Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Aký kaliber na Kamzíka? - diskusia

autor: off Huskyman
pridané: 8.11.2017 14:40
Zdar môžte mi poradiť, že vraj treba na lov kamzíkov v Alpách kaliber 8x68 alebo niečo podobne silné, chcel som ísť s mojou 6,5 ale že vraj je to slabé a nikde to na nete neviem dočítať, tak mi prosím pošlite nejaký link, Dik
počet zobrazení: 6 128
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 5.11.2019 o 18:46

Anton to je svätá pravda aj keď vieš strieľať!? Ale ako stále tvrdím nieje dôležité jeden krát sa trafiť na 400m ale dokázať to každou ranou zopakovať. Treba si to natrénovať na strelnici, na tu vzdialenosť trafiť balón zavesený na šnúrke každým výstrelom a až potom ísť poľovať na väčšie vzdialenosti . Vieš keď niekto strieľa na 400m na strelnici a potom pôjde polovat napr. na kamzíka tak určite nepôjde s 7x57 a vieš prečo? Skúšal si s týmto kaliabrom strieľať na strelnici na 400m!? Na 400m tá 7x57 má na prd balistiku a už len cca 450m/s rýchlosť a to už musíš zvažovať aku strelu použiť aby to fungovalo . Môžeš mi kludne veriť viem o čom hovorím, skúšal som to neraz až na hranicu 1km. Keď sa vrátim k téme s čím na kamzíka, za prvé: treba si zvoliť optimálnu ráž s lepšou balistikou a k nej prispôsobiť strelivo aby fungovalo aj v dopadových rýchlostiach. Za druhé mať poriadnu optiku , treba si to odskúšať a poriadne natrénovať lebo streľba do 200m to ešte áno ale streľba na 400m a viac to už by nemalo byť o šťastí že vystrelím a hádam to niekde padne. Rozprával som sa s jedným s tejto stránky a ten mi sám povedal bol na kamzíka a prvá rana sa nepodarilá a kamzík odobehol a sprievodca mu vravel aby strieľal ale on sám usúdil že to už je dosť veľká vzdialenosť aby zodpovedne vystrelil a poviem vám mal veľmi slušnú výbavu 30R blaser a swara aj s balistickou vežou a verte že sa jedná o dobrého strelca . Rozhodol sa že strieľať nebude aj za cenu že tu trofej nezíska a za také rozhodnutie si ho ešte viac vážim. Už som pár strelcov učil strieľať a na 200m to boli excelentný strelci ale keď sme sa dostali na streľbu na 500m a viac začali robiť chyby. Je to normálne na väčšie vzdialenosti sa už do úvahy berie viac faktorov ako len vzdialenosť cieľa ale, aj to sa dá naučiť a natrénovať. Vážim si každého ktorí svoje železo derú aj na strelnici a nehanbia sa prísť si po radu alebo na kurz streľby. Škoda že taký strelci sa nezapoja do tejto diskusie oni sú presne tý ktorí by nemali problém streliť kamzíka aj na vami spomínaných 400m s 7x57 ale viem že nikdy by si túto zbraň na takýto lov nezobrali a to presne s týchto dôvodou. Želám všetkým poľovníkom len presnú mušku a nespoliehajte sa na šťastie trénujete a nebojte sa pýtať odborníkov o radu. S pozdravom LZ

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-51 z 51 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off hubertushk, 29.10.2019 o 22:13

Dobrý večer. Ja osobne si myslím že kaliber 6,5 je na lov kamzíka dostatočný skôr až ideálny. Ja mám väčšinu kamzíkov ulovených práve kalibrom 6,5 či už 6,5x55 SE alebo 6,5x65R. Za najmenší kaliber ktorý je podľa mňa vhodný na lov kamzíka považujem 243W. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nivo, 24.10.2019 o 13:46

Reakcia na príspevok od dede, 24.10.2019 o 12:16 :
Já jsem nikde nepsal,že je to ideal kalibr. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 24.10.2019 o 12:16

V rakusku je min. kaliber k lovu kamzika 6 mm , kalibrom Rem 222, 223 sa lovia sviste. To, ze Vam doprovod dal ulovit kamzika Rem. je jeho ne- zodpovednost. Da sa povedat, ze vsetko sa da vsetkym ulovit, ved aj srnce sa lovia malorazkou, 22 WMR, 22 Hornet... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off nivo, 24.10.2019 o 9:18

Reakcia na príspevok od lanus, 23.10.2019 o 20:29 :
Byl to náboj Norma,střelu už nevím přesně ,ale nějaký obyč.poloplášť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 23.10.2019 o 20:29

Reakcia na príspevok od nivo, 23.10.2019 o 19:48 :
nivo - Aký patrón v tej 223 Rem. si použil ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nivo, 23.10.2019 o 19:48

Já mám ulovenou kamzici zbraní manlicher ultralight ,kterou jsem měl půjčenou od doprovodu.Byla to ráže 223 Remington a střílel jsem asi na 180m a bez problémů.Co jsem se ptal ostatních rakušáků ,tak měli jeden 6,5x57 a druhý 270W. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 9.11.2017 o 8:08

Miro nad 300m nestrielam.:-)...ani na kamzika....kto poluje na kamzika ,,casto" potom ju samozrejme vyuzije... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 9.11.2017 o 7:33

Peter pri súčasnom vývoji puškohľadov ( to Tebe nemusím hovoriť ) keď kvalitné značky ponúkajú bal. vežu v štandarde alebo možnosť na daný model dokúpiť, nieje pri love nad 300 m zanedbateľnou. Skôr by som povedal ako diaľkomer tak aj bal veža rovnakou pomôckou. Zažil som pri love kamzíka nemal som svoju zbraň, vzdialenosť 342 m že ,, daj kríž 20 cm nad kamzíka a vystrel,, nevystrelil som. Dohľadávka v 2500 a viac m.n.m. keď postrieľaný kamzík ide do kopca vzďaluje sa je iná ako v naších podmienkach, keď postrieľaná zver sa dá dohľadať. Myslím, že čas po odmeraní vzdialenosti diaľkomerom a pootočení bal. vežou ako prepočítavanie v mysli je rovnako dlhý. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 8.11.2017 o 22:36

balist.vezicka vobec nie je potrebna..ked mas spravne podla streliva nastrelenu zbran. dialkomer ano. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off ivan3, 8.11.2017 o 18:12

Zo 6,5 mám osobne v Alpách ulovených 4 Kamzíkov, najbližšie 240m a najďalej 370m, všetko na ranu a zostali v ohni. Ďalej s mojou puškou lovili aj moji kamaráti a tiež ulovili 3 Kamzíkov na cca 300 m vzdialenosti. Použitý 100 grain- 6,5 gram nosler partiou. Osobne sa taktiež prikláňam k názoru kooegu- kvalitná optika, bal. věžička a dialkomer. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lantis, 8.11.2017 o 15:22

Pokiaľ sa jedná o 6,5x55 , tak neviem prečo by to mal byť slabý kaliber na kamzíka. Strieľa sa zvyčajne na väčšie vzdialenosti, ale pokiaľ máš na optike balistickú vežičku je kal. 6,5x55 na kamzíka dostatočný. Pri použití tohoto kalibru by som však určite kládol dôraz na dobrú optiku s balistickou vežičkou. Ja som na kamzíka poľoval v Srbsku kalibrom 300 Waeth.Mag. optika bola bez balistickej vežičky, takže plochú trajektóriu strely som náležite i využil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

zobrazené 41-51 z 51 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM