Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem
Chyba! Skúste sa prihlásiť znova a skúste to ešte raz.

Je strelivo S&B Exergy Blue kvalitné? - diskusia

autor: off Rooslan
pridané: 3.10.2021 19:01
Zdravím všetkých, ide o váš názor na pomerne nové strelivo S&B Exergy Blue. Aké sú vaše skúsenosti? Nejde ani tak o názory na konkrétny kaliber, zaujíma ma hlavne chovanie sa zveri tesne po zásahu. Tieto (a podobné) strely sú prezentované obvykle, ako "Super Shock Tip" a mali by mať, okrem lepších balistických hodnôt, aj extra ranivé účinky. Je to pravda? Zostáva po typickej, komorovej rane ležať zver v ohni alebo skôr odbieha? Videl som naživo, ako sa chová americké strelivo s podobnou konštrukciou. Zver po zásahu padala po výstrele v extra šoku a zostávala v ohni. Pripomínalo to skôr zásah elektrickým prúdom, ako zbraňou. Ako sa chová zver po zásahu strelivom S&B Exergy Blue? Ďakujem vopred za odpovede!
počet zobrazení: 2 801
počet hlasov: 0
Je strelivo S&B Exergy Blue kvalitné? - diskusia
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Rooslan, 4.10.2021 o 2:56

No, ja som tiež starší poľovník ... Teda - asi, lebo rozumu nemám moc ani teraz, v 50-ke. Vlastne je to inak - som stále mladý, iba si veľa pamätám. Iba na Slovensku, pokiaľ som neodišiel žiť na opačnú stranu sveta, som poľoval 22 rokov. Teraz už poľujem dohromady 32 rokov. Pamätám si časy, keď sa na Slovensku poľovalo ešte po starom, keď bolo poľovníctvo viacej ľudové a poľovníci boli viacej odborníkmi na chov a lov zveri. Veľa sa od vtedy zmenilo. Zažil som dobu, keď sa na Slovensku muselo chodiť do školy a na streľby celé dva roky, aby mi vôbec dali poľovný lístok. A na prvú guľovnicu som čakal tri roky v poradovníku. Ale zveri je na Slovensku podstatne viac teraz, ako bolo pred 32 rokmi. Aspoň čo sa raticovej zveri týka. Myslím to samozrejme všeobecne - bez prihliadania na úživnosť jednotlivých lokalít. Ale bolo aj dobre, zažil som na Slovensku poľovačku vo voľnom revíri (mimo bažantnice), kde na výrade bolo 1.500 zajacov a 1.000 bažantov. Boli to iné časy, ľudia mali sociálne istoty a nebolo treba moc špekulovať, aby človek prežil. Viac sa žartovalo, popíjalo, ľudia boli jednoduchší, družnejší. Boli to krásne časy, čo sa poľovníctva a poľovačky týka. Po roku 1993 to postupne začalo ísť s kvalitou slovenského poľovníctva dolu vodou. A dnes je to úplne iné, podstatne smutnejšie. Ale vám, mladým Slovákom prajem veľa šťastia a veľa radosti z poľovačky. Ja som mal to šťastie, že som si slovenskú poľovačku mohol užiť naozaj naplno. Boli roky, že mi napočítali 300 vychádzok do revíru za rok. Neskôr som dokonca poľoval vo viacerých revíroch naraz. Ja som si Slovenského poľovníctva naozaj užil do sýta. Zažil som toho toľko, čo možno iní nezažijú za tri životy. Prajem všetkým vám, mladým, aby ste zažili to, čo ja. Veľa mi to v živote dalo, veľa som sa pri tom naučil. Ďakujem za to Bohu!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

komentáre

zoradiť
off Lubos123, 23.10.2021 o 13:13

Ja ho používam v 6.5 creedmor veľká spokojnosť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rooslan, 4.10.2021 o 2:56

Reakcia na príspevok od pytliak6, 3.10.2021 o 21:30 :
No, ja som tiež starší poľovník ... Teda - asi, lebo rozumu nemám moc ani teraz, v 50-ke. Vlastne je to inak - som stále mladý, iba si veľa pamätám. Iba na Slovensku, pokiaľ som neodišiel žiť na opačnú stranu sveta, som poľoval 22 rokov. Teraz už poľujem dohromady 32 rokov. Pamätám si časy, keď sa na Slovensku poľovalo ešte po starom, keď bolo poľovníctvo viacej ľudové a poľovníci boli viacej odborníkmi na chov a lov zveri. Veľa sa od vtedy zmenilo. Zažil som dobu, keď sa na Slovensku muselo chodiť do školy a na streľby celé dva roky, aby mi vôbec dali poľovný lístok. A na prvú guľovnicu som čakal tri roky v poradovníku. Ale zveri je na Slovensku podstatne viac teraz, ako bolo pred 32 rokmi. Aspoň čo sa raticovej zveri týka. Myslím to samozrejme všeobecne - bez prihliadania na úživnosť jednotlivých lokalít. Ale bolo aj dobre, zažil som na Slovensku poľovačku vo voľnom revíri (mimo bažantnice), kde na výrade bolo 1.500 zajacov a 1.000 bažantov. Boli to iné časy, ľudia mali sociálne istoty a nebolo treba moc špekulovať, aby človek prežil. Viac sa žartovalo, popíjalo, ľudia boli jednoduchší, družnejší. Boli to krásne časy, čo sa poľovníctva a poľovačky týka. Po roku 1993 to postupne začalo ísť s kvalitou slovenského poľovníctva dolu vodou. A dnes je to úplne iné, podstatne smutnejšie. Ale vám, mladým Slovákom prajem veľa šťastia a veľa radosti z poľovačky. Ja som mal to šťastie, že som si slovenskú poľovačku mohol užiť naozaj naplno. Boli roky, že mi napočítali 300 vychádzok do revíru za rok. Neskôr som dokonca poľoval vo viacerých revíroch naraz. Ja som si Slovenského poľovníctva naozaj užil do sýta. Zažil som toho toľko, čo možno iní nezažijú za tri životy. Prajem všetkým vám, mladým, aby ste zažili to, čo ja. Veľa mi to v živote dalo, veľa som sa pri tom naučil. Ďakujem za to Bohu! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

off pytliak6, 3.10.2021 o 21:30

Reakcia na príspevok od Rooslan, 3.10.2021 o 19:22 :
Ja mám tuto strelu od saka powerhead a som spokojný 6,5 creedmore. Kamoš má 8x57 sellier a spokojný, je to presné, Češi sa polepšili. Starí poľovníci nadávajú na tieto nové strely, každý len spce o inom nechcú ani počuť, hlavne že iné ani neskúsia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on fero83, 3.10.2021 o 19:25

Ja som zatiaľ tiež spokojný, ale len 7 ks tento rok. Prekvapila ma na podiv veľká presnosť. Síce som už pred rokmi skončil so strelivom S&B, keď som musel po každej novej krabici upravovať nástrel, vtedy som streliaľ Nosler Partition. Všetko v kal. 7x64. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Rooslan, 3.10.2021 o 19:22

Pre Pytliak6: Ti je skvelá informácia, že guľka je TTSX od výrobcu Barnes. Presne tento typ strely som videl v akcií naživo. Dotyčný strieľal na amerického jeleňa (na Slovensku ho voláte Pasrnec bielochvostý), cirka na 100 metrov a kus spadol po komorovej rane, ako by dostal ranu elektrickým prúdom. Neveril som vlastným očiam. Pripusoval som to najskôr ráži (30-06), ale potom som to videl aj na poľovačke na Marala v Rusku kde dotyčný strieľal 308 Winchestrom a efekt bol takmer rovnaký. A iba podotýkam, že ten Maral vážil 300 kg vyvrhnutý... Rážou to teda nebolo. Vtedy som sa začal strelou TTSX zaoberať dôkladnejšie a našiel som video na YouTube, kde sa rovnako chovala zver po zásahu TTSX-kou v Afrike. Pol tonový Buvol spadol po komorovej rane, akoby dostal kladivom po hlave. Zaujímavé je, že je veľmi šetrná aj k divine. Prikladám link na spomenuté video:odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pytliak6, 3.10.2021 o 18:46

Strela je od barnes ttsx. Češi to len osadzujú. Funguje to dobre ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM