Heming hunting
dnes je streda,  24. apríl 2024,  meniny má Juraj,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:41,  dnes západ slnka: 18:47
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Mimoriadny odlov raticovej zveri - diskusia

autor: off kaso79
pridané: 3.1.2018 14:21
Aký je podľa Vás reálny dôvod opätovného a dokonca silne rozšíreného mimoriadneho lovu raticovej zveri? Masívne nesplnené plány lovu? Potreba poplatkového lovu trofejovej? Potreba pokrytia základných pohnútok konzumentov? ja ho veru neviem ...
počet zobrazení: 34 039
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 3.1.2018 o 20:45

Predĺžiť lov všetkých vekových kategórií jeleňov (vrátane IV.VT) do 15.2., teda do času, kedy staršie jelene už prakticky začínajú zhadzovať parožie mi príde scestné. Tá zver skutočne nemá pokoj, potom nabehnú zhodári a potom ďalšia poľovná sezóna. Ale na druhej strane ma to zasa až tak neprekvapuje, lebo posledné roky mizne z poľovníctva to poľovnícke (t.j. záujmová činnosť, kultúrne dedičstvo a udržiavanie tradícií a to v spojení s pomocou zveri v čase strádania) a viac dostáva priestor hospodársko- ekonomická časť poľovníctva. Nie je to tak dávno keď bolo podpísané memorandum na predchádzanie a znižovanie škôd zverou, ale mám pocit, že povinnosti z neho ako keby vznikli len poľovníkom a to v pohode vyššieho odstrelu. Čiže opäť odstraňujeme následky problému a nie jeho príčinu a to monokultúry, veľké koncentrácie zveri v týchto oblastiach a nemožnosť ich lovu z dôvodu silnej pasivity zo strany poľnohospodárov vytvoriť podmienky na lov (napr. striedanie pásov rôzne vysokých plodín, výsev plodín ďalej od lesa a nie na jeho hranici atď.) Ale toto sa už v diskusiách rozoberalo x krát a stále sa točíme v kruhu. My musíme viac loviť a hospodári berú ďalej svoje dotácie. A kto si to odnáša? No zver, veď tí čo v praxi do hory chodia vedia, že v súčasnosti sa zdržuje okolí senníkov, krmovísk, v čriedach na poliach a podľa môjho názoru je súčasný lov už prakticky len hlušením zveri na kopách krmiva. Pričom to nie je tak ani o premnožení zveri ako o jej nevyrovnanej koncentrácií, sú revíry kde v určitých obdobiach stúpne stav zveri aj o 300%. Taktiež revíry kde lovia 30ks vysokej a revíry kde 600ks a pritom sú vzdušnou čiarou do 25km vzdialené. Plány sa počas roka neplnia, lebo väčšina "brucháčov" tu zver ani inak ako v čase núdze na krmive uloviť nevie alebo sa to hasí odstrelom holej na spoločných v decembri. Kdeže by hrozilo čakanie na prechodoch, ranný pirš či len vydreté "vychodenie" úlovku, teplý posed a vzdialenosť do 60m s dobrým prístupom autom je v súčasnosti vrcholom fyzickej námahy, ktorú niektorí poľovníci zvládnu v rámci lovu. Predĺženie lovu kvôli škodám zverou slúži len na ospravedlnenie súčasného stavu,t.j. kombinácie chabých lovcov s nedostatkom času a zmenu systému a spôsobu výkonu poľovníctva. Senzory pohybu na krmoviskách, fotopasce a možno v dohľadnej dobe aj termovízie a nočné videnia, nech sa tá zver už hluší 24/7 bez obmedzenia podľa toho ako má lovec čas. Celé toto "mimoriadne povolenenie" je podľa mňa len arogantný lobing, lebo tých pár ks neodstrieľaných jeleňov škody na porastoch dramaticky nezníži alebo sa mýlim? A selekcia najmä u holej? 0 bodov, však zver je "premnožená" a holá je holá. Ja už niekoľko týždňov púšťam jelienča za jelienčaťom lebo hľadám vhodné na odstrel a na dobre vyvinuté a zdravé jelienča potiahnuť odmietam. A tiež voľným časom neovplývam, ale nedá mi loviť iným spôsobom, nemal by som z takto získaného úlovku radosť ani zážitok. Poľovníctvo je pre mňa o aktívnom oddychu, prechádzkach prírodou spojených s adrenalínom v podobe lovu a vnímaní zveri ako organizmu, ktorý vníma a cíti (kto pozoroval vzťahy v rámci čriedy či "rodinných" buniek rôznych druhov zveri, vie o čom hovorím) a tomu prispôsobujem aj zásahy v podobe jej ulovenia. Áno, lovím aj z posedu, ale kde niektorí tento spôsob lovu v súčasnej dobe "posunuli" proste nepotrebuje komentár.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 99

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
on lanus, 3.4.2024 o 18:10

Ministerstvo pôdohospodárstva dnes vydalo nové : / Mimoriadne povolenie lovu zveri v čase ochrany a výnimka zo zakázaného a nesprávneho spôsobu lovu / odkaz . Miesto jednoduchej špecifikácie priamo v povolení t.j. že sa jedná len o jednoročné jelenice,danielice či muflonice ,(čiže tak ako to bolo špecifikované v r. 2022) ,pridalo na objasnenie obludnosti formulácie predmetného povolenia siahodlhé amatérske vysvetlenie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 15.2.2024 o 6:34

Reakcia na príspevok od Najsam, 14.2.2024 o 11:20 :
Úspešný boj s veternými mlynmi zvládol rytier Don Quijote de la Mancha ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Najsam, 14.2.2024 o 11:20

Reakcia na príspevok od lanus, 1.1.2024 o 21:04 :
Posledným dokumentom o zakázaných a nesprávnych spôsoboch lovu nielen že kompletne zaniká pojem poľovníctvo resp. poľovník ale pri počte takmer 60 000 poľovníkov na Slovensku je to aj absolútny výsmech všetkým zúčastneným. Bez hanby vypustiť z úst na verejnosť, že sa nestačí splniť plán lovu pri tomto počte ľudí zatiaľ čo v poniektorých združeniach (ktorých sa tieto vysoké stavy týkajú) stále sú ľudia, čo nemajú/nedostanú povolenku z x/y dôvodov alebo v nich poľuje len neadekvátne nízky počet vybraných, je krmivo, ktoré im nemôže zožrať ani prvák základnej školy. Už nejaký čas mi pripadá, že naše inštitúcie opúšťa vzdelanosť v problematike alebo popri vymyslených "bojoch" na sociálnych sieťach zabúdajú čo sa deje vonku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on lanus, 1.1.2024 o 21:04

Rok sa z rokom stretol a máme to tu zas : odkaz . Zatiaľ čo drahá a výnosná výnimka: zo zakázaných spôsobov lovu podľa § 65 ods. 2 písm. c) zákona o poľovníctve pri love diviačej zveri a mláďat ostatnej raticovej zveri v období od 1.1.2024 do 28.2.2025 sa povoľuje, ale na výnimku podľa § 65 ods. 2 písm. k) lov za použitia zdrojov umelého osvetlenia, ... nemali predajcovia opto-elektrických prístrojov záujem nakoľko by im kazila kšefty ! Pritom drvivá väčšina združení , ktorá má problém s premnoženou zverou hoci ju sama nezavinila, nakoľko odstrel mnoho násobne zvýšila , nemá na tieto enormné nárasty ulovenej diviny odbytište !!! To však kompetentných netrápi veď oni /spravili čo mohli / a podaktorí sa aj na biznise s NV riadne nabalili a s takou prkotinou ako a kde umiestniť divinu sa presa nebudú zaoberať ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off xwolf, 19.4.2023 o 11:20

Reakcia na príspevok od zbojnik1, 19.4.2023 o 7:42 :
Máš pravdu. To je prakticky celoslovenský, dlhoročný trend spôsobu lovu holej. Veľmi nerád generalizujem a určite to tak nie je v každom združení, alebo spolku, ale je to veľmi rozšírené. V skratke, nerealistické očakávania na začiatku sezóny a počas ruje - mnohí si myslia, že ulovia neviemakú trofej a holá ako keby vtedy neexistovala. Za jeleňmi sa naháňajú ešte aj dosť dlho po ruji, "však niekde ten jeleň musí byť a nedajboh aby ho strelil niekto druhý". Holá príde na rad, keď už mal byť jej pán odlovu splnený aspoň na 50 a viac percent. Výsledok je všeobecne známy, predlžovanie doby lovu, predčasný začiatok lovu.... Klobúk dolu pred tými, ktorý holú lovia v správnom čase. A tam, kde reálne nestíhajú plniť plán lovu, tak majú možnosť ponúknuť za nejakú atraktívnu cenu odlov holej, poľovníkov bez revíru je na Slovensku dosť. Samozrejme, to chce často v prvom rade prekonať vlastné ego a ješitnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off zbojnik1, 19.4.2023 o 7:42

dovolím si povedať, že tento stav tohto neľudského odlovu zveri (ja isto strieľať v tom času nebudem ) je spôsobený podľa môjho názoru aj tým ako sa poľovníci vo veľkej miere stavajú k času ktorý na lov máme. vlani som strelil šmolu hneď na začiatku sezóny, však treba znižovať stavy a plán sme mali dosť veľký. bol som hneď dovrzaný že do výkupu ,,to,, nezoberú lebo je malá a nikto to ani nekúpi, mäso som odkúpil ja na ďalší odstrel kedy sme ,,oficialne,, začali loviť danieliu holú sme čakali do pol novembra aby bola aspoň kus pribratejšia a bolo viac mäsa. v pol decembri už začalo kolegom dochádzať že nemáme šancu plán splniť lebo nám ostávalo vystreliť skoro 50 kusov a zver už bola plachá. plán sme samozrejme nesplnili a nejaké kusy chýbali a potom sa robí takéto opatrenia že sa dáva mimoriadny odstrel a všetci hundrú len možno keby sme ako poľovníci využili čas lovu poriadne a nehľadeli poniektorý na každé kilo masa takéto opatrenia by neboli potrebné ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

on jepp414, 18.4.2023 o 12:51

Reakcia na príspevok od dede, 18.4.2023 o 12:46 :
Toto dáva pravý zmysel “dat bobra dolu” ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 18.4.2023 o 12:46

Motivácia lovu… Mimoriadny odlov raticovej zveri - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Zetka46, 3.1.2023 o 5:21

Reakcia na príspevok od Ondrik, 2.1.2023 o 14:29 :
Naznacoval som tym,ze taketo povolenie MP zlegalizuje vela sposobov,ktore sa aspon mne hnusia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on Ondrik, 2.1.2023 o 14:29

Reakcia na príspevok od Zetka46, 1.1.2023 o 17:16 :
Nočné alebo termo na puške automaticky znamená, že sa strieľa všetko čo príde na vnadisko? Na to si ako prišiel? Nemôže to byť skôr tak, že človek presne VIE na čo strieľa? Ono to je vždy o ľuďoch...strieľať hlava nehlava môžeš s bežným denným puskohladom a tak isto aj s termo či nočákom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

off Zetka46, 1.1.2023 o 17:16

Zdravím. Mojím dedom a otcom som bol vedený k poľovníctvu,ktoré malo svoje čaro a zmysel.Lov zveri posliedkou a postriežkou,použitie pozorovacej a streleckej optiky do doby,kym to prirodzene svetlo dovolilo. Starostlivosť o zver nielen počas zimy. Dnes už snáď 1/2 poľovnikov ma na zbraniach nainštalovane nejake to nočné, ktorého využitie sa vymklo akejkoľvek kontrole. Pomocou tejto pomôcky novej doby sa strieľa všetko čo na vnadisko dôjde. A takáto Výnimka ministerstva tomuto novému trendu len prihráva vodu na mlyn. Som staromódny,zostanem taký kým mi zdravie do lesa dovlí chodiť a v takomto duchu budem viesť aj svojho nástupcu. Zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

off rys2, 31.12.2022 o 1:59

Nie polovnictvo, cestni a statocni polovnici mozu za tento stav, ti s tym nemaju vobec nic spolocne! Za tento stav treba pranierovat toho- tych, ktori usiluju o tento stav z dovodov im dobre znamych. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Sager, 30.12.2022 o 16:26

Reakcia na príspevok od vlavar, 30.12.2022 o 13:52 :
Evidujem to už pár dní - básnik by povedal "horko ťažko zaplakalo moje srdce". Tak takéto poľovníctvo už vôbec nemá zmysel. Možnože som staromódny, ale tomuto mimoriadnemu povoleniu dobre nerozumiem. Mne to vychádza tak, že podľa bodu "B" platí výnimka zo zakázaného a nesprávneho spôsobu lovu aj u srnčej zveri po celý rok 2023. A podľa bodu "C" možno poľovať na všetku raticovú zver, vrátane srnčej zveri, na vnadisku od 19.12.2022 do konca toka 2023. Tak to hádam ministerstvo nemyslí vážne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off vlavar, 30.12.2022 o 13:52

Neviem, či už evidujete, ale už je na svete. Študujte pozorne. Je to spolu s výnimkou zo zakázaných a nesprávnych spôsobov lovu. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off SVKTOR, 28.4.2022 o 17:37

zaujimave je v rámci tohto mimoriadneho lovu, že nie všetci sú rovnakého názoru s tým, čo je v apríli až júni možné považovať za jelienča, resp. kedy sa jelienča stáva jelenicou - a potom vznikajú zaujímavé situácie pri zápisoch v knihe návštev a údajov v povolenkách, ktoré sú niekedy v rozpore s realitou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 25.2.2022 o 19:02

Reakcia na príspevok od Ondrik, 25.2.2022 o 8:09 :
Ondrej - vrámci AMO je nariadený intezívny lov diviačej. Mimoriadny lov nemá prívlastok NARIAĎUJEM ale Povoľuje... Každý si je doma hospodárom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

on Ondrik, 25.2.2022 o 8:09

Reakcia na príspevok od goret, 25.2.2022 o 7:39 :
A potom už bude všetko vyriešené? Čo tak si nasypať popol aj na poľovnícke hlavy? Tu v tomto štáte keď je problém, tak každý hľadá vinníka. Sám viem o poľovníckych združeniach, kde ani nedostávali členovia povolenky na celoročný odlov diviačej zveri, takže aj takto "bojujeme" s AMO, tým, že nelovíme diviaky tam, kde ich ešte loviť môžeme, rovnako tak sú spolky, kde sa nevydá povolenie na lov jelienčat s odôvodnením, že sú ešte malé, bol som na spoločnej poľovačke, kde bolo na začiatku vydané upozornenie, aby sa nestrielala diviačica, ak sa dá, šak lepšie ju asi bude potom vyniesť z revíru v plastovom vreci, že?...Ja osobne si myslím, že aj po 28.02. sa dá úspešne pokračovať v love jelienčat, o pokračovaní lovu jednoročnej jelenice som proti, pretože tam sa dá napáchať veľa škody, hlavne poľovníkom, čo ani len nemá šajnu o tom, že na akú jelenicu vlastne mieri a, že takých je dosť! Samozrejme, že súčasne poľnohospodárstvo vytvára pre zver také životné podmienky, ktoré jej umožňujú dostať sa k výživnej potrave a ktorá zveri zabezpečí aj úkryt. Európska únia, tým, že postupne zakazuje všemožné účinné látky v pesticídoch, však ten problém s osevným postupom vyrieši, pretože plodiny nebude čím chrániť a skôr než by boli zaujímavé pre zver, zožerú ich škodcovia, ktorý nie sú väčší ako pár milimetrov...a potom už bude dobre, všetko si dovezieme, veď načo by sme si sami dopestovali...problém bude vyriešený, potom už len vystrieľať jeleniu, dančiu a inú zver, aby bolo viac životného priestoru pre medvede a vlky. A na záver samozrejme netreba potom zabudnúť na sochu Budaja v objatí s medveďom, najlepšie niekde v Bratislave. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

off goret, 25.2.2022 o 7:39

Reakcia na príspevok od wolfido, 24.2.2022 o 16:50 :
ak niečo upravovať, tak v prvom rade osevné plány a výmery parciel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

on Ondrik, 24.2.2022 o 20:59

Reakcia na príspevok od wolfido, 24.2.2022 o 16:50 :
Nebolo to tu už nahodou? Tie čeľuste z holej... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 24.2.2022 o 18:25

Reakcia na príspevok od Hekler, 23.2.2022 o 19:35 :
dnes to min. opravilo ako chybu v písaní, teda už je všetko OK ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off wolfido, 24.2.2022 o 16:50

to čo predvádza MP RV SR je úžas. Čo tak kontrola plnenia lovu "holej" raticovej zveri prostrednictvom predkladania spodných čelustí. Bude to trvať, ale myslím si, že aj to cesta. A novela z. ć. 274/2009, keď ùprava plánu chovu tak len smerom nahor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 23.2.2022 o 19:35

Reakcia na príspevok od dede, 22.2.2022 o 19:59 :
vysokú odbornosť "spracovateľa" ktorý to predložil riaditeľovi na podpis dokazuje skutočnosť "že lov muflónov všetkých vekových tried povolil od 1.3.2021 do 31.7.2021" ... no a že retroaktivita je neprípustná, keď úradník v tomto štáte chce, tak bude ((: ale napísať takúto sprostosť za ten plat by sa už mohol aj hanbiť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off azaza, 23.2.2022 o 16:10

,, Naaaa,,,, šak Paaaani ked chce 90 percent Polovnikou len trofejovu strielat Holu Len obcas na gulas Necudo ze stada Ako v Afrike mame ,, Treba predavat Za euro kilo Po dedinach ludom A je po probleme premnozenia. Dedkovia niektori Co polovali volakedy sa Musia v hroboch obracat Bez pokoja je zver Myslim ze sa bude plovat Pocas celeho roku co chvila Schvalia !! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off smetko, 23.2.2022 o 9:27

Reakcia na príspevok od Jager68, 23.2.2022 o 8:32 :
Ak sa ti na repke sústredí 400ks vysokej zo širokého okolia, bude na teba tlačiť užívateľ poľnohospodárskej pôdy a lesný úrad tak si môžete hlasovať a dávať pokoj... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Jager68, 23.2.2022 o 8:32

Reakcia na príspevok od zepo, 23.2.2022 o 8:15 :
Nemusia ani splnit. V kazdej NORMALNEJ polov organizacii nechaju zver v tomto obdobi na pokoji. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off zepo, 23.2.2022 o 8:15

Nemusí to byť katastrofa ak PZ splnia plán odlovu do 31. decembra alebo ak si odhlasujú že od nového roku nebudú loviť jeleniu zver aj keď pochybujem o ochote to urobiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 22.2.2022 o 21:56

Tak to bude katastrofa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 22.2.2022 o 20:27

dede - Zanedlho ako v Čechách + odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 22.2.2022 o 19:59

Aspoň že som nevyčistil pušku… Mimoriadny odlov raticovej zveri - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubos2, 6.1.2022 o 0:28

Reakcia na príspevok od laco11, 22.12.2021 o 22:56 :
...keby som mohol, dal by som ti 100 hlasov. Potichúčky, pomaličky a SPZ bude mať za chviločku...nič ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 22.12.2021 o 22:56

Reakcia na príspevok od Sager, 21.12.2021 o 21:25 :
...čo by tak asi SPK mohla riešiť, ona má odvahu, ale iba na tunelovanie SPZ a vyhrievanie sa v jej budove. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off goret, 22.12.2021 o 6:03

Reakcia na príspevok od lanus, 21.12.2021 o 17:28 :
a v našej oblasti (VF) a jej podobným, by medzi výrady mali patriť v aj 8-maky, v prvom kroku aspoň 2-ročné nepravidelné ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Sager, 21.12.2021 o 21:25

Reakcia na príspevok od lanus, 21.12.2021 o 17:28 :
Téma o ktorej diskutujeme je mimoriadny odlov raticovej zveri. Ja chápem, že na premnoženie raticovej zveri vplýva komplex viacerých faktorov, vrátane tých o ktorých píšeš, ale ešte aj iných ďalších. Od kompetentných štátnych orgánov (a domnievam sa, že ani zo strany SPK) nie je odvaha legislatívne riešiť problematiku nevhodného spôsobu hospodárenia na poľnohospodárskej pôde. Myslím tým veľké plochy pestovania monokultúr niktorých rastlín ako repka alebo kukurica. Tieto sa z väčšej časti nepestujú na potrebu výživy ľudí, ale ako technické plodiny a štát to podporuje dokonca dotáciami. Kritizujem podľa mňa nesprávne zásahy do pohlavnej štruktúry raticovej zveri, keď sa už kompetentní rozhodli riešiť tento problém alibisticky a to už viac rokov, len mimoriadnym odstrelom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off lubenko, 21.12.2021 o 21:21

Reakcia na príspevok od lanus, 21.12.2021 o 17:28 :
Lanus neboj ,máme zásahový team na medveďov ,bude aj zásahový team na raticovú zver, Budaj to vybaví ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on lanus, 21.12.2021 o 17:28

Sager - Nadstavy raticovej nevznikajú nedostatočným odstrelom , ale hlavne nadmernou dostupnosťou energeticky bohatej potravy ,ktorá naviac zabezpečuje zveri výborný kryt !!! Ďalším dôležitým faktorom je neustále vyrušovanie zveri na domácich stanovištiach po návrate z letného výkrmu na poliach v dôsledku čoho sa v podhorských a prímestkých revíroch objaví až koncom januára čiže v čase keď sa už dospelá holá nestrieľa . Takže v záujme zinižovania stavov by sa mal odstrel mláďat povoliť vykonávať až do konca marca . Pokiaľ však polnohospodári nazačnú rozumne hospodáriť tak sa bude problém neustále prehlbovať a nepomôže ani vymáhanie náhrad , lebo keď na ne polovníci mať nebudú a prestanú polovať tak škody sa násobne zvýšia a nebude ani od koho kompenzaciu škôd vymáhať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Sager, 21.12.2021 o 14:53

Reakcia na príspevok od dede, 21.12.2021 o 12:13 :
Áno v tomto roku sa v odôvodnení okrem cieľa znížiť stavy raticovej zveri a tým aj znížiť škody na lesných a poľnohospodárskych kultúrach pridal aj populárny dôvod COVID-19. Ale dlhodobo prekračované normované kmeňové stavy raticovej zveri sa neznížia predĺžením obdobia lovu o mesiac či dva len lovom mladej samčej zveri a mláďat. Podľa mňa, ako to ministerstvo myslí skutočne vážne, tak je nutný radikálny zásah do početnosti samičej zveri (dospelej aj mláďat) a na to netreba mimoriadne povolenie z doby lovu, stačí zvýšiť radikálne každoročne plán lovu samíc a trvať na jeho splnení. Každoročné predlžovanie lovu len samčej zveri a mláďat (hoci aj obidvoch pohlaví), už asi od roku 2015 problém vysokých stavov raticovej zveri nerieši. Je to len zámienka pre ......... domysli si. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off penaj, 21.12.2021 o 12:28

Za diviaky Mimoriadny odlov raticovej zveri - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 21.12.2021 o 12:13

Reakcia na príspevok od Sager, 21.12.2021 o 11:28 :
Tu je odovodnenie … Mimoriadny odlov raticovej zveri - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Sager, 21.12.2021 o 11:28

Ak ma pamäť neklame, tak s takýmito mimoriadnymi povoleniami sa začalo asi niekedy v zime v roku 2015. Bolo by zaujímavé vedieť, či si ministerstvo aj spätne vyhodnocuje účinnosť týchto povolení za posledných cca 6 rokov. Mám dojem, že sa len vyhovuje požiadavkám "novodobých vplyvných bohatých lovcov", dochádzajúcich do revíru niekedy aj 150 - 200 km, ktorí sú v poľovníckej organizácii len traja - piati. Samozrejme nestačia plniť plán lovu ani predávaním odstrelu a vôbec sa starať o zver. Pričom domáci poľovníci ktorí sú drobní vlastníci poľovných pozemkov sú bez revíru, v ktorom ich otcovia a aj starí otcovia poľovali desiatky rokov a vzorne sa starali o revír a zver a zároveň aj o plnenie plánu lovu v zákonných termínoch. Podľa môjho názoru zníženie stavov premnoženej raticovej zveri sa dá dosiahnuť aj bez mimoriadneho predĺženia doby lovu a to radikálnym odlovom dospelej a mladej samičej zveri v čase doby lovu. Samozrejme v členskej základni poľovníckych organizácií musí byť väčšina tzv. "domácich poľovníkov", ktorí to vedie a majú možnosť zabezpečiť pretože je to v ich záujme ako vlastníkov pozemkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off rys2, 21.12.2021 o 0:16

Ono kua je to tazke, vyhoviet vsetkym... na druhej strane si ale nemyslim, ze predlzenie doby lovu uvedenej zveri na zaklade vynimy do konca februara v stanovenych vekovych triedach je tym najstastnejsim riesenim. Je ale pravdou, ze profesionalny polovnik by sa ale mal ulohy zhostit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov