmi nehodnot. Ved ked si trufas, tak sa prid ukazat na nejaku strelnicu, dame volake bubaky do placu a s takym nastrelom, nemozes prehrat. Naco mlatit prazdnu slamu. Mozno mi uniklo, ze mame majstra sveta zo Zahoria. O jednom viem, polujeme spolu, ale ten vyhral v brokoch a aj ked aj on ma Sauera, z Vasich koncin nepochadza. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 31.8.2009 o 14:42

Blaser300WM -no tak podla tvojich slov vidím ako je ten tvoj blaser presná puška. Možno dobrá na Afriku na slona na 30 m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 31.8.2009 o 11:41

Presne o to ide. Aby sa niektori prebrali. Kupi si superlux, supergrande a mysli si, ze je majster sveta a okolitych planet. Stavim sa, ze keby mal trafit ten kruzok, tak uvali nieco do textilu od strachu a je po "odbornikovi". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 31.8.2009 o 10:23

Blaser300VM - ty seš pošuk...:-)))))) V dobrým, chápej. Někdy to co napíšeš řachne jak kladivo na kovadlinu. Aby se trdla probrali...:-). Jenom teď koukám, že bych ti měl vlastně skoro vykat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 31.8.2009 o 9:22

Ono to tu smrdi aj niecim inym, ale pan zo Zahoria sa vyzna a vselico uz videl na vlastne oci. Aj priamotazy uzaver ma tusim zmaknuty lepsie ako vyrobca. Ja som ten kolik, ktory vraj drzi ten uzaver vymenil za stary poctivy kliniec z Drotovne Hlohovec a teraz uz strielam bez obav o svoju pusu. Uspesne som sa vyhol kupe Sauera 202 avangarde supergrande superlux. Mimochodom, tazkeho ako svina. Aspon mi nemusel nejaky superobchodnik dovozca Sauerov, tlacit kaleraby do hlavy, hoci sa aj snazil. :o))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Sokolik, 31.8.2009 o 8:51

Problém trafiť ten 4cm krúžok na 220m nie je, len sa musíš dosť dlho snažiť aby si ho trafil. Troška to tu smrdí samochválou! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 30.8.2009 o 17:16

MSmarian až do tej doby čo ti povolí ten kolík z ľahkej zliatiny čo ti drží ten priamoťaťný uzáver a rozbije ti pusu. Ja som ho tiež chcel v prevedení attché v kalibri 8x68 S, ale ked som si pozrel foto, ako vyzerali ludia čo im jebol uzáver do puse tak som si to rýchlo rozmyslel a kúpil som si sauera 202 avantgarde grande lux, v spomínanom kal. Mám na tom kahles helia csx 3-12x56 a musím povedat ze absolútna špička. Nieje problém trafit krúžok o priemere cca 4 cm na 220 m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 23.8.2009 o 20:35

Ja mám Blaser R 93 štandard, rizdiel medzi drahšími modlemi je len v dizajne v ničom inom. Je to výborná zbraň, som s ňou veľmi spokojný a budem úprimný inú by som nechcel. Blaser je najdokonalejšia guľovnica, nech už si kúpiš akýkoľvek model. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.8.2009 o 17:21

Všetky tri značky sú naozaj špičkové . Keby som si mal vybrať ja osobne zostal by som práve u blasera a to naprik nejakej nehode . R93 Octagon Image s osemhrannou hlavňou . Štandart sa dá kupiť na Slovensku za 2000€ je to priaznivá cena voči kvalitnej zbrani . Dokupovanie hlavní ma tiež zaujalo . Strielal som s toho a zbraň ma maximálne zaujala v cal. 300WM + úsťová brzda sa zbraň chovala naozaj excelentne . Sauer a manlicher sú samozrejme tiež famozne zbrane . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 22.8.2009 o 16:24

Nevlastnim ani jednu,nastreloval som dost kusov z kazdej znacky.Moj nazor:
Blaser R93: obvykle dobre padnuca pazba,z fabriky velmi dobra spust,bezpecny a tichy napinaci mechanizmus,montaz v pripade kvalitnej optiky drzi nastrel po opatovnom poskladani,spickova povrchova uprava zeleza (plazmovym nitridovanim),minus-sposob zamykania zaveru (posledna nehoda tu: odkaz )

Sauer: obvykle dobra pazba,kvalitna spust,spolahlivy a mimoriadne tichy zaver s hladkym chodom,hlupo riesena poistka, aj ked ticha. Dobre je zvolit povrchovu upravu Ilaflon.Pri prevedeniach Take Down nie je vzdy zarucene drzanie nastrelu po opatovnom poskladani (osobne overene).

Doplnim Mauser M03,ktory kombinuje vyhody zmienenych modelov: spolahlivy zaver s tichym chodom,bezpecny napinaci system ako u R93,dobra spust,montaz po opatovnom poskladani drzi nastrel

Presnost u vsetkych porovnatelna,takisto vnimanie spatneho razu,v tejto kategorii to nie je nejake relevantne kriterium,pokial sa nejedna o nejaky extremny kaliber.U vsetkych moznost pomerne jednoduchej vymeny hlavne + mnozstvo roznych prevedeni (plast.pazba,dlzka hlavne,x-druhov dreva na vyber atd.). Vyber je skor zalezitostou sympatii a toho,co navykladaju majitelia niektorej znacky v okoli kupujuceho. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-109 z 109 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM