Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Výmena hlavne - diskusia

autor: off mrusnak
pridané: 19.4.2009 18:16
Nevie niekto poradiť kde sa dá kúpiť v SR hlaveň na ČZ vz.24 kal. 8x57 JS?
Ďakujem.
počet zobrazení: 21 400
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 92 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off motaq, 25.2.2011 o 13:11

stat sa to moze, osobne som to neriesil ale drzal som v ruke skratenu zbran a nemala problem. a skratenie nbolo o 4 cm ale o viac. V kazdom pripade, skracovat hlaven len tak hala bala moze mat vplyv, tazko vsak odhadnut aky a pri akej zbrani kalibri.... kvoli tomu co pisal lubi by som to len tak neskracoval, urcite by som to isiel najprv reklamovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 25.2.2011 o 12:57

pre motaq - Feri samozrejme, že kratšia hlaveň nemá zásadný vplyv, povedal by som že skoro žiadny, ak berieme streľbu na poľovnícke vzdialenosti (a aj dlhšie ). Ale ak Ty skrátiš 600 mm hlaveň na 560 mm, automaticky sa Ti rozšíri ústie hlavne. Sú to síce len 100tiny mm, ale aj tak sa môže stať, že to bude rozhadzovať, alebo strieľať na dve veci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 25.2.2011 o 12:53

lubi, dobre teraz vážne, povolenie na skrátenie hlavne nepotrebuješ, lebo také povolenie neexistuje. Zbrojár, ktorý Ti to urobí, urobí to na vlastné triko. Ale upozorňujem Ťa, že je to nedovolená úprava hlavnej časti zbrane.. A čo sa týka výmeny hlavne, ano máš pravdu, pôvodná hlaveň, resp. puška musí ísť na expertízu na KEU, ale nemyslím si, že by tam merali dĺžku hlavne. A ešte jedna rada, vývrt hlavne je kuželový a v ústí hlavne je najužší. Keď skrátiš hlaveň, aby si nebol prekvapený, že ti to ešte viac rozhadzuje, tak ako Ti hovoril zbrojár.. Ja na tvojom mieste, ak je puška ešte v záruke, by som sa snažil to vyreklamovať. Ak nie tak vymeň celú hlaveň. A tak ako hovorí motaq kratšia hlaveň nemá zásadný vplyv na presnosť zbrane. Ak by som menil, tak by som tam dal namiesto pôvodnej 600vky 560siatku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off motaq, 24.2.2011 o 22:57

co sa tyka presnosti, kratsia hlaven az tak neovplyvni presnost zbrane. ale to najdes v inej diskusii. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 24.2.2011 o 22:44

reklamovat to mozes, v zasade mozes reklamovat cokolvek, ak ti to budu chciet zamietnut musia to odovodnit. Podla zakona plati zjednodusene, ze nie ti dokazujes ze to bola chyba zbrane ale predajca, vyrobca musi preukazat ze to nebola chyba vyrobna ale tvoja. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubi, 24.2.2011 o 22:37

To si myslel vazne lebo bol som za zbrojarom a on mi povedal:ked skrati hlaven moze to byt potom nepresne mozna bude rozhadovat a potom by trebalo vymenit hlaven a keby sa mala menit hlaven museli by ju poslat na expertizu a tam by mohol nastat problem ze preco je skratena ked povodne ma by 60 cm.Skracovat sa musi kvoli tomu ze na usti sami roztiahla spriciny spiny v hlavni bud mi tam ostala voda a zmrzla alebo blato co som si nevsimol.A este podla Vasho nazoru by to obstalo reklamaciu myslim tym ci by mi ju uznali beby som ju poslal na reklamaciu,zbran nema este ani rok.Jedna sa o CZ 550 lux. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 24.2.2011 o 20:26

lubi nie, potrebuješ len karbošku :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubi, 24.2.2011 o 19:45

dobry pani,mate niekto skusenosti skracovanim hlavne gulovej zbrane,myslim tym či potrebujem okolo toho nejake papierovačky alebo povolenie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bradacik, 29.5.2009 o 22:32

MYSLIM si ze ide o vystrielanu hlaven, (nemam to overene od puskara, alebo ineho odbornika, usudil som to podla naboja, ako som uz spomynal). Je to skoro 30 rocna zbran, a ma nastrielaneho toho viac nez dost. Este tak pred (asi) rokom vsetko bolo OK. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 29.5.2009 o 21:53

viem , že nemusí byť vždy vystrieľaný aj ked má 20r. Ale mi sa bavíme o vystrieľanej hlavní. Tým nemyslím vystrieľanú tak, že do ústia zasunieš náboj až po nábojnicu , ale daný vývrt má rozmer podľa kalibračných valčekov väčší ako je stanovený maximálny priemer vývrtu.že aj 20 ročný 7,62x63 nemusí byť VŽDY vystrieľaný a to aj vtedy, keď priemerové hodnoty vývrtu ústia hlavne sa odlišujú od normálu.- čo si týmto myslel. Aká je podľa teba tolerancia vývrtu od ,,normálu". Len pre zaujimavosť aj guľové hlavne majú toleranciu minimálneho a maximálneho priemeru vývrtu.A vieš o tom že ani jeden vývrt po celej osi nieje rovnaký ale kuželovitý?To znamená ak puškár pri výmene hlavne , nový polotovar otočí opačne , netrafíš s guľovnicou ani stodolu s vnútra.A to budeš mať novú hlaveň. Taktiež broková hlaveň sa pohybuje od 16,8 do 17,2 a to je 0,4MM čo je dosť. Od toho sa samozrejme vyvýja aj rozptyl jednotnej strely.Ale už stačilo toto nieje na verejnú diskusiu a tobôž nie pre poľovníkov ako takých.veľa informácii a málo poznatkov vedie k mylním informáciám a zbytočným starostiam , či problémom. Nemám veľa teoretických skúseností ale praktických mám viac ako kto koľvek na okolí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 29.5.2009 o 12:47

Tajfi ahoj

Pri PREUKÁZANE vystrieľanej hlavni máš jednoznačne pravdu a je len jasné, že puškár sa nebude zaoberať a navrhovať skrátenie hlavne, ale navrhne logicky výmenu novej hlavne.
Kvôli správnemu určeniu diagnózy a presnosti snáď treba len dodať, že aj 20 ročný 7,62x63 nemusí byť VŽDY vystrieľaný a to aj vtedy, keď priemerové hodnoty vývrtu ústia hlavne sa odlišujú od normálu. Domnievam sa, že za istých okolností si môže majiteľ zbrane poškodiť ústie aj sám a to nesprávnym čistením hlavne. Ak niekto roky a neúmerne často čistí hlaveň tak, že oceľový kartáčik opustí ústie hlavne a stane sa tak stovky, ba až tisícky krát je možné, že si poškodí ústie hlavne a jeho priemerové hodnoty, čo môže mať za následok zhoršenie presnosti streľby. Preto si veľmi správne v Tvojom dolunižšom príspevku uviedol, že pri podozrení, resp. úprave hlavne je vhodné a žiadúce nechať si premerať vývrt hlavne. Až potom sa dá zvažovať, čo ďaľej.
Ústie hlavne, jeho koniec je veľmi dôležitá časť hlavne a z vnútornej balistiky vieme, kde má strela pred opustením hlavne nejväčšiu rotáciu. Preto príčin nepresnosti hlavne môže byť viac. Preto si tiež myslím, že ústie musí byť 100% a aj opracované – tak, ako má byť.

Tajfi, neber to ako poučovanie, skôr by som sa ja mal učiť od Teba. Pekný deň prajem, aj manželke. Inak počul som o Tebe, že si „vyrobil“ pekný GD myslím 6,5x65/6,5x65. Vidíš, že dobré správy a povesť sa šíria rýchlo. Nech sa darí, ahoj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 28.5.2009 o 22:06

Rys podľa tvojich slov usudzujem , že to bola v celku nová zbraň. To je niečo iné ako hlaveň ktorá ma za sebou 20rokov služby.Takže už začíname v tejto debate skreslovať pôvodný problém s vystrieľanou hlavnou kal. 30-06. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 28.5.2009 o 20:34

Tiež poznám z minulosti ( 1990 ) prípad novej ZKK- 601 v kal. 243W, ktorá cez otvorené mieridlá ( optika sa neskúšala ) na 50 m mala rozptyl zhruba 15- 18 cm !!! a to aj napriek tomu, že ju skúšali nastreliť viacerí dobrí nastreľovači. Neskoršie sa zistilo, že flinta je pri jej ústí ( asi 2cm ) poškodená – vypadaná. Dalo sa to vidieť aj voľným okom pozeraním od ústia hlavne. Nevedeli sme pochopiť ako je možné, že nová flinta, zakúpená v predajni a s takouto chybou? Že by si to výstupná kontrola v Zbrojovke nevšimla a pustila takýto brak?
Poradili sme jednoznačne reklamovať! Lenže kamarát, inak čestný človek, hrdiaci sa tým, že nikdy nič nereklamoval si aj tak urobil po svojom možno aj z dôvodov, že má ďalekú rodinu puškára. Dal to jemu. Puškár mu o niečo skrátil hlaveň a pomohlo. Výrazne pomohlo! Strieľal som viackrát z tej pušky a tak viem, o čom hovorím. Z tej pušky možno vystreľovať doslovne oči, taká je presná. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 28.5.2009 o 20:03

Áno Jaro to je v poriadku len musíš brať do úvahy fakt , že pred 15 rokmi nebol u nás internet a tým spojená rýchla reklama či už dobrá alebo zlá. Ked niekomu skrátim ústie a rozptyl sa pri skúške popraví , ja odovzdám zbraň majiteľovi a jemu sa po 50 ranách rozhasí na nepoznanie, vieš akú zažijem reklamu? Na nepoznanie. Bude toho plný internet. Tak ako s Jánovým dvojákom čo som mu robil. S ľútosti som ho urobil za pár šupov nakoľko nemal peniaze. Bol v základnom prevedení úplne jednoduchá pracovná zbraň. Dodnes mi robí nie príliš dobrú reklamu na slovensku a pri tom to nebola zlá puška ale... ale nikoho nezaujíma prečo to bolo takto riešený problém každého zaujíma výsledok a od toho si sám urobí svoju predstavu a mudruje o tom na verejnosti. Smutné ale je to tak. S toho mi vyplynulo jedno ponaučenie: zaplať a budeš spokojný. Ja sa budem snažiť ušetriť niekomu peňaženku a on potom na mňa nakydá aký som debil a neschopný odborník. Bohužiaľ vy samotný zákazníci si za to môžete , že puškári k Vám pristupujú takýmto spôsobom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 28.5.2009 o 16:08

Ale veď ja v podstate súhlasím s názormi. Mám konkrétnu osobnú skúsennosť s puškárom zo Žiliny, konkrétne z Bánovej ( J.T. ) ktorý pred zhruba 15 rokmi kamarátovi skracoval hlaveň guľovnice ZKK, ktorá vykazovala zlý nástrel. Urobil mu to k obrovskej spokojnosti - naraz zbraň bola nadpriemerne presná a ešte aj dnes slúži k spokojnosti. Za túto úpravu zaplatil pár smiešnych korún. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 28.5.2009 o 15:13

jaro1 Ja som tiež pred časom riešil túto otázku (nižsie som to spomínal) diskutoval som o tom hodne s hodne puškármi aj staršími - boli mi ponúknuté na výber možnosti výmena alebo skrátiť a "vždy " na otázku či je lepšie skrátiť , alebo celú vymeniť -som dostal ako jednoznačnú dpoved tú druhú . Nikde nemáš záruku že stačí iba ústie skrátiť a to bude stačiť -čo sú dalšie "keše" navyše. Kde pri novej vymenenej hlavni vieš čo tam máš a že pri dobrom staraní o ňu ta ta ta hlaveň prežije :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 28.5.2009 o 14:36

Starí poctiví puškári už vymreli, resp. len dožívajú a mladí to nevedia, alebo“ nechcú urobiť z dôvodov im známych“.
P.S.- môj osobný názor nemá za cieľ niekoho uraziť, len konštatujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 27.5.2009 o 20:14

Presne ako pise tajfi, nejake kmity su pre polovne vyuzitie zbrane nepodstatne. Pri skrateni ide len o odstranenie vystrielaneho ustia hlavne, kedze vsetci vieme ze hlaven sa najviac opotrebuvava na zaciatku pri komore a na konci-teda na usti. A ked je hlaven v stave, ze sa do ustia da zasunut cela strela a nebodaj ma este volu, hlaven treba bez rozmyslania vymenit. Tu ziadne skracovanie a spekulovanie nepomoze. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 27.5.2009 o 19:24

Vážený nechcem Vás sklamať ale zbytočne sa zaoberáte kmitom hlavní.Už som to niekoľko krát spomínal a síce týmto problémom sa zaoberajú chlapci vo výskumoch ale s praktického hľadiska to nemá význam. Pozrite si nejaké video kvalifikovanej firmy a zistíte , že hlavňovina o dlžke 750mm sa stočí , následne sa zoberie meter odmeria sa napr.:550mm , pásova píla odrežie, sústruhom sa opracuje čelo urobí sa ústie a nakoniec sa to vybrúsi smirkovým papierom a vyleští.Žiadna puškárska firma na svete sa nezaoberá nejakými kmitmi. Pochopili.. Inak chcel by som vidieť toho experta čo by si to dal puškárovy robiť na vystrieľanej hlavni. Desiatky krát ísť 20km na strelnicu stovky nábojov a niekoľko denná práca v dielni. Výsledok samozrejme neistý iba cena by ho asi prekotila na chrbát ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 27.5.2009 o 13:05

pri 22 LR..... prípadne menších kalibroch, to máš pravdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarstevo, 27.5.2009 o 13:02

Kdeže odfaklit 24,5cm!!!! Tolko treba nechat! Lovu zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 27.5.2009 o 12:57

Štefan, jasné že chápeš a rozumieš a ja ťa chválim ako vždy. Ja som sa len zľakol, že treba odfakliť 24,5 cm z hlavne kalibru 30-06, aby sme sa dostali na to správne miesto. LaL zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarstevo, 27.5.2009 o 12:48

Docitaj riadok az do konca- vratane smajlika. Viem presne o com hovoris- hlaven pri vystrele kmita a ide o to, aby strela opustila hlaven presne uprostred kmitu- pochopil som? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 27.5.2009 o 12:42

Števo, však máme tu puškárov, nech sa vyjadria.
Z akých tabuliek čerpáš pri tej miere 24,5 cm? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarstevo, 27.5.2009 o 12:35

Len sa može stat, ze pri danom kal. je najbližšia idealna dlžka 24,5 cm. :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 27.5.2009 o 12:32

Kaci 123 – 10:48

Je známou skutočnosťou, že pri opotrebovaní guľovej hlavne pri jej ústí ( a nie len pri opotrebovanej hlavne ) a jej nepresnosti dokážu dobrí puškári postupným empirickým skracovaním hlavne pušku napraviť, teda zlepšiť jej presnosť a vonkoncom nemusí byť pravidlom, že toto bude fungovať len na 50-60 výstrelov. Takto upravená zbraň, pri vhodnom skrátení a nájdení najvhodnejšieho a presného bodu uzla kmitov + ďaľších vecí ju môžu urobiť veľmi presnou a trvalou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 27.5.2009 o 12:16

Urcite plati (ale nie vzdy) ze cim viac zaplatis, tym skor to bude...:-) Zalezi na puskarovi. Ked budes mat hlaven moze to byt hotove za tyzden bez problemov, zalezi aj na tom kde a kto ti to bude ciernit, mne uz dost dlho visi puska prave na tom pocierneni... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bradacik, 27.5.2009 o 12:04

Mam este druhu gulovnicu 308 Win. Tu 30-06 by som chcel len na spolocne polovacky. Preto by som to chcel takto riesit. Samozrejme ze lebsia je nova hlaven, ale neviem si predstavit o co je to casovo a financne narocnejsie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 27.5.2009 o 11:23

Vsetko zavisi od toho ako je hlaven opotrebovana. Ak ti staci tych 50-60 vystrelov tak daj skratit. Ked vystrelis za rok raz, alebo dvakrat z pusky tak ti to na cca 30 rokov vystaci... :-)
Ale nova hlaven je nova a nemusis sa bat ze ti pride zivotna trofej jelena a ten vystrel, ktorym ho minies bude prave 50-ty v poradi... :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bradacik, 27.5.2009 o 10:48

Mam podobny problem, a torcha som sa o tom informoval. Bolo mi povedane ze sa da aj 5-6 cm odpilit s hlavne (samozrejme to musi urobit puskar a ten urci kolko), ale ze to nemusi pomoct, mozno tak na 50-60 vystrelov, zalezi od XY okolnosti. Neviem ci je tato informacia pravdiva, vie ju niekdo potvrdit, alebo vyvratit. Konkretne sa jedna o zbran 30-06. Rok vyroby je 80, mozno 81, teraz neviem presne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 15.5.2009 o 23:18

najlepšie urobíš ak nebudeš navštevovať žiadnych ,,domácich" meračov ale zober zbraň choď do Dubnice tam ti kalibrami všetko zmerajú a povedia ti presné hodnoty vývrtu... To zasúvanie strely do ústia je neodborné , nepresné a laické skúšanie..na to sa nespoliehaj. Ako dusab napísal je to daleko za hranicou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off andy8, 15.5.2009 o 16:41

Tu ZKK mam po dedovi ako dedicstvo preto sa jej nechcem vzdat,velmi ju ale nesetril,to je fakt,preto som chcel dat pociernit hlaven a novu pazbu. takze ste ma velmi nepotesili,zas dalsie vydavky.Zatial to ale neponahla, mam totiz aj Z-etku v kal. 8x60S,takze na sezonu bude cim polovat.vdaka za radu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 14.5.2009 o 10:38

andy8 - tak ako ti dusab radí - ja som mal podobný problém zo ZKK 600 7x57 . ta hlaveň je už za horizontom daj to vymeniť . Akurát neviem či ju budeš mať do jesene - Lebo mne len od policajtov z preskúšania prišla po "roku"!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 14.5.2009 o 8:31

andy8 ak do ustia zasunies cely priemer strely az po okraj nabojnice tak je to uz nie na hranici ale za hranicou unosnosti. Neviem co myslis pod tym ze striela presne... No vela ran ti uz isto nevydrzi, mozno par desiatok... Ja by som to dal vymenit teraz, pokial este nieje sezona v plnom prude aby si mal v jeseni s cim polovat...
Take opotrebenie skoda merat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 12.5.2009 o 21:48

andy8 - to ti vie odmerať sebelepší "merač" s potrebným vybavením ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off andy8, 12.5.2009 o 17:51

Zdravim,mam otazocku na ludi znalych problematiky..Ako zistim kedy mam vystrielanu hlaven a treba ju menit?Mam zkk 600,striela presne,na tlakovkach bola pred 4 rokmi,problem je v tom ,ze som sa dopocul,ze hlaven treba menit ak do ustia zasuniem cely projektil az po okraj nabojnice.Je to pravda?Do tej mojej veru padne az po okraj,skusal som viacere typy striel.Vedel by puskar odmerat spravny priemer drazok a poli v hlavni? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 22.4.2009 o 7:00

Tajfi ja ziadnu hlaven do 24-rky nekupujem, ani nezhanam. Dalsia vec ak sa tu niekto nieco opyta tak to neznamena ze uz porusil zakon. Ak niekto kupi hotovu hlaven tak ma taky isty problem ako ten kto mu ju predal. Potom sa v podstate pohravas so zakonom aj ty ked si mu "radil", ze taketo hlavne sa predavali v Rakusku. Vztahy dodavatela a odberatela tu neplet, preco by predajca nemal predat nikomu inemu polotovar len puskarovi ked to zakon povoluje? Iba v pripade, ze odberatel je vyhradny dovozca a ma to osetrene zmluvne...aj to pochybujem, ale tu ide zrejme o nieco ine... Priklad: Teda ked pojdem do CR a kupim si pusku v Brode tak mi ju nepredaju, lebo som Slovak a vyhradny dovozca pre SR je firma UnionCS? Ale to uz sme odbocili od temy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 21.4.2009 o 17:16

jaro1 - súhlasím, len otázne je (ako pri všetkých slovenských zákonoch) čo zákon rozumie pod pojmom hlaveň... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 21.4.2009 o 13:43

Keď sa to nedočítam nikde a výklad neexistuje, tak mám za to, že za hlavné časti zbrane sa považuje hlaveň, puzdro záveru a záver. A tieto časti sú v zákone uvedené. Jasnešie povedané, bez príslušného povolenia, resp. licencie by som nemal uvedené kupovať, inak sa zahrávam zo zákonom. Aspoň ja to tak chápem, pokiaľ sa nepreukáže opak. Je ale dosť možné, že sa mýlim. Tajfi a Belson určite vedia, o čom hovoria a to ma trošku mýli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 21.4.2009 o 12:28

Týkalo sa to IBAA nie Jara prepáčte a Jaro konkrétne sa to nedočítaš asi nikde. preto môžeš dostať po rypáku aj za hlavňovinu bez komory ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 92 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov