Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

AMO - Africký mor ošípaných v SR - diskusia

autor: off kaso79
pridané: 10.11.2017 15:59
Tak už je to skoro tu, od východu a nie od západu, ako by sme predpokladali...čo vy nato?
počet zobrazení: 53 796
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 24.1.2018 o 16:51

Keby som chcel v hypotetickej rovine úvah konšpirovať, tak podľa môjho názoru zo súčasnej situácie ťažia a lobujú najmä dve skupiny. Poľnohospodári a noční lovci. Poľnohospodári sa týmto spôsobom snažia znížiť škody na poliach, ktoré im vznikajú v dôsledku vysokej koncentrácie zveri, ktorej dôvodom je práve hospodárenie vo forme obrovských monokultúr plodín, pričom tieto vedia po prevažnú časť roka poskytnúť aj veľkému množstvu zveri dostatočný úkryt (v 3 ha políčku sa proste 100 ks neskryje, 30-40 ha už áno), pričom však paradoxne v rámci opatrení nebolo zatiaľ siahnuté na ich poľno "biznis" v podobe povinnosti osievať jednou plodinou malé výmery, striedať rôzne plodiny v rôznej výške tak, aby bol umožnený lov zveri v týchto oblastiach ako aj zavedenie plánovania výsevu plodín v rámci regionóv tak, aby sa koncentrácia zveri minimalizovala alebo aspoň obmedzovala.(podobne ako to plánujú v ČR). No a noční lovci si podľa môjho názoru práve premnožením diviačej a hrozbou AMO pretlačili a zlegalizovali zakázané spôsoby lovu, keďže za normálneho stavu by ich povolenie bolo odôvodniteľné len ťažko, najmä pre morálno- etický problém, ktorý v súvislosti s ich používaním vystáva pri love. Pričom ako som už písal v inom príspevku, uvedenými opatreniami sa podľa mňa len snažíme "hasiť" dôsledky, ale neodstraňujeme príčiny (teda nerovnomernú koncentráciu zveri, monokultúrne hospodárenie a sťažený lov v týchto oblastiach). V ČR nočné videnia pri love používajú už nejaký ten rok a stavy diviačej zveri tam nejako rapídne neklesli a AMO sa k nim dostalo aj tak, dokonca skôr ako na Slovensko, kde sú nočné videnia zákonné tabu, hoc možno nekorešpondujúce s reálnym stavom. Súčasný lov všetkého (najmä bachýň) bez ohľadu na vek a pohlavie môže v konečnom dôsledku viesť len k rozpadu sociálnych a vekových štruktúr u diviačej zveri (ktoré sú už v súčasnosti z dôvodu nie vždy odborného lovu narušené), čo bude nakoniec mať za následok možno ešte ďalšie zvýšenie počtu diviačej, keďže sa do ruje dostane už každá lanštiačka a v kombinácii s dnešnými teplými zimami a dostatkom krytu (v podobe monokultúr, do ktorých sa nezasiahlo) stratí celá snaha efekt. Nejaký čas dozadu sa hrdo podpisovalo memorandum o riešení škôd poľovnou zverou medzi Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, Slovenskou lesníckou komorou a Slovenskou poľovníckou komorou. A výsledok a reálny stav? Povinnosti len pre poľovníkov, zvýšený odstrel a zakázané spôsoby lovu. A zvyšné strany? Žiadne citeľné povinnosti- napr. povinnosť odstraňovať elektrické oplôtky(ktoré majú aj podľa mojich osobných pozorovaní za následok zmeny trás a návykov zveri,t.j. sťažený lov), povinnosť striedať plodiny, povinnosť siať ďalej od lesa, povinnosť siať v menších výmerách. Proste nič. Tak sa pýtam...chceme problém skutočne riešiť, dosiahnuť zmenu a odstrániť príčiny alebo sa korekciou dôsledkov v podobne zvýšeného odstrelu (v súčasnosti podľa mňa aj za hranicou etiky) budeme hrať, že problém riešime? Lebo len jeden faktor (zvýšený odstrel) nestačí, pokiaľ sa nezapoja aj zvyšné strany a problematika sa nebude riešiť ako celok, tak nás dôsledky ešte môžu bolieť. Mňa už hnevá len to, kde sa súčasné poľovníctvo za tých posledných 10 rokov dostalo. S nostalgiou spomínam kedy výbavou poľovníka bol hubertus, ručadlo, puška a dobré nohy, v súčasnosti sa pretriasa, na ktorý prísvit puškohľadu zver nereaguje. Kde sú časy, kedy bolo hanbou poľovníka streliť vodiacu diviačicu, v súčasnosti je ich loviť pomaly povinnosť. Kde sú časy, kedy zver mala priestor na svoj kľud či pašu, kedy bol lov počas tmy tabu? V súčasnosti pomaly niet hodiny a počasia, kedy taká situácia nastane. "Čierny rytieri", ktorí boli vždy vzácnou trofejou sa dostali na úroveň potkanov lovených na stretnutie. A nie preto, že by poľovníci svoje povinnosti zanedbávali. Príčina je inde. Takže quo vadis slovenské poľovníctvo?

dať hlas príspevku | počet hlasov: 80

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 397 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Ondrik, 30.7.2020 o 23:43

Asi tak ako sa tu zvláda nastupujúca ekonomická kríza, tak rovnako sa zvládne aj AMO, teda nezvládne. Keď nemáte predstavu, tak jednoducho treba aspoň niečo povedať, keď by to aj kktina bola.. Netreba sa tu plašiť, že na diviaky sa vyberú chlapci v digitálnych maskáčoch, ktorý majú cez plece prehodený vzor. 58. To čo teraz vypúšťajú z huby predstavitelia kľúčových rezortov je do plaču. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Huskyman, 30.7.2020 o 13:50

Strašne predbiehate, povedal že len ak poľovníci nebudú stíhať s odlovom, potom sa nasadia ozbrojene zložky, nik zatiaľ nefasuje strelivo. Treba konať a loviť v daných lokalitách, nech sa niečo robí. A presne tak ak poniektorí starší poľovníci len čakajú na svoj prídel diviny, tak je kopec mladých alebo poplatkovych poľovníkov čo to s radosťou oslovia, keď nemajú možnosť sa realizovať v združení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Jager68, 30.7.2020 o 8:58

Reakcia na príspevok od vlavar, 30.7.2020 o 8:13 :
a preto,kazdy zdravy kus co doslova odstrelia...nech si armada kupi... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off vlavar, 30.7.2020 o 8:13

Činnosť " lov " bude u príslušníkov armády končiť výstrelom? Každý ulovený diviak bude ohliadnutý príslušníkom armády? Vzorky vie odobrať každý príslušník armády? Preprava ulovenej zveri, vyvrhovanie, likvidovanie kadáveru, či umiestnenie do boxu, to všetko budú tiež robiť príslušníci armády? A v prípade dohľadávok, to tiež budú robiť so služobnými psami? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Jager68, 30.7.2020 o 7:59

Reakcia na príspevok od hunter78, 29.7.2020 o 22:22 :
Preco by nemali kde polovat. poplatkovych polovaciek je malo? Staci pozriet inzerciu. Ked pan minister chce nasadit armadu,tak navrhujem,aby kazdy uloveny diviak s negativnym vysledkom, uloveny prislusnikom armady bol povinne odkupeny nasou armadou od PZ alebo PS kde sa uloví. A nie za 20 centov/kg. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Jager68, 30.7.2020 o 7:15

Reakcia na príspevok od hunter78, 29.7.2020 o 22:22 :
V Madarsku to maju v paži a naši Rambovia uz cistia flinty a fasuju strelivo..-)..je to totalny nezmysel.Ak sa to neurobi ako na Morave ziadna žatva a v dotknutom uzemi ohradniky.Minister apeluje na verejnost,aby sa tolko nepohybovala v lesoch.To je sice pekné ale ak sa nespoplatni vstup do lesa vsetkym,nielen polovnikom,tak to bude vyzerat vsade ako v Tatrach a vo Vratnej. Chces ist na turistiku-zaplat. Chces ist na hriby zaplat.Ci statu alebo sukromnikovi. Zvyseny odlov by mal byt len v dotknutych uzemiach. Inde podla planu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hunter78, 29.7.2020 o 22:22

Reakcia na príspevok od schmetterling, 29.7.2020 o 14:37 :
Naparadu.Hlavne že polovica poľovníkov nemá kde polovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off schmetterling, 29.7.2020 o 14:37

Minister chce nasadiť do boja s AMO ozbrojené zložky:odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlavar, 28.7.2020 o 8:10

Ďalší pozitívny, RS odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarstevo, 26.7.2020 o 12:57

Info ,,z pocutia" nebudem pisat. No neboj, za par tyzdnov je to vsade a ako hovori kolega ,,Veckaj še doznaš!" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HUGO09, 26.7.2020 o 12:35

Reakcia na príspevok od horarstevo, 26.7.2020 o 9:44 :
Daj trochu svetla do toho ,,dosť rozporuplne,,na druhom konci republiky do toho nie je až tak vidieť ,až vieme čo nás čaká.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarstevo, 26.7.2020 o 9:44

Lesu zdar. Ubehlo vyse mesiaca od nalezu ,,pozitivneho uhynu" pri Kosiciach. Odvtedy sme v tej lokalite ulovili cca 25- 30 ks diviakov a vsetky vzorky boli chvalabohu negativne.Vysvetlení je niekolko..... Viem aj o dalsich pripadoch z inych PZ, kde tie vysledky boli slusne napisane ,,dost rozporuplne". Takze tak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 22.7.2020 o 22:57

...keď bol vlaní hlásený prvý pozitívny diviak, povedal som, že na Vianoce 2019 to bude aj v Malých Karpatoch, našťastie nebolo, ale na Vianoce 2020 to tam bude. ... dúfam, že sa znova mýlim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.6.2020 o 15:15

Reakcia na príspevok od Hekler, 19.6.2020 o 10:56 :
jednoznačne treba povedať že sa ku tomu nestaviame ako v Čechách ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 19.6.2020 o 10:56

Reakcia na príspevok od vlavar, 19.6.2020 o 7:49 :
zdanie klame, lebo tam chýbajú "slovenské bodky" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlavar, 19.6.2020 o 7:49

Reakcia na príspevok od vladoVT, 18.6.2020 o 13:38 :
Vlado otázne je, či tie bodky sú diviačia, alebo ošípané, alebo oboje. Maďari sa v začiatkoch zaoberali len chovom ošípaných, až potom začali vykazovať a dokumentovať diviačiu zver. Z tej mapky to vyzerá, ako by sme na hranici mali čínsky múr. Veríme, že neprejde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 18.6.2020 o 16:34

Reakcia na príspevok od vladoVT, 18.6.2020 o 13:38 :
Ja som pocul, ze na kanale Fi& Han... madari prestali koli AMO prezentovat spolocne polovačky na diviačiu zver aby sa to nerozširilo aj ďalej mimo maďarska. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on vladoVT, 18.6.2020 o 13:38

pozrite sa co sa deje v madarsku, a zistite ze sme tak ci tak v... Pcku odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 18.6.2020 o 9:17

Reakcia na príspevok od horarstevo, 17.6.2020 o 20:29 :
Števo ,ja som nereagoval na Košice reagoval som na miesta kde sa objavil mor už vlani ,a na základe toho boli pridelované chladničky zadarmo v ohrozených uzemiach s výskytom moru,ale krom toho nič,na Morave kedˇvypukol mor ,tak tam sa začali diať veci a dostali to pod kontrolu,zatial čo na východe už je to v Košiciach a človek sa od kamáratov dozvie ako sa tam ku tomu stavajú,nemyslím Košice ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off horarstevo, 17.6.2020 o 20:29

Lubenko. Polujem aj v lokalite, kde sa naslo to uhynute prasa. ,,Zopar" diviakov som uz ulovil, ale zavidim polovnikom, ktorí poluju kdesi panubohu za chrbtom. Tu mame 300 tis. mesto, kde ma každy cyklista, turista, hubar, psickar, fotograf,feťak, ochranar,......pravo 24/7 sa volne pohybovat po lese, hulakat, svietit, bliakat, rozkladat ohen, nicit posedy (z ktorych hajzli polovnici zabijaju nevinne zvieratka),rusit pri spolocnej polovacke, kritizovat lesnikov, plakat pri kazdom pni (chudak strom)......a verte mi, ze takychto odbornikov je tu plna r.ť. Zver vychadza v noci, skoro rano zatahuje (ak neratam tie sidliskove diviaky medzi panelakmi). Takze ten intenzivny lov, ostrelovaci a pod., to by musela spolupracovat aj verejnost a na par tyzdnov nelozit po lese aspon skoro rano a neskoro vecer. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 19

off lubenko, 15.6.2020 o 20:20

Reakcia na príspevok od m98, 15.6.2020 o 15:49 :
už dávno sa tam mali prijať opatrenia ako sa prijali na Morave v Čechach,všetko vystrielať a hotovo,diviak sa za rok vrátí zas,hlavne že majú chladničky,som zvedavý čo zajtra vymyslia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 26.4.2020 o 15:19

Ďakujem za ozrejmenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 23.3.2020 o 16:48

Reakcia na príspevok od dede, 23.3.2020 o 16:37 :
skús 96 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 23.3.2020 o 16:37

Ja som chcel pridať fotku v ,, 3 D ,, formate, menil som aj polohy a stranka mi to nezobrala, upozornil som na tuto skutočnosť spravcu a dodnes žiadna odpoveď. Ako teraz ďalej ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 21.3.2020 o 12:29

Reakcia na príspevok od findula, 21.3.2020 o 8:40 :
ha,ha,ha,ha,ha,hlavne tí príbuzný na Maďaroch ma rozosmiali ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 21.3.2020 o 8:40

Lubo Tobě se to povídá když jsi vegetarián a příbuzné máš na Maďaroch takže zeleniny stále dost ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 21.3.2020 o 8:26

Reakcia na príspevok od smetko, 20.3.2020 o 23:07 :
hlavne že tam všetky združenia maju chladničky ,ale na totalný odstrel diviakov všetci serú,veď čo by bolo do mrazákov ked sa to vystriela,ale to nieje len tam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off smetko, 20.3.2020 o 23:07

Zlé, veľmi zlé. Žiaľ teraz máme úplne iné problémy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlavar, 6.3.2020 o 14:18

Včera potvrdené dialšie dva. Presne tam isto. Spolu už 7. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zepo, 6.1.2020 o 12:42

Reakcia na príspevok od zepo, 6.1.2020 o 12:38 :
opravujem Agentúry ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Huskyman, 20.12.2019 o 7:56

Reakcia na príspevok od lubenko, 20.12.2019 o 7:33 :
Až teraz čítam že si myslel vlci ako zvieratá, ja som to čítal VLCi Ako ochranári z VLK, ďakujem pekný den ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 20.12.2019 o 7:33

Reakcia na príspevok od Huskyman, 20.12.2019 o 7:23 :
ved je to vo v každom vyjadreni pseudoochranárov,čo to nečítáš a vieme že čo povedia všetci okolo Baláža a Lukáča je pravda ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Huskyman, 20.12.2019 o 7:23

Reakcia na príspevok od lubenko, 19.12.2019 o 20:57 :
A to už ako? Vysvetlite prosím? Nie som ochranár ani sa ich nezastávam, len chcem vysvetlenie dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 397 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov