Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Accubond vs Bondstrike - diskusia

autor: off Childeater
pridané: 11.10.2023 9:43
Ahoj,rád bych oslovil kolegy, kteří se věnují porovnání střel a loví 30-06 accubondem, podobně jako já. rnMěl bych dotaz - docházejí mi Accubondy od Federalu a přemýšlím nad náhradou. První mě napadl Terminal Ascent 175 gr, ale jsem rozpačitý z dostupnosti. Jako další logický kandidát se mi jeví Norma Bondstrike 180 gr...neměli byste s tím nějaké zkušenosti ve smyslu porovnání B-Strike x Accubond? rnPokud se Bondstrike bude chovat stejně jako Accubond v 30-06 (přesná, vyrovnaný účinek, nerozbíjí, účinná) tal bych do ní šel. Accubondy chutnají i mojí zbrani (CZ 557, tzn 51 cm hlaveň 1:10). Díky za odpovědi.
počet zobrazení: 3 319
počet hlasov: 1
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 21.10.2023 o 20:25

V prvom rade sa ospravedlňujem že reagujem len teraz ale z dôvodu zaneprázdnenosti ozaj nestíham. Bol som požiadaný aby som pridal aj svoje skúsenosti ohľadom streliva tak napíšem svoje postrehy s praxe. No 30-06 je jeden s tých vyvolených kde skoro každý výrobca laboruje si najväčšie množstvo striel rôznej váhy a účinku, no nie každá sa vydarí. Čo sa týka accubondu to som testoval hodne dlho a zistil som že v mojej zbrani najviac sedelo 180gr kde V0 bola približne 810m/s to dokázala moja zbraň najviac ustabilizovat co do výkonu to do účinku. Akonáhle som išiel s váhou dole a rýchlosťou hore stala sa strela nestabilná. A už v balistickom gélu som postrehol že sa guľka síce dobre otvára ale točí smerom do dola a von. To sa mi v 180gr nestávalo. Tam v termináli držala strela priami smer aj po zásahu veľkých kosti. Čo sa týka bondstrike ktoré vyvinula norma už som sa viac krát vyjadril že to je okopčený Nosler AccuBond . Trochu vyladili BC jemne posunuli ťažisko a bolo. Strela je rovnako dobrá ako accubond a aj trochu lepšia nakoľko sa viac otvára aj pri nižších rýchlostiach čiže pri väčšej vzdialenosti zásahu. Tam kde mi už accubond ostával skóre bez deformácie bonstrike javil väčšiu deformaciu. Preto keď som chcel strieľať na väčšie vzdialenosti hľadal som strelu mäkkšiu ako je accubond LR práve podobne reaguje aj Tipstrike. Čo určite ocenia long strelci aj ty co si chodia zastrielať do Maďarska. Na lov srn a srnčiat kde sa často pohybujete v zásahoch 600-800m ,tam oceníte prácu týchto striel ktoré fungujú ako aj berger VLD hunting. Martin čo sa týka tvojej otázke či barel v 510mm a 1:10 bude vyhovovať bonstrike je to ozaj na skúšku. Zasa sa budem opakovať je to geniálna strela ale stretol som sa s tým že ju zbraň nedokázala utiahnuť. Aj keď najväčšie problemi sú v 6,5mm ale už som videl kde ju nedala ani 308w v tikke čiže vyskúšaj ako ti tá strela pôjde správne na strelnici ak áno skus aj balisticky účinok. Nemusíš strieľať do balistickeho gélu alebo do plastelína, skus jednoduchý domáci test. 2 krat obyčajná 5l plastová nádoba napr zmes do ostrekovača. Náplň ich vodou a pred ňu daj kartón ktorí dáš na seba aby si spravil cca 50mm hrubú vrstvu. Kartón slúži aby si videl či ta strela letí spravne v giroskopickej osi to budeš vidieť na prvých 20mm potom kartón strelu otvorí narazí na bandasku s vodou ktorá ju prvá spomalí a ta druha ju zastaví . Často som si takto overoval správne fungovanie streliva keď som nemal balisticke mydlo. Mám aj fotky s účinkami na rôznej zveri len doteraz nebol o to záujem tak som ich nespracoval. A k tomu ze ci sa mi viac páči accubond alebo bondstrike tak odpoviem Šalamunsky oba strelí sú dobré s accubondom som toho nastrieľal viac lebo som bol viac zapálený na testovanie a keď prišiel bondstrike tak som to viac skúšal v 6,5 PRC a tam som mal zmiešané pocity . Ale raz keď znova začnem drat 30-06 neváhal by som a bral by som ho znovu. S pozdravom nech vaša strela zasiahne vždy svoj cieľ. Karol

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

komentáre

zoradiť
off lovec84, 1.4.2024 o 11:56

Mam podobnu skusenost. Zver jelenia a danielia po komorovej rane kaliber 30-06 odbieha len max 20 m nacastejsie vsak 3-5 krokov a padne. Prasce v ohni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Childeater, 23.3.2024 o 11:49

Tak, chtěl jsem se podělit s prvními zkušenostmi s Bondstrike; trvalo to déle než jsem myslel - dostřílel jsem napřed starou zásobu Accubondů a potom se mi podařilo dvě prasata minout kvůli chybě při nastřelení flinty na Bondstrike... :oops: Zatím mám ulovené 2 kusy černé, je tedy brzy na nějaké závěry. Orientační představu už ale mám. Zdá se, že Bondstrike se chová velmi podobně jako můj milovaný Accubond, s nepatrnými rozdíly. Myslím, že Bondstrike je trochu agresivnější; tzn. expanduje / deformuje se rychleji a v dutině hrudní vzniká rychleji (a větší) tlak. To má své výhody; kvůli poškození aorty a devastaci plic zvěř zůstává v ohni i při komorové ráně, kdy nejsou zasaženy žádné větši kosti - poslední kňourek dokonce jen mezi žebry. Tenhle tlak způsobený rychlým otevřením střely ovšem způsobí, že se barva vytlačí mezi žebra a kůži na vstřelu. To může někomu vadit, mně je to jedno - považuji to za kosmetický problém, nakolik tu barvu jen seškrábnu nožem. Accubond se choval identicky, jen v trochu menší míře. Řekl bych, že vytvářel nepatrně menší tlak v hrudníku zvěře a vytlačené barvy nebylo tolik. Důležité ovšem je - a pro mě naprosto zásadní - že zvěř neodbíhá po zadní komoře, není poškozená zvěřina a střela je z mé hlavně velmi přesná. Poté co jsem tedy pušku na Bondstrike konečně vyladil k naprosté spokojenosti, přecházím na Sauer 505, který se mi jako novinka velmi zalíbil a osazuji ho Alpex 4k. Sauer má stoupání 1:11, což je opproti mé CZ 557 rozdíl, ta má 1:10. Doufám, že to nebude znamenat nějaký problém se stabilizací střely a s S 505 se bude Bondstrike chovat identicky. Stejná délka hlavně (51 cm) by naznačovala, že by tomu tak mohlo být. Uvidíme tedy, jak to bude po změně flinty... :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lukas01315, 21.2.2024 o 16:02

Strieľam bondstrike v 308win CZ 557 a zatiaľ super všetko prestrelene kopu farby a poškodenie minimálne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Childeater, 16.2.2024 o 10:44

Tak konečně první kus ulovený Bondstrike, trvalo to trochu déle, než jsem dostřílel všechny Accubondy... :-) Prasátko mezi 30-40 kg se v ráně převalilo a krátce odkazovalo, takže napoprvé účinek přesně jak si to pamatuju z Accubondu. Vstřel jak propíchnutý, výstřel jak mince. Další foto dám do Účinků, až prasátko stáhnu. Accubond vs Bondstrike - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mako747, 24.10.2023 o 20:51

Reakcia na príspevok od MMasska, 21.10.2023 o 20:25 :
Ja mám v 6,5 mm najlepšie skúsenosti so strelou HORNADY ELD-X. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 22.10.2023 o 13:11

Tiez som do R8 -30-06 kupil bondstrike ale este nebol cas ist to nastrelit. Tak snad to bude dobre na diviaciu a jeleniu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Childeater, 22.10.2023 o 12:05

Wow, Karol, díky za vyčerpávající komentář! Jsem opravdu rád, že sis udělal čas a popsal své zkušenosti. V podstatě to potvrzuje to, co jsem si myslel - že se bude jednat o trochu agresivnější Accubond. Musím otestovat, jak tovární laborace bude chutnat mojí zbrani a jak se bude projevovat na zvěři. Doufám, že když jsem se tak spřátelil s Accubondem, i Bondstrike bude fungovat dobře. U mě je to trochu složité v tom, že musím mít funkční kombinaci ráže a střely pro co nejširší spektrum lovené zvěře (srnčí, černá všech velikostí, vysoká...). Vyzkoušíme, uvidíme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 21.10.2023 o 20:25

V prvom rade sa ospravedlňujem že reagujem len teraz ale z dôvodu zaneprázdnenosti ozaj nestíham. Bol som požiadaný aby som pridal aj svoje skúsenosti ohľadom streliva tak napíšem svoje postrehy s praxe. No 30-06 je jeden s tých vyvolených kde skoro každý výrobca laboruje si najväčšie množstvo striel rôznej váhy a účinku, no nie každá sa vydarí. Čo sa týka accubondu to som testoval hodne dlho a zistil som že v mojej zbrani najviac sedelo 180gr kde V0 bola približne 810m/s to dokázala moja zbraň najviac ustabilizovat co do výkonu to do účinku. Akonáhle som išiel s váhou dole a rýchlosťou hore stala sa strela nestabilná. A už v balistickom gélu som postrehol že sa guľka síce dobre otvára ale točí smerom do dola a von. To sa mi v 180gr nestávalo. Tam v termináli držala strela priami smer aj po zásahu veľkých kosti. Čo sa týka bondstrike ktoré vyvinula norma už som sa viac krát vyjadril že to je okopčený Nosler AccuBond . Trochu vyladili BC jemne posunuli ťažisko a bolo. Strela je rovnako dobrá ako accubond a aj trochu lepšia nakoľko sa viac otvára aj pri nižších rýchlostiach čiže pri väčšej vzdialenosti zásahu. Tam kde mi už accubond ostával skóre bez deformácie bonstrike javil väčšiu deformaciu. Preto keď som chcel strieľať na väčšie vzdialenosti hľadal som strelu mäkkšiu ako je accubond LR práve podobne reaguje aj Tipstrike. Čo určite ocenia long strelci aj ty co si chodia zastrielať do Maďarska. Na lov srn a srnčiat kde sa často pohybujete v zásahoch 600-800m ,tam oceníte prácu týchto striel ktoré fungujú ako aj berger VLD hunting. Martin čo sa týka tvojej otázke či barel v 510mm a 1:10 bude vyhovovať bonstrike je to ozaj na skúšku. Zasa sa budem opakovať je to geniálna strela ale stretol som sa s tým že ju zbraň nedokázala utiahnuť. Aj keď najväčšie problemi sú v 6,5mm ale už som videl kde ju nedala ani 308w v tikke čiže vyskúšaj ako ti tá strela pôjde správne na strelnici ak áno skus aj balisticky účinok. Nemusíš strieľať do balistickeho gélu alebo do plastelína, skus jednoduchý domáci test. 2 krat obyčajná 5l plastová nádoba napr zmes do ostrekovača. Náplň ich vodou a pred ňu daj kartón ktorí dáš na seba aby si spravil cca 50mm hrubú vrstvu. Kartón slúži aby si videl či ta strela letí spravne v giroskopickej osi to budeš vidieť na prvých 20mm potom kartón strelu otvorí narazí na bandasku s vodou ktorá ju prvá spomalí a ta druha ju zastaví . Často som si takto overoval správne fungovanie streliva keď som nemal balisticke mydlo. Mám aj fotky s účinkami na rôznej zveri len doteraz nebol o to záujem tak som ich nespracoval. A k tomu ze ci sa mi viac páči accubond alebo bondstrike tak odpoviem Šalamunsky oba strelí sú dobré s accubondom som toho nastrieľal viac lebo som bol viac zapálený na testovanie a keď prišiel bondstrike tak som to viac skúšal v 6,5 PRC a tam som mal zmiešané pocity . Ale raz keď znova začnem drat 30-06 neváhal by som a bral by som ho znovu. S pozdravom nech vaša strela zasiahne vždy svoj cieľ. Karol ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off Childeater, 17.10.2023 o 18:43

Tak jsem se rozhodl, že budu výzkumníkem sám. Zakoupil jsem krabici Bondstrike na nastřelení, změření rychlosti a první test. Až se mi podaří něco ulovit, dám vědět...;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lovec84, 12.10.2023 o 19:46

No čo? Nikto nič? Tiez by ma tato tema zaujimala. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov