Heming hunting
dnes je utorok,  30. apríl 2024,  meniny má Anastázia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:30,  dnes západ slnka: 18:56
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Etickosť resp. neetickosť spoločných poľovačiek v našich revíroch - diskusia

autor: off goret
pridané: 2.9.2010 9:20

Nejaké veci zazneli v téme duričov nad 50cm, tak nech sa páči sem, aby sme tam neodbočovali od témy.

počet zobrazení: 9 584
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 65 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Karlo, 8.9.2010 o 13:02

chlapi prestaňte si nadávať a jeden druhého osočovať! EDU v niektorých bodoch s tebou súhlasím, nezažil som takú spoločnú poľovačku ako opisujes, 20 strelcov a 20 honcov, ked sa ku tomu pridajú psi tak je to potom dosť, ale tak si povedzme, vsetky zlihania idú od človeka, či zlá streľba, či zle vycvičený pes, či znečistený revír (myslím oplôtky), tak potom treba asi s tým niečo robiť, veď vždy je čo vylepšovať, u nás ked si niekto porieši psa, tak ked má urobené skúšky preplati sa mu cena za akú ho kúpil, ked prišiel sneh a kravy boli z oplôtkov preč, povedalo sa gazdom aby si to dali preč, ked nedali do 7 dni, oplôtky sa im stratili, tak potom zostane už len ten človek a neschopnosť dobre sa trafiť do tej čiernej gule, to by som povedal že je najvätši kameň úrazu spoločných polovaciek ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.9.2010 o 10:36

yegi ja sa nechystám chovať psa . Ani nemôžem . Najmä pre to ,že často nie som doma niekoľko dní a pre mnohé iné dôvody. Možno si zvyknutý ľudom rozkazovať čo a kedy majú robiť či majú vebovať alebo nevebovať ,ale to môžeš iba tým čo ťa počúvajú . Mne našťastie nie . Neviem či som do všetkého múdry snažím sa debatovať od toho je totiž diskusia . Môj názor nemusí byť vždy správny . Nie som neomylný . Na to ,že máš 70 rokov si celkom vitálny :-D Koľko psov si už Ty odchoval :-D yegi . Nie nemyslím štekajúcich a behajúcich po srnčom . Myslel som tých ktorý duria diviaky . Ja sa psom nevenujem a keby som sa venoval a mal by som chovať psa ktorý je neschopný račej ho chovať nebudem . Goret dík . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.9.2010 o 8:25

yegi, Edu síce preháňa, ale netrepe a poľovným psom, nech sa radšej venujú takí, ktorí majú ku psom aj iný vzťah, než len poľovne upotrebiteľný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.9.2010 o 8:06

.. a ani nefunkčné a nebezpečné oplotky nemôžu za to, že si nikto nedá námahu aby ich odstránil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on yegi, 8.9.2010 o 7:58

Edu,tak tu prestan trepať p......y,a vebuj sa výcviku psov,aby si ostatným ukázal,ako majú vycvičení psi robiť,Do všetkého si múdry,až docieliš,že tu zostanete na debatu len dvaja,howg ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.9.2010 o 20:07

No žial tých spravne vycvičených je naozaj málo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 7.9.2010 o 19:13

Edu, ja to beriem ako uvahu aj si to tak prezentoval. To co pes duri je vec vycviku a zapracovanosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.9.2010 o 19:01

Stopinko chápem ťa . Ja som iba povedal úvahu nikto neruší spoločné poľovačky na diviaky . V Nemecku sa striela všetko na spoločnej poľovačke. Iba som alpeloval na trocha citu voči ostatnej zveri . Sú veci ktoré niekedy neviem straviť pre nezmyselnosť . Napríklad nezmyselné jarné sčítanie kmeňových stavov zveri . Toľko som do toho vrtal až sa zrušilo. Napriek tomu sa ešte rátalo ako že :-DD Iba som položil otázku keď už tú zver naháňame tak by sa mohla i streliť keď nie je splnený plan lovu II. Psov nechcem ani zničiť ani trestať . Na poľovačkách vidím dva druhy duričov . Tie čo má náš predseda vždy duria iba diviačiu zver a potom ostatný čo duria všetko ostatné len nie diviaky . Keď som hrubý hlas kopova brita diviaky boli isté . Keď som počul ostatných psov bolo isté ,že ženú srnčiu alebo inú zver . Takže možno i v tom je chyba . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 7.9.2010 o 18:24

Píšeš dobre Jaro, je tu ešte jeden aspekt a to ten poľovníckej tradície... Bolo by škoda nechať zomrieť túto formu poľovania skrývaním sa za všemožné argumenty, ktoré pramenia z nezodpovednosti jednotlivcov či skupín. Ak sa pri SP rešpektuje zákon a riadi sa pri nich zdravým rozumom, je to ušlachtilý, krásny a efektíny spôsob poľovania a stretnutia ľudí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 7.9.2010 o 18:03

Beriem tvoj nazor Edu. Neda mi vsak nenapisat, ze by to bol koniec ery DURICOV. Co potom s nimi, potlacat ich vlohy aby robili nieco ine alebo ich priamo poslat na gauc??? Na rad by dosli brlohare? Lebo by sa nasiel neeticky dovod brloharenia ?! Polovne psy patria k polovnictvu tak im neberme to na co ich slachtili nasi predkovia a snazime sa o to aj my. Je smutne sa pozerat kam sa dopracovali pudle napriklad, ktore sa volakedy vyuzivali pri vodnej praci. Su to napudrovany manekyni, chceme aby dopadli takto alebo podobne aj ostatne plemena psov, ktore maju v krvy durenie zveri? Budeme preferovat len psy, ktore pracuju na remeni alebo duria zver max. na 20 m a potom sa otocia bez zaujmu . Dal si dobru, otazku preco teda nepolujeme na SP aj inu raticovu zver. Ja sa tiez pytam aky je rozdiel pri uloveni prasata alebo jelencata pri SP. Podla mna ziadny ak sa dodrzuju kriteria odstrelu. Tu sa dostaneme k dalsej otazke , daju sa dodrzat kriteria odstrelu pri SP ? Podla mna ANO ak sa kazdy jednotlivec bude drzat pravidiel. A nie na zaciatku SP povie polovny hospodar ze lovi sa prasa , lanstiak a skodna a po prvom pohone lezia na vyrade 2 bachyne a 3 kanci. Chodim polovat aj na Moravu a pri SP sa tam lovi napr. aj hola vysoka a jelene I.vekovej. Honci strielaju len diviaciu a strelci na standoch vsetko ostatne podla zakona. Beriem tvoje argumenty co sa tyka vysokeho snehu. Vzdy je to na ludoch, ktori organizuju SP. Je vela snehu , zrusim ju hotovo. SP maju urcite svoje caro a je na ludoch ci sa to zvrhne do bohapusteho nahananie zveri z jedneho konca kopca na druhy alebo to bude planovane a premyslene s dodrzanim pravidiel. Durice nemozu za to ze boli slachtene na durenie tak ich za to netrestajme! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 7.9.2010 o 17:56

je zaujimave a zaroven komicke ako niektori pozitivne vnimate spolocne polovacky,ale zatial nikto z vas nedokazal napisat par kladov spolocnych polovaciek. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.9.2010 o 17:02

??? Goret veď ja som Ti dôvody napísal . Nezadjú sa mi rovnaké . Zrušiť selektívny individuálny lov za účelom zušlachťovaniu chovu ??? Prečo ??? Veď zver neduríme pomocou svorky psov !!! Ani si neláme nohy na oplotkoch ani ju duriče nestrhávajú ani ju neštveme v hlbokom snehu psami ani nestrielame hlava nehlava na 15 rán jeden náhodný zásah nevedno kam !!! Ani nerobíme mrzačikov !!! Jediné o čo by sme prišli o zábavku o nič viac . Tak či tak sa ostatná zver loví individualne okrem diviaka .Čiže neobstojí ani argumentovať planom chovu a lovu II. Keď sa naplní pri všetkej ostatnej naplní sa i u diviaka . Ak nie treba sa zamyslieť prečo sa tak nestalo !!! Takže uvaha je skôr prečo nám nevadí ,že nestrielame i ostatnú raticovú zver na spoločných poľovačkách ??? A prečo nám tak veľmi vadí keby sme nepreháňali všetku zver v čase núdze a diviaky lovili individualne ??? Je v tom naozaj iba zabavka ktorú nedokážeme potlačiť ,alebo je v tom naozaj nejaká výhoda pre všetkú raticovú zver ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.9.2010 o 15:30

Moja úvaha: a čo ak by nám zrušili i individuálnu z rovnakých dôvodov, pre ktoré ti teraz nevadí zrušenie spoločnej? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.9.2010 o 15:23

Goret Prečo sa zrušil lov všetkej raticovej zveri na spoločných poľovačkách okrem diviakov ? Prečo nelovíme aj inú zver svorkou psov ??? Keď ju už nahaňame bezdôvodne, môžeme ju aj loviť alebo sa mýlim ??? V krčme som bol tento rok tuším tri krát ,tak si musím na plač a klianie nájsť iné miesto . Ale určite by som neplakal ,že mi niekto zrušil spoločnu polovačku . Ja sa napoľujem individualne koľko len chcem . Zver by sa mala chovať a za účelom zveľadovania chovu by sa mala i selektívne loviť !!! Takže nevidím dôvod na zrušenie individualneho uváženého selektívneho lovu . Mne osobne vadí masakrovanie a rušenie všetkej zveri v čase núdze kedy ju to najviac ničí psychicky ako i fyzicky už to tu opakujem niekoľkokrát po sebe a Ty mi stale chceš vyvrátiť ,že to pravda nie je :-DD Sám však vieš aká je pravda . Mne ju dokazovať nemusíš . Opakujem žiadne poľovačky rušiť nenavrhujem ani nepíšem petíciu ani nepodávam návrh . Iba taká moja úvaha ,ktorá nemusí byť správna . Ja som tiež omylný človek . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.9.2010 o 15:05

Edu, a čo s tým? Ako ďalej? SP sú neetické, tak ich zrušme. A potom prehlásme za neetické i individuálne a rušme i tie. A potom čo? Vari, seďme v krčme, kľajme a plačme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.9.2010 o 15:01

goret faker nemusím ukázať kolegom poľovníkom . Faker ukazujeme zveri a to je smutné . Kolegovia v PZ konajú v rámci zákona . Keby sme nerobili spoločné polovačky v našom PZ vôbec nič by sa tým neriešilo .A už vôbec o tom nerozhodujem ja !!! Ja som iba poukázal ako to vidím a cítim ja !!! Nepíšem ani petíciu ani nedávam návrh na zrušenie spoločných poľovačiek na diviaky kompetentným . Ak ma niekto považuje za zlého človeka len preto lebo chcem dobro pre zver a nie pre zábavu poľovníkov neprekáža mi to . K grwlerovi bod dva je pri poľovaním posliedkov a postriežkov oveľa menej pravdepodobný .Ak sa i stane je kľud na dohladávku . Na spoločnej poľovačke sa všetko robí v chvate. Keď budeš na poľovačke počítaj výstrely ktoré budeš počuť a porovnaj ich s počtom ulovených ks. na výrade . Hneď sa dozvieš koľko ich išlo nevädno kam . Ano o disciplíne a uvedomelosti sa nakecalo naozaj dosť . Keď som zavádzal strelcov buď tvorili hlúčiky alebo svojvolne odišli prípadne sa mi už i stratili . Prečo tak robili mi nie je jasné . Opakuje sa to pravidelne :-D desaťročia . A to máme mobilné telefony !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.9.2010 o 13:26

grolwer, ktorý z tvojich bodov 2) až 5) sa netýka aj individuálneho lovu ? Zdá sa mi, že rovnaké argumenty je možné našiť i na tento spôsob lovu. Edu, nech ti ten palec vydrží po najbližšiu SP, potom ho kľudne vymeň za faker. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.9.2010 o 12:41

growler palec hore pre teba ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 7.9.2010 o 12:37

goret na ludi ako ty,fakt nemam nervy,tak vklude skusim este raz.nevyberaj si nepodstatne k... z tych komentarov,mas svoje konkretne otazky a tak isto ak sa sustredis najdes aj konkretne odpovede na tie otazky vtych komentaroch.priklad z orla?preboha z ktorej casti?ved nic podstatne nenapisal!!!orol dnes 10:39 2)ake masakrovanie?to ked diviak bezi s odstrelenv sankou,taha creva za sebou,vysoka bezi so zlomenov nohov,liska ma odstrelenu nohu,psy drhnu snrciu ...to je akoze normalne-humane? 3)to akoze orol naozaj zije vtom,ze tie psy sa drzia len vtom useku kotry je urceny?vobec ho nezaujima,ze tie psy preduria cez polku reviru a vobec ich nezaujima,ze pohon je len odtial potial,caka sa na psy aj hodinu po pohone,lebo su bohvie,kde zatarane? 4)polovnictvo je dobrovolne,tak ak niekto ocakava nejake zisky z toho,tak nech kasle nato,je tu vela cakatelov do zdrzenia 5)podriadit kolektivu a discipline? preboha orol,kde ty zijes?aky kolektiv?disciplina? ma pobavil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.9.2010 o 12:16

Goret ,Orol ja som tiež laik aj keď som absolvoval skúšku z poľovníctva z vyznamenaním a tiež skúšku poľovníckeho hospodára tiež z vyznamenaním . Ano videl som strhnutú zver duričmi na SP . Videl som ako si jeleň zlomil nohu pri takejto štvanici . Keby bola nadhánka na diviaky a selekcia lovu v súlade s etikou nebolo by zakázané loviť týmto spôsobom všetkú raticovú zver ! Plán chovu a lovu II. by sa plnil a všetko by bolo v naprostom poriadku . Preto je moja otázka : Prečo je všetká raticová zver zakázaná loviť nadhánkou okrem čiernej??? Prečo sa nemôže poľovať jednotnou strelou napríklad na zver srnčiu keď je tá brokovnica taká vhodná zbraň ? Orol chcel si nevýhody SP ok zopáknem Ti ich : 1. preháňanie vysilenej zveri v hlbokom snehu v čase núdze ! Všetkej zveri !!! Nie iba čiernej. 2.Strhávanie zveri napríklad srnčej a mladej svorkou psov ! 3. Totálny psychycký stres všetkej zveri ,ktorá si pri takejto štvanici veľmi často spôsobuje ťažké zranenia a psychicky a fyzicky sa vyčerpáva práve v tom najhoršom období ! 4.Veľmi slabá selekcia čiernej zveri a to nie len od hostí ,ale i od skúsených členov . 5.Veľmi častá nebezpečná strelba ako som už povedal .Príklad: Strelec stojaci na hraničnej ceste čo je uplne bežné zistí ,že nemôže strielať na ľavo lebo je tam sused ani na pravo lebo je tam druhý sused . Do pohonu sa tiež strielať nedá a za chrbátom je susedný revír . Taká je prax na 90% spoločných polovačkách na diviaky . U malej zveri nemám proti spoločným poľovačkám žiadnu výhradu . 6. strelbou na behu strelec nie len ,že veľmi ale veľmi často chybuje ,ale keď náhodou trafí nikdy nemôže povedať čo sa vlastne podarilo či odstreliť rypak ,zasiahnuť nohu či odstreliť raticu a podobne . Pri zásahu brokovnicou na mäkko zver odchádza kilometre a veľmi často do susedného revíru kde v bolestiach umiera . Brokovnica nespôsobuje hydrodynamický efekt a pre to je podľa môjho svedomia nevhodná na lov raticovej zveri . Je to iba taký prežitok socíku kedy mali guľovnicu iba vyvolený ,ak ju vôbec zohnali . Preto zmenili zákon aby mohla byť vôbec uskutočnená nejaká spoločná poľovačka a aby chudoba ktorej nepovolili guľovnicu nekafrala vyvoleným do zveri srnčej ,jelenej,danielej ,muflonej a jelenej . Tú si stražili pre seba a bande chdákov v maskačoch povolili tak brokovnicu aby mohli ísť akurat tak na líšku a povolenky aby zostali v rukách vyvolených guľovničiarov . Dnes sa dá kupiť nová guľovnica za 100€ a môže si ju kúpiť ktokoľvek kto má zbrojak na poľovné učely preto poľovanie brokovnicou je uplný prežitok a nezmysel . 7. riziko napadnutia postrielaného diviaka honcov . 8. Nehumánnosť a bezcitný lov voči všetkej zveri . Posledný bod poviem ešte raz a viem že sa opakujem . Treba sa zamyslieť čo je dobro pre zver . Keď budeme robiť všetko pre zver nie pre zábavu nás poľovníkov bude všetko v najlepšom poriadku . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.9.2010 o 12:12

Ak niekto definuje SP u nás ako štvanicu a u Angličanov ako tradičný spôsob lovu, tak o čom inom to je, než o ohurovaní? Toto opakovať fakt netreba, skôr si treba zobrať príklad z Orla, ktorý uvádza veci hodné zamyslenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 7.9.2010 o 11:59

sposobom vhodnym ohurenia laikov? :) a co ty sa povazujes za odbornika? si ma opat raz pobavil ... ku vsetkemu tu uz mas odpoved,ci uz odo mna,alebo Eda.nemam v umysle opakovat dokola par pohodlnym jedincom to iste!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.9.2010 o 11:33

Vysvetelené? Kde? Ako? Možno spomenuté a aj to iba spôsobom vhodným na ohúrenie laikov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 7.9.2010 o 11:30

goret na vsetko co sa pytas mas tu v diskusii spomenute(vysvetlene),tak si urob cas a precitaj ju este raz celu!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.9.2010 o 11:26

growler, skús vysvetliť, prečo nemožno hovoriť o selektívnom odstrele? Prečo by postrelená zver nemala byť dohľadaná? Prečo by zver mala byť strhávaná psami? Prečo by sa tak malo diať práve na SP? Pretože sa to stavá na SP? Myslíš si, že inak sa to nestáva? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 7.9.2010 o 11:14

orol ak si pozorne cital tuto diskusiu,tak tu boli XY-krat spomenute zapory.ale zrejma sa potrebujes od niecoho odrazit,tak teda napr.: nemoznost hovorit o selektivnom odstrele,nehumany lov-kedy sa zveri sposobuju rozne zranenia a casto krat nieje dohladana,strhavanie zveri psami,stresovanie zveri co jej nijak nepridava na kondicii,a inak ty si myslis,ze tie psy sa zdrzuju a stvu zver len vtej vybranej casti,ktora je nato prave urcena?:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 7.9.2010 o 10:39

1) Pokiaľ viem, tak čierna zver na poľovačkách sa loví v zmysle zákona 247/ 2009 guľovnicami s dopadovou energiou od 1500 joulov ( 100m ) a brokovnicami jednotnou strelou. Tieto majú úsťovú energiu okolo 2500-3000 j a sú veľmi vhodné na lov. Preto Edu nechápem, prečo spomínaš a trápia Ťa brokovnice. 2) Nechápem, aké masakrovanie, alebo čo za masakrovanie máš na mysli. Predsa pri výkone práva poľovníctva sa zver loví strelnými zbraňami a tak zo strelnej rany musí tiecť aj farba. ( krv). Však všetko mäso a ryby, ktoré bežne kupujeme a konzumujeme, musel predtým najprv niekto usmrtiť. Toto voláš masaker? 3) Aké prehánanie zveri, keď robíš spol. poľovačku na diviaky obrazne 3-5x a to vždy obmieňaš lokalitu? Psy sa používajú nízkonohé, čiže zveri neubližujú, len ju duria a hlásia. No bojí sa zver napr. jazvečíka? Doslovne ho ignoruje a vysmieva sa mu. Pobehne, zastane. 4) Zo spoločných poľovačiek má výhody aj kolektív, aj spoločnosť ( kedysi povinná dodávka, predaj mäsa, distribúcia do sietí , príp. ( poplat poľovačka atď ). Aj tento zisk do spoločného nevie zrejme pár ľudí stráviť:-)) 5) Ja chápem, prečo úzke skupiny ľudí robia všetko preto, aby sa SP zrušili. Títo ľudia sa nechcú podriadiť kolektívu a disciplíne. Načrtol som niečo tiež už v predchádzajúcom príspevku, ale je toho viac. Growler, teraz som si všimol Tvoj príspevok. Áno, môžem napísať, napíš najprv Ty zápory SP, prípadne klady a následne napíšem ja. Aby sme obaja podali -úmerný- pracovný výkon :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 7.9.2010 o 9:51

Orol a mozes napisat koli comu su spol.polovacky,tak NAPROSTO POTREBNE A ZIADUCE?! alebo to si uz nikde nevycital?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.9.2010 o 7:53

Edu, akú flintu (typ, ráž, mieridlá) by si doporučil na SP na diviaky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.9.2010 o 3:55

Jaro práve to je na tom smutné že masakrovanie čiernej brokovnicami a prehananie všetkej ostatnej zveri v čase núdze má ako si povedal pevné miesto len pre zabavku poľovníkov . Pre nič iné !!! Ak sa poriadajú s troma duričmi je strelcov 13 ok . To je dosť málo keď zoberiem aj tých v pohone . Ale ok ke´d to tak vyhovuje prečo nie . nás je 24 členov a niekedy je dalších 20 hostí . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 6.9.2010 o 20:32

Jaro, myslim že velmi dobry prispevok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.9.2010 o 20:09

Myslím si, že pre zver a poľovníctvo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Karlo, 6.9.2010 o 19:41

Orol, máš u mňa 100 bodov! Je to tak, ak niečo nespĺňaš tak sedíš doma za pecou, no a ku tým skupinám je to tak, sú horšie ako spoločná poľovačka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.9.2010 o 19:27

Myslím si, že pre poľovníctvo nikdy neboli a ani nebudú „pohromou“ kolektívne poľovačky na diviačiu zver, ale úzke individuálne skupiny ľudí, alebo osoby, ktorí si pozývali na poľovačku dobre platiacich „hostí“ a praktizovali tkzv. nelegálny lov + keš do vlastného vrecka. Čo sa týka spoločných poľovačiek osobne si myslím, že tieto sú naprosto potrebné a žiadúce a v súlade so zákonom a etikou. SP na návrh užívateľa PZ schvaľuje lesný úrad. Spravidla sa poriadajú v 11 a 12 mesiaci, ich počet je obrazne 3-5, poriadajú a obmieńajú sa vždy v inej lokalite, musí tam byť príslušný počet PUP psov duričov s prísne stanovenými pravidlami a predpismi. Pred začatím SP sa kontrolujú zbrane, často robí skúška na požitie alkoholu a v prípade podozrenia sa vyvodzujú dôsledky. Vedúci poľovačky pred jej zahájením jasne a zrozumiteľne vždy oboznámi prítomných na bezpečnosť, určí časové dáta, lokalitu a čo konhkrétne, resp. koľko kusov sa má odloviť. Kolektívne poľovačky príslušného poľovníckeho združenia sú akýmsi vyvrcholením a odmenou za celoročnú prácu a právom majú svoje pevné miesto v poľovníctve a v spoločnosti. LaL zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.9.2010 o 13:33

Karlo plan lovu a chovu II. treba plniť aj u ostatnej raticovej zveri. Nie len u diviaka . Na inú zver sa však žiadne spoločné poľovačky nerobia či sa plán plní alebo neplní . Faktom je ,že táto všetká raticová zver sa pri spoločných poľovačkách preháňa uplne zbytočne . Okrem toho nikde nie je napísané ,že sa plán II. splní keď sa budú konať spoločné poľovačky . Skôr na opak čím je viacej diviakov tým väčší dôraz kladieme na to aby sa nestrelila bachyňa . To je realita . Goret ked nie je výnimka čierna zver má po spoločných poľovačkách až do 16 júla pokoj tak či tak . Či sa odlovilo alebo neodlovilo 16 júla sa začne loviť znova . Mňa iba udivujem prečo pri všetkej ostatnej zveri nevadí či je splnený plán lovu a chovu II ??? Plán je tvorený hlavne pre to aby sa nenarušili minimálne kmeňové stavy . Samozrejme je to iba virtuálny papier ,ktorý nie je tvorený z reality je iba vymyslený ako boli robené komické tzv jarné sčítania zveri . Mne je jedno či spoločné poľovačky budú alebo nebudú . Iba som sa mal potrebu vyjadriť ,že spoločné poľovačky za pomoci svoriek psov kedy sa durí všetká zver sú pre všetkú zver nie iba diviačiu veľmi nevhodné . A to odhliadnus od toho ako sa pri tom zabavane a robíme z diviakov mrzáčikov ako spomenul Baťuska . O selekcii už asi debatovať vôbec nemusím . Tú ledva zvladneme postriežkou ,ak vôbec . Myslím tým poľovníkov v globále . Osobne som zažil rok kedy sme ulovili 1 diviaka na všetkých spoločných poľovačkách počas celého poľovníckeho roka . Takže i taká je prax. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Karlo, 6.9.2010 o 12:46

páni, keď ste proti, tak treba splniť plán chovu a lovu a potom sa nikam nejde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 6.9.2010 o 11:47

Edu, napr. ak sa na spoločnej naraz odloví to čo treba, potom má zver v ostatnom čase kľud. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.9.2010 o 11:17

Goret keď sa môže selektívne loviť všetká raticová zver bez svorky psov nevidím dôvod prečo by sa tak nemala loviť aj čierna . Ako uviedol growler : Poznáš nejaké výhody spoločnej poľovačky na diviaky . Lebo ja poznám iba nevýhody voči diviakom a voči všetkej ostatnej zveri . Na jednej strane tu buchame päsťou do stola ako treba oddrbať susedovho psíka keby mu náhodou ušiel lebo by nebodaj mohol poštavať nejakú zver :-DD Na druhej strane púšťame svorky psov proti tej zveri o ktorej tvrdíme ,že ju chováme a selektívne lovíme . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.9.2010 o 11:15

Edu, za socializmu chodila väčšina poľovníkov dobre a veľmi dobre poľovnícky oblečená, ba dokonca v dosť prípadoch ešte lepšie a esteticky vkusnejšie oblečená, ako je tomu dnes. Pozri si retro tu na stránke - krása. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 65 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM