Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

6,5x57R vs .30-06 sprg. - diskusia

autor: off hunter2010
pridané: 2.5.2019 18:27
Pozdravujem! Nakoľko mám možnosť kúpiť jednoranovú guľovnicu, po ktorej už dlho túžim, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Momentálne vlastním cz 557 v .30-06 sprg., ktorá by po kúpe Sabatti SKL 98 musela ísť z domu. Mám trošku obavy z kalibru 6,5x57R nakoľko lovím jeleniu a diviačiu zver. Zaujímalo by ma, aké máte skúsenosti pri love s týmto kalibrom na spomínané druhy zveri. Pri sprg. som bol totiž zvykutý na minimálne odbiehanie po zásahu, väčšina kusov ostávala v ohni. Lovím v lesnom revíry do vzdialenosti maximálne 200 m. Ďakujem!
počet zobrazení: 7 787
počet hlasov: 1
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 6.5.2019 o 23:39

Tak pridám aj ja svoj názor. Každý kto ma pozná vie že prezentujeme len svoje poznatky s praxe a nie to čo som sa dočítala niekde na web stránke. Čo sa týka jednoranovej zlamovačky tak za mňa ÁNO, prečo: myslím si že zlamovacia zbraň je typická poľovnícka zbraň a či jednoranová. Môj názor je že dobrému strelcovi jedna rana stačí. Čo sa tyka 6,5x57 je to na zamyslenie.Ano určite táto ráž postačuje k lovu skôr to je o dobrej voľbe streliva ale ... prečo píšem ale vieš nie stále sa podarí dokonalí výstrel. Hlavne ak to chceš používať ako jednu voľbu zbrane, Môže nastať problém ak chodíš aj na spoločné poľovačky alebo aj pri pochôdzke sa ti môže stať že stretneš svojho životného jeleňa a kým ho stihneš posúdiť a zamieril trvá dajaký čas. Prirátaj si k tomu aj vzrušenie s medailovej trofeje a pri výstrele sa ti zver pohne...?! Čo potom? Tam by sa ti prebytok energie aku ma napr 3006 zišiel ako sol a tu nastáva moment kedy si povieš prečo? Napíšem ti prečo by som ja nevolil tento kaliber, lebo mňa osobne by 6,5x57 skôr obmedzovala pri love ako pomáhala. Ja proste nechcem riešiť či ten môj životný jeleň, kanec, srnec stojí, alebo kráča na 20m alebo na 300m a viac. Chcem sa len sústrediť aby moja guľka bola natoľko účinná aby ho skolila rýchlo a čisto bez utrpenia , veď práve o to by nám poľovníkom malo predovšetkým ísť. Preto si dobre rozmysli aku zbraň a na čo si kúpiš, nie stále by mala rozhodovať len dobrá cena!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 21

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-53 z 53 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
on pavol68, 4.5.2019 o 10:06

Náš kolega ako píše má možnosť výhodne kúpiť SKL , ktorá má už danú ráž 6,5. Zbraň je to pekná, presná , v 7x65 R ju má aj môj kamarát. Ak chcel od nás potvrdenie svojho rozhodnutia tak ja osobne mu ju odporúčam. Odskúša si pri love 6,5 a vždy má možnosť dokúpiť výmennú hlaveň silnejšej ráže. Lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off cagi, 4.5.2019 o 8:37

Vykonovo je sice akakolvek 6,5lka dostacujuca na vsetku nasu zver pri standardnych polovnickych vzdialenostiach, ale velmi zalezi aj od toho akym sposobom polujes v tom horskom reviri. Ak rad pirsujes a strielas aj zo zvaznice na zvaznicu, castokrat pod tazkym uhlom povedzme na zver v zmladenej rubani ci zrdovine kde kontakt strely z prekazkou nieje ziadnou vynimkou, v takych pripadoch ocenis vyhodu tazsej gule. Ako Ti radia aj ostatni, 6,5lka by som bral ako doplnkovy kaliber, resp. na lov v otvorenych priestranstvach bez prekazok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Schmid, 3.5.2019 o 22:57

Za mna oba super kalibre... oba mame doma. Ale mna najviac odradza prejav 30-06 hlavne zvukovy. Z praxe mozem povedat ze z 6,5x57r s blader cdp menej odbieha vysoka a diviak ako z 30-06..teda skoro vobec. Ved 30-06 je do 100 m na kazdu nasu zver predimenzovana raz...a aj s 30-06 musis vymierit ranu ci so springfídom zatvarate oci a strielate na zadne behy ved padne lebo je silna raz. Prajem vela uspechu a LZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off igore, 3.5.2019 o 21:33

Reakcia na príspevok od icvokcem, 3.5.2019 o 19:45 :
ja mam tu sklku 3 roky v 6,5x57r a lovym vysoku a diviaciu zver horsi vyber streliva ja pouzivam rws dk 9,1g a pada to celkom slusne len je treba strielat s rozvahou a naisto nie je to 9,3 u mna spokojnost a 8x57 ostava doma 6,5x57R vs .30-06 sprg. - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off icvokcem, 3.5.2019 o 19:45

urcite by som ja nemenil no je to len moj nazor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 3.5.2019 o 8:07

6,5x57R ....dost sa zredukoval vyber streliva...nemenit. Ak chces mat len zlamovačku ako jednu zbraň,potom ako napisal pavol68. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 3.5.2019 o 8:07

6,5x57R ....dost sa zredukoval vyber streliva...nemenit. Ak chces mat len zlamovačku ako jednu zbraň,potom ako napisal pavol68 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 3.5.2019 o 7:34

Zdravím, pokiaľ ti ide iba o váhu zbrane, tak prečo si si kupoval českú 557 čku? Je na trhu viac značiek v podobnej cenovej relácií za zhruba tie isté peniaze ako CZ. Osobne by som určite nemenil 30-06 za 6,5x57R, keď strieľam diviačiu a vysokú zver. Volil by som to ako doplnkový kaliber k 30-06. Ja mám tiež na sedenia pri splne a od 1.8. keď sa už začne strieľať vysoká Sako bavarian v 8x57JS. Medzi tým v čase odstrelu srnca a odstrelu diviačat, lanštiakov a na denné vychádzky chodím s Tikkou T3X v 6,5x55SE. Za mňa určite nemenit, jedine kúpiť ako doplnkový kaliber ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hunter2010, 3.5.2019 o 7:12

Ide o to, že sa mi tá zbraň veľmi páči. V jednoranovej guľovnici ja osobne problém nevidím. Výstrel som zatiaľ obakovať nemusel a dva kusy hneď po sebe, som ulovil dva krát a verím, že vtedy by som stihol prebiť aj jednoranovú guľovnicu. Veľkú výhodu teda vidím vo váhe zbrane. Mne ide hlavne o požitie kalibru na vysokú a diviačiu zver. Ďakujem! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on pavol68, 3.5.2019 o 7:09

Na lov jelenej a diviačej zveri by som zvolil minimálne ideálny kaliber pre zlamovačku 7x65 R, ak sa má zameniť za 30 06. Výborná balistika, hmotnosť striel, energia pre ranivý účinok aj na väčšiu vzdialenosť. Aj 6,5 sa dá uloviť spomínaná zver ale ľahká strela neodpúšťa horší zásah. Mal som 243 W aj 308 W, ale 6,5 g strela nemá tie vlastnosti ako 10 a viac gramová strela u 308 W. Hlavne pri ťažších kusoch a na väčšiu vzdialenosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off laik, 2.5.2019 o 22:56

Nevidím logiku kúpy jednoranovej guľovnice 6,5x57R na úkor opakovacej 30-06 pre ich tak diametrálnu rozdielnosť. A pritom ste s 30-06 spokojný. Opačný postup by som skôr akceptoval. Ale tiež by som radšej volil opakovaciu guľovnicu 6,5x57, ako jednoranovú bez tej, ktorú už mám. Ja sám vlastním 30-06 od r.´63 a nikdy som to neoľutoval. Skôr by som však ku 30-06 dokúpil guľovnicu 223 Rem., či W242, alebo kozlicu v kombinácií s brok. 20. Je to iba môj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lovec84, 2.5.2019 o 21:03

6,5 x 57R je skorej kaliber do polneho reviru, kde prevlada srncia zver. Do lesneho reviru by som to za 30-06 nemenil hlavne ked ako uvadzas lovis hlavne jeleniu a diviaciu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dolfi, 2.5.2019 o 20:50

6,5x57R je super raž,všetko je o strelive.Naladuj RWS a maš vystarane, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 41-53 z 53 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM