Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

pytliactvo - diskusia

autor: off jurkolc
pridané: 29.11.2016 17:25
Policajti zobrali z posedu chlapa s gulovnicou bez povolenky /polovny listok mal/...vec skoncili s tym, ze nejde o tres cin pytliactva ale odstupuju to na priestupok... Je to mozne?
počet zobrazení: 13 910
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 4.12.2016 o 17:42

Páni, napíšem tu svoj názor, možno vnesie do diskusie trocha svetla. Žiadny človek od "fachu" (t.j. ktorý pracuje v oblasti trestného práva), vám tu nenapíše "zaručený" názor ku kvalifikácii popísaného skutku bez znalosti vyšetrovacieho spisu alebo ďalších informácií. Tí, ktorí to tak robia alebo sa snažia robiť, varia z vody. Preto sa ku kvalifikácii skutku vyjadrovať nebudem, neviem čo zadržaniu/predvedeniu dotyčného predchádzalo a s akými informáciami, dôkazmi a podkladmi OČTK disponovali. Pokiaľ však vec skončila ako skončila, predpokladám, že jediné čo OČTK mali bolo naozaj objavenie chlapa so zbraňou na posede bez povolenky. Tu si treba uvedomiť jednu vec, že skutková podstata pytliactva predpokladá úmysel a ten je potrebné zo strany OČTK dokázať. V opačnom prípade platí jedna zo zásad trestného konania a to "in dubio pro reo", teda "v pochybnostiach v prospech obvineného." Nebudem tu rozpisovať všetky zásady a nuansy trestného konania, ale v princípe nedokázaná vina má rovnakú váhu ako dokázaná nevina. Áno, môžeme daný skutok kvalifikovať aj ako prečin pytliactva v štádiu pokusu resp. prípravy, ale jedna vec je teoretická rovina kvalifikácie skutku a druhou je jeho dokázanie. Nebudem tu na sklo rozpisovať spôsoby dokazovania pokusov či príprav trestných činov(aby sa nejakí potencionálni raubíri, ktorí môžu čítať toto fórum nepoučili príliš a potom tieto veci nepoužívali pre svoj prospech), ale dokázať a dokumentovať prípravu či pokus trestného činu je častokrát oveľa náročnejšie ako dokumentovať a preukazovať skutok dokonaný- (každému je jasné, že ak by chlap niečo z toho posedu bez povolenky ulovil, tak vec neskončí ako skončila a pytliactvo sa preukázať dať bude). Na toto sa využívajú inštitúty zakotvené v Trestnom poriadku ale aj v iných zákonoch. Taktiež netreba zabúdať, že trestný zákon je prostriedok poslednej inštancie "ultima ratio" a pri prečinoch trestný zákon pozná aj tzv. materiálny korektív. To znamená, že hoc niekto formálne aj znaky skutkovej podstaty naplní, avšak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná nebude dané konanie prečinom(trestnoprávne riešené). Preto zákony poznajú aj priestupky a disciplinárne previnenia. Ja viem, všetci si poviete- veď je jasné, čo tam ten chlap robil, málokto by uveril báchorke, že sa tam šiel schovať pred dažďom či ženou, ale treba si uvedomiť, že skutkové podstaty trestných činov sa u nás vykladajú bohužiaľ veľmi formálne. Médiami raz občas preletí prípad ako sa niekto nedopustil trestného činu pretože svojimi vyjadreniami nenaplnil skutkovú podstatu, hoc je každému zrejmé čo dotyčný myslel a chcel povedať, hoc to priamo nepovedal "od slova do slova" tak ako to hovorí skutková podstata v trestnom zákone. Toto však nie je problém ani chyba OČTK, ale zákonodarcov a tiež právnej praxe, kde s poukazom na ňu takýto formálny výklad niektoré súdy v praxi často akceptujú bez ohľadu na skutočný "zámer" páchateľa, ktorý je však potrebné dokázať a aj ustáť v sérii odvolaní a nadradených súdov... A to sa opäť dostávame na začiatok kruhu a to, že úmysel treba páchateľovi dokázať. Lebo skutočne, aj keď s malou pravdepodobnosťou sa môže stať, že po hádke so ženou si neborák pôjde posledný krát bez zápisu do knihy návštev revíru a bez povolenky sadnúť na posed v úmysle spáchať samovraždu, kde ho prichytí iný poľovník...a okrem zlej nálady by mal namiesto disciplíny(ktorú jednoznačne porušil zanedbaním zákonom uložených povinností) dostať basu, keďže je to "očividný" pytliak, hoc skutočnosť je iná? :) Na internete je pekná séria videí (odporúčam pozrieť napr. odkaz :))) s názvom "Don´t judge too quickly" (nesúďte príliš rýchlo) a práve preto je potrebné každý prípad individuálne vyšetriť a neodsúdiť pokiaľ nie je vina jednoznačne preukázaná. Z médii a rôznych článkov, ktoré sú nepresne a bulvárne podané totiž často veľa situácií vyzerá zrejmých, hoc pravda je oveľa zložitejšia.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-116 z 116 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Stagstalker, 5.12.2016 o 22:01

Aspoň sám vidíš ako v praxi občas funguje zákon. Skutková podstata síce narába so slovkom "loví", ale v praxi je pri takejto situácii(najmä pri poľovníctve, netreba zabúdať,že slovko "loví" sa vzťahuje aj na lov rýb) veľmi ťažko preukázateľná, lebo dokáž človeku, ktorý sa prechádza alebo sedí s puškou na posede, že loví. Pre poľovníka jednoznačná situácia, nie tak pre justičné orgány. Loví človek ryby, keď sa prechádza s udicou popri jazere? Môžeme predpokladať, že sa chystá, ale rovnako nemusí. Loví ryby keď ma "nahodené" vo vode? Tu už je odpoveď jednoznačnejšia. Pri tvojej situácii je to podobné. Ak by existoval záznam ako mieri na zver, neúspešne po nej strieľa, keby polícia disponovala informáciou či svedectvom, že takýto človek sa do hory chystá za účelom lovu/pytliactva a naozaj je za takýchto okolností v hore prichytený, opäť sme niekde inde. Ak by bol tento človek sa podobný čin už riešený, prípadne by k nemu boli iné informácie, opäť sme niekde inde. Nehovoriac o tom, ak by niečo skutočne ulovil. Nemyslím si, že človeka prichyteného s puškou v lese, by bez ďalších dôkazov a svedectiev niekto úspešne za pytliactvo odsúdil. Nedarí sa dokázať aj jednoznačnejšie veci. To by pytliak mohol byť každý návštevník lesa s výkonnejšou krátkou zbraňou, možno aj s namontovaným kolimátorom, ktorú nosí na svoju ochranu. A predsa neznamená, že ňou ide loviť zver.Treba veriť, že podobným osobám bude aspoň odobratý poľovný lístok a následne aj ZP. Naštve, keď dobre mienená snaha dopadne takto. Najmä ak človek chytí v revíri reálnu "škodnú." Spravil si správne, že si situáciu riešil ako si riešil, iný by možno zvolil agresívnejší postup, ktorý by sa nakoniec obrátil proti nemu. Ale ako to dopadlo, zato policajti nemôžu, oni zákon netvorili. Takýto človek povie, že sa len šiel prejsť a nechcel nechať zbraň nezabezpečenú v aute. A z pytliaka je priestupca... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off jurkolc, 5.12.2016 o 20:14

dobre ....dam viac: bol som zapisaný v knihe na konkrétnu lokalitu na posliedku... v lese vidím, že po zvažnici ide teren auto a z neho vystupuje mne neznámi človek s dlhou zbraňou... Stiahol som sa, išiel na tel signál a volal 158. V mieste som bol sám a nemám až taký záujem dostať sa do prestrelky. A pokračovať v pirši...!!!Počuje pohyb a zasterelí ma!!! Zviezol so sa v aute na OO PZ, tam som policajtom znovu povedal o čo ide. Oni že kým nič nestrelí že je to o ničom /asi mali pravdu/. Privolal som ,,kolegov" zo združenia a padlo rozhodnutie za tam s policajtmi ideme... Dnes mi policajti /ako oznamovatelvi/ poslali: ---,,ze vec priestupku voči poriadku v správe podľa §46 ods.1 zč 373/90 zb o priestupkoch v znení neskorších predpisov s poukázaním na §53 ods 1 §53 ods 1, zakona o poľovníctve v znp , bola v zmysle §60 ods.3 pism.c cit zákona odovzdaná na Okresný úrad Pozemkový a lesný odbor VK ako orgánu štatnej správy na úseku poľovníctva" DAKUJEM PEKNE!!!! Moje právne BEZ vedomie hovorí: §310....kto LOVÍ bez povolenia /neni nepísané KTO ULOVIL!!/ Lov sa rozumie každá činnosť SMERUJÚCA k uloveniu...škoda /ulovenie/ nie je rozhodujúce!!! Dobrú noc a Lovu Lesu Zdar!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off apple, 4.12.2016 o 20:03

Stagstalker, ešte niečo dodám. zákon o poľovníctve vniesol do právneho systému neskutočnú korupciu. a tak potom aj vyzerajú "rozhodnutia" očtk, súdov, štátnych orgánov. oni nemôžu byť totiž iné... a začína to úplne hore, na ústavnom súde. podľa neho je totiž úplne v poriadku, že aj sudcovia sú v povinnej komore, hoci z toho plynie zaujatosť zo zákona. a kde všade vo funkciách organizácie s niektorými atribútmi štátnej správy, ani nejdem písať. všade, na každom okrese, ba dokonca predsedu špeciálneho súdu p. trubana v disciplinárnom orgáne spk. takže moc nevysvetľuj, že ako by bolo, keby... lebo je to ináč. naprosto bežne funguje odovzdávanie prípadov políciou orgánom komory, dokonca aj vtedy, ak sa jedná o priestupok. a poviem ti dôvernú info: všetci prokurátori, sudcovia, poslanci, štátni úradníci, advokáti, policajti atd držia zobák. všakže... v normálnej spoločnosti už nie je čo viac dokazovať, ak je niekto v noci na posede v cudzom revíri s nabitou flintou. to špekulujú len špekulanti, ako by z toho nemalo nič byť. a vidím, že si zavesil nový príspevok. budem stručný: nie je nad čím špekulovať. zákon hovorí jasne, očtk konajú jasne, čitateľne. prepáč, ale nie som schopný to čítať celé, prišiel som po. "prítomnosť úmyslu (resp. nevedomosť dotyčného)"... nuž kto neúmyselne vylezie na posed v noci s nabitou zbraňou? trochu to už moc prefabulované... kuknem ku koncu, a tam píšeš: "Ale sme ľudia." no a už naozaj viac nemusím. úžasný poznatok. zároveň si dovolím ťa oboznámiť aj s týmto: to ľudia stvorili zákony, aby sa takým bránili. a moc moceš okolo DP SPK a zákona. to, čo som napísal, doložím - vlastne čo ešte mám??? veď sú to citácie. a očtk koná tak, ako sme často informovaní: to nie je pytliactvo, ale niečo iné. a aby som ťa aj podporil, tak poznám prípady, kde je človek stíhaný za to, že má doma trofeje, ktoré nemá ako doložiť. mám viac kadečoho, no sú to aj živé veci. sú to síce tiež členovia spk, ake v nepriazni volených orgánov. takže je mi ľúto, že si si dal toľko práce a odpovedal, vážim si to, ale je nie to o realite. v realite to funguje tak, ako popisujem a hlavne citujem. v realite povie prokurátor, že čin sa síce stal, ale on konať nebude. alebo sudkyňa vydá uznesenie, že zmluvu o nájme revíru môže vypovedať len lesný úrad. ... takže ešte raz, zapamätaj si tú info: ľudia sa bránia svinstvám a preto vymysleli, ako im brániť. a ak niekto pácha svinstvo, tak uznám, že je človek, že mohol niečo zabudnúť. no adekvátne tomu nekonal, čiže slušní ľudia mu za svinstvo vystavia účet. a to prestalo fungovať. štátnu správu vykonávajú akísi volení , nie odborníci - ale volení a podľa toho to aj vyzerá, napríklad, že niektorí najvolenejší môžu pytličiť v podvodne získanom revíri so zmluvou neplatnou od samého počiatku. a nielen on, ale celá volená ekvipáž. no čo už, pozabudli... sme ľudia, všakže... že ten najzvolenejší - pardom podvodom zvolený prišiel o všetky funkcie a PL, zbroják a pod, keď sa z OPK Zvolen stala právnická osoba. to neva, veď sme ľudia, tvárme sa, že sa nič nestalo. nemýliš sa, hovorím o lebockom. alebo tiež taký zábudlivý generálny riaditeľ legislatívy naministerstve a zároveň poľ hospodár v jednom revíri si ani nevšimol, že ten revír sa rozdelil napoly. no veď sme ľudia... nechce sa mi vypisovať, prečo všetko sú v spk ľudia, je toho moc. samý podvod a zas takí istí ľudia čo to majú zatrhnúť sú tiež len ľudia. čo tam po subvenčných podvodoch, veď ludia. na takých ľudí sa robia zákony, čo im to majú pripomenúť, že sú ľudia a nie podvodníci, pytliaci atd... tak tu nemoc bájky o sociálnom správaní očtk. dal som jasné veci, tak čo nad tým treba špekulovať? netreba doklady, povolenku, značku v cudzom revíri . treba len ukázať policajtom, že v zákone je napísané, že to nepotrebujem. veď tak to tam je, aké motanie okolo? jasne vymenované, taxatívne... či si chcel pre istotu povedať, že aj ty si len človek? ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Stagstalker, 4.12.2016 o 19:22

Apple, keby to bolo všetko tak jednoduché kvalifikovať ako píšeš, tak sú právnici bez roboty :) Znova si prečítaj môj predchádzajúci príspevok, najmä jeho časť o materiálnom korektíve a nasledné riadky. Samozrejme, že zakázaným spôsobom lovu môže člen či nečlen SPK naplniť znaky skutkovej podstaty pytliactva. Ale aj nemusí. Opätovne zdôrazňujem, že sa musí posudzovať celé konanie a zadovážené dôkazy komplexne, t.j. jednotlivo aj v ich vzájomnej súvislosti a každý prípad posudzovať prísne individuálne, pričom nie vždy sa úmysel trestného činu(pri tých kde sa vyžaduje) podarí dokázať. Významnú mieru má aj vôbec prítomnosť úmyslu (resp. nevedomosť dotyčného) a tiež miera a intenzita zavinenia a spôsob spáchania skutku. Zakázaných spôsobov lovu je totiž niekoľko, pri niektorých nemusí mať "aplikácia" zakázaného spôsobu vôbec nič s úmyslom pytliačiť(napr. strieľanie na zver samonabíjacou zbraňou alebo samočinnou zbraňou, ktorej zásobník obsahuje viac ako dva náboje), ale môže sa jednať o omyl či nevedomosť dotyčného. To, že niekto loví zakázaným spôsobom neznamená, že automaticky, bez existencie ďalších okolností pácha trestný čin, všetko totiž závisí od okolností prípadu a spôsobe spáchania. Totiž určité konanie môže byť takmer alebo rovnako opísané a to aj ako disciplinárne previnenie, priestupok a aj aj ako trestný čin. Pozri si napríklad definíciu trestného činu Nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami § 294 (Zákon č. 300/2005 Z.z.) a napr. priestupku na úseku zbraní a streliva podľa § 69 ods. 1 písm. a) (Zákon č. 190/2003 Z.z.). Sú významovo viac menej identické. To či je to trestný čin alebo priestupok alebo disciplinárne previnenie záleží na okolnostiach daného prípadu, miere zavinenia a pohnútke páchateľa. Niekedy sa bohužiaľ úmysel spáchať trestný čin dokázať nedá. A netreba tiež zabúdať nato, že pre trestnosť činu spáchaného fyzickou osobou treba úmyselné zavinenie, ak zákon výslovne neustanovuje, že stačí zavinenie z nedbanlivosti. Naopak pri priestupkoch, na zodpovednosť za priestupok stačí zavinenie z nedbanlivosti, ak zákon výslovne neustanoví, že je potrebné úmyselné zavinenie. Aj preto sa niektoré konania nakoniec posudzujú len ako priestupok. Dokazovanie je zložitá a zodpovedná vec a nie je to "okvalifikovaní" "jasného" prípadu. Život totiž prináša rôzne situácie. Prišlo by mi neprimerane prísne, ak poľovník riadne zapísaný v knihe návštev revíru uloví zver a následne zistí, že si doma zabudol povolenku a značku (býva 100km ďaleko). Vyrozumie hospodára o ulovení, prípadne aj poľovnú stráž a zver bez značky vedome, na svoju zodpovednosť, vezie hospodárovi ukázať a odovzdať. Pri výjazde z lesa ho zastaví hliadka PZ,ktorá takto chytí "pytliaka" bez povolenky a označenej zveri plombou. Má byť takýto človek trestne stíhaný, pokiaľ sa potvrdí vyššie uvedená verzia? Podľa môjho názoru nie. Áno, nemal so zverou manipulovať bez značky. Áno, mal mať pri sebe patričné doklady. Ale sme ľudia. Zabúdame a robíme chyby, prípadne jednáme skratovo. Ale nie každé naše chybné konanie nás musí stavať na roveň kriminálnikov, mať za následok záznam v registri trestov a v tomto prípade aj prísť o bezúhonnosť a zbrojný preukaz. A preto rovnako opísané konanie môže byť disciplinárnym previnením prípadne priestupkom alebo až trestným činom. Záleží od okolností, úmyslu a skutku ako takého. Preto existuje možnosť neriešiť všetky veci len trestnoprávnou cestou, ktorá má byť až "tým posledným" teda ultima ratio. A nemá to nič spoločné SPK, stanovami a podobne. Keď ti pytliactvo preukážu zhoríš rovnako či si alebo nie si člen SPK a bude tiež úplne jedno či policajt, prokurátor alebo sudca, ktorí ťa do chládku pošlú, sú tiež členmi SPK alebo nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off apple, 4.12.2016 o 18:07

Stagstalker, ale veď už je to jasné! člen spk nemôže byť pytliak!!! zákon o poľovníctve to neumožňuje! ja som len dúfal, že ten nachytaný s nabitou zbraňou v cudzom revíri v noci na poľovníckom zariadení nebude člen SPK, ale on zrejme je. súdim podľa toho, že to vraj nebol TČ. a moja bláznivá teória o tom, že nemôžem byť pytliak je podložená ďalším novelizovaním TZ § 310: ani zakázaný spôsob lovu už nie je trestným činom, lebo je to disciplinárnym priestupkom. nesmiem zabudnúť, že odvezenie - ukradnutie ulovenej zveri bez značky tiež je disc priestupkom! takže sumár: ako člen SPK, držiteľ PL nemusím mať povolenku, značku, nemusím byť zapísaný, teda môžem si chodiť kam chcem a búchať odušu, pardon poľovať v zmysle tradícií SPK, a to len za napomenutie. fajne, nie? no sľúbená novela tr zákona,ktorá hovorí, že ani zakázaný spôsob lovu vlastne nie je trestný, ale za potľapkanie od zvolených orgánov. ak sú výhrady, prosím napíšte, kde sa mýlim: pytliactvo - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Stagstalker, 4.12.2016 o 17:42

Páni, napíšem tu svoj názor, možno vnesie do diskusie trocha svetla. Žiadny človek od "fachu" (t.j. ktorý pracuje v oblasti trestného práva), vám tu nenapíše "zaručený" názor ku kvalifikácii popísaného skutku bez znalosti vyšetrovacieho spisu alebo ďalších informácií. Tí, ktorí to tak robia alebo sa snažia robiť, varia z vody. Preto sa ku kvalifikácii skutku vyjadrovať nebudem, neviem čo zadržaniu/predvedeniu dotyčného predchádzalo a s akými informáciami, dôkazmi a podkladmi OČTK disponovali. Pokiaľ však vec skončila ako skončila, predpokladám, že jediné čo OČTK mali bolo naozaj objavenie chlapa so zbraňou na posede bez povolenky. Tu si treba uvedomiť jednu vec, že skutková podstata pytliactva predpokladá úmysel a ten je potrebné zo strany OČTK dokázať. V opačnom prípade platí jedna zo zásad trestného konania a to "in dubio pro reo", teda "v pochybnostiach v prospech obvineného." Nebudem tu rozpisovať všetky zásady a nuansy trestného konania, ale v princípe nedokázaná vina má rovnakú váhu ako dokázaná nevina. Áno, môžeme daný skutok kvalifikovať aj ako prečin pytliactva v štádiu pokusu resp. prípravy, ale jedna vec je teoretická rovina kvalifikácie skutku a druhou je jeho dokázanie. Nebudem tu na sklo rozpisovať spôsoby dokazovania pokusov či príprav trestných činov(aby sa nejakí potencionálni raubíri, ktorí môžu čítať toto fórum nepoučili príliš a potom tieto veci nepoužívali pre svoj prospech), ale dokázať a dokumentovať prípravu či pokus trestného činu je častokrát oveľa náročnejšie ako dokumentovať a preukazovať skutok dokonaný- (každému je jasné, že ak by chlap niečo z toho posedu bez povolenky ulovil, tak vec neskončí ako skončila a pytliactvo sa preukázať dať bude). Na toto sa využívajú inštitúty zakotvené v Trestnom poriadku ale aj v iných zákonoch. Taktiež netreba zabúdať, že trestný zákon je prostriedok poslednej inštancie "ultima ratio" a pri prečinoch trestný zákon pozná aj tzv. materiálny korektív. To znamená, že hoc niekto formálne aj znaky skutkovej podstaty naplní, avšak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná nebude dané konanie prečinom(trestnoprávne riešené). Preto zákony poznajú aj priestupky a disciplinárne previnenia. Ja viem, všetci si poviete- veď je jasné, čo tam ten chlap robil, málokto by uveril báchorke, že sa tam šiel schovať pred dažďom či ženou, ale treba si uvedomiť, že skutkové podstaty trestných činov sa u nás vykladajú bohužiaľ veľmi formálne. Médiami raz občas preletí prípad ako sa niekto nedopustil trestného činu pretože svojimi vyjadreniami nenaplnil skutkovú podstatu, hoc je každému zrejmé čo dotyčný myslel a chcel povedať, hoc to priamo nepovedal "od slova do slova" tak ako to hovorí skutková podstata v trestnom zákone. Toto však nie je problém ani chyba OČTK, ale zákonodarcov a tiež právnej praxe, kde s poukazom na ňu takýto formálny výklad niektoré súdy v praxi často akceptujú bez ohľadu na skutočný "zámer" páchateľa, ktorý je však potrebné dokázať a aj ustáť v sérii odvolaní a nadradených súdov... A to sa opäť dostávame na začiatok kruhu a to, že úmysel treba páchateľovi dokázať. Lebo skutočne, aj keď s malou pravdepodobnosťou sa môže stať, že po hádke so ženou si neborák pôjde posledný krát bez zápisu do knihy návštev revíru a bez povolenky sadnúť na posed v úmysle spáchať samovraždu, kde ho prichytí iný poľovník...a okrem zlej nálady by mal namiesto disciplíny(ktorú jednoznačne porušil zanedbaním zákonom uložených povinností) dostať basu, keďže je to "očividný" pytliak, hoc skutočnosť je iná? :) Na internete je pekná séria videí (odporúčam pozrieť napr. odkaz :))) s názvom "Don´t judge too quickly" (nesúďte príliš rýchlo) a práve preto je potrebné každý prípad individuálne vyšetriť a neodsúdiť pokiaľ nie je vina jednoznačne preukázaná. Z médii a rôznych článkov, ktoré sú nepresne a bulvárne podané totiž často veľa situácií vyzerá zrejmých, hoc pravda je oveľa zložitejšia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

off apple, 4.12.2016 o 14:52

priatelia, dám vám na zabavenie len dva paragrafy najlepšieho zákona... no mne vychádza, že ani pytliak nemôžem byť. a to je to, čo vravím: takýto právny paškvil novelizuje trestný zákon. pytliactvo - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off jaro1, 4.12.2016 o 14:35

spito 10:21 uvadza- " Ja ked mam napr ZP skupiny B a prichytia ma s pistolkou v reviri, dopustim sa coho?" PS- spito a coho sa dopustis? A inak apple ma urcite pravdu v tom, ze priestupky riesia, prejednavaju a objasnuju len organy na to urcene ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spito270, 4.12.2016 o 10:21

asi som si stiahol zly disciplynarny poriadok SPK. Nie nepomylil som sa, rozpravam o §2. Vy si rieste zakon o zbraniach a strelive kludne nadalej. A prestante uz miesat konecne DP SPK so zakonmi, ktore platia vseobecne pre vsetkych drzitelov zbrani. Ja ked mam napr ZP skupiny B a prichytia ma s pistolkou v reviri, dopustim sa coho? Rozpravam tu o niecom inom, to len vy asi neviete, alebo nechcete pochopit o co mi ide. Zbitocne tu nieco pisat, aj tak je tu len zopar,, svatych". pytliactvo - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 4.12.2016 o 9:32

podla mna ma apple pravdu v jeho klasifikaci toho čoho sa asi dopustil polovnik,ale treba by bolo vediet z čoho ho obvinila policiaa a či sa s týmto stotožni prokurator,ale čo s tým ma spoločne SPK netušim,moj nazor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spito270, 4.12.2016 o 6:48

Apple, no mne to pride tak, ze sa zrejme len nechapeme. Nikde a nikdy som netvrdil, ze dotycny neporusil ziaden zakon o zbraniach a strelive. Tvrdil som to, ze v takom rozsahu, ako ho on porusil, ho nebude mozne stihat za trestny cin. Ved tak sa aj stalo, policia vec posunula na priestupkove konanie, z coho dedukujem, ze mu hrozi možno nejaka pokuta, resp. odobratie ZP na nejaky cas. V DP o tom hovori §2,f. Takze ano, ako tvrdite vy, dopustil sa previnenia voci DP, za co moze SPK zacat disciplinarne konanie, a odobrat mu PL. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HUGO09, 3.12.2016 o 22:42

A kto to má teda riešiť lebo podľa tohto čo tu píšete v podstate môžem chodiť so zbraňou či už ako poľovník alebo hádam aj športový strelec hocikde po revíroch a nikto mi nič nemôže z praxe ak postrelím zver a prebehne do susedného revíru povinnosť je upovedomiť susedov v prvom rade poľ.hospodára a podľa jeho pokynov postupovať ani ma len nenapadne ísť tam bez nich a tu chlap bez povolenky s guľovnicou a nikto mu nič nemôže čo to vlastne tu máme za poriadok asi fakt tie banány ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 3.12.2016 o 21:59

nie, to ja mám názor že sa dopustil aj takého - proti zákonu o zbraniach, §28. ale ty tvrdíš, že komora bude riešiť nejaký priestupok - iný. a to sa pýtam, že teda aký? a kde ten priestupok nájdem v DP. ... a ak si pozrieš tie § čo som uviedol, tak snáď pochopíš, prečo mám taký názor, aký mám. no je to názor. zaujímavé je, že doteraz si tvrdil, že "dopustil sa priestupku voci disciplinarnemu poriadku SPK, ten mu na zaklade toho moze odobrat polovny listok" ... už to nie je pravda? hlavne, že si ma o tom dvakrát poúčal. žeby si si sa pozrel do zákona? ak áno, tak skús ešte raz a prídeš aj na to, že komora priestupky nesmie riešiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 3.12.2016 o 21:11

nemyslim si, ze sa potrebujem v niecom zorientovat. Nikde som nepisal, ze komora ma riesit priestupok voci zákonu o zbraniach a strelive, neviem odkial ste to nabrali. Co sa tyka trestneho prava, ja to uz neriesim, lebo v pripade o ktorom sa bavime sa naozaj jedna len o priestupok. Vy by ste z toho chceli spravit trestny cin, no som si isty, ze si sam ste vedomý toho, ze okrem takych tych prazdnych prispevkov do tejto diskusie z toho nebude nic viac. Znova sa len vyhovorite na bananovu republiku, ako stale. Napiste mi jeden dovod preco by SPK nemohla odnat previnilcovi polovny listok. Resp. podat navrh prislusnemu LU na odňatie polovneho listka. A ospravedlnujem sa za tu narazku na vek ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 3.12.2016 o 20:27

spito270, vyprosím si reči o veku a kopírovaní. a že mám nejaký názor, nie je dôvod k urážkam. na rozdiel od teba dokážem pomenovať dôvody môjho názoru. dokážem však upozorniť na konkrétnosti v tvojom názore, a to: žiadna komora nemôže riešiť priestupok. žiadna komora nemôže riešiť ani priestupok voči zákonu o zbraniach. atd. takže sa prosím najprv zorientuj, o čom hovoríš. zatiaľ nemám dôvod písať viac. a názor som na základe tvojich výmyslov zatiaľ meniť nemusel. nedokážeš ani povedať, čoho sa dopustil v zmysle DP... a s komorou sa naozaj aspoň trochu zorientuj. kvôli sebe, nie kvôli mne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 3.12.2016 o 20:04

Mozno ked budem mat aj ja po 60tke, a v zivote ma nebudu brat vazne, tak sa budem na forach ohanat skopirovanymi textami zo zakonov tiez. Teraz mam iné starosti. Zacali ste vy, tak ukazte, ako by ste predviedli dokazovanie trestneho cinu pytliactva v stadiu pripravy (inak, cely den sa smejem z tej frazy). Co stale neviete pochopit na tom, co som pisal? Je mi jedno, aky mate nazor na SPK, dlhsiu dobu si vsimam, ako sa do tej organizacie obuvate. Stale tvrdim, kedze sa dotycny nachadzal v reviri so zbranou bez povolenky a nebol zapisany, dopustil sa priestupku voci disciplinarnemu poriadku SPK, ten mu na zaklade toho moze odobrat polovny listok a nasledne mu zanikne pravo na drzanie ZP. To bude mozno najprisnejsi mozny postih pre dotycneho. Pokial mate nieco lepšie, piste. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 3.12.2016 o 17:43

spito270, keby si tak urputne hájil právo miesto bezprávia, bolo by fajn. ale je na každom, ako koná. a poprosil som, aby sa uviedlo, akého priestupku, alebo disciplinárneho previnenia sa podľa teba dopustil. ja si zdôvodním znením TZ, §14 a §15, §310. no a skús ty... a prv než mi to napíšeš, tak ťa poprosím ešte o jednu vec: najprv si aspoň prečítaj po sebe, čo tu píšeš za bludy. len píšeš, píšeš, a nič k veci. a aj zákon sem tam kukni, ak ma chceš posudzovať. lebo niektoré veci nie sú názor, ale fakt - teda znenie zákona. toto nie téma, aby som tu rozpisoval viac, takže ak chceš vedieť, daj príspevok do témy "SPZ, Slovenská poľovnícka komora" , vysvetlím ti tak, aby si si to mohol hneď v zákone overiť. no vravíš, že chceš skúsenosťou pomôcť, tak daj takú skúsenosť... začni napr ako riešiš na komore priestupky. chcel som napísať viac, ale dám ti priestor, aby som si nám to vysvetlil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 3.12.2016 o 16:14

nech uz to je priestupok, ci previnenie, stale to ale nieje trestny cin. Ja som to nezacal zvelicovat. Zakon stanovuje, kde a za akych podmienok mozem zobrat zbran! A nadalej sa budem ohanat SPK. Existuje totiz disciplinarny poriadok SPK, bez ohladu na to, ako velmi sa snazite spochybnovat tuto organizaciu a jej pravomoci, onen poriadok je povinný dodrziavat kazdy drzitel polovneho listka. A stale trvam na svojom, SPK moze polovny listok za taketo konanie, ktore je predmetom tejto diskusie odnat. Chcel som prispiet skusenostou, mozno nacrtnut riesenie. Myslim, ze je schodnejsie, ako vymyslat nedosiahnutelne a smiesne strategie typu: pytliactvo v stadiu pokusu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 3.12.2016 o 13:26

priatelia, môžeme sa tu doťahovať, môžem upozorňovať, že spk nemá čo do toho pindať, môžem dôvodiť... no načo? vyslovil som názor a stojím si za tým. v slušnej krajine také konanie by bolopostihnuté. no my nie sme slušná krajina. tu môžeš pytliačiť, voziť z hory zver bez značky a nie je to pytliactvo, ba dokonca tá vaša komora také konanie odmení pokarhaním - nikoho nenapadne, že tu ktosi ohýba právny systém. tu si môžeš zobrať zbraň, pobehovať s ňou po republike a niekde úplne náhodne si sadnúť s nabitou zbraňou na poľovnícke zariadenie, v revíri, ku ktorému nemáš žiadny právny vzťah a ideme sa tu doťahovať, či vôbec niečo spravil. spito270, nič v zlom, no je rozdiel medzi priestupkom a previnením. tá tvoja komora nemá čo riešiť priestupky. ale rada to robí, dokonca rieši aj trestnú činnosť. no ale čo iné sa dá čakať... borgeo tu veľmi opatrne napísal, aký je ten proces a je to tak. snáď len doplniť maličkosť: ten vyšetrovateľ i prokurátor, sudca je viazaný zo zákona stanovami komory, ktoré hovoria, že člen nemôže konať proti záujmom komory. no ešte k tým priestupkom: poprosím, pomenujte, akého priestupku sa dopustil? ... ... a veľmi poprosím, nevie niekto, kde nablízku dozrievajú banány? nech nebehám po celej republike ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 3.12.2016 o 11:34

Kľudne to tu mozte rozpisat, ja rad citam vase prispevky. Dobre vieme, ze na odsudenie niekoho za nejaky trestny cin v stadiu pokusu, to chce naozaj minimalne jedneho, doverihodneho, nezaujateho svedka. V tomto konkretnom pripade by podla vas kto mohol svedcit, ze tento muz isiel na sto percent s umyslom pytliacit a nie napr spachat samovrazdu (moze si najst kopec inych vyhovoriek, on nieje nateraz v pozicii, kedy sa musi obhajovat, policia resp. prokutarura mu to musi dokazovat). Nepolemizujte tu o bludoch, co je a co nieje mozne, kazdy mate hranice fantazie posunute rozne. V trestnom zakone je uplne jasne uvedene, kto sa dopusti trestneho zakona pytliactva. Nezapisat sa a ist do reviru bez povolenia, to je zatial stale len priestupok na useku zbrani a streliva. SPK vydava polovny listok, tak odobrat ho moze kto podľa vas? Narodny ustav na liečbu onkologickych ochoreni? Stal sa pripad podobny tomu ktory sa tu prebera, a vyriesilo sa to takym sposobom, aky som opisal. Dotycny sa dopustil previnenia voci disciplinarnemu poriadku spk, preto ho samozrejme riesit moze! K tej kvalifikacii, ospravedlnujem sa a beriem to spat, uz som si to dostudoval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on borgeo, 3.12.2016 o 10:58

Ak sa jedná o trestný čin, tak právna kvalifikácia skutku je úlohou vyšetrovateľa. Nie vždy to je jednoduché, pretože niektoré skutočnosti často vyjdú na javo až neskôr. Vtedy je možné skutok prekvalifikovat, čiže zmeniť právnu kvalifikáciu . Ak právna kvalifikácia skutku nie je jednoznačná, vyšetrovateľ konzultujte správnu kvalifikáciu s prokurátorom. Ale ak vyšetrovateľ trestný čin kvalifikuje sám a podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, stále je tu ešte vyššia moc a tou je opäť prokurátor. Ten keď nesúhlasí s postupom vyšetrovateľa, spis mu vráti. Čiže v tomto prípade je možné že vo veci bolo začaté trestné stíhanie vo veci pytliactva,ale ak neskôr po zadovazeni viacerých dôkazov a poznatkov o osobe a okolnostiach vyšli na javo nové skutočnosti, je celkom normálne, že skutok sa prekvalifikoval, prípadne odstúpil na priestupok. Tak to proste chodí a Trestný poriadok to umožňuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 3.12.2016 o 8:17

spito270, je mi ľúto, ale v zmysle trestného zákona a tr poriadku sa jedná o právnu kvalifikáciu skutku. oklasifikuje ťa už súd... takže dotyčný: nemal povolenie na lov zveri a nebol zapísaný v knihe návštev revíru, bol v cudzom revíri v poľovníckom zariadení, so zbraňou pripravenou k streľbe... a vravíš riešiť na úrovni spk. nuž, spk nemá čo riešiť. nejdem radšej rozpisovať, v čom všetkom si sa stihol zmýliť. povedal som názor, že sa môže jednať o tr čin v štádiu pokusu, teda nedokonaný, vykazuje znaky skutkovej podstaty tr činu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 3.12.2016 o 0:48

trestny cin nieje futbalove muzstvo, preto sa KLASIFIKUJE a nie,, kvalifikuje". K teme... tretsny cin sa v tomto pripade nestal. Dotycny sa dopustil, bohuzial len priestupku (nemal povolenie na lov zveri a nebol zapisany v knihe navstev reviru). Moj nazor, riesit to na urovni spk, nejeden takyto pripad skoncil odobratim polovneho listka, nasledne zanikne dotycnemu narok na ZP kategorie D a bude vymalovane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 2.12.2016 o 15:56

No ani Jarko nám nepovedal nič nové:):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.12.2016 o 13:59

lubenko, preboha, len sa nedovolávaj práva a pomoci SPK!!!! skoro si ma zložil :-) ... nooo, môj názor, keďže jurkolc doplnil nejaké skutočnosti, už by som bol za kvalifikáciu tr činu pytliactva v štádiu prípravy, či pokusu - neviem, ako sa to presne volá. no v tejto banánovej skorumpovanej republike je možné všetko. aj novelizácia tr zákona zákonom o poľovníctve. je to však len výsledok nevýslovnej hlúposti a zhumpľovaného právneho prostredia, ale samozrejme, aj v neuveriteľne nízkom právnom vedomí poľovníkov a nízkemu prahu etiky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 2.12.2016 o 12:07

Ľubo,ale toho sa tu nedočkame,len naša zastrešujuca organizacia SPK ,by sa mohla ku hodne veciam tu vyjadrit a stale nič,títo sa držia hesla čo ta nepáli ,nehas. No a mi bez pravneho vedomi čo už:):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 2.12.2016 o 11:35

Ľubo, to by si sa divil koľko by tu mohlo byť fundovaných odpovedí od prihlásených prac. štátnej správy, policajtov, pracovníkov prokuratúry aj súdov ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 2.12.2016 o 10:28

aku reakciu tu čakaš,borgeo ti opisal čo treba ,mysliš že ti tu niekdo na tejto stranke môže fundovane odpovedat,všetko môžu byt len dohady ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jurkolc, 2.12.2016 o 9:38

Temu som otvoril s dobrym úmyslom a očakávaním ze sa dozviem ak sa podobny pripad stal, ako ho ,,organy" vyriesili. Nasiel som nejake rozsudky NS. Myslim, ze na tej urovni v tom maju jasno. Len pod stupne si takuto situáciu vykladaju rozne. Aky podrobnejsi opis je treba? Chlap bez povolenia na lov sedi v noci na posede s nabitou gulovnicou s lampou na dalekohlade...jasne, caka na to kym mu pod posedom narastie dubak! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 1.12.2016 o 16:34

ku čomu je dobra taka diskusia,ked s diskutujucich nik nevie čo sa vlastne stalo a ako by apple povedal,pravne vedomie čl.SPZ je male,takže aj vyjadrenie budu tomu zodpovedajuce:):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off laco11, 1.12.2016 o 16:00

...bez povolenia loví ...privlastní si nájdenú zver..; pre naplnenie zákonných znakov skutkovej podstaty trestného činu pytliactva a najmä jeho subjektívnej stránky sú potrebné dôkazy; mohol tvrdiť, že ho manželka vykázala z domu, nechcel tam nechať zbraň a pred dažďom sa schoval na posede a teraz dokáž úmysel pytľačenia + nekonečno podobných tvrdení... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dusab, 30.11.2016 o 7:30

Na Slovensku je mozne vsetko... V kazdom pripade so zbranou, bez povolenky a teda bez zapisania, bez clenstva v prislusnom PZ nemal co v reviri robit. Ale mozne je v tomto state vsetko... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on borgeo, 29.11.2016 o 22:24

Podstatné sú aj okolností,za akých sa chlap na posede bez povolenky ocitol. Usvedčenie niekoho z trestného činu a jeho obvinenie je proces ktorému predchadzaju výsluchy viacerých strán. Teda dôležité je, aj to ako to dotyčný zdôvodnil a samozrejme aj stanovisko a postoj príslušného PZ ako poškodenej strany, či o tomto vedeli a tak ďalej.. To sú všetko upresnujuce fakty, ktoré právnu kvalivikaciu pomôžu jasnejšie špecifikovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jurkolc, 29.11.2016 o 19:29

Neni clenom PZ. Teda nebol zapisany.NS SR sp.zn.2T21/2003...§310: kto neopravnene...ze bez povolenia lovi zver... NS SR: lovenie zveri je akakolvek cinost ktora smeruje ku skoleniu...pricom skoda nie je kriteriom skutkovej podstaty...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off matus66, 29.11.2016 o 19:24

uvádzaš málo podrobností.. No v zásade je v danom prípade trestným zasiahnutie do výkonu práva poľovníctva teda postačí napr. mierená streľba na zver, bez ulovenia zveri. Pokiaľ nemal povolenie na lov a nebol zapísaný do KN, tak je jedná "len" o disciplinárny delikt..žiaľ. Pokiaľ by sa ale našli svedkovia, ktorí ho videli na zver mieriť a k výstrelu nedošlo, pretože ju vyrušili pri volaní polície a pod. tak by z toho dačo mohlo byť.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on pavian, 29.11.2016 o 17:50

Neviem či sa v tomto prípade naplnila skutková podstata trestného činu... Bol členom združenia, ktoré obhospodaruje revír? Bol zapísaný v knihe návštev PR? Ako je to stagstalker? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-116 z 116 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM