Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Úsťová brzda - diskusia

autor: off ivangonda
pridané: 23.1.2019 21:40
Zdravím, chcel by som sa opýtať na vaše rady a skúsenosti s úsťovou brzdou. Ďakujem za každý príspevok.
počet zobrazení: 4 163
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off freelander, 24.1.2019 o 21:33

Priatelia ja by som sa rád dozvedel,že ktorá, u nás na Slovensku lovená zver, vyžaduje 4000 J a viac.Nočné videnia,úsťové brzdy,chrániče zvuku,abnormálne kalibre,termovízie a ešte neviem čo by sa dalo vymyslieť...prečo veď tá zver nie je naším nepriateľom.Dočítal som sa,že v Afrike istý Kittenberger K. lovil slonov kalibrom tkzv.malým MAUSEROM 7X57.A teraz od radosti si nevieme čo na ľavé plece zavesiť.Možno stačí zdravý rozum,ale ten asi chýba.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

komentáre

zoradiť
off xwolf, 1.2.2019 o 16:01

Reakcia na príspevok od MMasska, 26.1.2019 o 21:19 :
Dobrá poznámka s kickstopom. Aj to je prínosné, účinné a nenápadné riešenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fanda, 1.2.2019 o 15:10

Přesně jak píše freelander pokles morálních hodnot a zhýčkanost společnosti vede k tomu že se na nátlak bohatých obchodníků prosazují do myslivosti nesmyslnosti dříve tvrdě zakázaných pomůcek tlumiče, NV, automaty, brzdy apod. Používat spíše selský rozum ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mibe74, 30.1.2019 o 12:29

Ustovu brzdu som mal na 375H&H, vyrobena na zakazku pre moju zbran, 5-komorova. Spatny naraz bol na urovni 7,62x39. Podotykam, mal som zakazkovu pazbu. Ucinnost tej ustovky bola cca 70% a to neprehanam. Bohuzial v praxi v lese nepouzitelna, vystrelil som z toho 2x bez ochrany sluchu a vtedy som pochopil, ako su na tom nepocujuci ludia. Asi 30 sekund po vystrele som nepocul absolutne nic. S ustovkou strielat bez ochrany sluchu je totalna hlupost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fire, 30.1.2019 o 11:37

ja len tak....na bežné poľovné zbrane a úsťovú brzdu.....tak potom nech nedávajú zbr.preukazy deťom alebo 40 kg poľovníkom....Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 26.1.2019 o 21:19

Ahoj no prispejem ti aj ja svojimi skúsenosťami a postrehmi s praxe. No čo sa týka kompenzátorom zdvihu a úsťovej brzdy záleží od typu ale za mňa určite funguje od 10% až po 40% , konkrétne u mňa sa nejednalo tak o spätný ráz ako o zdvih ale ... Vieš ja osobne to neriešim na poľovnej zbrani ale iba na športovej, súťažnej a pracovnej. Viem pochopiť aj poľovníkov ktorí si ešte nezvykli na spätný ráz svojej zbrani ale je to o trenigu. Treba si však uvedomiť že aj správny výber kalibru a vhodný výber streliva má veľký vpliv na spätný ráz, ak aj napriek tomu je to pre teba neznesiteľné tak ešte môžeš voliť pažbu na zákazku spravne vyváženú a poprípade vložením Kickstopu čo pri dobrom umiestnení spraví veľa. Keď ani to tak ti ostane ozaj len osadiť ústavu brzdu aj keď sa to ozaj esteticky nehodí na poľovnú zbraň tak ako tlmič hluku! a ešte ak s úsťovou brzdové strelíš v posede tak budeš vedieť kde BOH býva! Preto ja na poľovačku nosím najradšej gulobrok poprípade jednoranovú zlamovačku aby som sa cítil ako poľovník nie ako strelec ale prízvukujem že toto je len môj názor aby sa zasa nemusel do mňa obúvať xwolf. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off ivangonda, 26.1.2019 o 20:26

Priatelia z týchto vašich príspevkov sa toho o prejednávanej veci veľa nedozviem, no nevadí časom tu možno pribudne viac cennejších rád a názorov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 26.1.2019 o 19:24

Reakcia na príspevok od freelander, 26.1.2019 o 18:31 :
To je asi aj dobre. K téme si toho veľa nenapísal, prakticky nič, akurát si si vylial dušu, čo všetko ti vadí... Zakladateľ témy ti je iste vďačný za prínosné komentáre. A tvojmu kamarátovi k jeho namíbijskému výletu nezostáva iné, len pogratulovať s vedomím, že mu 7x64 dobre poslúžila. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off freelander, 26.1.2019 o 18:31

Reakcia na príspevok od xwolf, 26.1.2019 o 16:46 :
xwolf mne sa ping pong s Tebou hrať ozaj nechce a hrať ani nebudem.Myslím si,že napr.nočné videnia napomáhajú tým, čo nemajú čas,do rána sa vysedáva na posedoch a za každú cenu sa musí vidieť krv.A toto všetko sa odohráva za totálnej tmy a mne sa to zdá nepoľovnícke,priam sa mi to hnusí.Teda toľko k tomu vtipu o čase nepochopenom.Obávam sa,že ty to ani teraz nechápeš.Kto nezaberie na prvý krát, na druhý krát je to priam nemožné a zhodné s nulou.A k tým nešťastným kalibrom.Mám staršieho kamaráta, poľovníka, čo odpoľoval Namíbiu v pohode s kalibrom 7x64.Túto partičku považujem za skončenú! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 26.1.2019 o 17:03

Reakcia na príspevok od astronom, 26.1.2019 o 11:28 :
Myslíš? Ak by ti dal niekto vedľa ucha taký merák ako je na fotke, tak by si rýchlo zmenil názor na intenzitu hluku bez akéhokoľvek nástavca, alebo aj s tou najmenej účinnou brzdou/kompíkom. Všeobecne mám pocit, že u mnohých ľudí vďaka neinformovanosti prevláda pocit, že strieľať bez ochrany sluchu je nejaká frajerina. Asi ako jazdiť v aute bez pásov, alebo celý život fajčiť. Niekedy to vychádza dlho, niekedy sa to zlomí veľmi rýchlo. Foto: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 26.1.2019 o 16:58

Reakcia na príspevok od Schmid, 26.1.2019 o 10:31 :
Schmid, v prvom rade si pozri napríklad toto: odkaz . Píše sa tam aj toto: "Firearms Smallest caibre 7mm Minimum energy (Eo-muzzle velocity): 1350 Joule for springbok,duiker ect. 2700 Joule for hartebeest, wildebeest,kudu,gemsbuck,eland ect. 5400 Joule for buffalo,elephant,rhino etc. No solid point cartridge is allowed to be used antelope or any other species. Handguns, Automatic and Semi-automatic weapons are Prohibited in Namibia." Žiadna 243W, žiadna 6,5mm, ale až od 7mm na antilopy. To máš ako to, čo som písal nižšie. Niekto sa dotrepe na jeleňa s 222R, niekto na antilopy s 243W. V obidvoch prípadoch absentuje rovnaká vec - etika. Bez ohľadu na prax, čím to tam mláti farmár, keď potrebuje dodať mäso na spracovanie.... Schválne som vybral Namíbiu, kam asi najčastejšie chodia slovenskí poľovníci. Africkú históriu môžeme rozoberať v inej téme... tu sa mi to nechce rozvádzať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 26.1.2019 o 16:46

Reakcia na príspevok od freelander, 25.1.2019 o 23:16 :
freelander, to mi zaváňa číslami z katalógu nemenovanej muničky z Vlašimi. Slabšie náboje sa snáď už ani nerobia. Tie štyri kalibre, ktoré som spomenul dosahujú v laboráciách od serióznych muničiek bez problémov hodnoty okolo 4000J. Ja sa novým veciam nebránim, pokiaľ ich viem využiť na prospech veci. Vtip s naháňaním sa som žiaľ nepochopil. Nemám sa kam ponáhľať, mám čas celý život, až kým neumriem :-))) A najmä nemám potrebu na všetko nove frfľať, ako je v našich krajoch dobrým zvykom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off astronom, 26.1.2019 o 14:26

Reakcia na príspevok od lanus, 26.1.2019 o 14:23 :
OK beriem späť, ale má tak isto vplyv na spätný ráz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 26.1.2019 o 14:23

astronom - Úsťový nadstavec ktorý nemá kanáliky orientované šikmo dozadu nie je brzdou ! ale kompenzátorom na vylepšenie rovnomernosti rozptylu plynov ( napr. u skeetových hlavní ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off astronom, 26.1.2019 o 11:28

Reakcia na príspevok od xwolf, 25.1.2019 o 14:54 :
"Strieľanie s akýmkoľvek úsťovým nástavcom bez ochrany sluchu je čistý hazard so zdravím" - mám úsťovú brzdu už 17 rokov a veru som ani raz nemal chrániče sluchu. Ako som napísal nižšie, záleží na smerovaní kanálikov v brzde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Schmid, 26.1.2019 o 10:31

Reakcia na príspevok od xwolf, 25.1.2019 o 18:43 :
x wolf: Tak na zaciatok by som len napisal ze nech ma kazdy vybavenie a kaliber taky aky chce a uzna za vhodne v jeho subjektivnej forme. Jeho vec. Ale skor ma zaujala ta Afrika. Tak zatial co viem tak 7x57 je kaliber ktory patri istotne k tym .. ktorym sa ulivilo naj zveri. To ze pouzivali Kitenberger a Bell a ostatni “profesionalni hunteri” mauser 98 bola cnost a nie mat duplu od Westley & Ridchards, Rigby, Boss & sons, Purdey. Oni sa nepotrebovali ukazovat ale chceli mat funkcnu zbran ktora zvladne dane podmienky... teda pracovnu. Kvalitna Anglicka zbran?? Ved oni maju v portfoliu len M98. Ocom tu je rec. A k tomu slonovi ..., ze kolko slonov dokripili? No urcite nie viac ako raze 375 HH, 416 Rigby, 500 NE. a atd. Ked netrafi lovec mozog moze mat aj 50. cal aj tak odide. Tito dvaja spimenuti pani dali zaklady lovu slonov a po nich su nazvane rany celne a bocne na slona. A nikdy nemali ani 375 HH a vyssie. Afrika okrem velkej 5 sa odpoluje aj 243 win ... co nie je teoria ale prax. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 26.1.2019 o 0:25

Reakcia na príspevok od xwolf, 25.1.2019 o 18:43 :
x wolf - myslim, ze kazdy vie v dnesnej dobe citat noviny... Vratim sa do školskych čias... Sloh ...1 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off freelander, 25.1.2019 o 23:16

Priatel polovník xwolf len pre ilustráciu spomeniem výkony niektorých kalibrov a to cca 7x57 3000J,7x64 3300J,270W 3200J,8x57JR 3200J,8x57JRS 3400J,8x57JS 3800J,30 06 3500J,9,3x72R 2300J a tie iné 9,3x62 4400J,300WMAG.4600J,9,3x74R4500J,338LAP.MAG.6500J ....Takže ja sa určite nikam nedotrepem na jeleňa s 222jkov.alebo s 5,6x52R.Nočné videnie nemám ani nechcem,ale to ešte neznamená,že budem strielať do čiernej machuly,alebo do nejakého opitého Deža.Keď už pre tmu nevidím idem domov,stačí mi 3 dni pred a 3 dni po splne mesiaca a aj to len vtedy keď je sneh.Poľovný lístok mám len 45rokov takže ja už tie novodobé výdobytky nemusím bol som bez nich a tak isto aj kopa mojich rovesníkov.A kto ich potrebuje nech ich užíva,len čas naháňať za každú cenu netreba.Môže sa to veľmi vypomstiť.LZ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 25.1.2019 o 18:43

Reakcia na príspevok od freelander, 24.1.2019 o 21:33 :
Priateľ poľovník, na srnčiu napr. kdesi na dolniakoch skutočne netreba 4000J na ústí.... Ale ako si prišiel k tomu číslu? Čo tie tisíce našich poľovníkov, ktorý poľujú so 7x64, 30-06, 8x57, 8x60, 8x64? Ja by som povedal, že sú to kalibre primerané a adekvátne našej zveri. Zrejme len náhodou majú všetky úsťovú energiu okolo tých 4000J. Čo s nimi? Nič. Majú to tí poľovníci dobre, pretože zdravý rozum káže použiť kaliber úmerný lovenej zveri. Ja abnormálne kalibre nepoznám, len nevhodných užívateľov. Napríklad dotrepať sa na jeleňa s 222 Rem., alebo na spoločnej vytiahnuť guľobrok s 5,6x52R, to sú tie abnormality - aj keď predpis vraví niečo iné. Nepriateľom zveri je ten, kto si nie je schopný zvoliť vhodný nástroj, v tomto prípade primeraný kaliber. Termovízna kamera, alebo nočný pozorovák sú dobré na to, že keď niekto vypliešťa oči v puškohľade na tú čiernu guľu a snáď si aj láme hlavu nad tým, že či je to lanštiak, bachyňa alebo naslopaný Dežo, ktorý si skracuje cestu domov cez kukuricu, tak takýto prístroj je skoro na nezaplatenie.... Chránič zvuku, to bude zrejme nejaký novodobý pekelný výmysel, s tým veru zatiaľ nemám vlastnú skúsenosť :-))) Pokiaľ ide o veľacteného Kálmána z Levíc, tak treba povedať, že v tej dobe stál Mauser 98 približne štvrtinu až desatinu ceny kvalitnej anglickej pušky v kalibri primeranom najväčšej africkej zveri. V ulovení nespočetných kusov slonov kalibrom 7x57 nevidím žiadnu cnosť, iba z núdze cnosť. Nič viac. Aj legendárny W.D.M. Bell zistil až po prvej svetovej, že taký 318 Westley Richards so 16,2g strelou je podstatne vhodnejšia voľba ako 7x57 s 11,2g celoplášťom. Akoby zázrakom ustali aj jeho problémy s padaním predtým "netrafenej" zveri. Bohvie koľko títo vtedajší lovci dokriplili slonov so 7x57, nechcem si to radšej predstaviť..... My by sme naopak mali od radosti vyskakovať dva metre do výšky a byť vďační, že žijeme chvalabohu v dobe, keď si na ľavé plece môže zavesiť prakticky čokoľvek (vhodné). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off xwolf, 25.1.2019 o 14:54

Reakcia na príspevok od ivangonda, 23.1.2019 o 21:55 :
Ako už kolegovia spomenuli - buď pažbu na mieru s vhodným tvarom a/alebo používať ľahšie strely v rozmedzí zhruba 14-16g, prípadne ľahké monolity s hmotnosťou 10g. Okrem menšieho kopanca sa aj citeľne zlepší balistika. Ak u investuješ do pažby, nedaj sa zlomiť na nejaké vykrútence bavorského typu, ale preferuj priamu, rovnú pažbu, ktorej chrbát bude čo najbližšie k osi hlavne. Solídny pažbár ti môže urobiť jednoduchú nastaviteľnú lícnicu. Komfort streľby je s takouto pažbou o niekoľko tried lepší. Nezabudnúť na MÄKKÚ botku na pažbu. Samozrejme, kvalitná úsťová brzda by tomu výrazne pomohla. Ale aj enormnej hlučnosti. Strieľanie s akýmkoľvek úsťovým nástavcom bez ochrany sluchu je čistý hazard so zdravím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off freelander, 24.1.2019 o 21:33

Priatelia ja by som sa rád dozvedel,že ktorá, u nás na Slovensku lovená zver, vyžaduje 4000 J a viac.Nočné videnia,úsťové brzdy,chrániče zvuku,abnormálne kalibre,termovízie a ešte neviem čo by sa dalo vymyslieť...prečo veď tá zver nie je naším nepriateľom.Dočítal som sa,že v Afrike istý Kittenberger K. lovil slonov kalibrom tkzv.malým MAUSEROM 7X57.A teraz od radosti si nevieme čo na ľavé plece zavesiť.Možno stačí zdravý rozum,ale ten asi chýba. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

off dede, 24.1.2019 o 16:27

Reakcia na príspevok od astronom, 24.1.2019 o 13:55 :
Paľko zvykne sa hovorit, čim človek starne , horšie počuje...:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off astronom, 24.1.2019 o 13:55

Reakcia na príspevok od tthunt, 24.1.2019 o 12:15 :
Chrániče sluchu nie sú vždy potrebné. Záleží na uhle kanálikov. Keď výstupné plyny nesmerujú priamo dozadu tak strelec nepociťuje zvýšenú hlučnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 24.1.2019 o 12:21

Reakcia na príspevok od ivangonda, 23.1.2019 o 21:55 :
Ivan: Tiež mám 9,3x62 v Tikke T3 čo je celkom lahká puška. No jeden z možných faktorov ktoré vieš ovplyvniť je výber streliva. Teda čím lahšia strela tým menší spatny ráz. Tak isto som pozoroval u váhovo rovnakých striel iný spatný ráz. Konkretne najviac bol cítiť do ramena PPU ,ale zas nič hrozné čo by som neustál a to nie som žiadny miesič. Krabičku na strelnici nebol problém naukladať do terča a pri love som ani tak na ranu necítil ako na strelnici. Samozrejme nie je to 308 či 243 ,ale na ranu sa dá celkom slušne zvyknúť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tthunt, 24.1.2019 o 12:15

Ivangonda: - Rosler v kal. 9,3x62 je velmi lahka gulovnica, preto aj velmi kope. Predpokladam ze strielas tazke olovene strely. Skus prejst na bezolovnate strelivo v lahsej hmotnosti a bude to menej kopat.Ustova brzda potrebuje chranice sluchu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off astronom, 24.1.2019 o 8:34

Na springfielde mám osadený jednoduchý kompenzátor. Nie že by som 30-06 nezvládol, ale streľba sa stala citeľne pohodlnejšou. Úsťová brzda - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ivangonda, 23.1.2019 o 21:55

Má to nejaký citeľný účinok? Mám guľovnicu rossler Titan 6 v ráži 9,3x62, ktorá dosť kope. Rozmýšľam čo by sa s tým dalo spraviť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 23.1.2019 o 21:45

nepotrebuješ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov