Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Poľovnícke združenie - diskusia

autor: off vjlto
pridané: 2.3.2020 14:11

Dobrý deň chcem s spýtať či mám nárok podľa dákeho zákona sa stať členom poľovníckeho združenia ak môj otec vlastní v poľovnom revíry pozemky. Ďakujem

počet zobrazení: 3 526
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off lesakML, 26.1.2021 o 12:04

Reakcia na príspevok od lukas01315, 5.3.2020 o 22:08 :
Presne tak som na tom podobne. Jeden revír podvodom získali tzv."poľovníci", veľkí "podnikatelia", ktorí si tam vodia svojich kamošov-kšeftárov a ty čo si do toho lesa chodil 20 rokov, poznáš každý chodníček tak tam nemôžeš poľovať. Také je bohužiaľ naše poľovníctvo. Bohužiaľ je len pre bohatých a "podnikateľov". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fire, 7.3.2020 o 12:14

Reakcia na príspevok od lubenko, 7.3.2020 o 7:59 :
ja som to myslel tak,ako je napr. u nás na dedine,že kto je z dediny ,alebo zať niektorého poľovníka,tak berieme každého...cudzích nemáme....keď tu niekto vyrástol a tu napr.aj žije,tak ja môžem poľovať a on nie?les je pre každého...pokiaľ potom sa ukáže ,že to to nebola dobrá voľba,tak potom ho máme za blbečka,je odstavený od partie,každý od neho bočí...aj takých máme bohužiaľ...je pravda ,že niektorí nemajú šajnu o poľovníctve,o pohybe,migrácii zveri atď.ale čo už s nimi,tí sa nezmenia nikdy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 7.3.2020 o 7:59

Reakcia na príspevok od fire, 6.3.2020 o 21:40 :
tak že poľovať by mal každý kto si dá žiadosť nesúhľasím ,pretože poľovný lístok majú urobený toľký ľudia,ktorých by som do hory ani nepustil,takže ten výber by tam mal byť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fire, 6.3.2020 o 21:40

Reakcia na príspevok od lukas01315, 6.3.2020 o 18:16 :
problém potom asi bolo to očierňovanie na LZ....začal si asi z iného konca....robí sa to presne opačne....takže pravda bude asi niekde v strede...len s tým rozdielom ,že oni poľujú a ty nie...čo nieje správne.... myslím si že ,les je pre každého a ako spomínal lubenko,viacerým ide len o to mäso a nie ako o poľ.zážitky,miesto kde človek zresetuje hlavu,stretnutia s kamarátmi pri spol.love atď.....a viacerí neznesú konkurenciu,stačí že si trochu šikovnejší ako oni a oheň je na streche...je to na dlhé písanie....poľovať by mal každý,kto si podá žiadosť do PZ,pokiaľ predtým nerobil nejaké hlúposti po revíri....držím ti palce ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 6.3.2020 o 19:41

Reakcia na príspevok od lukas01315, 6.3.2020 o 18:16 :
tak to je ten problém,starci vo vašom združení neznesú kritiku a bojí sa že by mali menej v chladničke ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lukas01315, 6.3.2020 o 18:16

Reakcia na príspevok od fire, 6.3.2020 o 9:28 :
B asi neexistuje z mojej strany sa nič nestalo chodím po horách od mala starostlivosť o zver samozrejmosť mal som sólistka 2 seniky atď.. Kosenie luk potom brigády v PZ aatd.. Nikto mi nič do očí nepovedal údajne som si to mal pokaziť tým ze som tu na lovu zdar ociernoval naše PZ no nemám ten pocit a keď už je človek vytoceny a napíše že si spomenú len keď treba pomôcť tak chyba asi nebude vomne ja som sa neurazil jak splavy chalan.. Ale to sa mi len dostalo do uší ci to je naozaj pravda a dvovod prečo ma nechcú to neviem.. A ze nemám pol. Psa načo je ich toľko v združení že nemajú robotu.. A csv je srdcovka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 6.3.2020 o 16:20

Reakcia na príspevok od gancarcik, 6.3.2020 o 15:36 :
myslím si že žiadné takéto pravo podla nového zákona o poľovnictve neexistuje,vid príspevok od Stagstalker ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gancarcik, 6.3.2020 o 15:36

Pozdravujem, určite je právo na prednostné prijatie za člena, podmienka je byť vlastníkom aspoň polovice pôdy v danom revire. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 6.3.2020 o 14:52

Čo sa týka predmetnej problematiky, záleží za účinnosti ktorého zákona o poľovníctve bol "rys2" takto do združenia prijatý. Za účinnosti prechádzajúceho Zákona o poľovníctve to teoreticky možné bolo, ale Zákon o poľovníctve za súčasného platného znenia už neodkazuje priamo na prednostné právo na vznik členstva v poľovníckom združení, tak ako to upravoval § 14 ods. 4 zákona č. 23/1962 Zb. o poľovníctve v znení neskorších predpisov, ktorý zákon bol zrušený vyššie uvedeným Zákonom o poľovníctve. Treba si uvedomiť, že Zákon o poľovníctve je právnou normou verejného práva. Ako predpis verejného práva zvýhodňuje poľovnícke spoločenstvá na úkor vlastníkov poľovných pozemkov a v samej podstate sa teda jedná o obmedzenie vlastníctva zákonom. Toto je kompenzované tým, že každý vlastník bez ohľadu na výmeru vlastnených poľovných pozemkov môže rozhodovať o práve poľovníctva i jeho využití na základe navrhnutých mechanizmov, zohľadňujúcich jeho podiel na výmere poľovných pozemkov uznávaných, resp. uznaných za poľovný revír. Keď túto argumentáciu opriem o konkrétnu citáciu rozhodnutia Krajského súdu, tak ten do vzťahu k povinnosti prijať vlastníka/spoluvlastníka za člena poľ. združenia skonštatoval, že "takto formulovaný a uplatňovaný nárok navrhovateľa nemá oporu v zákone. Neprijatie navrhovateľa za člena Poľovníckeho združenia Mládzovo, nie je možné považovať za porušenie jeho ústavných práv zakotvených v čl. 20 odsek 1 Ústavy SR, ani za porušenie zákonných práv zakotvených v § 123 Občianskeho zákonníka. Z jednotlivých ustanovení zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej v texte len „Zákon o poľovníctve“) nevyplýva právny nárok navrhovateľa na prijatie za člena poľovníckeho združenia, ktoré má v nájme poľovný revír, v ktorom sú začlenené aj pozemky, ktorých podielovým spoluvlastníckom je aj navrhovateľ."................................................................................................................. Rozdiel podľa môjho názoru môže teoreticky nastať pri vyhodnotení či členská schôdza, pokiaľ sú splnené podmienky na podanie si žiadosti do PZ a stanovy umožňujú takúto žiadosť prijať môže odmietnuť prijať takúto osobu za čakateľa. (to však neznamená, že žiadateľ niekedy bude aj reálne prijatý za člena, lebo ako je uvedené vyššie, na toto právny nárok nie je a nemá to oporu v zákone.). Krajský súd totiž v danom rozsudku taktiež konštatoval, že "Ak teda navrhovateľ nesúhlasil s postupom poľovníckeho združenia, resp. so záverom a rozhodnutím členskej schôdze Poľovníckeho združenia Mládzovo, mal sa domáhať preskúmania zákonnosti a správnosti tohto rozhodnutia. Navrhovateľ i sám v písomne podanom návrhu uvádza, že rozhodnutie Poľovníckeho združenia Mládzovo bolo protizákonné a protiústavné, keď jeho žiadosť o prijatie do poľovníckeho združenia odmietli, uvedené rozhodnutia i k návrhu pripojil a uviedol, že nesúhlasí s dôvodom neschválenia jeho členstva."........"Práve podstatou správneho súdnictva je ochrana práv občanov a právnických osôb, o ktorých sa rozhodovalo v správnom konaní; ide teda o právny inštitút, ktorý umožňuje, aby každá osoba, ktorá sa cíti byť rozhodnutím, či postupom orgánu verejnej správy poškodená, dovolala sa súdu ako nezávislého orgánu a vyvolala tak konanie, v ktorom správny orgán už nebude mať autoritatívne postavenie, ale bude účastníkom konania s rovnakými právami ako ten, o koho práva ide. Zákon teda poskytuje navrhovateľovi ochranu iným spôsobom, než aký použil v tomto konaní, a to prostriedkami uvádzanými v druhej hlave, piatej časti O. s. p.." Snáď som to vysvetlil zrozumiteľne, osobne nemám skúsenosť s inými rozhodnutiami súdov a ani som ich nedohľadával. Pripájam aj predmetné rozhodnutie Krajského súdu v BB odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fire, 6.3.2020 o 12:37

Reakcia na príspevok od valdo35, 6.3.2020 o 11:21 :
rys 2 kecá,jednoznačne do PZ prijíma členská schôdza a nie súd nariadi.....môže byť vlastníkom pozemkov....to je jedno,to neznamená, že musí byť aj členom združenia ke´d má v danom poľ.revíri pozemky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peho7, 6.3.2020 o 11:52

Mozno keby si bol doktor pravnik sudca atd. tak ti netreba ani polovne upotrebitelneho psa :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 6.3.2020 o 11:31

Ak si preukazatelne clen PZ, PS pri osobnom stretnuti mozem odpovedat na otazky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off valdo35, 6.3.2020 o 11:21

Reakcia na príspevok od rys2, 6.3.2020 o 11:08 :
Rys2, môžeš mi prosím Ťa povedať v ktorom roku Ťa prijali do združenia na základe súdneho rozhodnutia? Podľa môjho názoru v súčasnosti platí, že právny nárok na vznik členstva, resp. prerokovanie žiadosti o prijatie za člena PZ neexistuje. Ak sa mýlim, poprosím uviesť § znenie, ktoré takéto právo zakladá... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off rys2, 6.3.2020 o 11:08

Reakcia na príspevok od goret, 6.3.2020 o 10:48 :
Som vlastnikom pozemkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 6.3.2020 o 10:48

Reakcia na príspevok od rys2, 5.3.2020 o 21:07 :
Ak to nepovažuješ za tajné, aký je tvoj vzťah k poľovným pozemkom vášho revíru? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fire, 6.3.2020 o 9:28

Reakcia na príspevok od lukas01315, 5.3.2020 o 22:08 :
kde bude asi chyba,keď ťa nechcú zobrať?keď si napísal A tak napíš aj B.....aj ja poznám min.dvoch ,čo v živote ich nevezmú,jeden už ani nedáva žiadosť....chyba je jednoducho v nich ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fire, 6.3.2020 o 9:22

Reakcia na príspevok od rys2, 5.3.2020 o 12:44 :
vidno že si odborník......vlastniť zbraň je podmienka na prijatie do poľ.združenia? odkiaľ si to vyhrabal _ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 6.3.2020 o 9:07

Ak vlastniš nie si prenajimaš,,nejake " ha a cim viac tym lepsie v ramci reviru..da sa to vysudit,aby ta prijali. Ale bude to stat vela casu a eura na dobrého pravnika.Co sa tyka prijamnia za clena...suhlas s tym co napisal goret. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 6.3.2020 o 8:44

Reakcia na príspevok od lukas01315, 5.3.2020 o 22:08 :
Lukáš,možno keby si mal poľovnické plemeno psa,by sa na teba inak pozerali ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lukas01315, 5.3.2020 o 22:08

Je to tak ako píšu keď ta niekde nechcú nezoberu ta ja už 6rokov posielam žiadosti ako blázon a zbytočne nie som ešte ani čakatel a ani nikdy nebudem.. A chalani co spravili Minuly rok pol. Lístky už sú cakatelia také je pekne naše poľovníctvo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 5.3.2020 o 21:07

Reakcia na príspevok od goret, 5.3.2020 o 18:58 :
goret, ja sam som jeden. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 5.3.2020 o 18:58

Reakcia na príspevok od rys2, 5.3.2020 o 16:40 :
Niekoľko je viac ako jeden. Môžeš sem dať odkaz aspoň na jeden? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 5.3.2020 o 17:55

A čo z toho, keď medzi tými poľovníkmi budeš ako ovca medzi vlkmi. Pokiaľ nemáš dobru partiu, môžeš to zabaliť. Sam nič nemôžeš. A tlačiť sa dakde, kde ta nechcú, tak to je hlúposť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 5.3.2020 o 16:40

goret a mibe 74- Cital som niekolko rozsudkov o tejto problematike, kde navrhovatel bol uspesny a kde sud udelil suhlas za clensku schodzu odporcu za prijatie navrhovatela za clena. Nic viac a nic menej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 5.3.2020 o 16:34

Reakcia na príspevok od rys2, 5.3.2020 o 12:44 :
Združovanie občanov je právo, a nie povinnosť, t.j. je dobrovoľné a neexistuje povinnosť niekoho k sebe pridružiť. Pochybujem, že nejaké PZ má v stanovách povinnosť prijať za člena, každého držiteľa PL, ktorý o prijatie do PZ požiada. No vylúčené to nie je :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mibe74, 5.3.2020 o 15:50

rys2, je to trochu zbytočne. Pokiaľ ta tam nechcú, tak sa tam nedostaneš. Zákon-nezákon. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off rys2, 5.3.2020 o 12:44

Dobry den, „Vojtech“. Poloz si aj otazku, ci existuje nejaky ZAKON, podla ktoreho sa nemozes stat cakatelom, resp. clenom polovneho zdruzenia ! Podla Ustavy SR sme predsa demokraticky a pravny stat, mas pravo sa zdruzovat v spolkoch, spolocnostiach, zdruzeniach, tak by ti PZ nemalo branit v tom, aby si sa stal clenom, najma ak splnas podmienky pre prijatie, t.j. si bezuhonny, si clen SPZ, SPK, mas platny PL, ZP, zbran na vykon prava polovnictva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jager68, 5.3.2020 o 7:40

Predpokladam,ze v danom združení poluje väcsina polovnikov co nema ani 1ha. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off patrikseven, 4.3.2020 o 20:33

A dôležité je tiež koĺko má otec tých hektárov,či je to pre združenie zaujimavý podiel z celkovej výmery revíru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off heimdall, 3.3.2020 o 9:27

Nárok stať sa členom poľovného združenia máš jedine v prípade, že o tvojej osobe na návrh výboru rozhodne nadpolovičná väčšina členov počas hlasovania spravidla na výročnej členskej schôdzi. Ak majú s tvojou osobou s združení problém, tak ti nepomôžu žiadne otcové hektáre, ani žiadna platná legislatíva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM