Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

6,5x57R vs .30-06 sprg. - diskusia

autor: off hunter2010
pridané: 2.5.2019 18:27
Pozdravujem! Nakoľko mám možnosť kúpiť jednoranovú guľovnicu, po ktorej už dlho túžim, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Momentálne vlastním cz 557 v .30-06 sprg., ktorá by po kúpe Sabatti SKL 98 musela ísť z domu. Mám trošku obavy z kalibru 6,5x57R nakoľko lovím jeleniu a diviačiu zver. Zaujímalo by ma, aké máte skúsenosti pri love s týmto kalibrom na spomínané druhy zveri. Pri sprg. som bol totiž zvykutý na minimálne odbiehanie po zásahu, väčšina kusov ostávala v ohni. Lovím v lesnom revíry do vzdialenosti maximálne 200 m. Ďakujem!
počet zobrazení: 7 741
počet hlasov: 1
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 6.5.2019 o 23:39

Tak pridám aj ja svoj názor. Každý kto ma pozná vie že prezentujeme len svoje poznatky s praxe a nie to čo som sa dočítala niekde na web stránke. Čo sa týka jednoranovej zlamovačky tak za mňa ÁNO, prečo: myslím si že zlamovacia zbraň je typická poľovnícka zbraň a či jednoranová. Môj názor je že dobrému strelcovi jedna rana stačí. Čo sa tyka 6,5x57 je to na zamyslenie.Ano určite táto ráž postačuje k lovu skôr to je o dobrej voľbe streliva ale ... prečo píšem ale vieš nie stále sa podarí dokonalí výstrel. Hlavne ak to chceš používať ako jednu voľbu zbrane, Môže nastať problém ak chodíš aj na spoločné poľovačky alebo aj pri pochôdzke sa ti môže stať že stretneš svojho životného jeleňa a kým ho stihneš posúdiť a zamieril trvá dajaký čas. Prirátaj si k tomu aj vzrušenie s medailovej trofeje a pri výstrele sa ti zver pohne...?! Čo potom? Tam by sa ti prebytok energie aku ma napr 3006 zišiel ako sol a tu nastáva moment kedy si povieš prečo? Napíšem ti prečo by som ja nevolil tento kaliber, lebo mňa osobne by 6,5x57 skôr obmedzovala pri love ako pomáhala. Ja proste nechcem riešiť či ten môj životný jeleň, kanec, srnec stojí, alebo kráča na 20m alebo na 300m a viac. Chcem sa len sústrediť aby moja guľka bola natoľko účinná aby ho skolila rýchlo a čisto bez utrpenia , veď práve o to by nám poľovníkom malo predovšetkým ísť. Preto si dobre rozmysli aku zbraň a na čo si kúpiš, nie stále by mala rozhodovať len dobrá cena!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 21

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 53 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off rys2, 5.2.2021 o 16:49

Chlapi moji, oba nabojceky uz maju co-to za sebou a su nadherne, len s nimi treba vediet "robit", to je cely kumst. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hunter2, 4.2.2021 o 9:27

Viac ako 20 rokov som používal kaliber 7x64. No pred dvoma rokmi som kúpil gulobrok 6,5x57 sauer&sohn.Používam strelivo rws a ešte sa mi nestalo aby som dohľadával a to mám uloveneho aj jeleňa na cca 180 metrov.Pri použití kvalitného streliva je to perfektná zbraň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lacomaco, 3.2.2021 o 12:21

Hovorí sa, že poľovnícka vzdialenosť je 100m. Ak chceš strieľať do 200m naozaj ti tento kaliber postačí. Dôležité je strelivo a ten kus mäsa za pažbou. :-) Ja som kúpil dcére pred skoro 10 rokmi tento kaliber práve pre jej postavu a schopnosti. Ešte jej neušiel ani jeden kus a to strieľa od srnčej, cez jeleniu, diviačiu a škodnú (jazvec, líška). Používa RWS KS a strelila cca 30ks. Dôležité je pustiť ranu vtedy, keď si si ňou istý. Nestrieľať za každú cenu len preto, že to môže byť tvoj životný kus a je na 300m. V takomto prípade nepomôže vždy ani 30-06. A tiež to nie je asi v rámci poľovníckej etiky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off BigBore, 3.2.2021 o 11:12

Reakcia na príspevok od xwolf, 3.2.2021 o 9:10 :
Asi tak, skoda komentovat som myslel, ze taketo nazory nie su uz dnes bezne ako pred 15-20 rokmi ale asi som sa sekol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 3.2.2021 o 9:10

Bájky z poľovníckej kapsy. Snáď to nečítajú začínajúci, alebo čerství kolegovia... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Peter10, 3.2.2021 o 9:04

Dňa 21.1.2021 Polovnicok35 sa spýtal ,,je skutočne 30-06 pri výbere správneho streliva do 100m až tak predimenzovaná ráž? A teraz sa tu diskutuje, aký kaliber je vhodnejší na strelnicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Huskyman, 3.2.2021 o 8:21

Reakcia na príspevok od laco11, 2.2.2021 o 18:42 :
Máš pravdu. Mám ako 3006 aj 9,3 a keď strieľam na strelnici z oboch pušiek po sebe, tak je to rozdiel. Ale bavíme sa o strelnici. Ale aj tak radšej 9,3, dá sa strielat do 200m s 18,5g strelou v pohode pokial to je nastrelene na ONV. Viac to už poriadne padá, a to aj o 20m, treba ľahšie strelivo. 3006 má výhodu len v balistike. Ďalšia výhoda 9,3 je menšie poškodenie diviny. Ale zas radšej kus masa vyhodit psovi ako nedohladať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 3.2.2021 o 0:38

Petko ano, ale nikto neopluva spingfield co sa tyka uplatnenia pri LOVE ZVERI, PRI STRELBE NA ZVER! Len vymenuva jeho nevhodnost - zapor pri pretekarskej strelbe, strelbe do terca, co konstatuju a vlastne potvdzuju aj ini. Preto netreba vytrhavat slovo, resp.vetu z kontextu a robit ukvapene, no najma nespravne nazory. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Peter10, 2.2.2021 o 23:08

Reakcia na príspevok od rys2, 2.2.2021 o 15:59 :
Prečítaj si poslednú vetu od Lysec z 29.1.2021 o 12 09. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 2.2.2021 o 18:42

Reakcia na príspevok od cagi, 30.1.2021 o 13:15 :
...30-06 v českej zbrani a v Zástave je neporovnateľne horší ako 9,3x62 v Saueri 202 eleganc s kompenzátorom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 2.2.2021 o 16:06

Reakcia na príspevok od Peter10, 2.2.2021 o 14:39 :
S tými kalibrami nemám priame skúsenosti ,ale ani mi nejak nechýbajú. Jediná moja skúsenosť je ,keď som musel jedno ráno dohľadávať s farbiarom jelienča a o dva dni podvečer zase jelenicu. A následne ich dostreľovať so 6,5x57 .Obidve boli zasiahnuté síce nie v priam ideálnom uhle, ale predsa len na komoru, rakúskym poľovným hosťom s kalibrom .300 WM...Obidva kusy odišli z nástrelu najmenej 300 m.A hodnotiť výstrel z tebou uvádzaných kalibrov nemôžem ,lebo som z nich nikdy nevystrelil. A asi to radšej skúšať ani nebudem ,lebo však -koniec koncov - ani nie som na to odkázaný...Na byvoly ani slony sa nechystám (to by ma nebavilo) a na losa by som si asi kúpil nejakú lacnejšiu Galašku v 8x57 S,alebo 8x60 S...Teda ,keby som bol natoľko solventný čo sa losa týka, na flintu by sa už niečo nájsť muselo ...Skrátka aj starec ešte môže snívať , no nie ?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off rys2, 2.2.2021 o 15:59

Ako pozeram, tak pozeram, ale ved Lysec predsa nikde nenapisal, ze opluva kaliber 7,62x63 ! Ved je to kaliber profesionalnych lovcov. Napisal v preklade len, ze dynamika, akustika a ostatne sprievodne znaky pri vystrele na strelnici do terca, ked sa potrebujeme plne sustredit zo 7,62x63 nie su celkom prijemne a urcite je daleko prijemnejsie strielat napr. 6,5x57 na strelnici do terca, vsak ano. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Peter10, 2.2.2021 o 14:39

Reakcia na príspevok od Lysec, 30.1.2021 o 15:46 :
Nespochybňujem tvoje 47 ročné skúsenosti a môj príspevok bol len odpoveď na otázku nicku Polovnicok35. To, že 30 06 je tebou opľúvaný kaliber, je tvoj názor a nik ti ho neberie. Ale spýtam sa ťa, ak sa stotožňuješ s výrokom, že výstrel s 30 06 je útok na zdravie, ako by si teda hodnotil výstrel s 300 WM alebo 338 Lapua magnum či dokonca 470 nitro expres. Nehľadaj v tom žiadnu iróniu, lem chcem poznať tvoj názor. Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 31.1.2021 o 18:58

Reakcia na príspevok od premvadasz, 31.1.2021 o 15:37 :
Prezentácia v sekcii umenie nebude ? Možno by som si niečo objednal ak by ma to zaujalo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off premvadasz, 31.1.2021 o 15:40

Reakcia na príspevok od findula, 31.1.2021 o 7:18 :
Neboj Rudo k tebe by som 6,5ku nezobral lebo by ste sa mi iba vysmievali a neviem ci by si ma pustil s takou flintou do jegru ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 31.1.2021 o 15:37

Reakcia na príspevok od dede, 31.1.2021 o 5:48 :
Dede tento rok som zacal vysivat ide mi to celkom dobre ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 31.1.2021 o 7:18

Karol už opravdu stárneš.Jako dědeček potřebuješ tu 6,5 utáhnout na zádech.30 06 to je to správné kladivo na bosorky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dede, 31.1.2021 o 5:48

Reakcia na príspevok od premvadasz, 30.1.2021 o 16:37 :
Premvadasz - už nepoľuješ, keď píšeš ,, celý život som poľoval ,, teda v minulom čase alebo v minulom živote ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 30.1.2021 o 17:18

Zadavatel temy hunter2010 - kedze uz uplynulo skoro dva roky, pochval sa, ci uz mas tú 6,5x57, resp. 6,5x57R, resp. k akemu zaveru si dospel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off premvadasz, 30.1.2021 o 16:37

Cely zivot som poloval 30 06 nenadaplo ma vobec menit, samozrejme na strelnici som vyskusal aj ine kalibre syna som mal stale v patach a 2018 som kvoli nemu kupil zalamovacku od bergari 6,5x57r a ako som ju vyskusal od v tedy 30 06 je v skrini nevyuzita!Za mna 6,5ka , mam snou ulovene vsetko okrem jelenej zvery, ked to porovnam 30 06 tak je to ovela kulturnejsia strelba ale mozno uz starnem. Pekny vecer Lovu zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 30.1.2021 o 15:46

Reakcia na príspevok od Peter10, 30.1.2021 o 13:40 :
Páni Krivjanský aj Križan boli obaja nielen praktickí poľovníci ,ale aj pretekárski strelci ,takže asi vedeli o čom píšu ...A konkrétne o Ing.Križanovi (boli sme kolegovia v práci) viem ,že pre výrobcov testoval veľkú škálu čs.guľových zbraní a streliva.Bol tiež znalcom v odbore zbraní a streliva. Takže krúť si hlavou ako chceš , oni to dali na papier a ja s mojimi skúsenosťami so ZKK 600 v kal.30.06 môžem s nimi len súhlasiť. Samozrejme ,že si o sebe nenamýšľam ,určite nie som bohviečo, ale zopár tisíc výstrelov z rôznych guľ.kalibrov za 47 rokov poľovníckej praxe ( plus nejaké výkonnostné triedy) za sebou mám... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Peter10, 30.1.2021 o 13:40

Poľoval so niekoľko rokov s 30 06. v Začiatkoch som používal strelivo SB a potom Norma Vulkán. Maximálna spokojnosť na akúkoľvek vzdialenosť. Ani u menších kusoch žiadna devastácia so strelou Vulkán sa nekonala. So strelou SB SPC to bolo dosť zlé. Pocit streľby normálny, ako z každého iného razantnejšieho kalibru. Samozrejme veľa robí aj tvar pažby. Poľoval som s 308 W, 8x57 JRS a teraz poľujem s 7x64. Ak by som si mal vybrať jeden kaliber, tak sa vrátim k 30 06. Píšem o kalibre na poľovanie. Na strelnicu sú asi vhodnejše kalibre. Poznám veľa poľovníkov ktorí vlastnia 30 06 a nemenili by. A nad vyjadreniami typu ,, útok na zdravie,, môžem iba pokrútiť hlavou. Takže za mňa top kaliber. Pri výbere správneho streliva predimenzovaný nie je ani do 100 Metrov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off cagi, 30.1.2021 o 13:15

Reakcia na príspevok od dede, 28.1.2021 o 20:47 :
Dede, to by som bral v uvahu tento argument, ale nie v pripade Laca11, kedy Spriengfield nahradil 9,3x62, co sa spätnym razom zrovna nepodoba na malorazku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Slavo12, 30.1.2021 o 8:13

Polujem s 30-06 a v pohode. Polujem aj s 300win magnum a tiež v pohode. Je to len o tom či sa človek bojí vystreliť zo silnejšieho kalibru. Prebitok energie je nie vždy na škodu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 29.1.2021 o 17:43

Reakcia na príspevok od horarstevo, 29.1.2021 o 12:57 :
Horar aj Števo - to prirovnanie na 3 prsty je niekde lepšie ako 3 prsty za lopatku ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off horarstevo, 29.1.2021 o 12:57

Samozrejme, na preteky pojde s 30-06 len kamikadze.Pri love je pocet vystrelov, susedny strelec a podmienky trochu ine. Ranivost. Pri zasahu 7x57R a SB SPCE ,,cez lopatky" vyzera lanstiak horsie, ako po zasahu 30-06, hocakym inym strelivom ,,3 prsty za lopatku" .... Co sa tyka utokov na zdravie, tak tych je v zivote podstatne viac (fajcime, stresujeme sa, prehaname to s kadecim,....a sme tu. Nechcem žit 200 rokov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 29.1.2021 o 12:09

Reakcia na príspevok od horarstevo, 28.1.2021 o 21:29 :
Ešteže konštatuješ ,že na strelnici používaš W 243.Lebo ja som si nadobudol odpor k 30.06 práve na strelnici pri pretekoch a pri nastreľovaní. S 30.06 som totiž dve sezóny aj pretekársky -a nie celkom najhoršie- strieľal (na veľkú "radosť" strelcov zo susedných štandov..).Potom sa chvalabohu prešlo na .22 LR...Musím však objektívne uznať, že na lov to bol vhodný kaliber (ovšem s až prehnanou ranivosťou, hlavne s 11,7 g poloplášťom SB) , lebo tam jednak nemáš čas na "omýšľanie" a tiež sa sústreďuješ na to ako sa bude po výstrele správať zver. Kým na terč máš času dosť a papier ti utiecť nemôže - a teda máš čas "sústrediť" sa na to, čo ti ide "vykonať" flinta. To sú napr.moje dôvody ,prečo už nie 30.06....Inak si dovolím jeden citát z knihy Kriviansky,Križan o poľovníckom strelectve ,kde výstrel z 30.06 obidvaja znalci označujú ako "...menší útok na zdravie samotného strelca"...Ale ak by som mal lepiť lietadielka ,tak radšej nejako znesiem aj ten mnou (ale nielen mnou) opľúvaný 30.06... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off horarstevo, 28.1.2021 o 21:29

No neviem. Vazim necelych 80 kg. Brno 98 (30-06), ulovenych par sto kusov, nikdy som sa nebal vystrelu, nezatvaral oci a pod. Teraz jednotka haenel 8x57 JRS.... Pri love necitim ziadny rozdiel ci uz v kopanci, alebo hluku. Obidva kalibre su ,,istota".Co sa tyka poskodenia zveriny..rozhoduje strela a hlavne umiestnenie zasahu. Na strelnici je to trosku ine, na to mam 243W. Ako tu uz niekto napisal: ,, Kto sa boji vystrelu, nech lepi lietadielka". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dede, 28.1.2021 o 20:47

Reakcia na príspevok od cagi, 28.1.2021 o 18:29 :
Cagi - v mladšom veku Ti je jedno, čo Ti bije do pleca, len nech to padá. Vo vyššom veku, keď máš vylágrované všetky kĺby aj ramenný, Ti to už jedno neni... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off cagi, 28.1.2021 o 18:29

Reakcia na príspevok od laco11, 26.1.2021 o 21:48 :
Preco by si uz 30-06 nechcel? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 26.1.2021 o 21:48

Reakcia na príspevok od Lysec, 26.1.2021 o 19:58 :
...veľa rokov som poľoval so 6,5x57, v starej celopažbenej zetke, padali jelene, daniele, muflóny aj diviaky. Mal som aj 30-06 a tiež zver padala. Dnes už mám miesto 6,5x57 kalašnikova (7,62x39) a miesto 30-06 mám 9,3x62 a zver padá. Dôležitá je osoba strelca, rozvážnosť a strelecká spôsobilosť, samozrejme aj strelivo. Za 6,5 mi je akosi stále clivo a možno sa k nej niekedy vrátim, ale špringfild už nikdy nechcem. Mať dve pušky nie je zbytočnosť. Na splnovú noc do posedu na snehu pre diviakové ucho mi bohate stačí kalašnikov, v Bekešskej Čabe sa miestni poľovníci nestačili čudovať keď som zlatého srnca ulovil viac ako na 200 m práve kalašnikovom v ČZ527. Samozrejme, že na vážnu spoločnú poľovačku si vezmem Sauera 9,3x62. Zbraň aj kaliber musia poľovníka osloviť, každý z nás je iný a aj každého osloví iný kaliber aj puška. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off Lysec, 26.1.2021 o 19:58

Reakcia na príspevok od Polovnicok35, 26.1.2021 o 19:08 :
Ak sa s tým 30.06 strieľajú v Amerike 600 kg losy tak ja o jeho predimenzovanosti pre naše pomery nepochybujem...Navyše ten moment výstrelu som vnímal ako keby mi mal v ruke vybuchnúť granát ...Bez ohľadu na to ako by si definoval správne strelivo...Ešte niečo k tej 6,5x57, i keď zrejme po funuse : mal som 6,5 x 57 v starej Zetke. Ľahučká, presná ,nekopala, nikdy som po nej nemusel dohľadávať. Koniec koncov je to len o niečo slabší kaliber ako v súčasnosti aj u nás veľmi obľúbená 6,5x55 SE, s ktorou v Škandinávii bežne lovia 300 kg losy...Dôležité je umiestnene rany , kaliber je až podružný problém ... Potvrdili by to mnohí dobrí strelci, ktorí s 5,6 mm kalibrami (222,223,5,6x50,5,6x52 R..) ulovili bez problémov niekoľko desiatok jelenej,diviačej,danielej či muflónej zveri...(vrátane vlastných skúseností )... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Polovnicok35, 26.1.2021 o 19:08

je skutočne 30-06 pri výbere správneho streliva do 100m až tak predimenzovaná ráž? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 11.5.2019 o 8:17

Reakcia na príspevok od Schmid, 3.5.2019 o 22:57 :
Ja som podobnú dilemu medzi 6,5x57 ,.243 Win. a 30.06 z hľadiska citlivosti na prekážky (mal som ich všetky a môžem povedať, že "kanon" 30.06 vyložene neznášam) riešil prechodom na univerzál 7x57 R v bixe s .20 Mag. a to prakticky s ľubovoľnou laboráciou.V ostatnom čase sa mi osvedčuje prebíjaný klasický vlašimský 9,0 g poloplášť ,nielen čo sa týka dostatočnej ranivosti ,ale aj minim.poškodenia diviny.A to aj na 200 m.Viac nepotrebujem... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Jager68, 10.5.2019 o 14:01

MMaska...vieme,že je to aj o strelive. Slušne prebita 6,5 lka je fajn....a preto strielam 9,3..-) ale aj 6,5x65R ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 7.5.2019 o 4:49

MMasska svatá slova ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 6.5.2019 o 23:39

Tak pridám aj ja svoj názor. Každý kto ma pozná vie že prezentujeme len svoje poznatky s praxe a nie to čo som sa dočítala niekde na web stránke. Čo sa týka jednoranovej zlamovačky tak za mňa ÁNO, prečo: myslím si že zlamovacia zbraň je typická poľovnícka zbraň a či jednoranová. Môj názor je že dobrému strelcovi jedna rana stačí. Čo sa tyka 6,5x57 je to na zamyslenie.Ano určite táto ráž postačuje k lovu skôr to je o dobrej voľbe streliva ale ... prečo píšem ale vieš nie stále sa podarí dokonalí výstrel. Hlavne ak to chceš používať ako jednu voľbu zbrane, Môže nastať problém ak chodíš aj na spoločné poľovačky alebo aj pri pochôdzke sa ti môže stať že stretneš svojho životného jeleňa a kým ho stihneš posúdiť a zamieril trvá dajaký čas. Prirátaj si k tomu aj vzrušenie s medailovej trofeje a pri výstrele sa ti zver pohne...?! Čo potom? Tam by sa ti prebytok energie aku ma napr 3006 zišiel ako sol a tu nastáva moment kedy si povieš prečo? Napíšem ti prečo by som ja nevolil tento kaliber, lebo mňa osobne by 6,5x57 skôr obmedzovala pri love ako pomáhala. Ja proste nechcem riešiť či ten môj životný jeleň, kanec, srnec stojí, alebo kráča na 20m alebo na 300m a viac. Chcem sa len sústrediť aby moja guľka bola natoľko účinná aby ho skolila rýchlo a čisto bez utrpenia , veď práve o to by nám poľovníkom malo predovšetkým ísť. Preto si dobre rozmysli aku zbraň a na čo si kúpiš, nie stále by mala rozhodovať len dobrá cena! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 21

off freelander, 6.5.2019 o 20:14

Dobrý večer.Prečítal som si všetky komentáre pozorne,väčšinov kolegovia svoj názor prezenzujú na daný kaliber 6,5x57R bez skúseností,čiže ho nikdy nevlastnili, to znamená,že ich názor je podložený len tým,že sa domnievajú.Je jasné,že každý si chváli len svoje kone.Je každému jasné,že čím rýchlejší kaliber, o to je náchylnejší na každú prekážku bez výnimky, aj 30-06.Keď pán kolega chce zlamovačku, tak určite nebude strielať za každú cenu cez šuminy,ale si chce vychutnať ranu istú.Čiže jedna rana jeden kus a fajront.Keď si je poľovník nie istý tak nestriela.A tu je chyba.Spoliehame sa na silný kaliber a nie na seba a svoje strelecké schopnosti.Veríme,že predimenzovaný kaliber všetko zvládne,mladiny,šuminy,tyčoviny a veci podobné.Nie sme poľovníci len preto,že chceme vidieť krv pri každej vychadzke revírom.Nikomu nevnucujem 6,5x57R.Mám ho, som s ním spokojný dlhé roky.Vo Ferlachu kombinované lovecké zbrane vyrábajú väčšinou v kalibroch 6,5x57R,7x57R,7x65R i 8x57R a vedia určite,že prečo.Týmto som chcel povedať,že aj 6,5x57R v správnych rukách si spravý svoju robotu k spokojnosti svojho majiteľa,bez zbytočného znehodnocovania diviny.A nakoniec, poľovníkovi zostáva aj nepoškodený sluch.LZ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off laik, 6.5.2019 o 11:40

Zo zvedavosti som si nahodil túto zbraň jednoranovú SABATTI SKL 98 DL : Kaliber 8x57JRS Pažba orechová s bavorskou lícnicou Spúšťový mechanizmus jednospúšť s manuálnym napínaním Celková dĺžka 1040 mm Dĺžka hlavne 600 mm Hmotnosť 2,9 kg Hlaveň kovaná za studena. Neviem aký je pri výbere tejto zbrane v porovnaní s klasickej 5 ranovou guľovnicou argument jej hmotnosť. Veď je skoro identická so ZKK 600 30-06 hmotnosť 3,25 kg. Pri váhe odevu, obuvi, optiky, batohu a pod., si myslím, že je to posledný argument, pre mňa úplne nezávažný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on michal89, 5.5.2019 o 11:32

Nevidim dovod, preco ked chce kolega lahsiu zbran na pirs a staci mu jedna rana, by nemal ist do zlamovacky. Uplne kludne nech sa opakovacky zbavi a ta jedna flinta mu bude stacit. 6,5x57R je krasny klasicky lovecky kaliber, avsak na lov tej zveri v lesnom terene by som jednoznacne z praktickeho hladiska volil 8x57jrs, alebo 9,3x74R .. kludne prebite so slabsou laboraciou ;) viem o com vravim z praxe.. tiez lovim hlavne v lesnom terene, mal som par rokov 6,5x55 a zbavil som sa jej kvoli jej nachylnosti na drobne prekazky, 8smicku pouzivam velmi rad a casom pride urcite nieco v 9,3jke. Ale ak chces len tu 6,5-polku, tak sa popri radosti z dobryh zasahov priprav aj na sklamania z chybenia aj v tutovych situaciach.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

zobrazené 1-40 z 53 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM