Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

aku zbran by ste poradili zacinajucemu polovnikovi? - diskusia

autor: off tomko
pridané: 16.6.2009 22:50
Chcel by som poradit aky kaliber by bol najvhodnejsi a zncka zbrane? dakujem
počet zobrazení: 20 895
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 163 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Edu, 1.7.2009 o 4:16

Začínajúci poľovník ktorý ešte nemá zbraň a je v dobrej kondícii môže loviť i takto : odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor43, 30.6.2009 o 23:54

rys2 - ty si ako skoro ako úchyl s tými poverami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 30.6.2009 o 18:13

Však nie len poradiť dobrú zbraň, ale poradiť aj, ako vždy úspešne strelíš...:-)) Vieš koľko povier mali starí jágri a dokonca ich aj praktizovali? Ovšem či s úspechom, to nedokážem povedať. :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jelencik, 30.6.2009 o 16:47

do certa asi som si pomylil stranku toto je klub carodejov . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 30.6.2009 o 15:01

Aha, vďaka. Nehľadal som. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 30.6.2009 o 14:53

Žežulka je kukučka :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 30.6.2009 o 14:30

Nepíšu tam, aký holub, alebo kura, teda hocijaký živý. Dávam ďalší čarodejný návod podľa zdroja, aby poľovník nikdy nechybil zver.

Kde mŕtvy leží, vezmi z toho kríža z prostriedka klinec a prilož k tej diere strely nábojov. S tými nábojmi potom všetko trafíš, každú zver. Vyskúšané.

Vezmi hadí jazyk a pravé oko z toho hada a zavŕtaj to do lôžka záveru. Nikdy nechybíš zver z tejto flinty.

Zabi žežulku ( neviem čo to je ) pred svätým Jiřím a vytrhni jej z pravého krídla najpeknejšie pierko, potom jej pravý bok rozrež a vezmi z nej srdce a pečienku a to pierko prestrč naskrz tým srdcom, toto daj do peknej látky a zaves to na „vochli“ do komína a nechaj celých deväť dní, deň a noc visieť. Na deviaty deň zves rukou, ktorou držievaš pušku. Od tohto momentu trafíš vždy všetko, na čo zamieriš. Vyskúšané. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 30.6.2009 o 12:53

Tak to som si posral celu sezonu, ked som Velky piatok ziadneho holuba neskantril. A nie su vtedy chranene? A musi to byt cistokrvny, alebo to funguje aj s mestkou zmesou? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 30.6.2009 o 12:48

Správne doplnil Blaser na strelive sa ušetriť nedá . Dá sa iba prerobiť . Za najhoršie strelivo považujem S&B SPCE zo strižnou hranou . Rys 2 tiež správne doplnil súhlasím ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 30.6.2009 o 12:16

Blaser
Čítal som článok s nadpisom Čarodejné návody okolo streľby a podčlánkom: Aby puška nikdy nechybila. Návod je tento: Na veľký Piatok pred východom slnka vezmi kura, alebo holuba, zarež ho a potom tou krvou vyčisti hlaveň zvnútra, aj zvonka. Celý rok bude mať poľovník šťastie a nikdy nechybí. Na čokoľvek bude poľovník strieľať, všetko strelí. Je to vyskúšané.

Tak toto odporúčam nejednému poľovníkovi a ja to idem hneď zajtra vyskúšať :-)))
Zdroj: časopis myslivost 6/97, strana 26 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 30.6.2009 o 11:57

No a na váhu zbrane tiež pozor! Vždy si k nej prirátaj ešte optiku+montáž+náboje. Aby ťa to v budúcnosti nemrzelo! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 30.6.2009 o 11:49

Tomko, pýtaš sa, akú zbraň začínajúcemu poľovníkovi?

Pred výberom zbrane a jej kúpou si hádam každý položí nasledujúce otázky.
1) Koľko chcem, alebo môžem do zbrane investovať?
2) Na akú zver budem najčastejšie poľovať?
3) V akom revíri budem poľovať?
4) Je to lesný, alebo poľný revír?
5) Na aké vzdialenosti budem najčastejšie strieľať? V akom teréne?
6) K akej puške podľa druhu a zloženia hlavní inklinujem?
7) Čo sa mne osobne viac páči?
8) Vadí mi väčší spätný náraz ( kopnutie do pleca )?
9) Chcem, resp. páči sa mi viac guľovnica kratšia, alebo dlhšia?
10) Chcem celopažbu, alebo polopažbu? S akými mieridlami?
11) Aký kaliber by som radšej uvítal, 6,7,8, alebo 9 mm?
12) S akým nábojom, kratším, alebo dlhším?
13) Chcem guľovnicu zo zásobnikovou verziou, alebo schránkovou, alebo samonabíjaciu guľovnicu?

7x64, 270W, 7x65, 308W, 30-06, 8x57JS, 8x60+8x64S, 9,3x62, 300WM + mnoho ďaľších kalibrov, ale to tu už bolo povedané. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 29.6.2009 o 20:53

Edu na zaciatok radsej nech prilozi pod kotol !!!!!!!!!!! 30-06 a viac. A cena streliva vobec nie je smerodatna, tam sa nesetri, lebo to draho doplatis, ked musis letiet pre psa, zorganizovat dohladavku a zapijanie ulovku. :o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 29.6.2009 o 20:35

Zle položená otázka. Všetko záleží čo chceš loviť . Nezáleží na tom či si začínajúci poľovník alebo poľuješ 50 rokov. Ďalšia vec je koľko korún si ochotný do výzbroje investovať . Takže keď sa opýtaš čo chceš loviť odpoviem Ti :) Ak chceš guľovnicu respektíve kaliber guľovnice musí to byť zbraň ktorá ma strelu o väčšom priemere ako 6 mm . Doporučím ti štandartný kaliber 7x64 , W 270 ,W 308 napríklad . To či chceš loviť veľkého jeleňa alebo srnča môžeš vo veľkej miere ovplivniť strelivom . Napríklad firma RWS má veľa tipov striel strelu EVO pre hrubú zver až po celoplašte atď. Kvalitne strelivo od renomných firiem ti zaručia nie len presnosť ale i kompaktnosť striel ,ranivý účinok atd. Samozrejme kvalitne strelivo je drahšie . Na škodnú líška a podobne napríklad na vnadidle Ti postačí malokalibrovka ,hornet alebo guľovnica do 6 mm ktorú však nemôžeš použiť pre lov raticovej zveri. Na malú zver si kúp brokovnicu doporučujem kozlicu v univerzalnom a najoblúbenejšom kalibri 12/12 výmenné chocky sú len a len prínosom . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 29.6.2009 o 18:09

Jasné že v tom prípade by bola jednoznačne lepšia 300- ka. No čo už, s dvomi sólo flintami sa chodiť asi nedá...:-) taký je život poľovníka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 29.6.2009 o 18:02

Mam uz takto 6,5-kou zhora uloveneho loncaka a bol to uzasny zasah, myslel som, ze dam repete. Nepodarilo sa, myslim, ze ho zachranil pancier a moja slaba raz. Alebo niekde daleko ho lisky zeru. Pre pochybovacov a rypalov mam aj foto k dispozicii. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 29.6.2009 o 17:57

Uhlovo aj balisticky to vyzeralo dobre. Bolo to na tom mojom posede, co sa pasu tie lane. Mal som ho tam asi treti krat a chodil vzdy az takmer za sumraku. Odohnal vysoku a vzdy sa postavil z hora na ostro. Nakolko sa prudko stmievalo, nedufal som, ze sa mi postavi lepsie a kedze som sa pochvalil, ze tam chodi, tak uz sme tam chodili na striedacku viaceri. :o))) Tak som sa chcel ubehnut, len dodnes nechapem, preco som nezobral 300-vku. Ta by ho pribila k zemi. Malokedy strelec pocuje zasah ale tentokrat som ho pocul aj ja a aj priatel, co bol na inom posede. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 29.6.2009 o 17:40

No, na ostro stojacu zver sa to stáva, že guľa štrajchne alebo vôbec netrafí cieľ. Mám to potvrdené jednak z praxe a jednak zo štúdie. Tiež som našiel pár-krát len striž. Odvtedy na ostro stojacu zver ani nestrieľam, iba ak na blízko, keď sa inak nedá. Blízko, t.j. možno nejakých do 70m, vtedy sa uhlová a balistická pravdepodobnosť žiadúceho zásahu zvyšuje, naopak pri väčších vzdialenostiach výrazne znižuje. O tomto dobré knihy pojednávajú, ale je to na dlhšiu debatu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 29.6.2009 o 16:22

Blaser mal naladovane Blaser CDP a stal mi na ostro a bez prekazok na 100m. Myslim, ze sa mu to smyklo po pancieri. Strielal som z hora z posedu. Farbu sme nenasli, lebo tym smerom by ho neprestrelila ani 300-vka, co som si neuvedomil, ked som zavrel oci a potiahol spust. Chlpov tam bolo vela, ale tazko povedat, ci boli jeho. Odvtedy sa vsak uz neukazal a dovtedy tam chodil dost pravidelne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirosz, 29.6.2009 o 15:10

Blaser a cim si mal naladovanu tu 6,5 kanec nie je pre tuto gulu problem jedine ak si ju prehnal cez neaku prekazku to jej hold nesmakuje ono sa snou neda to co s 300 VM je to hold kapanek ine nebola ani farba ked ste ho dohladavali ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 29.6.2009 o 8:19

tomko: niekto ti to už radil, dajte si s otcom spoločné užívanie zbrane. Ak má guľovníc viac, tak sa vždy dohodnete kto si zoberie ktorú a ak iba jednu, tak sa dohodnete kto - kedy. Ušetrené peniaze daj do ďalekohľadu, oblečenia, noža a pod. Po pár rokoch si znova našetríš a už budeš vedieť čo chceš, čo ti vyhovuje a čo vadí. Na akú zver reálne poľuješ, aké vzdialenosti, akým spôsobom... Dosť na to aby si sa vedel sám rozhodnúť čo je pre teba to pravé. ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 29.6.2009 o 7:47

Ustovu brzdu nemam, ale mam tam strceny kickstop, co je pol kilovy ocelovy valcek naplneny scasti wolframovymi gulickami. Myslim vsak, ze mi len zbytocne zvysuje hmotnost pusky. Raz sme polovali s priatelom, co ma tiez podobnu vahu ako Ty a natrafili sme na jelena, ktory sa mu pozdaval. Netrufal si nan vystrelit svojou 308-ckou. Bol takmer 300m daleko. Ponukol som mu moju a nakolko nevedel odolat, vystrelil. Az neskor si uvedomil, ze vobec ho ta puska nekopla, hoci tiez pri debatach mal podobne obavy ako Ty a nechcel mi verit, ze puska nekope. Ked strielal, vobec ho to ani nenapadlo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 28.6.2009 o 19:14

Ty počuj, ja mám 65 kilo aj s botami a oblečením a keď vidím pred sebou náboj 300 zo zosilneným spodným okrajom nábojnice, až mi behá mráz po chrbte, keby som mal z toho vystreliť. Ty máš nejakú kompenzačnú úsť. brzdu ( KS ) na tej Tvojej 300-ke kvôli spätnému rázu – kopnutiu? Alebo nemáš a ani tak to nekope?Kope zhruba ako springfield? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 28.6.2009 o 17:19

Netreba nikoho strasit zbytocnym vykonom. Dokonca ani 300-vka mi vzdy nezabezpecila priestrel, ktory tak ocenime pri pripadnej dohladavke. Mam aj 6,5x57. Nedavno som ju pouzil na kvalitnejsieho kanca. Dokonca aj kolega mi dosvedcil, ze pocul zasah a napriek tomu sme ho nedohladali, tak si rozmyslis co si do hory zoberies. Devastacia zveriny vzdy zalezi od umiestnenia strely a nie od kalibru. Pokial zasiahnes kost, sarapati kazdy kaliber a nezalezi od velkosti jedinca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 28.6.2009 o 16:31

Blaser, ale veď to máš jednoznačne pravdu, že radšej zbraň s určitou výkonnovou rezervou. Toto hádam nikto nemôže spochybniť. Toto vie aj začínajúci poľovník, ktorý sa to dozaista učil. Čiastočne sa ale dá spochybniť príliš predimenzovaný prebytočný výkon napr. aj kalibru 300WM a to obzvlášť pri love srnčej zveri, prípadne mladých jedincov raticovej zveri, čo sa zas ale v dnešnej dobe dá čiastočne eliminovať vhodným typom strely. U teba mi je jasné, že tento kaliber využiješ k úplnej spokojnosti, pretože máš vlastný revír ( to už tiež niečo napovedá v otázke využitia kalibru ), dostatok raticovej s prevahou hlavne čiernej zveri, ďaleký dosah streľby súdiac podľa posedov, ulovíš možno niekoľko desiatok kusov raticovej ročne + hosťovačky ( možno aj v zahraničí ) a v neposlednom rade Tvoja zodpovednosť. Z uvedeného vyplýva a je pravdepodobné, že uvedený kaliber u Teba má svoje opodstatnenie a JE naplno užitočný a využitý!
Vieš ale dobre, že každý máme iné podmienky a každému je najlepší ten jeho kabát. Normálny člen PZ, PS, ktorý uloví raticovú zver dajme tomu raz – dva – tri krát ročne, strieľa na 100-150, nech 200 metrov – u takého si myslím, že mu ÚPLNE a k spokojnosti bude veľmi dobre slúžiť hociktorý z kalibrov, ako je 7x57, 7x64, 7x65, 308WIN, 8x57JS a pod. Všetky tieto uvedené kalibre majú dostatočnú výkonovú rezervu pri love raticovej zveri, hlavne posledné štyri a to aj aj pre lov našej najväčšej šelmy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 28.6.2009 o 13:41

Spravne pises v minulom case. Dnes by ten kaliber zostal pri ceste za hrubokozou zverou doma v skrini. A polovicu z tych beznych kalibrov zakazal novy zakon najma kvoli tym majsrom sveta, co s nim polovali na raticovu zver bez dostatocnej vykonovej rezervy. A 7x57 ziadna vykonova bomba tiez nie je, co pri zacinajucom polovnikovy nie je na skodu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 28.6.2009 o 12:32

Nejdem tu vymenuvávať kalibre, ktoré boli štandartne vyrábané za socializmu, pretože ich je dosť veľa. Z tohto vyplýva, že „iné bolo“ a záležalo na každom, čo si kúpi. Pokiaľ si človek dobre pozrie históriu náboja 7x57 zistí, že tento dobrý náboj toho dokázal nepopierateľne pri love zveri naozaj veľa a s lovcami „precestoval“ takmer celý svet a to úspešne aj pri love ťažkej a hrubokožej zveri. Čo sa týka jeho uplatnenia v poľovníckej praxi u nás, je to jeden ešte stále s pomerne často používaných kalibrov, s ktorým bolo ulovené nespočetné množstvo zveri. Laborácia a výkon náboja 7x57 určeného do guľovníc, je o niečo silnejší, ako 7x57R určeného do zlamovacích zbraní. V rukách rozvážneho poľovníka, ktorý loví raticovú zver do 150- 200 metrov – je kaliber 7x57 s použitím správneho a kvalitného streliva dobrou voľbou.
V otázke kalibrov sa podľa môjho názoru netreba pridŕžať až tak moc módnych trendov a ponúk trhu. Treba si uvedomiť, že takmer každý náboj ( mám na mysli kalibre zákonom určené pre lov raticovej zveri ) pri správne umiestnenom zásahu usmrtí zver a tak je to vždy o človeku, o jeho zodpovednosti.
Viem, že poľovníci sa navzájom predbiehajú a doberajú a VŽDY budú predbiehať a doberať, koho kaliber je lepší a koho horší a to sa točí stále dookola. Všetky takéto veci treba brať ale s nadhľadom. Všetky kalibre určené na lov raticovej zveri v zmysle zákona dokážu pri správne umiestnenej rane a za použitia kvalitného streliva spoľahlivo zver usmrtiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 28.6.2009 o 7:52

Stari polovnici uprednostnovali vzdy 7x57, lebo ine nebolo a vytesovali sa, ze maju akukolvek gulovnicu a teraz uz menit nebudu. Aj Ty Igor si si zaobstaral 7x64, ked si zistil, ze ten oblubeny kaliber nie je ziadny balisticky zazrak.
Tomko najma zo zaciatku uprednostni razantnejsi kaliber s rovnejsou balistikou a vacsou ranivostou, aby si nemusel pocitat o kolko Ti strela klesne na vacsiu vzdialenost a kazdy kus nedohladaval po troch reviroch. Najma s pociatku sa urcite k zveri moc blizko nedostanes. A do pusky sa nezalub, je to len kus blbeho zeleza a aj tak nema usi ani ine spravne otvory, tak s nou nespavaj. Ked Ta prestane bavit, tak ju vymenis. Vernost jej prisahat nemusis. A hlavne sa nezalub do gulobroku, lebo to je potom konecna. :o))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor43, 28.6.2009 o 1:29

for tomko- 7x57 pre začiatočníka ideál, starí poľovníci tento kaliber teraz uprednostňujú. ja som s ním začínal, -spokojnosť, teraz som si kúpil 7x64, zmenil som ale strelivo na norma otryx- max. spokojnosť so strelivom. Závisí od druhu zveri, ktorý budeš v prevažnej miere loviť. Ja podľa toho striedavo používam obidva kalibre. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 26.6.2009 o 23:40

ja by som to položil ako píše tajfi 10 cm za lopatku a pre začiatočníka jednoznačne 308 win. Dosť dobrý kompormis nasledových vecí - dĺžka náboja, energia fabrických strelív, váha striel, presnosť, dostupnosť, spätný ráz, dostupnosť streliva a modelov zbraní, univerzálnosť v naších podmienkach. 308 win uvádzam ako orientačný stred, samozrejme dá sa ešte s tým hýbať, ale to je debata donekonečna, proste vyber si jednu flintu, zhruba niekde stadial, nauč sa sňou strielať, zžite sa, obľúb si ju, maj ju rád a buď dobrý strelec.Zvyšok príde sám, a nezáleží potom či budeš mať 7x57 alebo 8x75RS , základom je trafiť.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 18.6.2009 o 23:13

Presne ako pise tajfi. Tak vyberaj medzi 7x64, 7x57 a urcite aj 8x57. Ak chces nejaky WIN tak 308-micku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 18.6.2009 o 22:40

Páni asi ste zle čítali ale tu sa pýta začínajúci polovník aký kaliber... a vy mu ponúkate rýchle a ľahké strely. Týmito kalibrami treba vedieť strieľať a nie položiť kríž na 70M rovno na lopatku , ešte aj s českým strelivom zmačknúť spúšť.... Je to detail ktorý si skúsený lovci neuvedomujú a robia to automaticky , že ten kríž radšej položia 10cm za lopatku. No mladého polvníka tento detail by mohol veľmi mrzieť. Takže mladý si netrúfne strieľať dalej ako 80-100M a na to mu bezkonkurenčne vyhovuje náboj s ťažšou a pomalšou guľou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off RWS, 18.6.2009 o 20:54

Já bych do vaší honitby volil bud 7×64 nebo 30-06 spr.
Osobně používám 30-06,a lovím taky vysokou,černou, srnčí.a maximální spokojenost i při huře umístěné ráně!Ohledně srnčí zvěře sem zvolil střelu RWS ID 9,7g..Kulovnici bych volil CZ550 nebo dobře udržovaný ZKK600,tahle zbran ti udělá kus práce při každodenim potulování po lese.a optiku bych volil variabl (3-12×50 nebo 56),když si na takovou optiku zvykneš tak nebude problém sní lovit jak ve dne tak v noci,na blízko i na dálku,nebo na nahánce.A určitě bych začínal vybírat od Meopty a víš,at časem nemáš nějaký problem !
Přeji ti pevný nervy a štastný výběr tvé první zbraně.ahoj Lukáš
LOVU a LESU Zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 18.6.2009 o 18:08

tomko, nebuď skúpy a pridaj k tej tvojej základnej otázke ešte zopár viet. Na túto tvoju jednu vetu a zároveň otázku je toľko odpovedí, že by si tu zapísal aj niekoľko strán a možno si aj tak urobíš po svojom. Preto upresni aspoň základné údaje! aby si mohol dostať požadované info. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off wenaaa, 18.6.2009 o 17:15

Nevim kde se dá vyčíst že 270Win má menší ranivost než klasická sedmička?Ja bych todle nikdy netvrdil!..Tvrdím že to není věc ráže,ale použitého střeliva...Nechci si tady hrát na nějakýho odborníka přes zbraně,střelivo,balistiku atd. ale něco na todle téma mám už načtený.Jak z knížek,tak z ostatních internetových stránek.Muj nazor je ten,že například ráže 243Win může mít vetší ranivost s použitým střelivem typu A než klasická osmička se střelivem B.Takže říkat něco o tom,že je to o ráži je dle mého mínění holý nesmysl!!Já jsem začínal s SaB - zvěř vetšinou v ohni nebo dohledána po pár metrech.potom jsem zkusil Hornady SST (prase v ohni) a tedka jsem zkusil Federal PowerShok a srnec zůstal na na nástřelu.Každá střela má jinou konstrukci,jinou gramáž,chová se jinak.Nedělám tu žádné závěry,zkouším střelivo a teprve vybírám nejvhodnejší kombinaci střeliva+zbraně+stylu lovu.Todle doporučuju udělat každýmu,koupit pár kusu,vyzkouset do terče jestli to líta stejně jako doposud používané střelivo zkusit v praxi! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milanko12, 18.6.2009 o 16:21

do 270W by som nesiel je to sice presny kaliber aj dostatocne ucinny ale je uz moc zbytocne rychly a ma mensiu ranivost ako klasicka sedmicka...ale zato variabil je dobra volba...keed mas doma oca polovnika nereba ti gulovnicu vlastnu teraz sa da zevraj jedna zbran rozpisat aj na viacerych uzivatelou takze ak nepolujete naraz poluj s otcovou a neskor si kupis vlastnu ked zistis ocom to vlasne je:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 17.6.2009 o 19:58

Je to OK, nech sa darí.LaL zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off wenaaa, 17.6.2009 o 19:53

To OROL: Ja se zase v nábojích a rážích tak nevyznám,myslel jsem to tak,že 270Win je skoro to samé jako 7x64 nebo 7x65R.
7x64 cca 1917 a 270Win cca 1925 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 17.6.2009 o 19:01

oprava: jedenásty riadok. Nie veta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 17.6.2009 o 19:00

Wenaaaa - ( 11-sta veta v zátvorke )
Podľa mňa kal. 7x64 nie je náhrada kal. 6,9x64, pretože táto európska legenda 7x64 tu bol dávno predtým, čiže po tejto stránke je nadradený náboju 6,9x64 ( 270WIN ). Konštruktér náboja 7x64 bol myslím Viliam Brenecke. Tento výborný a presný náboj sa zapáčil aj Amíkom a prakticky ho skoro okopírovali. Tak vznikol 270W. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 163 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel