Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vábnička na srnca - diskusia

autor: off martin9
pridané: 6.11.2008 15:27

Aka je podľa vás najúčinnejšia vábnička nasrnca, postrehy a skúsenosti s vábničkami.

počet zobrazení: 23 615
počet hlasov: 1
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off apple, 21.7.2013 o 10:01

je zakázané rušiť chránené živočíchy - a to je v zmysle zákona 543/2002 aj poľovná zver, teda aj srnce /výnimku poľovníkom umožňuje § ods 2 - zákon o poľovníctve/. mám názor, že vábenie nepoľovníkom možno úspešne pokladať za rušenie chránených živočíchov. pozri §35 ods 1 písm b): Chráneného živočícha je zakázané b) rušiť v jeho prirodzenom vývine, najmä ho vyrušovať v dobe rozmnožovania, výchovy mláďat, zimného spánku, migrácie .... takže podľa môjho názoru je vábenie nepoľovníkom porušením zákona o ochrane prírody a môže byť podľa neho i sankcionované.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 19

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 454 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off keves, 5.4.2015 o 20:26

vabenie srncov - Dobrý deň,chcel by som sa opýtať na vábničku na srnca.Odkiaľ je lepšia z Devany alebo radšej Nordik? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misooo, 15.2.2015 o 12:45

vabnička na srnca hubertus buttolo - Mate niekto skusenisti? za odpoved vopred dakujem srncia-vabnicka-buttolo-hubertus odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Vábnička na srnca - domáca výroba (autor: 25Nikolas).

off Edu, 13.9.2014 o 21:36

Stačí tlačiť starý nenamastený fúrik a srnec Ti ho v ruji bude preskakovat . Strelíš naložíš a ideš ďalej . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

Príspevok presunutý z diskusie Vábnička na srnca - domáca výroba (autor: 25Nikolas).

off pavian, 13.9.2014 o 6:30

Rozobrať nejakú kúpenú a hneď vidíš ako to funguje, ostatné u priemerne zručného človeka nie je problém. Možno sa ti doma váľa kopec pískacích hračiek, aj tam nájdeš použiteľný materiál. Podstatné je mať ale sluch ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábnička na srnca - domáca výroba (autor: 25Nikolas).

off peter1204, 12.9.2014 o 17:44

Ja si vyrábam vabnicky a mam na nich vecie úspechy ako ako na kúpne najskorej som ich vyhrabal z poriska z metly ale prešiel som na tvrdšie drevo lebo zo smreku to nieje moc dobre lepšia je hruška urobil som si aj výkres na výrobu keď to chceš mat ako z obchodu staci zbehnut ku niekomu čo ma doma sustruh a chvilu casu a ked si zrucny staci stojanová vtacka nejaký smirgel a pilník a srobku ak chcete nieto schemu tak mi napiste ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky Buttolo (autor: Dandy20).

off marcelbyk, 3.7.2014 o 8:50

na stranke dolesa.sk predavaju CD srnce a tam vábia s touto vabnickou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky Buttolo (autor: Dandy20).

off Mysho22, 2.7.2014 o 22:13

sako: A čo my ktorý nevládneme Adolfčinou ? :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky Buttolo (autor: Dandy20).

off sako80, 2.7.2014 o 19:12

srncia-vabnicka-hubertus ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky Buttolo (autor: Dandy20).

off LESNIKPSLUKA, 2.7.2014 o 18:44

doporucujem vabnicku buttolo osobne hu mam a som nadmieru spokojny kupil som hu v polovnickych potrebach na banke u pana skrabaka cena 29eur.odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky Buttolo (autor: Dandy20).

off zubzero, 7.5.2014 o 21:16

zdravim Vas, aj ja som si tuto vabnicku kupil, existuju nejake videa pripade navody ako s nou spravne vabit, vopred dakujem L. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábnička na srnca - domáca výroba (autor: 25Nikolas).

off rhoods, 25.12.2013 o 13:31

môže sa tam vložiť aj hoblanec... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábnička na srnca - domáca výroba (autor: 25Nikolas).

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov - začiatočník, vábnička (autor: Firestone).

off janci2409, 31.7.2013 o 11:18

odkaz Vynikajúca vábnička, srnce idú po nej ako divé aspon u nás :-D Lenže sa dá cez ňu vábiť len rujná srna. Ked už tak fakt takáto súprava univerzalna-srncia-suprava alebo niečo univerzálne-univerzalna-srncia-vabnicka-parohova.html Devana robí dosť kvalitné vábničky som s ňou spokojný :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov - začiatočník, vábnička (autor: Firestone).

off pacenko, 27.7.2013 o 10:14

ja mám tú sadu faulhaber...zopár srncov som s nimi už privábil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov - začiatočník, vábnička (autor: Firestone).

off ph8007, 26.7.2013 o 15:57

kúpte si toto a máte pokoj :))) odkaz a bral by som aj tie na predátorov :))) a najlepšie je buttolo :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov - začiatočník, vábnička (autor: Firestone).

off Turbiak, 26.7.2013 o 15:40

Mate niekto skusenosti zo sadou Faulhaber ?? faulhaber-srncia-vabnicka-velka-sada/ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov - začiatočník, vábnička (autor: Firestone).

off Stoklasa, 23.7.2013 o 15:40

Ja som už vyskúšal kadejaké vábničky na srnce, ale mojou najobľúbenjšou je táto: vabnicky/43-univerzalna-srncia-vabnicka-parohova Nedám na ňu dopustiť. Žiadna nefungovala lepšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov - začiatočník, vábnička (autor: Firestone).

off kavee, 23.7.2013 o 11:31

Dobrý chcel by som sa opýtať že či nemá niekto vydeo ohladom tejto vábničky 12-hlas-rujnej-srny-z-dreva za odpoved dakujem ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

správca admin, 22.7.2013 o 17:25

Ok, ďakujeme za objasnenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off apple, 22.7.2013 o 17:12

sporko, snáď len doplním: zákon 274/2009 § 76 ods 1 písm d) - definuje toto porušenie ako priestupok. a zák 543/2002 o ochr prírody v §92 ods1 písm zd). ak sa teda nik ničoho nedopúšťa, nič nie je vyrušovaním, tak asi aj tieto ustanovenia sú akési... mimo. no nie sú, bohužiaľ, darmo budeme krútiť. judr kovács uviedol len zo zákona o poľovníctve /aj uvádza, že prinajmenšom/, takže nešťastník, ktorý si to má odskákať, bude mať na výber, podľa toho, kto sa ním bude zaoberať. znovu zopakujem, lepšia cesta je dohodnúť sa a trebárs vybehnúť s niekým z revíru, než sa hrať na hrdinu. a aj výsledok bude nepochybne lepší.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off sporko1234, 22.7.2013 o 16:40

Dobrý deň Prosím Vás, chcem sa spýtať, či je vábenie zvery* človekom ktorý nemá poľovnícke skúšky, teda nie je poľovník nejako zo zákona zakázané. + Ak áno, čo za porušenie hrozí. (*Konkrétne mám na mysli srnčiu zver.) Ďakujem veľmi pekne :) Právnik odpovedá: Dobrý deň "****." Takýmto konaním tento človek prinajmenšom napĺňa skutkovú podstatu priestupku podľa § 76 ods. 1 písm.c), zákona o poľovníctve z dôvodu porušenia § 24 ods. 1, ods. 2. ods. 3 písm. a) a písm.b), zákona o poľovníctve. S pozdravom: JUDr. Peter Kovács!.......snad sa na mna uzivatel na pidke nenahneva za skopcenie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off sporko1234, 22.7.2013 o 16:26

milank a firestone sa podla mna pytali ci mozu vabit zver ci neporusia zakon nie moralne pravidla apple odpovedal a podla mna spravne len cituje rec zakona samozrejme je blbost niekoho vyhanat z lesa lebo ma vo vacku buttolo raz sa to predsa naucit musi a najlepsie mu to ukaze skuseny polovnik..ale "oficialne" vabit zver moze podla mna len polovnik s povolenkou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off apple, 22.7.2013 o 16:15

admin, ten sled je popísaný nižšie... ale zopakujem sa. zákon 543/2002 o ochrane prírody hovorí: Chráneného živočícha je zakázané b) rušiť v jeho prirodzenom vývine, najmä ho vyrušovať v dobe rozmnožovania, výchovy mláďat, zimného spánku, migrácie .... a povedzme si, čo je to vábenie a aký je jeho dôsledok. je to cieľavedomá činnosť človeka smerujúca k vyrušeniu zveri od jej činnosti - ináč oklamanie zvukom a odvedenie pozornosti, a odlákanie od jej činnosti. výsledok je, že zver vyrušíš od jej práve vykonávanej činnosti, teda ju od tej činosti vyrušíš. je tak, či nie? nuž a to je to rušenie, ktoré zákon o ochr prírody priamo zakazuje. neviem, ako to lepšie povedať. takto to ponímajú aj tí, ktorí rozhodujú, či si zákon porušil, alebo nie. táto možnosť rušenia je umožnená výnimkou, zákonom 274/2009 o poľovníctve. ten sa však nepoľovníka netýka. ja nie som vykladač zákona, ja ho len čítam. a čo mi nie je jasné, konzultujem s odborníkmi. a tí hovoria jednoznačne: pokiaľ sa deje čokoľvek spôsobené našou činnosťou, následkom čoho sa zver prestane venovať svojej činnosti, je rušenie. a nepýtaj sa ma na právne dôsledky konania srny... :-), nie je to hra slov, je to zákon. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

správca admin, 22.7.2013 o 15:49

apple, dnes o 13:37: Vábenie je čo? Imitácia zvukov napr. srny ktorá tieto zvuky vydáva. Keď to písknutie urobí srna, je to tiež rušenie? Čiže moja laická odpoveď je, že vábenie za určitých podmienok rušenie nie je. Ak to dokážeš dobre naimitovať, srnec príde, odfotíš si ho a necháš odísť ani nezistí, že si ho oklamal. Laicky povedané, ale ide mi o princíp, pretože ak sa máme baviť o rušení zveri, tak tak ako tu už Edu naznačil by sme sa vedeli baviť o veľa veciach čo zver ruší. A to už nevadí? Je to len hra slov a vysvetlenie zákona tak ako nám vyhovuje. Vyslovene v zákone napísané, že nepoľovník nemôže vábiť nie je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

správca admin, 22.7.2013 o 15:43

Edu, ok vieme už že sa nebojíš, ale stačí. Venujme sa téme diskusie! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off Edu, 22.7.2013 o 14:53

rado100 ja na Slovensku žijem i keď som z otcovej polovice američan .Ale z polovice Slovák !!! Som Slovák a zastávam slovenské zákony . Moja štátna príslušnosť je tiež Slovenská i keby som mohol mať Americký pas nemám ho . Devinu o čelo mi však nikto opierať nebude z nejakej ochranky na to som dosť dospelý chlapec :-D Na také veci som dosť nahnevaný a potom veľmi ale veľmi zlý.ešte post skriptum pištol začína od 45 po ktorej s neodchádza :-D To by aj tá ochranka mala prezbrojiť :-D Každopádne sranda musí byť a i koniec srandy . O čelo mi pištol opreli len dvakrat v živote odistenú a nabitú a do trojice všetko dobré ! Moja otázka je či vábenie srnca vyžaduje od nepolovníkovi takéto spravanie sa polovníkov ? Ak ano som síce polovnik ale rád si to vo vašom revíri s tým butolom vyskúšam . Kludne aj hned ! Som zvedavec na toho dobrodruha s tou deviatkou ! Toho chcem osobne spoznať nech mu dolámem ruky prv než sa mu predstavím . Nemám s tým najmenší problem !odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off rado100, 22.7.2013 o 14:34

Edo si ma rozosmial:-) Vitaj na slovensku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off Edu, 22.7.2013 o 13:46

rado100 mylíš si že je takéto konanie v súlade s ústavou a zákonom Slovenskej republiky ?Ak by mi nejaká ochranka oprela devinu o čelo neozbrojenému s vábničkou v ruke zabijem ho bez výčitiek svedomia a zákonne v nutnej obrane . Holou rukou utratím takúto osobu prv než zistí ako a čo má na tom želiezku postláčať keby to i zistil zrejme by sa mu ťažko obhajovalo zastrelil som človeka lebo stlačil gumovú vábničku . Mňa osobne nikto nemôže ani zo súkromného revíru poslať von . Nemá na to ani najmenšie zákonné právo !!! Preto by mal každý zvážiť svoje konanie .Pozícia sily a strašenie na mňa nezaberá . To všetko je málo veľmi málo ! Ani na súkromnom pozemku nemožno na nikoho otrčať zbraň !!! Osobne by som to bral ako útok na verejného činiteľa a útok na svoj život . Podľa toho by som sa správal . Keby bolo útočnikov viac a bol by som bez svedkov menilo by to čiastočne situáciu , ktorú by som riešil neskôr . Keby sme boli v štáte Texas menila by sa situacia diametrálne . Tu však platia zákony slovenskej republiky . Ak je územie ohradené a upozornujúce že sa jedná o súkromný pozemok na všetkých poľných cestach a vstup sa zakazuje môže sa človek ktorý do takéhoto územia vstúpi dopustit priestupku . Ale i nemusí !!! Ja do takéhoto územia vstúpim bez akýchkoľvek obáv . Ak sa stretnem so slušným človekom povim prečo som tam vstúpil ak s neslušným tak to isté . Ku každému sa budem správať ako si zaslúži ak mi bude ohrozovať život zabijem ho ak bude rýchlejší môže on mňa len tak bez dôvodu . Každopádne sa pre to neposeriem . Napíš kam to mám prísť a kde mi to tú devinu opre niekto o hlavu a budem tam ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off apple, 22.7.2013 o 13:37

Stoklasa, konečne jeden, čo vie o čom hovorí. mňa však /a nielen mňa/ mýli zákon 543/2002 §35 ods 1 písm b): Chráneného živočícha je zakázané b) rušiť v jeho prirodzenom vývine, najmä ho vyrušovať v dobe rozmnožovania, výchovy mláďat, zimného spánku, migrácie .... alebo vábenie nie je rušenie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off Stoklasa, 22.7.2013 o 13:25

Jasné, že je lepšie sa dohodnúť, ak by mal vzniknúť konflikt. Ale žiadny zákon to nezakazuje. Nikde, v žiadnom právnom predpise, nie je napísané, že niekto vábiť nemôže. A podľa našich právnych noriem, čo nie je zakázané, je dovolené. Súkromný revír môžte mať. Veď to majú napr. aj urbárske spoločenstvá. Ale do lesa a ani na pole vstup zakázať nemôžete. V SR nie. Aj keby sa našiel dajaký tupec, ktorý bude chcieť robiť poľovníkom zle a bude zámerne chodiť falošne vábiť, tak mu nič nemôžu urobiť. Akurát dať pohube. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

správca admin, 22.7.2013 o 12:55

Som veľmi nerád že sa tu stále doťahujú niektorí za slovíčka. Je taký problém povedať to narovinu, že podľa zákona to zakázané nie je ale je vecou etiky a slušnosti nekaziť poľovníkom poľovačku na srnca v čase ruje a je lepšie sa dohodnúť s miestnymi? Podľa mňa sa dá vždy dohodnúť (samozrejme pri normálne zmýšľajúcich ľuďoch) a i keď poľovník ide na poľovačku na srnca, vie povedať napr. fotografovi kde môže ísť a vyfotiť si srnca? I keď si ho sám privábi. Alebo môžu ísť spolu. Je toľko spoločných riešení a možností, stačí chcieť. Opäť sa mi jasný záver vidí, že je to všetko o ľuďoch. Keď si prečítam tému tejto diskusie, Firestone sa mi zdá seriózny normálne zmýšľajúci chalan, nechce vedome robiť zle poľovníkom, za čo ja jeho snahu oceňujem. Firestone, takže či ti niečo hrozí, si tu už mal možnosť si prečítať. Samozrejme osobitné je to na súkromnom pozemku ako popisuje rado100. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off rado100, 22.7.2013 o 12:36

Čítam tu názory že si môže vábiť kto chce a kedy chce. Ešte mi chýba kde chce. No neviem nie som si tým istý. Každý revír totiž nie je prenajatý od štátu. U nás poľujeme na svojom sme spoločnosť vlastníkov poľovných pozemkov teda pozemky ktoré tvoria náš revír sú naše súkromné. A podľa mňa vstup na súkromný pozemok sa riadi určitými pravidlami. Tiež si myslím že najlepšie je dohodnúť sa s poľovníkom ak chcem vábiť zver za účelom jej pozorovania. A je to aj pre jeho vlastnú bezpečnosť lebo ja poznám revíri s ktorých ochranka takýchto ľudí vyvádza von s devinou opretou o čelo a to už je iný zážitok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off sporko1234, 22.7.2013 o 11:33

stoklasa nemoze ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off Stoklasa, 22.7.2013 o 10:56

Vábiť môže kto chce a kedy chce. Nijaký zákon to nezakazuje. Tak, ako mi nezakazuje žiadny zákon spievať si, keď idem po poľnej ceste, tak mi žiadny zákon nezakazuje pískať, napr. trebárs aj na srnčej vábničke... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off apple, 22.7.2013 o 10:16

milank, nerozumiem, prečo som terčom tvojej nespokojnosti. ja som uvedenú legislatívu ani nenavrhol, ani neschvaľoval. ja len z nej citujem a pridal som ďalšie vedomosti. to, že odmietaš rešpektovať zákon je tvoja vec, ale neraď to iným, prosím. je dosť takých, čo chlapca v tom radi vykúpu len preto, že im čosi "prekazil". firestone chcel vedieť, ako to je, tak som popísal stav. takže sa podľa mňa dozvedel, čo sa pýtal, alebo som tým spravil nejakú chybu? ak áno, povedz kde. firestone sa ešte pýta: Aký pre mňa vidíte "konečný rozsudok" v tom vábení ?... podľa mňa by bolo ideálne sa dohodnúť s niekým miestnym a naraz je po probléme. a ak trafí na správneho, veľa ho ešte naučí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off goret, 22.7.2013 o 6:07

Tento rok ešte nie, ale minulý sa mi podarilo namiesto srnca privábiť srnu (2-krát). Bolo mimo doby jej lovu, som preto pytliak? Bude stačiť, ak sa jej za to ospravedlím? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off milank, 21.7.2013 o 22:29

A čo sa dozvedel chalan z tejto debaty? :D chudák nič...a vlastne hej to,že ho dáky ujo postrašil paragrafmi + sa dozvedel to, že ako asi to vyzerá na poľovníckych schôdzach :D Howgh :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

off Edu, 21.7.2013 o 22:24

Dodo ja som si to pekne vydebatil s applem po telefóne :-D Takže odomňa je debata u konca . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábenie srncov * (autor: Firestone).

správca admin, 21.7.2013 o 22:16

milank, dnes o 21:35: Áno pôsobí to tak, ale nerád by som hádzal všetkých do jedného vreca. Všetko závisí od ľudí. A apple a Edu ukončite debatu na tému dokazovania v zákone resp. sa neopakujte. Váš názor sme už počuli a netreba stále dokola to isté. A ešte k tomu predtým: Nevidím dôvod prečo by fotografi a poľovníci nemali spolupracovať. Veď im ide obom o to isté, len jedni lovia foťákom druhí puškou. Záľuba v prírodu je však rovnaká. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 454 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM