Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

ďalekohľad na posliedku - diskusia

autor: off olegxx
pridané: 19.5.2016 10:04
Aký ďaĺekohľad používate na posliedku? Ten istý čo na postriežku alebo máte niečo ľahšie a kompaktnejšie? Nejaké typy? ĎAKUJEM
počet zobrazení: 7 287
počet hlasov: 2
okruh tém: ďalekohľady
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 49 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Mirec99, 25.5.2017 o 18:50

Tiež dosť zaujímavá ponuka ďalekohľad na posliedku - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 25.5.2017 o 15:20

Goret-ktorý výrobca ďalekohľadu ponúka ,, stabilizátor obrazu ,, ? Fotoaparáty, mobil áno. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Fehir, 25.5.2017 o 13:11

Vďaka chlapi za rady, teraz už len v predajni vyskúšať a zobrať 8 abo 10tku. LZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 25.5.2017 o 9:48

Fehir,u nás je záruka zákonná 24 mesiacov,niekde ak si priplatíš ,dajú ti 3 či 5 rokov,za poplatok. 30r dáva záruku výrobca Leica ,je to tak ako píše goret. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.5.2017 o 6:19

Fehir, pri posliedke si zver zvyčajne obzeráš pri lepšom svetle a na väčšiu vzdialenosť, než pri postriežke. Preto je na posliedku vhodnejší ďalekohľad s lepším zväčšením, hoci aj s horšou svetelnosťou. Výbornou vlastnosťou posliedkového ďalekohľadu je stabilizátor obrazu (vypínateľný). Pozn. Leica je záruka sama o sebe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fehir, 24.5.2017 o 19:37

Ešte sa chcem spýtať či neviete kolko ročnú záruku má Leica ? Pozeral som na internete a niekde píšu 2 a niekde 30 tak teraz neviem.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 24.5.2017 o 18:35

dede co znamena viac obrazu ako je 7? Myslis pomer objektiv/zvacsenie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 24.5.2017 o 18:25

Motaq- čítal som, že ľudské oko nedokáže prijať viac obrazu ako je 7, ostatné je marketing a pre oko nevyužiteľné....nechcem vklźnuť do tejto debaty !!! Ja mám svoje optiky vyriešené !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fehir, 24.5.2017 o 18:06

Motaq, vďaka za vysvetlenie , už som viac menej rozhodnutý pre tú Leicu , pri kúpe si skúsim zväčšenie 8x aj 10x a rozhodnem sa podla toho čo mi lepšie sadne. Ešte raz vďaka a LZ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 24.5.2017 o 16:42

preco pre starsich ludi? teoreticky plati ze dalekohlad pri rovnakom objektive a zvacseni 8x bude mat vyssiu priepustnost svetla ako zvacsenie 10x. a preto sa hovori ze pre mladsie oko ktore dokaze spracovat viac svetla je vhodnejsi dalekohlad so zvacsenim 8x. Ale povedzme si kedy to ma naozaj realny vyznam. podla mna max za sera a mozno v noci pri splne. Ta teoria vyssie plati pri identickych dalekohladoch. Ale ty chces dalekohlad na posliedku s objektivom 42 a podla toho co si uviedol tak kvalitny. 10x zvacsenie ma vyhodu v tom ze je vacsie takze lepsie sa ti bude posudzovat napr. trofej. na posliedke sa o nejaky ten drobny rozdiel vo svetelnosti nehra, skor je vyhodou vacsie zvacsenie. Aspon podla mna. Ja osobne pouzivam 10x zvacsenie ci uz v kombinacii 10x42 alebo 10x50 aj na noc a problem s tym nemam. Vela zalezi na kvalite dalekohladu. pri tych kvalitnych je ton rozdiel minimalny....tot moj nazor... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fehir, 23.5.2017 o 23:32

Okej chlapi vďaka za rady, vezmem teda zrejme tú Leicu. Motaq, áno na posliedku, dávnejšie som niekde čítal že zväčšenie 10x je vhodnejšie pre starších ludí, čo je na tom pravdy ? alebo ako to je ? Vďaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 23.5.2017 o 22:16

je to bakeliťák,dlho nevydrží,časté reklamácie na mechaniku zaostrovania,no umelina ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 23.5.2017 o 21:58

Fehir, ak to ma byt na posliedku ja by som zvazil aj 10x42. a ak mas peniaze na tu leicu tak by som sa rozhodol pre leicu v porovnani s conquest ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fehir, 23.5.2017 o 21:41

Môžeš mi povedať viac o tom Conqeste ? Aké má chyby ? Leica je teraz za dobrú cenu tak uvažujem viac o nej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 23.5.2017 o 21:16

Zeiss Conquest je na prd,Leica ,niet čo riešiť ak na ňu máš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 23.5.2017 o 19:57

Pozrel by som aj tento novy kahles helia 8x42 ďalekohľad na posliedku - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fehir, 23.5.2017 o 19:06

Zdravím chlapi, prešiel rok a ja som si ešte nezaobstaral poriadnu mašinku a čoto som ešte našporil a pozerám už po niečom poriadnom , máte skúsenosť s Leica Trinovid 8x42 prípadne Zeiss Conquest 8x42 ? Alebo mám ešte našetriť a kúpiť Swarovski SLC 8x42 ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off clovek, 30.5.2016 o 14:48

pouzivam jeden na noc 8x58 a potom este 10x50 a 8x30 zalezi kedy a na co tiez podla toho kolko mam svetla teda ci je vecer den zamracene ... vela pomoze aj dobre puzdro vtedy sa da na posliedku zobrat aj ta 10x50siatka pokial je to na trako. a nekolise sa je to v pohode ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off m98, 30.5.2016 o 13:23

Fehir - jemne prekračuje, ale za skúšku stojí. odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fehir, 30.5.2016 o 12:47

Zdravím , vie mi niekto poradiť ďalekohľad na posliedku ? Môj strop je 300€. Rozmýšľal som niečo ako odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 29.5.2016 o 19:36

peter68 - Optik meria priemer pupily pri čiastočnom zatemnení no aj tak je tam voči klasickému večernému šeru podstatne viac svetla ,čiže nameria vždy menšiu pupilu! aká je v skutočnosti. Práve preto je praktická skúška v prírodných podmienkach nezastupiteľná !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fanda, 27.5.2016 o 13:10

No jaro1 mě zase došlo, že mít dva je na h...o. Mám jeden triedr (meopro 8x42HD) kvalitní puškohled (zeiss victory HT3-12x56) a nemám problém ani za šera ani za úplňku po tmě nelovím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jaro1, 27.5.2016 o 11:48

Skor ci neskor to kazdemu "dôjde", ze je potrebne mat aspon dva dalekohlady (binokularne triedre). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter68, 27.5.2016 o 11:07

Myslím, že túto diskusiu číta široké spektrum ľudí, takže informácie nie sú prospešné len pre človeka, ktorý vytvoril diskusiu. Nemyslel som to tak, že je to univerzál pre všetkých a na všetko (vieme, že taký neexistuje), ale na posliedku podľa môjho názoru bude pre určitú skupinu ľudí vhodný. Pre zodpovedný výber optiky je praktické porovnanie určite nevyhnutné, ale dať pár € za pomerne dôležitú informáciu stojí podľa môjho názoru aspoň za zváženie. Viem, že väčšina ľudí to nikdy neurobí. Ak som zabrúsil mimo tému ospravedlňujem sa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 26.5.2016 o 8:47

osobne mam lowcost - nikon acton sport - 10x50 - bohate staci ak nechces vyplut viac ako cca 100 Euri.. Otec ma Vortex - 10x50 a obraz je v porovnani s tym mojim neporovnatelne lepsi. co sa tyka vahy - vacsinu casu som pirstoval a nikdy som nemal pocit ze by boli tazke... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off george, 25.5.2016 o 16:02

Ja mám Steiner 8x30 Wildlife Pro klasickej konštrukcie za 300 EUR a je veľmi dobrý. Ostrý, ľahký, dobre sa drží, dobre "pasuje" na oči... 8x42 a podobné sú väčšinou "roof" = priama konštrukcia, čo mi nevyhovovalo na držanie, taktiež tvarovanie očníc bol pre mňa problém. Tak po dlhšom hľadaní som si vybral to, čo som napísal. Za šera je síce slabší ale na pirš - spokojnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 24.5.2016 o 20:51

peter68 - Zadávateľ diskusie má podľa profilu 30 r. takže mu doporučovať univerzálnu 8x42 (akurátnu pre dôchodcov) je nielen mimo témy ! ,ale aj "teoretický nezmysel" ! Čo sa výberu optiky v každom veku týka, nepomôže žiadna "dotácia pre optika ",ale len dôkladná porovnávacia praktická skúška !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peter68, 24.5.2016 o 15:43

Áno to je trefný argument s binokulárom sa pozoruje pohodlnejšie a práve preto som do svojho príspevku napísal, že ten monokulár je viac menej turistická verzia. Ale to je z môjho uhla pohľadu aj vami uvedený Steiner. Samozrejme chápem, že na denné pozorovanie to postačuje. Je to o individuálnych potrebách presne tak ako ste napísal v predošlom príspevku. Z môjho ponímania 770g nie je tak veľa. Moje odôvodnenie prečo je pre mňa ten 8x42 vhodný univerzál je, že potenciál ďalekohľadov 8x56 aj 9x63 a pod. je pre mnoho poľovníkov nevyužiteľný. Zrenica mladého zdravého človeka sa dokáže roztiahnuť na 7mm čo zodpovedá výstupnej pupile napr. spomínaného 8x56 či 9x63, ale s pribúdajúcim vekom (nie vždy je to len vekom) sa zrenica už nedokáže roztiahnuť do takej miery. To znamená, že veľa ľudí nebude vidieť rozdiel v svetelnosti ak si reálne porovnajú rovnako kvalitnú optiku s rovnakým zväčšením, ale s menším priemerom objektívu. Staršiemu človeku sa roztiahne zrenica len na cca 4-5mm, takže je možné, že večer za šera niektorí nebudú schopní vidieť rozdiel medzi napr. 8x56 a 8x50, alebo dokonca ani medzi 8x56 a 8x42, prípadne budú ten rozdiel vnímať len ako zanedbateľný (samozrejme pri rovnakej kvalite optiky). Je to veľmi individuálne a preto je podľa mňa dobré nechať si v očnej optike zmerať pupilu oka ešte pred kúpou drahého ďalekohľadu. Pokiaľ ide o samotné meranie, stojí to cca 15€ (ako kde) a podľa zistenej hodnoty sa dá vybrať vhodný pomer zväčšenia k priemeru objektívu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stoklasa, 23.5.2016 o 20:55

Minox 8*42, ktorýkoľvek model. Na posliedku výborný. Vynikajúci aj za šera. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lanus, 23.5.2016 o 20:09

peter68 - Vreckový monokulár nieje na pohodlné pozorovanie a nahrádza ho variabilný puškohľad ; 8X42 je slušný "univerzál" ale s viac ako trojnásobnou váhou ako ten Steiner (ktorého výkon cez deň je rovnaký) a za silnejšieho šera bude za 8x56 resp. 9x63 zaostávať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peter68, 23.5.2016 o 17:56

lanus s vašou prvou vetou na 100% súhlasím, ale ďalekohľad s priemerom objektívu 22mm by som si ja osobne na poľovačku nekúpil. Ak je treba niečo skladné a ľahké čo nezavadzia, tak moja voľba je toto: odkaz je k tomu aj púzdro na opasok + pútko pre zavesenie na krk, ale najradšej som to nosil vo vačku. Ale stále je to takpovediac turistická verzia. Už tu bolo spomenutých viac kvalitných ďalekohľadov, podľa mňa je takým univerzálom so slušnou cenou tento: odkaz Pri kúpe ďalekohľadu "na posed" je na zváženie návšteva očnej optiky a potom možno polovica z poľovníkov príde na to, že ten ťažký binokulár 8x56 im je zbytočný, lebo pupila ich oka sa už ani zďaleka nerozšíri ako za mlada na tých 7mm... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 20.5.2016 o 9:10

olegxx - Výber optiky záleží od individuálnych potrieb jednotlivca v závislosti od jej predpokladaného nasadenia . Pri intenzívnom poľovaní budeš jedným triédrom obmedzovaný ,takže treba aspoň dva . Ak chceš špecial na posliedku tak siahni do ponuky z váhou pod 300 g s dostatočným zorným poľom a kvalitným sklom napr. : odkaz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off PPETERR, 20.5.2016 o 7:44

Prispejem aj ja svojou troskou k hmotnosti dalekohladu. Vrelo odporucam zadovazit si traky - popruhy k dalekohladu, ktore rozlozia jeho vahu na plecia. Robi ich viac vyrobcov, daju sa kupit za par eur. Kym som ich nemal, bolo pre mna utrpenie vlacit niekolko hodin dalekohlad na krku./menene platnicky v krcnej chrbtici/ Odkedy ich mam, uplne bez problemov nosim svoj 8x56 aj na celodenne tulanie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laik, 20.5.2016 o 0:04

Ak by sme si teoreticky urobili dôslednú analýzu svojej celkovej hmotnosti s výbavou na niekoľkých poľovačkách za sebou: svojej váhy, použitého odevu a obuvi, zbrane a streliva, batožiny, pomôcok /prípadne + foto/, či stravy a nápojov, asi by sme boli prekvapení veľkosťou rozdielov. Preto si myslím, že je asi neracionálne hľadať úsporu 100, či 200 gramov u tak dôležitého zariadenia pre pozorovanie, či lov, ako je optika. Zvažovanie je na mieste, ale kritéria by mali byť o kvalitatívnej úrovni a ceny danej optiky do ktorej sme ochotní ísť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sipik, 19.5.2016 o 22:14

Ja som si práve za účelom denného pozorovania kúpil Delta Forest II 10x42 len tak zo srandy, že do auta, aby bol v pohotovosti nejaký kuker, prípadne pre syna, keď pôjde so mnou, atď., lebo stál len cca 110,- €. Asi sú aj ľahšie ďalekohľady a určite aj lepšie, ale tento ma milo prekvapil obrazom a používam ho na srnce, keď piršujem. Teraz ho beriem do Maďarska, v otvorenej krajine mi plne vyhovuje, zver sa tam opoznáva a loví ešte dosť za vidna, nemajú posedy... Za šera už to nie je ono, samozrejme, ale na to mám 8x56. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 19.5.2016 o 22:10

frantisek. 32 urcite nie na polovne ucely. To uz naozaj aspon tu 42. Daj si poradit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hektor70, 19.5.2016 o 22:04

Určite odporúčam priemer 42,pokiaľ nie si limitovaný zdravím.Pravdepodobne žiadny ďalekohľad s priemerom 42 nie je tak ťažký aby ho zdravý chlap mal problém nosiť. Ja používam 10x42 na posliedku a práve som sa vrátil z posliedky, ak by som mal 32 už som tak 1/2hoďku doma. A v tom je ten rozdiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off frantisek14, 19.5.2016 o 20:42

Ďakujem za rady asi zvolím obj. 32 keďže ho chcem len na deň a každý gram ušetrený bude fajn asi bude najlepšie pozrieť do viacerých a dať ich na krk :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vinci, 19.5.2016 o 20:24

Používam 8x42 univerzálny podľa mňa. Swaro slc ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 49 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM