Heming hunting
dnes je utorok,  21. máj 2024,  meniny má Zina,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 05:02,  dnes západ slnka: 20:24
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vábnička na srnca - diskusia

autor: off martin9
pridané: 6.11.2008 15:27

Aka je podľa vás najúčinnejšia vábnička nasrnca, postrehy a skúsenosti s vábničkami.

počet zobrazení: 23 706
počet hlasov: 1
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off apple, 21.7.2013 o 10:01

je zakázané rušiť chránené živočíchy - a to je v zmysle zákona 543/2002 aj poľovná zver, teda aj srnce /výnimku poľovníkom umožňuje § ods 2 - zákon o poľovníctve/. mám názor, že vábenie nepoľovníkom možno úspešne pokladať za rušenie chránených živočíchov. pozri §35 ods 1 písm b): Chráneného živočícha je zakázané b) rušiť v jeho prirodzenom vývine, najmä ho vyrušovať v dobe rozmnožovania, výchovy mláďat, zimného spánku, migrácie .... takže podľa môjho názoru je vábenie nepoľovníkom porušením zákona o ochrane prírody a môže byť podľa neho i sankcionované.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 19

komentáre

zoradiť
zobrazené 361-400 z 454 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off cita, 19.6.2011 o 14:46

V roce 1977 v září (septembri) jsem začal odpoledne kolem 15. hod. lovit a skončil jsem večer s osmi kusy srnčí holé. Tak se to má dělat?...:)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.6.2011 o 14:40

vlciaskala, to je nechovateľské, že strieľate od 1.9. už len to, čo ostalo. V mojom revíri by sa všetok odlov začal až 1.9. Prípadne už od 16.8. Ale pred rujou a počas nej - ani chlp. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 19.6.2011 o 14:29

osamelyvlk kaby to zalezalo na mne tak je ten plan uz davno splneny neni problem ist do reviru a strelit aj 2srncou za vychadzku ale kazdy clen mozme strelit len jedneho az od 1.9.strielame srncov na volno podla toho co zostalo v plane ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.6.2011 o 12:44

Osamelý vlk to akože Ty si ten fundovaný chovateľ ? Čo chováš ? Vši v tom konštiračnom eštebacom byte čo ti darovali eštebaci? Ty nepoľuješ neprikrmuješ ani nelovíš . Si teoretik ako pán Lukáč zLOZ VLK . Trepeš sprostosti ohladne odlovu srnca mudruješ o gombičkároch a pasuješ svoje choré výplody tvojej bujnej fantázie do polohy reformátorského bludu ktorým trpíš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.6.2011 o 12:32

vlciaskala, štrnásti potrebujete na lov 8 srncov 5,5 mesiaca??? Nestačí 1,5? Ako to potom zvládnu v združení podľa Kováčovho filmu, kde lovia 300 kusov danielov ročne? Nemyslíš, že máš slabú výhovorku??? Cita, mizivé % jágrov sa v kvantách ľudí nestratí. Zver vie, kto je jáger a kto nie. Vie, od koho jej hrozí smrť a od koho nie. Resp. to vycíti. Nemá panický strach z každého človeka. Jednoducho povedané - ak sa po nej nestrieľa, nebojí sa nikoho, žiadneho človeka, je v pohode. Ak sa ale postrelí iba jeden kus v revíri 16.5., nastáva poplach, ktorý - podľa povahy zranenia - môže trvať až do skončenia ruje. Potrebujeme to v revíri??? Každý fundovaný chovateľ povie NIE!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 19.6.2011 o 8:59

Nerozumím tomu pokoji před a v říji.V dnešní době, kdy přírodou se pohybují kvanta lidí ve všech možných a nemožných časech? Tam se to mizivé procento jágrů stratí jak kapka sladký vody v moři. Tento názor by mohl mít opodstatnění u jelení zvěře v odlehlých horských končinách, ale u srnčího mi to připadá poněkud úsměvné...:))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 19.6.2011 o 8:27

osamelyvlk poznam zdruzenia ktore strielaju 27 srncov a je ich tam 15 clenov z ktorich su aktyvny mozno 6 tak nehovor ze to nieje problem. Konkretne u nas v zdruzeni ma povolenku na srnca 14 clenov uz od 1.6. a mame uloveneho 1 srnca z celkoveho poctu 8 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.6.2011 o 7:40

Od 16.8. do 30.9. je krátka doba na ulovenie "toho svojho"? Koľko ich ročne lovíš? Plán odstrelu a spôsob lovu je treba prispôsobiť potrebám zveri /pokoj pred a počas ruje/, nie naopak. Zver nie je domáce zvieratstvo, u ktorého môžme čachrovať aj s dobou ruje /možno ju vyvolávať/, aj s dobou "lovu". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 19.6.2011 o 7:28

osamelyvlk ono je to vsetko pekne co pyses a po teoretyckej strane mas mozno aj pravdu ale v praxi by ti to nikdy nefungovalo pretoze od konca ruje po koniec odstrelu je velmi kratka doba nato aby si splnil plan odstrelu.Ked vieme ze srnce sa este po ruji utiahnu a mas 0problem ich stretnut ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.6.2011 o 5:39

Loviť mladé srnce 1. VT, postreľovať ich /nikto nie je taký "king", aby trafil každou ranou/ pomedzi kladúce a dojčiace srny? No bombastický chovateľský zásah. V zootechnike domácich zvierat je to jednoducho neprípustné ako veľký stresový faktor. Z toho potom dochádza k tomu, že srny opúšťajú mláďatá a utekajú "k susedom". Myslím doslova opúšťajú, keď ich hubári nachádzajú nie odložené a v dobrej kondícii, ale vychudnuté na kosť. Po ruji, od polovice augusta už srnčatá chodia s matkou, môžu teda aj ujsť s ňou do bezpečia. Aj preto je vábenie a lov až po ruji výhodnejší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 19.6.2011 o 0:38

Skôr som to myslel tak, že srnce I.VT nevhodné do hovu by sa mali odloviť do konca mája a lov pomocou vábenia by sa mal presunúť až na obdobie po ruji, lebo nikto z nás nie je taký "king" vo vábení aby to srnce a srny nepoznali a aby to celý priebeh ruje nenarušilo. teória je taká, že staré srnce priskočia na vábenie lepšie v končiacej ruji, kedy majú ešte dostatok energie a testosterónu a sú ešte dosť "neopatrné" a "nadržané". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 18.6.2011 o 17:18

dede estonska kamera a hnačkujúca pšenica je základ jozibaciho myslenia a jeho medvedej službe poľovníctvu :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 18.6.2011 o 16:11

Osamelý vlk, Joži báči - p. Begala téma vábenie srnca... zase nehnačkujme... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 18.6.2011 o 16:00

teoretik baby :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 18.6.2011 o 15:01

Edu, toto dávno viem, že je treba vyradiť, resp. nepustiť do ruje nežiaduce jedince. Kontraproduktívna je však trauma, pri tom odlove vznikajúca, čoho dôsledkom je, že gombičkáre stále lovíme a stále ich máme. T.j. – jednych likvidujeme /chceli by sme, ale sa nám nedarí/ a ďalších vyrábame /nechceli by sme, ale sa nám vynikajúco darí/. Ale ja /iba ja/ som prišiel na bombastickú myšlienku, že TO NIE JE SPRÁVNE. Ale naopak - že ak ich až do skončenia ruje nebudeme loviť, nebudeme ani vyrábať ďalších. Navyše – ostávajúce nebudú plodiť kriplov, ale rytierov. Asi ako keď stromček, rastúci v hustom, tmavom poraste presadíš na svetelné stanovište, vyrastie z neho statný bučisko. Ak ho necháš v tme, zahynie. Preto si neomylne myslím, že aj kriplová zver, ak má dobré podmienky na rozmnožovanie, ak jej ich zlepšíme pokojom pred a počas ruje, zlepší sa aj kvalita jej potomstva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 18.6.2011 o 12:50

Osamelyvlk z hľadiska chovu je správne srnce nevhodné do chovu vyradiť selektívnym spôsobom ešte pred rujou . Najmä srnce I a II.VT . Vymýšlať dávo vymyslené je dosť zbytočná debata . O chove srnčej zveri bolo popísaných veľa kníh na Slovensku v Česku i v celej EÚ . Viem ,že s tvojim reformátorským bludom a namýšlaním si svojej geniality vieš vždy vymyslieť nejakú totálnu sprostosť . Takže ulav si :-DDD Zober si plán chovu a lovu I. poštuduj ako sa prelínajú vekové triedy atď . Ako nepoľujúcemu akože poľovníkovi Ti to síce bude na nič .Ale viem ,že veľmi rád objavuješ objavené :-D Takže sa čuduj a vymýšlaj blud za bludom i naďalej . Grom6 akáže príprava . Stlačím butolo a je to vybavene :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 18.6.2011 o 8:45

Mrlian, veľmi správne. Je to zootechnicky profesionálne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 17.6.2011 o 9:32

ja by som to nechal až po ruji.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor43, 17.6.2011 o 9:19

táto téma tu rezonovala už minulý rok- nájdi si to v zozname. Máš tam všetko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off grom6, 16.6.2011 o 22:37

to je jasne že až na ruju ale príprava je dôlezitá ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.6.2011 o 21:06

Ja by som počkal až na ruju ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off grom6, 16.6.2011 o 20:23

kolgovia oprašime vabničky na srnca a umenie môže začať -

poprosim vás o nejaké rady ohladom vabenia srnca všetko užitočné dakujem

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Kúpa vábničky ... (autor: cros0111).

off tome83, 5.2.2011 o 21:01

nordik predator- zbytočne predražený šmejd asi tak by som to charakterizoval, jeden kamoš ma ten mini predator hovoril že žiadny zázrak, vraj devana je niekoľko násobne lepšia. Takže záver: akakoľvek vabnička okrem nordiku predatoru (zbytočne vysoká cena, mala účinnosť) A či pojdeš do drevenej aleob parohovej alebo inej je len na tebe, hlavny rozdiel je v cene, trvacnosti a vzhľade vábničky.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Kúpa vábničky ... (autor: cros0111).

off jozef, 5.2.2011 o 19:55

Chod do drevenych asi Devana aj ja mam myškovačku a spokojnosť.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábnička na srnca - domáca výroba (autor: 25Nikolas).

off cita, 9.12.2009 o 22:52

Není to problém. Je to takový dvoudílný kolíček, tlustý jako prst. Do něj se vkládá lístek trávy. Těžko se to takhle vykládá, ale už jsem to viděl i v nějaké knížce na obrázku.Máš to hotové za pár minut. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábnička na srnca - domáca výroba (autor: 25Nikolas).

off jager555, 8.12.2009 o 8:55

neviem.......ale ked ti mozem poradit radsej si kup odporucam Devana rujna srna!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off Poacher, 20.7.2009 o 16:18

Nech sa páči - odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off jelen93, 20.7.2009 o 15:53

prosimvas mate dakto kontakt na toho ing.mihalka?? prosim ak hej tam mi ho napiste spravou dakujjem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off selfi, 16.7.2009 o 10:20

chtěl jsem se zeptat jestli má někdo zkušenosti s vábením v kontextu, hlas říjne srny, vřískání, skočné pískání a nářek... jde mi především o dvě prostřední.... děkuji a lovu lesu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off polovnik40, 13.7.2009 o 17:35

Neda mi aby som nereagoval.Vabnicky vyrabam niekolko rokov ,podla vzoru vabnicky cca 100 r.starej.Kdesi som pocul ..vraj vabnicka nesmie mat kovovy jazicek lebo vydava kovovy zvuk...ja pouzivam mosadzne a navabyl som kopu srncov aj ludia co ich maju odomna.Vabnicky pouzivali aj nasi prastary otcovia a vtedy o plastoch ani nesnivali. ako tu uz bolo napisane 90% uspechu je spravny cas ruje,dobry vietor ,aj lokalita,ako aj znalosti spravania sa zvery. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off tad, 12.7.2009 o 23:06

odkaz bez komentare... ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off 10jager10, 11.5.2009 o 17:44

maros17 ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

on maros17, 11.5.2009 o 16:33

10jager10 vyskusaj odkaz ....tam si mozes vybrat vabnicku aku len chces.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off orol, 11.5.2009 o 14:22

Dostal som do daru nemeckú vábničku- plač srnčaťa. Neodolal som a tak som ju pred pár dňami "testoval" v revíri len na jednom mieste. Pri tretej sérií zavábenia mi prišla na 12 metrov kuna lesná a to aj napriek tomu, že som fajčil fajku. Kunu plač srnčaťa tak zaujal, že po ďaľšom zavábení mi prišla z hustého porastu na 5 metrov a pozerali sme si chvíľu do očí. Nádherná šelma. Bolo čosi po 16- tej hodine. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off 10jager10, 11.5.2009 o 14:13

Zdravím....neviete nejakú stránku kde by sa dali objednať vábničky cez nett??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off Igor43, 10.5.2009 o 19:22

chlapci, vraj srnec pri vábení nevyjde na voľné priestranstvo- nie je to celkom pravda, ak je ruja v plnom prúde, navábite ho s vábničkou z veľkej vzdialenosti aj cez ďatelinové 2OO m široké pole na 1O-20m k sebe ak ste dobre ukrytí+ ostatné bezpečnostné podmienky. V lese treba vábiť v blízkosti potoka a húštin, resp. v blízkosti iného zdroja vody.Podotýkam znovu- ruja musí bežať, alebo aspoň už začala! Raz ma skoro srnec prevrátil, tak bezhlavo bežal za hlasom píšťalky, inokedy srnec hľadal srnu ako kňučiaci opes- bolo to neuveriteľné. Podarilo sa mi odvábiť srnca od srny, ktorú mal istú a naháňal ju v kruhoch v poli. Inokedy, keď ruja končila alebo ešte nezačala, ani nereagoval. Netreba sa nechať odradiť. V iných zemepisných podmienkach ruja začína o pár dní skôr alebo neskôr ako o pár km ďalej, inak na nížine a inak v pohorí. Treba na to dbať. Na staršieho srnca sa mi osvedčilo aj vrieskanie srny- vyvolá to u neho žiarlivosť, ide za tým ako besný. Opäť zachovať všetky podmienky!!! Väčšinou na pískanie rujnej srny reagujú srnce I. a II. VT, na vrieskanie aj III. VT- nie je to 100% , ale mladšie srnce idú na vábničky lepšie.Aby ste srnca navábili, musel sa už stretnúť s pachom rujnej srny, inak vám nebude na píšťalku reagovať, aj keď ho vidíte, viete že ruja beží, pískate na neho, ale on nereaguje. Jednoducho nemusí byť chyba v pískaní alebo v naladení, len nemusel dostať ešte do nosa pach rujnej srny. Aj to som zažil.Ja osobne vždy začínam s hlasom rujnej srny, asi 2-3x zopakujem, čakám 10-15min, ak sa nič nedeje,skúsim vrieskanie srny, ak nič asi do 20min., idem na ďalšie stanovište asi 500-1000m ďalej.Toto sú moje vlastné skúsenosti, ktoré sa zhodujú s doporučeným postupom. Mne sa osvedčili. Nie som skúsený vábič, ale zážitky sú neopakovateľné a mnohokrát neuveriteľné. Určite to stojí za to vyskúšať!!! Táto téma bola už na diskusnej stránke lovuzdar rozoberaná - skúste si to vyhľadať, boli tam prezentované dobré rady ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off jaro1, 10.5.2009 o 17:12

Presne to sa stalo párkrát aj mne, keď som nosieval vábničku len tak ledabolo pohodenú vo vreckách. Odvtedy to riešim výlučne tak, že ju mám síce vo vrecku ( niektoré aj zavesené na krku ), ale uloženú v koženom puzdierku. Tiež je dobré ešte pred odchodom z domu vyskúšať si vábničku, jej hodnoverný zvuk, prípadne si ju z času na čas naladiť, doladiť a to zásadne doma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off lovecccc, 10.5.2009 o 15:49

Igor43 - Som rád že máme rovnaké skúsenosti :)
A tiež by som ešte raz zdôraznil to - nosenie vábničky len tak vo vrecku - ja som ju tam tiež nosil nejaký čas len tak hodenú -ale niekoľkokrát prišlo veľké vytriezvenie ! Ono ju to upchá kde čo a zmení celučký hlas na nepoznanie - mal som peripetie aj zo srnčou aj líščou vábničkou a niekedy to išlo dstrániť ale sa mi stalo pár krát že som to len doma ihlou musel vyčistiť . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Vábničky na srnce (autor: pavelb).

off Igor43, 10.5.2009 o 15:14

loveccc-úplne súhlasím, ja som taktiež hudobný antitalent a predsa som sa to naučil s vábničkou Devana podľa priloženej audiokazety, predtým som ani len nepočul pískať rujnú srnu alebo vrieskať srnu pri pokladaní vo voľne prírode- podmienky ako sú uvádzané musia byť splnené, takisto ochrana vábničky, aby sa nezaniesla. Keď bola rozladená, pred sezónou som poprosil Ing. Mihalka- bez problémov mi ju doladil a funguje super. Sám ju radšej neskúšam ladiť. Lepšia je solo ako kombinovaná- tá sa ľahko potom rozladí. Treba vystihnúť správny čas ruje,miesto, predpokladaný smer odkiaľ srnec príde a množstvo iných podmienok, ako bolo už neraz uvádzané, ale ten zážitok určite stojí za to!!! Môžem len doporučovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 361-400 z 454 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM