Heming hunting
dnes je utorok,  30. apríl 2024,  meniny má Anastázia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:30,  dnes západ slnka: 18:56
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Poľovník a/vs. poľnohospodár. - diskusia

autor: off kaso79
pridané: 5.10.2017 14:03
Zdravím všetkých, rnV tejto diskusii by som chcel počuť názory a praktické rady, skúsenosti od poľovníkov a súčasne poľnohospodárov (nakoľko nepredpokladám, že tu nejaký nepoľovník poľnohospodár sleduje diskusiu), aby napísali dôvody, prečo je taký problém vysievať menšie parcely? prečo je problém vytvoriť medzipás medzi dvoma parcelami? Prečo každá zeleň je v chotári nepriateľ? Aké sú ekonomické dopady, aspekty a výhody nevýhody takého jednania proti zeleni, a biodiverznému prostrediu? rnMyslím si, že chýba tzv. medzirezortné komunikovanie, a preto by som rád vedel z druhej strany úskalia, nároky na poľnohospodárov kladené ich zákonom, ich nadriadenými organizáciami, či platobnými agentúrami. rnĎakujem...
počet zobrazení: 6 940
počet hlasov: 3
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Revirnik89, 6.10.2017 o 13:26

Ja som aj poľovník aj poľnohospodár, tak by som sa rád pridal k diskusii. Porovnávať nás s Rakúskom je čistá utópia, pretože tam gazdujú nepretržite celé generácie ľudí. Každý v dedine má svoj kus poľa, na ktorom mu záleží a riadi sa heslom: „pôdu sme nezdedili od otcov, ale požičali nám ju naše deti“. U nás toto súžitie s pôdou bolo na 2 generácie prerušené. Ľudia už nemajú vzťah k pôde, majú ju len ako investíciu, pretože jej cena vzrástla niekoľko násobne. Za ďalšie, treba vidieť aj to, že slovenské poľnohospodárstvo sa rýchlo koncentruje do mega zoskupení: finančné skupiny, zahraničné, ...niektorí obhospodarujú už desaťtisíce hektárov naprieč SR. To si vyžaduje riadenie týchto mega fariem čo najviac uľahčiť – čiže monokultúry a čo najväčšie parcely, aby mohli použiť čo najväčšiu techniku a mať čo najmenej zamestnancov. Veď voľakedy bolo na družstve aj 200-300 ľudí, dnes je 1 traktorista na 200-300 ha pôdy. To len vďaka tomu, že prakticky nie je skoro žiadna špeciálna rastlinná výroba (zelenina, ovocie, ..), pestuje sa väčšinou: pšenica, kukurica, repka...podiel okopanín rapídne klesol kvôli výkupným cenám, atď... pritom okopaniny sú pre malú zver najvhodnejšie, najmä repa a zemiaky. Jednak poskytujú kryt až do neskorej jesene, ale je v nich aj dosť hmyzu, resp. vždy aj nejaké buriny. A hlavne nie sú tam diviaky 24 hod denne ako predátory tak ako v kukurici. Chyba je aj v dotačnej politike. Dotujú sa hektáre, preto ich chce každý čo najviac. V oblastiach s horšou pôdou zas vidíme, že pôda leží ladom, že sa max. 1x zmulčuje a hotovo. Úživnosť pre zver je minimálna, pretože väčšina tráv v júni odkvitne a uschne, takže žiadna svieža paša pre zver. Len suchá starina. A samozrejme dotácie sú vyplatené. K tým biopásom a multifunkčným okrajom polí asi toľkoto: poľnohospodári ich vnímajú ako zdroj semien burín, ktoré ich budú ukrajovať na úrode. Resp. budú musieť aplikovať drahšie herbicídy na ich odstraňovanie z jednotlivých plodín. Pretože niektoré buriny sa šíria aj podzemkami (pichliač, pýr), alebo semená vietor rozfúka po poli. Taktiež je tam drahé osivo týchto miešaniek. Na toto osivo by mala byť priamo naviazaná podpora v rámci greeningu. Taktiež treba vedieť, že greening sa dá uplatňovať aj tak, že stačí, keď PD pestuje strukovinu, resp. lucernu či inú dusík viažúcu plodinu. Tak aj 5x ročne kosená lucerna kde zahynie skoro každé mláďa je chápané ako greening...taktiež ostatní to riešia čo najlacnejšie tak, že po žatve vysejú, resp. rozmetadlom na umelé hnojivá rozhádžu zmes horčice s niečím. Preto vidíme žlté lány v októbri (toto zas škodí napr. včelám). Na druhú stranu, vidím veľký problém napr. aj v tom, že poľovníci sami nič nerobia v tomto. Prečo členovia združenia nedajú svoju pôdu do užívania PZ, a tam by si vysiali tieto miešanky? Prečo veľa krát pôdu radšej predajú a kúpia si nové terénne auto? Prečo si neprenajmú pôdu od nejakého vlastníka? Prečo počas žatvy, resp. kosenia krmovín nejdú do poľa a neplašia zver pred kosačkami( Veď to majú v zákone prikázané!) Stavače/ sliediče používajú väčšinou len na lov. A na konci roka len plačú po poľovačke, že ničoho nie je... a že voľakedy bolo. A pritom cez leto na líšku skoro nik nevystrelí, lebo si akože poplaší srnca či diviaka, príp. že šak nemá dobrú kožušinu. Musíme si uvedomiť, že na západe je farmár aj poľovník. A na vlastnom. Tu to tak nie je. 90% pôdy je v prenájme. Ako sa správa subjekt v nájme? Najmä pred koncom nájmu, keď tuší, že už nebude nájomca? Je tam aj veľa ďalších aspektov, ktoré pochopí len človek, čo vidí prírodu len ako komplex: pole, voda, les. Nemôžme sa každý pozerať len na to svoje. Nemôžme pri vysokých škodách diviakmi či vysokou na kukurici len mykať plecami...a ani poľnohospodári nemôžu mykať plecami keď vysekajú posledné 2 kríky v strede veľkej parcely....

dať hlas príspevku | počet hlasov: 34

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 49 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off 650525, 16.11.2017 o 20:02

Poriadne čítajte a premýšľajte! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 8.11.2017 o 19:41

Myslíte si ,že spriaznené duše to aj vykonávajú? Z každej úradnej kontroly sa vyhotovuje protokol, pokiaľ je známy subjekt, je možné ju overiť. Poľnohospodári musia dodržiavať množstvo pravidiel pre získanie podpory, ktorá sa vo veľa prípadoch kráti práve pre ich porušenie. Svoju úlohu v oblasti ochrany prírody a krajiny zohráva samozrejme Slovenska inšpekcia životného prostredia, ktorá spadá pod Ministerstvo životného prostredia. Uvedomujeme si význam a potrebu útočiska pre poľnú zver, ktorá takmer vymizla z chotárov niektorých oblasti Slovenska, preto sme sa dohodli na užšej spolupráci s Výskumným ústavom živočíšnej výroby a Slovenskou poľovníckou komorou na tvorbe novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EU. Kontrolná činnosť štátnej správy si vyžaduje značný objem verejných financií. Cielené kontroly napomáhajú k ich efektívnejšiemu využívaniu. Pekné čítanie,ale určite všetky inštitúcie dobre vedia čo subjekty robia, ale predsa si nebudú k...ť do vlastného rezortu!Treba sa spýtať priamo kompetentných na Ministerstve pôdohospodárstva nech vedia,ako sa vykonávajú kontroly ( klamú až sa práši) a čo zapríčiňuje dotačná politika! Prajem LOVU ZDAR!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 650525, 7.11.2017 o 20:19

Len tak navyše : Treba to nahlásiť starostovi, že poľné cesty sú zničené nech zjedná nápravu, alebo Kontrolným orgánom pre dodržiavanie podmienok krížového plnenia vo vzťahu k poskytovaniu odviazaných priamych platieb poľnohospodárskym subjektom, pokiaľ ide o zákaz odstraňovania a narušovania krajinných prvkov na ornej pôde, ako sú živé ploty, solitéry, stromoradia, skupiny stromov, terasy a medze, sú regionálne štruktúry Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Kontrolu dodržiavania podmienok krížového plnenia okrem PPA zabezpečuje v ďalších oblastiach Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky a Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (jej regionálne správy). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LuboT, 4.11.2017 o 7:15

Ďakujem za odozvy, s nimi moc reči nie je keďže všetko ženú na súd, uz som do mňa x krát opreli pre koľaje v pšenici, no ked mi zaorali cestu tak ako mam prejsť, potom mi zapalili krmelec a.o ďalších obvineniach a vYhrážkach ani nehovorím. Budem to riešiť cez životné prostredie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 3.11.2017 o 22:19

Ked ma polnohospodarsky subjekt podu v prenajme, nezaklada mu to aj pravo urcovat kto bude vykonavat pravo vykonu polovnictva. Toto pravo ma len vlastnik. Co sa tyka vzajomnych vztahov medzi polovnikmi a polnohospodarmi, dufam, ze ich novela zakona o polovnictve konecne presnejsie specifikuje. Zakon sice v sucasnosti hovori, ze musi existovat zmluva o minimalizacii skod zverou a na zveri, avsak ked ju zastupca polnohospodarov odmietne podpisat, nehrozi mu ziadna sankcia, co situaciu nijak neriesi a v zakone je tak ustanovenie, ktoreho plnenie sa prakticky neda vynutit. Rovnako zakon ani rozne memoranda neriesia priciny skod, len sa snazia odstranit dosledky formou vyssieho odstrelu. Ovela efektivnejsie by bolo snazit sa prerozdelit hospodarenie tak, aby nedochadzalo k tak masivnej migracii zveri za potravou. U nas je to napr. sama krava a elektricky oplotok. Hospodarsky uzitok takmer nula, mlieko ziadne, ale dotacie tecu. V praxi kravy vyzeru prirodzenu potravu zveri, ktora z daneho dovodu sposobuje skody ohryzom na lesnych porastoch a migruje za potravou do nizsich oblasti, resp.poli. Elektricke oplotky navyse znacne narusaju zauzivane zvyky a trasy zveri co stazuje lov samotny. Pricom vacsina pody nie je vedena ako trvaly travnaty porast, ale ako orna poda. Nehovoriac, ze su v kolizii dva hospodariace subjekty a to polovnici a hospodari s dobytkom, kde polovnik musi strpiet oplotky, pastevne cykly podla vole hospodarov, ktori nemaju najmensi problem dat kravy na horske luky a najlepsie rujoviska pocas ruje alebo tesne pred nou. Pokial s nimi nie je rozumna rec a priania a navrhy polovnikov ignoruju, polovnici nemaju ziadny prostriedok ako situaciu riesit alebo kompenzovat, hoc si za uzivanie reviru platia a casto nemale peniaze. Zakon tymto sposobom neriesi zaujmy polovnikov, resp.sucasne pravne vakuum nenastavuje podmienky tak, aby ani jedna strana nebola citelne znevyhodnena. My by sme pestovanie u nas privitali. Keby EU, resp. stat nastavil vyhodne podmienky pre polnohospodarov v horskych a podhorskych oblastiach tak, aby sa im oplatilo pestovat alebo aspon vytvarat odputavacie policka na ochranu stromov pred ohryzom, podla mojho nazoru by to znacne obmedzilo migraciu zveri, aku pozorujeme dnes, kedy sa do revirov s monokulturami a lahko dostupnou potravou, najma kukuric stahuje zver zo vsetkych revirov okolo, casto aj niekolko desiatok km vzdialenych a tam, neumerne sustredena sposobuje skody. Taka migracia zveri je nielen nevhodna z pohladu skod na plodinach, ale aj z pohladu polovneho hospodarenia, kde sa casto "krvopotne" vychovany kmenovy stav presuva do ineho reviru, kde je vzhladom na vysoke stavy zveri a s tym suvisiaci odstrel hluseny hlava nehlava. Takto padne kopa dobrych kusov, resp. absentuje akakolvek selekcia u holej zveri, ktora je podla mna rovnako dolezita ako u zveri samcej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off Jager68, 3.11.2017 o 21:11

poorane cesty,vytrhane remizky atd honba za hektarmi a dotaciami...ak PZ a PS nebudu mat vlastne ha.....zveri ani sebe nepomozu....neviem ako je to teraz ale moze vobec podpisovat pravo vykonu polovnictva ten,co ma podu v prenajme?....mal by to podpisovat vlastnik... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 3.11.2017 o 19:09

Isto usmernia. Alebo posunú info poľnohospodárovi, že niekto na neho má upreté pohľady...Je to veľmi zlá situácia, nakoľko zväčša poľnohospodárske subjekty vlastnia pôdu, alebo minimálne ju majú v prenájme od drobných vlastníkov, a poľovníckemu združeniu podpisujú nájom a právo výkonu poľovníctva. Pri náznakoch problémov, alebo odporu sa môže stať, že podpis na pokračovanie práva poľovať nebude...niekde dokonca odmietajú podpísať dohodu o škodách zverou, nakoľko z toho plynú aj pre nich určité povinnosti a to sa im nepáči...Aby to fungovalo, a nebol jeden subjekt podriadený a vydaný na milosť/nemilosť, malo by sa zmeniť to, kto podpisuje výkon práva poľovníctva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off yegi, 3.11.2017 o 18:55

Lubo skuste zabehnúť na odbor živ.prostredia Obv.úradu.Tam Vás možno usmernia,príp.pomôžu.Za pokus to stojí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kaso79, 3.11.2017 o 8:01

Obávam sa, že zákon na to neexistuje. Mohli by sa ohradiť majitelia pozemkov, od ktorých majú poľnohospodári prenajaté pozemky, na ktorých sa to deje. A ničenie remízov, ak majú povolenie na výrub, tak teraz je pravdepodobne doba vegetačného pokoja, takže tam páka nejaká nebude asi. Treba si pozrieť, ako plnia podmienky greeningu, či spĺňajú podmienky zo zákona o 5, a maximálne sa dá dať podnej na príslušnú ŠOPku, aby to preverili. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LuboT, 2.11.2017 o 19:16

Zdravím priatelia, chcel by som sa informovať či je v súlade zo zákonom, že poľnohospodári v našom poľnom revíri ničia remízky a teraz začali aj s orbou a ničením poľných ciest, ktoré si ešte pamätá aj môj prastarý otec? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Revirnik89, 16.10.2017 o 23:06

Vidím, že diskusia sa ubrala ku konkrétnym číslam .. Čo sa týka úrod, tak musíme veľmi diferencovať región, ročník, ba až konkrétne pole. Ale to by sa dalo podchytiť napr. priemerom údajov zo štatistiky za posledných dajme tomu 5 rokov (sú tam aj zlé, aj výborné úrody). Čo sa týka cien, tak tie sú každým rokom iné: bol rok, kde pšenica bola 220 €/t a repka za 550 €/t, ale aj rok, kde bola pšenica za 110 €/t a repka za 320 €/t. Hovorí sa, že tržba z hektára je rovnaká, či je veľká alebo malá úroda. Je variabilná: môže byť spomínaných 600 €/ha, ale aj 2000 €/ha. V závislosti aj od toho ako vie kto úrodu speňažiť. Samozrejme, aj ceny nájmov za pôdu sú veľmi rôzne: niekde je to sotva 20-30 €/ha, inde je to medzi 200-300 €/ha. Toto závisí od bonity pôdy a od konkurencie o pôdu v danom regióne. Čo sa týka nákladov na biopásy, tak musíme zarátať nielen prípravu pôdy, sejbu a osivo, ale aj nájom, dane a administratívu,... Pretože poľnohospodárska pôda podlieha evidencii, robia sa pravidelné rozbory pôdy, musí sa evidovať zaburinenosť, plány hnojenia,...PS: na podnikoch už nie je 5 agronómov ako voľakedy (hlavný, pomocný, na obilniny, krmoviny, špeciálne plodiny...). dnes to všetko robí 1 človek, niekde dokonca plní aj funkciu mechanizátora. Vtedy ani nemá kedy chodiť po poli, pretože zháňa náhradné diely, servis... dnes nie je 50 traktorov, ale všetko robí dajme tomu 5. Tak aj výpadok toho jedného je o to viac „cítiť“. Pomedzi to ešte obedy a olovranty s chladenou vodou po poli rozniesť...Preto vravím, že aj zo strany poľovníkov by mal byť väčší záujem o zver a chotár. 2 roky dozadu boli enormne premnožené myši. Spôsobovali obrovské škody. Preto ministerstvo dalo výnimku na plošnú aplikáciu rodenticídov. Takže sa plošne rozmetali tony otravy na myši. Samozrejme, že niečo zožrala aj zver a uhynula. A čo na to poľovníci? Prečo neurobili užitočnú brigádu a neaplikovali otravu na myši ručne do dier priamo? Alebo mohli zaplatiť pár € študentom aby to urobili. Výsledok by bol niekde úplne inde. Ale akoby sme nechápali, že 1 zajac= chodiacich 70-80 €. Nejedno združenie žilo z odchytov zajacov. Avšak nič z tých peňazí sa bohužiaľ do zveľadenia chovu tejto zveri neinvestovalo (sú aj výnimky, samozrejme). Počuť názory typu: 10 rokov sme už na zajace nepoľovali, a ja už aj tak ani poľovať nebudem...a preto sme tam kde sme! Bola tu otázka, že prečo by mal do tohto zasahovať štát. Rozumiem tomu čo tým bolo myslené. A ja odpoviem, že preto, lebo je v záujme štátu dbať na ekológiu (v rámci možností) a tiež aj aktívne sa pričiniť o ochranu ohrozených druhov živočíchov. Nie je to len poľovná zver. Je to aj cíbik, škovránok, hmyz, obojživelníky... Je to aj o protieróznej funkcii, o zadržiavaní vody v krajine...A ak mi na toto niekto povie, že to nie je dôvod, tak sa spýtam: Na čo potom podporujeme „zelené zdroje energie typu: solárne panely?“. Veď keď niekto chce, nech sa správa ekologicky a nech si ich postaví aj bez dotácie a garantovanej ceny energie, no nie? Na druhú stranu, nemalo by to byť len o pomoci štátu či únie. Finančne by sa na tom mali podieľať aj poľovníci. Aby si vážili tú zver a nebrali to ako samozrejmosť garantovanú štátom. A tam sa ukáže, kto je aký poľovník. Čo sa týka vymeriavania parciel, tak na to je dnes už predsa gps. V praxi sa často stane, že sa musí parcela deliť inak ako obvykle, napr. kvôli výrobe osiva, izolačným vzdialenostiam, zazmluvnený odbyt len istého počtu ha, vymrznutiu časti repky a dosev niečím iným, stohy slamy... tu by však bolo veľké zjednodušenie v tom, keby tieto biopásy mohli byť na viac ako 1 rok. Ďalšie zvýhodnenie by mohlo byť lepším koeficientom pri greeningu, čo ušetrí čas a financie. Ale o toto poľnohospodári bojovať nebudú – nemajú dôvod. Na to je tu skoro 60 tisíc poľovníkov v komore. S tými úvraťami súhlasím, preto by mali byť naplánované tak, aby sa tento efekt čo najviac minimalizoval. Veď nik nehovorí, aby vznikli malé 5 ha polia. Pre dnešnú veľkovýrobu sú optimálne 30 až 50 ha parcely. Avšak keď má parcela povedzme 100 ha a túto pozdĺžne rozdelím 2 biopásmi na 3 parcely po cca 30 ha, tak to isto pomôže malej zveri a neobmedzí to nadmerne poľnohospodára na činnosti. Inde by sa napr. dali využiť tzv. cviky a bruchá na parcelách, kde je taktiež veľa prejazdov, prestrekov... A čo sa týka peňazí: nie vždy je to len o peniazoch. Tam, kde poľovníci neriešia škody zverou, kde jazdia autami šírinou po zasiatych poliach, tam dohodu neurobíme ani za 5000 €... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off miso243, 16.10.2017 o 22:08

Rozkúskovaním parcely okrem nákladov na pásy vnikajú aj ďalšie náklady. Po obvode každej parcelky vznikne úvrať so všetkými negatívami - stratový čas pri otáčaní, zvýšené utuženie, prekrytia pri aplykácii všetkých materiálov a všetko čo ma ešte hneď nenapadlo. Komplikácie papierového rázu spomenul lovec84. Bez náhrady sa dá na to asi len človek s priamym záujmom, teda ak je revír celý jeho a je dostatočne zanietený. A nepracuje na hranici rentability. Bez dostatočnej priamej finančnej náhrady alebo druhotného zvýhodnenia nemožno podľa môjho názoru očakávať ústretovosť tých ostatných. Všetci zatiaľ žijeme z peňazí . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 16.10.2017 o 21:45

Kaso to nie je zapisovani 3 parci ked parcelu s repkou 4 krat pretnes vznikne 9 parciel.Na kazdu musis zvlast zapisovat chemiu, hnojenie atd. A to je to najmenej. Kazdu liniu zmeny plodiny musis presne zaznacit s presnostou na niekolko cm( myslim tym na par cm presnosti na parcele. Pri nespravnom zaznaceni mozes kludne dostat pokutu niekolko desiatok tisic eur. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 16.10.2017 o 21:12

Páni, ono sa to dá, len treba vedieť čo je a čo nie je možné, nájsť konsenzus. Áno, byrokratická záťaž zapisovanie troch parciel je tri krát vyššia ako jednej veľkej...ale pripravuje sa nová dotačná politika, robí sa nová stratégia ochrany prírody na ministerstve živ.prostredia..tak prečo nebyť pripravený a vedieť kde sú úskalia a nájsť na ne možné opatrenie? Napájačky sú super. Aj ja som to už dávno praktizoval...a pomohlo,ale ak ich nemáš kam umiestniť, tak to je už problém. Na lovu zdar sú mnohé iné témy,ktoré nie sú vhodné ani k tej flaške pri poslednom kole :d takprečo nie takáto... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 16.10.2017 o 20:49

lovec84 osobne so videl medzi obcami Lehnice a Oľdza bolo 4 alebo 5 pasov max 10m siroke v jednom bol cirok v drudom kukurica 3 bol len tak uhorom ostane ani neviem je to asi 2-3 r. nazad ide to len chciet treba, vsetko je o ludoch... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 16.10.2017 o 20:38

Kaso prosim ta povedz mi kto by ti pretinal parcelu 3-4 pasmi 6 m miesanky. By musel byt na hlavu padnuty. Kazde predelenie parcely a zmena plodiny sa musi zapisat zmerat a presne evidovat. Pri kazdej zmene a merani moznost nepresnosti ( pre PPA chyby) Za kazdu chybu je sankcia. Druha chyba sankcie sa nasobia atd.Takze kto by dobrovolne do toho siel. Osobne by som takto parcelu nepopretinal ani keby si mi dal 2000 ecok na ruku. To o com tu diskutujete je sice pekne ale v praxi nerealizovatelne. Tato tema mi pripada na diskusiu na poslednom pohone po flaske vina. Nikto nediskutuje o tom co by sme mali, alebo mohli vykonat my polovnici pre zvysenie stavu drobnej. Ono je lahsie poukazovat ze nemame lebo ten robi hento a ten zas tamto. My sme v nasom PZ napriklad porobili pre zver napajacky aby neboli od seba dalej ako 100 metrov a od maja do septembra ich raz tyzdene doplname a cuduj sa svete stav zajacov sa nam zvysil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 16.10.2017 o 20:07

napísal som napríklad. Treba vedieť aký je v danej lokalite priemerný výnos z jedného ha. Preto som chcel zapojiť do debaty aj poľnohospodárov, aby nám povedali orientačné čísla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 16.10.2017 o 20:02

Fu podla mna 600eur za ha je silno prehnane.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 16.10.2017 o 18:12

Jager68, otvoril si zaujímavú stránku problému. Viete, aký dlhý by bol pás o šírke 6 metrov, aby zabral plochu 1 ha? Odpoveď: 1,66 km. Priemerné parcely majú okolo 500-800 metrov na šírku, alebo v kratšom rozmere (pri tých problémových veľkých plochách). Čiže ak by bola ochota, a možnosť zaplatiť prenájom jedného hektáru pôdy, o priemernej cene cca 600 EUR ročne (za ha), vedelo by sa s tým zrealizovať 1,66 km pásov, teda minimálne tri až 4 predelenia veľkých parciel. A to by výrazne pomohlo si myslím jak v narušení veľkých monokultúr pre doviakov a predátory, tak v možnosti potravinovej základne malej zveri, hmyzu a pod, plus by vznikla možnosť a priestor na osadenie napájačiek s vodou, a prípadne aj priestor na tlmenie škodnej. Skrátka kumulatívny efekt A otázka financií? Skladať sa. podľa počtu člnov. OK. Ale ak mi stúpne JKS zajacov o 100 kusov nad NKS, a naplánujem poľovačku. Pozvem pár hostí za poplatok, tiež sa to dá potom finančne pokryť ten nájom pôdy. Samozrejme pri správnom plánovaní musí byť najskôr nadstav, a to výrazný, a potom treba myslieť na finančné efekty poľovačky. NIE NAOPAK. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 16.10.2017 o 12:58

myxo preco ma do vsetkeho zasahovat stat?...tie hektare,ktore vysejes ako polia pre zver ti predsa moze zaplafit PZ/PS....ak maju zaujem vytvorit aspon nejake prostredie pre zver... ale zas su to peniaze..uz vidim ako sa napr 20 clenov sklada po 100 vke...aspon na tie tri ha.co si dal ako priklad. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off myxo, 14.10.2017 o 13:09

kaso79, ono presné údaje aká je priemerná úroda na SR má štatistický úrad. Ak sa bavíme o mzdách a osivách. Rátajme že danú miešanku by stačilo osievať bezorebným systémom. Bavme sa o nákladoch 45€/ha (bez DPH). Osivo by si dokázal namiešať každý poľnohospodár, stačila by podľa môjho názoru nejaká zmes ďatelino-tráv a k tomu primiešať plodiny produkujúce zrno (ovos, pohánka, proso, kukuricu, slnečník). Ja som osieval políčka pre jedno PZ zmesou, ovos, jačmeň, kukurica, slnečník a ďatelina. A každá zver si našla svoje. Do biopásov pre toho, kto pestuje sóju by som nevolil slnečník kedže je nemožné ho odstrániť z porastu sóje. A hlavne vyvarovať sa inváznym druhom plodín, a políčka pred zakladaním ošetriť totálnym herbicídom, aspoň ako tak sa poľnohospodár vyvaruje nechceným burinám. Celá dotačná politika je na SK postavená na hlavu, ale to tu nebudem rozoberať. A čo my poľovníci každí ma skoro nejakú záhradu (kŕmna repa a pod.) alebo pole. Stále sa dá nájsť nejaké políčko ktoré nikto neužíva resp. nieje ani v pôdnom bloku. Osobne si myslím pri dohode poľnohospodár a poľovníci, by sa našlo riešenie, ako vytvoriť políčka pre zver atď. Ale to by sa nám muselo chcieť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off miso243, 13.10.2017 o 19:52

Záujem o krajinné prvky asi mierne stúpne. V oblastiach ekologického záujmu(OEZ) totiž nebude možné požívať pesticídy. A hrach alebo sóju ja osobne bez minimálne herbicídov zmysluplne pestovať nedokážem. Má to zvýšiť biodiverzitu ale neviem ako keď tým zrejme záujem o tieto plodiny klesne. Takže z bežne dostupných zostáva len úhor, medziplodiny a krajinné prvky. S krajinnými prvkami je jeden problém. Pokiaľ je medzi nimi a plodinou poľná cesta,čo je úplne bežné, prvok sa nedá požiť ako OEZ.(čo je podľa mňa sprostosť) Pre niektorých ľudí tým môže strácať význam. Ak by toto neplatilo, aj trebárs s podmienkou, že z druhej strany cesty musí byť medza široká strelím min. 1 m, asi by to dosť pomohlo. Snáď by pomohlo aj keby poľné cesty s medzami z oboch strán sa považovali za krajinné prvky. Medzi KP sa u nás nezapočítavajú ani mokrade. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 13.10.2017 o 17:14

Myxo, vďaka. TO sú presne tie veci, ktoré by sa mali nastaviť a reálne zhodnotiť, aby sa dalo niekam posunúť. Narážam na orientačnú sumu, koľko je výnos z ha v eurách pre dané plodiny - repa, kukurica, obilie, žito, repka olejka. Ak viete, podeľte sa s číslami. Nech vieme, koľko stojí náhrada tohto ušlého zisku. Samozrejme je tam aspekt miezd a paliva a osiva spotrebovaného na daný ha. Ale to sú už detaily na neskôr. Jediná dotačná politika, ktorú poznám je na biopásy. A aj to je len 350EUR za ha, pri presne vymedzenej zmeske osevnej, ktorá sa takmer nedá zohnať. Preto ďalšia podotázka. 4o by Vám ako poľnohospodárom vzhšado na poľovnícku prax pre jarabicu, bažanta a zajaca bolo vhodné osievať do biopásov a okrajových pásov, aby to nerobilo plevel a zaneplešilo polia s komoditou? zadefinujme tu prosím nejaké rozumné zloženie zmesky...Vďaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off myxo, 13.10.2017 o 14:40

Revirnik89, dobre si to napísal. Aj ja ako poľovník a poľnohospodár, túto problematiku poznám, je to omnoho väčší komplex aspektov, ktoré nato majú vplyv. Na tento problém sa treba pozerať aj z iného hľadiska. A to kde naše poľnohospodárstvo za 28 rokov dospelo. Netreba jednostranne nadávať na poľnohospodárov že sa pestujú monokultúry. Načo budem ja na juhovýchode Slovenska pestovať repu? Keď ju nemám kde predať! Keď nebudem pestovať to čo je tržná plodina, čo dám ľudom na výplatu keď nezarobím (a je na tom závislých niekoľko rodín)? Áno k pôde treba pristupovať zodpovedne, nie systémom "po nás potopa"! Ale chyba sa stála niekde inde. Ja sa snažím nezasahovať do medzí a krajinnotvorných prvkov, ale stále tak aby nezasahovali do parcely. Keď sa kosia TTP tak od stredu k okraju a stále to preženiem so psíkom. Ale treba sa pozrieť do našich PZ a PS, keď majú niečo zrobiť, "joj ta ja nemám na táke čas". Keď treba odpad ta sú tu zástupy, ale keď treba ísť postrážiť kukuricu nieje koho. A to čo si napísal o líške je pravda, joj ta nebudem strieľať líšku bo nič nevyjde von. A potom ju naša slávna bananistanská legislatíva, nech štát dotačne podporí políčka pre zver. Nech je nato špeciálna podpora, preplatia osivo plus ušlý zisk t.j. podľa osevného plánu na parcela mala byť osiata pšenica. Priemerná úroda pšenice SR je okolo 5,00 t/ha * dajme priemernú cene za kŕmnu pšenicu cca 120 €/t (závislé podľa ročníkov) = 600 €. Len u nás nie je chuť veľmi podporovať poľnohospodárstvo, nakoľko je u nás podpora na 1 ha menšia o 65% oproti štátom ako Nemecko, Rakúsko, Francúzsko... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 13.10.2017 o 12:09

pardon...oprava....na produkt...nie produkciu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 13.10.2017 o 11:33

V našom PD sa sústreďujú hlavne na pšenicu a jačmeň. sú to 100 ha plochy, ktoré samozrejme kvôli jednoduchosti agrotechnických postupov nikto nebude zmenšovať. Repka sa u nás pestuje jedine na potravinárske účely Palma Bratislava. Kukurica drvivá väčšina na siláž a ostatok na zrno všetko na kŕmenie hovädzieho dobytka. Premnoženie raticovej zveri je z môjho pohľadu iba lokálna záležitosť. Pamätám si časy keď som mal rujovisko 30 metrov od postele v záhrade.200 kusové stáda na poli s množstvom dobrých jeleňov neboli žiadnou vzácnosťou. Dnes u nás vidieť viac ako 5 ks vysokej po kope je zážitok. Škody spôsobené zverou minimálné. Spolupracujeme sPD preháňame kukuricu, staviame pozdĺž porastov elektrické ploty atď. Poľnohospodári sú spokojný no nám zver zmizla. Kupovať si pôdu alebo si ju brať do prenájmu je utópia. Ľudia ak nejakú pôdu majú tak sú to len fliačky väčšinu vlastnia predsedovia a cirkev. Ak by som aj tak nejakým zázrakom pár árov získal, tak mi ich vyčlenia niekde na okraji v čo najviac neúrodnej pôde. A to nezachráni ani zajaca ani jarabicu. Nechcem byť negativista ale v súčasnej dobe v ktorej sú na prvom mieste peniaze a zisky, veľkú nádej na zvýšenie stavov drobnej zveri nevidím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 13.10.2017 o 10:21

Dotácia na produkciu by taktiež nebola výhra. Pestovalo by sa ešte monotónnejšie z pohľadu plodín, podľa odbytu a ceny za tonu. Samá kukurica do bioplyniek alebo repka olejka... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 13.10.2017 o 8:46

chybou je aj to,ze dotacie sa davaju na plochu...nie na produkciu...casy,ked pod horou boli polia s kukuricou a ovsom su prec. ale nic nebrani PS a PZ si podu kupit alebo prenajat a na vlastnej pode vytvorit napr.pre drobnu zver prostredie,ktore mala volakedy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 13.10.2017 o 8:42

Opäť súhlas. Treba zmenu. Možno aj prístupu poľovníkov k lovu škodnej a kŕmeniu malej zveri. No pravdepodobne aj v myslení. Tí, čo vlastnia pôdu, by mali začať na nej vytvárať podmienky pre zver. A nie ju dávať do prenájmu PD za desiatky z úrody. Vlastníctvo pôdy PZ by malo byť nejako zakotvené v zákone, alebo vyhláške, a mali by sa na to vzťahovať tiež nejaké dotácie alebo úľavy z administratívy. Isto by aj to pomohlo. Čo sa týka "veľkej" zveri. Súčasný problém je že sa sťahuje do polí, a robí škody na poľnohospodárskych kultúrach. A to je problém a zdá sa, že jej je príliš. Avšak zmenou veľkosti parciel a zmenou prístupu by možno zostala v lesoch a v prostredí, kde ju chceme mať a potom by nevadilo, že je jej viac ako udávajú NKS. Samozrejme aj pri zabezpečení obhospodarovania v lesoch a zamedzení škodám na lesných porastoch. No vidím ešte jeden problém. A to sme my Slováci. Ak by sme použili sofistikované kŕmidlo, tak a/ ho niektorí občania ukradnú, alebo aspoň rozbijú, b/ ukradnú odtiaľ všetko krmivo (a to pravidelne) pre svoje domáce zveri. Pozostatky socializmu, čo nie je moje na tom mi nezáleží alebo čo nie je priviazané sa dá ukradnúť sú hlboko zakorenené v niektorých :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Revirnik89, 12.10.2017 o 22:32

Opäť súhlasím s tým, že monokultúry sú príčinou rastu veľkej zveri a poklesu zveri malej. Je to problém vo viacerých krajinách. Posielam linky na zaujímavé videá o jarabici v Írsku a Francúzsku: odkaz odkaz Keď porovnáme to, čo robia niektorí tamojší poľnohospodári a poľovníci, tak sa to so Slovenskom väčšinou nedá porovnávať.. Z mojej niekoľko násobnej návštevy Francúzska môžem však povedať, že napr. sever nad Parížom (Picardie) má x násobne viac napr. jarabíc ako my. Nebolo parcely, kde by nevyletel kŕdlik. A pritom parcely cca 30-80 ha. Osiate najmä: pšenicou, repkou, cukrovou repou, zemiakmi, hrachom/bôbom. Väčšinou minimalizácia obrábania pôdy, bez orby, pretože tam sú slabšie zimy a ílovité pôdy by mráz nerozrušil a na jar by sa nedala pôda pred sejbou pripraviť, tvorili by sa veľké hrudy. Každých 150 m bolo krmítko pre jarabice: odkaz: Toto bolo naplnené celoročne. Keď som im ukázal fotky násypcov pre jarabice a bažanty ako sú u nás, tak len krútili hlavami: že prečo tak plytváme krmivom a ešte dávame zveri nekvalitu? Keďže to krmivo v násypci je kontaminované trusom hlodavcov a drobného vtáctva (zdroj chorôb a parazitov) a tiež aj plesňami (resp. mykotoxínmi), pretože suché zrno hygroskopicky nasáva vlhkosť zo vzduchu a plesnivie (i keď to okom nevidíme). Farmár, väčšinou aj poľovník (la chasseur) tieto krmítka vzorne dopĺňal a lovil predátory počas celého roka, nakoľko brokovnicu má vždy so sebou. Takže v porovnaní s bežným víkendovým poľovníkom je to neporovnateľné. Ten vzťah k pôde a prírode je tam neuveriteľný. Pretože cez zimu, keď väčšina sk farmárov sedí doma v teple, oni chodia po poli a zbierajú s celou rodinou kamene a dávajú ich a kraj poľa pri cestu. Pri tej veľkej zveri je ešte taká vec, že pokiaľ je aj lesné hospodárstvo vykonávané tak ako je (holoruby, rúbane), tak v týchto miestach je po čase húština veľká aj niekoľko hektárov, kde má táto veľká zver pokoj a potravu tak ako v repke či kukurici. Navyše, veľa trvalých trávnych porastov v neprístupnom teréne je zarastená kríkmi (najmä trnka a šípka) a náletmi, kde opäť má veľká zver ideálne podmienky. Nakoniec, je tu ešte aj fakt, že je narušená veková a pohlavná štruktúra. Veď, keď vidím na výrade 3 statné diviačice z 8 kusového výradu, nie je to dobrý znak. Ani to, keď vidieť na 40 ks holej zveri len 3-4 ks s parožím.. Samozrejme aj prikrmovanie zveri ovplyvňuje, koľko zveri prežije zimu a tým pádom aj JKS. Otázka znie: chceme mať menej veľkej zveri, alebo nám súčasné množstvo vyhovuje z hľadiska množstva úlovkov?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off kaso79, 12.10.2017 o 14:44

Lanus, Ano a suhlas. A to je treba zmenit. A ako na to, to je na nas aby sme to vymysleli. Len nie za desktopmi, tam može maximálne prebehnúť príprava, ale v realite...Podľa toho čo viem, NIKTO nerieši úbytok malej zveri. Dokonca ani slávna koncepcia poľovníctva do 2030. Len stanovila aké by boli optimálne vzrasty počtov...ale reálne nápravy a mechanizmy nikde...Treba to rozdebatiť nie medzi sebou ale medzirezortne. Preto je moja otázka smerovaná na poľovníkov a poľnohospodárov v jednej osobe, aby sme sa dopracovali k čiastočným náčrtom, čo a ako je z jednej aj druhej strany možné urobiť. A čiastočne aj z toho dôvodu som založil s priateľmi OZ (odkaz a odkaz ), aby bola nejaká inštancia, ktorá to môže riešiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 12.10.2017 o 13:45

kaso79 - Príčina rapídneho úbytku malej zveri ako aj premnoženie veľkej zveri má spoločného menovateľa a to sú obrovské lány monokultúr !!! ako aj v záujme ich jednoduchšieho dopestovávania vyklčovanie všetkého čo zavadzia !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 12.10.2017 o 11:48

Vďaka za príspevky. Presne toto sú podnety a informácie, ktoré by sme si mali dať dohromady aby sa dalo začať diskutovať za okrúhlym stolom. A nie len s poľnohospodármi. Ad Hekler: Stavy zveri stúpajú, ale nie malej, ale vysokej, diviačej, dančej...Nám v tejto diskusii ide primárne o pozdvihnutie stavov malej zveri. Ale každý námet do diskusie dobrý. Vďaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off elciervo, 12.10.2017 o 10:25

Konečne zaujímavá diskusia!Zhodou okolností sa ma včera pýtali kolegovia z práce na čo sa používa toľko preferovaná kukurica a repka a priznám sa že som len tipol že na nejakú alternatívnu formu paliva, to MERO si musím ešte vygúgliť aby som to lepšie pochopil :) vďaka za múdre príspevky Revírnik89,pokračujte chlapci dobre je vedieť!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 11.10.2017 o 20:07

Vsetko je o komikacii a o dohode medzi oboma stranami. To je cely problem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 11.10.2017 o 19:31

Revirnik89, so záujmom som si prečítal tvoje príspevky už 3x, určite tomu rozumieš a máš pravdu ... ja sa ale neobávam že na našu ješitnosť dopláca zver lebo jej stavy stále rastú, obávam sa ale, že na ješitnosť poľnohospodárov doplácajú poľovníci a na ješitnosť poľovníkov doplácajú polnohospodári ... už len zistiť ako sa dá rýchlo zbaviť ješitnosti... Z môjho laického pohľadu keď každú sekundu zomiera niekoľko detí na svete hladom je stav keď liehovary pália lacnú kukuricu na bioetanol do benzínu, a z repky sa vyrába MERO do „bionafty“ páchaním legálnej genocídy na ľudstve lebo tam by sa dalo pestovať jedlo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 11.10.2017 o 12:45

Revirnik89 - paci sa mi Tvoj objektivny pohlad a triezve uvazovanie, palec hore! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Revirnik89, 10.10.2017 o 23:28

Keď teda poznáme históriu, tak si teda pripomeňme, že Slovensko nebolo schopné po vojne uživiť ani samo seba. Aj kvôli veľmi primitívnemu a extenzívnemu poľnohospodárstvu. Úrody pšenice na úrovni 1,5 tony z hektára, 1200 litrov mlieka od kravy (V súčasnosti je priemer cca 5,5 tony a 6500 litrov, špičkové podniky sú aj na 9 tonách a 10 000 litroch)...Jednoducho na následky vojny a nárast počtu obyvateľstva sa muselo zareagovať tak, že bolo potrebné vyprodukovať čo najviac komodít a potravín. Dialo sa to samozrejme v historickom kontexte, kedy nebola veda a technika na takej úrovni ako je teraz. Cieľom bolo obrobiť každý kus zeme, aby bol cieľ čím skôr splnený. Toto sa dialo aj na úkor ekológie – scelovali sa parcely, vysušili mokrade, používala sa chémia vo veľkom meradle (DDT, zeazín, ortuťnaté mordilá,..). Dnes sa našťastie táto chémia už nepoužíva, zistila sa časom ich škodlivosť. Je ale zaujímavé, že najviac malej zveri sa v ČSSR odlovilo v 70-tych rokoch, teda v čase ich intenzívneho používania...Našťastie sa zistilo, že smrť mladých zajacov z prvých jarných vrhov spôsobila akumulácia ortuťe v ich orgánoch, nakoľko ako ťažký kov sa viazala na tuk v materskom mlieku zajačíc. Tieto požierali na jar najmä vzídený jačmeň, kde toto moridlo bolo použité proti snetiam. Preto boli tieto moridlá zakázané. Zistila sa aj škodlivosť DDT... V západnej Európe je vo veľa prípadoch násobne viac malej zveri ako u nás. A pritom na západe sa strieka oveľa viac ako tu. Nestačí dať 1 fungicíd do klasu pšenice ako to robí xy % slovenských poľnohospodárov, ale dávajú min. 3 fungicídy, pretože zrážok majú viac, a aj miernejšie zimy, takže tlak hubových chorôb je niekde úplne inde ako u tu.. V SR sú dávky čistých živín (NPK) cca na úrovni 100 kg/ ha, v Holandsku je to 3x toľko. V 80-tych rokoch sme boli na úrovni dnešného Holandska. V tomto sme už teda ekologickejší. Treba si ale aj priznať, že chyby boli aj poľovníckom plánovaní! Prečo sa lovili zajace „cez mŕtvoly“ aj keď ich bolo málo? Z kroniky nášho PZ viem, že počiatkom 80-tych rokov boli plány lovu nastavené neúmerne vysoko k pomeru reálnych stavov. Ako inak nazvať, keď sa odloví namiesto 1200 ks len cca 40?! Poľovníci/úradníci si vtedy uvedomili neskoro, že odlov mal byť znížený alebo zastavený. Súhlasím, sú roľníci čo zorú skoro aj asfaltovú cestu, ale nie sú takí všetci a všade. Veď predsa sú aj zlí poľovníci medzi nami, tak ako aj medzi roľníkmi. Vo veľa prípadoch len chcú prežiť, pretože ako už bolo spomínané, je to ich podnikanie, ich zdroj príjmu. Ceny komodít sú už 3 roky nízke, dokonca tento rok kvôli suchu aj úrody.. Poznám viac poľnohospodárov, ktorí sa o chotár starajú lepšie ako tamojší poľovníci: pozbierajú bordel z okolia polí, odstránia skládky, osadia lavičky pod solitérmi v poli, prikŕmia zver v zime, aby im nerobila škody na repke... ale poznám aj poľovníkov, ktorí im ničia porasty na terénnych autách, pretože snáď nepôjde 100 m pešo na posed. Biodiverzitu v poľnom ekosystéme musí nastaviť štát, napr. aj formou, že dotácie vyplatí len v tom a tom prípade. Musia byť jasné pravidlá, čo a ako robiť, kto za to zodpovedá, resp. kto to zaplatí. Pretože znovunavrátenie krajinných prvkov (alejí, remízok, biopásov) plní aj vododržné, pôdoochranné funkcie, nielen biotop pre malú zver. A práve v rámci ochrany pôdy a vody by malo byť definované a odborne určené, kde a ako ich vybudovať, a tiež ako sa o ne starať. Na záver: nenadávajme na poľnohospodárstvo, pretože nebyť neho, tak nemáme čo jesť! Hľadajme spôsoby ako si pomôcť a ako spolu vychádzať. Pretože inak na našu ješitnosť doplatí len samotná zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off 650525, 10.10.2017 o 15:09

Históriu poznáme , ale novodobé poľnohospodárstvo s veľkoplošným obhospodarovaným spôsobilo stratu luk,pasienkov,trstín,vetrolamov, ničenie burín,ciest a tým sa znížila kvalita životného prostredia. Chémia a bordel z výroby liekov sa zapracováva do pôdy a potom sa znečisťujú vodné zdroje. Zorané ochranné pásma od vodných zdrojov. Sú poľnohospodári čo tieto veci nerobia a myslia na ľudí,zvieratá a celé životné prostredie chránia. V Rakúsku by im tieto veci nedovolili, lebo tam zákony platia pre všetkých! Myslím si že v našom PZ robíme dosť jak pre životné prostredie, zver a obec(výsadba zelene ,zazverovanie, propagácia poľovníctva,čistenie revíru od nelegálnych skládok a tlmenie škodnej).Jeden pán povedal: Najväčší predátor malej zveri je poľnohospodár - ČESŤ VÝNIMKÁM! Prajem LOVU ZDAR!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Revirnik89, 6.10.2017 o 21:05

Čo sa týka cukrovarov, tak na prelome milénia, resp. pred našim vstupom do Únie sme museli zavrieť cukrovary. Dostali za to peniaze: aj cukrovary, aj niektorí pestovatelia za to, že sa repy vzdali. Dostali sme kvóty na max. množstvo vyrobeného cukru. Dunajská Streda, Trebišov, Rimavská Sobota, Nitra, Šurany, Sládkovičovo, Trnava, Pohronský Ruskov boli zatvorené. Ostali len 2: Sereď a Trenčianska Teplá. Z 50 tis. Ha je dnes cca 17-20 tis. ha. Takmer úplne zmizla z polí cibuľa, kapusta, mrkva – tiež vynikajúce plodiny pre malú zver. Ale pokiaľ nemáte dnes kompletnú technológiu, tak neviete sa dostať do reťazcov a na trh. Chýbajú výkupy, konzervárne, mraziarne. Liehovary pália lacnú kukuricu na bioetanol do benzínu, z repky sa vyrába MERO do „bionafty“. Toto je tiež podporované. Čo sa týka chémie a hnojenia, tak v súčasnosti je v porovnaní s minulosťou oveľa neškodnejšia, dávajú sa nižšie dávky, niekedy len v gramoch na hektár... Je tu ešte jedna vec: diskutované neonikotinoidy. Tieto sa zakázali používať na morenie kvitnúcich rastlín – napr. repky olejnej proti skočkám. „Vďaka“ tomuto nariadeniu sa musia aplikovať aditívne postreky v dávkach cca 0,5 L/ha, a to aj 2-3x. Pričom morením sa na hektár aplikovalo len 10-20 ml moridla/ha. Vraj to škodilo včelám pri sejbe, že unikal prach z osiva. A nad holou rolou včela veľmi nemá na čo nalietavať. Moridlo chránilo repku do štádia cca 2 pravých listov, potom bola už účinná látka v rastline zriedená pod úroveň škodlivosti. Tak čo je ekologickejšie? Keď morením zredukujeme iba populáciu škodcu (ktorý sa do vzchádzajúcej repky zahryzne), alebo keď plošne ideme 2-3 x s postrekom, ktorý zničí všetok hmyz (aj úžitočný) bez rozdielu?... Iné však je postrek do kvetu – tam neonikotinoidy včelám škodia. A aj dávky priemyselných hnojív sú oveľa nižšie ako v 70-80 rokoch. Tu je tiež paradox, pretože na západe sa hnojí aj 2x toľko čo u nás. My len ako nám to peniaze dovolia. Dokonca som od starších poľovníkov počul, že divé králiky si vyhrabávali nory v kopách s umelým hnojivom na družstve. A aj tak boli. Ja som už divého králika bohužiaľ v SR v prírode ani nevidel. Ale za tým sú choroby. Pritom vo Francúzsku sú násypy okolo diaľnic od nich prevŕtané ako ementál, ba aj na kruhových objazdoch si veselo hopkajú. Orba – tam sa tiež šetrí, veď aj nafta je drahá a denný výkon pluhu je niekde úplne inde ako výkon diskov či podrýváka. Tiež sa chce šetriť zimná vlaha, takže hrubú oráčinu preto na jeseň chcú poľnohospodári urovnať. Pokiaľ tam zajace sú, tak si práveže ľahšie nájdu potravu, pretože sa pozberové zvyšky nezaklopia na dno brázdy. Dokonca sa seje aj do strniska priamo. Termokamery - tak sú to super veci. Dokonca už som to videl aj v splolupráci s dronom. Ale koľko klasických združení ich má, resp. používa? Prečo komora či zväz neprispeje užívateľom revírov na to? Prípadne prečo nejdú eurofondy na takúto priamu ochranu, aj chránených a ohrozených živočíchov (jarabica, cíbik, príp drop...). Stále riešime len medvede, vlky....Robíme len konferencie a zjazdy...míňame peniaze. Počas 1. a 2. kosby lucerny tam zahynie 90% mláďat zveri, ktorá tam je. Preto sa tam hneď stiahnu myšiaky, krkavce, mačky, líšky...na hostinu. Čo sa týka pôdy – áno, teraz to je problém. Ale ako vravím, kvôli spomínaným dotáciám a nárastu ceny pôdy, aj počas krízy. Tam, kde pôda bola za 20 tisíc korún pred 10-12 rokmi, je dnes za 5-7 tisíc eur. Otázka je: čo robili poľovníci po roku 89? Vtedy sa pôda dala z družstva ľahko vybrať...a z 20-30 členov PZ by sa isto aspoň pár ha predsa našlo. Ale vtedy boli iné „ciele“. Premárnená príležitosť pre malú zver. Ale nesmieme byť skeptickí. Aj vzhľadom na veľkú techniku bude čoraz ťažšie obrábanie okolo stĺpov, trafostaníc, vodární, ..a tam je naša šanca. Ekonomicky je najvýhodnejšie mať parcely obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru. A všakovaké „cviky“ a „bruchá“ by sa tak mohli osiať nejakou zmesou pre zver. Resp. aj okolo 25 m vysokej topoľovej aleje toho veľa nenarastie. Tam dať po dohode 20 m pás pre zver. Alebo aj pod stĺpy, či na mokriny, kde každý druhý rok stojí voda a nič z toho aj tak nie je – len náklady. Tiež miešanka by mala zodpovedať viac aj agronomickým charakteristikám: nemôžme vysievať drobná semená horčice či reďkvy spolu s veľkým bôbom. Jednak v sejačke sa vyseparujú otrasmi jednotlivé frakcie semien a jednak inú hĺbku potrebuje na vzídenie facélia, inú hrach, ďatelina a bôb. Problém je aj so zaburinením, pretože do takejto zmesi neexistuje žiaden použiteľný herbicíd. A dovtedy pomaly vzchádzajúci bôb zadusia mrlíky, lobody, pýr, pichliač...Chápme preto aj tento faktor. ALE: nesmieme čakať, že nezainteresovaný poľnohospodár to pre nás urobí zadarmo! Jednoducho by tam malo byť spolupodieľanie sa na tejto záslužnej veci. Farmár musí platiť nájom aj za túto pôdu, musí za ňu platiť obci dane, viesť evidenciu...Je na nás ako sa dohodneme. Stačí 5 ha pekne rozptýliť v krajine a hneď by bolo vidno veľký prínos. Najlepšie by však bolo, keby sa za greening považuje len políčko osiate celoročne miešankami, resp. aj 2-3 roky. Pretože zas kupovať drahé osivo, siať, orať...to sú ďalšie náklady...A aby to bolo dané v nejakom pomere k iným plodinám. Pretože ten, čo pestuje 12 plodín vytvára pre pôdu a živočíchy prijateľnejšie prostredie ako ten čo má len 3 plodiny... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

zobrazené 1-40 z 49 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov