Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem
Chyba! Skúste sa prihlásiť znova a skúste to ešte raz.

.30-06 sprg. vs 9,3x62 - diskusia

autor: off kjuby
pridané: 2.6.2022 9:32
Dobrý deň prajem, priatelia poľovníci.rnrnObraciam sa na Vás s prosbou o radu. Podobné témy tu nejaké sú, no táto konkrétna nie. Pred nedávnom som absolvoval skúšky z poľovníctva a chcel by som si zaobstarať prvú opakovaciu guľovnicu. Poľujem v revíri s výskytom ako "hrubého" lesa, tak aj pasienkov a otvorených plôch, teda prichádza pre mňa do úvahy ako streľba na väčšie vzdialenosti, tak aj streľba v náročnejšom hustom teréne. Do môjho užšieho výberu sa dostali kalibre .30-06 springfield a 9,3x62. Kaliber pod 7,62 mm by som nechcel. Osobne ma to viac ťahá k pomalším kalibrom a ťažším strelám (9,3x62) z dôvodu ich výborného zastavovacieho efektu a šetrnosti ku zverine. Zároveň si uvedomujem výhody dobrej balistiky pri kalibri .30-06 sprg. pri streľbe na väčšiu vzdialenosť, t.j. 200+ m. Pri kalibri .30-06 sprg. ma odrádza, vo všeobecnosti povedané, väčšie poškodenie a "podlievanie" pri streľbe na menšiu vzdialenosť, cca do 100 metrov, čo je samozrejme možné zlepšiť voľbou vhodného streliva. Viem, že mnou popisované požiadavky, výborná balistika a šetrnosť zároveň nejde na 100 % skĺbiť, pretože vychádzajú zo samotných špecifík daných kalibrov, no skúste mi prosím poradiť, ktorý kaliber z týchto dvoch pri výbere svojej prvej guľovnice by ste volili Vy, keby ste poľovali v revíri les/lúka 60/40. Ďakujem Vám za rady.
počet zobrazení: 4 366
počet hlasov: 2
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 4.6.2022 o 15:35

Kluby teraz ku tebe. Videl som že si mi písal aj súkromné s tvojim dovolením budem písať na sklo ak by to malo pomôcť aj druhým. Vyberáš si novú zbraň a rozhoduje sa medzi rôznymi kalibrami. To asi skoro každý keď začína a sám viem ze je to ťažká a zložitá voľba. Treba zosúladiť viacero faktorov. Ako je muskulatúra strelca, na čo sa bude zbraň prioritne používať, čo od zbrani očakávaš v akom teréne poluješ aky si strelec atď atď. V tvojom prípade berieš do úvahy 9,3x62 a 30-06. No ak si to rozoberieme na drobné tieto ráže sú si v niečom veľmi podobné ale aj odlišné. Asi nenájdeš muničku ktorá by tieto kalibre nemala vo svojom portfóliu, ale v rozmanitosti a výbere stále bude prevyšovať 30-06 nad 9,3 . Tak isto neverím že vývoj striel v 9,2x62 niekedy prevýši 30-06 a to ani v európskych muničkách nie to v USA. Ak poznáte muničku ktorá to má opačne môžete napísať. V 30-06 je široká škála dostupných striel od 110gr do 250 grainov - ide o mimoriadne flexibilný náboj, ktorý sa úspešne používa na lov takmer všetkých druhov zveri, poluje sa s nim nielen u nás ale aj vo svete. V mojom revíri ja uprednostňujem guľky 180 gr na univerzálny lov zveri v mojich podmienkach, v tejto váhe sa naplno dá využiť potenciál 30-06. Aj ked na poliach a rovinach, kde sa dajú očakávať výstrely na veľké vzdialenosti, môže byť lepšou voľbou strela o váhe 165 grainov. Čo vidím ja ako hlavnú nevýhodu 30-06 je jej spätný ráz! Pri ľahkej zbrani a pri ťažších strelách pre neskúseného strelca 30-06 je na hranici zvladnutia. Keď sa pozrieme na 9,3 sa dá toto všetko aplikovať rovnako. Do 9,3-62 máš na výber od 155gr do 286gr čo je ozaj dobre a nieje zver na ktorú by sa s tým u nás nedalo strieľať oale len do 300m! a tu je hlavný rozdiel medzi nimi. S 30-06 sa nemusim obmedzovať ani na vystrel na 600m. Pre bežného strelca ale výber medzi 30 a 9,3 je skôr o vnútorných sympatiach a len v malej mierke nájde rozdiely a vyhradny medzi nimi. Čo je ale najdôležitejší faktor ? Dobrí výber streliva! v podstate to robí tu špinavú pracu . Nikdy sa nedajte oklamať odborníkom ktorí tvrdia ze je jedno s akým strelivom strieľate a na čo. Nieje to pravda. Ak opomenieme a nebudeme brat do úvahy devastáciu diviny co v dnešnej dobe tiež nieje zanedbateľné ale berieme len smrtiaci účinok. Potom je jedno aká je to strela ak na 100% zasiahne CNS, ale akonáhle sa ten zásah nepodarí na 100% práve v takýchto prípadoch ťa môže dobré strelivo podržať a zabezpečí úspech. Každý poľovník vie ako ľahko sa to môže stať. U teba sa jedná o kúpu zbrane ak som to pochopil Tikka T3 tá má v 3006 twist 11 v 9,3x62 14 no ani jedno nieje nič moc hlavne keď nás EU tlači na monolitické strelivo vidim v nich nedostatky. Vhodnu ráž si treba správne zvoliť k správnej zbrani. Je to trochu aj veda lebo aj tu rozhoduje aj dĺžka berelu, aj jeho twist. Si pevné rozhodnutý pre tikku?

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
off kjuby, 6.7.2022 o 14:04

Martin270 ďakujem za príspevok. .30-06 springfield vidím ako univerzálnu voľbu. Do 9,3x62 je drahšie strelivo. Zvažujem aj 8x57 JS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin270, 4.7.2022 o 19:57

Dobrý den.Mel jsem obě dvě zmiňované ráže.Obe dvě ráže jsou velice dobre.Obe dvě ráže jsou přesne, výkonné.Vse záleží na střelivu a na střelci...mezi rozdíly jsem zaznamenal malinko větší zpětný ráz u 9,3mm,ale na druhou stranu byla o hodně šetrnější jak u srnčího tak u černé...Jen prostřelila, udělala tunel bez jakýchkoliv podlitin.Vyhoda u 9,3mm byl vždy jasné slyšitelný úhoz kule do zvěře...Na druhou stranu když jsem dal do 30 06 střelu 14,3g tak jsem si z ní udělal vlastně takovou 9,3mm :-).Z me dlouholeté praxe můžu za sebe říct že do 80m jsou všechny ráže podobné...ráže se ukáže co umí na 100m+...proto jsem vnadiste posunul na tuto hranici a je vše tak jak má být.A stačila mi 7x57R se vší spokojenosti a samozdrejme jsem vždy vlastnil a na dále používám 270win střelivo Geco TM...Tohle vše můj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kjuby, 20.6.2022 o 14:06

Dobrý deň, páni. Ozývam sa po dlhšej dobe, ale povinnosti mi to nedovolili. V prvom rade sa chcem poďakovať adminovi MMaska za vysoko náučnú odpoveď. Som relatívne ramenatej postavy, výšky 184 cm, preto dúfam, že si na spätný ráz zvyknem a nebude mi časom prekážať. Som rozhodnutý pre Tikku T3x Hunter, pretože potrebujem guľovnicu so záverom na ľavú stranu a Tikka pre mňa predstavuje túto možnosť, ktorá je aj finančne nenáročná v porovnaní s inými značkami. Do ďalšieho výberu sa mi dostal aj kaliber 8x57 JS. Osobne to však zatiaľ vidím na .30-06 springfield s 11,7 a 13 g strelami. Niekedy možno vyskúšam aj 14,3 g sako hammerhead, najmä na spoločné poľovačky. 9,3x62 bude možno moja "druhá guľovnica" v budúcnosti. Pri 8x57 JS vidím určité "skĺbenie" väčšej šetrnosti zo strany 9,3x62 a možno lepšej balistiky zo strany .30-06, no určite sa 8x57 springfieldu balistikou rovnať nemôže. 8x57 JS má v globále "príjemnejší" spätný ráz. MMaska, vedeli by ste mi niečo povedať aj ku 8x57 JS ? Je vidieť, že sa vyznáte. Xwolf - ďakujem Vám za príspevok. S .30-06 to cítim podobne. Poľujem v revíri les/lúka 65/35 a strelu pod 7,62 mm by som nechcel. Je to trochu vec osobnej preferencie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 5.6.2022 o 0:45

Na margo 9,3x62 a dĺžka stúpania vývrtu verzus monolitické/bezolovnaté strely - Hornady ponúkalo 250gr. (16,2g) GMX, nedávno to nahradili 250gr. (16,2g) strelou ECX, Nosler ponúka 250gr. (16,2g) E-Tip, Federal ponúkal dokonca 286gr. (18,5g) TSX ako náboj na ťažkú zver, takisto Barnes mal niekoľko laborácii pre 9,3x62.... Všetko náboje pre európsky trh, pre zbrane s twistom, aký je v Európe normovaný a s akým výrobcovia zbraní produkujú svoje kvéry.. Springfielda som mal jedenásť rokov, fungoval výborne - vtedy to bola Tikka M695 s 11" twistom. Vyskúšal som kvantum striel, okrem iných aj medené Barnesy 150,165 a 180gr. - všetky fungovali ako mali. Samozrejme, najpohodlnejšia streľba bola so 150gr. strelou. Skúšal som aj klasické strely, ale twist 11 palcov ma proste v tej dobe neobmedzoval - vtedajší Hornady Interlock 190gr. a Sierra SBT 200gr, boli moje strely pre dlhšie vzdialenosti. Na dnešné dlhé štíhle a ťažké strely okolo 230-250gr. ten 30-06 proste nemá dostatočný objem hilzne, aby tomu udelil solídnu rýchlosť. Takže ak by sa nádejný majiteľ držal stredne ťažkých klasických striel a skôr ľahších monolitov, ktoré sú dnes v 30" kalibri na trhu, tak mu Tikka s 11" twistom na prekážku nebude. K tej 9,3x62mm, čas plynie a tiež ju už mám tuším jedenásť, alebo dvanásť rokov, popri iných kalibroch. Takisto mi slúži výborne a tiež som v nej vyskúšal rôzne strely. So štandardným stúpaním 14,2" fungovali klasické, aj monolitické bez problémov. Môj subjektívny názor je, že z hľadiska komfortu a poťažmo s tým aj presnosti streľby (vnímanie spätného rázu) prakticky nemá zmysel používať ťažké strely od 17 gramov a ťažšie. Iste majú svojich zástancov, ktorí na ne budú prisahať, ale na európskej zveri bohate postačia aj 15-16g a ľahšie strely. O monolitoch ani nehovoriac, dnes je na trhu výber od 10 gramov a vyššie. Spätný ráz a využiteľná balistika na lov sú oproti 18,5g klasike neporovnateľne pohodlnejšie a praktickejšie.... Ohľadom doporučenia pri výbere zbrane - ja som vtedy pred desiatkami rokov ako prvú guľovnicu chcel 7x64mm. Keď mi po viac ako polroku nevedeli dodať vysnívaný Steyr, tak som v miestnom obchodíku kúpil Tikku v 30-06 Sprg. Nikdy som to neoľutoval. :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

správca MMasska, 4.6.2022 o 15:35

Kluby teraz ku tebe. Videl som že si mi písal aj súkromné s tvojim dovolením budem písať na sklo ak by to malo pomôcť aj druhým. Vyberáš si novú zbraň a rozhoduje sa medzi rôznymi kalibrami. To asi skoro každý keď začína a sám viem ze je to ťažká a zložitá voľba. Treba zosúladiť viacero faktorov. Ako je muskulatúra strelca, na čo sa bude zbraň prioritne používať, čo od zbrani očakávaš v akom teréne poluješ aky si strelec atď atď. V tvojom prípade berieš do úvahy 9,3x62 a 30-06. No ak si to rozoberieme na drobné tieto ráže sú si v niečom veľmi podobné ale aj odlišné. Asi nenájdeš muničku ktorá by tieto kalibre nemala vo svojom portfóliu, ale v rozmanitosti a výbere stále bude prevyšovať 30-06 nad 9,3 . Tak isto neverím že vývoj striel v 9,2x62 niekedy prevýši 30-06 a to ani v európskych muničkách nie to v USA. Ak poznáte muničku ktorá to má opačne môžete napísať. V 30-06 je široká škála dostupných striel od 110gr do 250 grainov - ide o mimoriadne flexibilný náboj, ktorý sa úspešne používa na lov takmer všetkých druhov zveri, poluje sa s nim nielen u nás ale aj vo svete. V mojom revíri ja uprednostňujem guľky 180 gr na univerzálny lov zveri v mojich podmienkach, v tejto váhe sa naplno dá využiť potenciál 30-06. Aj ked na poliach a rovinach, kde sa dajú očakávať výstrely na veľké vzdialenosti, môže byť lepšou voľbou strela o váhe 165 grainov. Čo vidím ja ako hlavnú nevýhodu 30-06 je jej spätný ráz! Pri ľahkej zbrani a pri ťažších strelách pre neskúseného strelca 30-06 je na hranici zvladnutia. Keď sa pozrieme na 9,3 sa dá toto všetko aplikovať rovnako. Do 9,3-62 máš na výber od 155gr do 286gr čo je ozaj dobre a nieje zver na ktorú by sa s tým u nás nedalo strieľať oale len do 300m! a tu je hlavný rozdiel medzi nimi. S 30-06 sa nemusim obmedzovať ani na vystrel na 600m. Pre bežného strelca ale výber medzi 30 a 9,3 je skôr o vnútorných sympatiach a len v malej mierke nájde rozdiely a vyhradny medzi nimi. Čo je ale najdôležitejší faktor ? Dobrí výber streliva! v podstate to robí tu špinavú pracu . Nikdy sa nedajte oklamať odborníkom ktorí tvrdia ze je jedno s akým strelivom strieľate a na čo. Nieje to pravda. Ak opomenieme a nebudeme brat do úvahy devastáciu diviny co v dnešnej dobe tiež nieje zanedbateľné ale berieme len smrtiaci účinok. Potom je jedno aká je to strela ak na 100% zasiahne CNS, ale akonáhle sa ten zásah nepodarí na 100% práve v takýchto prípadoch ťa môže dobré strelivo podržať a zabezpečí úspech. Každý poľovník vie ako ľahko sa to môže stať. U teba sa jedná o kúpu zbrane ak som to pochopil Tikka T3 tá má v 3006 twist 11 v 9,3x62 14 no ani jedno nieje nič moc hlavne keď nás EU tlači na monolitické strelivo vidim v nich nedostatky. Vhodnu ráž si treba správne zvoliť k správnej zbrani. Je to trochu aj veda lebo aj tu rozhoduje aj dĺžka berelu, aj jeho twist. Si pevné rozhodnutý pre tikku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

správca MMasska, 4.6.2022 o 14:26

Reakcia na príspevok od pepies, 2.6.2022 o 14:15 :
Pepe v prvom rade ďakujem že si ma doporučil ako odborníka ale nieje pravda že s tebou vo všetkom nesúhlasím. Áno nájdu sa aj veci v ktorých sa spolu nezhodneme ale v princípe nám stále ide o rovnakú vec. Otázka znie načo ti je 9,3 keď nevyužijem jej pravý potenciál a pereš do nej 10gr? Ty si dávaš robiť strelivo MJG a ja sa na monolit dívam cez palce, mam na to svoje dôvody. Presne ako píšeš všetko sa lame na twist-e v 9,3 máš 1:14 skúsil si tam dať monolit o váhe 250g - 16,2gr ako ti to utiahne? a pritom accubond o váhe 250g bude fungovať geniálne. Tu nejde ani tak o rýchlosť strely ako o jej dĺžku a ťažisko ale to som už zabrdol do úplne inej problematiky. Idem odpovedať na otázku pre zakladala diskusie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 4.6.2022 o 12:57

Čo je to zase za mýtus, že "samozrejme, poškodenie diviny bude väčšie" ?! Myslel som si, že táto latina patrí k poslednému pohonu a nie k normálnej debate o výbere kalibru. Alebo ešte stále ľudia prisudzujú vlastnosti jednotlivým kalibrom podľa toho, ako v nich fungovalo predpotopné strelivo pred päťdesiatimi rokmi? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off surki, 4.6.2022 o 11:48

Dobrý deň. Obidva sú výborné kalibre. Ak chceš strieľať nad 200m určite 30-06 samozrejme poškodenie diviny bude väčšie. Som stará škola a mal som rôzne kalibre. Posledný 9,3x62 s ním dolovím. Je to úžasný kaliber do 200m, strelivo klasika, norma,RWS,geco. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off pepies, 2.6.2022 o 14:15

Reakcia na príspevok od kjuby, 2.6.2022 o 14:07 :
Tikka v 9.3x62 asi by som šiel do Sako v. 30 kalibroch ju limituje 11" Twist takže ti nemusí ustabilizovat ťažšie strely. Monolit ov je viac druhov a každý funguje na rôznych princípoch. Napíš tu Mmasska Karol sa vyzná aj keď co sa týka 9.3x62 mam odlišné názory na niektoré strely. A to polujem aktívne a niekoľko desiatok kusov ročne. Ale zas je to na každého sympatii... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kjuby, 2.6.2022 o 14:07

Zbraň chcem Tikka T3x Hunter. 10 g strely v takto silnom kalibri nepodlievaju, nefragmentuju sa ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 2.6.2022 o 13:39

Hlavne si neuviedol rozpočet na zbraň. Ťažko porovnávať dva skoro totožné kalibre za mňa určite 9.3x62 kvôli výberu streliva 10-21gram a pre mňa prijemnejsieho spätného rázu. Osobne v 9.3x62 strieľam 10 gram monolit MJG od lutz möller a do 250 m neriešim balistiku a do 9,3x74R používam strelu od Hornady 18,5gr Interlock SP RP ale zas to mam vyslovene na spoločne poľovačky v gulovej kozlici. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM